S)e Ccid6e(Soivtcmt Seoel in de tang der mariniers Twee kanten de rokende stad in MapaCmfiommen met êtattdende êmzine-yeCei Indonesië wil in de UNO De Ver. Staten beschuldigen Rusland Ned. missionaris in China vermoord Gijzelingswedstrijd in Berlijn Wat er uit 'n aktentas kwam Volgt Nederland de Grote Drie IN GROTE STIJL VRIJDAG 22 SEPTEMBER 19J0 41s«t JAARGANG No. 12088 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Geen direct gevaar voor inflatie! Directeur: C. M. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. v/.t f 1.50 p. orncL, f 4.50 p. kwart Franco p. p. I 5.25. - AdverU 15 ct. p. mm. Telefoontjes I 130 AMERIKAANSE en Zuid-Koreaanso mariniers zijn heden de stad Seoel binnengedrongen en door zoeken de straten op sluipschutters. De aanvallende troepen zijn minder dan een kilometer van het centrum van de stad verwijderd. Men verwacht, dat twee strijdgroepen van de mariniers, die met tanks van het Noorden en Zuiden een tangbeweging tegen de stad uitvoeren, in de loop van de dag in het hart van Seoel zul len aankomen. op hoog terrein ten Westen van de stad. Zij stortten een vernietigend vuur over deze troepen uit en ver klaarden in één salvo 500 man te hebben gedood. Deze dichte opeenhoping van Noord-Koreanen werd ook van de lucht uit aangevallen met „Napalm bommen", een nieuw type bom, die by ontploffing brandende benzine gelei wegslingert, die zich niet, zo als fosfor, laat verwijderen. Blijkbaar bevond deze Noordelijke concentratie zich in een gebied, waar olie was opgeslagen, want na het bombardement, stegen dichte, zwar te rookwolken bijna drie kilometer hoog de lucht in. Honderden Noord-Koreanen, meest m groepen van 20 of 30, gaven zich over. De Zuid-Koreaanse burgers werken met de mariniers samen bij het opsporen van sluipschutters en als burgers verklede soldaten. Deze laatsten vormen een ernstige, be dreiging voor de strijdkrachten der Verenigde Naties. De Noord-Koreanen belemmeren de operatie verder door artillerie- en mortiervuur, zelfs op het vliegveld Kimpo. Zware Noordelijke tegenstand Beide strijdgroepen behoren tot de eerste Amerikaanse divisie mari niers. Zij hebben ongeveer 8.000 goed verschanste Noord-Koreanen tegenover zich, zodat zij zich op een dagenlange strijd voorbereiden. Mariniersversterkingen, die he denochtend te Intsjon aan land gin gen, werden onmiddellijk naar het front gezonden ter aanvulling van de strijdgroep, die van het Zuiden uit Seoel binnentrekt en in de slag cm Jongdoengpo betrekkelijk zware verliezen heeft geleden. Deze strijd groep is hedenochtend over een pon tonbrug de stad Seoel binnengerukt. De rechterflank van de mariniers wordt gedekt door de zevende Ame rikaanse legerdivisie. Zware artillerie en intensieve bombardementen hadden tevoren de stad stormrijp gemaakt. Amerikaan se artilleristen hadden een duizend tal Nöord-Koreanen waargenomen VERDER DAN DE 38c BREEDTEGRAAD? President Truman heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie \erklaard, dat de UNO moet beslis sen of de verbonden strijdkrachten in Zuid-Korea de 38ste breedtegraad de grens met Noord-Korea, zullen overschrijden. De Verenigde Staten zullen zich bij het besluit van de UNO neerleggen, aldus Truman. HET ZUIDELIJKE BRUGGEN - HOOFD IN KOREA. Aan beide uiteinden van het Zui delijke front in Korea hebben de troepen der Verenigde Naties hun opmars in de nacht voortgezet, zo wordt in een legercommuniqué mee gedeeld. In het Zuid-Westen is de 25ste Amerikaanse divisie op verschillen de plaatsen 10 tot 13 km. opgerukt. Zij is tot in de nabijheid van Tsjoentsjonni, op de weg van Ha- man naar Tsjindjoe, doorgestoten. Aan de Oostkust hebben de Zuid- Koreane» een hoogte boven de stad Hoenghaen, 8km ten Noorden van de onlangs veroverde stad Pohang, be zet. Een gecoördineerde Amerikaans- Zuid-Koreaanse aanval ten Noorden van Jaegoe heeft in het gebied van Taboedong de Noord-Koreanen van de weg gedreven Verzoek zal worden ingediend Premier Moh. Natsir heeft in het parlement van de R.I. medegedeeld, dat Indonesië zal verzoeken te wor den toegelaten als lid van de Ver. Néties. Natsir zeide, dat tot nu toe dit ver zoek nog niet werd gedaan in ver band met -de afwezigheid van Rus land in de Veiligheidsraad. Een ver zoek om toelating in een niet voltal lig lichaam had wellicht kunnen worden opgevat als een stelling ne men ten gunste van enige partij. De premier van Indonesië, Moham med Natsir, heeft in het parlement een overzicht gegeven van de poli tiek, die door de nieuwe Indonesi sche eenheidsstaat zal worden ge voerd. Hij legde in zijn rede de nadruk op de economische kant van deze politiek en verklaarde, dat de rege ring borg zou staan voor de buiten landse investeringen in de archipel „voor zover deze garantie niet in strijd zou zijn met de belangen van het volk". Natsir zeide, dat er ten gevolge van stakingen honderden millioenen guldens verloren waren gegaan. De laatste tijd is er echter een merkba re verbetering geweest. Het fonds voor de buitenlandse handel is in vier maanden met 230.500.000 gul den opgelopen. Bij de binnenlandse moeilijkheden noemde de premier het topzware re geringsapparaat met 500.000 burger lijke ambtenaren, d.i. honderd pro cent meer dan voor de oorlog. De beste remedie was volgens Natsir een drastische rationalisatie. SOEWON GEVALLEN Bij de uitbreiding van het Noorde lijke bruggenhoofd hébben de strijd krachten van de Verenigde Naties gisteravond de stad Soewon ver overd, zo is officieel te Tokio be kend gemaakt. In Soewon, dat 28 km ten Zuiden van Seoel ligt, komen twee hoofd wegen samen, die onder alle weers omstandigheden te gebruiken zijn wegen lopen Zuidwaarts haar Taedjon en Koemtsjon en vormen de directe verbinding tussen het Noordelijke en het Zuidelijke brug- "enhoofd van Poesan. GENERAAL MACARTHUR TERUG TE TOKIO. Generaal MacArthur is Donderdag- ayond in zijn hoofdkwartier te To kio teruggekeerd. Hij heeft een week doorgebracht bijde strijdkrachten van de Verenigde Naties op het brug genhoofd van Intsjon. DE EVERTSEN IN HONGKONG AANGEKOMEN De Nederlandse torpedoboot jager „Evertsen" is hedenmiddag te Hong kong aangekomen. Het schip, dat tot de strijdkrach ten der Verenigde Naties behoort, zal, naar men gelooft^, in dok gaan om te worden gerepareerd. Anderhalt millioen Duitse krijgsgevangenen vonden de dood r\E VERENIGDE STATEN willen de Russen ervan beschuldigen, dat zij de dood van anderhalf millioen Duitse krijgsgevangenen in Rus sische concentratiekampen op liun geweten Rebben. De Amerikaanse delegatie bij de Algemene Vergadering van de Uno zal een onpartijdig onderzoek naar het lot van de Duitse krijgsgevangenen in Rusland eisen. Moskou zal beschuldigd worden van „volledige veronachtza ming van de fundamentele mensenrechten voor deze krijgsgevangenen. Nog honderdduizenden krijgsgevangenen zouden worden vastgehouden ondanks de officiële Russische verklaring, dat alle krijgsgevangenen zijn gerepatrieerd op 13.546 na die ziek zijn of wegens oorlogsmisdaden zijn veroordeeld. Het sterftecijfer in de Russische kampen was hoog. De meeste gevan genen stierven door verhongering, typheuze koortsen, te zwaar werk of te geringe medische verzorging. Voor zever men weet, voerden de Russen geen programma van massa-vernie tiging uit. Het kon hun eenvoudig niets schelen wat er met de Duit sers gebeurde. Ondanks de vele doden, aldus de ambtenaren, hebben de Russen nooit de moeite genomen officiële overlij densberichten aan de verwanten der gevangenen te zenden. De meeste Duitse gevangenen hebbén in kam pen achter de Oeral gezeten. Verwacht wordt, dat Wisjinsky de vorming van een onpartijdige commissie van onderzoek zal afwij zen. Maar zelfs indien Rusland een onderzoek weigert, zijn de Weste lijke mogendheden van plan om op deze kwestie te blijven hameren, omdat Rusland op dit punt in de propaganda-oorlog bijzonder kwets baar wordt geacht. WISJINSKY EN MALIK LIEPEN WEG Wisjinsky, heeft Donderdagavond een diner van de V. N. verlaten, toen de gouverneur van New York, Thomas Dewey, verklaarde dat de Sovjet-Unie „een millioen slavenar beiders" had. Malik volgde Wisjin sky op de voet Toen Dewey zag, dat beiden de tafel verlieten ,zei hij: „Ik moet zeg gen, dat ik het als een compliment voel, dat zij, die samenspannen om de wereld te vernietigen, zich terug trekken". VRIJWILLIGERS VOOR KOREA WORDEN GETRAIND. De vrij willigers voor Korea, die in de Nieu we Alexander-kazerne te 's-Graven- hage zijn gelegerd, hebben hun wa pens ontvangen. Het eersfe werk wat zij hadden te doen, was het ma teriaal (onder het wakend oog van hun commandant, majoor de Oude) te poesten. Links op de foto; het poetsen der geweren, nu onder toezicht van eer ste luitenant Clumpkens. Midden: ook de uitrusting werd door luite nant Clumpkens aan een grondige inspectie onderworpen. Rechts: de vrijwilligers aangetreden voor de barakken. Ass. Press verneem't uit Yukiang, Kiangsi, China, dat men daar gister morgen een Nederlandse missionaris, de 60-jarige Pater Joseph Theunissen op anderhalve km van zijn Missie post met een kogel door het hoofd heeft aangetroffen. Pater Theunissen die meer dan 40 jaar in China heeft gewerkt, is gedu rende de nacht ontvoerd en naar een rijstveld gebracht, waar hij werd ver moord. Het besctuur van de Duitse jour- nalistenbond te Bonn heeft bekend gemaakt, dat journalisten, die de po litiek van het communisme of van de Sowjet-Unie aanhangen, geschrapt zullen worden. DE STAND IS 51-25 Tengevolge van de, gisteren in 't kort gemelde, wederzijdse arresta ties van Oost- en West-Berlijnse po- litie-agenten .worden de grenzen van de'Oost-Berlijnse sector weer scherp bewaakt. De Engelsen werden Dinsdag naar de grenspost te Glienicke gediri geerd, toen Sow jet-soldaten de slag boom binnen de Engelse sector AFSCHEID GENERAAL GIEBEL ALS CHEF LUCHTMACHTSTAF. Woensdagavond heeft luitenant- generaal C. Giebel in het Officiers casino van de Luchtmacht te Sche- veningen zijn functie van chef lucht machtstaf officieel overgedragen aan luitenant-generaal I. A. Aler. Na de overdracht v.l.n.r. Gsneraal- majoor A. Baretta, plaatsvervangend chef luchtmachtstaf, de heer Tilanus, kamerlid, luitenant-generaal C. Gie bel, minister Schokking, luitenant- generaal I. A. Aler en de heer Riet veld, secretaris-generaal van het De partement van Oorlog. brachten. De infanteristen staan <tn- der het felle licht van booglampen langs de sectorgrens opgesteld, in frontuitrusting en met geladen ge weren om een herhaling van „het verwisselen van toneel" door de Sow jets te voorkomen. Gistermiddag kwamen de Sowjets aandragen met een reusachtig aan plakbord met een afbeelding van de Oost-Duitse premier Otto Grotewohl, dat zij in de bomen hingen met het gezicht naar de Engelsen gekeerd. Omstreeks het middaguur kwam een Sowjet-kolonel een Engels officier vertellen, dat hij zich niet in de En gelse, maar in de Duitse sector be vond en dat de Engelse sector zich in Engeland bevond. Evenmin is dit de Sowj et-sector, antwoordde de of ficier gevat, de Sowj et-sector ligt in Moskou. De kolonel draaide zich op zijn hakken om en liep zonder te antwoorden terug naar de Sowj et- sector. De soldaten van de Sowjet-post, die de documenten controleerden van Duitse chauffeurs, 'die de Engel se post waren gepasseerd, gaven de Duitsers op boze toon te verstaan, dat zij voor de Engelsen niet hadden behoeven te stoppen. De Sowjets hebben gisteren de twee leden van de Amerikaanse jni- litaire polite, die zij aan de grens hadden gearresteerd, weer vrijgela ten. De West-Berlijnse politie heeft opnieuw vijf Oost-Berlijnse agenten gearresteerd, waardoor de stand WestOost thans 5125 is in de „gij zelaarsveldslag". De politie van West heeft een uitwisselingsaanbod ge daan, doch Oost heert hét afgesla gen, vermoedelijk in afwachting van de uitspraak tegen de zes Oost-Ber lijnse agenten, die met wapens in handen van de Amerikanen vielen De aap kwam daardoor uit de mouw NAAR eerst thans bekend is gewor den, is de West-Duitse regering eer der tot haar actie tegen de onbetrouwbare elementen in het corps ambtenaren en employé's in staatsdienst overgegaan dan aanvankelijk was beoogd en wel naar aanleiding van een toevallige ontdekking. Aldus meldt het „N v d. D." Een dag of tien geleden veronge lukte op de autobaan van Frankfort a. d. Main naar Keulen een auto. De bestuurder werd zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Bij het onderzoek van het interieur van de auto vond de politie een aktentas met zonderlinge inhoud. Deze bestond uit enige bundels bankpapier, een ten dele gebruikt chèqueboek en een lijst met namen, waarachter bedragen tussen 100 en 500 mark vermeld stonden. De dragers van deze namen ble ken personen te zijn, die bij verschil lende openbare bedrijven een betrek king hadden en tegen een maande lijkse vergoeding berichten leverden aan het hoofdkwartier der West- Duitse communisten te Dusseldorp. In het begin van de week heeft in dit gebouw een huiszoeking plaats gehad, waarbij de politie behalve een geheime zender en een ontvang toestel, een vrachtwagen vol, akten- materiaal in handen vieL Over de resultaten van het onderzoek van dit matex-iaal is om begrijpelijke rede nen tot dusver niets bekend gemaakt. Evenmin zijn de namen der commu nistische agenten gepubliceerd, doch het lijdt geen twijfel, dat weldra velen der gecompromitteerde ambte naren ter verantwoording zullen worden geroepen. Vooral bij de West-Duitse spoor wegen en bij de posterijen zijn, vol gens mededeling van het bondsmi- nisterie van Binnenlandse Zaken, tal van communisten en geestverwanten in dikwijls hoge posities werkzaam. Dit verschijnsel is een gevolg van het gebrek aan controle gedurende de eerste maanden na de bezetting. De toen reeds actieve communisti sche partij slaagde er in, de tijd van verwarring te gebruiken om ver trouwenslieden in politieke econo mische en culturele organen te smok kelen. Omdat niemand hen voor le den der communistische partij hield, konden deze lieden gemakkelijk op goede posten beslag leggen. Wat voor de spoorwegen en de posterijen geldt, geldt in even hoge mate voor de West-Duitse politie. Ook zij is sterk communistisch besmet. Intussen heeft ook het gemeente bestuur van West-Berlijn het voor beeld der West-Duitse regering ge- gemeentepersoneel, die communis tisch zijn of met het communiisme sympathiseren, te ontslaan. Ook de aanhangers van de Strasser-bewe- ging en van de rechtsradicale Remer- partij vallen onder deze verordening. LEVERING VAN STROOM AAN WEST-BERLIJN GESTAAKT. Kort na middernacht heef^het ge meentebestuur van Oost-Berlijn de levering van electrische stroom aan de Westelijke sectoren van de stad stopgezet. Door de Oost-Berlijnse autoriteiten is verklaard, dat het West-Berlijnse gemeentebestuur geweigerd heeft de vastgestelde prijs te betalen, hetgeen door de Westelijke gemeente-auto riteiten wordt ontkend. De afsluiting van de stroomtoevoer, de tweede binnen drie maanden heeft weinig invloed op de West-Berlijnse stroomvoorziening. Staat van oorlog met Duitsland Nu de Grote Drie in New York hébben besloten tot opheffing van de oorlogstoestand met Duitsland, wordt op de verschillende daarbij betrokken departementen in Den Haag nagegaan hoe en wanneer Ne derland eveneens hiertoe zal kun nen overgaan. In welingelichte kringen acht men het waarschijnlijk, dat Nederland dit voorbeeld spoedig zal volgen, daar dit geheel in de lyn ligt van de buitenlandse politiek, zoals die hier gevoerd wordt. De Kroon zou een beslissing moeten nemen, maar het wordt zeker geacht, dat, alvo rens een dergelijk besluit uit te lokken, overleg zal worden gepleegd F\E voorzitter der Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, heeft bij de aan vaarding van zijn ambt een rede ge houden, waarin gesproken wordt van een benauwend probleem en een be klemmende vraag. Het ligt niet in de aard van dr. Kortenhorst vragen be nauwend en beklemmend te noemen, wanneer ze het niet zijn, of nodeloos problemen op te roepen in een tijd, welke bijna uit elkaar springt van beklemmingen en benauwdheden. Zijn benauwdheid betreft de over belasting met werkzaamheden van het parlement. Men zal geneigd zijn dr Kortenhorsts benauwheid niet zo zwaar te tillen, gewend en gewoon als we raken aan angstkreten, die aan de boezem van de gehele mens heid ontwellen. Het zij onmiddellijk toegegeven en de Kamervoorzitter zou ons daar in bijvallen dat de beklemming, waarvan hij sprak er een is van ta melijk onschuldige aard. Zij is, ver geleken bij de hart-aanvallen, waar de menselijke samenleving aan bloot staat, niet meer dan een verkoudheid, welke voor de Tweede Kamer lastig kan zyn, i&aar met huismiddeltjes kan worden genezen. Enkele van die middeltjes heeft de voorzitter zelf reeds aangeprezen: uitbreiding van het getal Kamerleden en een systeem van plaatsvervangen de Kamerleden, zodat meer leden vrij komen voor buitenlandse bemoeiin gen. Vroeger zou men zich hebben afgevraagd: wat hebben Nederlandse parlements-leden voor taken te ver vullen in het buitenland, maar een dergelijke gedeeltelijke internationa lisatie van ons eigen parlement vindt de doorsnee-Nederlander thans van zelfsprekend. Vaak onbewust, door het lezen van de verslagen over het Straatsburgse parlement, het militai re landen-overleg. is bij ieder onzer de overtuiging ingedruppeld, dat de grillige lijnen en kleuren, welke op de landkaart binnen- en buitenland van elkaar scheiden, aan het ver vloeien en verbleken zijn. Ook het verblijf van zovele duizenden jonge mannen in Indonesië, waardoor in de brede orptrek van hun verwanten en kennissen werkelijke belangstelling werd gewekt voor een totaal anders- geaard land, heeft het zijne bijgedra gen tot het meer cosmopolitisch, het meer in wereld-verhoudingen denken door dat gedeelte van ons volk, het welk er vóórdien nog niet rijp voor was. Deze ontplooiing, waardoor ook de volksvertegenwoordiging als dr Kortenhorsts verlangen vervuld wordt enigermate van karakter zal verande-en. wekt ongerustheid bij degenen, die een ontwikkeling, willen tegenhouden, welke toch niet te remmen is. Zij zijn bevreesd, dat door het „zo hoogst belangrijke in ternationale werk", de belangstelling van de Nederlandse burger voor de landspolitiek nog meer zal afnemen, dan in grote lagen reeds het geval is- Die vrees komt ons ongegrond voor. Een grootscheepser taak-vervulling van het parlement zal, omdat zij fei telijk de weerklank is van wat er in het yolk leeft, de belangstelling blijven wekken. Het politiek gekib bel in, maar ook buiten het parle ment, zal echter in steeds vermin derende mate het volk aanspreken afgezien dan van enkele politieke die-hards omdat het volk zelf in grote lijnen is gaan denken en ieder Nederlander persoonlijk zich gesteld ziet voor dezelfde problemen als waarmede het wel en wee van de we reld is gemoeid. De tijd, dat het pu bliek zich verkneukelde in vliegen- vangerij is voorbij. Het verwacht van de volksvertegenwoordiging en de andere openbare lichamen een volkomen-zakelijke, waar nódig be ginsel-vaste. behartiging van zijn be langen. Het volk is daarbij zelf ervan overtuigd, dat de eigen belangen in nauw verband staan met de wereld politiek en de vervulling van zijn wensen slechts mogelijk kan worden gemaakt door internationaal overleg. De taak van het parlement groeit; het volk groeit mee en zal, in de ver vulling van dr Kortenhorsts denkbeel den een krachtige aansporing vinden tot een hernieuwd medeleven met de moeizame, tegenwoordig te weinig gewaardeerde, wetgevende arbeid van een parlement-in-grote-stijl. volgd en besloten de leden van het i met België en Luxemburg. KoAAeU^t... Onmerkbaar verdwijnt het lioht, de nacht breekt aan zonder dat men weet hoe.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1