S)e ftzidóeSou/^a/nt Noord-Koreanen blazen de aftocht Jaug. achten de 38e faeedtegtaad Seoel wordt weer hoofdstad „Er is geen 38e breedtegraad" Rood China geen toegang De vraag is Wat nu? Schumacher wil niet betalen LOONSTOP Indonesië in de Ver. Naties Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1950 41ste JAARGANG No.12094 Zal MacArthur een »overstapje« nemen Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 |"\E VERBONDEN LEGERS zijn totop weinige kilometers van de 38stc breedtegraad, die Noord- en Zuid-Korea scheidt, gevorderd. De Noord-Koreaanse president zou zijn troepen bevolen hebben het contact met de legers der Verenigde Naties te verbreken en zich achter de breedtegraad terug te trekken. Waarnemers te Tokio zeggen, dat de mili taire campagne „op een oor na gevild is". De gehele communistische tegenstand is ineengestort. De voorhoeden van de verbonden legers ruk- kris kras door het land en de ene stad na de andere valt in hun han den. De vijand verspreidt zich en poogt naar de grens te ontkomen. Militaire noodzaak Generaal MacArthur zou machti ging hebben zijn troepen de grens te laten passeren, indien dit militair noodzakelijk zou blijken en de opper bevelhebber van de verbonden legers, generaal Walton Walker, zeide op in structies te wachten, die naar hij meende, niet lang zouden uitblijven. De verbitterde Zuid-Koreanen zou den zonder meer niet terug te hou den zijn van het passeren van de grens, nu de krijgskans na de aanvan kelijke nederlagen, geheel ten gun ste is gekeerd. Agenten van de Amerikaanse in lichtingendienst zouden hoogst gehei me bevelen van de Noord-Koreaanse president aan zijn commandanten te velde hebben onderschept, waarin deze opdracht kregen' zoveel moge lijk manschappen, uitrustingen en wapens ordelijk in Noord-Korea te rug te trekken. De jongste ontwikke lingen op het slagveld en de berich ten over vredesvoelhorens, bevestig den deze bevelen. Ernstige tegenstand op grote schaal wordt nergens meer geboden en de felle verdediging van Seoel lijkt een vertragingsactie te zijn geweest om de uitweg naar het Noorden zo lang mogelijk open te houden voor de communistische hoofdmacht. PUIN RUIMEN TE SEOEL. De tegenstand in de stad is gister avond plotseling opgegeven, ondanks de goede posities, die de vijand nog bezette. Men neemt aan, dat de hoofd macht zich op dat ogenblik terugge trokken had. Onmiddellijk na het einde van de strijd begonnen de Koreanen puin te ruimen en uit de ruïnes alles te red den, wat voor het herstel van nut zou kunnen zijn. Ondanks de vernietiging zijn de mensen dolblij, dat de Ameri kanen teruggekomen zijn. De straten van de stad liggen vol bovenleidin gen van de tram, telefoondraden en puin van verbrande en stukgescho ten gebouwen. Bulldozers duwen alle rommel aan de kant en ruimen de grote barrica des van de Noord-Koreanen op. President Synghman Rhee en le den van de Zuid-Koreaanse regering, die drie maanden geleden voor de Noord-Koreaanse legers moesten vluchten, zullen heden uit de tijde lijke hoofdstad, Taegoe, naar Seoel terugkeren. Zuid-Koreaanse politiepatrouilles zijn intussen druk aan het zoeken naar communisten en personen, die ervan verdacht worden communisten te zijn. In de nacht zijn honderden perso nen gearresteerd. Zij moesten op straat knielen met de handen over het hoofd gevouwen, totdat de vrachtauto's kwamen, waarmee zij werden opgebracht. De Zuid-Koreaanse soldaten, van wie velen familieleden en hun wo ningen hebben verloren, behandel den de gevangenen hardhandig. Ame rikaanse soldaten moesten tussenbei de komen om te verhinderen, dat ver dachten ter plaatse werden neerge schoten. SEOEL OVERGEDRAGEN. Generaal MacArthur heeft vandaag Seoel officieel aan de Zuid-Koreaan se president, Syngman Rhee, overge dragen. De plechtigheid werd gehouden in het Doeksoepaleis nadat generaal Mac-Arthur en president Rhee in een optocht door de straten van Seoel waren gereden, waar zij door de Ko reanen werden toegejuicht. Op verschillende plaatsen van de stad wordt nog geschoten, maar het opruimingswerk is reeds begonnen. Honderden omgekomen burgers lig gen nog onder de bergen puin. Bijna de helft van de stad is geheel ver nietigd. De straten zijn een verwarde massa van verwoeste huizen en ver spreid liggende telefoonpalen. De Zuid-Koreaanse president, Syngman Rhee, heeft op een vraag, of de strijdkrachten van de V.N. de 38ste breedtegraad zouden over schrijden, geantwoord: „Dat is het doel van deze oorlog. Er is geen 38ste breedtegraad." Rhee verklaarde dit, nadat Mac Arthur Seoel officieel aan hem had overgedragen. De Veiligheidsraad der Verenigde Naties heeft gisteravond besloten geen Chinese communistische verte genwoordiger uit te nodigen om de debatten bij te wonen over de be schuldigingen aangaande Amerikaan se agressie, tegen Formosa, de zetel der Chinese nationalisten. Tegelijkertijd verwierp de Raad een voorstel van de Chinese nationa listen om de kwestie-Formosa van de agenda te schrappen. De toekomst van Korea TEN VREDESVOORSTEL voor Korea, dat zes punten omvat, is giste ren van Amerikaanse zijde te Flushing Meadows (New York) waar de organisatie der Ver. Naties vergadert, gelanceerd. De Engelse en Canadese voorstellen voor dé toekomst van Korea vallen nauw samen met het Ame rikaanse plan, waarin wordt aangedrongen op een verenigd Korea, dat de gezamenlijke hulpbronnen der Verenigde Naties economisch op de been moeten helpen. De basis van het program is een krachtige commissie der V.N., met een sterke Aziatische vertegenwoordiging, die met verstrekken de bevoegdheden is gewapend, totdat de souvereiniteit in een verenigd land kan worden hersteld. Hij deelde mee, dat de Verenigde Staten reeds bezig zijn een program ma voor de herbouw van Korea op te stellen. „Wij zullen ons werk in Korea voortzetten, daar waar wij het moes ten staken", aldus Hoffman. Op de vraag, of dit betekende, dat er ook hulp aan Noord-Korea zou worden geboden, zei Hoffman: „Dat staat te bezien. Wij willen het Ko reaanse volk weer op de been hel pen en wij zullen met elke democra tische regering, die na de oorlog in Korea zal worden gevormd, samen werken". Hoffman voegde er aan toe: „Wij weten niet precies hoe het program ma er zal uitzien, want dit hangt af van de militaire ontwikkelingen". MONUMENT VOOR SLACHTOF FERS VAN WESTKAPELLE. Morgen zal de burgemeester van Westkapelle, mr. M. Tydeman, aan de voet van de vuurtoren te West kapelle een gedenksteen onthullen ter nagedachtenis aan de ruim 160 slachtoffers van het bombardement op 3 October 1944 en de beschieting uit zee op 1 November 1944. Het grote kruis draagt als tekst: Wij zijn verlost, Maar 't heeft Uw dood gekost. Het Amerikaanse voorstel houdt zich niet bezig met het al of niet overschrijden van de 38ste breedte graad, maar het gaat uit van de ver onderstelling dat het land verenigd zal worden. Ass. Press verneemt, dat op dit punt geen overeenstemming tussen Engelsen en Amerikanen be staat. De Engelsen zijn van mening dat de bestaande resoluties van de Veiligheidsraad geen voldoende be voegdheid verlenen voor een bezet ting van Noord-Korea. Zij wensen een machtiging van de Algemene Vergadering, indien een langdurige bezetting te verwachten is. De Ame rikanen zijn van oordeel, dat het vanzelfsprekend tot de bevoegdheid van generaal MacArtur als opperbe velhebber van de V.N. behoort, een beslissing te nemen over het over schrijden van de 38ste breedtegraad. Het is echter niet onmogelijk, dat de V.N. binnenkort op dit punt een be slissing nemen. Reuter verneemt uit Londen, dat de regering van India aan Engeland en de Verenigde Staten heeft mede gedeeld geen steun te kunnen geven aan een besluit om de strijdkrachten der V.N. in Korea de Noordgrens te laten passeren. De Engelsen houden vrijwel voortdurend contact met de andere delegaties om de bijzonderhe den van hun na-oorlogs plan voor Korea uit te werken. Zij hopen het resultaat vandaag in de vorm van een resolutie aan de politieke com missie van de Algmene Vergadering voor te leggen. Er wordt goede voor uitgang gemaakt, maar er is nog 'geen beslissing gevallen over de definitie ve bewoordingen van het voorstel. TRUMAN VOORZICHTIG. President Truman verklaarde gis teren op zijn wekelijkse persconfe rentie te hopen, dat de Koreaanse oorlog zou eindigen met een vrede, die iedereen voldoening zou schen ken. De president bevestigde de be richten uit Londen en Fushing Mea dows, dat de Noord-Koreanen geen officiële „vredesvoelhorens" hadden uitgestoken. De president zeide zich in het open baar niet te kunnen uitlaten over de vraag of de strijdkrachten onder ge neraal MacArthur bevel zouden krij gen tot overschrijding van de 38ste breedtegraad. Evenmin wilde hij de vraag bespreken of aan Noord-Korea voorwaarden voor een capitulatie zoud^h worden gesteld, of dat de overgave onvoorwaardelijk geëist zou worden. Een Amerikaanse woordvoerder zeide, dat alle „vredes"-besprekingen over overgave of wapenstilstand een militaire aangelegenheid vormden, die MacArthur vermoedelijk plaatse zou beslissen, als de Noord- Koreanen zouden besluiten het vu ren te staken. Paul Hoffman, de oud-directeur van de E.C.A., is uit Washington te Parijs aangekomen voor een rondreis van drie weken door de landen van het plan van Marshall. Het Amerikaanse leger heeft Don derdag bekend gemaakt, dat het in de komende zes maanden 300.000 man onder de wapenen zal roepen, wat meer is dan het dubbele van het aan tal, dat het oorspronkelijk had willen oproepen. In September, de eerste maand van het oproepingsprogram, dat als ge volg van de oorlog in Korea is opge steld, zijn 50.000 man opgeroepen. HET AVONTUUR VAN TWEE OUDE MUZEN. De gevel van het oude theater te Amiens, het laatste overblijfsel van een 18de eeuws bouwwerk, is vijf meter achter de vroegere rooilijn ge plaatst. Volgens de technici is dit de eerste maal, dat er in Frankrijk een architecturale massa van 500 ton als één blok verplaatst werd. De te verplaatsen gevel werd in een betonnen omhulsel gevat. Het geheel werd door op rolblokken ge plaatst en over een ondergronds, uit rails bestaand plantform, achteruit gerold. De gevel is door deze operatie in het geheel niet uit zijn verband ge raakt. De twee eeuwen oude Muzen, die door architect Rousseau gebeiteld werden en de benedenverdieping van net gebouw versieren, hebben het experiment zonder enige schade doorstaan. IN DE STRATEN VAN SEOUL. Hoewel Seoul door de troepen der Verenigde Naties heroverd is, woe den er door de acties van sluipschut ters nog gevechten. Met de rook van de strijd als achtergrond haasten enige leden van het Rode Kruis zich met een gewonde marinier over straat. KAPEL-AUTO'S VOOR DUITSLAND Bij het Albertus Magnuscollege in Koenigstein (Taunus) is een uit Ne derland afkomstige „moedergarage" in aanbouw voor zes kapel-auto's, die van daaruit gaande gebruikt zullen worden bij de zielzorg onder de in „verstrooiing" levende Duitse Katho lieken. Twee „rijdende kapellen" zijn thans op reis. Volgens mededeling van het Alber tus Magnuscollege zijn in Nederland nog zeven kapel-auto's in aanbouw, die voor de zielzorg onder de vluch telingen gebruikt zullen worden. De uitzending der kapel-auto's -ge schiedt, onder financiering door de Katholieken in het buitenland, in het kader van de „Oost-priesterhulp". Geallieerde bezetting is voor anderen e West-Duitse socialistenleider dr. Kurt Schumacher heeft verklaard er tegenstander van te zijn, dat Duits land een gedeelte draagt van de kosten, verbonden aan de voorgeno men versterking van de geallieerde bezettingstroepen. Schumacher was een van de Duitse politici, die dringend verzochten om versterking van de geallieerde gar nizoenen. Commentaar leverend op een ver klaring van de Britse hoge commis saris, Sir Ivone Kirkpatrick, dat Duitsland in de kosten diende te de len, zei Schumacher: deze troepen zullen niet hier komen om Duitsland te verdedigen, maar om hun eigen landen te verdedigen op Duitse bo dem; daarom verzet ik mij tegen ver hoging van onze bezettingskosten voor dit doel. In regeringskringen te Bonn is verklaard, dat Duitse deelneming aan een internationaal Europees le ger slechts aanvaard zou kunnen worden op de grondslag van „volko men gelijke rechten en verplichtin gen De Duitsers betoogden, dat zij niet zouden toestemmen in de plaatsing van Duitse eenheden onder het di recte commando van een opperbe velhebber van de voorgestelde Euro-, pese strijdmacht, tenzij hetzelfde principe zou gelden voor de andere deelnemende landen. ROOD HOOFDKWARTIER ONTRUIMD. Twintig man Duitse politie hebben gisteren te Dusseldorf het voor de Britse bezettingstroepen gevorderde hoofdkwartier van de communisti sche partij-West-Duitsland doen ont ruimen. Tegenstand werd er niet ge boden. De honderd mannen en vrouwen die op het hoofdkwartier werkten verlieten zingend en joelens het ge bouw. In de nacht was er.op de mu ren gekalkt: Met geld van de arbei ders gebouwd door de Tommies gestolen. Wij komen- terug! Heetgebakerde Arubaanse beklaagde 'yO gemakkelijk als minister van ^-*den Brink verleden week de Tweede Kamer kon overtuigen, dat een prijsstop uit den boze moest wor den geacht, zo moeilijk heeft deze week minister Joekes het gehad, toen hij het standpunt van regering in zake de loongrens van ƒ3600 moest verdedigen. Men weet, dat boven dit bedrag geen verhoging van 5 pet. mag worden gegeven. De Stichting van de Arbeid heeft het nog eens met de regering opgenomen, maar de re gering is bij haar eenmaal ingeno men beslissing gebleven en heeft de loonsverhoging beperkt tot een sala ris van 3600, een maximum dus van 180 per jaar. De Kamer nu heeft unaniem als haar mening te kennen gegeven, dat dit beslist onvoldoende moest wor den geacht. Haar argumentatie kwam hierop neer, dat de middengroepen reeds zeer zwaar zijn belast, dat de salarissen dezer groepen geen gelijke tred hebben gehouden met de verho gingen der arbeiderssalarissen en dat deze regeling nóg sterker nivellerend zou werken op de salarisverhoudin gen. Het is een feit, dat de midden groepen momenteel de zwaarste las ten hebben te dragen. En vooral voor de kinderrijke gezinnen zijn deze las ten welhaast ondragelijk geworden. Er gaan dan ook steeds meer stem men op om verlichting voor de mid delgrote inkomens. De brochure „Fi nanciële gezinslasten" geeft van de nood, waarin deze gezinnen verke ren, een duidelijk beelu. Indien men alleen maar ziet naar -i achterstallige inkomsten- en schoolgeldbelasting, die deze groe pen te verduren krijgen, kan men neg moeilijk van een- rechtvaardige verdeling van lasten spreken. Vol gens prof. Goudriaan zouden de in komens der intellectuele midden groepen ongeveer gehalveerd zijn. Het standpunt nu der regering werkt sterk de indruk, dat er te eenzijdig met het belang der arbeiders reke ning wordt gehouden. Het argument daarvoor is niet moeilijk te vinden, wij kunnen het is door de regering herhaaldelijk verklaard dit le vensniveau alleen handhaven, als er meer geproduceerd wordt. Wij moe ten momenteel onze rijkdom nu een maal zoeken in goederen en daar voor hebben wij arbeidsvrede en de inspanning van alle arbeiders nodig Het is allerminst onze bedoeling te beweren, dat dit voor de regering liet enige argument zou zijn. Een ar gument is ook de prijsstijging en de verslechtering van de levensstan daard voor de arbeiders, welke daar mee gaat gepaard. Daar staat echter iets anders naast. Indien van de ar beiders grotere inspanning wordt gevraagd, dan wordt deze evenzeer gevraagd van alle intellectuele wer kers, die aan de bedrijven zijn ver bonden. Dan wordt deze" evenzec-r gevraagd van de ambtenaren aan de departementen en het mag zeker geen overweging zijn, dat deze het middel der staking toch niet zullen gebruiken, zodat deze de eerst aan gewezenen zijn om buiten deze ver hoging te vallen. Over de gepension- neerden en over hen, die werken zender een C.A.O. en daarom buiten deze verhoging vallen, praten wij dan nog niet eens. Feit is echter, dat de prijsstijgingen voor de midden klasse niet minder verslechterend heeft gewerkt en minister Joekes kon dan ook slechts wat vage argu menten voor de houding der rege ring vinden. Hij zei slechts, dat be perking noodzakelijk was en dat dus alleen die groepen voor deze verho ging in aanmerking kwamen, die er het meest behoefte aan hadden. Voor hem waren dat de laagst gesa- larieerden. Naar onze mening zijn dat de mensen met de middelgrote inkomens niet minder. Maar waarom gaf de minister de eigenlijke reden met? Waarom kwam hij daarmee niet ronduit voor de dag? De eigen lijke reden is immers, dat de groot ste werkgever, het Rijk, deze ver hoging van 5 pet. over de gehele li nie, welke haar millioenen zal kos ten, meent niet te kunnen betalen. Reeds voor de verhoging tot de 3600grens moet er eerst overleg worden gepleegd, voordat deze even tueel zal worden gegeven. Een an dere moeilijkheid is of het bedrijfs leven deze verhoging over de gehele linie zal kunnen dragen. Deze ver hoging moet immers vooral niet wor den doorberekend in de prijzen, dan immers zouden wij in de beruchte spiraal terecht komen, dan zou deze verhoging spoedig zijn achterhaald en alle effect missen. De Kamer heeft de regering echter het middel aan de hand gedaan. Laat de regering de verplichte ver hoging met 5 pet tot de loongrens van 3600.handhaven en boven deze grens de loonstop laten verval len, zodat zij de bedrijven vergun ning geeft ook op de hogere salaris sen de volle 5 procent toeslag te verlenen. De minister van Sociale Zaken heeft er geen andere raad op gewe ten dan een nieuw beraad in het ka binet hierover aan te kindigen. De Kamer heeft daarbij op spoed aan gedrongen en als de tekenen niet bedriegen, zal de regering haar een maal ingenomen en tegenover de Stichting van de Arbeid volgehou den standpunt wel los moeten laten. Voor de gezinnen met middelgrote inkomens is dit te hopen en vooral voor de gezinnen met vele niet ver dienende kinderen zal dit een klei ne tegemoetkoming betekenen, al zal het daar ook slechts een druppel op een gloeiende plaat zijn. Wij weten, dat wij in deze tijd offers zullen moeten brengen, maar dan allen ge lijkelijk. WESTERLINGS PLANNEN »Rechtvaardigheid boven politiek« „Ik zal samen met u strijden, tot men Westerling op het Van Heutz- plein te Amsterdam de Militaire Willemsordp op de borst zal spelden!" Het was een strijdbare en zeer wel sprekende John Thiessen. die Woens dagavond in de Haagse Dierentuin met fors stemgeluid ongeveer 2400 personen van de lotgevallen van Westerling verhaalde en een en an der van diens ideeën (of plannen?) naar voren bracht Een vergadering overigens, die zich in tegenstelling Enige tijd geleden sloeg de heer C. A. Eman, een zoon van de leider van de Arubaanse volkspartij Henny Eman, in het restaurant van het vliegveld Dakota op Aruba het sta tenlid voor Bonaire, de heer Ger- harts, op het gezicht, waardoor deze laatste bloedend werd verwond door zijn gebroken bril Dezer dagen stond de heer Eman hiervoor op Aruba te recht De officier van justitie vor derde een boete van 500 subs 90 dagen hechtenis. Zou de aangevallene geen statenlid geweest zijn en dat aanvaller niet de zoon van een der voornaamste lei ders van een der politieke partijen, dan zou hij een boete van 25 tot 75 gevraagd hebben. De uitspraak luidde nu 250 boete subs 50 dagen hechtenis. Blijkens persberichten had de heer Eman dadelijk na de opening van de zaak opgemerkt, dat hij de dagvaar ding niet accepteerde. Toen de rech ter hem hierin niet ontvankelijk ver klaarde, zou de heer Eman de ha mer van de rechter genomen hebben, daarmee driemaal hard op het groe ne laken hebben geslagen en geroe pen: „Ik wens geacht te worden niet aanwezig te zijn". Daarop nam hij in de getuigenbank plaats. De Algemene Vergadering der V.N. heeft Donderdag met algemene stem men Indonesië tot de V.N. toegelaten. Het besluit werd genomen op een daartoe strekkende aanbeveling van de Veiligheidsraad, die Dinsdag met 10 tegen nul stemmen en één ont houding (nationalistisch China) werd goedgekeurd. Nadat mr Palar, de Indonesische gedelegeerde, op een vergulde stoel onder het podium van de voorzitter had plaats genomen, werd hij het eerst verwelkomd met een ferme handdruk door de Nederlandse afge vaardigde, mr D. J. van Heuven Goedhart, die zich naar het spreek gestoelte begaf. „Met gevoelens van grote tevre denheid verwelkom ik met oprechte vreugde en uit geheel mijn hart uit naam van de regering en het volk van Nederland.de toelating van de republiek Indonesië tot de gemeen schap der Verenigde Naties", zo verklaarde hij. tot die welke vorige week te Am sterdam werd gehouden, kenmerkte door geen enkel incident, door geen enkele vijandige interruptie zelfs. De heer Thiessen sprak over de wederwaardigheden van Westerling en hemzelf te Singapore, en. komen de tot het rapport, da tde RIS over de zuivering van Zuid-Celebes in petto zou hebben gehad, verklaarde hjj: Dit rapport zal ik zelf op een besloten vergadering behandelen en het zal niet prettig zijn voor be paalde regeringspersonen en het is niet ongunstig voor Westerling. Het zo lang verbeide nieuwe pro gramma van Westerling door deze volgens Thiessen geschreven in de Chiangi-gevangenis, was eerst aan het eind van de avond aan de beurt Westerling gewaagt hierin van de dreiging van een derde wereldoor log, met de onkundige burgerbevol king als slachtoffer. Een groot inter nationaal veiligheidslegei» onder de leus „Rechtvaardigheid boven poli tiek" dient te worden gevormd. En het operatie-terrein van dit leger 'zal, in geval van oorlog, gelegen zijn in het Verre Oosten. Thiessen verklaarde verder, dat men niet verwonderd moet zijn als Westerling zijn diensten een vreem de mogendheid zou aanbieden of dat hij plotseling in het Verre Oosten weer een commando onder zich krijgt. Een reeks besloten vergaderingen voor Thiessen en de zijnen staat op het proramma. waarvan de eerste gehouden zal worden op 9 October. KciWeftje. Oud worden betekent het der eeuwigheid leren verstaan.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1