S)e CoidóeSoutei/nt Ned. volk geschokt door aanval op Ambon Dat gaat zo niet op Ambon ffiewaonCyh êevaep, aan d%. 2hee& Haring en wittebrood in Leiden Zuid-Koreanen rukken snel op Algemene staking in Oostenrijk KoJi'iMje... KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 4 OCTOBER 1950 42ste JAARGANG N< Directeur: C. M. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. nind., t 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Nederland kan niet onverschillig blijven l^E MINISTER-PRESIDENT Dr. W. DREES, heeft namens de Neder landse regering het volgende telegram gericht tot de Indonesische minister-president, mr. Moh. Natsir. Met grote verontrusting nam de Neierlandse regering kennis van de militaire actie, welke door de regering van de republiek Indonesië te gen Ambon is ingezet. De teleurstelling over dit bericht was te groter, omdat tot op het laatste ogenblik niri slechts de hoop, maar ook de ver wachting mocht worden gekoesterd,dat Uw regering met het voorne men was bezield om het conflict met Ambon zonder geweld van wape nen tot oplossing te brengen. De zending van minister Leimena recht vaardigde deze verwachting. Ik mag niet nalaten Uwe Excellentie mede te delen, dat deze militaire actie niet alleen de Nederlandse regering, maar het gehele Nederlandse volk diep heeft geschokt en niet het minst hen, die gedreven door oprechte sympathie voor de nationale aspiraties van het Indonesische volk de ontwikkeling van de onafhankelijke Indo nesische staat met grote belangstelling hebben gevolgd. Het Nederland se volk kan niet onverschillig staan tegenover deze strijd. Niet alleen is Nederland nog steeds belast met de verantwoordelijkheid voor een aan tal nog niet gerepatrieerde Amboaaese militairen, bij wie deze nieuwe ontwikkelingen de grootste onrust sunnen verwekken, maar vooral ge voelt ons, volk zwaar de verantwoordelijkheid voor het feit, dat het door overdracht van de souvereiniteit de zorg voor het welzijn van de Am- bonese bevolking uit handen heeft gegeven. Met het oog op de ernst van de situatie, welke door deze ontwikkeling is ontstaan, acht ik het mijn plicht een openlijk persoonlijk beroep te doen op Uwe Excellentie om alsnog ertoe mede te werken, dat de strijd wordt gestaakt en langs vreedzame weg naar een oplossing gestreefd wordt", aldus dr. Drees. VOLLEDIGE AANVAL Een volledige aanval op het eiland Ambon is thans aan de gang, zo ver nam Reuter in Indonesische militaire kringen. Eenheden van het Indone sische leger, de marine en de lucht macht hadden het eiland ingesloten en op enige plaatsen waren militai- len aan land gegaan. De landingen zijn op 26 Septem ber begonnen, aldus meldt Aneta, en de operaties zijn volgens plan verlopen. Dé deelnemende troepen staan on der commando van kolonel Kawila- rang. In gezaghebbende kringen te Djakarta zei men, „dat Ambon der mate geïsoleerd was, dat uitwijken van de opstandelingen uitgesloten was". Commodore Soeriadarma, van Wapensmokkel te Djakarta Ned.officier gearresteerd Drie Nederlanders, onder wie een officier van de Koninklijke Land macht, zijn Zaterdagochtend gearres teerd wegens illegale wapenhandel, zo meldt het „Bataviaas Nieuwsblad" Een grote hoeveelheid wapens (pisto len, karabijnen, stenguns, munitie) is in beslag genomen. De handel liep over een gewezen boekhouder van het Djakartaans kantoor van een wereldconcern. De wapenbron was volgens het bericht evenwel de officier der K. L., die te Rjatinegara (Meester Cornelis, bij Djakarta) woonachtig was. Ook diens echtgenote zou bij de smokkel- betrokken zijn: wegens haar bijzon dere omstandigheden heeft de Indo nesische politie haar op vrije voeten gelaten. Het echtpaar was van plan gister morgen per boot naar Nederland te vertrekken. De in beslag genomen wapens zijn zo werd nog medegedeeld van Australisch fabrikaat. de Indonesische luchtmacht, ontken de tegenover Aneta de juistheid van het bericht van het bureau Zuid- Molukken, volgens hetwelk boven Ambon een vliegtuig is neer gescho ten. Volgens Associated Press zou een verklaring van het stilzwijgen liet Indonesische ministerie van de fensie kunnen zijn, dat men in Dja karta bang is voor nieuwe ongere geldheden in de Nederlandse leger kampen, waar vierduizend Ambon- rese militairen van het voormalige KNIL op demobilisatie wachten. Een kort geleden door militaire waarnemers van de Uno ingesteld onderzoek in de kampen heeft aan getoond, dat de meerderheid van deze Ambonnese militairen sympa thiseert met de regering der Zuid- Molukken. AMBONAVOND TE AMSTERDAM Voordat in de druk bezochte ver gadering van de stichting „Door de eeuwen trouw", die gisteravond in Krasnapolsky te Amsterdam werd ge houden,. het telegram werd voorge lezen, dat dr. Drees heeft gezonden aan de Indonesische minister-presi dent, besloten de 1300 aanwezigen eenstemmig een telegram te zenden aan dr. Drees en de voorzitters van biéde Kamers der Staten-Generaal met betrekking tot de aanvang der vijandelijkheden op Ambon. In het telegram der vergadering wordt grote verontwaardiging geuit over de aanval, die is ingezet tegen Ambon met materiaal, dat door de Neder landse strijdkrachten destijds aan de R.I.S. werd overgedragen. Verzocht werd stappen te nemen om aan dit bloedvergieten een einde te maken en te ijveren voor het zelfbschik- kingsrecht van een broedervolk, dat gedurende eeuwen een ontroerende trouw aan Nederland en Oranje heeft betuigd. Lt. admiraal C. E. L. Helfricht, één van de sprekers op deze avond, zei- de, dat zijns inziens geen nut heeft zich om hulp voor Ambon te wen den tot de Nederlandse regering, die de republiek Zuid-Molukken zelfs niet erkend heeft. Hij stelde voor een beroep te doen op de publieke opinie in Amerika en Australië. INDONESISCHE AUTORITEITEN ZWIJGEN. Het Indonesische ministerie van Defensie betrachtte heden een stil zwijgen met betrekking tot de be richten, dat Indonesische militairen op het eiland Ambon geland waren en dat zwaar gevochten werd. Een woordvoerder van dit ministe rie zeide, dat een verklaring zou worden afgelegd, „zodra wij. gereed zijn". Zij willen naar de Mandsjoerijse grens T>E ZUID-KOREAANSE TROEPEN, die bijna 90 kilometer ten Noor- den van de 38ste breedtegraad staan, zullen oprukken tot aan de Mandsjoerijse grens, verklaarde gist eren luit.-generaal Joeng Re Hiok, stafchef van de derde Zuidelijke di visie. Deze divisie, die alle andere strijdkrachten ver vooruit is, heeft schreeuwend gebrek aan transport middelen en medische uitrustingen. Men gelooft, dat Amerikaanse adviseurs voorstanders zijn van een vertraging der opmars. De ver vooruit opererende voorhoede onder vindt nog geen tegenstand, doch loopt gevaar bij een flankaanval te worden afgesneden. Generaal MacArthurs woordvoerder, die Dinsdag op een persconfe rentie werd bestormd met vragen, antwoordde niet te weten, wie de Zuid-Koreanen heeft opgedragen, de 38ste breedtegraad te overschrij den. Zij hadden dit echter geda an „om zuiver militaire redenen", zo zeide hij. Amerikanen ontmoeten tegenstand Elk jaar, na afloop van de Koraalm uziek, komt burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot de dames assisteren, die haring en wittebrood uit reiken in het Waaggebouw. Geheel rechts de heer W. v. d. Laan, voor zitter van de 3 October-vereniging. De Amerikaanse mariniers zijn met steun van tanks binnengedron gen in Oeidjongboe, een communis tisch bolwerk, 15 kilometer ten Noorden van Seoel. Het kostte de mariniers twee dagen om een vallei te passeren, die bestreken werd door machinegeweren. De tegenstand was de verbitterdste die de mariniers tot nog toe hebben ontmoet. Ondanks een ononderbro ken bombardement uit de lucht, dat de 2000 geharde communisten in de heuvels, bezaai de met raketten, bommen, „na- palm"- en boordvuur, vorderden de Amerikanen gisteren slechts een halve kilometer. Amerikaanse gevechtsvliegtuigen hebben gisteren met bommen en boordgeschut gemotoriseerde colon nes bestookt, die van Sinanjoe (110 kilometer van de Mandsjoerijse grens) naar het Zuiden stroomden in de richting Pjongjang. Het hoofd kwartier van MacArthur heeft geen nadere mededeling over de colonnes gedaan; een stafofficier weigerde te zeggen waar het convooi het grootste dat Amerikaanse piloten sinds lange tijd in Noord-Korea ge zien hebben vandaan kwam. Het nationalistische Chinese blad Hong kong Times meldde dat het vierde veldleger van Mao tse toeng, van Mandsjoerije uit, de rivier de Jaloe is overgestoken naar Noordkoreaans grondgebied. Het leger, met tanks en artillerie toegerust, zou zich con centreren te Sinoeidjoe en vandaar afzakken in de richting van het 160 kilometer zuidelijker gelegen Pjong jang. TOT DE MANDSJOERIJSE GRENS. In een kleine hut in de omgeving van Jangjang heeft luitenant-kolo nel Joeng rei hoik, de chefstaf van de derde divisie, vol trots verslag gedaan over de opmars. „We gaan door tot de grens van Mandsjoerije", zo zei hij: „we doen daar misschien een maand of twee maanden over, maar we willen er voor de winter zijn." De Mandsjoerijse grens ligt ongeveer 290 luchtkilometer van de 38ste breedtegraad. Over de weg is het echter bijna 480 kilometer. INDIA TEGEN PASSEREN VAN BREEDTEGRAAD. India en Joegoslavië hebben zich gisteren in de politieke commissie der Verenigde Naties, die te Lake Succes de resolutie- van acht en een resolutie van het Sow jet-blok over Korea bespreekt, tegen beide voor stellen verklaard. Rau (India) kantte zich tegen het overschrijden van de 38ste breedte graad, omdat hij daarin een moge lijkheid voor uitbreiding van het conflict ontwaarde. Voor de resolutie van acht spra^ ken zich uit: Spender (Australië), Pearson (Canada), Romulo (Philip- pijnen), Sunde (Noorwegen) en Tsiang (China). RUSSISCH^ MIJNEN IN KOREAANS WATER. Admiraal Forrest Sherman heeft verklaard, dat Amerikaanse oorlogs schepen „een groot aantal drijven de mijnen" van Sovjet-Russisch type in de Koreaanse wateren hebben ge vonden. Sherman, chef van de mari ne-operaties in het Verre Oosten deelde de commissie voor de strijd krachten van het Huis van Afge vaardigden mede, dat de mijnen on langs waren gelegd en niet lang ge leden de opslagplaats hadden ver laten. EEN TEVREDEN GENERAAL. Generaal Douglas MacArthur, op perbevelhebber van de strijdkrach ten der Verenigde Naties op Korea, omringd door leden ven zijn staf, vaart aan boord van de „McKinley" de haven van Inchon binnen. Allen verkeren in een zeer goede stem ming, Van links naar rechts: Vice Admiraal Arthur Struble, comman dant van de 7de Amerikaanse vloot; Brid. Gen. E. K, Wringht, adjunct stafchef, G.-3 commando Verre Oos ten; en Generaal Majoor Edward Almond, commanderend generaal van het tiende legercorps. De Verenigde Staten hebben de Verenigde Naties meegedeeld, dat op 27 Augustus twee Amerikaanse bommenwerpers „per vergissing" boven Chinees gebied hebben gevlo gen en een vliegveld ten Zuidwes ten van Antoeng hebben beschoten. Deze verklaring is een antwoord op de Chinese beschuldiging, dat Amerikaanse vliegtuigen bommen 'hebben geworpen op Chinees gebied. Achter het IJzeren Gordijn Tanks van 1 meter hoog Thurmond Chatham, een lid van het Amerikaanse Congres, heeft j kans gezien om in het geheim door te dringen achter het IJzeren gor dijn en daar zijn ogen goed de kost te geven. Wat hij heeft gezien, was zeer de moeite waard en toen hij te rugkeerde, vertelde hij o.a. het vol gende: In een nachtclub ontmoette ik een Russische officier in burger, met wie ik in de oorlog zeer bevriend was geweest. Hij stelde mij voor, een autotochtje te maken in de Russische zone een aanbod dat ik graag aannam. De volgende dag nam hij mij mee naar de Russische sector van Berlijn deed een uniform van een hoge Rus sische officier aan en nam een jeep. Hij baande zich een weg door zes controleposten en zei dat ik een vriend van hem was uit een van de Oostelijke satellietlanden. Op een vliegveld, dat zes weken geleden pas gereed was gekomen, zag ik nieuwe straalvliegtuigen, met naar achter staande vleugels. Zij za gen er net zo rank en snel uit als de laatste Amerikaanse types. Op een andere basis waren er on geveer twintig tanks, die lager wa ren dan ik er ooit een heb gezien. Zij waren ongeveer een m'eter hoog, maar zij waren gewapend met lan ge kanonnen. De Russen denken dat zij onkwetsbaar zijn voor gewone wapens dien hun lopen niet laag ge noeg kunnen richten om ze treffen. Chatham veronderstelde dat de bestuurders van de tanks liggend hun werk doen. Rood hoofdkwartier gesloten Het hoofdkwartier van de com munistische partij in Hamburg is door de politie gesloten. De politie had kort tevoren bij een razzia in dit gebouw en in het hoofdkwartier van de communistische jeugdorganisatie tussen honderd en tweehonderd par tijleden gearresteerd, waarbij Dett- mann, leider van de KPD-fractie in de Hamburgse gemeenteraad. Bij zijn arrestatie beriep Dettmann zich op zijn parlementaire onschend baarheid. Dit protest werd nietig verklaard met de motivering, dat Dettman deze teniet had gedaan door een leidende rol te spelen bij de demonstraties van Zaterdag in Ham burg. De meeste gearresteerden zullen zich moeten verantwoorden wegens het veroorzaken van relletjes, die lichamelijk letsel van 16 politie agenten tengevolge hadden. Dett mann zal voor onderzoek worden vastgehouden. AMERIKAANSE KRIJGSGEVAN GENEN OP KOREA. Deze, uit Rusland in Londen ontvangen foto was voorzien van het volgende on derschrift: „Amerikaanse soldaten geven zich over op Korea" Een aan tal Amerikaanse soldaten, die zich overgaven aan het Volksleger van de Koreaanse Volksdemocratische Re publiek. POGING TOT STAATSGREEP? yy OOSTENRIJKSE REGERING heeft gisteravond een communistisch ultimatum over lonen en prijzen v. d. hand gewezen en onmiddellijk bijval gekregen van 5000 socialisten, die in Wenen vergaderden. Te mid dernacht is daarop de door de communisten aangekondigde algemene staking begonnen. Voor het eerst sinds 1938 doet de Oostenrijkse politie dienst met stalen helmen, karabijnen en bajonetten, in plaats van haar gebruikelijke kleine pistolen Radio-Wenen (Sowjet-sector) heeft een oproep aan de arbeiders uit gezonden om heden over het gehele land in staking te gaan. De regering heeft politie en brandweer gealarmeerd. Zoals gebruikelijk zijn de troepen der drie Westelijke bezettende mo gendheden uit voorzorg in. hun kwartieren geconsigneerd. Politie en spoorwegpersoneel meidden op twee plaatsen sabotage aan de spoorrails in de Sowjet-zöne. De Oostenrijkse regering heeft de vier bezettende mogendheden een protest overhandigd tegen het optre den van Sowjet-autoriteiten bij de jongste demonstraties. Sowjet-com mandanten in verscheidene steden en districten belemmerden de politie bij haar optreden tegen stakingen en betogingen. Men verwacht dat het spoorweg verkeer van en naar Wenen afgesne den zou worden, maar stakers, die zich op de rails zullen neerzetten, zullen er door de brandweer worden afgespoten. De Sowjets hebben de arbeiders in hun zóne consigne ge geven te staken, echter met dien verstande, dat de verlogen tijd later door overwerk ingehaald zal moeten worden. Johann Boehm, voorzitter van het Oostenrijkse vakverbond, waar schuwde zijn toehoorders te Wenen tegen een communistische samen zwering om de macht in de vakbe weging te verkrijgen en zich meester te maken van het regeringsapparaat, door een voorlopig volksdemocra- tisch bewind op te zetten. Het uit eindelijke plan van de communisten was volgens hem niet minder dan het nemen van de eerste maatregel, om Oostenrijk te doen verkeren in een tweede Tsjechoslowakije. Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van buitenland se zaken heeft verklaard, dat de Westelijke bezettingstroepen geweld zullen gebruiken als de Oostenrijkse communisten tijdens de door hen uitgeropen stakingen een staats greep zouden proberen. ALLEEN DE SOWJET-SECTOR STAAKT. Te Wenen zijn alleen de door de Sowjet-Russen beheerde fabrieken in de Sowjet-sector in staking ge gaan. Elders in het land worden na genoeg gppv stakingen gemeld, uit gezonderd in de Sowjet-zóne. De harde voorwaarden zijn de gunstigste voorwaarden.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1