LEIDEN VIERDE 3 OCTOBER Dank zij prachtig herfstweer' verliep alles zonder hapering Lunapark: Heerlijk domein van de jeugd Zeer grote belangstelling voor alle nummers Ondanks regen en kou, toch goed geslaagde taptoe een Voorzitter W. v. d. Laan ontving Leidse Erepenning WOENSDAG 4 OCTOBER 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Vóór alles is het Schuttersveld op 3 October het domein van de jeugd. Hun klinkt de cacophonie van schet terende orgelklanken als feestmuziek in de oren; voor hen is het klater goud aan de wanden der établisse menten echt, het rumoer een verruk king, de drukte een heerlijkheid en de overvloed van vermakelijkheden een niet te beschrijven vreugde. Zij vliegen van links naar rechts, blijven overal even staan en laten zich geen onderdeeltje ontglippen! Voor hen betekent 3 October: het Lunapark. En wafle het niet, dat geld voor hen: gelukkig schaars is en spoe dig op, dan zou er aan de feestpret geen einde komen! De meeste volwassenen staan daar anders tegenover. Zo zjj al het Schut tersveld betreden, houden zij zich toch kalmer en geloven niet ieder woord, dat door de ratelende micro foons geschreeuwd wordt, om aan dacht en publiek te trekken. Niet ieder achtenswaardig Ledenaar kan zich een stemming aanmeten, om in de zweefmolen te klimmen of het hoofd van Jut te verpletteren. Zij laten dit over aan de jeugd, die er des te gretiger gebruik van heeft ge maakt. Is er v'oor jongens een grotere at tractie denkbaar, dan de waaghalze rij per motor tegen een loodrechte wand van zeven meter hoogte? In duizelingwekkende vaart vliegen de rijders tegen de planken op; de stank van hun motoren en het oorverdovend I de geronk maken het nóg sensatione- I Ier. Het volgende nummer is een dame, die zich in een ijsblok bevriezen laat. Althans volgens de aankondiging. Niet in werkelijkheid. Want vijf mi nuten tussen een paar stukjes ijs te liggen, dat is zo'n kunst niet. Een beetje fris, dat is al. Beter bevalt hun de autoscooter. Niets is mooier dan elkaar letterlijk zoveel mogelijk in de wielen te rij den en botsingen te veroorzaken, dat de spetters er af vliegen. Jammer, dat het ritje zo gauw ten einde is. Van zoiets krijg je honger. Pom- mes frites, .oliebollen en paling lij ken wel een rare combinatie, maar op het Schuttersveld smaakt alles. Vervolgens naar de hotsende, schokkendle, rollende, glijdende en door-elkaar-rammelende baan, waar je in negen van de tien keer niet zonder vallen boven komt. „Moord- Links: Wedden, dat ik de roos raak? Midden: Even pauze voor een palinkje. Rechts: Er gaat toch maar niets boven een auto-scooter! dadig!" En ga zo maar door. Ezeltje rij den, touwtje trekken en in de rups- baan zitten; het is allemaal even heerlijk. „Je zou er wel een hele dag willen blijven, maar dan moest je een zak centen hebben, die nooit leeg kwamHelaas, het „Tafeltje dek je" is geen werkelijkheid en daarom kan ook het Lunapark geen sprookje zijn. Er komt een einde- aan, hoe graag je ook nog meer gezien, nog meer gedaan en nog meer gegeten had. Een deel van de Leidse bevolking trok om tien uur naar de Pieterskerk, waar een plechtige herdenking van het ontzet werd geleid door ds. K. E. H. Oppenheimer, studenten-predikant te Leiden. Deze herinnerde er aan, dat de Leidse Vroedschap in 1574 besloot jaarlijks een herdenkingsdienst te houden, uit dankbaarheid voor de verkregen vrijheid. Tot op heden wordt deze traditie voortgezet, waar uit blijkt, dat verleden en heden niet van elkaar gescheiden zijn. Spr. rele veerde vervolgens enige feiten uit de geschiedenis van het beleg en ont zet. Met het zingen van het Wilhelmus werd deze dienst, die door bijna I.000 personen bezocht was, gesloten. T VIX SET m 10 vinfler I 1 til blind rhytm. CTI" Filfï 4 talen 1130 letter" 1 ti IV W grepen p. minuut) 2-3 maanden klaar. Aanvang dagelijks KON. ERK. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TEL. 26558 Ergens op de Breestraat trok een als harlekijn verklede accordeonist veel belangstelling. A LS WE MOGEN CONSTATEREN, dat Leiden gisteren op waarlijk luis- terrijke wijze 3 October-feest gevierd heeft, dan wil dat niets aan waardering voor de 3 October-bestuurders afdoen, wanneer wij op de al lereerste plaats hulde brengen aan een grote man achter de schermen: Pluvius! Hij is het geweest, die het feest van gisteren tot een succes gemaakt heeft. Bescheiden bleef hij de gehele dag achter de schermen van grauwe en witte wolken, die welis waar zo nu en dan even dreigden, maar toch niet verder gegaan zijn. Geen druppel regen is er gevallen. En dat wil wat zeggen na het slechte weer van de laatste weken, dat tot aan de nacht van Maandag op Dinsdag heeft aangehouden! Het was een weifelend, mat-bleek zonnetje, dat 's morgens om zeven uur door de slaapkamer-ramen kwam gluren. Het was een flinke, warme najaars-zon, die in de verdere ochtenduren de frisse wind deed vergeten. En het was een kiekeboe-spelend zonnetje, dat 's middags de optocht begeleid de. Hieraan op de eerste plaats is het welslagen van de feestelijkheden te danken! Direct daarna mogen natuurlijk de verschillende leden van het bestuur en de commissies genoemd worden, worden, die alles voortreffelijk heb ben geleid en er zorg voor droegen, dat het gehele programma kon wor den afgewerkt, mooier en beter dan men had kunnen dromen. Zij zorg den er voor, dat Leiden feest kon vieren op een wijze, zoals slechts één maal per jaar voorkomt: op 3 October- Heel de stad was in beweging en tienduizenden hebben zich van de vroege morgen tot de late avond over de straten bewogen in een deinende, feestende massa. Er zat een stemming in, die voortreffelijk was. Men las de feestvreugde op ieders gezicht; de doordringende geur van Hutspot waaide door alle straten; er klonk muziek uit talloze gelegenheden en voor alle feestelijkheden be stond een enorme belangstelling. Kan men het beter wensen? Zó her dacht Leiden, dat 376 jaar geleden de stad werd bevrijd en de bewoners van een hongersnood werden gered. Niet iedereen zal zich de aanleiding van dit feest voor ogen gesteld hebben; men vierde feest, omdat het feest was, zonder meer. Maar toch was het goed, te zien hoe heel de Sleutelstad op deze dag een traditie hoog hield, waar Leiden trots op mag zijn. Muziek, haring duiven, militairen en vliegers Uit de vlaggende Stadhuistoren klonken gistermorgen zeven zware klokslagen door de stilte. Direct daar op tikte directeur B. Verweel tegen z'n lessenaar, hief z'n dirigeerstafje op en liet plechtig gedragen het Wil helmus over de nog slapende stad weerklinken. Het hielp! Vele ramen werden opengeschoven en slaperige gezichten vertoonden zich aan de ma- tineuze Leidenaars, die reeds op het Stadhuisplein verzameld waren, om deze reveille door het Leidse Politie- muziekgezelschap aan te horen. Een uur later was het al veel druk ker op straat. Toen dromden de Lei denaars naar het Van der Werffpark, waar de Chr. Harmonie-kapel Con cordia al aan de voet van burgemees ter Van der Werff zat. En nadat de burgemeester, het bestuur van de 3 October-vereniging en andere auto riteiten gearriveerd waren, klonken uit duizenden kelen de Valerius-klan- ken. Het was verheugend te zien, hoe de belangstelling voor deze Koraal- muziek groeiend is; het aantal zan gers en zangeressen was groter dan ooit te voren en onder leiding -van Leo Mens zongen zij hun Psalmen en Vaderlandse liederen. Nadien bood de heer G. van Ree- nen, namens de zangers, een rood witte krans aan, die door burgemees ter van Kinschot aan het beeld van zijn illustere voorganger v. d. Werff gehesen werd. Inmiddels was aan het Waagge bouw de drukte reeds begonnen. Bij na 3.000 personen kwamen er hun traditionele haring en wittebrood ha len, natuurlijk weer onder grote be langstelling. De harmonie T. en D. zorgde op het Waaghoofd voor vro lijke marsmuziek. Na afloop van de Koraalmuziek kwamen de autoriteiten eveneens naar het Waaggebouw. Burgemeester van Kinschot moest natuurlijk weer met haring en brood in z'n handen poseren voor een batterij van foto- grafèn en filmoperateurs. Daarna sprak de heer Heerma van Voss, praeses van het Leids Studenten-corps de dames toe, die de haring uitreik ten. Hij bood hen een flesje eau de Cologne aan. Plotseling dromden de mensen weer naar buiten. Het was inmid dels negen uur geworden en op een afgesproken teken openden de Leidse duivenhouders tegelijk hun kisten, die aan de walkant stonden opgesta peld. Een wolk van duizend postdui ven verduisterde de hemel. Zij ont trokken de Hartebrugkerk even aan het gezicht en koersten toen ieder in eigen richting. „Lopen kan ik niet meer. Maar de worden. En in het wagentje kan ik Koraalmuziek mag toch niet gemist minstens evengoed meezingen!" (Foto's „De Leidse Courant"). Maar vóórdat dit gebeurde, was op het L.S.C.-terrein aan de Haagweg reeds het startsein gegeven voor de vliegerwedstrijd, waarvoor de jeugd zich bijzonder geïnteresseerd had, getuige de verschillende fraaie vlie gers. We zagen er zelfs een met het opschrift „Wordt lid van de 3 Octo ber-vereniging". Eigenlijk stond er iets te veel wind, om rustig te kun nen vliegeren. Maar voor de jeugd was het toch een aardige attractie en een leuke afwisseling op het tradi tionele programma. Het gezelschap van autoriteiten, waarbij zich inmiddels ook de garni- zoens-commandant van Leiden had gevoegd, stelde zich tegen half tien op voor het Stadhuis, aan de voor kant waarvan na een kwartiertje wachten de militaire parade begon. De Koninklijke Militaire Kapel open de de stoet en vervolgens marcheer den de Mariniers van Valkenburg en ,Pro Patria" voorbij. Om deze tijd begon ook het Schut tersveld te ontwaken. Het was er nog wel niet erg druk, maar toch trokken al vele ouders met hun kleine kin deren naar het feestterrein, waar de drassigheid van de grond rondom de vele vermakelijkheden nog al mee viel. Door het strooien van stroo had men enigszins begaanbare paden ge maakt. Ook uit deze richting klonk trom geroffel. De Haagse Tramharmonie was om kwart voor negen aan het Station gearriveerd en maakte een korte rondgang door de stad. Tegen tien uur begon het langzaam mensen te stromen in de richting van „De Lakenhal", waar de 3 Oc- tober-tentoonstelling weer was in gericht. Men zag er weer de oude bekenden, die ieder jaar het schilde rij van Van Bree gaan bezichtigen en even stilstaan bij de echte Huts pot. „Daar hebben de Spaanse sol daten nu uit gegeten", zeggen zij dan. Het aantal bezoekers tussen 10 en 12 uur bedroeg ruim 2400. Nog een belangrijk programma punt speelde zich op dat uur af: het springen van de fontein op de Vis markt! Er was geen overdonderende belangstelling voor, alhoewel de pas serende kinderen het maar wat leuk vonden, om even ander deze kunst matige regen te gaan staan. pen, alvorens er verstaanbaar geluid uit kwam. Dit alles laat zich begrij- j pen, want zojuist had burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot hem medegedeeld, dat het Gemeentebe stuur besloten had de heer v. d. Laan de ere-penning van Leden toe te ken nen, als vierde Leidenaar, aan wie deze hoge eer te beurt valt. Dit geschiedde na afloop van de Taptoe in de koffiekamer van het Stadhuis, waar het gemeentebestuur, het bestuur van de 3 October-vereni ging, het Collegium van het L.S.C. en nog enige andere genodigden zich verzameld hadden.. Burgemeester van Kinschot kon een gevoel van weemoed niet onderdrukken, als hij er aan dacht, dat de heer v. d. Laan thans voor de laatste maal als voor zitter het feest meemaakte. Hoewel Fries van geboorte, is hij een voor treffelijk Leidenaar geworden, wiens grote kennis van de historie en be langstelling voor alles wat oud is hem gemaakt hadden tot de juiste i op de voorzittersstoel. Om in de stijl van „schoolmeester" van der Laan te blijven, wilde de burgemeester hem een rapport-cijfer geven. Maar dat ging niet. Want het zou veel meer dan een „tien" moeten zijn. Wat de voorzitter voor de vereniging heeft Toen Maandagavond een smerige regenbui de gure October-wind kwam begeleiden, had men redelij kerwijze kunnen denken, dat de Tap toe deze keer wel in het water zou vallen. Maar neen! Op de eerste plaats hield de regen gelukkig niet aan. Maar bovendien laat de Leidse jeugd op de vooravond van 3 Octo ber geen verstek gaan, al zou de re gen met bakken tegelijk vallen. De Taptoe moet doorgaan! En zo stonden de jongens en meisjes dan 's avonds op de Kaasmarkt te rillen van de kou, in hun dunne shirtjes, sportkle- ding en jurkjes. Het daverde weer als vanouds van de vele muziekcorpsen, die uit alle richtingen van de stad naar het ver zamelpunt kwamen. En tegen half acht marcheerden de eerste groe pen af. Evenmin als de jeugd zich iets aan trok van het gure weer, deden de overige Leidenaars dat. De straten zagen zwart van de mensen en waar men ook kwam of keek, overal ston den zij in dichte rijen op de trottoirs het traditionele, maar steeds weer imponerende schouwspel gade te slaan. Drie kwartier had men nodig, om de stoet van kop tot. staart te zien voorbijtrekken. Meer dan 5.000 personen namen er aan deel en trok ken dwars door de stad, om tenslotte hulde te gaan brengen aan burge meester Pieter Azn. van der Werff, die op zijn .stenen voetstuk door schijnwerpers werd verlicht. Zij defi leerden ook langs het 3 October-mo nument aan het Plantsoen, waar de heer W. van der Laan, voorzitter van de 3 October-vereniging, een krans j legde. gedaan, deed hij indirect voor de Leidse gemeenschap. Hij was de stu wende kracht om een traditie hoog te houden. Het is bijna ondenkbaar, dat het volgend jaar iemand anders de voorzittershamer zal zwaaien. Om te tonen hoezeer de gemeente dit alles waardeert, aldus de burge meester, heeft het gemeentebestuur besloten de heer v. d. Laan de ere penning te schenken. Met de beste wensen voor een „aonnige herfst avond" overhandigde de burgemees ter de legpenning, die de heer v. d. Laan nog vele jaren aan de 3 Octo ber-vereniging moge herinneren. Geroerd dankte de voorzitter voor deze hoge onderscheiding, de kost baarste, die hij ooit ontvangen had. Ook hij voelde zich weemoedig ge stemd bij het naderend afscheid. Maar aan alles komt een einde", al dus de heer v. d. Laan, die zich een gedichtje van Koos Speenhoff herin nerde „Tantes Testament", waarvan een zinnetje met een kleine variatie op hem van toepassing is. „Ook aan tante komt een end"; dat geldt ook voor van der Laan, die steeds had gehoopt om na zijn pensionnering weer naar het roemrijke Friesland terug te keren. „Maar we zijn in Lei den gebleven en we zullen er blijven tot aan het einde". Toen knalden de champagne-kur ken ter ere van de voorzitter, die nog vele handen mocht drukken en die wel nooit gedroomd zal kunnen heb ben, dat zijn afscheid van de 3 Octo ber-vereniging door zo'n eervolle on derscheiding voorafgegaan zou wor den. Avondfeest Op het Stadhuis-plein had de „boeienkoning" geen drie minuten nodig, om de ketting van z'n lichaam af te schudden. Herdenkingsdienst in de Pieterskerk j 's Middags en 's avonds trad Chiel de Boer in de Schouwburg op met j zijn cabaretgezelschap en schimmen- theater. Chiel zelf was een gemoede lijke conferencier, die enige van zijn liedjes met schimmen liet illustreren, een specialist, die wel succes had. Minstens evenveel succes had Moestafa met z'n guitaar. Dini van Amstel met enkele liedjes, Swen Smeele als komiek en goochelaar, Peter Aryans, Ted Perron en Hanny Simons vormden het verdere gezel schap, waarmee een lachlustig pu bliek zich dankbaar geamuseerd heeft. j De voorstelling was tijdig genoeg afgelopen, om de bezoekers gelegen- j heid te geven naar het Schuttersveld te gaan, waar als slot van het feest het traditionele vuurwerk zou wor- den afgestoken. Duizenden mensen 1 bevonden zich op het modderige veld, waarvan vooral het met gras begroei- de gedeelte ontstellend slecht was. I Menige feestganger verloor z'n schoen in de modder ;een smerige veeg was het minste, dat iedereen kreeg! Maar dat alles mocht niet deren. Het was nog steeds feest en dan let men niet op zo'n kleinigheid. De ker mis draaide tot na het middernach telijk uur op volle toeren en al lang had de klok één uur geslagen, vóór het rumoer in de stad verstomde. De heer W. v. d. Laan, de sympa thieke, tachtigjarige voorzitter van de 3 October-vereniging, wist even niet hoe hij het had. Hij pinkte een traan uit z'n rechter ooghoek en moest eerst eens flink z'n keel schra-

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5