Raadsel van het Bourbon-graf te Delft van Bijzondere pelgrimage Oegstgeestenaren naar Rome Meer dan 20 millioen in slavernij De zon kreeg het benauwd Het wortelrot van Narcissen WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1950 DE LEIOSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Leeft de afstammeling van „Lodewijk XVII" Nederland? in EEN INTERVIEW MET LOUIS DE BOURBON Louis Charles de Bourbon, burger ef vorst? Deze vraag rijst bij een interview, dat wij met de recht streekse afstammeling van Karl Wil helm Naundorff mochten hebben, Deze familie is vol vragen. Was Naundorff in werkelijkheid de dau phin van Frankrijk, zoon van Lode wijk Capet, die in de storm van de Franse revolutie zijn ondergang vond? De heer de Bourbon, Neder lands staatsburger, dichter en litterator, neemt deze vraag nuchter op. Zijn treffende gelij kenis met de Bourbons, gemê leerd met Noordelijke inslag, imponeert en charmeert. „Het is natuurlijk interessant om te we ten, of het mysterie rond de Temple overtuigd kan worden opgelost", zo 'zegt hij. Maar of dit iets aan de tegenwoordige situatie zal veranderen? Hij be twijfelt het. „Mijnerzijds is nooit van enige po litieke actie sprake geweest. Ik sta op democratisch standpunt. Ieder volk kiest zijn eigen regeringsvorm. Ik kan mij als persoonlijkheid weg cijferen om de rechten en de wen sen in democratische ?in van ieder volk recht te doen evenaren. Mocht ik geroepen worden tot de troon van Frankrijk, dan zal ik naar eer en geweten mijn pl icht vervullen, maar ik denk er niet aan een kroon te verlangen, indien deze mij niet van het volk uit wordt gereikt". „Bent u er van overtuigd een af stammeling van de Dauphin (Fran se kroonprins) te zijn? De heer de Bourbon ontwijkt deze vraag. „De bewijzen en de waar schijnlijkheden stapelen zich op", zegt hij. De heer C. J Begeer te Voorschoten heeft zich voor de ont raadseling van de historie mijner fa milie bijzonder ingespannen. Ik heb de indruk, dat het onderzoek naar het skelet van mijn overgrootvader wellicht staving van reeds bestaande bewijzen kan opleveren. Zoals u weet vindt het onderzoek met sche delmetingen op 27 September te Delft plaats". „Heeft de heer Begeer de be wijzen reeds in handen?" „Ik heb de indruk van wel. Hij heeft er jaren aan besteed en zal binnenkort in een uitvoerig boek werk de resultaten van zijn arbeid publiceren". De „donkere gravin" „Is het vraagstuk van de „Dun- kle Graefin" ontraadseld?" „Naar mening van de heer Be geer wel. Zoals u weet, is de zuster van de Dauphin, Marie Thérèse door de Franse republiek aan Oos tenrijk uitgeleverd. Bij deze uitleve ring zou zijn verwisseld zijn met een prinses de Condé, welke laatste te Wenen werd opgevoed en als konink lijke prinses de hertog van Angoulê- me huwde. Daarom, zou zij Naun dorff gemeden en verguisd hebben en zelfs voor hem gevlucht zijn, bang voor ontdekking van bedrog. De zuster van de Dauphin zou als de „Dunkele Graefin" steeds ge sluierd te Hilburgshausen in Saksen geleefd hebben en gestorven zijn". EISENHOWER OPPERBEVELHEBBER. In diplomatieke kringen te New- York verwacht men, dat generaal Dwight Eisenhower zal benoemd worden tot opperbevelhebber van het internationale leger, dat volgens het besluit van de Noord-Atlantilche Raad ter verdediging van West- Europa zal worden gevormd, en dat generaal Omar Bradley zijn stafchef zal worden. ERNSTIGE VOEDSELSITUATIE IN JOEGO-SLAVIë. Het blad van de Joego-Slavische communistische partij, Borba, heeft Woensdagnoodmaatregelen aange kondigd om na de zeer slechte oogst de voedselpositie van het land in de winter te beveiligen. Onder meer is het broodrantsoen met 10 percent verlaagd en het afleveringsquotum voor de boeren van mais met 50 per cent verminderd. De uitvoer van mais, een der be langrijkste export-artikelen, is stop gezet. Welingelichte waarnemers te Bel grado schatten, dat er een tekort van anderhalf millioen ton mais en een half millioen tarwe is. WAT GEBEURT ER IN TIBET? Volgens de „Daily Mail" heeft een radio-technicus Reginald Fox, die sedert 13 jaar in Tibet voor rekening van de regering van Lahsa werkt, verklaard, dat verschillende steden in Oost-Tibet door de Chinese com munisten zijn bezet. Fox, die op een muilezel gezeten een reis van 450 kmdoor het Himalaya-gebergte heeft gemaakt om te Kalimpong (In dia) een medische behandeling te ondergaan, voegde er aan toe, dat de stad Tsjamdo op het punt staat door de communisten te worden aange vallen, CATASTROPHALE WOLKBREUK. Bij een wolkbreuk boven Frans Marokko zijn ongeveer honderd men sen om het leven gekomen. Bij Se- frou, ten Oosten van Fez, raasde een plotseling ontstane stroom door een meestal droog liggende rivierbedding waarlangs een Joodse en een Arabi sche wijk liggen. Het water spoelde de aarden hutten weg zodat vele be woners verdronken. Grafkelder te Delft geopend In Delft is men vandaag be gonnen met een onderzoek in te stellen naar de stoffelijke resten in de grafkelder, die zich bevindt in het stille plantsoentje bij de Haagpoort. Men gelooft dat daar begraven ligt Charles Louis de Bourbon, graaf van Normandië, zoon van de Franse koning Lo dewijk XVI. Is dit juist, dan zou deze man, die op 10 Augustus 1845 in een huis aan de Oude Delft stierf, de Franse troonpre- tendend geweest zijn, de Dau phin, die als kind in de Temple m Parijs was ondergebracht, daar onder bewaking stond van de concierge Naundorff en la ter in Delft zou zijn terecht ge komen. Het graf, dat met een met Franse leliën gesierd hekwerk omgeven is, heeft al heel wat pennen in beweging gebracht. Op bovenstaande vragen is nim mer een definitief antwoord ge geven. Daarom zal de grafkelder worden geopend. Dr Hulst uit Leiden zal in het Delftse politie bureau schedelmetingen ver richten. Of het onderzoek enig resul taat zal opleveren is uiteraard niet te voorspellen. De opgraving' kan echter betekenis hebben ook in verband met het feit, dat zich in de Vaticaanse archieven te Rome een testament van Naun- dorff's zuster zou bevinden. Dit testament zou op 19 October 1951 kunnen worden geopend. Testament in de Vaticaanse bibliotheek „In de bibliotheek van het Va- ticaan zou het testament van de in 1851 gestorven „valse koninklijke prinses", de hertogin van Angouléme berusten. Dit testament zou binnen kort mogen worden geopend". „Veel weet ik daarvan niet", zegt de heer de Bourbon. „Het is moge lijk. Waar liggen geen authentieke documenten over deze zaak? Te Lyon, Parijs, Wenen, in diverse Duit se steden, in Nederland wellicht. Het is maar de vraag, of deze ooit aan het licht zullen komen. In de 19de eeuw is veel politiek bedreven die deze affaire zeer verward en ondui delijk heeft gemaakt. Wat mij het meeste interesseert is het weten schappelijke bewijs, of ik al dan niet van het Franse koningshuis Bourbon afstam. Verder koester is geen aspi raties* krachtens mijn afkomst. De taken, waartoe ik geroepen ben of wordt zal ik vervullen". „Sedert Karl Wilhelm Naundorff in Nederland aankwam is uw fami lie Nederlands?" „Neen. U weet, dat Naundorff, die een bekwaam horlogier en technicus was, na lange omzwervingen door Duitsland en Engeland miskend en verguisd in Nederland kwam. Hier werd hij erkend. Na aanvankelijke tegenslagen en enig succes is hij na een bezoek aan Scheveningen in 1845 te Delft gestorven. „Werd bij vergiftigd? „Ik weet het niet, dat kan mis schien een onderzoek uitwijzen". In een besloten vergadering: der Tweede Kamer. Belangrijker is, dat wellicht een stap nader tot het wetenschappelijk bewijs van Naundorffs bewering, dat hij de Dauphin was, worde geleverd door middel van schedelmeting". Over het Nederlanderschap zijner familie vertelt de heer de Bourbon, dat zijn grootvader na een besloten zitting van de Tweede Kamer gena turaliseerd is en als Albert de Bour bon als officier in het Nederlandse leger werd opgenomen. En dit, ter wijl Karl Wilhelm Naundorff slechts een „acte van bekendheid" bezat en zijn oudste zoon in het Engelse graaf schap Surrey zich als Albert, prince of France, duke of Normandy liet inschrijven. Sedertdien zijn we een Nederlandse familie de Bourbon", vertelt de geinterviewde. De heer de Bourbon wil niet in gaan over de mogelijke ontsnapping van de Dauphin uit de Temple. Het hegraven kind was niet de Dauphin. Het is bewezen, dat het kind, dat onder zijn naam begraven werd, een ander was. Het is bewezen, dat een haarlok van de Dauphin identhiek was met het haar vn Naundorff. Geen woord wijdt de heer de Bour bon aan de veronderstellingen, dat de Dauphin door het werk van de schoenmaker Simon met behulp van Josephine de Bunnarnais naar Duits land verdwijnen kon en daar op groeide. Geen commentaar is te krij gen op de bewering, dat Napoleon de royalisten van zijn tijd schrik aan joeg „met het te voorschijn brengen van iemand, die de pratendent van toen in het niet zou doen zinken". Veel meer belangstelling heeft Louis Charles de Bourbon voor zijn tegenwoordige werkkring als direc teur ener verzekeringsmaatschappij en vooral ook voor zijn literaire ar beid. Binen enkele weken verschijnt een bloemlezing zijner gedichten, aangevuld met werk van de laatste tien jaar, onder de titel X „Het ne gende uur", (het middaguur der Ro meinen). Zijn oudste zoon heet Charles Louis. Hij is zestien jaar oud en inte resseert zich levendig voor de vra gen rond zijn familie Zijn aspiraties? „Hij is pas zestien", zegt zijn trotse vader. VAKCENTRALEN BIJ MINISTER DREES. Hedenochtend heeft in het kabinet van de minister-president een bespre king plaats gehad tussen de regering en de Raad van Vakcentralen, die hierbij in de gelegenheid werd ge steld, het standpunt dier centralen toe te lichten ten aanzien van het loon- en prijsbeleid, in het bijzonder wat betreft de verlangde prijsstop. Hiertegenover heeft de regering eert nadere toelichting gegeven van hei beleid, zoals zij zich voorstelt te voeren. Van regeringszijde waren behalve Dr. Drees tegenwoordig de ministers Joek.es, Mansholt en Van den Brink. GASBUIS GEBROKEN DOOR ZAND STORTING. Eén dode. Door rioleringswerkzaamheden in de Wilhelminastraat te Haarlem zijn gi-ote hoeveelheden zand op de trot toirs gestort, waardoor op sommige plaatsen een veïzakking is opgetre den- In de afgelopen nacht heeft dat ge leid tot een dodelijk ongeluk, door dat een gasbuis onder het trottoir door de verzakking brak. Het uit stromende gas verbreidde zich via de kelder in een woonhuis en de 40-ja- rige bewoonster van dit pand. mevr. H. V.B., geraakte bewusteloos. Haar man, die in de vroege ochtend wak ker werd en toen een sterke gaslucht waarnam, alarmeerde onmiddellijk een dokter die met een zuurstofap paraat trachtte de levensgeesten van de vrouw op te wekken Dit gelukte niet. Het slachtoffer werd naar het gasthuis vervoerd, waar slechts de dood kon worden geconstateerd. Zondag a.s- zal een aan- tai parochianen van Kerk- werve een aanvang makei mei een pelgrimstocht naar Rome ter gelegenheid van hei Heilig Jaar. Op zich zelf is dit niets bijzonders daar velen hen hierin reeds zijn voorgegaan. En op deze pelgrimage zullen zij ook een kruis meevoe ren doch ook dit is niets bijzonders, want op meer dere pelgrimstochten naaT Rome werd een kruis mee gevoerd. Het bijzondere er. Kerkwerve wil nu een maal altijd graag met iets biizonders voor de dag ko- n.en betreft dit keer het kruis zélf. Want waren de meeste andere kruiser die de tocht naar Rome gemaakt hebben, van hout het kruis dat van Oegst- geest uit zal vertrekken is uitgevoerd in smeedijzer. Reeds in het. begin van di* iaar werd in de deba tingclub ..Het Probleem' het oian geopperd om ter gelegenheid van het Heilie Jaar een reis naar Rome te maken. Dit plan werd na der uitgewerkt en zal dus bmnen enkele dagen wor den verwezenlijkt. Men wilde op deze tocht echter gaarne een kruis mede voeren en kwam oo het idee dit kruis in smeedijzer te laten uitvoeren. Aan de heer G. Koelman werd dienaangaande opdracht gege ven. voor de uitvoer zorg te dragen. En dat deze bij de heer Koelman in goede handen was, bleek wel uit 't resultaat: een prachtig stuk kunst smeedwerk, artistiek uitgevoerd en keurig afgewerkt. Het stelt voor een Grieks kruis, met vier armen van gelijke lengte, omkranst door twee lauriertakken, met in het midden een in rood koper uitgevoerd Chris tusmonogram. Op de horizontale ar men staat links „ROMA" en rechts het jaartal 1950, terwijl op de ver ticale armen aan de bovenkant het ankerkruis uit het wapen van Oegst- geest is aangebracht, terwijl men onderaan een monogram ziet, be- (Foto: N. v. d. Horst). staande uit ineengestrengelde letters A. S. J. als afkorting voor „Annus Sanctus Jubilatus." Vermoedelijk niet zonder trots zal dit buitenge woon mooie werkstuk, dat 60 centi meter in doorsnee meet, door de pelgrims op hun tocht naar de Eeu wige Stad worden meegevoerd. Ëen yijftiental personen, met ka pelaan W. B. Wüst als geestelijke leidsman, zal dan Zondag a. s. star ten voor de grote reis. Men wil er enigszins het karakter van een echte pelgrimsreis aan geven, zodat de nodige offers aan comfort zullen worden gebracht. Zo zal de tocht gemaakt worden per Bedford-vracht wagen,, terwijl eigen fourage en kampeertenten meegaan;, dit alles Ontstellende toestanden in onze eeuw VOLGENS GEGEVENS van de commissie der Verenigde Naties voor onderzoek naar slavernij, kan men het aantal mensen, dat nog als lijfeigenen leeft in Zuid-Amerika, Arabië en Abessinië, vaststellen op meer dan vijf millioen. Tezamen met degenen, die nog in krijgsgevangen schap worden gehóuden, gedeporteerden en dwangarbieders in het Oos ten, verkeren op het ogenblik veel meer dan 20 millioen mensen in een staat van onderhorigheid, die in niets achter staat bij de slavernij van vroeger. En dit ondanks het feit, dat op 26 Juni 1945 te San Francisco de rechten van de mens plechtig werden afgekondigd: in de practijk schijnen echter deze rechten van de mens in vele landen alleen maar op papier te bestaan. In Zuid-Amerika leven meer dan 3 millioen mensen van iedere leef tijd, mannen en vrouwen, in zeer zware lijfeigenschap. Hun heer kan naar believen over hun arbeids kracht beschikken; hij kan hen voor zich zelf laten arbeiden of ben ook aan anderen uitlenen. Het loon, dat zij verdienen, komt in de zak van deze heer. In Bolivia verkeert 40 van de bevolking in een dergelijke staat van lijfeigenschap. Zij krijgen wel een eigen stuk grond ter bewer king, doch dit zijn de slechtste gron den, die te vinden zijn. Daarenbo ven moeten zij dikwijls herendien sten verrichten, waarvoor zij niet betaald worden. Ook in vijf zuidelijke staten van Noord-Amerika leven nog zeer veel mensen onder dergelijke omstandig heden. Dit is een gevolg van de vroegere slavernij, die niet zo ge makkelijk schijnt te kunpen worden opgeheven, ondanks de bemoeienis sen van de regering. In de landen tussen' de Perzische Golf en de Rode Zee wordt op het ogenblik een slaaf nog altijd vijf maal zo duur betaald als een kameel. Bijzonder hoog is de koers voor sterke jongens, wier lichaamskwali teiten worden beoordeeld als die van het vee op een veemarkt. Ook grote re meisjes zijn zeer in trek. Georga niseerde benden maken regelmatig jacht op mensen, overvallen soms dorpen en zoeken daar de besten uit. Een van de beste makelaars in dit artikel is de Duitser, Karl Dieterle, een lid van het vroegere Duitse Afrika-corps, die officiëel als wol handelaar bekend staat. Het groot ste deel van deze slaven wordt met gewapende auto-colonnes naar Sa- oed-Arabië overgebracht, waar nu nog meer dan één millioen mensen in slavernij leven. Opdanks herhaal de bemoeiingen van de Verenigde Naties hebben noch Saoed Arabië noch Jemen ooit de conventie tegen de slavenhandel ondertekend. In Abessinië waren er bij terug keer van Haile Selassie ongeveer 800.000 lijfeigenen. Wel heeft de Ne gus in 1945 de slavenhandel verbo den en legde de opheffing van het lijfeigenschap bij wet vast, maar ook hier was de mentaliteit van de bezit tende klasse sterker en zij ging rus tig door met haar oude practijken, In Abessinië bestaat er nu een zwar te slavenmarkt, die zijn „waar" niet zelden betrekt uit Noord-Afrika en uit de landen van het Nabije Oosten. In Mexico bestaat de slavenmarkt, waar vooral Chinezen worden ver kocht en vandaar doorgevoerd naar de Verenigde Staten van Noord- Amerika en Canada. Mensenroof is in Europa ook geen zeldzaamheid meer. al beroept zij zich hier meer op politieke gronden. Zo werden door deze rovende ben den sedert het einde van de qprlog alleen uit Berlijn al 2300 mensen weggevoerd. Het spoor loopt dood in de Duitse Oost-zóne. Onlangs zijn 20 van deze politieke mensen jagers door de politie van West-Berlijn in hechtenis genomen. In Oostenrijk zijn volgens de gege vens van de Amerikanen de laatste vier jaar achthonderd mensen op een dergelijke manier weggevoerd. Meer dan tien millioen blanke ar beidsslaven bevinden zich volgens gelijkluidende gegevens achter het IJzeren Gordijn. Ook dezen werden geroofd, van hun familie wegge voerd en gedeporteerd. Onder hen zijn vrouwen, mannen, kinderen en .grijsaards. Hun lot is in vergelijking met de slaven bij de gekleurde vol keren veel erger nog. Voor deze armsten der armen, waarvan de meesten tot het Russische volk be horen, behoeft geen koopprijs, noch arbeidsloon te worden betaald. Al leen de vlucht kan hen soms uit de ze levenslange verbanning redden. Hiermede heeft Rusland het voor recht. de grootste slavenmarkt ter wereld te bezitten. niet enkel om de kosten te drukken, doch vooral ook om er het karak ter van een comfortabele vecantie- trip aan te ontnemen. En veertien dagen na het vertrek verwacht men weer behouden in Oegstgest weer te keren, na een tocht die bij de deel nemers wel vaak onvergetelijke in drukken zal achterlaten. JUBILEUM OP „DUINZIGT" In huize „Duinzigt" herdacht he den mej. A. E. M. Willemse, het feit, dat zij 35 jaar als onderwijzeres „in den huize" werkzaam was. waar van ettelijke jaren als hoofd der school. In de Kapel werd een plechtige H. Mis opgedragen, waaronder rector H. L. J. M. Sondaal een gelukwens uitsprak aan de jubilaresse, die op alle mogelijke wijzen telkens nieuwe initiatieve wist te nemen en er al tijd op uit was, het onderwijs voor de kinderen zo aantrekkelijk moge lijk te maken. Bizonder heeft zij er slag van aan de kleutertjes catechis mus te geven, doch zij verstaat even eens de kunst de groteren geheel en al met de Kerk te doen meeleven, waarbij juist haar eigen persoonlijk leven een streep zet onder haar woorden. Na de H. Mis had in een der za len van het huis de algemene felici tatie plaats, waarbij de kinderen verschillende stukjes opvoerden en cadeaux werden aangeboden Verder was het de gehele dag feest op „Duinzigt"! Des middags werd er een mooie film gedraaid. HILLEGOM Gemeenteraad. De Raad ver gadert Vrijdagmiddag te 2.30 uur. De verordeningen opcenten grond belasting en personele belasting, die in de bezettingstijd werden vastge steld, moeten opnieuw worden vast gesteld. In verband met de finan- tiën, der gemeente stellen B. en W voor, dezelfde percentages te hand haven. De leden der Adviescommissie Woonruimtewet, moeten opnieuw worden benoemd. Daar de zittende leden bereid zijn aan te blijven, stellen B. en W. voor deze te her benoemen. In verband met de aard appelmoeheid en co'loi-adokever, stellen B. en W. voor, dat voor het houden van een volkstuintje ver gunning van hun college nodig zal zijn. Op verzoek der plaatselijke si garen winkeliers-vereniging wordt voorgesteld, verplichte sluiting op Donderdagmiddag na 1 uur vast te stellen. De grond van enige voor tuinen aan de Veenenburgerlaan zal worden gekocht door de ge meente. Een crediet wordt gevraagd voor meerpalen en voor drinkwater aan de haven. Ook wordt een cre diet gevraagd voor verandering der verlichting aan de Hoofdstraat en voor betere verlichting van de Haarlemmerstraat. Ten slotte wordt de begroting 1951 aangeboden en zal de begro tingscommissie worden benoemd. Geboren: d. van A. den Hartogh en J, L. de Koker; d. van A. J. W. Keij- zers en W. M. Klootwijk; z. van W. Aarts en J. M. Gahrmannj z. van A. Hoogervorst en P. van Leeuwen; z. van W. J. Hageman en A. Koele- meijer; d. van W. Ie Grand en J. A. Jansen; d. van A. G. v. d. Berg en H. J. Sampion. Ondetrouwd: A. Gerzee en A. Wensveen; A. W. Cramer en W. J. v. Dijkf H. G. Neeskens en J. J. Veen; H. G. v. d. Weiden en M. H. Lommerse; T. P. Rusman en E. C. Weijers; A. C. IJzermans en T. C. van Amerongen. Getrouwd: W. Verkerk en M. H. Kleijn; G. Geerlings en T. M. Hoo- gerwerf; A. W. H. Ligthelm en S. van Dijk; J. J. Blom en E. J. Wuis; H. J. B. van Dillen en C. Versteeg; G. v. d. Bent en V. Vldder. KATWIJK Gemeenteraad. Donderdag avond om half 8 raadszitting. Een agenda met 26 punten. Tot de be langrijkste punten behoren; Voor stellen tot aankoop van gronden in het z.g. „Molenblok" van de heren S. Hooy, van D. van Riessen en van het Ned. Herv. Gasthuis. Mede tot aankoop van gronden van de Pro vincie Z.-Holl. Een voorstel tot aan koop van het perceel Rijnstraat 39 van mevr. de wed. A. M. Verhart- van der Velde voor f 7200.Voor stel tot onteigening van gronden in het „Molenblok" ten behoeve van woningbouw. Voorstel inzake toe- WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). TIJDELIJK REGEN. Meest zwaar bewolkt met tij delijk regen. Aanvankelijk ma tige, maar spoedig tot krachtig en langs de kust tot hard toene mende wind tussen Zuid en West. Ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. In de -afgelopen drie dagen heeft de zon tot tweemaal toe door vreem de gedragingen paniek veroorzaakt onder het angstige mensdom van de ze tijd. Zij veranderde namelijk, schijnbaar althans, van kleur. Zon dag j.l. zag nlen haar in Noord-Ame rika een purperen tint aannemen en Dinsdag was het in Noord-Engeland dat men haar saffierblauw zag wor den. In Noord-Amerika telefoneerde men naar aanleiding van het vreem de natuurverschijnsel terstond naar diverse instanties om te informeren of het einde der wereld nabij was. In Engeland bepaalde men er zich over het algemeen toe, aan weer kundigen en krantenbureaux om een verklaring van het verschijnsel te vragen. Van deskundige zijde gaf men de mogelijkheid toe, dat het van kleur veranderen van het zonlicht veroor zaakt werd door rookpartikels, die mogelijk van de grote bosbranden in Canada afkomstig zijn en door de wind helemaal over de Atlantische Oceaan zijn gevoerd. Een andere verklaring wordt ge zocht in het op zeer grote hoogte voor de zon langs drijven van wol ken, waardoor het licht gebroken zou kunnen zijn. kenning van 5 loonsverhoging aan het gemeente personeel. Voor stel met betrekking tot het verlenen van medewerking bij de instelling van een commissie ter bestudering van de nieuwe door de gemeente Leiden aangeboden stroomleverings- overeenkomst. Verbetering. Meerdere malen is in de raadsvergaderingen ge klaagd over de bijzonder slechte toe stand waarin de Rijnstraat-Zuid ver keert Thans wordt aan de verbete ring hiervan begonnen, een nieuwe riolering met nieuw trottoir zal wor den aangebracht. Voorlopig alleen aan de Noordwestzij de. De rest volgt later. KATWÏIK AAN DEN RIJN Verfraaiing. Dit voorjaar had de raad der gemeente besloten prij zen beschikbaar te stellen voor de mooiste voortuinen van de montage woningen ten Zuiden van het dorp Gistermiddag zou de prijsuitreiking hiervan plaats hebben. Daarvoor waren aanwezig B. en W„ de com missie van onderzoek bestaande uit de heren D. C. van Leeuwen, wethouder W. Vooys, raadslid en de heer K. F. Rombouts, chef gemeenteplantsoe nen, vervolgens de heer Reus. dir. v. openbare werken, de gem. secr. de heer Boekhoven en de prijswinnaars, 14 in getal. De burgemeester zeide, het een groot genoegen te vinden de prijs winnaars hier te mogen ontvangen. Het is de eerste maal, dat een wed strijd om de mooiste tuintjes plaats had En het resultaat was zeer be moedigend; een aansporing om op deze weg voort te gaan. Spr. felici teerde de deelnemers, die hieraan hadden meegewerkt. We hopen dat het een aansporing mag zijn op deze wijze verder te werken aan de ver fraaiing van ons dorp. Met voldoe ning kan hierop worden gezien en de wandelaars kunnen constaterén met welk een liefde hieraan is gewerkt. Dan ging spr. over tot uitreiking der prijzen. 1ste prijs had de heer A Bomas f 20.2de priis A- v. Vliet 15.3de prijs A. Nijgh 10. Vervolgens nog troostprijzen aan P. v. d. Giessen. L. Stuwaard, J. Hufner. L. Krist, S. Rosema, Z. v. d. Plas, B. Dubbelaar, C van Beelen. P. C. v. d. Eijkel. A. van Delft, L. Lutgen- dorf. Theorie en Practijk Drs. SLOOTWEG over Dat het probleem van het „wor telrot" zeer urgent is bleek wel uit de massale opkomst op de vergade ring van Theorie en Practijk, welke Dinsdagavond in „De Nachtegaal" te Lisse werd gehouden. Ongeveer 300 personen, waaronder o.m. ir." A. F. Vlag, directeur van de Rijkstuinbouwschool, dr. Beyer, phy- topatholoog aan 't laboratorium voor Bloembollenonderzoek, bijna alle le raren van dé school en medwerkers en vele assitenten van het lab., wer den door de voorz., de heer C. A. Gehrels, begroet in zijn kort ope ningswoord. Een resumé van de le zing, die de heer A. F. G. Slootweg gehouden heeft, is in ons blad van Zaterdag 23 Sept. jl. te vinden. De lezing werd door vele projec ties afgewisseld, terwijl meerdere schematische overzichten van de genomen proeven het geheel zeer verduidelijkten. Spreker wees er nadrukkelijk op, dat de behandeling zeer nauwkeurig moet geschieden. Op de lichtbeelden was dit ook zeer duidelijk te zien: waar de machine even geweigerd had de vloeistof door te laten, was de stand der narcissen direct veel minder. Daar o.a. haver en grote bonen zeer goede voedingsbodems zijn voor het weide-aaltje is een voorgewas van deze producten sterk af te raden. Ook indien de haver ieder jaar weer in dezelfde paden staat, is dit aan het gewas te zien! Naar aanleiding van gestelde vra gen deelden de vertegenwoordigers van Respect de N.V. Shell Nederland en de Dordtse Kunstmesthandel me de, dat de prijzen voor het a.s. sei zoen nog niet vastgesteld zijn. Daar deze van zoveel factoren afhankelijk zijn, was hierover nog niets definitiefs te zeggen. Dit was een teleurstelling voor de aanwezigen daar dit toch wel zeer voornaam is! Nadat nog meerdere vragen beant woord waren, dankte de. voorzitter de heer Slootweg zeer hartelijk voor zijn bijzonder interessante lezing, er met enige gerechtvaardigde trots op wijzend, dat Theorie en Practijk de eer had deze lezing te mogen organi seren en zodoende bekendheid te hebben kunnen geven aan de oplos sing van een probleem waarnaar zo vele kwekers al jaren reikhalzend hebben uitgezien.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2