2)e ftjidóeSoti/fccmt Het lot der N. Koreanen is bezegeld Noord-Koreanen zitten in de zak DE RING IS BIJ SOEWON GESLOTEN Drie rode divisies geisoleerd Wat te doen met Korea? De vorming van een Atlantisch leger Nederland moet omschakelen Directeur: C. 1VL HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN .DE BURCHT" WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1950 41ste JAARGANG No.12092 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0;35 p. w., f 1.50 p. oud., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert: 15 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 OVERAL TREKKEN DE VERBONDEN LEGERS OP „UET LOT VAN DE NOORD-KOREANEN in de Zuid-Westelijke zak van Korea is bezegeld", aldus meldt generaal MacArthur in een persoonlijk ondertekend communiqué. De tot stand gekomen verbinding tussen onderdelen van het achtste leger en het tiende korps bij Soe- won „voltooit een fase van de tegenaanval der V.N. ter bevrijding van Zuid-Korea", aldus het communiqué. De Amerikaanse strijdkrach ten hebben 55 km ten Zuiden van Soewon het front gesloten Amerikaanse troepen ten Zuiden van Seoel hebben contact gemaakt met tanks van de eerste divisie cavalerie, die van het Zuiden uit optrok ken. Alle Noord-Koreaanse troepen in Z.W.-Korea, naar schatting drie divisies, zijn thans geïsoleerd. Deze drie Noordelijke divisies bevinden zich ten Zuiden en Westen van de hoofdweg van Seoel naar Taeddion, de grootste stad, die de Noordelijken nog in handen hebben. Vooruitgeschoven onderdelen van de 24ste divisie hebben Taedjon reeds bereikt zonder ernstige tegenstand te ontmoeten. Eenheden van de achtste Zuid-Koreaanse divisie hebben Pjoengdjoe bereikt, een be langrijk wegen- en spoorwegknooppunt pp 60 kilometer ten Oosten van Tsjoengdjoe. het uitvallen er van zal de produc tie ten behoeve van de oorlogvoe ring in honderden kleine fabrieken en herstelwerkplaatsen stil komen te liggen. AAN DE OVERIGE FRONTEN. De voorste speerpunten van de derde Zuid-Koreaanse divisie heb ben hedenochtend Tosinni aan de Oostkust op 16 km ten Zuiden van de 37ste breedtegraad bereikt. Dit is 100 km van Pohang, waar de troe pen van de Verenigde Naties hun of fensief begonnen In de afgelopen 24 uur zijn de Zuid-Koreanen 42 km. opgerukt, aldus een communiqué van het achtste Amerikaanse leger. In het binnenland, waar de Zuid- Koreaanse opmars wordt bemoeilijkt door het bergachtige terrein en slechte wegen, gaat de vooruitgang iets langzamer. Op het Westelijk front had de 24ste Amerikaanse divisie Dinsdag avond een punt halfweg tussen Jongdong en Taedjon bereikt. Meer naar het Zuiden is de twee de infanteriedivisie 'na de inneming van Kotsjang 11 K.M. in de richting van Anoei opgerukt. In de sector aan de Zuidkust, vor derde een eenheid van de 25ste di visie infanterie 23 K.M. ten Noord- Westen van Tsjindjoe. De Noord- Koreanen bieden hier in toenemen de mate weerstand. Laatste verzets- resten te Seoel Het grootste deel van Seoel, uit gezonderd het paleis, de regerings- en andere gebouwen, bevindt zich thans in handen van de strijdkrach ten der V.N. Kleine Noord-Koreaan se strijdgroepen houden nog stand in kerken en andere noodbolwerken. Volgens een woordvoerder van het 10de Amerikaanse legercorps zijn er aanwijzingen, dat de Noorde lijke troepen, die zich nog in Seoel bevinden, die stad geleidelijk ver laten. Amerikaanse vliegtuigen hebben bij Hamhoeng, even ten Zuiden van de 40ste breedtegraad, een hydro- electrische installatie vernield. Deze leverde ongeveer tien procent van alle stroom in Noord-Korea. en door Britten vorderen rood hoofdkwartier De communisten nemen het niet De Britse bezettingsmacht heeft het hoofdkwartier van de West-Duit se communistische partij te Dussel- dorf gerequireerd^ als kwartier voor de nieuwe Britse 'troepen, die op het ogenblik naar Duitsland worden ge zonden. Het is een zeer modern ge bouw. Binnen 48 uur moet het ont ruimd zijn. In de Britse order wordt gezegd, dat de communisten hun drukpers en alle kantoorinrichting moeten laten staan. De partij verhuisde op 18 Augustus van Frankfort naar Dusseldorf. Twintig vrachtauto's met aanhang wagens waren nodig om de gehele kantoorinrichting naar het nieuwe gebouw van vijf verdiepingen, dat uil partijfondsenwas bekostigd en in een jaar werd gebouwd, over te brengen. De communisten hebben onmiddel lijk bekend gemaakt, dat zij zich zul len verzetten tegen de vordering van hun hoofdkwartier en het niet zul len ontruimen.' Malik zal voorstellen indienen De Sowjet-Unie heeft Dinsdag in de Veiligheidsraad medegedeeld, voorstellen t.a.v, Korea te zullen in dienen. De Raad besloot daarop de Kore aanse kwestie niet weer aan te snij den, in afwachting van Maliks voor stellen. Volgens Reuters correspondent Paul Scott Rankine zou men Dins dagavond in diplomatieke kringen te Washington de mogelijkheid bespro ken hebben, dat de Sowjet-Unie vóór het eind van de week stappen DE MIJNRAMP TE WORKSOP. In de vroege ochtend werden in de door de brand geteisterde mijngang te Worksop de lijken teruggevonden van 55 van de 83 slachtoffers. 40 de zer zijn reeds boven gebracht. Uit de ligging van de meeste lijken kan worden afgeleid, dat sommigen zich nog slechts op enkele meters van de uitgang van de gang, bevonden, toen zij door de dichte rook verstikt wer den. Mijnwerkers en vrijwilligers vul len aan de schachtingang zandzak ken om het vuur te verstikken. TELE-foto. zal doen om door onderhandelingen een eind te maken aan de oorlog op Korea. De Verenigde Staten van Amerika zouden tijdens die besprekingen hebben laten weten, dat zij de last van de bezetting van Noord-Korea aan de andere landen zouden over laten, indien de Ver. Naties zouden besluiten hun strijdkrachten over de 38e breedtegraad te laten oprukken. Op grond van een politiek voor stel, dat de V.S. met de bondgenoten bespreekt, zou het gros der Ameri kaanse troepen bij de Noordelijke grens van de republiek Korea halt houden. De autoriteiten in Washington zijn van oordeel, dat wet en orde in Noord-Korea door Engelse, Austra lische, Philippijnse en andere troe pen hersteld zouden kunnen worden. Door ten Zuiden van de 38ste breedtegraad te blijven, zouden de Amerikanen een mogelijke Russi sche vrees verkleinen, dat zij van plan zouden zijn dicht bij de Russi sche haven Wladiwostok en bij Mandsjoerije bases te vestigen. Men meent, dat de V.S. de ver eniging van heel Korea wensen. Vol gens de huidige Amerikaanse poli tiek wil men dit teweegbrengen op een manier, die een maximale bij drage tot de wereldvrede zou vor men en tegelijk stappen zou vermij den, die het Russische blok als pro vocatief zou kunnen opvatten. De besprekingen over deze kwes tie, die tot dusver geheim en infor meel zijn geweest, zijn gevoerd met diplomaten bij de V.N. onder alge mene leiding van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, en met zijn onder minister Dean Rusk als voornaamste onderhandelaar. Defensieministers stellen vergadering uit ^E VERGADERING VAN MINISTERS VAN DEFENSIE van de lan den van het Atlantische pact is uitgesteld tot 24 October, omdat de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Drie (Verenigde Staten, Groot Brittannië en Frankrijk) te New York langer hebben vergaderd dan men had verwacht. Het gevolg is, dat er voorlopig geen beslissing zal worden genomen over het al of niet opnemen van Duitse troepen in een Europees (of Atlantisch) leger, waar Frankrijk nog altijd fel tegen gekant is. en hulpbronnen besproken was in het licht van de onlangs door de mocratische leiders in Duitsland en elders uitgesproken meningen. De Raad was het er over eens, dat Duitsland in staat gesteld moest worden, bij te dragen tot de opbouw van de defensie van West-Europa. De kwestie van het gebruik van Duitse mankracht is aan de minis ters van defensie voorgelegd met het verzoek, dat zij zo spoedig mo gelijk aanbevelingen zullen doen over de wijze, waarop Duitsland met het meeste nut zijn bijdrage kan le veren. Nu de ministers hun vergadering hebben uitgesteld, wordt dit min stens 24 October alvorens die aan beveling kan worden uitgebracht. ONVEILIG CHICAGO. Een voormalige politie-inspecteur en een openbare aanklager zijn door gangsters te Chicago neergeschoten even voordat zij rapport zouden uit brengen over gangster-activiteit. De 48-jarige William Drury, voor malig politie-inspecteur en een ver beten tegenstander van de thans overleden gangster Al Capone, werd met kogels doorzeefd in de garage van zijn woning gevonden. Even te voren had een vertegenwoordiger vsn een senaatscommisie getracht een onderhoud met hem te hebben. Kort daarna werd de openbare aanklager Marvin Bas, die inlichtin gen over een gangsterbende had in gewonnen, doodgeschoten. Drury en Bas hadden beiden in lichtingen willen verstrekken aar een republikeinse candidaat voor de post van sheriff. HANS FRITZSCHE VRIJGELATEN. Hans Fritzsche, radio-commenta tor ten tijde van de Nazi's, is Maan dag wegens goed gedrag in vrijheid gesteld. Hij was door een zuiverings hof tot negen jaar veroordeeld. Fritzsche is een der vier beklaag den, die bij het grote proces te Neu renberg werden vrijgesproken. Spoe dig daarna werd hij echter door de Duitse autoriteiten gearresteerd. ATLANTISCHE RAAD VÓÓR DUITSE MANKRACHT. De Noord-Atlantische Raad heeft Dinsdagavond bekend gemaakt, dat daar wel overeenstemming is bereikt over de vorming van eén geïnte greerd leger voor de verdediging van West-Europa op één zo vroeg mogelijk tijdstip. In een officieel communiqué wordt verklaard, dat de strijdmacht zou staan onder één opperbevelhebber, bijgestaan door een internationale staf van verte genwoordigers van alle deelnemende landen. Hangende de benoeming van een opperbevelhebber zou een staf chef, verantwoordelijk voor de trai ning en organisatie, benoemd wor den. De permanente groep van het militaire comité van de Noord-At lantische verdragsorganisatie zou verantwoordelijk zijn voor de hogere strategische leiding van de geïnte greerde strijdmacht. H§t communiqué verklaart, dat het gebruik van Duitse mankracht Indonesië's lidmaat schap der V.N. AANBEVELING VAN VEILIGHEIDSRAAD De Veiligheidsraad heeft Indone sië voor het lidmaatschap van de V. N. aanbevolen. Geen der leden ver zette zich tegen dit besluit. De ge delegeerde van nationalistisch China onthield zich. De Chinese nationalitische afge vaardigde motiveerde zijn onthou ding van stemmen door te verklaren, dat Indonesië door „de marionetten- :egering van Peiping" te erkennen gebrek aan trouw aan de beginselen van het internationale recht had ge toond. Als de Algemene Vergadering In- donésië's_ toetreding goedkeurt, zal Indonesië het l|0ste lid van de Ver enigde Naties borden. TEGEN DE MUUR. Amerikaanse mariniers, de z.g. „leathernecks", zet ten de gevangenen die zij in de strijd om Seoel hebben gemaakt, met de handen gevouwen in de nek tegen een muur. Terwijl twee met het geweer in de hand nau\ tend toezien, dat de gevang' geen enkele verdachte beweging i ken, zoekt een derde h op wapens. BIJ EEN JUBILEUM DE „Nieuwe Leidsche Courant", het Protestant-Christelijk dagblad van Leiden, de Bollenstreek en het Rijnland, gaat Zaterdag een nieuw bureau betrekken en viert tegelijker tijd het achterstallig 30-jarig bestaan. Te dezer gelegenheid heeft het ju bilerend en verhuizend blad een dik ke feestkrant uitgegeven, waarin vele belangwekkende artikelen en interviews zijn opgenomen. Een wel verzorgde jubileum-uitgave! De tegenwoordige hoofdredacteur, dr. E. Diemer, moge het ons ten goede houden, dat wij, bij de aangename en veel-omvattende taak de feest- aitikelen na te lezen, 't eerst gezocht hebben naar de bijdrage van de heer K. Zuidema, hoofdredacteur in de moeilijke jaren na de geboorte. Te dien tijde bestond er een wel zéér nauwe samenwerking tussen de Leid sche en de Nieuwe Leidsche Cou rant. Het pas-opgerichte blad «werd enige jaren op de Leidsche Courant gedrukt. De heer Zuidema getuigt in zijn artikel van de „hartelijke mede werking van die zijde", ofschoon het drukken op een andere drukkerij voor een krant wel steeds „allerlei onaangenaamheden" met zich zal brengen, vooral wat het haastig ogenblik van verschijnen en verzen den betreft. Er was echter een „har telijke medewerking" om die lastige problemen op te lossen, een hartelij- ke medewerking niet alleen van déze maar ook daarvan getuigen we gaarne van de andere zyde. De beide toenmalige hoofdredacteuren, de heer Th. B- J. Wilmer en de heer Zuidema, zo verschillend van ka rakter en aanleg, verstonden elkaar uitstekend niet alleen op de krant, maar ook in de politiek. Want beiden waren lid van de Leidse gemeente- Land- in plaats van zeestrijdkrachten Senator Tom Conally heeft giste ren op een persconferentie ver klaard, dat Nederland voor zijn ma ritieme verdediging in de toekomst zal moeten vertrouwen op Engeland en de Verenigde Staten. „Amerika moet zijn Atlantische partners voortdurend onder druk zetten", zei Conally, die voorzitter is van de Amerikaanse Senaatscommis sie voor de buitenlandse betrekkin gen, „om te bereiken, dat zij hun be wapening opvoeren. Zij kunnen niet verwachten, dat de Verenigde Staten komen aanhollen om ze te verdedi gen wanneer ze zelf niet hun uiterste krachten inspannen". Senator Conally noemde Nederland een typisch voorbeeld van een land, dat de traditionele conceptie van zijn landsverdediging zal moeten herzien. De Nederlanders zullen zich moeten toeleggen op het leveren van land strijdkrachten en uitrusting, en voor nun. maritieme verdediging op Enge land en Amerika vertrouwen, aldus Conally. ITALIAANS VRIJWILLIGERS CORPS. Het Italiaanse kabinet heeft Dins dag besloten een vrijwilligerscorps voor de burgerverdediging in te stel len, dat in actie zou komen „in geval van een ramp of oorlog". In geval van een crisis zou het corps worden opgeroepen om be paalde routinewerkzaamheden van de politie over te nemen. Woordvoerders van de linkse par tijen hebben de beschuldiging geuit, dat het corps een particulier leger van de christen-democratische partij zou worden. raad, in de „coalitie" (een coalitie welke, wat de Leidse gemeentepoli tiek betreft, trouwens nooit verbroken is). De redactie van de „Nieuwe Leidsche" was bij ons in die begin jaren „kind in huis", ofschoon ze haar domicilie had op de Hooigracht, zoals wij op onze beurt weer „kind in huis" geweest zijn bij het „Leids Dagblad", na de brand in onze vroe gere drukkerij op het Rapenburg. De „Leidse Courant" werd na de brand gevestigd in het voormalige hotel „De Gouden Bel" aan een straat, welker naam toevallig, doch merkwaardig .Papengracht" was De ..Nieuwe Leidsche" gaat nu dit voorbeeld volgen en logéren in bet voormalige hotel „De Grote Kamer" (later ..Rijnland") aan de Steen straat. Hotels zijn inrichtingen van gastvrijheid ten dienste van het pu bliek staat in de jubileumkrant te lezen en deze ruimhartige, ge meenschappelijke traditie van „dag blad-hotels" verzekert de prettige verstandhouding, welke van den be ginne af tussen de'beide zo gastvrij- gehuisveste kranten heeft bestaan. Maar behalve de wederzijdse „har telijke medewerking" en beider over eenkomende deftige behuizing, zijn er nog meer en zwaarwichtiger redenen waarom we ons over het jubileum van de „Nieuwe Leidsche" mede- verheugen. Om deze vreugde te om schrijven. citeren wij uit het ernstig feest-artikel van de tegenwoordige hoofdredacteur dr. E. Diemer: Het dagblad, zo heeft iemand eens gezegd, laat ons zien, hoe God de wereld bestuurt. Dit woord geeft reeds een aanwijzing voor de enorme verantwoorde lijkheid, v/elke ook in de nor male gang der dingen ligt op de schouders van wie aan het dag blad medewerken. Hoezeer moet dat dan wel niet het geval zijn in deze tijden, die zich schijnen voort te spoeden naar het einde. Niettemin, dat vertrouwen geeft ook de kinderlijke moed om des ondanks voort te gaan. Iri de dertig jaren van haar ver schijnen is de „Nieuwe Leidsche" een waardevol en ook door ons gewaar deerd instrument geweest voor 't be houd van de Christelijke geest in dit gewest, een instrument, waaraan weliswaar een andere melodie wordt ontlokt dan aan het onze, maar waar van de bijpassende woorden dezelf de zijn- Want: „niemancr kan zeggen: ..Heer Jezus" dan door de Heilige Geest" (I Kor. 12, 3). Pe enorme verantwoordelijkheid, welke reeds „in de normale gang der dingen" op de schouders ligt van hen, die door het dagblad de Christelijke geest be horen te vei-spreiden, is in deze jaren verzwaard. De scherpe afbakening van het strijd-toneel in vóór en tegen, vergt een samen-optrekken van allen in een geestelijk U. N O.-leger, dat, uit verscheidene groepen gevormd, één hoog doel beoogt veilig te stellen. Wanneer we enkele malen attent maakten op een wanklankie. dat aan het instrument van onze Protestante collega wel eens bij vergissing ont viel, dan was het, omdat we oprecht „streven naar wat «de vrede en de wederkerige stichting bevordert" (Rom. 14. 19). Het is in deze zorgen- tijd dienstig, meer te letten op wat bindt, dan op wat gescheiden houdt, wil onze samen-zang harmoniëren. Er is een geestelijke band, die „Nieu we Leidsche" en „Leidse Courant" bindt: de arbeid aan éénzelfde taak, verschillend beleden en beleefd, door middel van het dagblad te laten zien: „hoe God de wereld bestuurt". Het is daarom, dat we ons verheu gen bij dit jubileum en als heil wens aan de jubilaresse het slot- accoord van dr. Diemers feest-artikel op ons instrument van eanser harte overnemen: „Zij Hij ook in de ko mende jaren.... ons en U allen nabij." KoAAttt^e... Hoe vreemd dat men een schat be zitten kan en het niet weet voor men hem verloren heeft.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1