S)e C^idóe^narit' Amerikaanse mariniers in Seoel Van twee kanten Üladia-S^aei uit binnengerukt de aethe* Een UNO-strijdmacht in ieder land Waar de godsdienst (vogel)vrij is DE VREDE REDDEN Ko-Vie-ttie.... Directeur: C. M. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 21 SEPTEMBER 19J0 41ste JAARGANG No. 12087 MARINIERS DRINGEN SEOEL BINNEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Versterkingen rukken aan Volgens radio-New-York zijn Amerikaanse mariniers Woensdagavond van twee zijden Seoel binnengedrongen. De communistische zender van Seoel verdween gisteren te 14.00 uur Koreaanse tijd (6 uur Ned. tijd) uit de aether. Bekend gemaakt werd, dat de uitzending te 17.00 uur Kor. tijd (9 uur Ned. tijd) zou worden hervat, doch dat is niet gebeurd. Het com muniqué van MacArthurs hoofdkwartier, dat even na middernacht (plaat sel^ke tijd) werd uitgegeven, zegt dat een mariniersdivisie aan beide oevers van de Han gestadig in Zuid-oostelijke richting vorderde en aan de Zuidelijke oever de buitenwijken van de voorstad Jongdong had bereikt. Jongdongpe werd Dinsdag door vooruitgetrokken eenheden van de mariniers bezet. Volgens het communiqué werd bij de vorderingen toenemende weerstand ontmoet. belangrijke weg langs de gehele Oos telijke kust van Korea. Deze stad, welke in de tweede week van het Noordkoreaanse offensief veroverd werd, is door een spoorweg dwars over het Koreaanse schiereiland met Seoel verbonden. Over de sterkte van de Zuidko- reaanse landingstroepen zijn er geen inlichtingen. Alle operaties blijven volgens het vastgestelde plan verlopen. Het vijandelijke verzet in Pohang draagt geen georganiseerd karakter meer. Ten Noorden van Taegoe staat de rechterflank van de Zuidkoreaanse eerste divisie op nog geen 8 km. van Koenwi, terwijl de linkerflank bijna tot Taboe loopt. Ten Zuidwésten van Taboe staan eenheden van de Amerikaanse 24ste divisie op de Westelijke oever van de Naktong tegenover Waegwan. Zuidelijker op de Westelijke oever zijn tanks van de Amerikaanse tweede divisie van de rivier de Hwang acht km. naar het Zuiden op gerukt. De hoofdmacht van de Amerikaan se 25ste divisie werd gisteren tegen gehouden door de krachtige vijande lijke verdediging ten Zuidwesten van Haman. In berichten van het front wordt gezegd, dat een voorhoede der Ame rikaanse mariniers, voorafgegaan door tanks, Seoel Woensdagavond aan drie zijden isoleerde. Even vóór de middag bezetten de mariniers Seoel's belangrijke ran geerterreinen. ongeveer zes km ten Noorden van de stad. Officieren van de Amerikaanse geheime dienst hebben het hoofd kwartier van generaal MacArthur medegedeeld, dat de Noord-Koreanen snel een colonne van 200 voertuigen, waaronder veertig tanks, „van de Mandsjoerijse grens'' naar het Zui den dirigeren.De colonne kwant van Antoeng aan de grens van Korea en Mandsjoerije en was thans, na een afstand van meer dan 300 km afge legd te hebben, in de nabijheid van Kaesong, dat ongeveer 65 km ten Noorden van Seoel ligt, zo werd ge meld. LANDING TE SAMTSJOK Enige dagen geleden zijn Zuid-ko- reaanse mariniers te Samtsjok aan land gegaan en hebben zij een brug- gehoofd gevestigd. Samtsjok ligt aan de Oostkust op dezelfde höögtè als Seoel aan de Westkust. Langs Samtsjok loopt vérder dè Sovjet-voorstel voor vredespact Herkauwde ideeën De Sowjet-Russische minister van buitenlandse zaken, Andrej Wisjins- ky, heeft in de Algemene Vergade ring van de V.N. te Flushing Mea dows een voorstel ingediend, inhou dende dat de leden van de „Grote Vijf" een vredespact zouden opstel len en hun strijdkrachten met een derde verminderen. Wisjinsky deed de volgende voor stellen om „de naderende dreiging van een nieuwe oorlog weg te ne men". 1. Verbod van oorlogspropa ganda. 2. Verbod van atoomwapens en het instellen van een strenge inter nationale controle op de uitvoering daarvan. Het eerste land, dat gebruik zoy maken vai atoom- of andere wa pens of tot massale vernietiging zou overgaan moest worden beschouwd als de bedrijver van een misdaad je gens de mensheid. 3. De V.S., Engeland, Frankrijk, China en de Sowj et-Unie moeten een pact sluiten ter versterking van de vrede en hun huidige strijd krachten in 1950 met een derde ver minderen. Dit program komt in grote lijnen overeen met het Sow jet-voorstel, dat de Algemene Vergadering verleden jaar verwierp en waarin eveneuns verzocht werd om een vredspact van de „Grote Vijf". Piloten, die terugkeerden van verkenningen, meldden, dat Noord- Koreaanse troepen klaarblijkelijk uit Seoel vluchten, zo meldt Reu ters correspondent Roy Macartney. De piloten zeiden, dat zij „druk verkeer" hadden waargenomen, dat van de stad naar het Noord-Oosten ging, in de richting Tsjoentsjong. Intussen beweegt zich een grote co lonne met 40 tanks in de richting van de bedreigde stad, die zij thans tot op 55 km. genaderd is. Nacht- verkenners hebben ook „aanzien lijke" troepenbewegingen ten Zuiden van -Seoel waargenomen. MacArthurs vooruitgeschoven hoofd kwartier in Korea, bericht, dat de luchtmacht van de Verenigde Na ties heden een begin heeft gemaakt met het bombarderen van banen, die door het centrum van Seoel lo pen. Volgens Reuter wijst dit erop, dat de troepen verwachten nog he denavond in de stad te zullen zijn. Naar wordt gemeld, trekken de Noord-Koreanen grote troepen machten van het Zuidelijk front weg. Hun zevende divisie en een heden van hun negende divisie zijn „met onbekende bestemming" ver trokken, aldus een woordvoerder van het Amerikaanse leger en aan de linkerflank van het Zuidelijk bruggenhoofd zouden 1.000 man Noordelijke troepen in de richting Tsjinjoe naar het Westen trekken. Ook zijn er grote Noord-Kore- aanse troepenbewegingen gaande ten Noorden van Taedjon, maar deze troepen zijn blijkbaar van plan Seoel voorbij te trekken. 2000 man Noord-Koreanen. die ten Oosten van Waegwan hardnek-^ kig weerstand bieden, worden be dreigd door een tankbeweging van Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troepen. In het Zuiden blijft de Noord-Ko- reaanse weerstand nog zeer krachtig en er zijn nog geen tekenen van een ineenstorting van het front. Kolonel Lie Hak-Koe, de stafchef van de Noord-Koreaanse dertiende divisie, heeft zich heden aan het front bij Taboedong aan de Ameri kanen overgegeven. LUCHTHOSPITAAL BRENGT GE WONDEN' THUIS. De R.A.F. heeft met een speciaal voor dit doel ingerichte Hastings, een twee-weke lijkse luchthospitaaldienst geopend tussen het Midden- en Verre Oosten, en het Lyneham vliegveld, Wiltshi re, Engeland. Hiermede worden ge wonden naar het vaderland terugge bracht. Met een speciaal toestel wordt een brancard uit de Hastings geladen. EEN VOORSTEL VAN DEAN ACHESON A MERIKA EN DE SOVJET-UNIE trachten beide op hun manier de „wereldvrede te redden". De Amerikaanse minister van buitenland se zaken, Dean Acheson heeft gisteren in de Assemblée der Verenigde Naties een plan ingediend ter voorkoming van locale conflicten. Hij stelt voor, dat de landen der Verenigde Naties buiten hun nationale strijdkrachten om in hun eigen land speciale troepen ter beschikking van de UNO zullen houden, gereed cm bij het eerste alarm in actie te komen. Andrei Wysjinsky heeft zich onmiddellijk tegen het Amerikaanse denk beeld om dit voorstel aan de agenda toe te voegen, gekeerd met de woor den, dat „Acheson probeert, de Verenigde Naties mee te slepen op een pad, hetwelk niets gemeen heeft met de problemen, waarvoor de Assem blée zich thans gesteld ziet". SHAW WORDT OPGEKNAPT George Bernhard Shaw, de 94- jarige Engelse toneelschrijver, die elf dagen geleden aan een heupfrac tuur is geopereerd, heeft Donderdag een nieuwe operatie ondergaan. Shaw, wiens toestand na zijn eer ste operatie goed vooruit ging, moest niettemin in het ziekenhuis blijven voor behandeling van nieren en blaas. Men hoopt door de tweede opera tie, die weinig ingrijpend zou zijn geweest, hem ook van deze kwaal te genezen. Shaw is het er niet mee eens, dat hij in het ziekenhuis zo dikwijls ge wassen moet worden. Hij vraagt ziin verpleegster vaak om een bewijs, dat hij gewassen is „om te voorko men, dat iemand anders mij nog eens zou komen afschrobben". Bij Palembang op Sumatra is een Nederlander, wiens naam niet bekend gemaakt is, in zijn auto door twee onbekenden doodgeschoten. TOEN IN HET LAGERHUIS ge-1 ning op de uitslag te wachten. Met stemd werd over de nationalisatie een meerderheid van zes stemmen der Engelse staalindustrie, stonden wist de regering de nationalisatie er buiten honderden mensen vol span-1 door te krijgen. Veiligheidspatrouilles Acheson stelde verder voor, de mogelijkheid te scheppen om de As semblée binnen 24 uur in spoedzit ting bijeen te krijgen indien de Vei ligheidsraad niet in staat is, op te treden tegen een daad van agressie cf een verbreken van de vrede. Ook wil hij de Assemblée een z.g. veilig heidspatrouille doen oprichten, die onmiddellijk een onafhankelijk rap port kan uitbrengen over elk gebied, waar een internationaal conflict dreigt zulks op uitnodiging of mot toestemming van de landen, waar onderzoek moet worden inge steld. „Wij hebben zulk een defensieve macht nodig om zonder catastrofe door deze tijd van spanning heen te komen en een periode te bereiken, waarin werkelijke onderhandelingen de normale methode tot bijleg ging van geschillen zullen gelden. Dit perspectief vindt men weerspie geld in het door de secretaris-gene raal, Trygve Lie, opgestelde twintig jarenplan voor de vrede", verduide lijkte minister Acheson zijn voor stel. „In dit vergezicht wordt er re kening mee gehouden, dat de Sovjet Unie niet altijd en eeuwig de vrede in de weg zal staan en wellicht te eniger tijd een filosofie van leven- en-laten-leven zal aanvaarden". Deze bijeenkomst van de Assem blée noemde Acheson een beslissen de zitting. „Vóór ons ligt de moge lijkheid om te handelen, waardoor de hoop op vrede, veiligheid, wel vaart en gerechtigheid voor vele ge neraties gered kan worden. Doch evenzeer hebben wij de mogelijk heid om ons besluiteloos te laten voortdrijven, of ons slechts ten halve in te spannen. In deze laatste richting worden wij naar de cata strophe gevoerd* De keus ligt aan ons. Zij zal wor den gemaakt, of wjj nu handelen of niet." RUSSISCHE HINDERPALEN De So\ "nie legt de vrede hinderpalc i de weg, betoogde Acheson in zijn rede tot de Assem blée. De eerste werd verleden jaar door de vertegenwoordiger van Li banon zo juist geformuleerd toen deze zei: „Er bestaat geen groter onenigheid dan wanneer de ene partij de andere geheel van de aard bodem wil wegvagen". Ten tweede: de wolk van geheimzinnigheid, waar in de ïjovjet-leiders de volken en landen, waarin Rusland zijn bewape ning opvoert. Ten vierde: Het ge bruik, dat de Sovjet-leiders 'van de internationale communistische be wegingen maken om in andere lan den troebelen te verwekken ten ba te van het Russische imperialisme. TOENEMENDE ONVEILIGHEID IN WEST-PRIANGER. Radio-Indonesië bericht, dat men thans de toenemende onveiligheid in West-Prianger erkent. Het aantal moorden en rampokgevallen neemt de laatste weken in de regentschap pen Bogor, Sukabumi en Tjiandjur schrikbarend toe. Na het invallen van de duisternis is het gebied ten Z. van Bogo (Buitenzorg) niet meer veilig te achten, ook de grote wegen niet. Politie-autoriteiten in Bogor verklaarden deze week, dat zij de toestand critiek achtten. Zondagmid dag werden 4 leden van het Indone sische leger door een bende van 130 man overvallen en vermoord. In het sterk geaccidenteerde terrein ten Zuiden van Tjiandjur en Sukabumi zijn reeds enkele maanden zuive ringsacties aan de gang. Dit gebied werd onveilig gemaakt door een bende, die ongeveer 200 man telt. De moeilijkheden liggen in het zware terrein, waardoor men hen nog niet te pakken heeft kunnen krijgen. De hardnekkige achtervolging van de bende met hun leiders wordt voort gezet, aldus Radio-Indonesië. MET SPELD IN DE LONG DE OCEAAN OVER. Ongeveer een half jaar geleden had de 25-jarige mejuffrouw Johanna Tijsterman uit Amstelveen het ongeluk een speld in te slikken toen zij nieste. Zij werd in verschillende Nederlandse zieken huizen opgenomen, doch het gelukte niet de speld te verwijderen. Toen werd de foto van haar linker long, waarin de speld zit, naar dr. Cheva lier L. Jackson, hoofd van de bron choscopische kliniek der Temple Universiteit te Philadelphia, gezon den. Deze verklaarde de speld te kunnen verwijderen. De K.L.M. bood mejuffrouw Tijsterman een heen- en terugreis naar Philadelphia aan. Op deze foto ziet u mejuffrouw Tijsterman met een verpleegster in het ziekenhuis te Philadelphia, vóór de operatie. A LS TWEE HETZELFDE DOEN is dat nog niet hetzelfde. Dat zien wij in de Assemblée der Verenigde Naties, welke op het ogenblik te Flushing Meadows bijeen is. Daar zijn Acheson en Wisjinski beiden be zig „de wereldvrede te redden", maar op diametraal tegenovergestelde wijze. Wisjinski heeft opnieuw een vre despact tussen de Grote Vijf voor gesteld, met een onmiddellijk 0 ingaande vermindering der strijdkrachten met een der de en natuurlijk weer afschaffing van de atoombom. Wij kunnen de mentaliteit van Malik en Wisjinski moeilijk begrij pen; de stelselmatige afzondering achter het IJzeren Gordijn maakt hun denkwijze blijkbaar ietwat zon derling. Want voor ieder weldenkend mens is het onbegrijpelijk, dat Wis jinski zonder blikken of blozen tel kens met oude en reeds eerder ver worpen voorstellen duft te komen aandragen, waarvan trouwens een kind in de politiek de leugenachtig heid doorziet. Het is volkomen te begrijpen, dat de Russen niet gaarne zien, dat het Westen zich wapent en zich sterk maakt, want dan kunnen zij hun Ko- rea-spelletjes niet meer spelen. Daar om moeten de anderen zich weerloos maken, terwijl zij zelf slechts met woorden en beloften schermen, doch angstvallig elke controlerende blik over het IJzeren Gordijn afweren. Was het jongste veto van Malik in de Veiligheidsraad geen afwijzing van een commissie van onderzoek naar Mandsjoerije, waar Amerikaanse vliegers de grens zouden hebben ge schonden? In 's hemelsnaam geen pottenkijkers! Stalin, trek je ijzeren gordijn op en de wereldvrede is verzekerd. Zolang Stalin dat niet doet, blijft de beste garantie van de vrede de bereidheid tot de oorlog. Vandaar de voorstellen van Acheson, in de Assemblée-vergadering van giste ren; zij komen neer op maatregelen tot opvoering van de paraatheid te gen elke agressie. Zolang de UNO nog geen eigen leger heeft, dienen de afzonderlijke landen speciale UNO- eenheden op te leiden en uit te rus ten voor directe dienst ten behoeve van de Verenigde Naties. Dat is een reëel plan, opgesteld met volkomen begrip van de werkelijke gevaren °n van de noodzaak om deze met vast beradenheid het hoofd te bieden. Met praten en papieren resoluties aanne men komt men er niet,- vooral niet wanneer er één is, die het veto-recht met virtuositeit weet te hanteren. Om dat misbruik van het veto recht te omzeilen heeft Acheson voor gesteld, voorzieningen te treffen tot het bijeenroepen van spoedzittingen van de Algemene Vergadering, in dien de Veiligheidsraad wordt ver hinderd op te treden. In de Veilig heidsraad kunnen de Russen door hun veto elke actie verlammen, doch in de Algemene Vergadering niet. Acheson's plan zou dus hierop neer komen, dat de Algemene Vergade ring permanent gemaakt werd en dat permanente afgevaardigden voortdu rend te New York aanwezig zouden moeten zijn. Een moeilijkheid is ech ter, dat besluiten van de Alg. Ver gadering toch weer g(^dgekeurd moeten worden door de Veiligheids raad. Teneinde deze klip te ontlo pen zou men het Handvest grondig moeten wijzigen. Wij zijn benieuwd of dat lukken zal. Pater kreeg de sleutels niet De ongelofelijke moeilijkheden, waaronder hij in Moskou heeft moe ten werken, heeft pater Jean de Ma- tha Thomas A.A. geschetst, toen hij in Frankrijk terugkeerde na zijn uit wijzing uit de Sovjet-Unie. Pater Thomas, die pastoor was van de kerk van de H. Lodewijk van de Franse Ambassade te Moskou, keer de in gezelschap van de Franse Am bassadeur per vliegtuig naar Frank rijk terug. Ofschoon de vertegenwoordigers en ambtenaren van de Russische re gering hartelijk waren, hadden zij hem reeds gedurende lange tijd vele moeilijkheden in de weg gelegd, zo vertelde pater Thomas. Zo prote steerden zij op zekeren dag, omdat hij niet de vereiste lijst zou hebben overgelegd van 20'leken, die verant woordelijk kunnen worden gesteld voor het bestuur van de kerk. Toen hij antwoordde, dat hij bij zijn aan komst reeds een lijst had ingezon den, die het gehele corps diplomat! que omvatte, kreeg hij ten antwoord, dat de lijst nimmer was ontvangen en dat een kerkbestuur in ieder ge val uit Sovjet-burgers diende te be staan. De Sovjet-autoriteiten stelden toen zelf een aantal Sovjet-burgers aan als lid van het kerkbestuur. Na dit incident nam het hoofd van het kerkbestuur de sleutels kerk in beslag. Het gevolg hiervan was, dat pater Thomas verscheidene malen voor de kerk moest wachten, voordat de deuren voor hem werden opengemaakt en hij de H. Mis kon opdragen, Ongeveer een jaar geleden werd in Moskou was gearriveerd, door de Sovjet-minister van Godsdienst de vroegere leider der godlozen-bewe ging, met de zqrg voor de kerk be last. Voor zover pater Thomas heeft kunnen nagaan,was de Litause priester niet in het bezit van de ver eiste kerkelijke geloofsbrieven. Van die tijd af kon hij zijn bediening slechts uitoefenen, wanneer deze Li tause priester hem dit toestond. Hierdoor werd het voor pater Tho mas onmogelijk gemaakt nog langer de biecht te horen van de Russen, en evenmin kon hij tie kerkelijke plech tigheden vervullen bij hun huwelij ken of begrafenissen. De enige niet-Russische priester in Moskou is zijn ordegenoot pater Ar thur O. Brassard uit Worcester (Mass.) in de Verenigde Staten, die evenwel nog steeds geen toestem ming heeft gekregen om in het open baar de H. Mis op te dragen of op andere wijze zijn priesterlijke bedie ning uit te oefenen. Het gevolg hiervan is, aldus pater Thomas, dat alleen de Litause pries ter de zorg heeft vooor het personeel van de ambassades der Katholieke landen, terwijl hij noch Frans noch Engels spreekt. Er waren vroeger ongeveer 15.000 Katholieken in Moskou, verklaarde pater Thomas, maar dit cijfer is de laatste jaren gestegen door de komst van een aantal Roemenen en Hon garen. De Katholieke priester in Le ningrad werd in 1949 verbannen, ter wijl de priester in Odessa sedert 8 jaren in de gevangenis verblijft. Een paar dagen voor zijn vertrek, op Vrijdag 25 Augustus, droeg pater Thomas een H. Mis op ter gelegen heid van het feest van de H. Lode wijk. Ofschoon er geen uitnodigin gen waren verzonden, woonden per soneelsleden van de ambassades van een Litause priester, een zekere Jo-1 alle vrije landen, Katholiek zo goed seph Butorovich Adamevich, die pas| als niet-Katholiek de H. Mis bij. DE PAUS OVER HET TONEEL. Tijdens een audiëntie, verleend aan een honderdtal acteurs, actrices en leerlingen van de Parijse Katholieke Theater-unie, zeide Z.H. de Paus hét toe te juichen, dat het gewijde dra ma weer in de moderne schouwbur gen wordt vertoond. De tegenwoordige tijd, aldus de Paus, heeft, wel verre van het ware christelijke theater te doen verdwij nen, zijn luisterrijke triomf aan schouwd. Men moet wel bevooroor deeld zijn om te zeggen, dat immo rele, ongodsdienstige of vulgaire to neelstukken beantwoorden aan de smaak van het publiek. Dit is een be lediging van het publiek en van zijn goede smaak, zijn juiste oordeel en goede zeden. ADN MELDT ONTDEKKING VAN MASSAGRAF. Volgens het nieuwsbureau ADN (Sovjet-zóne) is-er 'n massagraf met het stoffelijk overschot van onge veer 30 oud-gévangepen van een concentratiekamp en van Russische soldaten ontdekt te Bautzen, in Sak sen, waar tijdens de oorlog ongeveer 200 Russen, Polen en Tsjecho-Slowa- ken werden te werk gesteld. Het nieuwsbureau voegt er aan toe dat alle lijken sporen dragen van een nekschot. Iedere strijd is tenslotte een op- en neergaan; een worstelen dat ttaeeen willen en volbrengen ligt.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1