Bedenken van straatnamen blijkt niet zo gemakkelijk 100.000" Woningbouw vraagt weer voorschotten en credieten De blauwe zon School voor gezondheidszorg te Leiden in voorbereiding VRIJDAG ?9 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA GEMEENTERAAD LE1DSCHENDAM Gisteravond kwam de gem. raad in vergadering bijeen. Alvorens ech ter met de agenda een aanvang te maken, hield de voorz. een kleine gedachtenisrede met betrekking tot de zo plotseling overleden burgem. van Rijswijk. Spr. vertrouwde, dat de raad machtiging zal geven een adres van deelneming zou verzen den, waarmede de raad natuurlijk accoord ging. Daarna werd voorle zing gedaan van enige ingekomen stukken, waarvan wel de belang rijkste waren een rapport over de gedachtewisselling met Delftland over het overpompgemaal aan de Vliet. Verder deelde de voorzitter mede dat Ged. Staten bericht ge zonden hadden, dat zij het besluit tot verkoop van bouwgrond aan de P. T. T. ten behoeve van de vesti ging van een groot laboratorium hebben goedgekeurd. Nieuwstraat en Weidestraat. De Stompwijkse Achterweg is door de aanbouw van nieuwe hui zen aan zijn naam ontgroeid, en is een geheel nieuwe weg geworden. De naam Achterweg is derhalve verouderd en niet meer gemotiveerd Op voorstel van B. en W. zal de weg nu voortaan Nieuwstraat heten De heer Bolleboom uit Stompwijk gaf nog wel de voorkeur aan Stomp wijkse Achterweg, doch zijn voor stel werd door geen der leden on dersteund. Er is ook een nieuwe straat in aanbouw, welke uitkomt op de „Nieuwstraat" B. en W. hebben zich aldus de voorz., het hoofd gebro ken over de vraag, hoe die straat zal moeten heten. Zij zijn in de hi storie van Leidschendam gedoken maar hebben niets gevonden wat enige houvast gaf. Na wikken en wegen zijn zij gekomen tot de naam „Weidestraat." De heren van de Berge en Koerts voelden niet veel voor die naam, wat de voorz. de uitroep ontlokte „vol verwachting klopt ons hart," omdat hij ver wachtte dat deze heren met een betere en mooiere naam voor de dag zou komen. De heren bleven echter in gebreke. Aanhouden van dit punt achtte de voorz. niet ge wenst en na een en andermaal, om ben, viel de hamerslag en hadden een nieuwe naam gevraagd te heb- B. en W. het pleit gewonnen. Wei destraat zal de naam zijn. Vastrecht voor electrische stroom. Blijkens het voorstel van de direc teur van het lichtbedrijf gebruiken circa 160 electriciteitsgebruikers electromotoren van y2 tot 5 P. K. aangesloten over een krachtmeter met dubbel tarief. Aangezien een dubbeltariefmeter thans zeer kost baar is en huishoudelijke appara ten met een even groot vermogen op de lichtmeter aangesloten zijn, adviseert hij in navolging van meer dere bedrijven de gelegenheid tot aansluiting van kleine motoren op de lichtmeter te openen, waartoe wijziging der leveringsvoorwaarden nodig is. De raad vond dit heel goed en het voorstel werd aangeno men. De izittingsperiode van de com missie loopt eind van deze maand af. De leden moeten dus opnieuw aangesteld worden. Op advies van de heer van Beek werden benoemd de heren J. C. v. d. Bosch, P. G. M. Groenewegen, J. C. Haagen. De 'bedoeling is om t. z. t. een ver binding tot stand te brengen tus sen de Prinses Beatrixlaan en de Prins Hendriklaan. Dat is alleen mogelijk indien de gemeente een stukje grond koopt van de bouwon dernemer v. d. Elshout, die op dat stukje grond 3 huizen had willen zetten. Nu die huizen niet gebouwd zullen worden vraagt hij vergoeding 1240,De raad vond dit 'billijk en ging met dit bedrag als- puojü? ap uea uiosdoo^ ap ;aui >joo ad. 2480, accoord. Kasgeldlening. Het gemeentebestuur heeft een aanbieding van de boerenleenbank voor een lening van f 100.000, tegen een rente van 3 pet. per jaar en een aflossing van 5000,per jaar gedurende 20 jaar. Daar B. en W. dat bedrag goed gebruiken kun nen, ging de raad met de lening accoord. B. en W. willen de gemeentebode, die zoveel moet fietsen om zijn functie goed uit te oefenen, een „brom"-fiets in bruikleen geven. Hij mag die gebruiken als hij een grote afstand moet afleggen De raad heeft geen bezwaar. Hoewel nog steeds groot gebrek aan woonruimte bestaat, is het niet mogelijk gebleken het pand Veur- schestraatweg 240 zodanig te repare ren, dat het bewoonbaar wordt. Enige daartoe bevoegde autori teiten zijn van oordeel, dat het ge wenst is, dat huis onbewoonbaar te verklaren. De raad was het hier mede eens, zodat het pand thans een bordje "krijgt „Onbewoonbaar." 25-JARIG JUBILEUM Morgen zal het 25 jaar geleden zijn. dat dokter H. C. H- Reyers zich hier als dokter vestigde. Zijn drukke practijk is het doorslaand bewijs voor de nauwgezette plichtsbetrach ting, welke dokter Reyers steeds aan de dag legt. Geboren: Wilhelmus Henricus Ma ria z. v. W. J. v. Heyningen en A. de Jonge. Maria Gerarda d. v. J. H. Loose en J. H. Verhagen. Ondertrouwd: N. C. van Geylswijk en J. C. v. d. Kraan. Willem de Graaf te Djakarta en J. B. Hoekstein NOORD WIJK Waar men betalen kan. Met in gang van 1 October wordt het be lastingkantoor van de Oude Zeeweg, verplaatst naar Pickéstraat 62. Met ingang van dezelfde datum wordt het kantoor der Directe belastingen en accijnzen te Katwijk opgeheven. De daaronder ressorterende gemeen ten Katwijk, Valkenburg en Rijns burg worden toegevoegd aan het rayon van het kantoor te Noordwijk. De Sportvisser. Voor de wed strijd „Wie vangt de zwaarste snoek", werden gedurende de afge lopen week een drietal, snoeken ter weging aangeboden en wel 2 door J. H. Groenenwoud respectievelijk we gende ipond V/2 ons en 3 ponden 3 ons, g&angen in de Haarlemmer- trekvaart en door J. W. Vink, een beestje van 3 pond en 370 gram, ge vangen in het Oegstgeesterkanaal. Damvereniging. De uitslagen der bordenwedstrijd luiden: M. Mul derC. R. Krug 20. J. Terveen C. R. Krug 02, N. v. SchieM. Mul der 0'2, C. R. KrugJ. v. d. Zwan 20, Th. v. DeursenJ. v. d. Zwan 0—2, H. de Reus—G. Hoek 1—1, J. v. HoutenG. Bouwmeester 11, Th. ZwetslootTh. Vink 20, C. J. BouwmeesterG. Hoek 20, P. Vink—H. de Vries 0—2, P. Wijnber genJ. v. d. Niet 20, J. C. Krug Koos 02. Geboren: Adriana A. M., d. van J. Wijnands en E. J. Kuipers; Thomas M. P. M., z. van J. W. v. Leeuwen en T. M. v. Zaal; Pieters Chr., z. van M .H. v. Dijk en N. v. Beelen. Ondertrouwd: P. Hoos en L. C. Kaptein; J. Vink en J. Korbee; C. Hoek en A. Verboog. Getrouwd: H. Korbee en A. Duin dam; P. v. d. Meulen en KI. Ciere; P. C. de Monije en C. Noppen. Overleden: Sophia C. v. Rijn 85 j.; Willem Caspers 80 j; Andries Oord 59 j. De „mars der Hard tegen hard De Hamburgse senaat heeft „mars van de honderduizend" ver boden. Die mars zou op 1 October worden gehouden in geheel West-Duitsland door de „jonge strijders voor de vre de". Bijna alle elf staten hebben de mars reeds verboden. De politie heeft gedreigd elke com munistische demonstratie met geweld uiteen te zullen drijven, maar in de communistische pers wordt tot het houden van massa-demonstraties op geroepen, tegen het verbod in. PRIJSPOLITIEK VAN DE FRANSE REGERING. De Franse ministerraad is overge gaan tot de instelling van een „per manent actiecomité", belast met de centralisatie van het regeringsoptre den op het gebied van de prijzen. Verder heeft de ministerraad een aantal maatregelen genomen, die onder meer omvatten een verbod van uitvoet* van enkele grondstoffen, als non-ferro-metalen, katoenen garens enz., beperking van de uitvoer van staal, enkele chemicaliën, en enkele verbruiksgoederen, als vlees. De maatregelen omvatten verder de massale inveer van industriële pro ducten als werkkleren, linnen, ka toenen garens en weefsels, wollen garen en weefsels, schoenen enz. en van voedingsproducten als kaas, enz, alsmede optreden tegen bedrijven, die weigerden te verkopen. Tenslot te werd nog besloten tot rechtsver volgingen tegen hen. die de prijsstij ging in de hand hebben gewerkt en tot eventuele wederinvoering van de controle op producten, waarvan de prijzen aanleiding geven tot specu latie. WAT 'N RAT! De heer C. Vollebregt aan de Zegwaartseweg te Zoetermeer heeft kans gezien een geweldige waterrat te schieten. Het dier had van kop tot staart gemeten een lengte van 86 cm. en woog 4 kg. en 6 ons. Een niet alledaags ver schijnsel! GEMEENTERAAD SASSENHEIM De raad van de gemeente Sassen- heim kwam gisteravond in openbare vergadering bijeen. De burgemeester jhr. mr. R. Sandberg van Boelens dankte mede namens zijn echtgenote voor de bij zijn zilveren huwelijks feest ondervonden belangstelling. Daarna wijdde hij enige woorden aan het vijf en twintigjarig jubileum van de directeur van gemeentebedrijven, de heer C J. Hubers. De werkzaam heden van de jubilaris verdienen alle lof en de heer Hubers kan als een zeer voortreffelijk hoofdambtenaar van de gemeente beschouwd worden. Tenslotte deelde voorzitter mede, dat hij- in het begin van de volgende maand met verlof zal gaan, waarbij wethouder Vogelaar zijn werkzaam heden zal overnemen. Tot leden van de commissie tot na zien van de rekening 1949 werden benoemd de heren J. Duindam, J. C. Schrama en A. H. Bergman. In de commissie van Advies Woonruimte- wet 1947 kwamen de heren J. C. Schrama, J. W. Kortekaas, E. Dijk stra, G. Schram en J. G. Langedonk. Deze hadden allen reeds zitting in dit lichaam. Aan de heer G. J. Floor, die vanaf 1 Juli jl. werkzaam was geldophaler-meteropnemer, is een vaste aanstelling als zodanig leend. Met ingang van 1 September 1950 is de heer D. R. Douma als op zichter gemeentewerken aangesteld. Het agendapunt aangaande de ver strekking van een geldlening aan het kraamcentrum de Bollenstreek is op voorstel van de bui'gemeester terug genomen. Dit naar aanleiding van enige opmerkingen van de heer van Breda, die van mening was, dat er hier twee dingen verward werden nl. een exploitatietekort en de geld lening. Het kastekort zag hij meer als een subsidie-aangelegenheid. De heer Verschoor vroeg of de gemeen te zich bij voorbaat voor ieder tekort garant stelde. Dan werd de weg voor onverantwoorde uitgaven veel te ge makkelijk opengesteld. De heer S. Verdegaal werd be noemd in de commissie van drie, die de schattingen van de eigendommen van het grondbedrijf moet verrich ten. De heer van Berda merkte naar aanleiding van een voorstel om aan de woningbouwvereniging „Vooruit gang" enige voorschotten en bijdra gen te verlenen, op, dat hij bang was, dat het bedrag hoger zou blijken dan bepaald zou worden en hij noemde het een onaangename verrassing, wanneer men eertijds tot de ontdek king zou komen, dat men meet geld moet lenen dan men verwacht had. Hij stelde voor met de afwikkeling van deze affaire te wachten tot men precies wist hoeveel de 17 woning wetwoningen, waar het hier om ging. kosten. De burgemeester wees in deze op de woorden „voorlopig' in het desbetreffend schrijven van het ministerie, waaruit men op kan ma ken dat er nog een wijziging moge lijk is. Daar hij bevreesd was voor vertraging als men niet nu het be sluit nam, raadde hij aan niet langer te wachten. In de beschikking van het ministerie werden overigens de kosten van grond en bouwen op ƒ17.347 en 168.660geschat. Voor een tijdvak van ten hoogste vijftig jaren zal de gemeenete een jaarlijkse bijdrage in het tekort op de exploita tie ontvangen. Voor de bouw van zestien' duplex- woningen aan de Hortuslaan wordt een crediet verleend van 252.378. De heer Kortekaas vond de huur waarde van deze huizen, die als ar beiderswoningen bedoeld zijn, wat te hoog. Wethouder Vogelaar antwoord de hem, dat zij mettertijd in midden standswoningen zullen veranderen, want de huren zijn inderdaad voor arbeiders te hoog. Daar de installatie van de centrale verwarming in het raadhuis te wen sen overlaat, hadden B. en W. ver zocht enige veranderingen te mogen aanbrengen, waarvan de kosten on- ge.veer 1115 zouden zijn. Hoewel er aanvankelijk veel bezwaren uit de Raad naar voren kwamen, omdat men vond dat de tocht al weggeno men was door de aanschaffing van nieuwe gordijnen in de raadzaal en het dus met de koude wel zou gaan, werd het voorstel uiteindelijk toch goedgekeurd, Dit vooral, omdat de burgemeester aantoonde, dat het hier niet alleen een verwarming van de raadzaal betrof, maar ook van de andere lokalen in het raadhuis. Na een geheime zitting van een half uur werd besloten grond te ko pen voor de omleidingsweg. Dit agendapunt was de vorige zitting aangehouden Om kwart over tien werd de vergadering door de voor zitter gesloten. KATWIJK Geboren: Gerard, z. van J. Dijk huizen en A. van Duyn; Albertus, z. van B. Hoek en L. Guyt; Ariea, d. van N. v. Beelen en J. Harteveld; Petronella, d. van P. Kloos en G. Sneijders; Corrie. d. van N. de Jong en L. Vooys; Jacob, z; van L. van Duyn en J. van Duyn; Geertje, d. van D. M. v. d. Gugten en N. Haas noot; Johanna, d. van P. Plug en A. C. Siertsema; Cornells, z. van J. M. van Duyn en'J. Ros; Annetje, d. van P. Barnhoorn en J. van Duyn; Arie, z van J. Kulk en J. v. Rooyen. Ondertrouwd: A. Guyt en A. v. Duyn; P. L. Bender en P. Beeuwkes; D. Kuyt en M. v.. d. Oever. Getrouwd: C. Kulk en K. v. Duyn; S. v. d. Meij en C. L. Kruyt; A. v. Rijn en J.'Verloop; W. Ritsma en P. Ouwehand; KI. Hortensius en J. van Duyn. Overleden: W. v. d. Born 25 j.; H. Burgerhout 68 j.; M. Ouwehand 18 j. LISSE HARDDRAVERIJFEESTEN Donderdagmorgen werden de 'harddraverijfeesten voortgezet met een ringrijderij met paard en tilbu ry. Dit festijn werd gehouden in de Veldhorststraat. Ondanks de regen was de publieke belangsteling groot en ook de deelname aan dit volks spel was goed. De tilbury's waren keurig versierd en de prijzen hiervoor vielen ten deel aan: le prijs W. Heemskerk, 2e Jac. v. d. Zalm, 3e Th. van Noort. De uitslag van de ringrijderij was le prijs J. Rotteveel en Lena Rotte veel, 2e C. Langeveld en D. Ruigrok, veen en 4e prijs W. Duineveld en mej. Straathof. Ongeveer elf uur was de strijd be slist en toog men voordat men de inwendige mens ging versterken nog even naar het feestterrein om zich te verpozen. clou van de dag was evenwel de grote internationale harddraverij welke om 1 uur aanving, (zie sport pagina). In de avond ging men zich weder om vermaken op het feestterrein of de diverse gelegenheden om te dansen. Voor zover ons. bekend is deze draverij met de daaraan verbonden feesten wederom tot een goed einde gekomen en zijn er geen ongevallen voorgekomen. Geboren: Theodorus Albertus Ma ria z. v. Th. Verhaar en H. M. Berk hout. Cornelia d. v. C- van Voorst en Bakker. Maria Johanna Cornelia d. v. P. W. Koomen en J. Kozijn. Jo hanna Maria d. v. H. G. Schreurs en M. J. Sessink. Antonius Jozef z. v. C. R. Smakman en M. P. Lamboo. Marianne Petronella d. v. H. J. Slob be en A. C. Baak. Ondertrouwd Geert Bisschop 21 j. te Sassenheim en Johanna Tulen 21 j. Dirk Adolf de Jong 22 j. te Hille- gom en Johanna Cornelia Kortekaas 19 i. te Lisse. Getrouwd: B. L. Lieverse en C. M. Meeuwissen beiden te Lisse. Overleden: Maria Duijm 67 j. echtg. van M. J. Blieck. OEGSTGEEST Rampocfening. Het Rode Kruis- kerps van de afdeling Rijnland zal op Zaterdag 7 October nabij het Groene kerkje te Oegstgeest een grote rampoefening houden. De oefening duurt van 2 tot 6 uur. Alles zal „echt" lijken, maar men behoeft zich niet ongerust te maken, dat er iets niet in orde is. Geboren: Johanna d. van P. v. d- Mark en P. v. d. Plas; Lydia Ja- coba d. van J. van Rossum en J. van der Plas; Ida Wilhelmina d. van A. Brouwer en G. P. Jonker; Elisabeth Geertruida Christina d. van J. van Dijk en M. G. J. den Dubbelden; Lijsbertus z. van J. van Vliet en A. de Mooij; Jansje Maria Hester d. van G. Willems en G. Th. C Wortman; Helena Maria Gerarda d. van G. Th. M. Matze en G. A. Jonker; Peter Hans Bastiaan z. van C. P. B. Lit- teoij en H. J. Das; Jozef Joannes Maria z. van B. G. M. van Cleef en J. M. C J. van Kampenhout; Nico- lina Wilhelmina Maria d. van N Stokman en C. M. Driessen; Carolus Leonardus Petrus z. van C. A. M. van der Meer en M. C. de Jong. Ondertrouwd: R. Zuijderhoff 24 j., te Leiden, en E. Dekker 25 j.; A. W. Duiverman 31 j. en M. van der Veen 19 j„ te Zwolle; J. Kager 20 j. en E. J. Roem 19 j., Leiden; J. Ph. van Hasselt 26 j. en N. van der Kraan 27 j.; B. Zwaan 30 j., te Warmond, er. M. Ciggaar 24 j.; C. Verhoog 23 j., te Ter Aar, en C. Ciggaar 22 j. Overleden; J. Sangers, echtg. van A. van Klaveren, 71 j.; C. van der Meel, echtg. van A. M. Neuteboom, 37 j.; E. C. Uitendaal, echtg. van A. J. Dofferhoff, 67 j.; C. Gorree, echtg. van H. J. M. Kooreman, 60 j.; H. V/ijsman, wedr. van M. A. Kok, 81 j.; J. van der Mast, wedr. van C. Stolk, 55 j.; P. C. Plug, echtg. van D. den Haan, 61 j. STOMPWIJK Personalia.. De heer G. v. Rijn M. z. slaagde voor het Scheepswerktuigkundige. VOORSCHOTEN COTUVO EN DE STRIJD TEGEN DE T. B. C. In een in de raadzaal gehouden bij eenkomst werd op 27 dezer het Co mité Opsporing Tuberculose Voor schoten („Cctuvo") opgericht, dat zeer belangrijk geacht werd, dat het particulier initiatief bij het te houden onderzoek een grote rol zou spelen. Het comité heeft tot taak: het voe ren van de propaganda, de organi satie van het onderzoek en de ver zorging van de financiën. In het werkcomité hebben zitting genomen: C. J. v. d Hoeven, Burge meester (voorzitter), L. A. Mooij, wethouder. J. van Dodeweerd, wet houder, pastoor J. Th.'van Bemmelen (gezondheidscentrum, Wit-Gele Kruis), ds- M. den Boer (Prot. Wijk verpleging), ds. H. P. Fortgens (ge zondheidscentrum Prot Wijkverple ging). N. Ju'sing (longarts M. O. C.). di'. M. v.a d. Stoel (gezondheids-cen trum Groene Kruis), dr P. Vermet, (schoolarts, adviserend lid gezond heidscentrum). kol. b- d. T. Beets (Rode Kruis), J. W Eggink (Prot. Wijkverpleging), W. C. Derks (E. H. B. O.). J. W. Eggink (Prot. Wijkver pleging. J. J. Schrama (Wit-Gele Kruis). J. A. Tilleman (RK. E. H. B O.), C. v. d. Werf (Groene Kruis). Aan het comité zijn voorts toege voegd als 1ste secretaris F. R. M. Meltzer, als 2e secretaris H. M. Bron der. als penningmeesteresse mej. M S. J. van Geest, terwijl als propagan daleiders zullen werken J. Aten en W. J. H. van Hattem. De gemeente is in een aantal dis tricten verdeeld. Het comité zal een aantal personen aanzoeken als dis trictleider te willen optreden, terwijl de districtsleiders op hun beurt zich weer van de medewerking van een groot aantal wijkleiders zullen moe ten verzekeren. Uiteindelijk zullen alle districten- (wi.iken) door huisbezoek worden be werkt- Als oudste lid van het comité sprak de heer Beets de burgemeester toe, waarbij hij hem dank bracht voor het door het gemeentebestuur genomen initiatief. Aan het slot riep de burgemeester de medewerking van de gehele be volking in, waarbij hij een beroep deed oo de aanmelding van vrijwil ligers. Deze kunnen zich melden op het gemeentehuis, waar het secreta riaat gevestigd is. Het moet het streven zijn, dat alle Voorschotenaren zich er voor lenen aan bet onderzoek deel te nemen Het onderzoek zal voornamelijk be staan uit het in snel tempo nemen van een röntgenfoto, met het doel na te ZOETERMEER- 25 JAAR GEMEENTE-ARCHITECT. Woensdag werd in het raadhuis van Zoetermeer, waar het college van B. en W. en het gemeenteper- soneel samengekomen waren, het feit herdacht, dat de heer J. Dek ker 25 jaar als gemeentecjpzichter werkzaam was geweest. De burgem., die de jubilaris en diens echtgenote namens het gemeentebestuur toe sprak, memoreerde een opmerking, 25 jaar geleden door een der raads leden gemaakt, dat een opzichter 't werk maar duur maakt, en dat daarom niet tot aanstelling van zulk een functionaris moest worden over gegaan. De heer Dekker, aldus spr.,. heeft zich in de afgelopen 25 jaar echter als een kundig man doen kennen, die zijn loon volkomen waardig is geweest. Onder dankbe tuiging voor de bewezen diensten' en met het uitspreken van de hoop, dat de jubilaris de gemeente nog lange tijd zal mogen dienen, over handigde spr. als stoffelijk blijk van waardering een armbandhorloge. Hierna nam de secretaris namens het personeel het woord. Reeds 25 jaren kende spr. de man, die tegen over hem gezeten was, en 25 jaar lang had een samenwerking plaats gevonden, waavoor niet minder dan volle waardering kon worden gevoeld. Het personeel kent de heer Dekker nog niet zolang, maar de geschenken, die voor de jubilaris waren samengebracht, bestaande uit een rekenliniaal een fraaie as bak en een even fraaie rook-stan- daard voor rookartikelen, is een sprekend bewijs van achting en sympathie. Deze geschenken vielen, ffetuige het dankwoord, dat de heer Dekker aan het gemeentebestuur en ambte naren richtte, goed in de smaak. Dr. Palthe richtte tenslotte nog n •persoonlijk dankwoord en bracht bijzondere r»e>',lrwensen ove- de man, die zo dikwijls, geheel belang loos, zijn kennis had gesteld in dienst van de volksgezondheid. L.T J.-vergadering. - Op de eerste vergadering in dit seizoen waren bij na alle leden aanwezig, evenals de nieuwe aalmoezenier kapelaan Schut. Na opening door de voorz., de heer de heer A. Boonekamp, en voorle zing der notulen door de secretaris, heer A. de Groot, werd door de pen ningmeester, de heer H. Windmeijer een gunstig verslag uitgebracht. Daarna werd overgegaan tot behan deling van de punten der agenda. Het oogstdankfeest zal in tegenstel ling met andere jaren door de ver schillende standsorganisaties (L.T.B., K.A.B. en Middenstand) gezamenlijk gevierd worden, terwijl ook de feest avond door deze organisaties zal worden verzorgd. Verdere bijzonder heden hieromtrent zullen zodra mo gelijk worden gepubliceerd. Voorts werden de leden uitgenodigd voor de. bijenfilm op 4 October a.s. en hun aandacht werd gevestigd op de „club spreken in 't openbaar", welke 5 Oc- WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). Veranderlijke bewolking. Veranderlijke bevolking met vannacht en Morgenochtend hier en daar mist. Morgen Overdag waarschijnlijk plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind aanvankelijk uit Westelijke, la ter uit Zuidelijke richtingen. Voornamelijk in het Zuiden van het land iets hogere middagtem- peraturen. Canadese rook vermoedelijk oorzaak Het KN.M.I. deelt het volgende mede: De laatste dagen zijn er her haaldelijk berichten geweest over een verkleuring van de zon. Dit verschijnsel is ook in vroeger jaren wel eens opgemerkt. Het bleek toen in verband te staan met uitbarstin gen van vulkanen, die daarbij grote hoeveelheden stofdeeltjes de atmos feer in slingerden. Deze week zijn er echter geen bijzondere werkingen van vulkanen gemeld, zodat de oor zaak van de aanwezigheid van stof deeltjes nu een andere moet zijn. In berichten uit Canada is enige tijd ge leden melding gemaakt van enorme bosbranden en een aantal meteorolo gische stations in Canada vermelden dan ook herhaaldelijk in de weerrap- porten een grote hoeveelheid rooi}, die het zicht beperkt. Uit de stro- mingskaarten van ongeveer 5 km. hoogte kan worden afgeleid, dat de lucht die zich begin van de week boven Noord-West-Canada bevond, ongeveer 4 dagen later boven West- Europa moet zijn aangekomen. Vermoedelijk zijn deze rookdeel- tjes nu met de sterke bovenstroming naar Europa overgebracht. Wanneer het zonlicht nu door lagen valt. die stof of rookdeeltjes bevatten, dan is het mogelijk dat de zon een ongè- wone kleur krijgt. tober a.s. zal worden opgericht. Ver volgens sorak de aalmoezenier, kap. Schut. Hij wilde zijn volle kracht aan deze vereniging geven en hij was van gedachte, dat de leden zich in een bevoorrechte positie bevonden, zulks omdat zij steeds in contact zijn met de bodem en de natuur. De heer J. G. v. Vliet, de techni sche adviseur, bood aan, enkele ont wikkelingsavonden voor de afd. te houden, om daardoor de kennis van de natuur, waarin zij zich steeds be vinden, bij hen te ontwikkelen. Ver volgens besprak men het winterpro- gramma hetwelk was toegezonden door het hoofdbestuur van de L.T.J. Zoals het zich laat aanzien, gaat de afd. weer een vruchtbare winterhalf jaar tegemoet. Door het Instituut voor Praeven- tieve Geneeskunde aan de Wasenaar- seweg te Leiden wordt in November a.s. een gespecialiseerde opleiding ter hand genomen van medici, die hun arbeid richten op functies als b.v. be- bedrijfsarts, schoolarts, GGD-arts, ziekenhuis-directeur e.d. Tot dusverre bestond voor medici, die in dergelijke functies werkzaam zijn, geen gespecialiseerde opleiding. Hun functie omvat evenwel behalve een algemeen georiënteerde genezen de taak, in sterke mate ook een taak ten aanzien van het voorkomen van ziekte en ongevallen en de bescherming tegen ziekten. Hierin heeft het instituut vor praeventieve geneeskunde een arbeidsveld menen te zien, dat in ons land nog braak ligt, terwijl het b.v. in Amerika reeds met vrucht wordt bewerkt. Het ligt in de bedoeling, deze spe cialisten-opleiding te geven in een „School voor" Gezondheidszorg en Praeventieve Geneeskunde", die op een dergelijke basis is ingericht, dat het volgen van de opleiding moge lijk is voor medici, die tijdens hun specialisatie reeds een maatschappe lijke functie vervullen. Men vreest ria melijk, dat bij een specialisatie vóór het aanvaarden van een maatschap pelijke functie, het aantal gegadig den voor de opleiding te gering zou zijn. Veelal is er, direct na de studie een trek naar de zuiver genezende practijk, zodat over het algemeen genomen de belangstelling voor deze specialisatie niet groot zou zijn. Me dici, die eenmaal in een functie als de genoemde werkzaam zijn, besef fen wel degelijk het nut van een spe cialisatie op het terrein van de ge zondheidszorg en de praeventieve ge neeskunde, zodat over het algemeen vooralsnog de cursus is ingesteld op medici, die een dergelijke betrek king bekleden. Dit betekent, dat de cursus te volgen zal zijn door het of feren van twee dagen per week. De specialisatie, die het Instituut in deze scholen biedt, vergt volgens de huidige opzet een jaar. Aan deze specialisatie is geen diploma verbon den evenmin als dat het geval is met 3e C. Warmerdam en mej. Hooge- gaan of iemand door t. b. c. besmet is. Utrecht. HOOGLERAAR IN DE BANTOETALEN BENOEMD. Het Studiecentrum van 't Afrika- instituut te Leiden, onlangs be voegd verklaard om aan de Leidse Universiteit een leerstoel te ves tigen in de Bantoetalen, heeft thans tot bijzonder hoogleraar in deze talen benoemd prof. dr. H. P. Blok uit Oegstgeest tot voor kort bijzonder hoogleraar in de cultu rele geschiedenis van het Oude Egypte en het Nabije Oosten te andere medische specialisaties, zoals oogarts of chirurg. Een belangrijke financiële steun van de „Rockefeller Foundation" heeft het inrichten van deze school voor gezondheidszorg, mogelijk ge maakt. Bovendien is van Amerikaan se zijde het aanbod ontvangen, des gewenst deskundigen op dit gebied te „lenen", om een cursus van deze aard in ons land doeltreffend te la ten starten. LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd (Cum Laude) tot doctor in de Rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld: The Oldbaby- lonian Merchant" de heer W. F. Leemans geboren te Amsterdam en wonende te Arnhem. Geslaagd voor het doctoraal exa men Ned. recht; mej. M. Carrière te Den Haag, idem de heer A. A. van de Brandeler te Roozendaal. Geslaagd voor het doctoraal exa men Ned. recht B. ter Haar te Hil versum, A. R. Burger te Utrecht, W. Volker te Oegstgeest, S. P. Duvekot te Den Haag, C. A. IngenHousz te Warmond; voor het candidaatsexa- men Ned. recht mej. W. H. Slag boom te Den Haag, idem de heren H. B. M. H. BoiteUe te Venlo, L. A. IJ. J. Thomas te Zwartberg (België), C. P. Ouwerda te Den Haag. R. Ha- zelhoff te Leiden, J. C. Andries te Den Haag, W. D. C. ter Haar te Lei den; voor het doctoraal examen Ind. (Econ.) C. E. Etty te Amsterdam; voor het doctoraal examen vrije stu dierichting rechten M. K. Ibrahim te Hilversum. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het propaedeu- tisch examen scheikundig ingenieur de heer M. C. J. Nievaart te Lei den. WAARSCHUWING VOOR VREEMDELINGEN-LOGIES. De Commissaris van Politie te Leiden maakt bekend, dat ingevolge de bepalingen van het Vreemdelin genreglement 1918 ieder, die te Lei den aan een vreemdeling nachtver blijf verschaft, binnen 24 uur mon deling of schriftelijk aan het Bureau van Politie, Afd. Vreemdelingen dienst, kennis dient te geven. Hier bij moeten de gegevens van de vreemdeling en de bijzonderheden, in diens paspoort vermeld, worden opgegeven. De laatste tijd wordt aan dit voorschrift niet steeds de hand ge houden en wanneer dan bij het verlaten van het land door de vreemdeling aan de grens blijkt, dat geen aanmelding plaats vond, dan volgt onherroepelijk een proces verbaal tegen degene, die de vreem deling nachtvert>lijf heeft verschaft Men zij gewaarschuwd

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2