Nederland in de Veiligheidsraad Twee vrouwen op 't nippertje van verbranding gered mm c Jj Kan slechts voor de helft uit anthraciet bestaan ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Koninklijk paar naar Engeland H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben een uitnodiging aanvaard tot een offi cieel bezoek aan de Koning en de Koningin van Engeland op Bucking ham Palace van Dinsdag 21 Novem ber tot Vrijdag 24 November. Oorlogsbegroting 1951 Bij de Tweede Kamer is ingediend de begroting van oorlog voor 1951. Het eindcijfer bedraagt ƒ580.098.070, waarvan op de gewone dienst ƒ437.471.880. Het was onmogelijk de financiële gevolgen van de versnelling van de defensieopbouw, waartoe laatstelijk door de regering werd besloten, reeds in deze begrotingsvoorstellen tot uiting te brengen. Er zullen supple- toire begrotingen komen en wellicht de aanvrage van een buitengewoon crediet. Zolang de lichtingen niet op volle sterkte worden opgeroepen en de diensttijd niet met enige tijd ver lengd is, zal in-belangrijke mate de alsdan bestaande mogelijkheid moe ten worden benut om door het or ganiseren van herhalingsoefeningen naast het onderhouden en verbeteren van de geoefendheid van het oudere personeel ,te bereiken, dat steeds een zeker aantal geoefende troepen pa raat aanwezig is. Gedurende die her halingsoefeningen zullen zij zoveel mogelijk in Amerikaanse organisa tie met de bewapening, welke op dat ogenblik beschikbaar zal zijn, wor den geoefend om daarna als mobili sabele mankracht opnieuw naar huis te worden gezonden. Uit het voorgaande zal gebleken zijn, dat de verhoogde militaire in spanning niet alleen verhoogde fi nanciële lasten met zich zal mee brengen, doch ook grotere persoon lijke offers zal vergen. Personele unie tussen „oorlog" en „marine". De Minister ziet ook voor 1951 er nog meer baat in de personele unie tussen de departementen van Marine en Oorlog te bestendigen en de con structie tussen deze twee te verste vigen, dan tot de instelling van één ministerie van rijksverdediging te besluiten. Hij heeft per 1 October 1950 zodanige wijzigingen in de de partementale organisatievorm ge last, dat de opbouw dier organisatie in de drie onderdelen der strijdkrach ten meer in onderlinge overeenstem ming kan komen. De ouder-dagen. Na de gunstige ervaringen, die met de ouderdagen is opgedaan, is be sloten deze te handhaven, maar het aantal terug te brengen tot één maal per lichting. De ouders waarderen het zeer, kennis te maken met de levensomstandigheden der dienst plichtigen, terwijl ook de geestelij ke verzorgers voor deze instelling zeer gesorteerd zijn. Het geheime debat over de kwestie Nieuw-Guinea is geëindigd. Het heeft ongeveer acht uur geduyrd. De Ka mer heeft na afloop van de vergade ring geen verklaring gepubliceerd. FLESSENMELK ééN CENT DUURDER. Evenals in het vorig jaar zal over ruim een week de prijs voor gepas teuriseerde flessenmelk met één cent per liter worden verhoogd. Deze prijsverhoging zal slechts gedurende de wintermaanden gelden. Heropkomst lichting 1949 II Zoals bekend, zullen op Maandag 2 October a.s. de dienstplichtigen van de lichting 1949-11, die dit voorjaar met groot verlof werden gezonden, wederom onder de wapenen komen. In afwijking van hetgeen vermeld staat in het oproepingsformulier, dat deze dienstplichtigen ontvingen, deelt de legervoorlichtingsdienst mede, dat de opgeroepenen Maandag a.s. moe ten reizen per eerste reisgelegenheid na 7.00 uur. Voor de dienstplichtigen met be stemming Harskamp via EdeWage- ningen zullen aan het spoorwegsta tion EdeWageningen extra bussen voor het vervoer naar Harskamp ge reed staan. Voor de dienstplichtigen van de lichting 1950-11, die op 3, 4 en 5 Oc tober a.s. onder de wapenen ko men, zullen na de nieuwsberichten van het A.N.P. van 18.00 uur en 19.00 uur (Zondag 18.15 en 19.30 uur) (van 29 September tot en met 3 October) eveneens belangrijke mededelingen volgen. Nederland is met 47 stemmen in de veiligheidsraad gekozen Ook Brazilië is gekozen en wel met 57 stemmen. Nederland vervangt zoals bekend, Noorwegen en Brazilië Cuba. De nieuwe leden zullen in Januari hun zetel voor een periode van twee jaar innemen. Brazilië verkreeg bij de eerste stemming in de Assemblée 57 van de 60 mogelijke stemmen en Nederland 47. Het vereiste minimum is 40. Over het derde nieuwe lid. dat in de plaats van Egypte komt, is twaalf maal gestemd zonder dat een der candidaten de 40 stemmen haalde. Het gaat tussen Turkije en de Liba non. De Assemblée verdaagde toen de vergadering zonder een datum voor haar volgende bijeenkomst vast te stellen. Hoge commissaris te Djakarta Ambtsaan vaard ing Het Koninkrijk der Nederlanden streeft er naar, de goede verstand houding tussen het Koninkrijk en de Indonesische republiek te verstevi gen en heeft het volle vertrouwen in het beleid van uwe excellentie en van uw regering zo sprak de nieu we Hoge Commissaris, de heer A. Th. Lamping tot president Soekarno, wie hij zijn geloofsbrieven overhan digde. Hij besloot zijn toespraak met de hartelijke wensen van koningin Ju liana over te brengen voor het wel zijn van de president en het Indone sische volk. President Soekarno hoopte op blij vende vriendschap tussen beide sta ten. PASSENCONTROLE ROOSENDAAL—ANTWERPEN. Zondag 8 October de nieuwe dienstregeling der Spoorwegen gaat dan in begint de Belgische douane met controle van passen en deviezen in de trein tussen Antwerpen en Roosendaal. De Nederlandse douane blijft dit op haar beurt doen tussen Roosen daal en Rotterdam. Het oponthoud te Roosendaal bedraagt daardoor maar twaalf minuten. GROTERE BEVOEGDHEID VOOR VROEDVROUWEN. De bevoegdheid van de vroed vrouwen zal belangrijk uitgebreid worden als' een wetsontwerp tot wij ziging van de bijna honderd jaar oude wet, die deze bevoegdheid re gelt, zal worden aangenomen. In de memorie van toelichting op het wets ontwerp zegt de minister van Socia le Zaken dat, gezien de goed geor ganiseerde opleiding van de voor treffelijke wijze waarop de vroed vrouwen hier te lande hun taak ver richten, deze uitbreiding van haar bevoegdheid alleszins verantwoord is. Een viel naar beneden, doch werd in zeil opgevangen Twee Amsterdamse vrouwen zijn gistermiddag tegen half vier ter nau- wernood aan een hevige brand ont snapt, die haar de weg naar bene den via het trappenhuis had afge sneden. Zij bevonden zich op de vijfde étage van het hoge perceel Prins Hendrikkade 155 te Amsterdam, niet ver van het Centraal Station, tegen over het water van het Oosterdok, toen zij door het plotselinge vuur werden ingesloten. Zij openden het grote midden raam en riepen om hulp. Juist op tijd arriveerde de brandweer, die, geholpen door burgers, onmiddellijk een vangzeil op het trottoir beneden gereed hield. De jongste van de twee vrouwen, die zusters van elkaar zijn, de niet minder dan 215 pond wegende 35- jarige mevr. Helder, klom naar buiten, terwijl ze zich vast hield aan een ijzeren stang voor het raam. Ze durfde zich echter niet te laten vallen en hing geruime tijd in deze benarde positie, ter wijl de brandweerlieden in allerijl VLEUGELS WERDEN GETEST. Een torpedo-vormig metalen gevaar te, waarin zich registratie-instru menten bevonden, en dat was voor zien van achterwaarts gerichte vleu gels, werd door een Nava RF61 vliegtuig op zeer grote hoogte losge laten (boven). De snelheid waarmee het gevaarte oorspronkelijk naar be neden kwam, was groter dan die van het geluid, zodat men kon controle- r 'me vleugels zich houden wan-, neer een vliegtuig met een snelheid vliegt, die groter is dan het geluid. Later werd de snelheid automatisch getemperd door duikremmen (op de foto onder in geopende toestand), en daarna door een parachute (op de grond naast het gevaarte). Toen het gevaarte in de Californische woe stijn werd teruggevonden, bleken al le registratie-instrumenten nog in tact te zijn. een ladder naar boven draaiden. Intussen dreigde haar zuster, de 51-jarige mevrouw Boll, bij wie zij op bezoek was, in de kamer te ver stikken. Dikke rookwolken kronkel den zich uit het raam. Mevr. Boll klom daarop door een ander en veel kleiner raam naar buiten. Tot haar geluk worden er aan het belendende perceel, nr. 156, repara ties verricht, waarvoor een steiger was gebouwd. Bouwvakarbeiders schoven van deze steiger een plank tot voor het kleine raam en met veel moeite slaagden zij er in mevr. Boll er toe te be\yegen zich op deze plank hoog boven de begane grond in vei ligheid te stellen. Intussen had de ladder de aan de stand hangende mevr. Helder bereikt. Grote vlammen sloegen toen al naar buiten. Het leek, alsof de ladder haar even raakte. Zij liet de stang los en viel rakeling langs de gevel naar be neden, waar ze ondanks haar gewicht veilig in het vangzeil terecht kwam. Haar oudere zuster moest echter in overspannen toestand per wagen van de G.G. en G.D. naar het Binnen gasthuis worden vervoerd. De brand is waarschijnlijk ontstaan in het zeer smalle en lagere perceel op nummer 154, waarin langs de straat het sigarenmagazijn van de fa milie De Vries is gevestigd, die te vens de bel-étage bewoont. In dit oude huisje, dat aan de overkant ge heel overloopt in het perceel 155, woonde mevr. Helder met man en kind op de eerste, tweede en derde étage. Men neemt aan, dat de brand ont staan is op de tweede étage van dit huis, vermoedelijk door een petro leumstel. Er was echter niemand aan wezig, want mevr. Helder zelf was op bezoek bij haar zuster in het huis ernaast op de vijfde verdieping, die daar 3-hoog genoemd wordt. Dat de brand op dit huis oversloeg is be grijpelijk, wanneer men weet, dat er verbindingen tussen de twee hui zen bestaan op iedere verdieping. Nadat de vrouwen gered waren be gon het blussingswerk. Vele meters hoog laaiden de vlammen op. Het vele oude houtwerk was voor het vuur goed voedsel. In enkele minu ten tijds stonden de beide zolderver diepingen in lichterlaaie, als ook de beide daaronder gelegen verdiepin gen. Omwonenden hielpen in allerijl zo veel mogelijk huisraad uit de lager gelegen étage redden. Om de hoek van de kade, n.l. langs de Kalkmarkt, legde de brandweer drie stralen op open water aan en bracht deze door de huizen heen naar de achterzijde van de brandende per celen. Aan de voorkant richtte men eveneens vele stralen op het vuur. In totaal waren het er 12 uit 5 mo torspuiten. Met drie ladders bena derde men het vuur tot op enkele meters. Op de tweede verdieping van het hoogste huis, waarin mevr. Mieras woont, kregen de buiten het raam opgestelde geraniums water vol doende voor een jaar. Zij overleefden echter de brand. Het hele huis leed waterschade. Op de bel-étage en ge lijkvloers ondervond ook de familie Moen dat, die een winkel in lood- en zinkwerken heeft. Binnen een uur was de brandweer het vuur meester. Alleen de zolder verdiepingen en de daar vlakonder gelegen étages van de beide percelen brandden volledig uit. De Warmondse kunstschilder Wijn and Geraedts vervaardigde voor de kerk te Warmond een groot schil derij voorstellende „Een visioen van de H. Liduina". Dit werk is waard »g bevonden om op de internationale tentoonstelling van religieuze kunst te Rome gedurende het H. Jaar ge ëxposeerd te worden. De huisbrand-voorziening Nu het stookseizoen nadert vestigt het Ministerie van Economische Za ken er de aandacht op, dat de be schikbaar komende hoeveelheid anthraciet evenals vorige jaren we der beperkt zal zijn. Het is dan ook van het grootste belang, dat de verbruikers de brandstoffen afne men in de bij de handel aanwezige soorten. Eierkolen en kleine cokes kunnen aldus het ministerie mits ge mengd met anthraciet van dezelfde afmetingen, zonder bezwaar ook in haarden worden gestookt en zijn bo vendien belangrijk goedkoper dan anthraciet. Voor bezorgdheid geen grond. Naar aanleiding van bovenstaand bericht verneemt het ANP nog, dat gezien de huidige gang van zaken, voor bezorgdheid geen grond aan wezig moet worden geacht. De extra invoer van huisbrand, waartoe als gevolg van de opheffing van de rantsoenering werd besloten teneinde een redelijke behoeftedek king te waarborgen, voltrekt zich in een gelijkmatig tempo en in de noodzakelijk geachte omvang Nu de overheid de huisbrand niet meer distribueert, zijn de mijnen en importeurs weder overgegaan tot volledige inschakeling van hun voor oorlogs verkoopapparaat. Zij nemen daarbij op zich te zullen zorg dragen voor een behoorlijke geografische spreiding van de geproduceerde en ingevoerde kolen om te voorkomen, dat bepaalde landsdelen te zuinig, andere te ruim worden voorzien. Aanvankelijk deden zich hierbij en kele moeilijkheden voor, welke ech ter inmiddels konden worden over wonnen. Men verzekerde, dat de overheid nauwlettend toeziet op de wijze van spreiding, teneinde bij gebleken noodzaak onmiddellijk te kunnen in grijpen. Een onvermijdelijk gevolg van de nieuwe regeling noemde men, dat in de bevoorrading van de indivi duele handelaren verschuivingen Het ideale hotel Horecaf -tentoonstelling in Amsterdam Het model-hotel, gebouwd in de grote hal van het R.A.I.-gebouw, is wel een van de voornaamste attrac ties van de gisterochtend door staats secretaris mr. Van der Grinten ge opende Horecaf-tentoonstelling. Het een tentoonstelling op zichzelf, met een grote hal, een prachtige winter tuin, een keuken, linnenkamer, con versatiezaal, eetzaal en kamers. Er is, behalve dit model-hotel zeer veel op deze expositie te zien te leren. Er is een stand van wild, met gelardeerde reerug en een ever zwijn en dozijnen konijntjes, smaak vol geëtaleerd temidden van donker dennengroen. Een machtig wijnvat vestigt de aandacht op een kostelij ke Franse cognac, bij een andere wijnhandelaar wandelt men onder een zoldering van druiventrossen. Het bier is aanwezig, het hotelzil ver in zijn vele vormen, kristal, meu bilair, fornuizen, boekhoudmachines, menu wandelt langs machtige burch ten van limonadeflesjes en kijkt in een moderne bar met een bijzonder smaakvolle aankleding in rood, groen en wit. Het gehele R.A.I.-gebouw met een oppervlakte van 15.000 m2 is door stands gevuld. Wedstrijden van cul- linaire aard, cocktailwedstrijden, ta- feldek-wedstrijd voorbeelden een weelderig gedekte tafel vallen te bewonderen in het restaurant van het model-hotel verhogen nog de aan trekkelijkheid van deze tentoonstel ling, die zowel de mensen van het vak als de leek, die zo dikwijls in contact komt met de Horecaf-bedrij ven, door haar grote veelzijdigheid zal weten te boeien. kunnen ontstaan, waardoor sommi gen hunner meer, anderen minder klanten zulen kunnen bedienen dan in 1949/'50 het geval was. Deze ver schuivingen, hoezeer ook voor de betrokken handelaren te betreuren, brengen uiteraard geen enkele wij zinging in de totale voor de onder scheidene landsdelen ter beschik king komende hoeveelheden huis brand. Aangezien een zeer groot deel van het publiek blijft aandringen op le vering van uitsluitend of overwe gend anthraciet, wordt er nogmaals met nadruk op gewezen, dat de to tale voor de aanstaande winter be schikbare hoeveelheid huisbrand slechts voor ten hoogste de helft uit anthraciet bestaat. Bedoelde ver bruikers zullen dus ook genoegen moeten nemen met soorten, zoals eierkolen, esskolen en cokes. Goederentrein ontspoord bij Delft Om half twèe zijn in de afgelopen nacht vijf wagons van een goederen trein ontspoord tussen Rotterdam en Delft. Een stuk van de electrische bovenleiding kwam hierdoor naar beneden. Eén spoor werd versperd. Voorlopig zullen geen electrische treinen tussen Rotterdam en den Haag kunnen rijden, en daarom wordt nu, over één spoor, een pen deldienst met dieseltreinen gereden tussen deze beide steden. Men hoopt binnenkort het tweede spoor weer vrij te krijgen, maar het verkeer zal waarschijnlijk nog tot twaalf uur met dieseltreinen moeten worden onder houden. De ontspoorde wagons waren van een goederentrein die in de richting Rotterdam zou vertrekken. Een mast van de bovenleiding werd vernield. Twee wagons werden be schadigd. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek inge steld. De aaltjes in land en tuinbouw Studiereis naar Amerika Vrijdag, 13 October vertrekt ir. M. Oostenbrink onder auspiciën van het Ministerie van Landbouw binnen het kader van het technisch steun-pro- gramma van de E.C.A., naar Ame rika. De heer Oostenbrink, onderzoeker bij de plantenziektenkundige dienst, houdt zich in het bijzonder met het onderzoek van de aardappelmoeheid bezig. Het doel van dit bezoek is de biologie, de aard en het karakter van de verschillende aaltjes en daar door veroorzaakte ziekten in land en tuinbouwgewassen te bestuderen. Het bezoek wordt van groot belang geacht in verband met de steeds toe nemende dreiging van aaltjesplagen in ons land. De belangen zijn des te groter aan gezien de export van landbouwge wassen, die niet geheel vrij zijn van grond (pootaardappelen, bloembollen, zaaizaden), altijd een grote omvang hebben gehad. Het is van groot gewicht, dat Ne derland in de gelegenheid wordt ge steld te putten uit de jarenlange er varing die de Verenigde Staten van Amerika hebben opgedaan met be trekking tot het bedwingen van de verschillende aaltjesziekten, zowel als tot beperking van bestaande pla gen en het voorkomen van besmet ting door nieuwe. Aangezien de regering van de U.S. A zeer strenge eisen met betrekking tot de niet-aanwezigheid van aaltjes in Nederlandse agrarische export producten heeft gesteld, is de reis van ir. Oostenbrink eveneens be langrijk voor de handhaving van on ze dollarexporten. ZondaqmoJiq£Jti EEN UUR VACANTIE Iemand, die midden in het zaken- hven staat, heeft eens van iemand, die midden in het zakenleven stond hij staat er niet meer, want hij is dood de raad ontvangen iedere dag één uur achter-over te gaan lig gen en in de blauwe lucht te turen, als er geen blauwe lucht is naar de wolken te kijken en als het te laat om naar buiten te kijken, dan maar het plafond van de kamer aan te staren. Naar we voorts vernamen, heeft degene, die de raad gaf, zelf die raad niet opgevolgd dat komt meer voor en is hij onder zijn werk be zweken. Daarmede bewees hij nóg, zij 't op negatieve wijze, hoe uitne mend zijn vermaan was geweest. Het is werkelijk een uitstekende raad, welke niet alleen zakenlui, maar feitelijk iédereen eens moest proberen in practijk te brengen. (Moeders van grote gezinnen hebben er geen tijd voor, maar zij worden toch wel heilig). Een uur per dag eens doodstil te liggen overpeinzen, hoe we op deze grote aardbol rond draaien in de oneindige afgrond van het heelal.... Een uur per dag onze volkomen hulpeloosheid te voe len tegenover Gods Alomtegenwoor digheid Een uur per dag het deer niswekkend en toch vertroostend geheim te bespiegelen, dat God op deze wereld is gekomen om, bloe dend uit vele wonden, als een mis dadige slaaf te stervenEen uur lippenloos te praten met moeder Maria. Zulke goede gedachten komen vanzelf op, als men#maar strak naar de zolder van de hemel of naar -ie zolder van de kamer kijkt in vol komen lichamelijke ontspanning. Als het lichaam zwijgt, treedt de geest m werking en vindt contact met waar ze thuis hoort. Indien niet mo gelijk iedere dag dan blijft toch de Zondag er (en hij is er voor be stemd), om eens één uur tot rust te komen en te beseffen, zich bewust te worden, dat men leeft en dat dit leven met zéér grote snelheid voor bijgaat. MARIUS. BOEREN WEIGERDEN AANSLUITING BIJ GEZOND HEIDSDIENST. Acht boeren uit Uddel hadden zich gisteren te verantwoorden voor de kantonr. te Apeldoorn, omdat zij zich niet hadden aangesloten bij de Provinciale gezondheidsdienst voor dieren, zoals voor veehouders wette lijk is voorgescnreven, ter bestrijding van de tuberculose onder het vee. Ter zitting bleek, dat van nalatig heid in de gewone zin van het woord geen sprake was. De boeren berie pen zich op hun godsdienstige over tuiging, die hen verbood zich met enige gezondheidszorg in te laten. De kantonrechter wilde het ver weer niet aanvaarden en veroordeel de hen ieder tot 15 of vijf dagen hechtenis. BEURS: ENIGSZINS ONREGELMATIG. Van een belangrijke koersenont- wikkeling ter beurze was gisteren geen sprake/ De stemming was enigs zins onregelmatig, waarbij de in- dustriemarkt vrij vast was en de In donesische en scheepvaartsector op een iets lager niveau kwamen. In geen enkele hoek ontwikkelde zich enige affaire van betekenis. De vas te stemming op de industriemarkt werd in verband met enige publieke belangstelling voor Kon. Olie, die ruim twee punten avanceerde. Phi lips was op 231J-2 (228) vast. Unile ver boekte een winst van drie pun ten. De scheepvaartmarkt was op vallend stil. Op de Indonesische markt was de achteruitgang iets groter. Rubbers opende nog goed prijshoudend, maar zagen zich uiteindelijk toch twee punten ontgaan. Aandelen H.V.A. boekten onmiddellijk bij de opening reeds een verlies van ruim twee punten, hetgeen niet meer werd in gehaald. In de tabakshoek waren de verliezen iets beperkter.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6