Paard in huis C>Mje flewi EN DE WENSHANDSCHOENEN Priesterzoon in Nieuwveen vöor het eerst sinds 48 jaar SPORT DE DODE VAN BRAZILIË Aetherklanken L)I£nol>AIS 26 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Dat een priesterfeest zich niet behoeft te beperken tot de neomyst en zijn familie is Zaterdag en Zondag op ondubbelzinnige wijze tot uitdrukking gebracht. Daarvoor was ook reden te over, want 48 jaar heeft de Sint Nicolausparochie moeten wachten op de uitverkiezing van een priesterzoon. Deze was pater Nico Akerboom. M.S.C.. die op Zondag 10 September j 1., door Z.H.Exc. Mgr. J. C. Vrakking, M.S.C., Bisschop van Surigao in de kloosterkapel te Stein, de priesterwijding ontving. Men kan zich slechts bij benadering het geluk van de ouders voorstellen, wier zoon tot het priesterschap werd uitverkoren. Maar ook de parochieherder, pastoor Schretlen en de parochianen waren blij en werkten spontaan mede met het feestcomité onder voorzitterschap, van de heer C. R de Groot, aan de voorbereidingen voor een feestelijke ontvangst van de neomyst. Enorme belangstelling De plechtigheden begonnen aan de Kattenbrug, vanwaar de jonge pries ter, vergezeld van zijn ouders, fami lie en het feestcomité, langs de Am- stel trok naar de grens van de paro chie aan de Driesprong van de Blok- landseweg. Daar maakten bruidjes, gidsen, de muziekvereniging „D. E. S uit Aarlanderveen o. 1. v. haar dirigent de heer C- van Dam, de Nieuwveense Rijvereniging en een aantal parochianen met versierde fietsen, hun opwachting. Bij aankomst van de feesteling en zijn gevolg, brachten een tweetal bruidjes een treffende bloemenhulde, waarna de lange stoet, voorafgegaan door de ruiters op prachtig gepoetste paarden, waarachter de muziekver eniging ,,D. E. S.", versierde rijwie len, gidsen en bruidjes, zich langzaam in beweging zette naar de parochie kerk. Voor het Kerkgebouw, stond achter een door de schooljeugd onder lei ding van de heer Th. J. J. Stouten ge vormde wit-gele-vlaggenhaag een grote menigte belangstellenden opge steld, en bij aankomst van de feest stoet brachten de schoolkinderen o. 1. v. het hoofd der school, de heer I. M. Schoorl. een zanghulde- Nadat de muziekvereniging op het kerkplein enkele nummers ten gehore had ge bracht en door een driejarig nichtje en neefje aan hun priesteroom bloe men waren aangeboden, werd de neo myst door de parochieherder, pastoor Schretlen, kapelaan van Adrichem, ouders en familie naar het prachtig versierde altaar begeleid, terwijl door het mannen- en knapenkoor o. 1. v. Nico Speet een meerstemmig Veni Creator op voortreffelijke wijze werd uitgevoerd. Pastoor Schretlen, heette de neo myst hartelijk welkom, feliciteerde hem en zijn ouders en wenste ook de parochianen van harte geluk. Een kort lof besloot deze ontvangst, waarna de stoet in dezelfde formatie naar de ouderlijke woning trok met muzikale opluistering Rond de ouder lijke woning trok met muzikale op luistering. Rond de ouderlijke wo ning had zich intussen weer zo'n grote menigte verzameld, dat het verkeer tijdelijk gestagneerd werd. Daar prijkte boven een kunstzinnig ver sierde erepoort de tekst: „Tu es sa- cerdos in aeternum": „Gij zijt pries ter in eeuwigheid". Hier bracht de muziekvereniging enkele nummers ten gehore en nadat door de menigte het lang zal hij leven was gezongen, trok de feesteling zich met zijn ouders en familie in intieme huiselijke kring terug. DE EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Een naargeestige stofregen en een sombere muisgrauwe lucht kon de feestvreugde Zondag niets doen in boeten. want nu zou immers de grote plechtigheid plaats vinden, waarvoor en waaromheen zoveel hulde en luis ter georganiseerd was. Sprak niet uit de ingetogenheid van de in het smetteloos wit gekleedde en met wit-gele bloemen getooide bruid jes naast 't symbool v. d reinheid een warme kinderliefde en diepe eerbied voor de priester? Of legde ook de versierde rijwielen geen getuigenis af van een treffende jongenshulde. Bij de hoofdingang van de kerk sprak het groen, waarin de eerste en laat ste letter van het Griekse alphabet met het Christusteken, door de jonge renbeweging op artistieke wijze aan gebracht van godsdienstzin en liefde tot de priesters. De gidsen brachten door orde en stiptheid, eerbewijs aan de priesterzoon van de parochie. Tot driemaal toe schreed de jonge priester Zaterdag en Zondag, vooraf gegaan door gidsen en bruidjes door 't middenschip van het stampvolle kerkgebouw en driemaal werd de feesteling verwelkomd door een meer stemmig Veni Creator. De neomyst werd bij het H. Mis offer, geassisteerd door pater Jans sen. sub-wiaken, pater Omstenk, dia ken, pastoor Schretlen, presbyter-ass. en kapelaan van Adrichem, ceremo- niarius. Door het mannen- en kna penkoor, o. 1. v. de heer N. J. Speet, werd de meerstemmige Mis: ..In ho- norem Sancti Eduardi-Reg< s" van Lincinio Refice op voortreffelijke wijze uitgevoerd, waarin soli werden gezongen door de heren N. J. Speet, H. Egberts en de jeugdige Cor Leli- veld. Het orgel werd bespeeld door St. de Boer Lzn- Pastoor Schretlen hield de feest predikatie en had daarvoor tat tekst gekozen: „Men moet ons zonder meer beschouwen als dienaren van Christus en beheerders van Gods ge- ook op het herinneringsplaatje van de neomyst is afgedrukt. Spr. gaf een beeld van het geluk van de uitver kiezing tot priester; van de jaren lange studie, gedurende welke het verlangen groeit om de priesterwij ding te ontvangen en waarin de basis wordt gelegd waarop de priesterlijke taak kan worden vervuld. Dieper ging spr. in op de beteke nis van de priesters als uitdelers van Gods genade en vroeg tenslotte aan de parochianen om God te danken voor het ontvangen van een pries terzoon en te blijven bidden, opdat deze jonge priester altijd een andere Christus zal mogen zijn, die zich siert met de edelgesteenten van oot moed. nederigheid en gehoorzaam heid. Na de Hoogmis zong het mannen- en knapenkoor de meerstemmige priestercantate van Jan Nieland DRUKBEZOCHTE RECEPTIE. In huize ..St. Ursula", waar het feest buitenkerkelijk werd gevierd, werd in de namiddag een enorm druk bezochte receptie gehouden, waar de gidsen o.l. van guida Anny Schoorl de felicitaties afwisselden met zang nummers, begeleid door de pianist C. Leliveld. De feesteling diep ontroerd door zo'n grootse hulde, dankte allen; ka tholiek en niet katholiek voor hun medewerking. „Het is voor mij al dus spr-, een overweldigend feest en op de dag van mijn priesterwijding, waarbij de pastoor aanwezig was, zag ik in hem al, de vertegenwoordi ger van heel Nieuwveen. Mijn eerste H. Misoffer heb ik tot uw intentie opgedragen. Het is een dag die mij geweldig heeft aangegrepen en onver getelijk voor mij is. Ik dank ook de schenkers van de mooie cadeaux". Een lang ?al hij leven en een drie werf hoera besloot deze plechtigheid. Het parochiefeest werd gesloten met een plechtig lof. waaronder pastoor Schretlen. de jonge priester stelde onder de bescherming van de H. Maagd Maria Het zangkoor bracht het meerstem mige Ave Verum van Mozart; Ave Maria van Jacob Arcadelt; het Mag nificat van Jan Nieland en het Salve Regina ten gehore waarna door de gehele parochie het Te Deum en het Tantum Ergo werd gezongen. Enkele fragmenten uit de priestercantate be tekende het einde van dit mooie priesterfeest. Gouda's burgemeester heeft Zaterdagmiddag een vreemde gast op bezoek gehad. Een gast op 4 benen, die door het ven sterraam sprong en ten slotte op het kleed van de salon te recht kwam om er een niet op prijs gesteld souvenir achter te laten, aldus meldt 't N. v d. D. Het was een paard, dat op de Kattensingel op hol sloeg, ver volgens op de hoek van de Cra- bethstraat, waar de burgemees ter woont, uit de koers geraak te en door het raam sprong. Het bleef op de vensterbank han gen doordat de wagen, waar het voor was gespannen, niet mee kon. Doch toen omstanders de wagen hadden losgemaakt stap te het dier helemaal naar bin nen. Het heeft het huis langs de meer gebruikelijke weg, door gang en buitendeur, weer verlaten. HUDDERSFIELD TOWN IN MEI 1951 NAAR ONS LAND. De Engelse eerste divisie club Huddersfield Town zal in Mei 1951 een drietal wedstrijden in ons land komen spelen. De eerste wedstrijd is op Maandag 14 Mei (Tweede 76. Geld maakt tóch niet gelukkig. „U moet weten", begon Francois, „dat ik eigenlijk al jaren dood be hoorde te zijn. Ik was de bediende van een Heer, die zeer wijs was. Hij was niet rijk, maar wel gelukkig met zijn lot. Ik zelf daarentegen hield erg veel van geld en ik heb ook tijdens mijn gewone leven alle moeite ge daan om rijk te worden, hoewel het mij nooit gelukt is. Toen ik op ze- Door: A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 12) En toch verlangde zij naar het kritieke ogenblik, want Inez, opge ruimdheid en eindeloos gebabbel maakte haar uiterst zenuwachtig. Terwijl zo de kolonel in bewonde ring verzonken was en Nellly bitter leed, lette Silas Hempel op ieder woord en ieder gebaar van de exo tische jonge vrouw. Hij alleen ook onderwierp Inez' trouwbrief aan een scherp onder zoek, en het stuk scheen echt te zijn. Veel echter, dacht hij, dan de eigenares van het document, wier haar zeker geverfd was, om niet van haar kunstig beschilderd gezicht "te spreken. Plotseling onderbrak Inez zich zelf te midden van een lange zin: Lieve hemel, het voornaamste had ik bijna vergeten! Waar zit Peter? Slaapt hij mis schien nog? Of is hij uitgegaan? xere dag weer over -geld begon te spreken tegen mijn Meester, gaf hij mij een kistje, waarin twee hand schoenen zaten. „Begraaf dit kistje ergens!" zei hij. „De handschoenen, die er in zijn, hebben toverkracht! Ik zal een perkament schrijven, waarop de plaats is aangegeven, waar gij het kistje begraaft. Gij zijt de slaaf van die handschoenen! En door die handschoenen zal u geleerd wor den, dat geld niet gelukkig maakt". En dat heb ik nu gezien, meneer!" besloot Francois met een ongelukkig gezicht, terwijl hij op een omge zaagde boomstam ging zitten. ,Haat, nijd afgunst en allerlei lelijke din gen komen er voort uit geld! En ik zal altijd te slaaf van de bezitter van de handschoenen blijven „Wacht eens even!" zei Ootje Teur en hij stak een vinger in de lucht. Pinksterdag) te Eindhoven tegen PSV. Donderdag 17 Mei is Hudders field de gast van Maurits te Geleen, terwijl de derde wedstrijd op Zon dag 20 Mei te Amsterdam tegen Blauw Wit gaat. S.J.Z. De training van a.s. Don derdag is verzet naar Vrijdag, om 7 uur voor de junioren, om 8 uur voor de senioren. ATHLETIEK. „DE BATAVEN". In verband met de vroeg invallen de duisternis beginnen Woensdag avond de trainingen op de Sintel- baan, zowel voor dames als heren, jongens en meisjes, allen om 6 uur. Einde der trainingen 7.30 uur. Om 8 uur is in het St. Antonius Club huis de officiële uitreiking van de Leidse kampioensmedailles. Alle Ba taven worden verzocht daarbij te genwoordig te zijn, daar ook een aantal athletiek films vertoond zul len worden, terwijl er bovendien tussen verschillende verenigings- ploegen een wedstrijd zal worden gehouden in hersengymnastiek over de athletiek reglementen. Zaterdag de estafette „Dwars door Leiden". De Bataven zullen met de volgende ploeg uitkomen: W. van Dorp, R. Lagerwey, L. v. d. Berg, J. Mooyekind, C. Tuinman, C. Kraan, H. Bazelmans, A. Krol, J. Soupart, H. Bresser. Reserves: F. Bresser, A. Gieske, G. Gussenhoven. Volgende week Maandag nemen De Bataven volledig deel aan de Taptoe. Woensdag begint de eerste indoor-training in de school Boom- markt. Voor de meisjes van 6.15 tot 7.15 uur, de dames van 7.15'tot 8.15 uur, de jongens van 8.30 uur tot 9.30 uur en de heren van 9.30 tot 10.30 uur. Daar de trainingsuren binnen kort nog uitgebreid moeten worden zal er nog verandering in de trai ningsuren en dagen komen. WATERPOLO KIKVORSEN—VERSTERKT NED. JEUGDZEVENTAL. Tijdens de nationale wedstrijden van de zwemclub Groningen, die de ze vereniging 30 September a.s. in het Helper Zwembad te Groningen ter gelegenheid van haar 40-jarig be staan zal houden, vindt een waterpo lo wedstrijd tussen de Kikvorsen en het versterkt Nederlands jeugdze- vental plaats. De opstellingen van beide ploegen luidt: Kikvorsen: doel: van Gelder (HZ PC). Achter: Braasem (Haarlem), Keetelaar (Robben), Biilsma (Haar lem). Vóór: Korevaar (Merwede), v. Feggelen (Meeuwen), Smol (ZIAN). Versterkt Nederlands jeugdzeven- tal: Doel: Fienee (Dolfijn). Achter: van Doorenmaalen (Haarlem), Si- vers (HZC), de Gans (Neptunus, Amersfoort). Vóór: B. Korevaar (Merwede), Mosterd (AZPC), Luchs (Robben). Reserves: Insinger (AZPC) en v. d. Tooren (GZC). TAFELTENNIS Voor een vrij talrijk publiek vond in Noord wij kerhout de officiële ont moeting LeitacoRotterdam" plaats. De organisatie en leiding was in goede handen van de Leitaco, terwijl de vereniging Wilskracht haar zaal en enige tafels had beschikbaar ge steld. Om klokslag 12 uur begonnen de wedstrijden tussen de juniorenteams. Hoewel de strijd in het begin vrij wel gelijk opging, wist Rotterdam uiteindelijk met 2218 de overwin ning van het eerste gedeelte van de ze wedstrijd op haar naam te bren gen. Team 1 van de junioren bracht een Leitaco-overwinning. Het waren de spelers W. v. d. Zwet, G. Rijsdijk en J. v. d. Stok die hier met 73 de leiding wisten te behouden. Team 2 verloor met dezelfde cijfers. Team 3 won met de hakken over de sloot met 64. Het dubbelspel moest hier de doorslag geven. Team 4 liet het er lelijk bij zitten. De beide jeugdige Rotterdamse I.R.O.-spelers Dansberg en v. d. Boogaart (resp. 12 en 13 jaar) wonnen al hun sets, terwijl zij ook het dubbelspel op hun naam wisten te brengen; resultaat 82 in het voordeel van R'dam. Bij de senioren waren de Leitaco- spelers beduidend sterker en won nen met 2515. Team 1 won met 6 4. W. Heemskerk won al zijn partijen zonder een game tegen. N. Heems kerk moest eenmaal een steek laten vallen. G. Friedhof kreeg het hoe wel hij verschillende malen zeer goed partij wist te geven zwaar te verduren en moest tot drie maal toe de zeilen strijken. In team 2 werd een zware strijd gevoerd met succes voor het Leitaco-team. Jos. van der Meer won al zijn partijen, terwijl H. v. d. Voort en O. Verkerk tot twee maal toe voor een overwinning wis ten te zorgen met als resultaat een klinkende 82 overwinning. Team 3 van de Leitaco deed al niet minder. Hier waren het J. v. d. Zwet, J. v. Rijn en J. Fisser, die eveneens voor een 82 overwinning zorgden. De dames redden het niet en gingen ten onder met 37. De uiteindelijke uitslag bracht zo doende een 4337-overwinning voor de Leitaco. De Leitaco-voorzitter de heer Godthelp besloot deze geslaagde ontmoeting met het aanbieden van twee tegels aan de Rotterdamse gas ten. GYMNASTIEK R.K. Gymnastiekver. „Groen Wit". Aan de meisjes- en damesgroepen van de Dinsdagavond wordt hierme de bekend gemaakt, dat met ingang van hedenavond de lessen een half uur eerder beginnen. Willen de ouders der meisjes hiervan ook goed nota nemen? Tevens wordt bekend gemaakt, dat wij a.s. Maandagavond deelnemen aan de taptoe, dit geldt natuurlijk ook voor de heren en jon gens; alle leden moeten (in clubcos- tuum) te half zeven aanwezig zijn bij de Burcht. Veel lampions en fak kels meebrengen. SCHAKEN „Het Witte Paard" (Voorhout). De uitslagen van de op Maandag avond gespeelde wedstrijden luiden als volgt: J. v .d. NoulandL. Nijssen 10; W. FloorH. Godijn 10; C. AugustinusG. Zwetsloot 01; J. Ruiter—A. Pennings 01; Th. Kraak manJac. Kamps 01; Chr. Wessels L. v. Velzen 01; G. Lemmers— A. Langelaan 01; Chr. DoesP. v. d. Berg 01. POSTDUIVEN. „Het Oosten" (Leiden). Tot sluiting van het vliegseizoen 1950 werd een wedvlucht gehouden met oude en jonge duiven vanaf Libra- mont plm. 256 km. Duiven gelost om 11 uur met W.N.W. wind. De eerste duif werd geconstateerd om 3.13.43, de laatste prijswinnende duif om 3.29.26 uur. In concours 87 duiven. Uitslag: J. Boekkoooi 1, 7, 17, Tj. de Wit 2, 3, 6, 9, 12, 16; W. Nagtegaal 4, 10, 11, 13, 15. P. Groenendijk 5; J. Braxhoven 8, 18; J. de Weerd 14. „De Rijnklievers" (Leiderdorp). Wedvlucht met oude en jonge dui ven vanaf Quiévrain, afstand 203 km. Gelost om 7.40 met Z.W.-wind. Aan komst eerste 10.55.42, laatste 10.59.14 uur. Uitslag: Chr. v. d. Pluijm 1/2, A. Polak 3, 5, 6; M. Jongeleen 4. Het kampioenschap navluchten werd be haald dooor 1. Chr. v. d. Pluijm; 2. A. Polak, 3. M. Jongeleen. Kampioen generaal: 1. Chr. v. d. Pluijm met 368.32; 2. A. Polak met 324,04, 3. M. Jongeleen met 300,04 punten. De Blauwband 'Com. Sassenheim- Lisse). Wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Libramont (B.). Afstand 260 km. In concours 63 dui ven, deze werden gelost te 11 uur, aankomst eerste duif 3.19.27, snel heid 1029 m. per min. Laatste duif 3.40.45, snelheid 938 m. W. Buurman 1, 6, 9, 11; G. B. Roodenburg 2, 5, 7,8, 13; A. P. Eist 3; P. C. Baartman 4, 14, 15; H. J. Krom 10; L. J. Drost 12; Th. Lindaard 16. „De Blauwband" (Alphen a. d. Rijn). Wedvlucht met 11 oude en jonge duiven vanaf Quiévrain, af stand pl.m. 203 km., gelost om 7.40 uur bij Z.W.-wind en motregen. Aan komst eerste duif 10.18.26, laatste (23e) om 10.54.55. P. G. Borgers 1; E. van Egmond 2; G. Bruines 3; H. Bauer 4, 7; C .v. Ofwegen 5, 6; G. v. d. Ham 8; J. Haak 9; A. Vernes 10. Duif-kampioenschap jonge duiven 1. G. M. de Wit met 189276 met 306,6 punten; 2. G. M. de Wit met 189269, met 304,4 pnt.; 3. C. v. Ofwegen met 188107 met 276,5 pnt. Kampioenschap na-vlucht: 1. C. v. Ofwegen met 843,8 pnt.; 2. P. G. Bor gers met 669,9 pnt., 3. G. v. d. Ham met 593 pnt. Duif-kampioenschap na-vlucht: 1. G. v. d. Ham met H 49-355487 met 214,4 pnt.; 2. C. v. Ofwegen met H 49-355110 met 213 pnt.; 3. P. G. Borgers met H 46-223243 met 206,5 pnt. Kampioenschap Generaal: 1. C. v. Ofwegen 3135,3 pnt.; 2. P. G. Bor gers 2945,4 pnt.; 3. H. v. Vegten 273,8 pnt.; 4. M. D. Groene veld 2536,7 pnt.; 5 H. W. Martens 2298,6 pnt.; 6. G. v .d. Ham 2166,9 pnt.; 7. J. v. Ofwe gen 1834,9 pnt.; 8. E. v. Egmond 1679,6 pnt.; 9. H. Bauer 1555,1 pnt.; 10. G. M. de Wit 1536,1 pnt. „De Zwaluw" (Voorschoten). Wedvlucht vanaf Quiévrain. Afstand 197,80 km. Gelost om 7 uur 40 min. met Z.Z.W. wind ;eerste 10.28, snel heid 1177,38 m. per min., laatste 11.13.3, snelheid 929.96 m. Uitslag: G. Teske 1, 10, 21; A. W. Querreveld 2, 18; J. P. v. d. Assem 3, 6. 23; Fr. Hendriks 4.' 8, 11, 14. 16, 17, 20, 22; A. de Graaf 5. 12; H. H. J. v. Klave ren 7, 9; P. D'Haens 13, 19; M. Th. v. Berne 15. De kampioenschappen der wed strijden werden als volgt behaald:' le kampioen oude duiven vitesse C. Zwaan 389,3 pnt, 2r A. W. Querreveld 387,3 pnt.; 3e H. H. J. v. Klaveren 385,7 pnt.; le mid-fond J. P. v. d. As sem 389,1 pnt., 2e V. L. Pierlot 389 pnt., 3e A. W. Querreveld 382,2 pnt, le fond J. P. v. d. Assem 296,8 pnt., 2e V. L. Pierlot 287,7 pnt., 3e C. Zwaan 279,3 pnt. Kampioen aangewezen duif vitesse A. W. Querreveld 380,2 pnt., id. dof fer vitesse G. Tese 189.7 pnt., id. duif di-fond J. W. Hulst 283.2 pnt.. id. doffer mid-fond G. Teske 370,9 pnt., id. duif fond J. P. v. d. Assem 192.2 pnt.. id. doffer A. W. Querre veld 194.7 pnt., le kampioen jonge duiven H. Schoo 568,4 pnt. 2e J. P. v. d. Assem 566,6 pnt., 3e M. Th. v. Berne 563,3 pnt., le Derby M. Th. v. Berne 615,3 pnt., 2e V. L. Pierlot 550.3 pnt., le kampioen navlucht G. Teske 389,9 pnt., 2e Fr. Hendriks 387,2 pnt., 3e J. P. v. d. Assem 383,7 pnt. Eindklassement: 1. P. v. d. As sem 1919,7 pnt.; 2. H. H. J. v. Klave ren, 1854,2 pnt.; 3. A. W. Querreveld 1779 pnt.; 4. V. L. Pierlot 1770,4 pnt.; 5. Fr. Hendriks 1744,9 pnt.; 6. G. Tes ke 1592 pnt.; 7. H. Schoo 1505,7 pnt.; 8. M. Th. v. Berne 1385,9 pnt.; 9. A. van Rooijen 1385,8 pnt. en 10. J. Cas- pers 1348 pnt. De Vliegende VoorhoutersWed vlucht met oude en jonge duiven vanaf Quiévrain. Afstand 208 km. Ge lost 7 uur 40 met Z.W. wind. Aan komst eerste 10.46.09. Uitslag: A. Dijs- selbloem 1, 4; F. J. v. Werkhoven 2, 7; P. J. Warmerdam 3, 6; W. v. Kem pen 5; L. v. d. Plas 8. WOENSDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VA RA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Orgelspel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gram. )9.30 9.35 Waterstanden). 10.00 Paedago- gische causerie. 10.05 Morgenwijding 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Hawaiian-muziek. 12.30 Mede delingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.40 Gram. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 15.50 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Zang en piano. 17.45 Regeringsuit zending. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara- varia. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Re portage. 18.35 Banjo-ensemble. 19.00 Esperanto-uitzending. 19.15 Lichte muziek 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politieke commentaar 20.15 Metropole-orkest, k.ein koor en solisten. 20.50 Het bankje van een millioen, hoorspel. 22.10 Koor- concert. 22.30 Populair wetenschap pelijke causerie. 22.45 PianorecitaL 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.0024.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer ber. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Gram 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Alt en piano. 11.30 Gram. 12.00 Politiekapel. 12.30 Mededelingen. 12.33 Klein koor. 13^00 Nieuws. 13.15 Promenade-or- ikest en solist. 14.00 Trio. 14.30 Gram. 15.30 Vocaal ensemble. 16.00 Gram. 16.15 Voor de jeugd. 17.00 Kinderkoor. 17.30 Strijkkwartet. 18.00 Koorzang. 18.30 Strijdkrachten 19.00 Nieuws. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Gram. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 Omroep orkest. 21.05 Gram. 21.15 „Onze jon gens gaan de kazerne binnen," cau serie. 21.35 Kamerkoor. 22.00 Gram. 22.15 Orgelconcert. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. Nelly beefde van het hoofd tot de voeten. Het kritieke ogenblik was nu inderdaad gekomen. Ook de ko lonel was door Inez vragen van streek gebracht. Gedurende een ogenblik heerste stilzwijgen. Lindweg en Nelly durf den Inez niet aankijken. Maar nu mengde zich Hempel, die nog geen woord gzegd had, in het gesprek. Hij keek Inez vast in in de ogen en vroeg: Waarom meent u mevrouw, dat uw man zich hier bevindt? Hebt u mis:*?hien afgesproken, elkaar op villa Roland te zullen treffen? Neen, dat niet, antwoordde Inez zonder een zweem van verwon dering. Wij waren integendeel over eengekomen, dat hy zelf mij aan zijn familie zou voorstellen. Maar ik ben in de laatste dagen niet lek ker geweest en daarom te bed ge bleven, en mijn man had dringende zaken af te doen. Eén daarvan riep hem buiten Wenen op de naam van de plaats heb ik niet gelet. Daarheen is hij eergisteravond ver trokken. Hij zei me nog, dat hij zou trachten zo gauw mogelijk gereed te zyn om tegen de avond name lijk gisteren nog even een be zoek aan zijn familie te brengen en haar ons beider komst tegen van daag aan te kondigen. Wanneer moest uw man te rugkomen? Gistermiddag of gisteravond dat hing af van omstandigheden. Mag ik u vragen, waar u uw intrek hebt genomen? Wij logeerden bij een parti culier, een verre bloedverwant van mijn vader, die sinds jaren in We nen woont; Wahringstraat, 180. Wij hadden hem bij onze aankomst in Genua telegrafisch verzocht, voor ons kamers in een hotel te bestel len; doch er was niets aan te doen: wij moesten by hem logeren. Om weer op uw man te ko men O ja! Peter is gisteravond niet thuis gekomen; ik moet dus aanne men, dat hij hier bij zijn familie is, die hem niet heeft laten gaan. Zij wendde zich tot Nelly en ging voort: Is het niet zo, lieve? Neen Maar, waar kan hij dan zijn? Ik kon niet langer op hem wachten, en dacht; Ik ga doodeenvoudig de familie verrassen. Dat is mij goed gelukt, net waar? Inez lachte vrolijk. Maar plotse ling,, nam haar gezicht de uitdruk king van ongerustheid aan. Vragend vestigde zij haar blik op Nelly. Waar mag Peter dan zijn? herhaalde zy. Is hij gisteravond werkelijk niet hier geweest? Uitstel baat niet meer, dacht Nelly. Zij opende reeds de lippen, doch Hempel voorkwam haar: Was uw man inderdaad voor nemens gisteren zijn familie een bezoek te gaan brengen, dan moet ik u tot mijn leedwezen zeggen, dat hij geen gevolg heeft gegeven aan dat planJa, het misschien niet heeft kunnen uitvoeren. Inez;, die tot-nu-toe zeer weinig op de vriend des huizes had gelet, en met zekere onverschilligheid op zijn vragen geantwoord had, schonk hem nu haar volle aandacht. Niet heeft kunnen uitvoeren? vroeg zij snel. Wat bedoelt u daar mede, mijnheer.... pardon, ik heb uw naam vergeten. Hempel, Silas HempelEn in antwoord op uw vraag, mevrouw, moet ik u op de eerste plaats iets mededelen, dat ons allen sinds gis teren in schromelijke verwarring brengt. Gistermorgen heeft men vóór de deur van dit huis het lijk van een man gevonden, dat men 's nachts op raadselachtige wijze hierheen heeft overgebracht. De on gelukkige was gedortd door twee schoten in de borst. Niemand onzer kent de dode, en steeds nog vragen wij ons af, wie het mag zijn. Mis schien echter.zoudt u ons kun nen inlichten, als u zo goed wilde zijn, het lijk even te gaan zien. Inez ogen waren onnatuurlijk groot geworden, en zij werd akelig bleek. EendodeHier?En ik zouZij sprong op. Onmogelijkdatdat kunnen ze mij niet aangedaan heb ben! kreet zy, bevend van het hoofd tot de voeten. Zy greep Hempel's arm, leunde er zwaar op, als vreesde zij, te zullen vallen. Breng mij naar de dodeik moet hem zien! Zonder aarzeling verliet Hempel met haar de salon. De heer Lindweg en Nelly volgden. De kolonel fluis terde zijn nichtje verontwaardigd in het oor: Het is onverantwoordelijk van hem, het arme, tere schepsel bijna zonder voorbereiding aan zulke ontroeringen bloot te stellen. En dan nog met leugenachtige voor stellingen! Want wij weten heel goed, dat het Peter is. Zo iets noem ik eenvoudig gemeen! Hempel weet zeker, waarom hij zo doet, antwoordde Nelly met ijzige kalmte. Hempel ging met Inez de kamer binnen, waar het stoffelijk over schot van Peter Lindweg rustte. Het lijk was bedekt met een zwarte doek. Alleen het hoofd, dat een weinig hoger lag, was zichtbaar. Inez liep waggelend. Zij was nu bijna even bleek als de dode. Eerst toen zij licht bij le baar was geko men, hief zij het hoofd op, en wierp een blik op het lyk. Een ijselijke kreet ontwrong zich aan hare borst. Peterhet is dus zozij hebben jeAkelig fluisterend bracht zij nog enige woorden over dc lippen. Toen viel zij zo snel te gen de grond, dat Hempel's arm haar niet meer kon tegenhouden. Men droeg de bezwijmde naar de huiskamer. IX. Toen Inez weer tot bewustzijn kwam, was zij helemaal veranderd. Zij babbelde niet meer, haar kin derlijke opgeruimdheid was geheel verdwenen. Haar gezicht droeg de stempel van schrik, angst en verbijs tering. Zij hield krampachtig Nel ly's hand omklemd, wilde ze niet meer loslaten; Blijf bij my, ik ben zo vrese lijk bang. - Waarvoor dan? vroeg Nelly. Maar zij kreeg geen antwoord.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6