Tweede Kamer acht prijsstop momenteel niet gewenst Wet op de walvisvangst Defensie-ministers bijeen Het volgend jaar 50.000 nieuwe woningen DE DODE VAN BRAZILIË VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Prijsstijging op wereldmarkt kan niet verdoezeld worden Gistermiddag heeft de heer Kor- tenhorst, die wederom benoemd is tot voorzitter der Tweede Kamer, zijn functie aanvaard met het uit spreken van een rede. Toespraak voorzitter Kortenhorst. Het probleem der overbelasting van het parlement aldus spr. dreigt allengs benauwend te worden. Het internationale parlementair con tact breidt zich voortdurend uit en de toekomst bergt nog grotere ex pansie in haar schoot. Naast de meer algemene internationale verbindin gen verschijnt een meer gespeciali seerd internationaal lichaam op par lementair niveau aan de horizon, n.l. in de staal- en kolen-sectoren, voor zien in het plan-Schuman en eng verbonden aan de algemene verga dering van Straatsburg. Niet onwaarschijnlijk zal bij ver der gaande integratie van de West- Europese economische belangen het staal- en kolenparlement nog slechts een voorspel betekenen van hetgeen nog volgen kan. Bij spr. is de beklemmende vraag opgekomen: Hoe zullen onze hon derd leden naast hun gewone werk ln Den Haag en in het land, aan de ze internationale en buitenlandse verplichtingen kunnen voldoen. Het werk de staatscommissie ter voorbereiding ener grondwetsher ziening aanroerende, zeide de voor zitter, dat verwacht wordt, dat het aantal leden der Tweede Kamer zal worden uitgebreid overeenkomstig een suggestie, door sprekers ambts voorganger, mr. Van Schaik, reeds voor de oorlog gedaan. Spr. vroeg zich echter af of daarmede kan wor den volstaan. Moet niet ernstig wor den overwogen middelen en vormen in ons parlementaire stelsel te intro duceren, waardoor de Tweede Ka mer enerzijds in staat wordt gesteld een aantal leden voor het zo hoogst belangrijke internationale werk af te staan en anderzijds zorg te dra gen, dat hier in het eigen huis steeds over het voltallig aantal leden kan worden beschikt? Misschien dat het Noorse systeem van plaatsvervan gende leden tot voorbeeld zou kun nen worden genomen. Tenslotte zal de Kamer z.i. een ingrijpende wijziging in haar werk methoden moeten invoeren.. De heer Kortenhorst vroeg aan het slot van zijn rede de zegen van de Allerhoog ste voor het werk der Kamer. Vereenvoudiging der werk wijze voorgesteld. Nadat een aantal commissies was samengesteld deed de voorzitter een voorstel omtrent de wijze, waarop de begroting zou kunnen worden be handeld en welke methode bij wijze van proef een maal zou kunnen wor den gevolgd. Enige hoofdstukken der begroting zouden op de gebruikelijke wijze kunnen worden behandeld, Voor de andere wilde hij voor elk hoofdstuk een commissie van negen leden, elk met een plaatsvervanger en voor een paar elf elf leden doen be noemen. Deze hoofdstukken zouden dan niet in de afdelingen komen. Kamerleden zouden schriftelijk op merkingen kunnen inzenden en zij zouden ook toegang tot de vergade ringen hebben, waar zij kunnen deelnemen aan de beraadslagingen. Er kan direct eindverslag worden uitgebracht en de commissie kan di rect contact met de betrokken mi nister opnemen. Over dit voorstel zal de Kamer op Dinsdag 26 September beslissen. Hierna heeft de Kamer een aan vang gemaakt met de beraadslaging over de regeringsnota in zake de prijspolitiek. Aan de ketting. De heer SUURHOFF (Arb.) be toogde, dat de prijzen en de winsten aan de ketting moeten worden ge houden. De vrije concurrentie is niet in staat de prijzen en winsten binnen de perken te houden. De thans gevolgde weg moet worden verlaten, meende de heer Suurhoff, die er aan herinnerde, dat de drie vakcentrales in Juli een prijsstop hebben gevraagd. Na het uitbreken van het conflict op Korea had de re gering het roer moeten omgooien. Zij had moeten overgaan tot weder opbouw van een apparaat voor de prijsbeheersing. Door het uitblijven van een regeringsreactie steeg de onrust, begon het hamsteren en lie pen de prijzen op. De loonsverho ging had de prijsstop moeten voor afgaan. Loonstop en prijsstop. De heer STAPELKAMP (A.R.) betreurde het, dat nu alleen de prijs politiek aan de orde is. Niemand kan erkennen, dat dit middel effectief is. Een directe prijsstop zeide spr. nood zakelijk te achten. De VOORZITTER deelde mede, dat de Minister van Sociale Zaken heeft doen weten, dat de toegezegde nota in zake de lonen de laatste da gen dezer week of anders de volgen de week de Kamer kan bereiken. Vooalsnog steun. De heer ANDRIESSEN (K.V.P.) betoogde, dat de improductieve uit gaven voor „oorlog" en „marine" ho ge eisen stellen aan de productie, welke moet worden verhoogd. Er zullen offers moeten worden ge bracht. Spr. vroeg zich af of tliet gekoerst moet worden naar egale economische verhoudingen in West- Europa. De regering vindt een prijsstop niet het geëigende middel, aan deze mening moet z.i. waarde worden ge hecht. Spr. is van mening, dat de prijsstop nog niet moet worden toe gepast, hetgeen echter niet beduidt, dat er niets zou moeten worden ge daan. Spr.'s fractie is bereid het re geringsbeleid ten aanzien der prij zen vooralsnog te steunen." Niet voldoende. De heer NEDERHORST (Arb.) zeide in de nota een overtuigende argumentatie te hebben gemist. De politiek der regering loopt achter de feiten aan. Z.i. is het onverbonden verklaren van ondernemersafspra ken niet voldoende. De regering moet ook bevoegdheid hebben lage re prijzen vast te stellen. De middenstand. De heer SCHMAL (C.H.) vroeg aandacht voor de belangen der mid denstanders. De consequentie van een stijging der grondstoffenprijzen op de wereldmarkt zou, als er een prijsstop komt, z.i. zijn de verschei dene ondernemers worden afge slacht. De heer Schmal meende, dat de middenstand met speciale crediet- faciliteiten moet worden tegemoet gekomen. De heer KORTHALS (V.V.D.) gaf te kennen, dat de nota grotendeels zijn instemming heeft. Hij betreurde de afwezigheid van de nota in zake de loonpolitiek. Naar zijn oordeel zuil enbij beheersing der prijzen de ze niet lager zijn dan bij vrije con currentie. Voor een prijsstop zeide spr. niet te gevoelen. In de avondvergadering zeide de heer GORTZAK (C.P.N.), dat het weinig zin heeft alleen te spreken over de prijspolitiek. Hij was van oordeel, dat het prijspeil in snel tem po zal stijgen, indien er geen maat regelen worden genomen. Aspirine. De heer WELTER (K.N.P.) merk te op, dat de regering heeft willen duidelijk maken, dat het nationale inkomen is en wordt verlaagd en dat allen de gevolgen daarvan moe ten ondervinden. Aan het levens minimum mag niet worden getornd. Gekozen moet worden tussen verder toenemende productie, dus harder werken, en minder consumptie. De onvermijdelijke prijsstijging willen cureren door prijsstop is z.i. hetzelf de als kanker willen genezen met as pirine. Er zal harder gewerkt moe ten worden en we zullen ons ont beringen moeten opleggen. Zo opge vat heeft de nota sprekers instem ming. De heer CORNELISSEN (V.V.D.) pleitte voor de kleine ondernemer. Kunstmatige schaarste. De Minister van Economische Za ken de heer VAN DEN BRINK merkte o.a. op, dat het advies van de Sociaal Economische Raad niet kan worden ontbeerd; zodra het advies is ontvangen kan nader van gedachten worden gewisseld. Hij betoogde, dat massa-psychologische reacties een rol spelen op de wereld- en de na tionale markt, daardoor is de situa tie labiel. Z.i. kan niet worden ge sproken van een algemene infiatio- nistische situatie. Wel is in sommige sectoren door hamsteren en achter houden van goederen een kunstma tige schaarste ontstaan, waartegen kan worden opgetreden. Daartoe zou een algemene prijsstop geen goed uitgangspunt zijn. Door een alge mene prijsbeheersing zou liberalisa tie van het handelsverkeer en eco nomische integratie niet mogelijk zijn. Bij een algemene prijsbeheersing zou Nederland zich moeten terug trekken bij de handelspolitieke be ginselen in de Europese betalings unie en de economische integratie van Europa. Zonder economische in tegratie is de militaire inspanning tot mislukking gedoemd. Het roer is niet omgegooid na de eerste oorlogsdaad op Korea met het oog op felle massa-psy chologische reacties, als b.v. hamsteren, welke het gevolg zouden zijn geweest. Wel is toen direct de inkrimping van het controle apparaat stopgezet. Iedere ongemotiveerde prijsstij ging moet worden voorkomen. De vervangingswaarde van nor male voorraden mag worden in rekening gebracht, omdat anders middenstanders in liquiditeits moeilijkheden zouden kunnen geraken. Bij moeilijkheden moet men zich In het Bouwplan 1951, dat thans gereed is gekomen, wordt aangeno men,dat volgend jaar ongeveer 50.000 woningen (woningwet- en an dere bouw te zamen) gereed zullen komen. Het plan sluit op een totaal cijfer van 1474 millioen en gaat met 110 millioen uit boven het bouwplan 1950. De post voor wo ningbouw 560 millioen is verreweg de grootste. Bij de verwezenlijking van het nieuwe bouwplan zal gestreefd wor den naar een zo groot mogelijke vrijheid van handelen voor de op drachtgevers van bouwwerken. Daarnaast zal het oogmerk zijn, de bouwkosten te verlagen, ten einde de exorbitante subsidiëringen, welke in verschillende sectoren van de bouwnijverheid noodzakelijk zijn, te verminderen. Hoewel nog niet precies te zeg gen valt, welk deel van de woningen zal worden gebouwd door vereni gingen en gemeenten of particulie ren, is er bij de opstelling van de be groting van uitgegaan, dat het uit getrokken bouwvolume ad f 560 millioen ongeveer als volgt over de diverse sectoren zal worden ver deeld: herbouw woningen f 80 mil lioen; woningwetwoningen 220 mil lioen; particuliere nieuwbouw met rijkssteun 180 millioen; vrije sector 80 millioen. Het boerderij en volume 1951 f 65 millioen zal moeten dienen voor de gehele boerderijenbouw met inbegrip van de wederopbouw van de verwoeste boerderijen. Het stre ven is, de oorlogsschade van de boer derijen in ongeveer vier jaren na 1950 gerekend te herstellen. Gemeend wordt, dat het volume voor de nijverheid f 220 millioen in alle behoeften voor 1951 kan voorzien. Voorop is gesteld, dat de industrialisatie niet wegens ontoe reikendheid van het volume in de nijverheidssector mag worden ge remd. Mocht niettemin de industria lisatie een zodanige vlucht nemen, dat het programma te kort schiet, dan zal overwogen worden, deze be langrijke sector meer volume te ge ven, desnoods ten koste van andere sectoren. Winkelbouw. De sector handel en verkeer f 105 mill. zal ook moeten voor zien in de behoeften van de winkel- Die slopende Rheumatiek maakt humeurig en ziek, maar bovendien raakt Uw hele ge stel er van ondersteboven. Ga toch zó niet verier, drijf die slopende pij nen. uit Uw leden. Met Kruschen! Wonderlijk, wat die zes minerale zou ten, waaruit Kruschen is samenge steld, voor U doen. Met Kruschen voert ge de bloedzuiverende organen precies datgene toe, wat ze nodig hebben om weer met jeugdige kracht te kunnen functionneren. Het bloed gaat weer krachtig stromen en de onzuiverheden, die nu oorzaak zijn van Uw tergende pijn, worden langs natuurlijke weg afgevoerd regel matig en radicaal. allereerst wenden tot de Nederland se Middenstandsbank. In het debat is opgemerkt, dat schorsing van on dernemersafspraken niet steeds zal helpen als er geen prijsvaststelling geschiedt. Als dat nodig is zal dit ge beuren. Komt er sprake van infla- tionistische invloeden dan zal alge hele prijsbeheersing volgen. Een prijsstop is dan niet voldoende. De minister van Landbouw Visserij en Voedselvoorziening, de heer MANS- HOLT, betoogde, dat in de agrari sche sector een prijsstop niet moge lijk is zonder een volledig distribu tiesysteem, met daaraan verbonden verplichte leveringen. De minister van financiën, de heer LIEFTINCK, meende, dat er geen ernstig inflationistisch gevaar is, zo lang de geldhoeveelheid vermindert en de goederenvoorraad stijgt. Hij zegde grote waakzaamheid toe ten aanzien van de credietverlening door banken. Besloten werd de replieken uit te stellen tot de volgende week; wanneer de debatten over de loon politiek worden gehouden. Tegen elf uur is de vergadering verdaagd tot hedenmiddag een uur. bouw in de getroffen stadskernen. Het laat zich aanzien, dat in deze sector nog geruime tijd beoordeling op urgentie nodig zal zijn en dat verschillende aanvragen zullen moeten worden aangehouden. De post voor gezondheidszorg is rerhoogd van f 14 millioen tot f 25 millioen. De uitvoering van het bouwprogramma voor ziekenhuizen, psychiatrische inrichtingen en sana toria moet namelijk versneld wor den. Een verhoging in de sector scho lenbouw van f 40 millioen tot f 70 millioen is noodzakelijk wegens het buitengewoon hoge geboortecijfer van de na-oorlogse jaren. Over slechts enkele jaren zullen de aan meldingen voor het eerste leerjaar der L.O.-scholen sterk in aantal toe nemen. Bou waan vragen om deze stoot op te vangen zullen voorrang moeten hebben. Daardoor zullen an dere, tot de scholensector behorende groepen, zoals gymnastieklokalen en lokalen voor kleuteronderricht min of meer in het gedrang komen. In de afgelopen tijd is gebleken, dat het bedrag van f 55 millioen voor verbouw te laag is gesteld. Het is daarom verhoogd tot f 70 millioen. BAKKERS ZULLEN VERZOEK OM DISPENSATIE INTREKKEN. Nu door een wijziging in de bloem- prijzen de beletselen vöor het bak- kerybedrijf voor de uitbetaling van de laatste 5 pet. loonsverhoging kun nen wegvallen, kan verwacht wor den dat de bakkerspatroons hun ver zoek om dispensatie van de uitbeta ling ener loonsverhoging, dat 15 Sep tember bij het college van Rijksbe middelaars werd ingediend, zirllen intrekken, aldus vernemen wij van bevoegde zijde. VIJFJARENPLAN VOOR EMIGRATIE? Op 3 October zal een Nederlandse emigratiemissie naar Australië ver trekken, ten einde aldaar met de re geringsautoriteiten besprekingen te voeren over een groot emigratie- n an voor vijf jaren. Het plan zou voorzien in de emi gratie van Nederlandse boeren en arbeiders met hun gezinnen tot een totaal van 20.000 a 25.000 per jaar. LIGGEN, LAG, GELEGEN, VALT NIET MEE! Liggen, lag, gelegen; gaan, ging, gegaan, klinkt het gere geld in een der kamers van het Ge reformeerde Zendings Centrum in Baarn. Wie de deur van de kamer, waaruit het eentonige gedreun van deze woorden komt, opent, zal tot zyn verbazing zien, dat het een aan tal volwassenen is, dat les krijgt in deze eenvoudige verbuigingen. Het groepje jongelui dat deel uitmaakt van een grotere groep, komt uit Amerika om aan verscheidene uni- Bij de Tweede Kamer is ingediend een» ontwerp van wet op de walvis vangst. Aan de memorie van toe lichting is het volgende, ontleend. Ter verwezenlijking v^n een doel matige controle op de naleving der internationale voorschriften is het gewenst de uitoefening van de wal visvangst afhankelijk te stellen van het bezit ener vergunning en de ver gunninghouders te binden aan nade re, door de met de zaken van de vis serijen belaste minister te stellen re gelen. Ook is het, teneinde te verhinde ren, dat uit de onrechtmatige vangst van walvissen voordelen worden be haald door een ander dan de dader, bijv. door de maatscshappij, voor welke rekening de expeditie vaart, gewenst de mogelijkheid te scheppen de onrechtmatig gevangen walvissen, al dan niet in verwerkte toestand, verbeurd te verklaren. Overleg te NewYork De nieuwe Amerikaanse minister van Defensie, George Marshall, zal vandaag een onderhoud hebben met de Engelse en Franse ministers van Defensie, Shinwell en Moch, die op verzoek van de „.Grote Drie'' uit Europa gekomen zijn. Marshall deelde dit mede op zijn eerste persconferentie na zijn beëdi ging als minister die gisteren plaats had. Hij had een bespreking met de commissie van stafchefs gehad, maar wilde geen antwoord geven op de vraag of hij een plan voor de herbewapening van Duitsland aan zijn collega's zou voorleggen. De conferentie is bijeen geroepen om het vormen van een geïntrigeerde defensie-strijdmacht voor West-Eu ropa te bespreken. Truman deelde gisteren op zijn persconferentie mede, dat de con ferentie van de „Grote Drie" te New *York goede voortgang maakt. PHILIPS KOOPT FABRIEK IN OOSTERHOUT Philips zal in een voormalige fi- r.eerfabriek aan de Bredase weg in Oosterhout een afdeling voor radio- fabricage onderbrengen. Daar Phi lips het pand mét de aanwezige ma chinerieën heeft gekocht, zal het waarschijnlijk een afdeling voor de bouw van radiokasten worden. Het pand moet op 1 November beschik baar zijn. FINANCIëLE ZORGEN VAN AMSTERDAM. De begroting 1951 van de gemeen te Amsterdam kon slechts sluitend worden gemaakt door de bijzondere bydrage van het Rijk aan de ge- versiteiten in ons land de colleges te volgen. Hiervoor is kennis van de Nederlandse taal natuurlijk een eer ste vereiste. Onder de bekwame leiding van dr Veltkamp bestuderen de studenten enige verbuigingen. De studenten zijn: de eerste rij rond de tafel, te beginnen bij het orgel, Douglas Fen- ner, Betty Molder, Edward Tatola, Nat Macon, Jan Colman, Alex Kotch. Tweede rij: Georg Cole en zijn zusje George Cole, Betty Tyrken en Theo- dor Bork. meente 2.700.000 hoger te ramen dan die voor 1950, zo deelde de wet houder voor de Financiën, mr F. H. C. van Wijck, heden mede. De wethouder was van mening, dat 1951 financieel een moeilijk jaar voor de hoofdstad zal worden. Het tekort der gemeente universiteit be draagt bijna een millioen. NEDERLANDSE KLOMPEN NAAR DE V.S. Met het s.s. „Axeldijk" van de Holland-Amerika-lyn zijn 25.000 paar kinderklompen verzonden naar de Verenigde Staten van Amerika. De klompen zijn verpakt in 490 kis ten. Het eerste contact met afne mer is tot stand gekomen geduren de de „Holland-fair" te Philadelphia, waar de Nederlandse klompenin dustrie met een stand vertegenwoor digd was. Deze stand trok van Ame rikaanse zijde natuurlijk veel belang stelling. KALME EN GOED PRIJS HOUDENDE BEURS. Stonden Woensdag speciaal Olies en HVA onder druk, Donderdag wa ren vraag en aanbod beter met elkan in evenwicht. De markt opende iets zwakker doordat wederom aanbod van buitelandse zijde viel te ver werken. Het was echter niet zo groot als op de vorige dagen en werd wel dra volkomen gecompenseerd en zelfs overtroffen door kooporders, die van diverse zijden loskwamen. De koersen bewogen zich daardoor later in opgaande lijn en kwamen boven het vorige niveau uit. Veel nieuws, dat de beurs kon beinvloe- den, was er overigens niet. De alge mene situatie bood geen nieuwe as pecten en de stemming was uiter mate kalm. Geen enkele hoek liet enige levendigheid zien en de om zetten bleven matig. Zo opende Kon. Olie op 292 om ge leidelijk te herstellen tot 295^. De andere internationale fondsen bo den nagenoeg eenzelfde beeld, d.w.z. dat na een amper prijshoudende ope ning het niveau van Woensdag werd overtroffen. Dit gold met name voor aandelen Philips en Unilever resp. op 228 en 225. De cultuurfondsen trokken slechts bescheiden belang stelling, maar ook hier wekte het voldoening, dat de koersen geleide lijk iets aantrokken, waarbij Am sterdam Rubber en certificaten Deli Mij. met een stijging van drie pro cent de kroon spanden. H.V.A. deed het op 123*4 als hoogste koers iets kalmer aan. Enige binnenlandse in dustrieën waren aan de vaste kant. Zo werden hogere koersen vernomen o.a. voor Walvisvaart, Zwanenberg en Leidse Wolspinnerij. De Scheepvaartmarkt wist weer iets aan te trekken met name voor Maatschappij Nederland, die tot 170 opliep. De affaire was echter ook hier kalm. Op de beleggingsmarkt heerste een vastere stemming voor de guldens- lemngen. De dollarsoorten bleven merendeels op hetzelfde niveau. Amerikanen trokken bescheiden be langstelling en er werd een gemid deld agio vernomen van 7 pet. Pro longatie 2 yK pet. BOUWPLAN 1951 GEREED Versnelde bouw voor scholen en ziekenhuizen Door: A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 9) Maar Hempel voegde zich bij de heren van het gerecht, die hem al len kenden en hem vriendelijk groetten. Vooral de rechter van in structie, mr. Wasmut, een persoon lijk vriend van de detective, was niet weinig verheugd over zijn komst. Tot hem wendde zich Silas Hem pel, terwijl de commissaris van po litie een der agenten verschillende bevelen gaf. Wel, vroeg Hempel fluisterend, wat heb je tot nu toe ontdekt? Niet veel. Het schijnt een zeer ingewikkelde historie te zijn. De jonge man werd gedood door een schot in het hart, dat punt staat vast. Ook, dat de moorld in de auto is gepleegd. Wij vonden op het lijk een portefeuille, een horloge, maar geen enkel papier, met behulp waarvan wü de identiteit van de dode zouden kunnen vaststellen. Af gaande op de stellige verzekering van zijn nicht, heeft kolonel Lind- weg verklaard, -Üat het zijn neef is, Peter Lindweg uit Brazilië. Juf frouw Lindweg zelf heb ik nog hiet ondervraagd, maar ik zal het nu onmiddellijk doen. Zij moet haar broer sinds twaalf jaar niet meer gezien hebben, maar zij verklaart niettemin hem onmiddellijk te heb ben herkend .Dit kan ik echter moeilijk aannemen. Hempel toonde de rechter van in structie een foto.. Watmut keek hem verwonderd aan. Jyjij hebt een portret van Peter Lindweg? Hoe ben je daar aangekomen? Op 'n zeer eenvoudige manier: juffrouw Lindweg zelf heeft het mij gisteren gegeven, toen ze my kwam verzoeken het verblijf van haar broer te Wenen uit te vorsen. En hij vertelde de rechter alles, wat verband hield met Nelly's be zoek en de aanleiding daartoe. En je bent er natuurlijk on middellijk op uitgetrokken en hebt Lindweg's hotel al gevonden, her nam Wasmut. Juist iets voor jou. Je spaart er ons heel wat werk mee Maar Silas schudde het hoofd. Maak je niet te gauw blij, beste vriend. Ik ben weliswaar onmiddel lijk op zoek gegaan, maar gevonden heb ik niets absoluut niets! Een Peter Lindweg heeft zich niet als vreemdeling bij de politie aan meld, evenmin zijn intrek genomen in een hotel of pension. Dat is zeker? In zoverre ik heb kunnen na gaan. Mogelijk is het, dat hij ten huize van een particulier verbleef of zich onder een valse naam heeft laten inschrijven; maar beide din gen lijken mij onwaarschijnlijk, want de jonge Lindweg kwam voor de eerste maal naar Wenen en moet volslagen emd zijn geweest. Nu ns moet hij toch een onderkom gevonden hebben; waar; dat zullen wij nog wel ont dekken. Intussen verheugt het mij, dat wij weer eens samen kunnen werken. Daarmee hebben we altijd succes gehad. Om Hempel's lippen speelde een fijn lachje. Hij kende zyn vriend door en door. Als rechter van in structie was mr. Wasmut zeer be kwaam, wat betreft het verwerken van hem „thuis gebracht" lnateriaal. Maar overigensHij kon heel goed sporen volgen, maar sporen vinden dat was iets anders. De twee vrienden hadden als wy deze uitdrukking mogen bezi gen elkander steeds aangevuld. Hempel was juist een genie wat betreft het ontdekken van sporen. En daar hij zijn beloning en zijn voldoening in het werk zelf vond, liet hij nu Wasmut gaarne de eer ervan. Geen wonder dus, dat deze gaarne samenwerkte met de ver maarde detective, die zo weinig gaf om uiterlijk succes. Er werd nog vastgesteld, dat het portret van Peter Lindweg volko men overeenstemde met de trek ken van de dode, aangaande wiens indentiteit dus scheen twijfel scheen te bestaan. De tuinpoort was met een loper geopend. De agent, die in de afge lopen nacht toezicht had gehouden, in de omtrek van villa Roland, had niets bijzonders gezien. Om tien luur was hij afgelost, en toevallig juist vóór de villa. Op dat ogenblik was de tuinpoort nog ge sloten geweest. Zijn opvolger was tweemaal de villa voorbijgekomen ,om twee uur en enige minuten vóór drie. Beide keren was de poort gesloten geweest Onmildellijk daarop had de agent tussenbeide moeten komen in een asyl voor daklozen, waar twist was uitgebroken en dat had hem vrij lang opgehouden. Eerst tegen half vijf was hij villa Roland nogmaals voorbij gekomen, toen stond de poort open en zag hij een auto voor het huis staan. Hij dacht, dat men die auto had besteld, of dat er in huis plotseling iemand ziek geworden was en men een dokter had gehaald. Dus had hij er verder niet opge let. De dode moest derhalve tussen drie uur en kwart over vier in de villa Roland gebracht zijn. Doch waar vandaan?Een chauffeur, die zijn standplaats op t Stefanusplein had en wiens auto het nummer 417 droeg, verscheen in de morgen van 23 April op 'n po litiebureau en deed aangifte, dat z'n auto 's nachts op de Hernalser Gur- tel door onbekende gestolen was. Hij had een heer en een dame naar een villa te Dornbach gebracht had daar zijn geld ontvangen en was tegen middernacht teruggereden naar de stad. De nacht was koud gegeweest, en daar hij niet warm genoeg was gekleed, had hij op de Hernalsel Gurtel stilgehouden, om in een kleine herberg, waarvan hij de eigenaar kende, een glas hete wijn te gaan drinken. Hij was hoogstens vijf minuten in de herberg geweest, en toen hij weer buiten kwam, was de auto ver dwenen. Het was dezelfde auto, waann men het lijk van Peter Lindweg had gevonden. De kolonel wilde, dat men de dode de villa zou binnendragen, waar het ljjj-k kon worden gekist, om vervolgens, en van daar uit, begraven te worden. Maar de commissaris van politie verklaarde, dat zulks niet kon ge beuren .vóór dat het lijk gerechte lijk was geschouwd. Eerst daarna kon het ter beschikking van de familie worden gesteld. VII. De volgende dag kwam er 'n lang telegram van Cornelis Lindweg aan zijn dochter het antwoord op Nelly's vraag naar de staat zijner gezondheid en naar de oorzaak van zijn lang stilzwijgen. Het telegram luidde als volgt: „Jammer, dat je je nodeloos onge rust maakt. Ben kloek en gezpnd, maar tengevolge van Hammer's af wezigheid, overladen met werk. Bo vendien vordert nieuwe onderne ming veel reizen en langdurige af wezigheid. Heb niettemin her haaldelijk geschreven. Hoop Peter en Inez reeds bij je. Zult van hen meer vernemen. Groeten aan jou en Thomas. Cornelis Lindweg.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5