öRie octoBeR-puzzle Waarom en hoe vieren Leidenaars straks het 3 Octoberfeest? ,Het kan wel vijftig jaar geleden zijn' jonnet ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT TVmEDE BLAD PAGINA 4 inteRviews op stRaat Burgemeester Pieter Van der U/er ff woonde in het Leidse Badhuis A LS LEIDEN OVER DRIE DAGEN voor de zoveelste maal het Drie Octoberfeest weer viert en het veelpuntige, traditionele programma weer wordt afgedraaid, zullen tienduizenden Leidenaars elkaar in da straten verdringen en zal er feest zijn in heel de stad, in alle straten, in bijna alle huizen Zo is het sedert jaren geweest; zo zal het Dinsdag zijn en hopelijk nog heel veel jaren in de toekomst. Want Drie October is het feest bij uitlek, de dag, waarop Leiden herdenkt, hoe zijn dappere zonen en dochters nu 376 jaar geleden honger verkozen boven een vreem de heerschappij en hoe hun volharding in de bitterste ellende bekroond werd jnet de jubel der vrijheid. Aan ons oude, dierbare Rapenburg rijst fors boven de hoge huizen onze Leidse Universiteit, geschonken door Prins Willem van Oranje, als bewijs van dankbaarheid. In het Van der Werffpark staat onze dappere burgemeesrter-tijdens-het-beleg in brons vereeuwigd. En 26 jaar geleden heeft Koningin Wilhelmina aan het Plant soen een monumentje willen onthullen, dat ook de namen van andere grote figuren uit dit legendarische jaar in levende herinnering zou hou den. Voeg daar nog bij de straten, die naar grote mannen zijn vernoemd, dan mag toch gezegd worden, dat Leiden alles heeft gedaan, om de his torie van 1574 voor het nageslacht te bewaren. Temeer daar men in „De Lakenhal" een rijke verzameling kan aantreffen van voorwerpen, die op dit roemrijke jaar betrekking hebben. Meen ondanks dit alles niet, dat de Leidenaars weten wat Drie Octo ber is. En meen dus ook niet, dat de bewoners van Leiden Dinsdag feest gaan vieren, om te herdenken wat 376 jaar geleden is geschied. Natuurlijk, er zijn uitzonderingen. Er zijn Leidenaars, die 's morgens in het Van de? Werffpark naar de Koraalmuziek komen en die daarna hun portie haring en wittebrood ;|tn het Waaggebouw gaan halen. Maar maken zij meer dan 4 procent van de bevolking uit? Leiden viert feest, omdat het nu eenmaal gewoonte is. omdat de fabrieken en scholen gesloten zijn, om dat het gezellig is in de stad, omdat er iets te zien en veel te beleven valt- Men kan deze constatering sombs? vinden; zij is nochtans gebaseerd op zeer recente en uitgebreide onderzoekingen, door ons verricht. bekende gebaar). „We eten natuur lijk hutspot met klapstuk, lekker gauw klaar met koken". In een cafetaria Dezer dagen vroegen wij ons af: waarom en hoe viert de Leide- r.aar het Drie Octoberfeeest. Niet omdat we het zelf niet zouden we ten. maar om het uit de mond van de Leidenaars zelf te horen. Welnu, dat is eenvoudig; men loopt de straat cp, klampt de eerste de beste voet ganger aan en nadat hardop of zacht gedacht is „Die kranten-men sen hebben ook altijd iets bijzonders het antwoord ligt als het ware op een presenteerblaadje. Daartoe vermomden wij ons wat niet zo moeilijk is als eenvou dige lieden en betraden een der Leidse cafetaria's. Twee dames, ken nelijk Leidse huismoeders, snoepten aan een tafeltje in de hoek hun slag- rcomwafel. Huiselijk schoven we bij. „Gaat u Dinsdag ook Drie Oc tober vieren?" „Gunst nee. Ik geef er zogezegd niks om. 't Is me te druk op straat en dan blijf ik lie ver thuis. Nou ja, me man gaat des morgens wel met de jongens naar het Schuttersveld en we gaan 's mid dags wel naar de optocht kijken, maar verder toch niet. 's Avonds gaan we een straatje om, u weet wel, over de Haarlemmerstraat, en ik zorg, dat we wat lekkers in huis hebben. Maar meer toch niet". H'm, we vonden het nog niet eens zo'n bescheiden programma. Maar nummer twee was enthousiaster. „Nou, ik houd wel van een lolletje, maar je moet een dikke portemon- naie hebben. Vorig jaar hebben we ook haring en wittebrood gehaald, maar dat doen we niet rneei*. Die haringen waren zó zout en Hier onderbreekt de vriendin even: „Zou-hout? Meid, je mot ze effe in 't zuur legge en dan een uitje der bij. Nou, lekker hoor." Nummer twee haalt slechts haar schouders op en vervolgt: „De mannen gaan natuur lijk naar 't café. Die hebben geen feest als er niet genoeg „van dat'' hij is" (En hier volgt het aan allen Examen in Leidse geschiedenis Het examen in Leidse geschiedenis verliep niet zo vlot. „Wat weet u van Drie October af?" „Nou niet zoveel hoor. 't Is alweer zo lang ge leden dat ik school gegaan heb, maar 't heeft geloof ik wat met de water geuzen te maken". „Inderdaad. Weet u nog wanneer dat was?" „Gunst nee, dat zou ik niet kennen vertellen, 't Kan wel meer dan vijf tig jaar geleden zijn. Nou en toen was ik er nog niet, dus ik kan der niet veel van afweten." Enfin, we hebben de dames bij bun slagroom gelaten en zijn de straat weer opgestapt. Een politie agent: „Mijnheer, praat men niet over Drie October, ik heb er nu m'n buik al van vol. 't Zal wel weer een mooie dag worden, lekker druk en als het dan nog regent ook, kan ik m'n lol wel op." En dan een werkman, die op de tram staat te wachten. „Waarom ik Drie October vier? Wa's dat nou voor een vraag. Omdat het 3 October is natuurlijk. Van de geschiedenis? Maar wat kan mij dat nou bommen, 'l Is feest en dan doe ik mee. Nou ja, 't is natuurlijk wel duur vandaag aan de dag, maar dat moet je dan voor ene dag maar vergeten. We hebben al genoeg narigheid en dan heeft een mens zo nu en dan een verzetje nodig. Trouwens, we hebben de bakker al in geen maand betaald en bij de slager ligt ook nog een briefje. Daar hebben we nu geen geld voor; we moesten sparen voor het feest. Nou daar komt de tram; amuseer je maar; ik zal wel voor mezelf zorgen. En reken maar, dat 'fc er niet aan mankeren zal." Ook zin voor traditie Vanzelfsprekend, er zijn ook Leide naars, die u precies het hele verhaal van 1574 uit de doeken kunnen doen, wel weten, dat Leiden op *3 Oc tober werd ontzet. Niet ,,'t Kan wel vijftig jaar geleden zijn", maar pre cies: in 1574. Er zijn er ook, die we ten wie Jan 'van Hout was en wat die weesjongen aan de Lammeschans heeft gevonden. Ook deze mensen hebben we ontmoet en gesproken. Z'j vieren het feest niet alleen om de kermis, maar uit zin voor tra ditie. Tenslotte zijn we een school bin nengestapt, zomaar een willekeu rige school, in een willekeurige straat. We kwamen terecht in een willekeurige klas en stelden vragen aan willekeurige jongens. Daar heb ben we geschiedenis geleerd! Wanneer is Leiden ontzet? In 1945 natuurlijk. Jawel, maar dat bedoelen we niet. Wanneer werd Leiden van de Spanjaarden bevrijd? Oh, in uhhhin uhhh 1658. Mis! In 1714 Alweer mis In 1481, in 1587, in 1823, in 1575 Bijna O ja, in 1574 Goed zo. En hoe heette toen onze burgemeester? „Van der Werff", klinkt het uit tien monden tegelijk Juist, waar woon de die? „In de Van der Werff- straat natuurlijk Weet je ook in welk huis? (Even stilte) Weet je dat niet? Nou, misschien wel in het Badhuis(!) Toen gaven we het maar op De jeugd gaat feestvieren Maar wat doen we ook aan school jongens te vragen over de historie van Drie October? Vraag hun slechts: Hóe vier je Drie October, dan komen ze pas los. En het was om deze reden, dat we alweer in een cafetaria terecht kwamen. IJs en cider maakten de tongen los. Wat vind je het mooist van heel het feest? De schiettent! En wat doen jullie de hele dag op 3 Octo ber? We gaan overal naar toe. Eerst naer de Koraalmuziek en dan naar de Waag. En 's middags naar de optocht? Jawel, maar niet lang. Cp het Schuttersveld valt veel meer te beleven, maar daar moet je cen ten voor hebben. En hebben jul lie? We sparen er een heel jaar voor. Ik heb al zeven gulden, zegt Wim en als nou voor het feest m'n familie op bezoek komt, krijg ik er nog wel wat bij Ik heb nog niet zoveel, zegt Lou, maar als je met je Opa naar 't veld gaat, kan je je por- temonnaie wel dicht houden. Dan betaalt hij wel voor mij! Ze gnuiven al van de voorpret. Vooral voor hen zal het werkelijk feest zijn. Zij zeggen niet: ,',Bah, een reclame-optocht, ik heb liever een historische". En dat het leven van vandaag duur is, raakt hun niet bij zonder. Er is feest; zij vieren het mee! Met Wim en Lou gaan wij feestvieren; u zult er Woensdag over kunnen lezen. „Maar daar moet je centen voor heb ben", zeggen Wim (links) (rechts). Zij tellen him bezit en gnui ven al van de voorpret. 3 octoBèRfeest qeopenö met „feestelijke wijöinqsuRe" De traditie getrouw heeft het Chr. Gemenkd Koor „Ex Animo" gister avond in de Pieterskerk de Drie Oc- tober-viering 1P.50 ingeluid met een „Feestelijke Wijdingsure", waarvoor zoals stpeds, een grote belangstelling bestond. Meer dan 1100 personen waren in de kerk aanwezig. Ds. D. Kuilman was de feestrede naar, die in gedachten terug ging naar de laatste wereldoorlog, aan het einde waarvan honderden mensen in de Pietsrkerk tezamen kwamen, om God te danken voor de bevrij ding. „Pas toen", aldus spr., „hebben we kunnen beseffene hoe het Leidse volk zich gevoeld moet hebben op de derde October 1574, toen men even eens in deze kerk bijeenkwam. Spr. vroeg zich af hoe Leiden in 1574 tot zo'n diepe nood gekomen was en wees er op, dat de geschied schrijvers wel namen noemen van grote mannen uit de regering, maar ,,'t Kan wel meer dan vijftig jaar geleden zijn", zegt een dame, die we ergens in een cafetaria aantroffen. Heel ruim genomen heeft ze nog gelijk ook! (Foto's: „De Leidse Courant"). het volk voor te gaan in de strijd. Over de muzikale omlijsting van deze predikatie schrijft onze muziek- recensente: MUZIKALE MEDEWERKING. „Ex Animo", Leo Mens en de trom pettist J. Brons verzorgden het mu zikale gedeelte van het Wijdingsuur. Loe Mens, om mede te beginnen, de nestor van „de Leidse orgelisten", gaf als inleiding een improvisatie op 't gewijde vaderlandse lied, een we dergave, die de toehoorder in de juiste stemming bracht, 't Gemeen tegezang werd door orgel en trom pet begeleid. Dit was heel goed ge- vonder^ het geluid van 't orgel werd hierdoor versterkt, de samenklank was heel welluidend en door de ver sterkte begeleiding werd de gemeen tezang in 't juiste rhythme en in ge wijde voordracht gegeven. „Ex Animo" zong onder leiding van Herman de Wolff een zestal lie deren, waarvan die uit „Valerius" ons als 't mooiste, ook 't beste voldeden. Het droeve lied: \,Men brandt, men blaakt',, een getrouwe schildering van de rouw en ellende, die was door gemaakt, vormde een geslaagde te genstelling met gezang 304. „Geluk kig Nederland", waarvan de voor dracht dankbaar en beschaafd was. De toonvorming was goed verzorgd en zuiver de toonshoogte. De heer D Grondsma gaf een in leiding over „Wilhelmus van Nas- sauen", waarna hij de tekst van onze nationale hymne déclameerde. In 't bezit van een melodieuse spreek stem zeide hij zijn verzen tot aller bevrediging Was de ruimte van het grote gebouw soms wat te wijd voor zijn geluidsvolume, de bekendheid met de woorden was dan een hulpmiddel om de enthousiaste déclamator heel en al te volgen. Leo Mens was een waardig vertol ker van de „Aria voor orgel" van Jan Lorlllet (oud Nederlandse school). Fijntjes geregistreerd werd alles zins genoten van het fraaie muziek stuk Ten slotte gaf „Ex Animo" nog een zeer toegewijde uitivoering van „Het ontzet van Leiden" de 3 October Hymne van Kücken, waar in het koor zich van z'n goede kant deed kennen. Nadat de gemeente ge zang 301, vers 1, 3 en 6 (van het Wil helmus) had gezongen werd de uit muntend bezette Pieterskerk in alle stilte verlaten. Jo Kortmann. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van Notaris A. H. Doyer te Leiden. Huis en erf Raam- steeg 61 in bod: f 4.150.koper de heer P. de Jongh q.q. te Leiden voor f 4.375.Huis en erf Raamsteeg 35 in bod: f 3.150.koper de heer E. van Starkenburg q.q. te Oegstgeest voor f 3.160.Huis en erf Borger- straat 5 in bod: f 2.650.koper de heer J. Ie Haen te Leiden voor: f 2.652.Huis en erf Borgerstraat 8 in bod: f 2.650.koper de beer W. van der Werf te Leiden voor f 2.650. Huis en erf Borgerstraat 10 in bod: f 2.650 koper de heer J. C. Uylen- broek te Leiden voor f 2.650.Huis en erf Borgerstraat 12 in bod: f 2.700 koper de heer C. de Munnik te Lei den voor: f 2.700. jiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiii£ In het schoollokaal. Wie weet hoe in 1574 de burgemeester van Leiden heette? Dat weten „Vander Werf" klinkt het uit tien monden tegelijk! niet van dominees en ouderlingen. Maar ook zij zijn het volk voorgegaan in het verzet. Ook zij hebben overal hulp, troost en kracht geschonken. Spr. besloot met de wens, dat, mocht er onverhoopt ooit weer oor log komen, alle Nederlandse Kerken elkaar weer zouden vindèh in een goede samenwerking, om wederom 1 E Tot en met 30 September speelt ïjj 'a middags en 's avonds E MALANDO en zijn orkest met An Sandor en FranB "Wanders V/rfe* tn de wereldt INTERNATIONAAL VOGELPARK ALPHEN A/D RIJN 2 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiü'iimii? Horizontaal; 1. haat, 5. voegwoord, bloedhuis, 11. honigbij, 12. voor zetsel, 13. deel van een helm, 15. boom, 16. hevige wind, 20. water kering, 22. oorzaak, 26. los, zeer brandbaar koord, 27. aarden of me talen vaatwerk, 29. korte degen, 31. munt in Italië, 32. voegwoord, 33. liniëren, 35. meisjesnaam, 36. paarde- kracht (afk.), 37. rekening, 38. een of andere, 39. nummer (afk.), 40. bereide dierenhuid, 41. tasto solo (afk. muziek), 43. draad van een jpinneweb, 44. bijwoord, 45. lengte maat, 46. lusthof, 48. heeft een schip, dorsvloer, 52. drietenige struis, 53. scheikundig teken voor tin, 55. opening ener fuik, 57. val, om mui zen te vangen, 60. stok, 61. als 38 her., 63. honigdrank, 64. telwoord, 65. zwarte bewoner van Marokko, lange nekharen van dieren, 68. sportterm, 70. werpstrik, 71. deel van het oor, 73. kledingstuk voor dames, 74. biersoort, 75. dorp in N. Brab. bii Veghel, 77. soort van groente, look, 78. kloof, 79. echtgenoot. Verticaal; 1. koers, richting, 2. gem. in N. Holl. bij Volendam, 3. voorzetsel, 4. bijwoord, 5. muziek noot, 6. vriend (Fr.), 7. water in N.- Brab., 8. vlaskam, 10. wiel, 14. kaas worm, 16. niet sterk, 17. vertaler, 18. gewicht, 19. ambtskleed, 21. tijding, 23. tegenstelling van mager, 24. iemand de achting geven welke hem toekomt, 25. water in Limb., 27. brandbare aardolie, 28. voorzetsel, 30. wei-opgevoed man, 33. als 60. hor., 34. holte in een muur, 37. zelf kant, 40. tussenzetsel, 42. zuster, 44. ontkenning (spreektaal), 45. water in Utrecht, 47. woedend, 48. gordel, 49. meisjesnaam, 51. waterplant, 52. wild zwijn, 53. sociëteit, 54. Rom. keizer, 56. onderste deel van het aangezicht, 58. pijnlijk, 59. afkort ing voor neon, 60. roodachtig, 62. for tuin, 65. stiftje van een rijgsnoer, 67. gem. in Gelderl., 69. houten vat, 70. verdriet, 72. water in Z.H., 74. tijdrekening, 76. onbekende (afk.), 77. afkorting van zekere godsdienst. Bij juiste invulling der woorden vindt men in de vakjes 1» 9, 37, 50, 60, 23, 18, 74, 16 de naam van een man, die in het beleg en ontzet van Leiden niet de belangrijkste, maar toch een voorname rol heeft ge speeld. Oplossingen worden tot Donder dag 5 October a.s. op ons bureau verwacht. Op de enveloppe vermel den „Puzzle". Als bijzondere eerste prijs stellen wij voor deze Drie Oc tober-puzzle beschikbaar een fraaie lederen dames- of heren-portefeuille (naar keuze). Bovendien een tinnen siervaasje, een sigaren-knipper, een sigarettenkoker en een boek. OPLOSSING VORIGE WEEK Horizontaal: 1. Leiden, 5. reflex, IC ont, 12. opa, 13. stek, 15. Inn, 17. koen,18. Mark, 20. arak, 22. eg, 23. na, 25. A.M., 26. de, 27. Rotterdam, 31. sa. 32. ik, 34. Sappemeer, 41. os, 42. ka, 43. el, 44. ba, 45. Velp, 47. Elba, 49. nier, 51. ons, 53. eden. Ier, 58. ega, 59. kreeft, 60. Lemnos. den toegezonden. Verticaal: 1. Losser, 2. ent, 3. item, 4 en, 6. er, 7. look, 8. Epe, 9. Xan- ten, 11. in, 14. kano, 15. ik, 16. na, 17 Karna, 19. rat, 21. rad, 24. te, 27. ras, 28. top, 29. ram, 30. mir, 33. mon nik, 35. aker, 36. pal, 37. ei, 38. eel, 39. Elbe, 40. harnas, 45. Vere, 46. Po, 47. es, 48. Aden, 50. Ier, 52. nu, 54. ego, 56. af, 57. Ie. Waarschijnlijk wegens de foutie ve plaatsing in ons blad van Zater dag 1.1. was het aantal inzendingen deze week niet zo groot. De gelukki gen zijn: T. Bik, Doezastraat 4, Lei den (sigaren-aansteker), Wed. van Steynde Groot, Zuidbuurtseweg 63, Zoeterwoude (portemonnaie) en S- Ouwerkerk, Resedastraat 15, Lei den (boek). De prijzen zullen wor-

Leidse Courant | 1950 | | pagina 10