SCHEEFJESWOL Vreemdelingenverkeer wil verstrooiing voor de gasten Een vergadering zonder en toch met gebakjes dotje 5mvl\ NAAR HET EILAND OROBOMA JCatie VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 NOORDWIJKERHOUT Bestuur werd ingekrompen Gisterenavond hield de VVV te Noordwijkerhout een buitengewone algemene ledenvergadering. Aanwe zig waren 19 leden en daarvan za ten er nog 9 achter de bestuurstafel. Als u daarbij weet, dat de vereni ging 85 leden telt, waarvan er 70 geacht kunnen worden rechtstreeks financiëel belang te hebben bij de werkzaamheid van VW en dat de agenda de toch niet zo erg onbelang rijke punten vermeldde als „nieuwe contributieregeling" (belangrijke verhoging), benoeming gesalariëerd administrateur en aftreding van het gehele, uit 14 personen bestaande bestuur om daarvoor een bestuur van 7 leden (het reglementaire mi nimum) voor in de plaats te kunnen BRIDGECLUB VOOR R.K. „O. O." De Woensdagavond gespeelde pa renwedstrijd had het volgende resul taat: Paar Winkelmolen 24%de Groot 15% p.; Jeuster 24%Bik 16%; Mos sel 18Cuppen 21; Smit 14%van Haasteren 25%; Zandvliet 18%v. Zilt 21%; Winkelmolen 35v. Zilt 25; Jeuster 22%de Groot 37%; Mos sel 26Bik 33; Smit 29Cuppen 23%; Zandvliet 37%v. Haasteren 31. Paar v. Gent 12%Werter 11%; Stuijfzand 16Bouter 9; v. Bergen Henegouwen 8v. Gastel 16; Mulder 12%Landsbergen 11%; v. Gent 15 Landsbergen 22; Stuijfzand 14 Werter 21%; v. Bergen Henegouwen 19Bouter 15%; Mulder 24v. Gas tel 13. Paar Genang 9%Abswoude 14%; Koppers 17v. Gelderen 7; de Roo 10%Leonards 13%; Schalks 11 Verver 13; Genang 17Verver 19; Koppers 20Abswoude 14; de Roo 21v.Gelderen 17; Schalks 14Leo nards 22. Woensdag 4 October voortzetting van de competitie. BRIDGECLUB „DE SLEUTELS". Door „De Sleutels" werd een pa rencompetitie verspeeld in de drie klassen, waarbij het ene paar de ge hele avond bleef spelen tegen het andere paar. Met veel animo werd ër gebridged en de uitslagen getuigen, dat er verschillende wedstrijden zijn gespeeld, waarbij de paren elkaar al heel weinig toegaven. De uitslagen luiden: Hoofdklasse: mr. Koch-Kuyper van Helvert-van Wingen S4i. 633% 56M; De Vrind-TijssenBeyer- Kukler 60J459]^; Visser-Meester Vrijenhoek-v. d. Stok 7050; Echt paar van Wingen-ThoolenGans 62345734- mr. Kuyt-van Egmond— Braams-Bussching 75J44434; Ouds hoorn-SmeltReekers-van Tuyn 65 —55. Eerste klasse: mevr. Bosse-Bosman Heemskerk en partner 3921; da mes Sier en van Zijldames Den Dekker en van Dijk 4020; Schou- ten-GoddijnSlieker-De Meyere 31 29; dames Braams-Biisscheng Bergsma-Den Dekker 3328. Tweede klasse: Kreft-Domberg Lier-Engelman 35342434; mevr. Tielkemeyer-Coppensmevr. Kukler- van Dijk 3234—2734; gebrs. Klinken bergWarnecke-Pollman 30J42934; dames Vrijenhoek-v. d. Endemevr. Stigter-Marcelis 33342634- In verband met het 3 Octoberfeest op Dinsdag a.s. wordt de clubavond volgende week verschoven naar Vrij dag 6 Oct. Aanvang half 8. Er wordt dan een Ho well-drive gespeeld om mooie prijzen. Voor de aanvang van de drive zet de heer P. Visser zijn cursus voort over het Culbertson- systeem. Op aller aanwezigheid wordt gerekend! Dinsdag 10 October a.s. aanvang van de viertallencompetitie van de 'N.B.B. POSTDUIVEN „Oegstgeest". Uitslag wedvlucht Junioren L.P.C. met oude en jonge duiven vanaf Eindhoven, afstand 104 km. Slecht weer, N.W. wind, lossing 13 uur; le duif gemeld om 3.10.25, laatste 3.35.48. 1, 11 Vogelenzang, 2, 14 H. F. v. Oosten, 3 van Loon, 4 Tijl, 5 .6 Brandt, 7 Fuchs, 8, 12 Veil- brief, 9, 13 Lichtvoet, 10 Burger, 15 de Rooy. stellen, dan zijn er slechts twee con clusies mogelijk. Of wel de belang hebbenden staan zo onverschillig te genover VW, dat zij zelfs het be zoeken van een zo belangrijke ver gadering nog te veel vinden ot wel deze moesten vinden 'n contributie verhoging van f 2.50 tot f 10.— per jaar zo'n bagatel en een reoganisatie van het bestuur zo weinig belang rijk, dat zij het zonder meer wel goed vinden. Maar hoe het ook zij, de 19 wel aanwezige leden hebben vergaderd en belangrijke beslissin gen genomen. Groot bestuur werkt stroef. De voorz. zette in korte trekken uiteen, dat voor het bestuur de aan leiding was om met dergelijke be langrijke voorstellen te komen. Naar aanleiding van moeilijkheden bij de bestuursverkiezing in de jaarverga dering is de hele kwestie van de be stuurssamenstelling opnieuw beke ken en kwam men tot de conclusie, dat het bestuur zeker niet uitgebreid diende te worden doch veeleei inge krompen. Een groot bestuur werkt nu eenmaal stroef. Daarom nu het voorstel om een bestuur van 7 le'den te vormen. Een betaald secretariaat. Het secretariaat geeft veel werk, vooral omdat ook bemiddeling rpoet worden verleend bij verhuur zomer huisjes, kamerverhuur, pension en kamperen. Bovendien moeten be sprekingen worden gevoerd, verga deringen worden bezocht en initia tieven genomen. Degenen, die al dit werk tot nu toe „pro Deo" deden kunnen door verschillende omstan digheden dit niet volhouden. Een nieuwe kracht moet worden gezocht, doch iemand, die in een zo zakelij ke vereniging, als de WV is. voor niets een groot deel van zijn vrije tijd beschikbaar wil stellen is niet te vinden. Er is nu iemand gevonden, die voor enige vergoeding zijn diensten aan VVV wil verlenen. Dit impli ceert contributieverhoging. Maar dit niet alleen. De gehele activiteit van VW moet minstens op hetzelfde peil blijven maar liefst nog belang rijk worden opgevoerd. De reclame voor Noordwijkerhout door het ge hele land blijft nodig doch kan nu op de tweede plaats gaan komen. Degenen, die de weg naar Noordwij kerhout voor hun vacantieverblijf gevonden hebben, moeten wij nu ook iets gaan bieden. Er moet ge werkt worden voor meer verstrooi ing, voor meer service kortom voor alles wat onze gasten 't verblijf aan trekkelijk kan maken. Het subsidie van de gemeente vormt het grootste deel van de inkomsten van WV. Dit kan niet zo blijven. De belang hebbenden moeten hun belang zien en financiële steun verlenen. Contributie-heffing in klassen. Het bestuur stelde daarom voor de contributie voor de direct belang hebbenden op f 10,per jaar te brengen, voor de minder belangheb benden op 5.en voor niet-be- langhebbenden op f 1.te handha ven. Lang is over dit voorstel gepraat. De een vond het niet meer dan bil lijk, de ander was bang, dat hij in de' hoogste klas zou komen en weer een ander had zelf geen bezwaar, maar vreesde, dat veel leden zouden bedanken. Tenslotte werd men het eens op een compromis van de heer Geerlings. De contributie voor 1950, die nog in zijn geheel geïnd moet worden, wordt voor alle belangheb benden vastgesteld op f 5.In 1951 wordt contributie geheven overeen komstig het bestuursvoorstel. Het bestuur zal bepalen in welke klas een lid thuis behoort. Natuutfijk heeft ieder lid het recht om even tuele bezwaren tegen zijn .ndeling bij het bestuur kenbaar te maken. Na enige discussie en uiteenzettin gen over het door de te benoemen adminstrateur te verrichten werk ging de vergadering accoord met aanstelling van de heer Visser tot administrateur op een vergoeding van f 300,per jaar. Deze aanstel ling geschiedt met een proeftijd van één jaar. Na dit jaar kunnen beide partijen de samenwerking be ëindigen. Geen „bollen"-candidaat. Het voorstel inzake de reorganisa tie van het bestuur gaf ook nog al stof tot praten, omdat de heer v. d. Slot, door het bestuur op de agenda als candidaat vermeld, zich terug trok Er waren geen candidaten door de leden ingediend, dus waren al leen candidaat de door het bestuur voorgestelde heren te weten, K. A. v. Praag, D. Algera, B. v. d. Hoorn, J. Broekhof, V. Vink, A. v. Eeden en P. v. Buijtenen. Hier was geen en kele vertegenwoordiger van de bloembollengroep meer bij. Hierte gen rezen aanvankelijk enige be zwaren, maar toen de heer Algera verteld had, hoeveel moeite hij ge daan had om iemand uit de bollen- wereld bereid te vinden voor een bestuursfunctie zonder dat dit suc ces had en de voorzitter had uiteen gezet, dat het bestuur zich voorstelt de verzorging van de mozaïeken gfotendeels aan Bloembollencultuur en L.T.B. over te dragen, kon men zich met een samenstelling van het bestuur als hierboven vermeld ver enigen. De rondvraag leverde slechts en kele punten van ondergeschikt be lang op. Ondanks de geringe opkomst was het een zeer geanimeerde vergade ring waarin duidelijk tot uitdruk king is gekomen van welk groot be lang het vreemdelingenverkeer voor GEMEENTERAAD VOORHOUT De gemeenteraad kwam in voltal lige vergadering bijeen. De voorzit ter bracht dank aan de loco-burge- rr/eester voor de goede wijze, waarop hij zich van zijn taak als loco-burge- meestr heeft gekweten, en bracht ook dank aan de raad voor de steun, hem hierbij verleend, ook in ver band met de gehouden spoedzitting. Aangezien de gemeente-ontvanger enige weken met vacantie gaat, moest een waarnemer benoemd wor den Op voorstel van de voorz. werd de heer J. W. v. d. Aardweg, als zo danig met algemene stemmen be noemd en legde hij hiervoor in han den van de voorz. de vereiste eed af. In verband met de vele werkzaam heden, verzoekt de voorz. het pu bliek te vragen ,de ontvanger in de ze 14 dagen zo weinig mogelijk werk te -bezorgen. Geen subsidie Wettig Gezag" voor „Steun Een voorstel om aan het instituut „Steun Wettig Gezag" eenmaal een subsidie te geven voor de organisatie van de gehouden landdag op 2 Sept. 1.1 vond bij de leden geen gehoor. De heren Beelen, v. d. Ploeg en Prins voelden er niets voor. Het lid Spie renburg vond reeds, dat aan de naam al een wrange smaak zit. Hij heeft trouwens weinig vertrouwen in dit instituut, gezien de politieke sa- nvenstelling. De heer v. d. Lans vond het bedrag te hoog. Hoewel de voor zitter het voorstel flink verdedigde stemden de leden v. d. Pol, Nijssen, Spierenburg. Prins. Lindeboom, Ploeg, v. d. Lans tegen. De beide wethouders vonden alleen steun in het lid Jansze, terwijl het lid Bee len, het niet wist en maar blanco stemde. Er zal een verzoek ingediend wor den bij G.S. om de indeling van de Loosterweg in wegklasse B te bevor deren. Voor de firma's die daar land hebben en voor grote bussen in de bloementijd. kan ontheffing verleend worden Alleen het lid Prins, kon niet zijn stem aan dit voorstel geven. Aangezien binnen afzienbare tijd van hoger hand een regeling betref fende de subsidiering van het kleu teronderwijs kan worden tegemoet gezien, vond de raad het niet nodig, om een subsidie van 15.per kind voor het kleuteronderwijs vast te stellen. Deze regeling wordt eerst maar afgewacht. Aan de Aloysiusstichting zal een Noordwijkerhout is en waarin ook nog eens duidelijk is gezegd, dat de VVV zijn werkzaamheid ook uit strekt tot die leden, die in het Lan- geveld dus in de gemeente Noord- een~grote groep van de inwoners van wijk 1 Vast en zeker het begin van een nieuw avontuur. Een poosje nadat Ootje Teur zijn verhaal over de wenshandschoenen klaar had, besloot hij op-een dag weer eens een wande ling te maken. Hij had van zijn eerste avontuur de smaak te pakken gekre gen en dacht dat hij, als hij nu maar veel wande!dv beslist nog wel eens iets zou beleven dat de moeite van het vertellen waard was. „Joho, johee!" zong hij, terwijl hij opgewekt over een bergweggetje stapte. ,.Wac heb ik toch een mooi uitzicht hier! Dat hebben mensen in zo'n plat land toch maar niet! Ik ben eens in een land geweest, nu, ik ben vergeten hoe het heette, maar dat was zo vlak als een dubbeltjeEn het regende er altijd, vooral in de vacanties en als je ergens naai' wees, moest je al belasting betalen. En bo vendien Maar toen hield hij plotseling op met zijn alleenspraak „Dit is vast en zeker het begin van een nieuw avontuur!" fluisterde hij zachtjes, terwijl hij een in zessen ge vouwen stuk papier opraapte. „Dat is een landkaart Voor boter breiwerk - betere wol, dus. 1<ONINKLIJKE*SCHEEPJESWOLFABRIEKEN VEENENDAAL bijdrage van 30% in de netto-kosten, per leerling over 1948 worden ver leend voor de leerlingen uit deze ge meente. Dit wordt een bedrag van ƒ277.15 De spëelplaats van de Christelijke School zal vernieuwd worden. Een verzoek van het bestuur om mede werking door het beschikbaar stellen van gelden, werd met algemene stemmen goed gevonden. Er komt een hoofdriolering in de Mgr. Broere str. en Dinsdagschelaan, terwijl in de Spoorlaan, Herenstraat, Boekhorstlaan en Prof. Aalberselaan een secundaire riolering zal komen. De hieruit voortvloeiende kosten werden geraamd op f 57.600 Het pompstation krijgt een hoofd watermeter. De door-Solo Mio te Noordwijk over 1949 gevraagde subsidie werd afgewezen. B. en W. konden het streven om het tekort per verpleeg- dag in de vorm ener subsidie aan de gemeentebesturen 'te vragen niet toejuichen. Voleens het college wa ren er 2 mogelijkheden: of de exploi tatie is juist en dan zal het Stich tingsbestuur bij de Minister^ van Eco nomische zaken verhoging der ver- pleegprijs moeten bepleiten, of de verpleegprijs is juist en dan zal het bestuur moeten trachten de exploi tatie binnen die grens te houden. Aankoop van grond. Van de heer L. P H. Vester zal 2380 m2 grond worden aaneekocht voor de aanler* van een wett. De prijs bedraagt f 2.per m2. Door deze aanlc ondergaan de naastliggende tfrord-m Ier grootte van 5000 m2 een helanprijke waarde vermeerdering. Wet is dus billiik dat ook de heer Vneter in de kosten van deze wet» bijdraagt. Dit js nu bepaald op 1.15 per m2. Besloten werd om dit land aan te kopen voor de prijs van ƒ4760. Hier op zal een weg worden aangelegd. In de aanleekosten voor deze weg zal van de heer Vetter een bed-ogi gevorderd worden van f 5760. Van de aan dce weg gelegen houwgrond zal nimmer recognie^e in welke vorm ook worden geheven Hot lid Spierenburg vindt deze transactie wel wat „uitgekookt" Aan de ene kant een hoge prijs enaan de andere kant een koipje. HU be greep echter de dwangpositie cn U in geen geval voorstander voor ont- e:g lïing. Van de heer M. J. de Jong zal een perceel grond met cpstal, ka dastraal bekend gemeente Voornout Sectie A nr. 1959, groo^ 60 m.2, ge logen aan de Dinsdagsc'oelaan, woe den ar.ngekocht voor P00. De gemeenschappelijke regeling in zake de schoolartsendienst werd op nieuw vastgesteld. Het besluit tot verkoop van 1JH0 m.2 grond aan A. W. Bo*s werd inge- BINNENLAND. H. M. de Koningin zal de gala- pi emière van de film „De Dijk is dicht" op 5 Oct. te den Haag bijwo nen. Dc filmgroep Staal in Hengelo heeft op initiatief van een aantal postduiven melkers de eerste grote film over de postduivensport ver- aardigd en zal deze binnenkort voor vertoning beschikbaar stellen can postduivenverenigingen. De film duurt ongeveer 5 kwartier. BUITENLAND Bij overstromingen, die uitge strekte gebieden ten Oosten van Fez order water hebben gezet, zijn ver scheidene dorpen weggespoeld en hebben 86 personen het leven ver loren. In de Emscher-Lippe-mijn te Datteln, enkele kilometers van Re- ckinghausen (Ruhrgebied), is Don derdag een mijngang ingestort. Red dingsploegen brachten twee mijn- v erkers boven, die om het leven ge komen waren en een ernstig gewon de, Drie andere mijnwerkers liggen nog onder het puin. Men acht de reddingskansen gering. irokker., en het perceel verd nu ver kocht aan W. A. Schrandi te Leiden. De rekening van het water- en wo ningbedrijf en de gemeenterekening 1948 werden voorlopig vastgesteld. Rumoer om „taartjes". Op één der volg no's werd een uit gave verantwoord wegens leverantie door A. J. Kiebert te Voorhout. Dit betrof koek en gebak. De commissie zou gaarne verne men wie deze leverancier was. De zaak zat zó. Bij gelegenheid van de officiële ontvangst van Chur chill, heeft de heer Lindeboom wat koek en gebak geleverd voor een be drag van 19.60. Genoemde leverancier was toen wethouder en mocht dus volgens de leden v. d. Ploeg en Spierenburg niets aan de gemeente leveren. Dit kon niet door de beugel en was in strijd met de wet. Het college had het geen verboden leverantie gevonden, maar later, toch om critiek te voorkomen de betaling gedaan aan de echtgenote van dc wethouder. De voorzitter zeide dat het geen bewuste misleiding was. Hij had er persoonlijk niet eens aan ge dacht dat dit een punt van critiek zou worden. Hij durft deze „mistap" gerust te genover de hogere instanties te ver dedigen. Weth. v. d. Nouland was het er ook niet mee eens. Het lid v. d. Lans noemde het hele geval een storm in een glas water. Hi.i beschouwde het niet als opzet. Hij pi-ees de wethouder voor zijn bij die ontvangst gegeven medewerking. Het voorstel om aan het Wit-Gele Kruis een lening te verstrekken van 6000 werd na langdurige bespre king goedgekeurd. Men had echter liever gezien, dat er wat meer moeite gedaan was, om zich anders te hel pen. Men had liever particulier ini tiatief gezien, b.v. door renteloze obligaties. Dit kan alsnog door het bestuur overwogen worden. Het was inmiddels 12 uur gewor den. De vergadering werd verdaagd tot Maandagavond 8 uur voor het af werken van de resterende agenda punten. Aether^'anken ZATERDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VA RA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Orgelspel. 8.45 Gram. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Blaasmuziek. 12.00 Gram 12.30 Mededelingen. 12.33 Metropole orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 „Het Nederlandse lied." 14.20 Amateursuitzending. 14.50 Streekuit- zending. 15.15 Radio Philharmo- nisch orkest. 16.00 „Van de wieg tot het graf," causerie. 16.15 Piano spel. 16.25 Kwintet. 16.45 Sport- praatje. 17.00 Gram. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Vrouwen koor. 18.35 Dansmuziek. 19.00 Artis tieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Causerie over het Oude Testament. 19.55 „Deze week," causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Hein Festijn. 20.10 Vara-varia. 20.15 Weense muziek. 20.45 Gevarieerd programma. 21.45 Socialistisch com mentaar. 22.00 Promenade-orkest. 22.25 „De commissaris vertelt ver der." 22.45 Orgelspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15' Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.30 Omroeporkest. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. .11.00 Voor de zieken. 11.45 A. Cappella-koor. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 12.33 Gram .12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, en Katholiek nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Pianospel. 14.20 Engelse les. 14.40 Zang en orgel. 15.10 Gram. 15.25 Kroniek van let teren cn kunsten. 16.00 Orkestcon cert. 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gram. 18.20 Journalistiek weekoverzicht. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 Parlementair ovprzicht. 19.35 Septet.. 20.00 Nieuws. '20.05 Dc ge wone man. 20.12 Gram. 20.15 Licht baken. 20.40 Gram. 20.43 Steek eens op, heren. 21.00 Gevarieerd pro gramma. 21.45 Puzzle. 21.55 Popu lair concert. 22.35 West-Indische commentaar. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.20— 24.00 Arnhems Orkestvereniging. DE DODE VAN BRAZILIË Door: A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 15) Het spreekt vanzelf, dat Hempel bij het inpakken allle dingen scherp bekeek; maar hij ontdekte niets, dat hem op enig spoor had kunnen brengen. Geen brieven, geen papie ren, tenzij een paar bootrekeningen van de „Nautilos" over leveringen, die buiten het passage-geld vielen: champagne, cognac, chocolade enz. De „Nautilos" was de boot, waar mede het jonge paar de reis had gemaakt. Al de gewone benodigdheden: kle ren, ondergoed, schoenen, toilet-ar tikelen, enz., waren nieuw dit was trouwens heel natuurlijk bij pas gehuwde jongelui en duur en elegant; alles bleek te Buenos Aires aangeschaft te zijn. Toen Silas eindelijk het huis ver liet, wist hij aangaande de moord oog juist zo veel of zo weinig als tevoren. Maar hij was nu over tuigd, dat de heer Romain waar schijnlijk niet binnen de kring van zijn navorsingen moest vallen. Desniettegenstaande ging Hempel nog diezelfde dag bij de politie naar het echtpaar Romain informeren. De inlichtingen ,die men hem ver schafte, luidden gunstig. Maar in tegensteling met wat Inez had ge zegd, was Romain eerst sinds an derhalf jaar, en niet reeds jaren te Wenen gevestigd. Doch hij en zijn vrouw genoten de beste reputatie, werden als fatsoenlijke mensen be schouwd, die hun kost verdienden en het niemand lastig maakten. De vrouw waste, streek en naaide voor vreemden; de man gaf les in ver scheidene vreemde talen, voorname lijk in het Frans en verrichtte ook copiëerwerk. Hun papieren, te Pa rijs afgegeven, waren volkomen in orde. Volgens hun verklaring had den zij Parijs eenvoudig om deze reden verlaten, dat mevrouw Ro main, een Oostenrijkse, door heim wee werd gekweld en niet langer in Frankrijk wilde blijven. Toen Hempel deze inlichtingen had verkregen, bekommerde hij zich De volgende dag had de begrafe nis van Peter Lindweg plaats. Kort voordat de kist werd gesloten, had Silas Hempel een foto van de dode genomen. Een bepaald doel had hij eigenlijk niet daarmee, en ook zei hij er geen wooi'd van aan de fa milie. Het was maar een inval van hem geweest. Die inval ontsproot uit de overweging, dat hij slechts één portret van de dode bezat, de hem door Nelly gegeven foto, en dat, indien door het een of ander toeval die foto verloren ging, zijn opsporingen daaronder konden lij den. En met behulp van een por tret van de dode zou men waar schijnlijk de moordenaar kunnen ontdekken.. Iemand die Peter Lind weg volkomen vreemd was, kon hem niet doodgeschoten hebben, want met zo iemand zou hij 's nachts wel niet in de auto zijn gestapt, waarin hij de dood had gevonden. Hempel was eerder geneigd om aan te nemen, dat* hij die nood lottige avond van 22 April enkel om deze reden, dat de moordenaar hem onder het een of andqr voor wendsel had opgehouden, niet op reis was gegaan. Zij moesten de avond samen ergens door hebben gebracht tot ongeveer de tijd, waar op de auto werd gestolen. De moor denaar had blijkbaar een helper gehad, die als chauffeur fungeerde. Hijzelf was met de jonge Lindweg ingestapt en had de misdaad ge pleegd, waarschijnlijk ergens bui ten de stad, waar hij er zeker van kon zijn, dat de schoten niet wou den worden gehoord. En terwijl de moordenaar zich in het gezelschap van zijn slachtoffer bevond, moesten beiden, nam Hempel aan wel gezien zijn door personen, die, wanneer zij het por tret van Peter Lindweg onder de ogen kregen, zich later misschien ook het voorkomen van de andere zouden herinneren. Dit scheen het enige middel om in het bezit van de persoonsbeschrij ving van de moordenaar te geraken. Dat signalement zou dan het uit gangspunt van vérdere opsporingen kunnen zijn. De begrafenis van Peter Lindweg werd bijgewoond door sen ontzag gelijke menigte, louter op sensatie belustigde nieuwsgierigen. De weinigen, die uit echte deelne ming waren opgekomen, onder wie Silas Hempel en mr. Waldlew ston den bij het open graf, waarin het lijk reeds was neergelaten, omknield door een muur van vreemde men sen. De kolonel, die Inez, zij was zeer bleek maar schreide niet, aan de arm leidde, fluisterde haar enige woorden toe. en reikte haar daarbij de schop over, opdat zij, het eerst van al de aanwezigen volgens ge bruik drie schoppen aarde op de kist zou werpen. Dicht achter de kolonel en Inez, stonden Nelly en mr. Waldlew, als mede Silas Hempel. Inez was een stap vooruit geko men. Werktuigelijk stiet zij de schop in de op de rand van het graf op gehoopte aarde. Daarbij wierp zij een half wezenloze blik op de aan weerzijden van het graf en daarach ter staande mensen. En plotseling begon zij van het hoofd tot de voeten te beven, als door een hevige ontzetting bevan gen, sperde zij wyd de ogen open en een rauwe kreet slakend viel zij bewusteloos op de grond. Nauwe lijks kon de kolonel door een snelle beweging beletten, dat eij in het open graf stortte. Silas Hempel, had met gespannen opmerkzaamheid de richting van haar zonderlinge blik gevolgd, maar niet meer kunnen zien, wat Inez zo verschrikkelijk had getroffen. Want alles had nauwelijks ,pen se conde geduurd en toen Hompel 'n onderzoekende blik op de verschil lende personen wilde werpen, woelde de verschrokken menigte reeds dooreen, als 'n gestoorde bij enzwerm. Velen verdrongen zich om dc be wusteloze weduwe, wilden helpen toekijken, anderen weken achteruit, drongen op, naar dc uitgang van 't kerkhof. De kolonel, cn mr. Wald lew hadden de bezwijmde Inez on-' der de armen genomen, en wilde haar met behulp van de beambte der begrafenisonderneming naar de auto dragen, maar dat zou hun niet zijn gelukt zonder de tussenkomst van twee politieagenten, die voor hen een weg door het samengepakte volk baanden. Nelly volgde hen zwijgend en na verloop van een minuut stond Si- las Hempel alleen, nog bij het open graf. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 7