S)e ftrix&eSoti/fcatit Zuid-Koreanen bereiken de 38e breedtegraad Mac CLithwt taut ze hatt houden Om zich opnieuw te groeperen Zweeds dorp door aardverschuiving vernield ERVOOR OF EROVER? „Geen oorlogsdreiging" zegt minister Stikker Directeur: C. M. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1950 41ste JAARGANG No.12095 Sectie Z.-Korea.... halt 1 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 r\E EERSTE TROEPEN van de V. N. bereikten Vrijdag de 38ste breed- tegraad. Een Amerikaanse woordvoerder heeft verklaard, dat de Amerikanen de Zuid-Koreanen heb ben bevolen de grens niet te over schrijden en zich opnieuw te groeperen. Hij wilde niet zeggen wat daarna zou worden bevolen. Be Zuid-Koreaanse president, dr. S^ngman Rhee, die met zijn regering in Seoel is teruggekeerd, heeft gezegd dat het doel van de oorlog was de 38ste breedtegraad over te trekken. lie V. N.-troepen hebben thans viervijfde van Zuid-Korea in bezit. Zij n.akenhonderden krijgsgevangenen en ontmoeten weinig tegenstand. Volgens Amerikaanse officieren zijn er geen aanwijzingen voor een ster ke Noord-Koreaanse defensielinie (en Noorden van de 38ste breedte graad. Geen politieke redenen Welingelichte functionarissen te Washington geloven, dat de Zuid- Koreaanse troepen om militaire en met om politieke redenen voor de 38ste breedtegraad halt gehouden hebben. Zij achten het „volkomen verklaarbaar", dat generaal MacAr- thur zijn troepen ten minste voor korte tijd, halt laat maken om voor bereidingen te treffen voor de vol gende stap, waarvan zij verwachten oat deze zal bestaan uit het over- Peking toch in de Raad Bij Formosa-debat Met zeven tegen vier stemmen heeft de Veiligheidsraad besloten dat het Rode China zal deelnemen aan het debat in de Raad over de kwes- tie-Formosa, dat op 15 November zal beginnen. Dr. Tsjang, de gedelegeerde van het nationalistische China verklaar de dat hij zich daarmee niet kon verenigen en zei dat zijn stem (hij stemde natuurlijk tegen) als een veto dient te worden beschouwd. Daar het een procedure-kwestie is, kan er geen veto worden uitgebracht. Dr. Tsjang wenste de zaak dan ook te beschouwen als een essentiële kwestie en niet als een precedure- kwestie. „Meer dan veertig veto's heeft de Sowjet-Unie op haar naam staan. Is het mijne dan minder waard dan dat van Rusland?" vroeg Tsjang. Maar de Raad bleef bij het besluit, dat communistisch China aan de de batten zal deememen. Deze debatten zullen op 15 Nov. a.s. gehouden worden. schrijden van de breedtegraad om de vernietiging van het Noord-Ko reaanse militaire apparaat te vol tooien. In genoemde kringen is men van gevoelen, dat alleen op deze VANDAAG IN DE ASSEMBLéE Vandaag zal aan de V. N. gevraagd worden, uit te maken of geheel Ko rea onder haar jurisdictie zal worden gesteld totdat vrije en democratische verkiezingen kunnen worden ge houden ter bepaling van de toekomst van het land. Aan de politieke com missie der V. N. zal een door acht landen gsteunde resolutie worden voorgelegd, waarvan de hoofdpun ten zijn: 1. dat alle maatregelen genomen zullen worden om in geheel Korea omstandigheden te verzekeren voor cc-n stabiele toestand; 2. dat alle maatrgelen genomen worden onder auspiciën van de V.N. voor de vestiging van een verenigd, onafhankelijk en democratisch be- w:nd in Korea; 3. dat de strijdkrachten van de V. N. niet in enig deel van Korea zul len blijven voorzover zij daar niet nodig zijn voor het bereiken van een stabiele toestand en het verzekeren van eerlijke verkiezingen wijze de strijdkrachten der V. N. Deze resolutie gaat uit van Enge- kunnen verzekeren, dat de resten land, Cuba, Brazilië, Pakistan, van het Noord-Koreaanse leger ver- Australië* Noorwegen, de Philippij- nietigd worden. |nen en Nederland. Het schoof twee kilometer ver HET GEHELE ZWEEDSE dorpje Surte, ten Noorden van Gothenburg werd gisteren meegenomen door een landverschuiving en kwam twee kilometer verder in de rivier de Goeta terecht. Duizenden tonnen klei, week geworden door de regen, sleurden veertig spoorwegstations en arbeiderswoningen mee. Sommige woningen stortten in elkaar, andere vielen op zij of tuimelden onderstbo ven in de rivier. De gezwollen stroom die bij Gothenburg in de Oostzee uit mondt, is afgedamd en onbevaarbaar. Op de plaats waar eens het dorp lag, gaapt thans een brede kloof in de modder, die 15 meter diep en 200 meter breed is. Het station lag tot aan de boven verdieping onder water. Brandweer lieden hakten een gat in het dak om de stationscheffin te bevrijden. Stuk ken rails en één kilometer weg zijn verdwenen. Gas-, water- en electri- citeitssleidingen werden uit de grond gerukt en liggen als verwarde knot ten wol in elkaar gedraaid Gas ont snapt, water spuit en afgeknapte lei dingen steken overal naar buiten. Het aantal vermisten wordt geschat op meer dan honderd, doch tot nu toe is slechts één dode geborgen. Geologen vrezen, dat de zich ver wijdende kloven rondom de verzon ken gebouwen plotseling zullen openscheuren en de reddingsbrigades verzwelgen. Het moeilijkste werk is het tellen van de dorpsbewoners en uit te zoe ken hoeveel van hen thuis waren toen de ramp geschiedde. De Zwecd- KARDINAAL GRIFFIN LAS PAU SELIJKE BRIEF VOOR. Ter ge legenheid van de feestelijkheden verband houdende met het eeuw feest van herstel van hiërarchie van de Katholieke Kerk in Engeland, »ond in de Westminster Kathedraal een imposante plechtigheid plaats, tijdens welke kardinaal Griffin .de Engelse vertaling voorlas van een pauselijke brief, waarin Z.Em. kar dinaal Griffin werd benoemd tot pauselijke gevolmachtigde. VERHITTE GEMOEDEREN WER DEN IN WENEN DRATISCH AF GEKOELD. Met brandslangen werden de verhitte gemoederen der 20.000 communisten ,die voor de Weense Kanselarij kwamen protes teren tegen de overeenkomst over lonen en prijzen tussen regering en de vakbonden, afgekoeld. De Com munisten vonden de loonsverhoging in verhouding tot de stijging der prijzen onvoldoende. Doordat zij aan hun protest met stoelen etc. kracht wilden bijzetten, werden acht poli- tie-agenten gewond. se radio heeft een oproep uitgezon den aan allen, die afwezig waren om zich bij de politie te melden. Tot nu toe is officieel nog slechts één doode gemeld. Er zijn 18 gewon den. Moeders, die hals over kop uit de huizen klommen welke ineengedrukt werden, liepen handenwringend om de wegzakkende gebouwen heen en riepen jammerend om haar kinde ren. Een van hen vertelde: „Ik greep mijn zoontje en probeer de naar buiten te hollen, maar het huis had te veel vaart gekregen. Plot seling stond het met een ruk stil. De voorgevel scheurde van boven tot on der open en wij liepen ongedeerd door het grote gat naar buiten". De stationscheffin vertelde, dat het eerste wat zij zag, het voortschuiven- de huizenblok was, waaruit naar alle kanten pannen en potten naar buiten vielen Toen kwam ook het station in beweging. Er viel iets op haar hoofd en zij verloor het bewustzijn. Toen zij bij bewustzijn kwam, stond het station onder water. Zij zat op de bo- j venste verdieping beklemd tussen een j ijskast en een electrische verwar I mer. Een jongen px*obeerde haar aan j haar armen door een gat in het dak te trekken. Het kostte de redders an derhalf uur om haar te bevrijden. Ooggetuigen zagen hoe een voet balveld, dat ondergelopen was na d« regens, plotseling opgetild werd en droog kwam te liggen. Voor de neus van een niets vermoedende wielrij der spleet de rijweg open. Hij sprong van zijn fiets af en ontkwam, voor dat de weg werd weggesleurd. Een hele goederentrein viel met een plons in het water. Sleepboten en. baggermachines kwamen uit Gothenburg aan en be gonnen een kanaal door de klei in de rivier te banen. Troepen werden aangevoerd om het politiecordon te versterken, dat rondom het verniel de dorp is getrokken. Waterbouw kundigen overwegen de dam met dynamiet te doen springen om een nieuwe aardverschuiving te voorko men, waarvoor prof. Hjalmar Grand- holm van de universiteit te Gothen burg heeft gewaarschuwd, nu een overstroming dreigt. Dertig mensen, die in ziekenhui zen zijn opgenomen, verkeren niet in onmiddellijk levensgevaar. De hui zen, waaruit opgesloten mensen wer den gered, zijn zo diep weggezon ken, dat slechts de daken nog zicht baar zijn. De ziekenhuizen in Gothen burg zijn gealarmeerd om bedden ge reed te houden. AMERIKAANSE TORPEDOBOOT- JAGER OP EEN MIJN. De Amerikaanse marine heeft Vrijdagavond bekend gemaakt, dat de Amerikaanse torpedoboot jager „Brush" Woensdag in de Japanse Zee op een drijvende mijn is gelo pen, tengevolge waarvan 9 opvaren den gedood, 10 gewond en vijf ver mist werden. De explosie veroor zaakte een groot gat aan bakboord onder de waterlijn van het 2.200 tori metende oorlogsschip. Het schip kon echter na herstellingswerkzaamhe den ter plaatse op eigen kracht de Japanse haven Sasebo bereiken. RUSSEN STEUNDEN ONRUST STOKERS. De Britse en Amerikaanse Hoge Commissarissen voor Oostenrijk hebben heden de Russen er van be schuldigd, de deelnemers aan de be togingen van deze week te hebben geholpen en de Oostenrijkse rege ring te hebben belemmerd in de handhaving van rust en orde. Op de maandelijkse bijeenkomst van de geallieerde raad vestigde de Amerikaanse Hoge Commissaris, ge neraal Keyes, de aandacht van de raad op de hulp. welke het Sovjet element aan de demonstranten heeft gegeven. Volgens uit Steyr, Linz en Graz ontvangen berichten gaan hoe lan ger hoe meer arbeiders weer aan het werk. Uit Salzburg wordt bericht, dat reeds in 39 gevallen procesver baal is opgemaakt tegen personen, die goederen achter hielden of hun waren niet geprijsd hadden. VIJFDE COLONNE IN BELGIë. De Belgische veiligheidspolitie heeft opdracht gekregen haar optre den tegen leden van een vijfde co lonne te verscherpen. De namen van bekende communisten bevinden zich op alle politieposten, aldus een po litiefunctionaris. De namenlijsten, zc voegde hij hieraan toe, beslaan 9( procent van hen, die in geval van oorlog bereid zijn sabotage en spion- nage te plegen. De politie neemt zich voor invallen te doen in com munistische schuilplaatsen, waarvan bekend is dat er wapens worden verborgen gehouden. UET KOREAANSE conflict is, mi- **litair gesproken, „op een oor na gevild". Dat oor, hetwelk nog gevild moet worden, is het in de zak over gebleven restantje van de eertijds zegevierende Noord-Koreanen, die daar een maand of drie geleden de „agressie van de Amerikanen kwa men bestrijden", zoals ze zelf zeiden. Er zouden bij het dichtknijpen van de tang ten Zuiden van Seoel een viertal divisies zijn afgesneden, maar waar ze nu gebleven zijn, is een raadsel. Zij zijn opgelost in de bur gerbevolking. Elke georga- 0 niseerde tegenstand is in elk geval verdwenen, alles wat Noord-Koreaan is, wordt terugge trokken achter de 38ste breedte graad. Wanneer wij ons realiseren, I snel deze slotactie van het Koreaan se drama zich heeft voltrokken, dan moeten wij constateren, dat Ma- Arthur een staaltje van strategie vertoond, heeft, dat niets meer of minder dan meestelijk kan worden genoemd. In Juni moest hij plotseling ingrij pen en kon hij slechts roeien met de riemen, die hij had. De strijdmidde len, waarover hij beschikte, wierp hij evenwel in het vuur, terwijl in aller ijl versterkingen werden gerequi- reerd. Linie na linie bezweek echter voor het geweld van de aanstormen de Noordelingen, die beter gewapend bleken te zijn dan men vermoed had. In het betrekkelijk kleine vier kante „bruggenhoofd" van Poesan werd intussen materiaal opgestapeld, dat op het laatste moment nog ern stig gevaar scheen te lopen door de laatste grote krachtsinspanning dér Noordelingen. Maar dan komt op- -eens de verrassende manoeuvre, de landing bij Seoel, onmiddellijk ge volgd door een uitbraak uit het ver dedigingsvierkant. Het was een ge durfde greep, maar 't lukteEven moest er flink doorgeknepen worden, maar toen was de tang ook dicht. Bovendien bleek MacArthur on- De 38e breedtegraad zal wel overgestoken worden RAINISTER STIKKER, die gistermiddag op Schiphol terugkeerde, gaf als zijn mening te kennen, dat een overschrijden van de 38ste breedtegraad in Korea waarschijnlijk niet zal zijn te ontgaan. Wanneer dit geschiedt op een verstandige wijze gelooft de minister echter, dat dit niet tot ernstige internationale verwikkelingen zal leiden. „Wanneer wij trouwens het beeld der internationale situatie op het ogenblik be schouwen, is d^plgemene indruk, dat er geen oorlog dreigt" aldus de minister, die als basis hiervan ziet: vrede door kracht. Een grotere krachtsinspanning op het gebied der weerbaarheid dan dit tot heden het geval was, ziet de minister als een noodzakelijkheid. danks de felle gevechten zijn man nen toch gespaard te hebben, want zjj toonden zich aan de verraste Ko- reanen als zulke forse kerels, dat dezen, na een paar geduchte opstop pers te hebben gehad, hun verzet opgaven en de aftocht bliezen. Het gehavende Seoel is thans weer over gedragen aan de Zuid-Koreaanse regering; de rode agressie is afge straft het doel is bereikt. IS HET DOEL echter wel bereikt? Kan men zeggen, dat de verbon den legers genoeg gedaan hebben, als zij halt houden bij de 38e breedte graad? Wanneer men volstaat met 't afstaan der agressie, ja, dan is het doel bereikt; wanneer men echter de logische conclusie uit de afstraf fing der agressoren wil trekken, dan behoort men het niet daarbij te la ten. Er is geen enkele rechtsorde, welke eist, dat men een inbreker uit het huis mag gooien, waar hij heeft ingebroken, maar dat men hem ver der niet mag achtervolgen. Dat zou een prem\g zijn op elke aanvalsdaad, een aansporing om het maar eens te proberen, want het kan de kop niet kosten. Bovendien lijkt het ook uit mili tair oogpunt beschouwd half werk, halt te houden bij een grens, waar achter de vijand zich ongestoord kan hergroeperen en herstellen van de geleden nederlaag. Dat geeft vooral bij troepen, die het niet zo nauw nemen, aanleiding tot allerlei narigheden, zoals grensincidenten, overvallen e.d. maar vooral kweekt dat een geest van overmoed, zoiets als: „Je kunt me toch lekker niet krijgen". En dat dwingt de overwin naars om voortdurend op hun qui vive te zijn en een sterke strijd macht te handhaven aan de grens. De aanval is dan wel afgeslagen, maar de bedreiging blijft voortbe staan. DOLITIEK bezien, sta^t de kwestie van 'n overschrijding der grens er anders voor. Tegenover grote voor delen staan ook grote gevaren. Hoe zal bijv. de reactie van Moskou en Peking zijn? De rode heren daar hebben reeds veel van hun „gezicht" verloren in Azië; zij hebben dat ge nomen. Zullen zij een verder ver lies van hun ..gezicht" tengevolge van een bezetting van Noord-Korea ook nemen? En hoe zullen de landen van de Verenigde Naties het opne men, als MacArthur op eigen houtje zijn legers over de grens stuurt? In geval van militaire noodzaak zou nie mand er wellicht bezwaar tegen ma ken, maar is er wel sprake van „noodzaak" als de Noord-Koreanen bijv. een wapenstilstand zouden aan bieden? Het is meer voorgekomen, dat landen, ,die "onder de druk van een oorlog de beste bondgenoten waren, onmiddellijk verschil van mening kregen zodra de oorlog was afgelopen. Tot nu toe heeft een gro te mate van eensgezindheid geheerst in de afweer der agressie, maar zal dat zo blijven, nu het ergste achter de rug is? Amerika, dat vrijwel al leen de hitte van de strijd heeft ver dragen, heeft reeds te kennen gege ven, dat bij een eventuele bezetting van Korea de anderen maar eens aan bod moeten komen. Zullen die an deren zich dan even grootmoedig to nen als Amerika gedaan heeft? Of zullen zij er dan maar liever van af zien? Wat al vraagtekens! De politiek is grillig; wij wagen ons niet aan voor spellingen. MacArthur heeft het blijkbaar ook veiliger gevonden even af te wach ten, wat men in de UNO-vergade- ring zal zeggen. Hij kan dan tevens om „militaire redenen" zijn troepen hergroeperen. Ongetwijfeld aldus minister Stikker schuilt in deze militaire inspanning het gevaar, dat een infla tie kan ontstaan. Dit gevaar moet op alle wijzen worden bestreden. In de laatste weken heeft dit punt het on derwerp uitgemaakt van uitvoerige besprekingen, waarbij men het er over eens was, dat ook dit probleem door gezamenlijk overleg dient te worden opgelost. Wat betreft de be sprekingen over een geïntegreerd le ger zei de minister, dat dit voor de onderscheiden landen de afstand van een stuk souvereiniteit betekent. De uitvoerende organen moeten immers een grote bevoegdheid krijgen. Mi nister Stikker heeft echter bepleit het geven van een „behoorlijke stem" aan die landen, die niet in de uitvoe rende organen vertegenwoordigd zijn. Welke strijdkrachten geleverd zullen moeten worden voor de ver dediging van Europa, zal moeten worden uitgemaakt tijdens de be sprekingen, die de ministers van de fensie in October zullen voeren. Wat het Duitse probleem betreft zei minister Stikker, dat de Benelux- landen in nader overleg zullen tre den betreffende de beëindiging van de staat van oorlog met Duitsland. Een verklaring hierover kan in Oc tober worden verwacht. Deze «tap ziet de minister als zeer belangrijk. „Wanneer Duitsland deel zal gaan schouwen. uitmaken van het geïntegreerd leger (welk vraagstuk de minister tijdens de besprekingen als eerste ter spra ke heeft gebracht) kan dit slechts ge schieden op zoals Marshall het uit drukte een „honorable basis". De minister heeft echter hoop, dat Duitsland evenals de andere landen deel zal uitmaken van dit leger. Ook is dit belangrijk aldus de minister omdat, wanneer wij onze verdedi gingslinies zo ver mogelijk naar het Oosten leggen het nodig is te staan in een land, wier bewoners de no- medewerking verlenen. Ook voor onze handel met Duitsland acht minister Stikker de beëindiging van de staat van oorlog als uitermate be langrijk. Wat betreft de uitlatingen van een Amerikaanse senator, dat een land als Nederland zich geheel op zijn landstrijdkrachten dient te concen treren en de verdediging ter zee aan landen als Engeland en de Verenigde Staten dient over te laten, zei de mi nister dit standpunt niet te delen. „Ons land, dat zich steed^ zo heeft toegelegd op handel en scheepsbouw kan niet alleen op landstrijdkrachten steunen". De minister wees er op, dat hoewel over dit punt wel meer ge sproken is, men de uitlatingen van de desbetreffende senator niet als een officiële verklaring dient te be- ENERGIE VOOR -HET ERITSE ELECTRICITEITSNET. 18 Octo ber a.s. zal de Engelse koning door een druk op de knop de Schotse Loch Sloy electriciteitscentrale in werking stellen. Deze centrale, waaraan 2200 mensen vijf jaar lang hebben gewerkt, heeft een capaci teit van honderd millioen kilowatt. De reusachtige pijpleidingen in het Grampian gebergte. KaMettje.. De grote zielen zijn vaak alleen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1