Boskoopse Middenstand organiseert 2de expositie Kaasdag te Nieuwkoop Duizend Leidenaars zagen enige mooie dierenfilms WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 LEIDSCHENDAM „TRINIDAD ROEPT." In de grote zaal van het vereni gingsgebouw werd gisteravond een filmavond gegeven over de Benedic tijner abdij op Trinidad. Eerst wer den enige kort filmpjes gegeven o.a. over de apostel der melaatsen. pV ter Damiaan, en over de carnevals- •feesten in Trinidad. Pater Franciscus Friesen hield daarna een korte in leiding op de film „Trinidad roept'". De kleurenfilm gaf een beeld van de schone natuur in Trinidad en van het werk der paters. Pater Friesen uit Voorburg is reeds 4 jaren in Tri nidad werkzaam geweest en zal bin nenkort weer naar de abdij vertrek ken. Geboren: Alida Johanna d. van P. C. van Santen en A. C. Onderwater. Petronella Martina Maria d. van A. P. Haket en M. C. de Vreede. Hade- wych d. van D. Ouwendijk en D. C. Baartman. Peter Wilhelmus Eliza beth 'Maria z. van J. Holleman en P. M. Nillissen. Christina Elizabeth Maria d. van Th. van Vliet en M. J. van Wissen. Adrianus Hubertus Ma ria z. van C. N. Janson en C. A. van Haaster. Ondertrouwd: Gerardus Antonius Ba aten en Antoinette Margot Petro nella Derksen. Petrus Johannes Ge rardus v. d- Meer en Francisca Ma ria van Maren. Getrouwd: Theodorus Hubertus Bongartz te Voorburg en Cornelia Johanna Granneman. Petrus Hen drik Dingenum Faure te Den Haag en Johanna v. d. Bijl. Hans Visser te Velzen en Huberta vgn der Bijl. Pe trus Johanes Vogels te Den Haag en Petronella Maria Bleijs. NOORD WIJK Geboren: Hendrikus M., z. van P. v. d. Zalm en J. Huisman; Wilhelmus M., z. van J. Schelvis en V. J. v. Veen; Leonardus A. J. M., z. van G. J. A. v. d. Weijden en J. C. Smit; Geertruida J. B. M., d. van W. N. v. Zuylen en M. J. v. d. List; Joseph J. G., z. van J*> S. Vink en A. E. Schouten; Joahnnes C. M., z. van A. C. Slots en M. H. W. v. d. Weijden. Ondertrouwd: G. Rolvers en C. Smit; G Gort en Cl. Korbee; P. C. de Monije en C. Nopper; M. F. v. Schie en C. G. Rooijers; J. Barnhoorn en G. v. d. Niet; J. J. Sluijs en M. C. Caspers. Getrouwd: J. J. H. Koelewijn en E. M. Gerritsen; Th. C. Noordermeer - en A. G. P. Duindam; J. W. Wan- ninkhof en C. G. Zandvoort. Overleden: S. de Jong 80 j. wed. van J. J. v. d. Niet. NOORD WITKERHOUT Geboren: Hendrikus Josephus Maria z. van J. C. A Benschop- Kerkhof; Wilhelmus Thomas Maria z. van J. C. van ParetaVrolijk; Pe trus Henricus Joachim Maria z. van j. J. MeijerDijkhuizen; Anna Ali da Maria d. van C. J. v. d. Burg van Schie; Maria Petronella Wilhel- mina d- van C. J. Clemens—v. d Laan; Adriana Cornelia Maria d. van H. C. de Wit—van Dam; Cornelia Jacoba Maria d- van J. L. v. d. Ploeg- v d- Voort; Antonius Theodorus Ge rardus z. van A. G. HermansVer- wer; Carla d. van H. van Leeuwen— Iddekinge; Johanna Catharina d. van J. J. Turenhoutv. d. Nieuwendijk; Theodora Catharina Maria d. van W. P. v. d. BergHogervorst; Sta nislaus Johannes z. van C. Jansen Meijer; Huberta Cornelia Maria d.. van C. Th. HogervorstStokman; Antoinette Eduardine Maria d. van H. E. PompeHulsebosch; Johannes C-omelis Maria z. van J. P. Warmer dam—van Steijn; Wilhelmus Cle mens Maria z. van J. D. Duivenvoor deNederstigt; Petrus Adrianus Ma ria z. van G. P. van Kints—Geer- lings. Ondertrouwd: P. C. W. Zonneveld 26 j. en C. J. Houdijk 23 j.; J. J. v. d. Meer 24 j. en M. W. Aartman 22 j. Getrouwd: H. H. Hoogeveen en P. II van Dijk; M. J- Kipping en M. J. van Denzen; Th. J. Forrer en Th. A. Klinkenberg. Overleden: M. Missel 82 j., wede. van W. van Keulen; P. de Klerk 72 jwedr. van J. v. d. Adel; T. van Eeden 85 j., wede. van A. Duiven voorde; P. Duivenvoorde 76 j., wede. van J. Jansen. VOORSCHOTEN Geboren: Anthonius Petrus Hen drikus Nicolaas, zn van A. P. H. Dieben en T. M. Reeuwijk; Huber tus Jacobus, zn van H. F. C. v. d. Burg en C. C. van der Bijl; Wouter Hendrik Roelfs, zn van H. W. Gie- zen en A. Los; Arend Jacob, zn van M. Taal en A. A. Keur; Geeske Ma ria, d. van G. H. Oostergo en F. Ver haar; Catharina Maria, d. van A. T. den Hollander en W. Verhagen; Maria Johanna, d. van R. Beekema en M. Ranzinger; Johannes Sijbrand zn van P. L. Toren en G. van der Heide. WASSENAAR Geboren: Wilhelmus J. M., z. van W. Zonneveld en C. E. Tap; Corne lia G. Th., d. van H. A. Pieterse en C. H. E. v. d. Ham; Willem, zn van S. J. Heidinga en W. H. v. d. Zwaan: Elisabeth C., d. van J. Parlevliet en A. van Leeuwen; Anne P. C. M. d. van J. Sipkes en A. Pot; Jacob zn van A. van Dijk en M. v. d. Oever; Adriana d. van B. C. Smit en W. C. Biemond; Gregorius H. J. M., zn van B. H. M. Gransjean en E. C. M. Wid- dershoven; Vfevienne C. C., d. van W. Laken en C. D. A. E. Krootjes; Maria C. G. G. d. van J. O. van Hels- dingen en P. J. Haringhuizen; Cle7 ment J. zn van C. J. Gilissen en J. A. Straathof; Lucia M. M. d. van C. v. d. Ham en E. H. Verschoor; Al- bert zn van H. L. Baumans en G. F. Damman; Petronella A. C. M. d. van H. J. de Ruyter en A. A. Beyersber- gen; Theodorus G. M. z. van P. M. Westgeest en C. C. Knijnenburg; Marten C. zn van C. G. H. Brederode en J. Schouten. Overleden: Pietertje C. Helder, 60 j., weduwe van C. A. Vogelaar; Peter B. Blezer, 50 j. m. van M. J. C. Meyers; Maria E. de Wijs, 2 maan den; Boudewijn v. d. Berg 65 jr. m. van C. M. Derksen; Antje Rietsema, Dinsdagmiddag werd onder grote belangstelling de tweede Boskoopse Middenstandstentoonstelling „Bomi- tento II" geopend door de heer A. Soet, als voorzitter van het comité der 3 plaatselijke middenstandsorga nisaties die deze tentoonstelling or ganiseren. Spr. richtte allereerst een woord van welkom tot de burgemeester mr. dr. E. P. Verkerk, weth. v. Nes, de gem. secr., de heer Trapman, hoofden van dienst gemeentebedrij ven, directeur P.T.T. kantoor te Bos koop, directeur'R.T.S., burgemeester Steenbakker van Benthuizen, de vele vertegenwoordigers van zuster organisaties, directeur Chr. Midden standsbond, secretaris vakgroep Groenten en Fruit, Ned. R.K. Mid denstandsbond, de pers, directeuren der plaatselijke banken, en de vele andere aanwezigen. Voor het geval hij iemand had vergeten bood spr. bij voorbaat zijn excuus aan. Spr. zeide vervolgens: Wederom staan wij voor de opening van een Boskoopse Middenstands tentoonstelling en dan denken wij vanzelf terug aan 2 jaar geleden. Toen moesten er vele moeilijkheden worden overwonnen. Nu twee jaar later deden zich, na een periode van opleving weer grote moeilijkheden voor, hoewel wij dachten, dat deze nu niet zo groot zouden zijn. On danks deze tegenvaller zijn de deel nemers er toch in geslaagd met iets te komen, dat uitsteekt boven het dagelijkse. Een andere vraag was, of het economisch verantwoord was een dergelijke tentoonstelling, met de daaraan noodwendig verbonden grote kosten en moeite onder de huidige omstandigheden te organi seren. Wij hebben gemeend aldus spr. van ja, want de middenstand heeft een dienende taak in de ge meenschap en deze moet levend ge houden worden. De middenstand moet actief blijven, om zich zelf te handhaven. Het verheugde spr. dat deze ten toonstelling nu door de drie plaatse lijke middenstandsorganisaties was georganiseerd in volkomen samen werking. Burgemeester Verkerk, het woord verkrijgende, deelde mede, dat hij gaarne aan de uitnodiging gehoor had gegeven. Na alles wat gebeurd is op economisch gebied, is dit een aangename onderbreking. Spr. acht te het een daad van moed, zoiets te durven beginnen. Het getuigt echter van de band, welke is ontstaan en welke gelegd wordt tussen de mid denstand en de consument. Het lijkt hem dan ook onjuist de middenstand afzonderlijk te noemen. Nu, 5 jaar na de bevrijding lijkt het wel of er een inzinking in het verenigingsle ven is ontstaan, of er geen spirit meer in de mensen zit. Door deze tentoonstelling wordt dit verkillings proces doorbroken, hetgeen spf. van harte toejuicht. Hij hoopte dan ook dat zeer velen de Bomitento II zul len bezoeken, waarna spr. de ten toonstelling voor geopend verklaar de. Hierna werd het Wilhelmus ge zongen door de talrijke aanwezigen. Vervolgens deelde de heer Soet mede, dat een telegram was ontvan gen van de heer Hovenier, voorzit ter van de R.K. Kruideniersbond te Schijndel, met de beste wensen voor de tentoonstelling, hetgeen spr. zeer verheugde. Ook werd nog het woord gevoerd door een afgevaardigde van de Al- phense Middenstandsvereniging, door de secr. der Chr. Middenstands bond namens de drie landelijke Mid denstandsbonden. Allen spraken hun waardering uit voor het stre ven der Boskoopse Middenstand en 37 j. v. van H. Koster; Maria Ver hoeven 49 j. e. van L. A. Zeylmans. Ondertrouwd: J. J. A. v. d Kroft en J. H. Zoetemelk; J. L. Versteegh (Amerongen) en Jonk vrouwe C. R. M. J. v Nispen tot Sevenaer; J. v. d. Eijkel en M. H. v. d. Gracht. Getrouwd: A. C. v. d. Velden en G. J. A. Vérstraaten; J. Vermeulen en J. A. Klaassen; J. P. Assendelft en M, Brouwer; L. N. J. Joosten en T. A. Hartman; B. Louis en E. C. de Graaff; C. Eggink en E. B. Offringa. ZOETERMEER. Schietvereniging: „Diana". De uitslag van de gehouden schietwed strijden luiden als volgt: Vrije baan kiasse A: J. Friggen 36 en 2 x 35, P. J v. Her wijnen 36, 34, J. Wolden- dorp 35,34. Klasse B: J. de Bruin 36, 34 en Vis 34, 34. Klasse C: J. de Jong 2 x 35, 34, R. C. de Bruin 35, 34 en G. Verboom 35,34. As. Zaterdagavond zal worden be gonnen met de wedstrijden om de wisselbekers welke momenteel in het bezit zijn van de heren A. P. v. d. Meer in klasse A, A. de Wilde in klasse B en J. Woldendorp in kl. C. Baldadige jeugd. Enige kwajon gens trokken dezer dagen bij de fa. Moers in de Dorpsstraat de automaat van de muur. De gehele voorraad toverballen kwam hierdoor op de straat te liggen. De politie zoekt thans naar de. daders. Geboren: Leonardus Cornelis Ja cobus, z. van J. W. Koot en P. M. Perreijn; Gerardus Adrianus Maria, z. van A. C. Ammerlaan en C. J. KooijCornelia Josephina Maria, d. van J. van Fraassen en J. J. Verhoo- sel; Wilhelmina Kostina, d. van G. Pars en J. Beimers; Adriana Lijntje, d. van J. L. de Rooij en L. A. Sneep; Joannes Isidorus Jozef, z. van J. J. Vollebregt en J. M. Groenewegen. Ondertrouwd: K. Meijlink 23 j. en A. Hoogendam 24 j.; K. J. van Her waarden 28 j. en J. Dekkers 20 j.; W. J. Pijpers 28 j. en T. Klos 24 j.; P. W. Damen 27 j. en E. C. van Haas- tert 25 j.; D. van der Vooren 27 j. en G. van Leeuwe 25 j. over de samenwerking voor dit doel. Zij spoorden aan tot verdere samen werking, ook landelijk. Zij wensten de Boskoopse Middenstand veel suc ces met hun tentoonstelling. De heer Soet sprak tenslotte nog een dankwoord tot de sprekers en de andere aanwezigen en hoopte, dat zij in dit kleine Boskoop een voorbeeld hebben gegeven voor de grote steden. Hierna werd de ten toonstelling bezichtigd. Het zou ons te ver voeren een beschrijving van de vele stands te geven. De algeme ne indruk is wel dat deze tentoon stelling de vorige overtreft zowel wat betreft de deelneming als de in richting der stands. Er is een grote verscheidenheid, zodat er voor elck wat wils is. LEIDERDORP Examen overzee. Ruim 62 pet. van de 342 militairen, die op 31 Mei en 1 Juni j.l. deelnamen aan het laatste middenstandsexamen alge mene handelskennis voor leden van de Ned. Strijdkrachten overzee, ver wierf het diploma. Onder hen be vond zich korp. E. A. T. Vonk. Geboren; Johannes C. z. van J. A. den Dopper en S. Beijer. Corne lis z. van P. Hagenaars en E. van Tol, Theodorus J. M. z. van J. Th. v. Bemmelen en M. W. v. Schie, Adrianus J. M. z. van J. Borst en M. E. v. d. Meer, Gerrit z. van A. Plomp en E. v. Eek, Geertruida B. d. van D. Braam en J. v. Winkel, Annie A. d. van P. H. Hilgeman en J. G. Dolfing, Abraham z. van K. B. Brandt en G. v. d. Groep, Ma- rinus z. van J. v. d. Zwart en N. Tatje. Overleden: W. Heijkoop e. v. A. Breedijk 86 jr., W. d. Rijnsburger wed. v. M. d. Rijnsburger, 85 jr., J. J. Overdevest d. v. C. J. Overde- vest e. v. M. J. C. Duivenvoor den, 9 jr. Getrouwd: A. J. H. Verkade. 24 jr. wonende te Alphen a. d. Rijn met J. Koolmoes, 23 jr., F. J. J. Houps, 26 jr. wonende te Leiden met C. M. Groeneveld, 27 jr. Ondertrouwd: W. van 't Veer, 26 jr. met F. E. Miskin, 27 jr. wonende te Londen, Wandsworth, C. M. Betcke, 27 jr. wonende te Leiden met W. v. Poelgeest, 24 jr. NIEUWKOOP Gunning. Dé bouw van drie automatisri-"» telefoon-gebouwtjes resp. te Lange Ruige Weide, Nieu- werbrug en Zegveld, werd opgedra gen aan de Fa. A. Kwakkenbos Zn. alhier voor de som van 46,695 gulden. RIJNSATERWOUDE GOUDEN ECHTPAAR. Vandaag is het 50 jaar geleden, dat het huwelijk gesloten werd tus sen de heer J. v. d. Zwam en A. Bergshoeff. De gouden bruidegom is thans 72 jaar en zijn echtgenote 80 jaar. Beiden genieten nog een goede gezondheid. Vandaag, evenals in de afgelopen weken, heeft het in hun huisje aan de Herenweg no. 5, niet aan be langstelling ontbroken. In café „Het Vliegende Paard" werd gisteren een kaasdag gehou den waaraan werd deelgenomen door kaasbedrijven uit Aarlander- veen, Ter Aar (Oost), Nieuwveen, Zevenhoven, Noorden en Nieuw koop. De organisatie was in handen van bedrijfsver. Noordelijk Klei- en Veengebied in samenwerking met de kaascursus en het zuivelconsu- lentschap. Bij de opening welke geschiedde door de loco-burgemeester van Nieuwkoop, de heer S. Splinter, wa ren o.m. tegenwoordig de burge meester van Nieuwveen, de heer Bakhuijsen, de wethouder J. van Tienhoven, de heer G. Elings, hoofd- zuivelconsulent, de heer K. Adema technisch ambtenaar van het kaas controle-station in Den Haag, de vi ce voorzitter van de Bond van kaas producenten, de heer G. Mourits te Zevenhoven e.a. De heer Splinter sprak in zijn inleiding voldoening uit over deze omdat daaruit bleek, dat boerenstand op het gebied van het kaasmaken nog belangstelling heeft. Hij hoopte dat de kaasdag er toe bij zou dragen, dat het product steeds beter zou worden. Hierna gaf de heer Elings een overzicht van de resultaten van de ze kaasdag. 96 producenten hadden zich aangemeld voor deelneming; slechts 73 namen er aan deel, ab sent dus 24%. Van de ingezonden kazen werden er 21 ingedeeld bij de le soort (boven 85 pnten) d.i. 28.8% 28 kazen 2e soort (75 t.m. 85 p.) d.i. 38.3%; 24 kazen 3e of 4e soort (be neden 75 p.) d.i. 32.9%. Spr. uitte zijn spijt dat 24% was achtergeble ven. De heer Elings maakte hierna de bekroningen bekend: le prijs 98 p. Fl. Verduyn te Nieuwkoop, beker (C.M.C.) plus medaille v. d. Produ cent te Gouda, lb prijs 98 pnt. N. J. de Jong Ter Aar, beker (gemeente Nieuwkoop) eveneens plus de me daille v. d. Producent; 2a pr. 96 pnt. A. Wingelaar Ter Aar, kaasvat (fa. Blom Aarl'veen) plus medaille v. d. Producent; 2b pr. 96 pnt. C. Scher- penzeel te Aarlanderveen, sierkruik- je; 2b pr. 96 pnt. A. v. d. Marei Nieuwkoop medaille (C.M.C 2e pr 96 pnt. J. A. Schoonderwoerd Nieuwkoop, medaille (gem. Alphen a.d. Rijn); 3a pr. 92 pnt. J. Hoogen- doorn Noorden, zilveren medaille (gem:. Zevenhoven); 3b pr. 92 pnt. Jac. v. Leeuwen Nieuwkoop, medail le (kaascommissie); 4e pr. 91 pnt. J. C. v. Leeuwen Korteraar, melk- blok. Vervolgens gaf spr. diverse aan wijzingen omtrent de gebreken, die bij de gehouden keuring aan het licht traden, waarna men de gele genheid kreeg vragen te stellen. Van die kans maakten velen gebruik en heel wat kwesties werden door de heer Elings zo veel mogelijk op gehelderd. Deze uitwisseling van ge dachten en ervaringen was zeer leerzaam en bovendien heerste er een zeer gemoedelijke stemming. Daarom ook spraken aan het einde van deze kaasdag zowel de voorzit ter van de kaasdag commissie de heer H. Blijleven als de heer Ade ma uit Den Haag hun voldoening uit. De heer Blijleven gaf de verze kering dat het nu weer geen 15 jaar zou duren eer er een dergelijke ..leerdag" zou worden gehouden. OEGSTGEEST Verkeersongeval. Gisteravond wilde een vrachtauto met aanhang wagen. komende uit de richting Am sterdam, nabij de afrit van het via duct over de Rijnzichtweg zijn wa gen keren, en kwam tijdens deze manoeuvre dwars over de weg te staan. Een personenwagen, bestuurd door de heer van E. uit Rotterdam en komende uit de richting Amster dam, merkte dit blijkbaar te laat op en reed de vrachtauto in de flank, waarbij de vrachtauto de sterkste bleek en met de schrik vrij kwam, terwijl de personenwagen flink be schadigd werd. De bestuurder be kwam slechts enkele lichte hoofd wonden en kon op' eigen gelegen heid naar huis terugkeren. De rijks weg zat als gevolg van een en ander een kwartier lang „potdicht", zeer ten ongerieve van het verkeer. e keuringscommissie bestonden uit de heren 1. Blok uit Woérden en Verdoolt uit Gouda; 2. van Eijk, Gouda en Aema Den Haag; 3. van der Boon, Bodegraven en Ir. Brink man Gouda. Als arbiter trad op Ir. Schrooder, rijkszuivelconsulent te Gouda. Vermelden we tenslotte nog dat de keuring van de tweede ingele verde kaas zal plaats hebben in Ja nuari 1951. STADSNIEUWS KATHOLIEK AMATEURTONEEL HIELD EEN PRAATAVOND. Het Werkverband Katholiek Ama teurtoneel, Kring Rijnland, verga derden gisteravond in café W. Pe tersen, aan de Steenstraat, óm een serie belangrijke onderwerpen te be spreken. Helaas was de opkomst niet zo goed als het bestuur had gehoopt; het slechte weer zal voor vele ver enigingen wel de reden geweest zijn, temeer daar de meeste leden buiten Leiden wonen. De heer G. van Elburg, voorzitter, meende dat het weinig zin had over belangrijke zaken beslissingen te ne men, als niet alle aangesloten ver enigingen vertegenwoordigd waren. Desalniettemin kon deze avond goed gebruikt worden om met elkaar van gedachten te wisselen over de komen de toneel-competitie, waarvoor zich reeds vijf k zes verenigingenn opga ven, zonder echter reeds een datum vastgesteld te hebben. Spr. wees uit voerig op de voordelen, die een der gelijke competitie voor de verenigin gen oplevert, aangezien men met nog meer aandacht een stuk zal uitkie zen en de spelers hun uiterste best zullen doen. De heer D. Lefeber had de Land dag te Nijmegen bijgewoond en bracht daar verslag van uit. »£r is een flinke regerings-subsidie toegezegd, aldus spr., die bestemd is voor het vormingswerk in de verschillende diocesen. En hiermede kwam de vergadering op een ander terrein: het cursus werk. Verschillende plannen werden besproken, maar steeds werd het be zwaar gevoeld, dat men geen concrete plannen kon maken, alvorens men de leden kon mededelen, wat de finan- tiële consequenties zouden zijn. Van het een kwam het ander Er werd nog gesproken over uitwisse ling met verenigingen uit Brabant of Limburg, over regie-methoden en over de aankoop van boekjes, resp. het betalen van auteursrechten. Met aandrang wees de voorzitter er op, dat het ten voordele van de vereni gingen is, wanneer zij zich voor boekjes te wenden tot de eigen biblio theek. Zo werd het bij elkaar, ondanks de niet al te grote opkomst, toch een prettige en nuttige avond van over- In de regen op het Stadhuisplein De afd. Leiden van de Ned. Ver eniging tot Bescherming van Die ren, die de laatste tijd een grote ac tiviteit aan de dag legt, had gMtr- avond op het Stadhuisplein een open luchtfilmvertoning georganiseerd, welke naar schatting door ongeveer 1000 perosnen werd bijgewoond, w.o. de algemeen voorzitter de heer Hugo van Poelgeest. Alvorens met het programma werd begonnen, heeft de directeur van de vereniging, de heer G. Nieuwenhuij- zen, een inleidend woord gesproken, waarin hy er zfln verontwaardiging over uitsprak, dat vele mensen het dier op wrede wijze mishandelen. Zo zijn er, om slechts één voorbeeld t$ noemen, in ons land nog 80.000 ket tinghonden, die veelal midden in de winter aan een snerpende koude zijn blootgesteld. Controleurs der vereni ging hebben zelfs het vorig jaar in eén winternacht 14 doodgevroren honden van diverse boerderijen weg gehaald! Na met grote instemming het koninklijk woord: „Eerbied voor alles wat leeft en groeit" te hebben aangehaald, weidde spr. uit over de sterk toenemende belangstelling, die zowel nationaal als internationaal voor het werk van dierenbescher ming bestaat. In dit verband herin nerde spr. aan het wereldcongres, dat enkele weken geleden te Schevenin- gen werd gehouden en waar mr. dr. W. Hugenholtz de wereldalarmklok voor dierenbescherming heeft ge luid. Uitgaande van de stelling, dat dierenbescherming mensenbescher ming is, wees de heer Nieuwenhuij- zen er op, dat de ouders in de ge zinnen, de leerkrachten op de scho len en de politie-agenten op de straat in hartelijke samenwerking de strijd moeten opnemen voor het weerloze dier. Hoe het wel en niet moet. In aansluiting op deze toespraak werden vele prachtige dierenfilms vertoond, waarin enerzijds het die renleven in huis en hof naar voren werd gebracht en anderzijds een in druk gegeven werd van de mishan delingen van het dier op markten, boerderijen, straten en pleinen der stad en voorts'bij het transport der dieren. De heer Nieuwenhuijzen, die de film van een korte toelichting voorzag, kantte zich o.m. fel tegen de exploitatie van circussen en dieren' tuinen. Hulde bracht spr. aan de po litionele autoriteiten en de burgerlij ke overheid, die reeds veel in het belang van het dier hebben kunnen doen. Met nadruk gaf hij te ver staan, dat het werk der vereniging geen sentimenteel gedoe is, doch dat deze arbeid haar is opgelegd in het waarachtig belang van ons volksle ven en tot beteugeling van de on menselijke behandelingen, waaron der de dierenwereld gebukt gaat. Tenslotte weidde spr. uit over de bij zondere trouw van het dier aan zijn meester, waarna hij nog een propa gandistisch slotwoord sprak. Tijdens deze filmvoorstelling werd ook nog een film-reportage ingelast van het bezoek van H.M. Koningin Juliana aan het wereldcongres te Scheveningen en van de ontvangst der deelnemers op het Leidse Stad huis. Bijzondere aandacht vielen ook de opnamen van de Prinsesjes met haar paarden en honden te ndeel. De belangsteling voor deze voor stelling was zelfs zó intens, dat toen gedurende korte tijd de regen in stromen neerviel, men slechts node een plaats zocht onder de overkap ping van de Korenbeurs en van het Stadhuis. CURSUS BLOEMSCHIKKEN GESLOTEN. Als organisatoren en cursus-lei ders aan het einde van een cursus te horen krijgen: „Is het mogelijk, dat er een vervolg-cursus komt?", zijn alle verdere dankbetuigingen en loftuitingen overbodig. Dan weten zij, dat de cursus 'n succes geweest is en dat men naar meer verlangt. Tot deze overtuiging moet de Ned. Mij. van Tuinbouw ea Plantkunde, afd. Leiden, Maandag gekomen zijn, toen in een bovenzaal van Royal" aan de Doezastraat de laatste cur sus-avond in het bloemschikken en verzorgen van kamerplanten werd gehouden. Twintig dames en heren hebben zes avonden geluisterd naar wat des kundigen hun te vertellen wisten over een onderwerp, dat schijnbaar zo eenvoudig is, doch waar veel meer bij te pas komt dan men op pervlakkig denkt. Zij hebben dit be merkt, toen aarzelend hun eerste bloem- en sierstukjes door de cur sus-leider werden becritiseerd en toen het na enige avonden al heel wat beter ging. Zóveel beter, dat men gisteravond werkelijk kon zeg gen: „Daar is iets geleerd". Daarvan getuigden de aardige stukjes, die op rommelige tafels gereed gekomen waren. Ieder werkte volgens eigen smaak; de een groot en fors met flinke bloemen op lange stengels in een hoge vaas; de ander met kleine, frêle bloempjes, rank op hun wie gelende steeltjes, voorzichtig gesto-- ken in een stukje mos, een spijker stukje of een grappig bakje van aar dewerk. De een nog wat onbeheerst, met meer blad dan bloem, de ander fijn uitgebalanceerd met contraste rende en toch harmonieuse kleuren, goed verdeeld in een mooie lijn, met eventueel een siervrucht om het evenwicht te bewaren. Natuurlijk, het zijn geen bloemis ten geworden. Maar dat was ook niet de bedoeling. De Maatschappij wilde het publiek slechts bijbrengen, dat men voor hetzelfde geld (voor minder geld zelfs!) veel meer en vaak ook veel langer plezier kan hebben van bloemen, wanneer men met smaak en aandacht de vaas of het bakje- opmaakt. En dat hebben deze 20 dames en heren geleerd. Zij leerden dat op een prettige wijze in twee theoretische en vier practische lessen met een grote verscheidenheid aan materiaal, dat door de Maatschappij beschikbaar werd gesteld. Tekenend voor de prettige sfeer is wel, dat er geen en kele cursist afgevallen is! Maandagavond kwam dan het einde. Een nieuwe serie van 20 cursisten staat te wachten om volgende week te beginnen. Ook in Oegstgeest wordt volgende week gestart. De heer J. H. Smit, vice-voorzitter van de Leidse afdeling, sprak met Op de plaats Verf! „Verven", riep een Britse kor poraal dezer dagen te Berlijn en de vier M.P.'s die met verf kwast en verfbus waren uitge rukt voor een operatie-verf kwast aan de Brits-Russische zone-grens verfden onverdro ten door. Verleden week waren er nl. Russische soldaten geko men, die de grenspaal 150 meter hadden verplaatst, op 't grond gebied van de Britse sector. Daarop volgde een levendige notawisseling op het hoogste niveau. Toen nota's niet hielpen brachten de Engelsen een bus witte verf in het vuur. Onder de verbaasde ogen van een Russische kolonel en enige schilwachten begonnen de Brit ten een brede witte streep over de weg te trekken op de plaats, waar de slagboom oorspronke lijk gestaan had. Ze waren nog niet klaar, toen de Sovjet-kolo nel kwam aanlopen en een schop gaf tegen de brede lat, waarmee de Engelsen hun lijn recht trokken. „Doorgaan met verven!" commandeerde de korporaal. De mannen salueerden, bogen zich opnieuw voorover en gin gen onverstoorbaar door, de lijn te trekken. De kolonel draaide zich schouderophalend om en ging zich verdiepen in de studie van een boom. Later werd de slagboom uitgegraven en op Russisch gebied geworpen. Dat geeft de Russen een kans, hem in het donker weg te halen en er niet meer over te praten zodat zij hun gezicht kunnen redden. vreugde over dit geslaagde experi ment en hoopte, dat de cursisten thuis veel genoegen zullen beleven aan de kennis en vaardigheid, die zij op deze cursus hebben opgedaan. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geklaagd voor het doctoraal exa men Ned. taal de heer Th. J. A. van Leeuwen te Utrecht; voor het candi- daatsexamen Wis- en Natuurkunde (I) W. Oudemans te Leiden, idem (L.) mej. Lie Kwie Sioe te Leiden, idem (E) mej. C. P E. M. Plouvier te Leiden voor het doctoraal exa men Biologie R. D. Roogland te Leiden. BURGERLIJKE STAND. Geboren Sjoerd z. van A. P. Bronsgeest en J. Lolkes de Beer, Theodorus R. C. z. van F. W. Sau- nier en C. P. A. Barreveld, Enne z. van E. van Strien en J. Giesbert, Anna J. d. van W. Voorzaat en C. Feijt, Jones H. E. z. van E. Lam- merts van Bueren en H. J. Kuijven hoven, Meinoutje T. d. van J. Baar- sen en J. N. Hogenbirk, Josina d. van P. J. van Rijn en E. C. de Ja ger. Abraham z. van A. Lous en L. T. Schalk, Maria A. d. van A. H. Edelaar en J. W. N. Kramer, Cla- sina J. W. d. van N. Weijers en C. J. W. Schouten, Jonas z. van J. Roo- semalen en M. Singeling, Johannes H. M. z. van J. Heemskerk en M Wiertz. Getrouwd: J, A. P. Dieben jm. en A. B. Vasen jd., D. van Duijn jm. en M. J. G. Bers jd.. W. J. Kuipers jm. en J. de Beer jd., L. Franssen jm. en E. E. J. W. Hageman jd., W .Ravensbergen jm. en C. van de Wijngaard jd., J. J. P. den Heeten jm. en C. W. van Zonneveld jd. Overleden; J. J. M. Bonnet man 40 jr., M. de Jong vrouw 41 jr., A. M. Versteegen wed. van Goddijn 76 jr. Boekbespreking BOEKEN VOOR DE JEUGD. De uitgeverij „Helmond" heeft haar bekende serie „Kleine boeken van Grote Heiligen" verrijkt met drie nieuwe uitgaven. Wie denkt, dat onze jeugd geen interesse heeft voor „Heilige levens", moet eens zulk een boekje voor zijn kinderen aanschaffen. Op een vlotte en frisse manier verteld Piet Broos over het leven van „De Maagd van Orleans". „De grote Wonderdoener", (St. An tonius)' en „Een Heilige uit Fran kenland". Hij beschrijft het leven der Heiligen als gewone mensen. Uitgevoerd op fraai houtvrij papier, in twee kleuren gedrukt, rijk geïllu streerd in een stevig omslag, zijn deze werkjes juweeltjes voor de jeugd van 8 tot 12 jaar. SCHEEPSBERICHTEN GENERAL C. C. BALLOU (rep.) DjakartaRotterdam 27 Sept, te Suez; GENERAL S- D. STURGIS (rep.) DjakartaAmsterdam 27 September te Aden; WILLEM RUYS, RotterdamDjakarta pas. 26 Sept. Minicoy. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 27 Sept. Kaas. Aan voer 246 partijen. Prijzen eerste soort 2.222 30. tweede soort f 2.15 2.20. zware tot 2.40 per kg. Handel matig.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3