De boeren zijn het trekpaard van de nationale economie, m p v d weyden Minister kan niets zonder steun van de landbouw zelf Koninklijke prijs UIT DE OMGEVING V KI J PAG 22 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 LEIDEN IN HET CENTRUM VAN DE VEBO I» I aldus de heer Tijdens de lunch van links naar rechts: Burgemeester v. d. Weyden, sprekend voor de microfoon., de landbouw'-attaché van Spanje, burgemeester van Kinschot, mevr. Kesper, de heer Bonda, mevr. van Kinschot en mr L. A. Kesper. Mr. Bonnerr/an is niet zichtbaar. (Foto: „De Leidse Courant"). De eerste Vebo-dag vond gister middag een gezellig besluit, toen om half drie bijna driehonderd perso nen, waaronder vele genodigden, in de grote runderhal van het Abattoir aan de Zuid-Hollandse koffietafel aanzaten. De heer G. v. d. Stoel, vice-voor- zitter, fungeerde als tafel-praeses en verwelkomde de gasten, w.o. mr L. A. Kesper, commissaris der Koningin in Zuid-Hoiland, en gaf vervolgens het woord aan de burgemeester van Leiden, jhr mr F. H. van Knischot. De burgemeester wees op de bij zondere verhouding tussen Leiden en de Vebo en zag het beschikbaar stellen van het Abattoir door het ge meentebestuur als een bewijs, dat de gemeente Leiden de Vebo wil helpen in haar werx. Spr. besloot met voor zitter J. Bonda nog vele jaren toe te wensen, mede om de belangen van de Rijnstreek in de Vebo te kunnen be hartigen. Ook de secretaris-generaal van het Ministerie van Landbouw, enz., mr J. Th. Bonnerman, voerde het woord en wees er op, dat de Overheid nog zulke mooie plannen kon maken, als ze niet gesteund werden door de landbouw zelf, komt er niets van te recht. Gelukkig wordt overal in het land die medewerking gevonden, wat op deze tentoonstelling wel tot uiting komt. De minister is dankbaar voor deze steun, ook die van de Vebo. toewenste nog vele jaren het stre ven en de vooruitgang van de Rijn streek te mogen stimuleren. Vervolgens sprak de heer M. P. v. d Weyden, burgemeester van Ze venhoven en lid van de Tweede Ka mer. Spr. wees er op hoe de heer Bonda met veel genoegen, trots en vreugde kan terugzien op de afgelopen 15 jaar waarin zeer veel werd bereikt. Dat is een felicitatie waard, vergezeld van de wens. om op dezelfde voet voort te gaan. De resultaten strekken zich niet alleen uit tot de fokkerij en zuivelbereiding, doch ook tot de ver houding stadplatteland. Vijftien jaar geleden zag Leiden in de Vebo niets anders dan het vuilmaken van de straten. Thans heeft men ingezien, dat de boeren het trekpaard zijn van de nationale economie. De heer Bonda, aldus burgemees ter v. d. Weyden, heeft veel belang stelling voor de Vebo weten te wek ken bij de provinciale overheid en de burgemeesters uit Leiden's omge ving en onder zyn leiding heeft de Vebo bekendheid gekregen, ver bui ten de grenzen van Rijnland. De boeren doen het weer best! Met hun producten leveren zij hun aandeel in het meer sluitend maken van de begroting en het betreurenswaardig feit. dat een groot deel van het na tionale inkomen aan defensie moet worden besteed, doet daar niets aan af. De oplossing kan slechts zijn: soberder leven, harder, efficiënter en wellicht ook langer werken. Ieder een begrijpt dit, maar de meeste mensen vinden dat de anderen er mee moeten beginnen! Spr. heeft wel eens gehoord: „een boer moet arm zijn, dan werkt hij goed", maar men kan zelfs te arm zijn om te lachen, laat staan om te werken. De overheid dient met maat regelen de juiste weg aan te geven en het is de boer z'n taak door effi ciënt te werken en tegen redelijke prijzen te verkopen, zijn aandeel te leveren in de nationale productie. Hij za'. daarbij gebruik moeten maken van onderwijs en voorlichting, hoe pel enig conservatisme niet altijd H.M. Koningin Juliana heeft voor de VEBO 1950 een fraaie zilveren medaille beschikbaar gesteld, voor een rubriek, aan te wijzen door het bestuur. Het Vebo-bestuur kende de medail le toe voor de beste inzending kaas. Winnaar werd de heer B van Zwieten uit Hazerswoude. Ook Z.K.H. Prins Bernhard heeft een zilveren medaille be schikbaar gesteld. Deze wordt uitgeloofd voor de winnaar van de ruitersport (hedenmiddag). De medaille van de Commissaris der Koningin is nog niet toege kend. De twee medailles van de Minister van Landbouw waren beschikbaar gesteld voor de twee kampioens-stieren van het zwartbont en het zwartblaar veeslag. Winnaars werden resp. L. J. Splinter uit Zevenhoven en H. J. Straathof uit Rijpwete- ring. misplaatst is. Elke nieuwe methode is immers nog niet geschikt voor ieder bedrijf De boer werkt met le- veno materiaal en is afhankelijk van. vele factoren; hij dient dus vooral voorzichtig te zijn. En tenslotte kan r;et iedereen nummer één zijn; niet redfejo burger kan burgemeester of mini&ter zijn. Zo is het ook met de boet en. Als zij allemaal volmaakt Ci waren, zou er geen Vebo meer rncuf- zijn. De Vebo zal echter nodig blijven. Vandaar dat spr. besloot met aan zijn feli' itaties de beste wensen te ver binden voor de toekomst- UITSLAGEN Het is niet doenlijk alle uitslagep in de diverse groepen te vermelden We moeten ons beperken tot de eer ste prijs-winaars. Waar in één klas méér dan een eerste prijs werd toe gekend, hebben we alleen de eerste A. vermeld. In de klassen waar geen eerste prijs kon worden toegekend, maar wel een tweede of derde, heb ben we de beste vermeld. Zwartbont vee. Stieren 3 jaar: Adelbert Adema 2, Ver. v.oor K.I. „Vita Nova". Stieren 2 jaar: Zijlster Reclame, L. J. Splin ter, Zevenhoven. Stieren 1 jaar: Baldo, M. v. d. Panne, Woerden (2e prijs). Kalfstieren: Astra van Astra kan, L. J. Splinter, Zevenhoven (3a) Melk vaarzen: Gerarda 4, J. W. Bon da, Wassenaar. Melkvaarzen: Mina 9, Wed. Q. Olsthoorn, Leidschendam (la). Drachtige vaarzen: Klaske 73, S. J. v. d. Stoel, Leiderdorp. Pinken: Elisabeth, J. Sandberg, Wassenaar. Pinken: Metha 6, J. Boer, Niéuwer- brug. Pinken- Ida 3, G. P. Glijnis, Zoetermeer. Koekalveren: Ada, A. Uittenbogaard, Oegstgeest. Koekal veren: Geertruida 77, S. Kroft, Al phen. Fokfamilies: Aukje 15, L. J. Splinter, Zevenhoven (2e) Koekal veren: Annette 5, J. Bonda, Wasse naar. Koekalveren: Juliana 2, B. v. Grift, Woerden. Koekalveren: Geertruida 78 en 79, J. Lekkerker- ker, Voorschoten. Pinken: Margriet en Adri, J. Visser, Ter.Aar. Drie pinken: Trijntjes Adema, J. W. Bon da, Wassenaar. Drie koekalveren: Geertruida 77, 78 en 79, J. Lekker- kerker, Voorschoten. Kampioens stieren: Zijlster Reclame, L. Splin ter, Zevenhoven. Zwartblaar of roodblaar vee. Kalfstieren: Cor, S. Heemskerk, Uithoorn. Stieren 2 jaar: Dorus van Sdhultinga, D. V. Os, Rijnsaterwou- de. Stieren 1 jaar: Siegfried, J. Straathof, Rijpwetering. Stieren 3 jaar: Gustaaf, Ver. voor K.L, „Vita Nova", Leiden. Kalfstieren: Cesar, H. Mooren, Leimuiden. Kalfstieren: Freddy, W. v. Santen, Wassenaar en A. Rotteveel. Oude Wetering. Melk vaarzen: Mopje 10, W. v. Santen, Wassenaar. Drachtige vaarzen: Cla- zien 13, A. Roest sr.. Leiderdorp Pinken: Cilia 3, A. H. Rotteveel, Oude Wetering. Koekalveren: Jans- je 3, H. Voorbij Hzn, Alphen. Melk vaarzen: Margje. J. Los, Alphen. Pinken: Mariana, A. Roeloffs, Oude Wetering. Pinken: Margo 5, A. Rot teveel, Oude Wetering. Pinken: Treesje. J. Knoop en Zn., Nw. Ven nep Pinken: Pieternel 6, H. v. d. Stoel, Zoeterwoude. Koekalveren: Juweeltje 8, W. v. Santen, Wasse naar. Koekalveren: Mariike 3, M. v. d. Weyden. Langeraar. Fokgroepen: Meta, O. Onderwater, Zoeterwoude (2e). Koekalveren: Aafje, C. Roest, Zoeterwoude. Koekalveren: Klaartje, M. v. d. Weyden, Langeraar. Drie pinken: stamvader Gustaaf. A. Rot teveel. Oude Wetering. Koekalveren: Lize 4, W. v. d. Vis. Alphen. Drie pinken: stamvader Gustaaf, A. Roe loffs. Oude Wetering. Kamnioens- Siegfried. J. H. Straathof, Rijpwete ring. Drie koekalveren: stamvader Hertog. M. v. d. Weyden, Langeraar. Schapen. Drie ooien: L. de Wit, Alphen. Ooien: A. Groenenwegen. Rijswijk. Drie ooien: L. de Wit. Alühen. Ooien N. Olieman, Leidschendam. Ooien: N. Olieman, Leidschendam. Twee lammeren: A. Groenenwegen, Rijs wijk. Rammen: N. Olieman, Leid schendam. Drie ramlammeren: C. Hofman, Waddinxveen. Rammen: A. v. d. Breggen. Waddinxveen. Ram men: J. Stoop, Alphen. Geiten. Bokken: afd. Wassenaar (P. Ger- se). Geiten: Dirkje, M. Postma, Lei derdorp. Geiten: Corrie (kampioen), P. Hus, Katwijk. Geiten: Jopie, C. v. Mil, Zoeterwoude (reserve-kam pioen) Geitelammeren: P. Hus. Kat wijk. Verenigingsgroepen: afd. Lei derdorp (A. Rietveld). Varkens. Beren (beneden 1 jaar): P. Scheer, Reeuwijk. Beren (een jaar): Fokver. Zevenhoven. Beren (twee jaar): G. Kwaakernaak, Alphen. Beren (ouder dan 2 jaar): J. v. Egmond, Aarlan- derveen. Zeugen (beneden 1 jaar): P. Scheer, Reeuwijk. Zeugen (1 jaar): A. v. Reeuwijk, Zoetermeer. Zeugen (VA jaar): N. Onderwater, Stompwijk. Zeugen (voor 1 Jan. '49) A. v. Reeuwijk, Zoetermeer. Zeugen met biggen (eerste maal): A. van Reeuwijk. Zoetermeer. Zeugen met biggen (meerdere malen); N. Onder water. Stompwijk (3e). Drie afst. van een beer: A. v. Reeuwijk, Zoe termeer. Vier afst. van een zeug: A. v. Haastert, Leidschendam. Kaas. De publicatie der prijswinnaars in ons blad van gisteren behoeft een aanvulling. Door een vergissing met de kaarten op de tentoonstelling, leek het alsof D. van Rijn, Warmond, en wed. J. Q. HeemskerkRotteveel Lisse, voor hun inzendingen Leidse Kaas beiden een eervolle vermelding gekregen hadden. Later werd de fout hersteld. Het moet zijn: van Rijn eerste pr.s, wed. Heemskerk derde prijs. TWEEDE DAG De tweede dag van de Vebo (Vrij dag) was speciaal gewijd aan het slachtvee, dat niet bij het Abattoir, maar op de Veemarkt tentoonge steld was, gelukkig onder heel wat betere omstandigheden dan gisteren. Geen regen en geen modder! De ju ry kon daarom tijdig aanvangen met de keuring, maar stond voor een zware taak uit deze niet al te grote collectie van over het algemeen prima materiaal de allerbesten aan te wijzen. De wisselbeker voor de beste vet te koe (het vorig jaar gewonnen door A. de Groot, Zoetermeer) ging vanmorgen naar A. M. Ammerlaan, Zoetermeer, wiens roodbonte de rood-wit-blauwe rozet kreeg. Burge meester van Kinschot reikte vervol gens de beker uit, met de wens, dat de heer Anrmerlaan het volgend jaar weer even gelukkig zal zijn. Want dan mag hij de beker defini tief houden. Deze wisselbeker is be schikbaar gesteld door het Centraal Bureau van Slachtvee-verzekering te Utrecht. Uitslagen: (alleen eerste prijzen worden vermeld) Vette koeien: A. Ammerlaan Zoetermeer. Vette koeien A. de Groot Zoetermeer. Vette koeien P. Zwetsloot, Hoogmade. Vette koeien: A. de Groot. Zoetermeer. Grootste en beste groep P. Zwetsloot, Hoogmade. Vette stieren: R. v. d. Horst, Zoeterwoude. De extra prijs voor de zwaarste stier ging naar J. Nell, Voorschoten. Ook de afdeling handelsvee was vandaag aan de beurt. De heer Jac. Oskam uit Lopik kreeg tw^e eerste prijzen, de gebrs. Zwetsloot uit Lei den een eerste prijs. De Vebo 1950 wordt hedenmiddag besloten met een ruiterfeest op het terrein achter het Abattoir, waar lan delijke rijverenigingen zullen optre den. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Jubileum bij Oosthoek N.V. Gisteren herdacht de heer C. J. F. v. Winkel zijn zilveren jubileum bij A. Oc^thoek en Zoon N.V., waar hij thans ten kantore werkzaam is op de afdeling verkoop van dakpan nen. In een intieme bijeenkomst ten huize van de directeur, de heer A. Oosthoek werd de jubilaris door de directie gehuldigd. De directeur over handigde hem een geschenk onder couvert. Van het kantoorpersoneel ontving de jubilaris, die in het ver enigingsleven een goede bekende is, tevens een bloemstuk. De heer v. Winkel volgt de traditie van zijn va der, die onlangs zijn gouden jubi leum bij dezelfde onderneming mocht vieren. Vragen van raadslid Rogaar. Het raadslid Ph. Rogaar heeft het col lege van B. en W. de vraag gesteld of het zich reeds heeft beraden over het nut van een wekelijkse algemene dag- of morgen-goederenmarkt in deze gemeente, ter bevordering van het bezoek van kooplustigen uit de omgeving en ter behartiging van de belangen van de minder koopkrach- tigen. De heer Rogaar vraagt tevens of de raad spoedig een voorstel ir. die richting van het college kan te gemoet zien. Winterprogramma Nut van 't Al gemeen. Het programma voor hel a.s. Winterseizoen is door het be stuur van het Nutsdepartement al hier als volgt vastgesteld: 11 Octo ber zal de bekende toneelgroep „Comedia'' in het Nutsgebouw op treden onder leiding van Cor Her mus met een nog uit te kiezen stuk. Op 20 November zal het beroemde Ballet der lage landen optreden on der leiding van Mascha ter Weeme. Aafje Top de bekende voordracht kunstenares zal op 9 Januari in de Nutszaal voordragen „De Parel" van John, Steinbeck. 22 Febr. speelt de Haarlemse Muziekkamer strijk-or- kest o.l.v. André Kaart en tenslotte zal op 26 Maart Godfried Bomans de leden van het Nut de wereld la ten zien, door het oog van een Mei kever. HOOGMADE Goed geslaagde fancy-fair. De Woensdag en Donderdag gehouden bazar ten bate van het Groene Kruis is zeer goed geslaagd. De opening ge schiedde door burgemeester J. C. van Wageningen. Reeds direct was er goede belangstelling waar te ne men, zodat ook de attracties veel af trek hadden en de prijzen aan de man kwamen, prijzen welke vaak zeer nuttig waren. Gistermiddag ver maakte de jeugd zich in het bijzon der. Wij kunnen dan ook niets an ders doen, dan .de zo ijverig werken de dames, die een groot deel van hun tijd hebben opgeofferd om dit mooie succes te bereiken, te complimente ren. LEIDERDORP Aanbesteding. Door het archi tectenbureau Dekker en van der Sterre alhier, is ondershands aanbe steed het bouwen van een woonhuis voor de heer J. Rijnsburger Pzn., al hier. De uitslag is als volgt: W. C. van Oosterom 16800. M. v. d. Vel den 16050, C. Meerburg 15950, Alb. Mol 15850, H. D. v. Osnabrug- ge 15.825, W. Hennipman 15800, allen alhier woonachtig. Het werk is aan de laagste inschrijver gegund. TER AAR „Pro Rege*. Woensdagavond vierde de afd van de Nat. Ver. „Pro Rege' in een overvolle zaal de terug keer van de militairen uit Indonesië. De avond was tevens bedoeld als af scheidsavond voor „Flitsen van thuis" het 14-daags blad dat de afd. uitgaf voor de militairen. De voorz., de heer C. v. d. Bij: Jz„ sprak in zijn ope ningswoord de dank van het bestuur uit over het vele werk. dat geheel vrijwillig door velen was gedaan, om de uitgave en verspreiding van de Flitsen mogelijk te maken. Wij zijn blij, aldus de voorz., dat zovelen van onze jongens gezond zijn terugge keerd en betreuren het heengaan van één. Hem gedenken we met eerbied en wensen zijn familie kracht toe, om het leed te dragen. De secretaris de heer J. van Har ten gaf in een uitvoerig .verslag een overzicht van de gang van zaken in de afd. en uit het verslag van mej. J. van Vliet, die de financiën heeft beheerd, bleek, dat er zelfs nog een klein overschot was, waar deze avond van betaald kon worden. Ds. Corbijn van Willemwaard, Ned. Herv. Pred. te Zevenhoven gaf hier na indrukken weer van zijn verblijf in Indonesië als veldprediker. De heer Roos uit Alphen aan den Rijn, met mevr. Hagenbeek aan de piano luisterden de avond op en maakten haar gezellig op de van hen bekende prettige manier, die bij de aanwezigen goed in de smaak viel. „lüaaA. fo- de tiende, viel. Een verliefd paartje rustte te gen de leuning van de brug over de Zanderijsloot te Hillegom Ze keken naar de maan en de sterren, maar zeiden geen woord vanwege de liefde. Zwijgen is in sommige omstandigheden nu eenmaal veelzeggender dan spre ken. Toenklonk er een zacht ge rucht. „Zei je ieis?" vroeg hij tede:. „Nee liefste", antwoordde zij dromerig. Even later klonk ci een min der za^bt gerucht en toen mr.en- de zij, dat hij iets opmerkte. Maar nee hoor! Hij deed niets anders dan naar de sterren kij ker» en hemels slimlache". Nu moet een gerucht achter ergens vandaan komen. Dat te logisch! Maar verliefde mensen realiseren zich dat niet. Anders had het paartje onmiddellijk een onderzoek ingesteld, dat aan het licht gebracht zou hebben, dat de brugleuning niet helemaal in orde was. Helaas, het tweetal droomde verder tot plotseling het gerucht in een reuze herrie veranderde, wgarin het gekraak van latwerk het sterkst vertegenwoordigd was Fen dubbele plons was het sin* De omwonenden Drachten de geliefden weer op het, droge HILLEGOM ERNSTIG GEWOND. Door het ontploffen van een gra naat op het Malieveld te Den Haag op Prinsjesdag werd onze plaatsge noot korporaal T. M. H. Kramer van het vrijwilligers-opleidingscentrum te Wez^p ernstig gewond aan armen en benen. Levensgevaar bestaat er ge lukkig niet. Met de auto van de baas. Een knecht van de expediteur K. haalde de lG-tons truck van zijn patroon aan de Meerstraat weg en ging er mee uit. De man had zelfs geen rijbewijs. Later bleek, dat S. een bus met voet ballers had aangereden in de Ach terhoek waarbij meerdere voetballers gewond werden. De truck werd eveneens beschadigd. DE ZILK Nog juist bijtijds. De hond van G. die ten dode was opgeschreven wegens het doodbijten van kippen, liep onder een passerende auto, zo dat verdere maatregelen tegen hem niet meer nodig waren. KATWIJK AAN DEN RIJN K. D. CR. D. C. De uitslag van deze vriendschappelijke wed strijd was dat R. D. C. met 2311 won. A. van den BrinkF. Spieren burg 02; A. v. d. MeijH. Koele- wijn 20; P. van Egmond Jz.J. Schoneveld 11; J. van der MeijJ Laven 11; F. A. VerkuilA. Barn- hoorn 20; Joh. KromhoutG. Koele wijn 02; D. SchoneveldA A. Vooys 02; W. Leeuwenburg Jr J. van Elk 20; D. v. d. MeijJ Houwer 20; H. VoorbergenJ Heemskerk 20; C. ZandbergenJ Koeiewijn 02; J. GlasbergenP. v. Duy ven bode 11; S. Heemskerk C. van Klaveren 20; H. Verkuil Am. v. Beelen 20; J. Hoge wo ningres. Ab v. Beelen 20; R. HeemskerkB. Bedeker 20; C. JungeriusG. Freke 20. NOORD WIJK Oranjefeesten. Ondanks dat Fluvius gisteren zijn sluizen soms op heel royale wijze open zette, is dit geen belemmering geweest woor een gced en vlot verloop der georgani seerde spelen. Het evenement, de Ronde van Noord wijk-binnen is al bijzonder goed geslaagd en zowel deelnemers als toeschouwers waren ol lof hierover, zodat wij een vol gend keer zeker een reprise mogen tegemoet zien. Het touwtrekken bleek eveneens nog een graag ge ziene attractie. De uitslagen dezer spelen zijn: Koekhappen: 1. Paula v. Dijk, 2 Truus v. d. Berg, 3. Marijke Voge laar, 4. Willy Zuidhoek, 5. Ria Duin dam, 6. Rie Steenvoorden. Ringsteken met motorfietsen: 1. J. v. OostSj. v. Dijk, 2. A. v. Rhijn en echtgen., 3, W. Heemskerk en chtgen., 4. Nic. ZoetSuze Mulder, 5. H. v. Gent en echtgen., 6. P. SleenvoordenAns Steenvoorden, 7. II. VinkRie Koeiewijn. Kruiwagenrace: 1. F. v. SchieE. v. Schie, 2 A. BiermanJo Nieu- wendijk, 3. C. BiermanHenny Vink. 4. A. v. BeelenJacoba Koeiewijn; 5. C. SmitJacoba Smit, 6. A. Vink- Agatha Westerop, 7. P. v. d. Meer Jzn.Greta v. Schie. Ronde van Noordwijk: 1. H. Her mans, 2. W. Verloop, 3. F. Zuidhoek, WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MORGEN AFNEMENDE WIND Wisselende bewolking met voornamelijk gedurende de nacht nu en dan buien. Aanvan kelijk krachtige Westelijke wind morgen tijdelijk afnemende en naar Zuidwest krimpende wind. Overdag iets minder koud. 4. Dick Hoogeveen, 5. A. v. d. Berg, 6. P. Vink, 7. J. Zwetsloot, 8. A. Vink, 9. J. v. d. Berg, 10. J. Waal, 11- H. Turk (prestatieprijs). Touwtrekken: 1. Groep H. Groe- newoud, 2. groep v. d. Linden, 3. groep Thom. Vink. Verliezersronde touwtrekken: 1. groep Huize Offem, 2. groep Smit, 3. groep v. d. Heijden. Ongeval. Tijdens de feestelijk heden heeft zich nog een klein on geval voorgedaan met de zweefmo len. Door het breken van een ket tingschakel verloor een inzittende zijn evenwicht en bleef met zijn handen aan de kettingen hangen. Hierdoor kwam hij buiten de zweef- cirkel te hangen en raakte met zijn voet een 7-jarig meisje, dat. verwon dingen opliep en naar het Acad. Ziekenhuis moest worden overge bracht. Ook de persoon zelf viel op de grond, waardoor deze enkele ver wondingen opliep. VOORHOUT Schaakclub „Het Witte Paard." Tijdens de vergadering in het paro chiehuis memoreerde de voorz. het afgelopen jaar. Hij feliciteerde de heer A. Langelaan met zijn kam pioenschap en stelde hem een wis selbeker in 't vooruitzièht. Door fi nanciële moeilijkheden was deze er nog niet, maar hij hoopte over 14 dagen hem te kunnen uitreiken. Aan een verzoek van „de Zwarte Pion" uit Lisse om een wedstrijd te spelen ter gelegenheid van de opening van het seizoen kon helaas geen gevolg gegeven worden in verband met het Oranjefeest. Spr. hoopte toch dit jaar nog een returnwedstrijd te spe len. De bespreking over het a.g. schaakseizoen verliep ook vlot. Be sloten werd om contact te zoeken met de Leidse Schaakbond. Dit jaar zal ook weer zoals verleden jaar onderling gespeeld worden en wel op Maandagavond. Begonnen zal worden met een halve competitie met splitsing in 2 groepen wegens de grote deelnamen. De contributie werd vastgesteld op 20 cent per week tot eind Februari. VOORSCHOTEN Praatavond. In een meer intie me kring heef het. Demobilisatie-Co mité „Voorschoten" ten huize van mevr. A. S. M. de Graaf-^Bootsma een praatavond georganiseerd voor de sinds 5 Mei uit Indonesië terug gekeerde militairen. Circa 15 militai ren hadden aan de uitnodiging ge hoor gegeven. Drs H. A. Korthals, de voorzitter van het Demobilisatie comité sprak een woord van welkom tot de gedemobiliseerden en zette het doel van deze avond uiteen. Het werk van het demobilisatie-comité is. zo betoogde spr. met nadruk, meer bemiddelend werk. Het comité heeft niets weg te geven of aan te bieden. Zij kan alleen bemiddelen en probe ren bij diverse instanties iets voor de gedemobiliseerden *te bereiken. Ere-voorzit ter van het Demobilisa tie-Comité, burgemeester C, J. v. d. Hoeven en vervolgens de secretaris, de heer J. Aten en de leden, de he ren B. C. Bolle en W. Zoetemelk wa- en persoonlijk aanwezig om de we derwaardigheden en meer in het bij zonder de huidige omstandigheden van de gedemobiliseerden sinds hun terugkeer te vernemen, terwijl me vrouw A. S. M. de GraafBootsma als een goede gastvrouw de aanwe zigen verzorgde. Naast oude herin neringen uit de diensttijd werd ook het oog gericht op de toekomst en werden de mogelijkheden om een plaats in de maatschappij te verove ren uitvoerig besproken. De bijeen komst had een gemoedelijke en pret tige sfeer. ZOETERMEER EERSTE STEENLEGGING VAN DE NIEUWE SCHOOL. In dichte drommen gingen gister morgen de schoolkinderen met hun ouders naar de H. Mis, die werd op gedragen, om Gods zegen af te smeken over het werk der scholen. De gezangen werden uitgevoerd door alle kinderen. Na deze plechtigheid werd de eerste steen gelegd van de nieuwe meisjesschool. Alle kinderen met hun leerkrachten, ouders en andere belangstellendlen hadden zich bij t bouwwerk verzameld. Alvorens tot de plechtigheid over te gaan sprak pastoor Voorham een kort woord. Hij heette allen van harte welkom en het verheugde hem, dat er voor de jeugd scholen komen, die aan de nieuwe eisen voldoen. Het onder wijs is een van die zaken, aldus spreker, die ons na aan het hart liggen en in de tegenwoordige loka len, door vlijt en spaarzaamheid van vroegere geslachten bijeen gebracht, kan het onderwijs niet meer tot z'n recht komen. Hij sprak woorden van dank tot de architect, die voor deze parochie zo'n prachtige school heeft ontwor pen, alsmede tot de aannemer die het ontwerp zal uitvoeren. Daarna werd de steen door een meisje van Fischer en de Groot in gemetseld. Vervolgens legden de pastoor .kapelaan Schut de kerk meesters de eerw. zuster, het onder wijzend personeel en van elke klas een leerling een steen aan het nieu we gebouw. Tenslotte sprak de pastoor een dankwoord tot allen, die hun be langstelling hadden getoond en overhandigde aan de uitvoerder van het werk een enveloppe met inhoud voor hem en zijn werklieden. Hierna ging de jeugd naar de oude lokalen in de hoop spoedig de nieu- e school te kunnen bezoeken.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2