Wmtebwl van Matddi&n en ffeöVdjding, De taak, die de K.A.B. zich stelt, is enorm ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA PRIJSSTOP IVE SPANNING tussen de lonen en U prijzen is sinds de oorlog in Ko rea zó sterk geworden, dat de rege ring een nota inzake de prijspolitiek het licht heeft doen zien, waarin de houding der regering tegenover de prijsstop en de maatregelen, welke de regering ten dien aanzien beoogt, worden uiteengezet. Bij de behandeling van deze nota Donderdag 1.1. in de Tweede Kamer is het alleen de Partij van de Arbed geweest, welke tegen de opvatting der regering in op onmiddellijke in voering van een prijsstop heeft aan gedrongen. En dat ondanks het feit, dat er drie ministers van de Partij van de Arbeid achter de ministersta fel zetelden. En dit feit èn enige uit latingen van de heer Suurhof in diens rede in de Kamer vestigden sterk de indruk, dat hier de partij politiek om de hoek kwam kijken, dat in ieder geval de partijpolitiek bij deze eis tot invoering van een prijsstop een belangrijke rol speelde. Des te meer waardering kan men dan ook hebben voor de houding van de heer Andriessen, die, ondanks het feit, dat de drie grote vakcentrales reeds in Juni een onmiddellijk in gaande prijsstop hadden gevraagd, zich toch volkomen hiervan losmaak te, omdat hij de regeringspolitiek, waarin de prijsstop wordt afgewezen, volkomen moest onderschrijven. De beide belangrijkste argumenten, op gTond waarvan een prijsstop reëel onmogelijk moet worden genoemd, werden dan ook door de heer Suur hof maar liever niet genoemd. Het belangrijkste argument tegen de prijsstop is wel de stijging van de prijzen der grondstoffen op de we reldmarkt, een prijsstijging, welke de regering nu eenmaal niet in de hand heeft. Voert men nu een prijsstop in, dan zal de regering weer moeten gaan werken met subsidies. Op dit ogenblik geeft de regering nog altijd subsidies op de meest noodzakelijke levensbehoeften, namelijk melk, brood, margarine en bak- en braad vet, tot een bedrag van 200 millioen per jaar. Een algemene prijsstop zou echter een gedetailleerde prijsbeheer - sing op alle gebieden vereisen met het gevolg van een onmetelijke uit breiding der subsidies en niemand kan zeggen hoe hoog de prijzen der grondstoffen op de wereldmarkt nog zullen oplopen. Evenmin kan de re gering dus vooruit beramen hoe hoog het bedrag der subsidies zou wor den, dat zij zou moeten verlenen. Het is duidelijk, dat een prijsstop in dat geval de gehele financiële poli tiek op losse schroeven zou zetten. En dat in een tijd en daarmee ra ken we tevens het tweede argument tegen een prijsstop waarin ontzag lijke bedragen voor onze.defensie in het kader van het Atlantisch Pact te gen de dreiging van het door Moskou geleide communisme dringend nood zakelijk zijn. Korea moet ons volk nu toch wel hebben overtuigd van het feit, dat wij op dit ogenblik reeds vechten voor onze vrijheid, die van uit het Oosten wordt bedreigd. Hoe zou deze defensie geen gevaar lopen, Indien een ongeliminteerde opdrij ving der subsidies de gehele begro ting en dus ook die van defensie op losse schroeven zou zetten? Er pleit echter intussen nog méér tegen het invoeren van een prijsstop. Een prijsstop zou immers een prijs niveau tengevolge hebben, dat zó sterk van het buitenland zou ver schillen, dat wij ons daardoor van het buitenland volkomen zouden iso leren. En dan zouden wij dus niet alleen de liberalisatie maar ook de economische integratie van de West- Europese landen geheel moeten los laten. Dan zouden wij de Benelux moeten loslaten en de economische eenheid der vrije landen, zo noodza kelijk voor de versterking van het vrije maar bedreigde Europa zou dan een hersenschim worden. Nu bestaat er natuurlijk een dualis me" in deze politiek; de katholieke afgevaardigde, de heer Andriessen, heeft daarop gewezen. Dit dualisme bestaat hierin, dat de prijzen in het algemeen gesproken vrij blijven, ter wijl de regering de lonen in de hand houdt. Minister van den Brink heeft dit toegegeven, maar men diene niet te vergeten, dat bij dit dualisme de regering altijd in de gunstige positie verkeert de lonen in bepaalde sec toren, waar de rechtvaardigheid in het gedrang zou komen, te kunnen corrigeren, al moet hier natuurlijk de grootste voorzichtigheid in acht worden genomen om niet in de ge vaarlijke spiraal terecht te komen. Overigens is een rectificatie van de lonen op andere wijze mogelijk door vergoeding naar prestatie en andere middelen. En wij zouden hier met aandrang willen wijzen op een wel zeer geëigend middel, namelijk dat van het vrijwillige belastingvrije overwerk, dat de productie stellig zeer zou bevorderen. Dit systeem is in Duitsland reeds lang ingevoerd en werkt er uitstekend. De belasting heeft er bovendien geen schade van, omdat bij niet invoering van dit sys teem deze gelden ook niet in de schatkist vloeien. De vraag is tenslotte of er door de regering dan maar niets moet wor den gedaan tegen de stijgende prij zen. Het antwoord is natuurlijk ont kennend. De regering kan optreden tegen ongemotiveerde prijsverhogin gen, tegen hamsteren en het achter houden van voorraden. De prij zen commissies kunnen regelend werken. Er kunnen maatregelen worden ge troffen met betrekking tot de im port van grondstoffen en tegen on toelaatbare winsten. Maar willen wij daarnaast het grote doel, de eenma king van Europa en het ideaal der vrijheid niet in de waagschaal stel len, dan zal het Nederlandse volk goed dienen fe beseffen, dat het op dit ogenblik voor dat ideaal grote of fers zal moeten brengen. Een volk, dat deze offers niet zou willen bren gen, zou ook deze vrijheid niet waard zijn. En laat men zelfs in een ernstige zaak als deze de voorrang aan de par- tiipolitiek, dan ondergraaft men de d '-.nocratie èn de vrijheid. Het is ver- 1 Mgend, dat de K.V.P. in de Tweede -v^ner daaraan niet heeft meege- VEEL LAWAAI OM EEN SLAG BOOM. Het is weer volkomen mis in Berlijn. West-Berlijn arresteert Oost-Berlijnse politiemannen, die zich in de Westelijke sector bevon den, en Oost-Berlijn arresteert daar op West-Berlijnse politiemannen, die op hun grondgebied kwamen. Hierbij alleen blijft het echter niet: Russische soldaten vonden het op eens noodzakelijk een slagboom tus sen de Russische en Britse sector 150 meter het Britse gebied in te schui ven, waarop de Britse soldaten de boom weer op hun oude plaats brachten. En weer brachten de Rus sen de boom een stuk de Engelse sector in. Pantserwagens en mitrail leurs vormden de omlijsting van dit schuifspel. Boven op deze foto: de zes politie mannen uit de Russische sector, die als eersten werden gearresteerd in de Britse sector. V.l.n.r. Gerhard Stander, Manfred Schroder, Kurt Ween. Werner Voreyer," Waldemar Hinze en Helmut Schulz. Onder: op de voorgrond de Britse soldaten bij de slagboom. Op de achtergrond in het midden een Russische soldaat met truck. Schooljeugd en besmettelijke ziekte Een wetsontwerp tot wijziging van de hoger- en middelbaar-onderwijs wet is in een vergevorderde staat van voorbereiding. Verder worden voorbereid een nieuwe wet op het ho ger onderwijs, met de samenstelling waarvan de commissie-Van der Pot is belast, een nieuwe wet tot bescher ming van leerlingen tegen de geva ren van besmettelijke ziekten van personeèl der schqlen en enkele wet telijke voorzieningen betreffende het particulier handelsonderwijs. Dit deelt minister Rutten mede in zijn Memorie van Toelichting op de he den verschenen begroting van het de partement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. REVUE VAN TIJDSPROBLEMEN Het K.A.B.-vormingsprogramma 19501951 is in druk verschenen en het eerste wat hierbij opvalt, is de bescheiden omvang van deze uitga ve. Althans in vergelijking met vorige jaren. Men moet hieruit echter niet de voorbarige conclusie trekken, dat de activiteit verminderd is. Het verschil m'et voorheen bestaat o.i. hierin, dat men zich deze keer gecon centreerd heeft op een aantal tijdsproblemen en vraagstukken, die der mate ernstig zijn, dat zij een stempel drukken op onze huidige samen leving. De K.A.B. heeft de noodzaak ingezien deze problemen, zoals overbevolking, emigratie, industrialisatie, massificatie en ontkerkelijking onder de aandacht van de leden te brengen. den. Een mens dient zün per soonlijkheid te ontplooien en daartoe heeft hij een basis no dig: het bewuste geloof in God. Voor degenen, die nog aan het be lang van dit programma zouden twijfelen, is de uitgave, die we hier aankondigep van het grootste belang Al lezende zullen hun de ogen open gaan en hierdoor kan bereikt worden wat absoluut noodzakelijk is nml. dat in de komende winter de K.A.B. leden in groten getale naar de vor mingsavonden zullen gaan. Het probleem van de overbevol king is in onze kleine land zeer groot. Er is heel wat nodig, om zo danige maatregelen te kunnen tref fen, dat de verpaupering van de massa met succes bestreden kan' worden. Emigratie is tegenwoordig voor velen een droom, maar dan een droom, die men dient te verwezen lijken. Hoeveel moeilijkheden zijn hieraan niet verbonden op mate rieel en geestelijk terrein? Het gaat er tenslotte niet om een aantal mensen weg te krijgen. Zij moeten goed bezorgd zijn in den vreemde. Industrialisatie is geworden tot een van de modewoorden van onze tijd. Velen zien hierin de oplossing van alle gevaren, die onze snel groeiende bevolking bedreigen. An deren zien echter met zorg het boe renland en zijn bevolking aan de industrie ten ofer valen. Ieder jaar komen er 40.000 nieuwe arbeids krachten bij en als we aannemen, dat er hiervan in de toekomst tel kens 10.000 zullen emigreren dan blijven er 30.000 over, waarvoor een werkgelegenheid moeten wor den gezocht. Al deze problemen, die op het eerste gezicht van de mate- riale orde zijn, scheppen vele .moeilijkheden op geestelijk ter rein. Het is niet alleen zaak, dat het volk zijn boterham heeft. De industrialisatie werkt de massa-mens in de hand en daartegen moet optreden wor- De taak, die de K.A.B. zich in dit opzicht stelt is enorm en maakt daarom een belangrijk deel uit van het vormingsprogram. Zo is er o.m. de actie „Beschou wend in werkzaamheid". Hierbij gaat men van het stand punt uit, dat er iets mis is met de wereld, want anders zou de schitte rende technische vooruitgang de mens tot zegen moeten strekken en niet tot 9hdergang. Het materialisme, dat hiervan de oorzaak is, kan men bestrijden door beschouwend leven en sociale scho ling. De K.A.B. bevordert beiden door genoemde actie, door opleiding aan het A. C. de Bruijninstituut en de K.A.B. ontwikkelingscentrale. Ook in cultureel opzicht zijn er in het programma voor het juist inge treden seizoen de nodige waarde volle aanwijzingen te vinden. De amateurs van het toneel kunnen er te rade gaan bij de keuze van hun stukken. Verder is er de nieuwe loot aan de K.A.B.-stam: De eigen uitge verij „De Lantaarn". Deze heeft de strijd aangebonden tegen het slechte boek door het goede boek binnen ieders financieel bereik te brengen. Nog andere bijzonderheden o.a. betreffende film, zang, de Rome-reis en vrije tijds besteding zijn in het vormingsprogram te vinden. Het is onze taak niet hiervan een uitvoerige uiteenzetting te/g£ven, maar wij ho er door dit artikel toe bij te dragen, dat alle K.A.B.-ers de hier besproken uitgave, die de titel draagt „De mens, dit volk. deze tijd" aan te schaffen. De prijs is 1,50 en bestel lingen kunnen worden gedaan bij het „Huis van de Arbeid", Ouden oord 12, Utrecht. Zondaqma\qen GELUKS-BESEF In onze jongensjaren hebben we eens een bar-sentimenteel verhaal gelezen. Het zal in de „Katholieke Illustratie" geweest zijn, een van die ingebonden, oude jaargangen met getekende platen, waarop* we niet uitgekeken raakten en welke ons veel heviger boeiden (en nóg boeien) dan de latere verluchting met foto's. Er stond ook een plaat bij het verhaal: een priester in toog en koorhemd, die de zegen gaf met een ciborie, terwijl rondom hem de menigte lag te snikken en te wenen. Er zullen weinig mensen zijn, hoe godvruchtig dan ook, die hun zak doek voor de dag moeten halen, als de zegen met het H. Sacrament wordt gegeven. In 't algemeen zijn derge lijke uitwendige ontboezemingen van godsvrucht ook niet aanbeve lenswaardig. Het is een zeer gezonde gedragslijn in de Kerk, dat men voor de buitenwereld niet vromer en godsdienstiger doet, dan officieel voorgeschreven. Men behoedt zich zelf voor aanstellerij, wanneer men in de kerk niet anders doet dan de anderen. Op die plaat in de oude „Kath. Illustratie" huilde echter iedereen, en die gevoels-opwelling was ook wel te vergoelijken. Uit het verhaal bleek namelijk, dat, ten gevolge van de „Kultur- kampf" in Duitsland in de vorige eeuw, gehele landstreken zonder priester waren geraakt en de schrij ver vertelde, hoe de bevolking van het ene dorp na het andere diep onder de indruk geraakte, als een priester kwam om uit de van zijn pastoor beroofde parochie het H. Sacrament mee te nemen. Het is de vraag, of de parochianen ooit zo goed beseft hadden, wat het bete kende het H. Sacrament in hun mid den te hebben, dan juist op het dra matisch ogenblik, dat het uit hun gezichtskring verdween en zij niet meer in staat waren te communie te gaan. We moeten er niet aan den ken, dat ook ons dit afscheid zou worden opgedrongen, zoals het he den ten dage wederom geschiedt in vele landen. Het is evenwel beter er wèl aan te denken, omdat het bui tengewoon verstandig is van het ge luk te genieten, en het ten volle te waarderen, als het nog aanwezig is. „Verheugd ben ik, luidt mor gen de intree-psalm „verheugd ben ik, omdat mij gezegd is: naar het huis des Heren zullen wij gaan". Smaak die vreugde met volle teu gen, een vreugde, waar zo velen naar hunkeren, zonder haar deel achtig te kunnen worden. MARIUS. Drs. A. F. G. Slootweg, die als Plytopatholoog werkzaam is bij het laboratorium voor bloembollenon- derzoek te Lisse zal op 26 September a.s. een lezing houden «voor „Theorie en practijk" over het onderwerp: „Het wortelrot van narcissen". Drs Slootweg schreef hierover een inleiding in het blad van genoemde vereniging, waaraan wij dit artikel ontlenen. Het van de wortel gaan van TJar- cissen (beter te spreken van wortel- rot) is reeds vele jaren onder de kwekers bekend. Reeds in 1914 is Prof. Westerdijk met het weten schappelijk onderzoek naar de oor zaak van de ziekte begonnen, hij meende deze in een schimmelaantas ting te vinden. In later jaren is door velen geschreven over het wortelrot, o.a. over de relatie tussen de ziekte en de structuur van de bodem. Volgens Feekens (1931) worden de wortels der narcissen aangetast door een schimmel: Cylindro-Car- pon radicicola. Hij kon dit door in fectie proeven aantonen. Op het Laboratorium voor Bloem- bollenonderzoek te Lisse doet men reed vele jaren onderzoek naar het van de wortel gaan van de narcissen. Men is tot de overtuiging gekomen dat Cylindro-Carpon slechts een ne- venrol speelt, de eigenlijke oorzaak van de voor het wortelrot zo typi sche bruine vlekjes op de wortels moet een andere zijn. Wanneer men de langwerpige bruine plekjes nauwkeurig onder zoekt, treft men hierin altijd kleine, weinig beweeglijke aaltjes aan. Het blijkt dat dit aaltje geen onbekende is voor de plantenziektenkundigen, het is het weideaaltje (Pratylen- chus pratensis), dat in het buiten land en ook hier schade kan ver oorzaken in diverse cultures. Het steeds weer aantreffen van deze aaltjes in de wortellaesies was aan leiding voor een diepergaande studie over de vraag in hoeverre het wei deaaltje in het wortelrot aandeel kan hebben. Onderzoek volgens directe methoden stuiten op grote techni sche moeilijkheden, het is daarom zeer tijdrovend en kan slecht lang zaam voortgang vinden. Langzamer hand dringt zich echter steeds meer de gedachte op, dat Pratylenchus pratensis als één van de oorzaken v$n het wortelrot gezien moet wor den. Het onderzoek kan echter nog van alles aan het licht brengen. Het lag natuurlijk voor de hand na te gaan welke invloed aaltjesbe strijdingsmiddelen (nematociden) op het wortelrot zouden hebben. In 1926 was reeds door Prof van Slog- teren vastgesteld dat het wortelrot door grondstomen afdoende bestre den kan worden. In Amerika waar men zeer veel met aaltjesziekten te kampen heeft, kwamen enkele uitstekende nema tociden op de markt, die geen of een geringen, schimmeldodende (fungi cide) werking hebben. De belang rijkste voor ons zijn Chloorpicrine (Larvacide), Shell DD en Dibroo- maethaan (Ethyleendibromide, Dow- fume 10 of 40, Iscobrome D). Deze middelen worden met een speciale apparatuur in vloeibare toe stand in de grond gebracht, waar ze in gasvorm overgaan. Het gas ver spreidt zich door de gehele grond en al naar gelang de omstandigheden, ontsnapt het tussen 3 dagen en 3 weken. Om te beletten dat het gas te snel verdwijnt worden enkele voorzorgen genomen. Bij gebruik van Chloorpicrine, dat onoplosbaar in water is, moet het bovenlaag] e gedurende 3 dagen natgehouden worden. Voor Shell DD en Dibroo- maethaan is het voldoende als de grond aangedrukt wordt met een rol. Resultaten in percenten uitgedrukt. Op deze wijze werden in 1948 met deze middelen bedden behandeld op 4 proefvelden. Helaas was de bewer king niet feilloos, in het voorjaar 1949 bleek, dat het injectie apparaat diverse malen onvoldoende of in het geheel niet gefunctioneerd had. Toch werden verrassende resultaten be reikt: gewichts-vermeedering 1. Chloorpicrine 94 Onbehandeld 10 (gewichtafname dus) 2. Chloorpicrine 67 (te lage dosering) Onbehandeld 5 3. Shell DD 100 Onbehandeld 5 4. Shell DD 81 Onbehandeld 3 5. Dibroomaethaan 100 Onbehandeld 20 De proeven werden gedaan met Poetaz variëteit Laurens Koster. De proefvelden waren zo uitgezet dat ze geheel in de zieke plekken lagen. Het was 'n treffend geizcht dat bed den met bovengenoemde middelen behandeld tot het einde van het groeiseizoen een goede stand ver toonden, terwijl de ernaast gelegen onbehandelde bedden reeds begin Mei een totaal afgestorven gewas te '49 met deze nementociden be haald, waren aanleiding tot het ne men van meer uitgebreide proeven. Wederom werd een aantal proef- bedden met dezelfde middelen be handeld, terwijl de bedden uit de proeven 2, 3, 4, en 5 geen nieuwe behandeling kregen. Het seizoen 19491950 was een goed narcissen jaar, hetgeen zich in de proeven weerspiegelt. Toch ble ken de middelen die in 19481949 verbetering gegeven hadden in het wortelrot, nu ook niet teleur te stel len. Zij hadden bovendien een goe de nawerking: gewichts vermeerdering 2a. Chloorpicrine (1948) 188 Onbehandeld 150 3a. Shell DD (194S) 265 Onbehandeld 150 4a. Shell DD (1948) V58 Onbehandeld 140 5a. Dibroomaethaan (1948) 190 Onbehandeld 136 Men ziet uit de cijfers van proef 2a, dat onvoldoende behandeling minder resultaat en een minder goe de nawerking ten gevolge hebben, vooral wanneer de gegevens verge lijkt met die van proef 3a beide proeven lagen in eikaars nabijheid op het zelfde proefveld. De nematociden in 1949 toegepast geven de volgende oogstcijfers: 6. Shell DD, 248; Dibroomaethaan 225; Chloorpicrine 273; Onbehan deld 150. 7, Shell DD 265; Dibroomaethaan 243; Chloorpicrine 315; Onbehan deld 140. De middelen tot beteugeling van wortelrot. Het aantal proeven met de be strijdingsmiddelen in het afgelopen seizoen genomen is veel groter, bo venstaande tabel geeft slechts de cijfers van 2 proef series.' Het is even wel duidelijk dat alle drie de mid delen het wortelrot beteugelen, Chloorpicrine bij een goede behan deling iets beter dan Shell DD, dit geeft op zijn beurt wat beter resul taat dan dibroomaethaan. Helaas komt Chloorpicrine in de bloembollenstreek niet in aanmer king om in de practijk toegepast te worden; de behandeling is zeer kost baar en moeilijk uit te voeren, (be handeld oppervlak 3 dagen nat hou den!). Geschikter zijn Shell DD en Dibroomaethaan, die tegen een re delijke prijs geïnjecteerd worden. Teneinde deze middelen aan de practijk te toetsen werden in Augus tus j.l. proeven op grote schaal op gezet. Zo werd 1392 RR op 18 terreinen met Shell DD geïnjecteerd en 625 RR op 6 terreinen met Dibroomoe- thaan behandeld. De DD behande ling geschiedde met een zware mo- ter-injecteur die de vloeistof 1520 cM. onder de grond bracht en eigen dom is van de N.V. Shell Neder land, de Dibroomaethaan met een kleine motorinjecteur voor gebruik in kassen (Dordtse Kunstmesthan del), die de vloeistof plm. 10 cM. diep injecteerde. Wanneer deze behandeling dezelf de bevredigende resultaten heeft als de proeven op kleine schaal zullen beide middelen het komende jaar i de practijk toegepast kunnen woi den. Er zijn echter aan het gebruik van deze middelen enige moeilijkheden verbonden, aangezien deze nemato ciden onoplosbaar in water zijn en in de grond moeten vergassen, mag de grond niet te nat zijn en moet de bodemtemperatuur vrij hoog zijn. De. gunstigste werking wordt ver kregen bij matig droge grond (bo- venlaagje mul) en een bodemtem peratuur van 18 gr. C. (65 gr F) dus bij enige dagen warm, droog weer vóór en na de behandeling. In kas sen waar deze middelen in Holland vrij wel uitsluitend toegepast wor den is aan deze voorwaarden gemak kelijk te voldoen, buiten is dit niet zo eenvoudig. De middelen zijn bij lagere temperatuur ook nog werk- HYPOTHEKEN /pt.WTOy en voor alle andere zaken lO n °P k0t gebied van on- I* M roerende goederen fl Jy Bouw"en Makelaarsbedrlji yDjj v.d. Drift zaam Shell DD tot 5 pr. C. (40 gr. F), veel regen verhindert echter het ont snappen van het gas uit de grond. Daarom mag pas minstens 3 weken na de behandeling geplant worden, de middelen zijn zeer schadelijk voor de bloembollen. Over cultuurtechnische vraagstuk ken werd tot nu toe geen onderzoek, gedaan. Uit bovenstaande blijkt, dat het mogelijk is twee goede gewassen na één behandeling te krijgen, waar schijnlijk zelfs drie. Men zal er ech ter rekening mee moeten houden dat het land na een desinfectie niet permanent vrij van wortelrot zal blijven, na enige jaren zal een nieu we behandeling nodig blijken. De teelt van tweejarige gewassen moet voorlopig ontraden worden, vooral op zwaar bemest terrein. Wel zal het mogelijk zijn het eerste jaar een vatbare, het tweede jaar een minder vatbare variëteit (b.v. Al fred) te telen, wil men zoveel moge lijk van een behandeling profiteren, hoewel wisselbouw altijd te prefe reren is. Het is eebleken dat gronddesinfec- tie met nematociden grote vakbe kwaamheid vereist, waardoor de be handeling alleen door geschoold per soneel, met de beste machines uitge voerd, onder gunstige omstandighe den volledig succes kan opleveren. Het Laboratorium voor Bloembol- lenonderzoek zal daarom geregeld controle uitoefenen, terwijl het de medewerking van de kwekers in roept bij het verzamelen van gege vens die betrekking hebben op de verdere bewerking en beplanting der behandelde terreinen. Intussen wordt het onderzoek naar andere bestrijdingsmiddelen en -me thoden voortgezet. TWEEDE KAMER Toneel en muziek De Tweede Kamer heeft gisteren een debat gewijd aan kunst en cul tuur. Alle sprekers, de een wat verder gaand dan de ander, waren het er over eens, dat de overheid tegen woordig een taak heeft op het ge bied van de cultuur en men stak el kander de loef af in het aanprijzen van subsidies. Er werd gesproken over het ver slag van de vaste commissie voor het onderwijs betreffende het regerings beleid ten aanzien van kunst en cul tuur. De heer WILLEMS (Arb.), behan delde een groot aantal onderwerpen. Hij sprak zijn voldoening uit over de benoeming van een staatssecretaris, bepleitte subsidie voor het Neder lands Volkstoneel, wilde de kinderen van de lagere school naar de musea leiden, bleek voor regionale sprei ding van de orkesten. Decentralisatie. De heer VERHC&VEN (K.V.P.) brak een lans voor een aantal subsi dies in het bijzonder ten bate van de orkesten. De heer ROOSJEN (A.R.) daaren tegen hield een meer principieel be toog. Hij verzette zich tegen het denkbeeld om van radio-retributie gelden af te zonderen voor steun aan noodlijdende kunstenaars. De heer ZEEGERING HADDERS (V.V.D.) bleek een voorstander van decentralisering van de subsidiëring, zodat ook provincie en gemeente hun steun kunnen verlenen, bijvoor beeld aan orkesten en toneelgezel schappen van de streek. Geen korting. De heer SCHMAL (CH.) voegde hier aan toe, dat provinciale en ge meentelijke subsidies voor het Rijk geen aanleiding mogen zijn tot kor ting van de steun. Hij bestreed ver der de mening, dat de overheid de levensbeschouwing welke de cultuur bepaalt, moet eerbiedigen. In be paalde gevallen zal de overheid zich van positief stelling nemen niet kun nen onthouden. De voorzitter deelde nog mede, dat hij van de Commissie voor Unie zaken een schrijven heeft ontvan gen, waarin wordt geadviseerd het rapport van de Nieuw-Guinea-com- missie met gesloten deuren te be handelen. Volgende week Dinsdag zal dr, Kortenhorst bij de opening der ver gadering hierover zijn mening geven.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5