Hetdrama in„Keukenhof'opnieuw voor gerechtshof Mariniers (Lei voelden zich dse studenten) diep beledigd Hamsteraarster 1 maand hechtenis Nieuwe fietsbanden te koop tegen inlevering van oude SPORT -K DE DODE VAN BRAZILIË WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Het gerechtshof te Amsterdam be- i andelde gistermorgen de zaak te gen een voormalig jachtopziener uit Lisse, W. H. S., die ervan wordt be schuldigd op 31 Maart 1945 te Lisse met een schot uit een jachtgeweer S. A. de Kuyper te hebben gedood. Deze zaak is reeds driemaal voor een rechterlijke instantie geweest, namelijk voor de rechtbank en het gerechtshof in den Haag en de Hoge Raad. De rechtbank in den Haag sprak de verdachte vrij van het hem ten laste gelegde omdat het overtui gende bewijs niet aanwezig was. De officier ging in hoger beroep bij het gerechtshof in den Haag. Dit hof achtte zich onbevoegd om deze zaak te behandelen en daarna verwees de Hoge Raad de zaak naar het ge rechtshof in Amsterdam. De verdediger van S. zei gister morgen, dat hij van mening is, dat deze zaak thuis hoort onder het be sluit bijzondere straf pleging en wel omdat dit besluit spreekt over „het gebruik hebben' gemaakt van macht, verleend door de bezetter". Dit is volgens pleiter in dit geval aanwe zig omdat volgens hem zijn cliënt onder pressie van de Duitsers door de Nederlandse instanties is aange steld als jachtopziener van het land goed „Keukenhof" en ook onder van pressie van de Duitsers door het di rectoraat generaal van politie in 1944 de vergunning tot het bezitten van een jachtgeweer is verleend. De advocaat generaal mr. J. F. Hoeffelman was daartegen van oor- cieel dat de gewone rechter' wel be voegd is om deze zaak te behande len, omdat volgens hem in de eerste plaats de vergunning en de aanstel ling zijn verleend door een Neder landse instantie, zodat hij gebruik zou hebben gemaakt van een gele genheid hem geboden door Neder landers en ten tweede omdat het be slissende moment is geweest het ple gen van het misdrijf van doden door het schieten met het geweer. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.309.35 Waterstanden. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gram. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Sopraan en orgel. 11.30 Gram. 11.45 „Jeugd van Nederland," causerie. 12.00 Sopraan en orgel. 12.30 Mededelingen. 12.33 In het Spionnetje. 12.55 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest 13.45 „U kunt het geloven of niet. 13.50 Gram. 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Pianorecital. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gevarieerd programma 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Rege ringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Cowboy liedjes. 18.50 Cabaret. 19.15 Salonorkest. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Radio Philharmonisch Orkest en soliste 21.55 „De burgers van Calais," hoorspel. 22.45 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Muziekkorps van de Am sterdamse politie. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.40 School radio. 10.00 Gram. 10.15 Morgen dienst 10.34 Orgelconcert. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.3012.33 Mededelingen. 12.55 Zonnewijzer .13.00 Nieuws en Ka- tholliek nieuws. 13.20 Viool en piano. 13.50 Gram. 14.00 Idem. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Sopraan en harp. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Kwartet. 18.00 Leger des Heils- orkest. 18.15 Land- en tuinbouw- praatje. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws en weerber. 19.15 Voor post zegelverzamelaars. 19.30 Gram. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 21.00 Causerie over kerkelijk leven. 21.20 Toonkunstkoor, orkest en solisten. 22.15 Buitenlands over zicht. 22.35 Gram. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. Over de feiten waren de verdach te en de getuigen het oneens. De verdachte zei, dat hij De Kuyper, die een handwagen met hout, waarop een camouflagenet van de Duitse weermacht lag heeft aangehouden om te zien of er nog iets anders dan hcut werd vervoerd verdachte was aangesteld o.a. om toezicht te hou den op eigendommen van de weer macht en dat De Kuyper hem toen heeft aangevallen. In de worsteling zou het geweer zijn afgegaan en zou De Kuyper dodelijk zijn getroffen. De getuigen echter, die op het mo ment aanwezig waren, verklaarden, dat zij niets hebben gemerkt van een worsteling en dat verdachte op De Kuyper van zeer korte afstand heeft geschoten toery deze, na een woordenwisseling met verdachte naar zyn handkar terug wilde lopen en aan de sommatie „Blijf staan, of ik schiet" door verdachte geen ge volg heeft gegeven. Het hof bepaalde de uitspraak in deze zaak op 10 October a.s. BENOEMING TOT ERE-KANUNNIK. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Ere-Kanun- r.ik van het Hoogw. Kath. Kapit tel van „St. Bavo" te Haarlem, de Hoogeerw. Heer J. A. Ruhe, pas toor van de parochie van de H. Ge- rardus-Majella te 's-Gravenhage. NATIONALE PLAN EN STREEKPLANNEN De Eerste Kamer heeft het wets ontwerp in zake het nationale plan en de streekplannen z.h.s. aangeno men. MOTORRIJDER ONDER TRAM. Te Den Haag heeft gisteren een aanrijding plaats gehad in de Adel- heidstraat nabij de Schenkkade tus sen de blauwe tram en een motor rijwiel, bestuurd door de 21-jarige K. C. v. d. B. uit Den Haag De mo torrijder reed tegen de tram aan toen deze de bocht maakte. Hij kwam onder de voorwielen en werd op slag gedood. Het Amsterdamse gerechtshof be- nandelde gisteren in hoger beroep de zaak tegen de 53-jarige W. de J. uil Haarlem, die door de politierech ter te Haarlem wegens belediging in het openbaar van het corps mariniers van de Koninklijke Marine was ver oordeeld tot een week onvoorwaar delijke gevangenisstraf. In de nacht van 8 op 9 Sep tember van het vorige jaar be vond de verdachte zich in een coupé van de laatste trein van Haarlem naar Leiden. In de coupé bevonden zich o.a. twee studenten, waarvan de ene, oud marinier, zijn vriend over dit corps vertelde. De verdachte heeft toen gezegd: „U behoeft er niet trots op te zijn lid te zijn geweest van dat corps". Op de vraag waarom niet zei hij toen: „Alle mariniers zijn dieven en moordenaars". Op de vraag van de oud-marinier of verd. ook hem daarmede bedoelde, ant woordde verdachte: „ja". Later heeft hij nog gezegd, dat hij spe ciaal de mariniers in de West bedoelde. Aldus verklaarden de twee studenten, die als getuigen waren opgeroepen. De advocaat generaal, mr. J. F. Hoeffelman zei in zijn requisitoir, dat hij de belediging van zeer ern stige aard achtte. „Het is zeer mis selijk", aldus mr. Hoeffelman. Hij vond de straf van de politierechter niet hoog genoeg en eiste nu een maand onvoorwaardelijke gevange nisstraf tegen De J. De verdediger, mr. A. G .Besier, schetste de omstandigheden, die zijn cliënt ertoe hebben gedreven deze woorden te uiten. „Mijn cliënt woon de in Mei 1940 in Indonesië en was donateur van de N.S.B. Met zovele anderen werd hij geïnterneerd en in 1942 naar een kamp in Suriname overgebracht, waar hij tot 1946 ver- bleef". In dat kamp zouden, volgens mr. Besier, ernstige onregelmatighe den door de kampbewakers mari niers zijn gepleegd tegen de ge vangenen. President, jhr. P. J. H. M. van der Does de Willebois: „Daar is mij niets van bekend". Mr. Besier zei daarop, dat in den Haag een uitgebreid dossier over deze onregelmatigheden is gedepo neerd. Hij verwacht, dat binnen twee maanden in den Haag hierover een pi-oces aanhangig gemaakt zal wor den. De verdediger verzocht het hof een voorwaardelijke straf uit te spre ken en minstens te wachten met het vellen van een vonnis tot genoemd proces afgehandeld is. De president zei nog tegen de ver dachte: „Begrijpt u, al voelt u zich nog zulk een onrecht aangedaan, dan hebt u nog het recht niet om in het openbaar een dergelijke ernstige be lediging te uiten" en bepaalde de uitspraak in deze zaak op 10 Octo ber a.s. des morgens om 10 uur. De IJmuidense hotellhoudster N. B. en haar kellner J. G. stonden gis teren voor de Haarlemse Politierech ter terecht onder beschuldiging, dat zij een grote hoeveelheid goederen gehamsterd hadden. Een C.CD.-con- trole wees medio Juli uit, dat de ho telhoudster meer dan 1500 kilo le vensmiddelen en zeep had opgesla gen in haar woning. Bovendien werd een briefje gevonden, waarop een tweede bestelling levensmiddelen van enorme omvang stond aangetekend. De hotelhoudster beweerde, dat zij niet op de hoogte was van het feit, dat de Hamsterwet nog in werking was. Dit werd betwijfeld door de con troleurs, die als getuigen optraden en LUISTERBIJDRAGE NIET BETAALD. PTT-speurtocht in N.-Limburg. In het noordelijk gedeelte van N. Limburg hebben controleurs van de P.T.T. een speurtocht uitgevoerd naar nalatige en onwillige betalers van de luisterbijdrage voor de radio. In zeer veel gevallen was men wel in het be zit van een kaart voor het plakken van de zegels, maar waren deze kaarten vrijwel nog blank. Deze categorie werd in de gelegen heid gesteld om het achterstallige bedrag aan te zuiveren in een spe ciaal voor dit doel opererend „rijdend postkantoor". Talrijke personen had den getracht clandestien te luisteren en hier en daar waren de toestellen zelfs verstopt. De controleurs wisten de toestellen zelfs onder ledikanten, in linnenkasten en op zolderkamer tjes te vinden. Er vielen processen- verbaal, maar de meeste zondaren kwamen er met 'n waarschuwing af. Om hamsteren en prijsopdrijving tegen te gaan Daar is gebleken, dat onder in vloed van hamsteraankopen gevaar bestaat voor prijsopdrijving van rij wielbanden, heeft de minister van Economische Zaken de volgende maatregelen genomen. Voor het normale type buitenband in de maat 28 X 1^ zijn maximum prijzen vastgesteld voor verkoop door fabrikanten, grossiers, kleinhandela ren en rijwielherstellers. De maxi mumprijs voor de verbruiker be draagt ƒ4.85. Aangezien deze prijs overeenkomt met de prijs welke in Augustus jl. gold, zijn door de prijs vaststelling de sedert dien toegepas te verhogingen van heden af onge daan gemaakt. Een ruime voorziening met deze banden is gewaarborgd, aldus deelt het ministerie van Economische Za ken mede. De industrie produceert ongeveer een derde boven haar normale pro ductie. Hiervan wordt niet meer dan ca. 15 procent geëxporteerd. De gezamenlijke fabrieken zullen nu hun belangrijk verhoogde^ pro ductie voor de binnenlandse markt voor 2/3 uit bovengenoemde banden laten bestaan. Dientengevolge zullen hiervan 250.000 stuks per maand be schikbaar komen. De economische A. J. LOERAKKER BEDIEND De heer A. J. Loerakker, oud voorzitter van de Nederlandse R.K. Landarbeidersbond „St. Deus-dedit" en oud-lid van de Tweede Kamer, is dezer dagen uit voorzorg van de laatste H. Sacramenten voorzien. De heer Loerakker, die thuis werd ver pleegd, is reeds geruime tijd lijden de aan een ernstige ziekte. In Au gustus jongstleden is hij 77 jaar ge worden. „Volkskr." vertelden dat zij bij hun huiszoe king waren tegengewerkt. De kell ner vertelde dat hij slechts een kleine hoeveelheid zeep had overgenomen van de hotelhoudster. Zijn verdedi ger vroeg voor hem de uiterste cle mentie. Ten aanzien van de hoofd verdachte zeide pleiter, dat hij de overtuiging had, dat het inkopen van levensmiddelen niet was gebeurd om er ongeoorloofde handel mee te drij ven. Hij wees er op dat de hotel houdster in de Meidagen van 1940 tal van Nederlandse militairen heeft gevoed en onderdak verschaft. Zij heeft door de omstandigheden van hét ogenblik gemeend meer te moeten kopen dan zij strikt voor haar zaak nodig had. De Officier van Justitie, mr. Wiar. da, achtte het ten laste gelegde be wezen en eiste tegen de hotelhoud ster een maand onvoorwaardelijk, te gen de kellner een maand voorwaar delijk met proeftijd van twee jaar en een boete van 50.subs. 25 dagen, en tevens inbeslagneming van de hamstergoederen. De politierechter, uitspraak doen de, veroordeelde mevr. B- en G. con form de eis. controle dienst zal nauwlettend toe zien, dat de geproduceerde banden normaal hun weg naar het publiek vinden. Effectieve prijscontrole dóór over heid en publiek is mogélijk, omdat de banden zullen worden geken merkt door een in het zijvlak geper ste driehoek. Teneinde het hamsteren de kop in te drukken, zal de ver bruiker slechts een nieuwe bui tenband kunnen kopen bij ge lijktijdige inlevering van een oude buitenband van dezelfde maat. De winkelier- en rijwiel hersteller zijn verplicht bij ver koop van iedere nieuwe buiten band een oude van dezelfde maat in te nemen en deze te bewaren. De regering meent, dat door deze maatregelen de marktsitua tie voor rijwielbuitenbanden op korte termijn weer normaal zal kunnen zijn. De productie ligt hoog en is ruim schoots voldoende ter bevrediging van de normale vraag. Het publiek kan zich met even tuele klachten over de naleving de zer regeling wenden tot de plaatse lijke prijzencommissies. Het voetbal elftal van Noord Ier land, dat Zaterdag 7 October a. s. te Belfast tegen Engeland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Kellly (Southampton), ach ter: Fallon (Glasgow Celtic) en McMichael (Newcastle United), mid den: Blanchflower (Barnstey), Ver- non (West Bromwich Albion), en Cush (Glenavon), voor: Campbell (Tulham), Crossan (Blackburn Ro vers), McMorran (Barnsley), Bren- nan (Fulham) en Mc Kenna (Hud- dersfield Town). Reserve: McKnight (Blackpool). ZWEMMEN. CLUB NATACION BARCELONA NAAR ONS LAND. Club Natacion Barcelona, een der grootste zwemverenigingen van Spanje, zal in de laatste week van October een bezoek aan ons land brengen. De Haagse Zwem- en Polo club Zian, die deze tour, wat 't Ne derlandse gedeelte betreft, organi seert, zal C. N. B. het eerst ont vangen en wel op Dinsdag 24 Oct. a. s. in het zwembad de Regentes te Den Haag. Het programma ver meldt enkele invitatie zwemnum- mers, waarop ook Spanjaarden zul len starten, o. a. de Spaanse vrije slag kampioen Queralt en voorts een waterpolotournooi tussen C. N. B., Zian, H. Z. P. C. en nog een Neder landse hoofdklasser. Ook in andere steden in Neder land zal C. N. B. op wedstrijden uitkomen, doch waar en wanneer is momenteel nog niet bekend. datje 3jUUC EN DE WENSHANDSCHOENEN Zoet utitiótje Een 45-jarige Londense bank bediende ontving Dinsdagavond een uitnodiging om naar een ho tel in West-End te komen, waar hem 918.320 gulden ter hand werd gesteld. Hij had dit geld gewonnen met één shilling (50 cent), die hij in een voetbalpool gestort had. Zijn vrouw, die hem vergezelde en niets vermoed had, viel flauw. 77. Francois wordt weer eigen baas. „Wacht eens even!" zei Ootje Teuï, „dat is natuurlijk niet nodig! Op het ogenblik ben ik de bezitter van de handschoenen en ik mag ze geven aan wie ik wil! Ik geeft ze aan u! Dan kunt u in het vervolg weer uw eigen baas zijn!" „Dat is te mooi om waar te zijn!" meende Frangois, die een stralend gezicht trok van pleizier. „Hier zijn ze!" zei Ootje Teur, die de handschoenen reeds had uitge trokken. „Duizendmaal dank! Mille fois!" riep Frangois opgetogen. Hij pakte de handschoenen van Ootje Teur over en trok ze onmiddellijk aan. „Vaarwel!" riep Frangois nog. Hij werd helemaal doorzichtig en zou spoedig helemaal verdwenen zijn. „Au revoir! Nu zal ik dan eindelijk rust hebben! En ik ben van mijn goudzucht genezen! Voorgoed!" Ootje Teur wuifde hem vriendelijk toe. ATHLETIEK. FANNY EN SLIJKHUIS STARTEN VOOR TELEVISIE. De televisie-staf van de N. V. Philips te Eindhoven heeft voor Zondagmiddag a. s. in het Philips Sportpark een tweede proefneming met een buitenopname geprojec teerd. Ditmaal willen de technici het eens met een athletiekwedstrijd pro beren. De K. N. A. U. heeft reeds haar toestemming verleend en P. S. V. is dan ook druk bezig een aantal vooraanstaande athleten en athletes voor de wedstrijden uit te nodigen. Tot de uitgenodigden behoren Hans Harting en Wim Slijkhuis die een demonstratie 1500 meter zullen lopen, alsmede Fanny Blankers, die zal deelnemen aan hoogspringen en aan de 80 meter horden, waarop ook starten Willy Lust en Nel Vos. VOLLEYBALL DE PROF. WIJK WON TOURNOOI IN DEN HAAG Met veel succes heeft de Leidse Volleybyall-vereniging „De Professo- renwijk" deelgenomen aan een Vol- leyball-töurnooi, dat gisteravond in Den Haag werd gehouden. In de voorronden speelden de Leidenaars tegen Olympia en S.O.S. Beide par tijen werden gewonnen. Tenslotte moest gespeeld worden tegen de Voorburgse Politie-agenten. Ook de ze finale werd door de Leidenaars gewonnen en wel met 3620. POSTDUIVEN Leidse concourscommissie. Wed vlucht met oude en jonge duiven vanaf Mons, afstand 194 km. In con cours 890 duiven, gelost te 10 uur met stormachtige Z.W. wind. De eer ste duif te 11.43.50 (1871.81 m.), laatste te 11.54.50 (1685.80 m). Uit slag: J. Fasel 1, 20; J Boom 2, 6, 54, 175; N. v. d. Linden 3, 15, 24, 87; N. Waasdorp 4, 68,95; C. v. Diik 5; C. v. d. Pluym 7, 10, 112; J. Noor der- vliet 8, 28; C. v. Weeren 9, 69; D. Uythoven 11, 27, 52; P. Olyerhoek 12; A. Fasel 13, 98; P. v. Dijk 14, 51, 153, 157, 162, 177. De Reisduif (Hazerswoude) Wedvlucht met oude en jonge dui ven vanaf Libramont, afstand 248 km. In concours waren 32 duiven, gelost om 11 uur met N.W. wind: le duif 25331, snelheid 1-063 m., laatste 3152, snelheid 973 meter per minuut. Uitslag: A. H. Fase 1; P. van den Malen 2, 4, 5, 6, 7; P. van Klaveren 3; Een door de heer J. van Vliet, beschikbaar gestelde medaille voor de eerste aangewezen duif, werd gewonnen door P. Van Klaveren. De overige extra prijzen, geschonken door de heer C. J. Fase, werden res pectievelijk gewonnen door A- H. Fase, P. van der Malen en P. van Klaveren. Kampioen navluchten werd les A. van Vliet. 2e P. van der Malen en 3e P van Klaveren. Kampioen duif werd A. H. Fase. Kampioen Ge neraal 1950 en houder- dit jaar van de wisselbeker werden de heren: le P. J. Fase met 1595. 2e P. van den Malen met 1490 en 3e H. Starreveld met 1288 plinten. „De Vooruitgang," (Nieuwkoop). Wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Quicorain. In concours 47 duiven, afstand 205 Km., gelost 7.40 uur. Aankomst eerste duif 10.25.20 uur. Uitslag: J. W. Woerde 1, 2, 5, 6, 9 en 10; H. v. d. Neut 3 en 8 (kreeg medaillle, met nr. 3.); A. Slotboom 4; A. C. v. Koert 7. De „Gevleugelde Vrienden." (Was senaar). Wedvlucht met oude en jonge duiven vanuit Quicorain. Af stand 200 Km.. In concours 230 dui ven. De eerste prijswinnende duif bereikte een snelheid van 1258,64 m. per minuut. Uitslag: J. M. Brede- rode 1, 9, 27. 40; J. v. Kleef 2, 35; J. Parlevliet 3, 4, 34 ,44; J. H. Groe- neveld 5, 7, 8. 15, 26, 43; A. Smagers 6, 41; C. v. Winen 10, 11; Wijp—Arie 12, 24, 29, 38; P. v. Leeuwen 13; W. Post 14. Door: A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 13) Toen kwam de heer Lindweg naar Inez toestand informeren. Hij stelde voor, dat Inez, die nu helemaal al leen stond en in Wenen niemand kende, bij hem en Nelly op villa Roland haar intrek zou nemen. Inez nam onmiddellijk dat voorstel aan blijkbaar een grote verlich ting voor haar. Toen de kolonel haar vroeg, of zij geen vermoeden had wie Peter kon hebben vermoord schudde zij onder geweldig beven het hoofd. Neen, niet het minste vermoe den, wie zou het ook kunnen zijn? Maar toen onze vriend Hempel u sprak van de dode, die we in huis hadden en u het lijk wilde la ten zien rieip u uit: „Onmogelijk, dat kunnen ze mij niet aangedaan hebben!" Met dat „zij" moet u be paalde personen hebben bedoeld, merkte Nelly op. Inez keek haar schoonzuster ver ward aan. En wederom schudde zij het hoofd. Heb ik dat gezegd? Ik weet 't niet meerZo ja, dan heb ik in het algemeen de mensen bedoeld, die mij Peter ontnomen hebben geen bepaalde personen. Maar Nelly hield vol. Niettemin, hernam zij, klonk het zo, dat u een vermoeden liet doorschemeren. Inez huiverde weer. Neenneenhoe zou ik een vermoeden kunnen hebben, ik ken hier niemand en weet ook niet, met wie Peter hier zaken had te regelen. Ik kan u zelfs niet zeggen, naar welke plaats hij zich begeven heeft, alleen het doel van zijn reis is mij bekend. Neen, ik heb geen vermoe den, en ik kan ook geen vermoe den hebben. Silas Hempel was nog in huis. Hij wachtte in de salon, totdat Inez voldoende hersteld zou zijn om naar de woning, waar zij logeerde, te rijden en haar bagage te halen, want dat zij nu in villla Roland haar intrek zou nemen, leed voor Hempel geen twijfel meer. Maar op de rit naar Wenen wilde hij haar in ieder geval vergezellen, al was het maar om de verre bloedverwanten van wie zij gesproken had, "persoon lijk te leren kennen. Nelly kwam hem in de salon op zoeken. Uitgeput door al die hevige ontroeringen, zette zii zich tegen over Hempel in een club een liet 't hoofd in de hand rusten. Met doffe stem sprak zei, dat Inez tot bewustzijn was gekomen en vertelde zij het met haar schoonzus ter gevoerde gesprek. Zij verklaart dus, zei de de tective, dat ze geen vermoeden kan hebben, wie haar man kan hebben vermoord en waarom de misdaad werd gepleegd? Ja, dat beweert zij. En u, juffrouw Lindweg, wat denkt u ervan? Ik heb mij, om het ronduit te zeggen, nog geen mening gevormd. Mijn schoonzuster is voor het ogen blik nog een soort raadsel voor mij. Zegt zij de waarheid? Verzwijgt zij iets voor ons? Heeft zij Peter werkelijk uit liefde getrouwd? Ik weet het niet. In de beginne hield ik haar voor een comediante, die elk fragment van haar woorden stroom vooruit had geregeld. Maar toen u over de dode begon te spre ken wist ik niet meer wat te den ken Dan hadt u dezelfde indruk als ik. Haar schrik, toen ze begon te begrijpen, en later haar ontstel tenis bii het van het lijk, sche nen mij echt. Zij moest de grootste comedian.ter wereld zijn, ingeval dat alles was gehuicheld. Dat ben ik ook volkomen met u eens. Maar hebt u ook smart bij haar opgemerkt, de smart van een teerminnende vrouw, die haar echt- gennoot verloor? U bezit de gave van scherpe opmeiking juffrouw Lindweg. En uwe schoonzuster is u niet sym pathiek. Dat kan ik u nog niet zeggen, ik moet haar eerst langer kennen. Maar één ding moet ik be kennen: ten aanzien van Inez, zijn vele dingen mij nog onduidelijk. Heeft ze mijn broer uit liefde ge trouwd, of enkel, omdat hij een aanzienlijk vermogen had? He,eft zij werkelijk geen vermoeden tegen een bepaald persoon? Heb ik hele maal zekerheid over de twee pun ten, dan zal ik wel geruster zijn. Nu wij zullen het wel te weten komenHebt u uw schoonzuster gezegd, dat ik haar gaarne zou ver gezellen naar het huis, waar zij heeft gelogeerd en haar behulpzaam zijn bij het overbrengen van haar bagage? Ja, maar zij wil niet meer weg Zij laat u hier door my de sleutels van het huis brengen en verzoekt u eenvoudig alles wat haar en Pe- toebehoort in de koffers te wer pen en deze vervolgens naar hier te laten overbrengen. Zeker zal ik aan het verlangen van mevrouw Lindweg voldoen. Maar vindt u dat verlangen niet 'n beetje zonderling? Zij zegt immers, dat ze bij familie van haar vader logeerde. Wil zij dan geen afscheid nemen van die mensen? Dat zal ze waarschijnlijk later willen doen. Voor het ogenblik acht zij het voldoende, dat u die men sen op de hoogte brengt van de re den- van haar plotselling vertrek. Hier is het adres. Hempel was natuurlijk zeer nieuwsgierige de la-milie van Inez te leren kennen. Hij vleide zich met de hoop, van die mensen een en ander aangaande de familie van de jonge vrouw te weten te zullen ko men, en vooral ook van hen te vernemen, naar wellke plaats Peter Lindweg zich had willen begeven. Inez had die naam vergeten, en dat was begrijpelijk, omdat hij voor een vreemdelinge misschien vreemd had moeten klinken; maar de Ro- main's zo heetten de mensen zouden zich, dacht hij, de naam van de plaats nog wel herinneren. Hoewel het reeds middag was, reed Hempell onmiddellijk naar de W'ahringerstraat 180. Het appartement van Anatole Ro- main lag op de eerste verdieping aan de achterzijde van het gebouw. De ingang daarvan was donker en vuil. Zeer voorname lieden schenen hier niet te wonen. Tegen de deur van het apparte ment was een sober blikken plaatje aangebracht, met het opschrift: Ana tole Romain, leraar in vreemde ta len. Hempell beido aan. Een vrouw van zeer ordinair voorkomen en met brutale ogen kwam opendoen. Zij kon 50 jaar oud zijn, en haar sjofel katoenen japon was vol vlekken. U wenst? vroeg de vrouw. Kan ik de heer of mevrouw Romain spreken? Mevrouw Romain ben ik zelf. Mijn man is aan het werk, maar als u voor een belangrijke zaak komt, kan ik hem roepen. Wat wilt u van hem? ging zij met onverholen wantrouwen voort. Ik kom in opdracht van een lid uwer familie, mevrouw Lind weg. Plotseling zette nu de vrouw een heel ander gezicht. (Wordt vervolgd)..

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6