Min. Lieftinck publiceert zijn millioenennota Nieuwe Friese melkmachine in Leiden gedemonstreerd Electrische Leiden-Utrecht gaat 8 October rijden Ter-Aar viert Oranjefeesten WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1950 I )E LEIDSE COURANT PAGINA 3 Ontwerp begroting heeit tekort van i. 117 millioen De ontwerp-begroting voor het jaar 1951 wijst een tekort aan van 117 millioen, tegen een tekort van 367 millioen op de aanhangige be groting van 1950, hetgeen dus betekent een verbetering van 250 mil lioen. Dit deelt de minister van financiën mede in de millioenennota, die Dinsdagmiddag aan de Staten-Generaal is aangeboden. De minister herinnert er aan, dat in September van het vorig jaar een sluitende begroting kon worden ingediend. Het besluit tot devaluatie van de gulden heeft echter uiteraard voor de ontwikkeling van de finan- fciële toestand van het rijk verstrekkende gevolgen gehad, welke ook op de begroting 1951 van invloed zijn. Een tweede voor de budgetaire ontwikkeling ongunstige omstandig heid vormden de besluiten der Ronde Tafel-conferentie, waarvan de ge volgen zich o.m. manifesteerden op militair gebted. Deze factoren, welke hebben geleid tot de indiening van nieuwe be- grotingsontwerpen en ingrijpende nota's van wijzigingen, veranderden het aanvankelijk geraamde begrotingsoverschot voor 1950 ad 20 mil lioen in 't eerder genoemde begrotingstekort voor dat jaar van 367 millioen. Deze ontwikkeling in het lopende begrotingsjaar heeft de regering met grote zorg vervuld en haar bij de voorbereiding van de ontwerp-be groting voor 1951 steeds voor ogen gestaan. In de gevallen waar dit zon der de algemene beginselen van het regeringsbeleid aan te tasten ook maar enigszins mogelijk bleek, zijn dan ook op de aanvankelijk opge stelde voorontwerpen aanzienlijke peducties toegepast. Het resultaat hiervan was, dat de uitgaven voor 1951 op een lager bedrag konden worden gesteld dan die van de aan hangige begroting voor 1950 Mede dank zij een hogere raming der mid delen kon het geraamd begrotingste kort voor 1951 beperkt blijven tot 117 millioen. Vergeleken met de herziene ra ming voor 1950 wijst de ontwerp begroting voor f951, voor wat de ge wone dienst, de buitengewone dienst I en het nadelig saldo van het Land- bouw-egalisatiefonds gezamenlijk betreft, een verbetering van het bud get aan van 355 millioen. Het is de regering nog niet moge lijk zich reeds op dit moment een concrete voorstelling te maken van het bedrag dat met de verhoging der defensie-uitgaven zal zijn ge moeid, maar de gedachten gaan vooralsnog in de richting van een verhoging met 10 a 15 pet van het thans voor de beide militaire depar tementen uitgetrokken totaalbedrag 859 millioen). In verband hier mede kan thans ook nog niet wor den aangegeven welke beperkingen deze verhoogde militaire krachtsin spanning op ander terrein met zich zal brengen. Economische ontwikkeling Teneinde de beschouwingen in de millioenennota over de financiële toe stand van 's Rijks financiën te plaat sen in het ruimer verband van de ontwikkeling der Nederlandse eco nomie besluit de minister van finan ciën de nota met enige opmerkingen over die ontwikkeling en brengt daarbij in het kort enkele vraag stukken en moeilijkheden ter sprake, de momenteel in het beleid van de regering de bijzondere aandacht vragen. Hij komt daarbij tot de conclusie, dat. alhoewel zich tijdens de afgelo pen jaren, in grote lijnen gezien, een duidelijk economisch herstel heeft voltrokken, dit feit er niet toe mag leiden, dat men de grote moeilijkhe den, waarvoor ons land in econo misch opzicht nog steeds staat, uit het oog zou verliezen. In dit verband wijst de minister op de grote zorg, die de betalings balans nog altijd vereist Aangezien de buitenlandse hulp in de periode 1 Juli 1950 tot en met 30 Juni 1951 aanzienlijk lager zal zijn dan in de periode 1 Juli 1949 tot en met 30 Juni 1950 is een verbetering van de betalirigs- en met name de' handelsbalans ten opzichte van de toestand, zoals die zich de laatste maanden heeft ontwikkeld, dringend nodig. De betalingsbalanspolitiek is in we zen gericht op het bevorderen van evenwicht tussen de in de ver schillende economische sectoren uit geoefende vraa? naar goederen en dien, ten enerzijds en de uit de bin nenlandse productie rechtstreeks of via internationale ruil beschikbaar komende reële middelen anderzijds, terwijl daarnaast uit genoemde inter nationale ruil de middelen gevonden moeten worden om de aflossingen op de buitenlandse schulden te bestrij den. Onder de huidige omstandigheden valt daarbij de nadruk op het 1 mijden van een teveel aan binnen landse koopkracht. Een zodanig teveel zal steeds eer gevaar bëtekenen voor de betalings balans. Als gevolg van de tot stand gekomen interne en externe libera lisatie van het economisch verkeer, zou de nadelige invloed thanh echter in versterkte mate tot uiting komen- De op dit moment bestaande toe stand kan uit dit gezichtspunt als niet onbevredigend worden geken schetst, wel olijft grote waakzaamheid geboden, zoals de vergroting van hei invoérsaldo onder invloeden van tij delijk karakter in de afgelopen maan den aantoont. Geen uitgaven zonder middelen De minister meent, het geheel overziende, als zijn mening te moe ten uitspreken, dat, waar de moge lijkheid van het optreden van onge wenste tendenties niet geheel is uit gesloten, de feitelijke ontwikkeling met nauwgezetheid dient te worden gevolgd en dat iedere eventuele verdere verhoging van uitgaven, waar geen verhoging van middelen tegerover staat, slechts verantwoord te achten, indien deze door ver lagingen elders kan worden gecom penseerd. Het gevaar, dat 's lands financiën bedreigt, bestaat vooral hierin, dat het verlangen groot is om in de vele noden en behoeften, die ervaren wor den, tegelijkertijd en zo goed moge lijk te voorzien, terwijl de financiële toestand selectie en beperking eist. Bij de samenstelling der onderhavige begroting is reeds veel beperking betracht. Als verdere uitgaven on vermijdelijk blijken, zal er méér beperkt moeten worden. Daarbij dient volledige bereidheid te worden gewekt om elke uitgave binnen het strikt noodzakelijke te houden en haar te plaatsen in het algemeen kader van een verant woord begrotingsbeleid. Slechts zo komt het hoogste be lang van het land tot zijn recht en kan rechtvaardigheid worden be tracht jegens het gehele volk. (Bovenstaande reeds geplaatst in gedeelte van vorige oplage) KATH. SCHOENMAKERS PATROONS BIJEEN. Op de jaarvergadering van de Ned. Kath. Bond van schoenmakers patroons, die gisteren te Utrecht ge houden werd, kon de voorzjtter, de heer J. Duquesnoy de verblijdende mededeling doen, dat het ledental met 30 pet. gestegen is. De voorzitter herinnerde vervol gens aan het besluit van de federa tie om de prijs voor het herstellen van schoenen met 15 pet. te verho gen. Pater A. Merk O.P. werd als de nieuwe geestelijk adv. geinstalleerd. Het hoofdbestuurslid, de heer F. J. Stryards uit Rotterdam hield een beschouwing over de bestaansmoge lijkheden in de schoenmakerij. De vraag is, aldus spr., of de schoenmakerij wel gelijke tred heeft gehouden met de enorme evolutie, die zich aïom in het bedrfijsleven heeft voorgedaan. Tot bestuurslid werden gekozen de heren F. Stryards, Rotterdam; J. A. Westenberg, Maastricht en De Boer Bergen op Zoom. Medegedeeld werd nog, dat de afdeling Haarlem op 23 October a.s. haar 50-jarig bestaan viert. Ongeval op het Malieveld Drie militairen, die behoorden tot de batterij, die belast was met lossen van de schoten, die de tocht van de gouden koets van het paleis naar het Binnenhof begleidden, zijn hierbij gewond geraakt. Het ongeluk ge beurde bij een der laatste salvo's tijdens het laden, toen een projectiel in de loop ontplofte. De drie slacht offers, die n;et levensgevaarlijk zijn gewond, benoren tot de artillerie- school te Breda. De gewonden zijn: reservewacht meester M. C. Verbeten uit Boxmeer, korporaal Th. H. M. Kramer uit Hillegom en korporaal J- F. Mool- huizen uit Amsterdam, die licht ge wond werd. BOM IN BAGGERMOLEN. Nog steeds worden er in Noord- Limburg veelsoortige projectielen opgegraven en onschadelijk ge maakt. Nadat dezer dagen op een akker- te Venlo, die sinds de bevrij ding was bewerkt, een bom van 250 kg anderhalve meter diep uit de grond was gehaald, kwam thans in een schepemmer van een bagger molen op de Maas bij Kessel een bom van eveneens 250 kg naar bo ven. De werkzaamheden werden ter stond stilgelegd om de hulpverle ningsdienst gelegenheid te geven de gevaarlijke vondst onschadelijk te maken. Raadsleden gingen uit melken Boer Bajema, de Friese uitvinder, aan het werk, temidden van z'n mooie zwart-bonten, waarvan er een (links wordt gemolken. (Foto: „De Leidse Courant") HAAGSE BURGEMEESTER ONTVING COLLEGA'S. Burgemeester Schokking van Den Haag heeft gisteren zijn collega's en hun dames^ die ter gelegenheid van Prinsjesdag naar Den Haag waren gekomen, op het stadhuis ontvangen. Alvorens naar de Ridderzaal te gaan, hebben de ongeveer tachtig burge meesters en hun dames geruime tijd gezellig met elkaar gepraat. Er wa ren zeer veel burgemeesters van de plattelandsgemeenten. Er is in landbouwkringen al heel wat te doen geweest over de „Baje- ma-Friesland-Melkmachine", die in vele opzichten zou afwijken van de gebruikelijke modellen. Voor het be stuur van de Vebo was dit aanlei ding om boer Bajema uit Ferwoudé, de uitvinder, te vragen met zijn ma chine naar Leiden te komen en te demonstreren tijdens de Vebo-ten- toonstelling voor de boeren uit Rijn land. Boer Bajema heeft aan dit verzoek voldaan. Met z'n zoon, twee doch ters (trouwe helpsters bij het dage lijks tweemaal melken van 80 koeien!), -enige machines en 16 prachtige, reactie-vrije zwart-bonten uit het Friese land, heeft hij zich op het terrein van het Leids Abat toir geïnstalleerd en begon reeds gis termiddag met de eerste demonstra tie. Groot was de verrassing van be langstellende boeren, die in een stal van het slachthuis de machine kwa men bekijken, toen plotseling bur gemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot, gevolgd door de wethouders en vrijwel alle raadsleden, ver scheen, om eveneens deze opzienba rende machine te komen bezichti gen. Snel melken meer melken. Vooraf gaf de heer W. L. Morsink, namens de heer Bajema, ons een melk regelmatig gewonnen en bo vendien snel, zonder het weefsel van speen slotgat aan te tasten, aldus nog steeds de heer Morsink. Boer Bajema haalde uit 41 koeien op 37 h.a. verleden jaar f 56.000, melkgeld, dus f 1366,per koe. Het gemiddelde vetgehalte was 4.15. De machine heeft voorts als voordeel, dat er geen stalleidingen nodig zijn, dat de apparaten gemakkelijk ge- reindigd kunnen worden en dat de machine zowel voorzien is van een electro-motor als van een benzine motor, zo^at men ook in het land kan melken. Gaat het zien! Met deze wetenschap hebben we de werking van deze machine gade geslagen. Nu is het uiteraard onmo gelijk om tijdens zo'n demonstratie de melkgift te controleren (temeer daar de koeien in een vreemde stal stohden, na een lange reis). Ook het vetgehalte is niet na te gaan. Gecon stateerd kon slechts worden, dat de koe zeer snel gemolken was (waar na nog even met de hand namelken nodig is), dat het dier zeer rustig blijft en dat de installatie een even degelijke als eenvoudige indruk maakt. Maar tenslotte zijn dit allemaal oppervlakkige waarnemingen. De boeren van Rijnland zullen tijdens de Vebo-dagen ongetwijfeld gele genheid hebben dit alles zelf te zien en, nauwkeuriger dan een verslag gever dat doen kan, het nieuwe ap paraat op zijn waarde te toetsen. Feesttrein zal ingebruikname inluiden Het is thans definitief, dat de nieu we dienstregeling van de Nederland se Spoorwegen op Zondag 8 October zal ingaan. En met de nieuwe dienst regeling zal op het baanvak Leiden Utrecht de zo lang verbeide electri sche trein rijden met volledig elec trische stroomlijn materieel. De Rijn streek heeft hierop lang gewacht. Het moment zal daarom temeer van |rote betekenis zijn. Het ligt in de bedoeling van de directie van de Nederlandse Spoorwegen om de in gebruikname van de geëlectrifi- ceerde baan op enigszins feestelijke wijze te doen geschieden. Voor dit doel zal, als de plannen welke in voorbereiding zijn, in samenwerking met de gemeentebesturen van Lei den, Alphen aan den Rijn, Bodegra ven en Woerden, kunnen worden verwezenlijkt, op Vrijdag 6 October, vermoedelijk in de namiddaguren, een feesttrein van de N.S. op dit baanvak voor het eerst officieel rij den. Deze zal vanaf het station Lei den vertrekken en aan elk der ge noemde stations zullen de genodig den en de plaatselijke autoriteiten enkele ogenblikken van gedachten wisselen. Zo mogelijk zal een en ander met muziek opgeluisterd wor den. Hoewel het oponthoud van een dergelijke feesttrein op de meeste stations slechts voor korte duur mo gelijk is, zal de wachttijd te Alphen aan den Rijn ongeveer een half uur UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN 's Molenaarsbuurt wordt verbreed In opdracht van de provincie heeft de fa. ce Kwaaisteniet uit Gou derak een aanvang gemaakt met de werkzaamheden voor een belangrij ke verbreding van de 's Molenaars- buurt. Dat dit zeer noodzakelijk was bleek wel uit de regelmatige verzak king van het smalle stukje straat en het kantelen van de betonnen be schoeiing. Er komt nu een 4.5 m. brede weg, waarvoor het nodig was de voor tuintjes der aldaar staande percelen te onteigenen, terwijl de bestaande straat zal worden opgebroken en een afscheiding zal gaan vormen tussen straat en Heimanswetering. Ongetwij feld zal als dit werk met een week of vijf klaar zal zijn, dat aloude ge deelte van Alphen een geheel ander aanzien krijgen, vooral ook doordat er nu een trottoir langs de huizen komt. Verbetering Raadhuisstraat Met de werkzaamheden ter verbetering van de Raadhuisstraat ter hoogte van de fa- van Dijk is eveneens een aan vang gemaakt. Het Is de firma van Wieringen die hier met de meeste spoed dit werk ter hand heeft geno men. De bestaande sloot wordt ge dempt. waardoor de Raadhuisstraat aldaar een achttal meter breder wordt, terwijl het grondgedeelte zal worden verbreed in de richting van de Rijn. Circus Boltini. Voor een geheel uitverkochte arena presenteerde het internationaal vier masten circus Boltini op het IJsclubterrein in een uitvoerig programma zijn eerste op treden in de Rijnstreek. Wat Boltini aan paardendressuur, trapèzewerk. acrobatiek, kunstwielrijden, paard rijden en nog veel meer vertoonde was zo goed, dat een aanbeveling voor een bezoek aan het laatste ap- treden op Woensdagmiddag 4 uur en Woensdagavond 8 uur, wel haast overbodig is. zijn In deze tijd zal men ruimschoots gelegenheid vinden zijn vreugde over dit feit te uiten De feesttrein zal voor ongeveer 120150 personen, die voor de rit worden uitgenodigd, plaats bieden. HAZERSWOUDE Wegverbreding. Men is van Rijkswege begonnen de Rijkstraat weg aan de Rijndijk op plaatsen, waar de weg smal is. te verbreden. Een aantal werklieden zijn bezig de bo men, die in de weg staan te rooien, en de bagger, die zich in de sloot bevind langs de weg daaruit te ver wijderen. Ook de woningen, die in de weg staan voor het verbreden van de weg. zijn onteigend. Sommige be woners daarvan zijn al bezig de wo ningen te verlaten. UIT DE OMGEVING. HILLEGOM ZILVEREN JUBILEUM C.B.C. Het C.B.C., anders genoemd de or ganisatie voor onpersoonlijke recla me zal op 5 October het feit herden ken, dat met dit propagandistisch- maatschappelijke werk werd begon nen. In 1925 namen enkele bloem bollenkwekers, waarvan bijzonder de heer W. v. d. Laan, weth. van Voorhout genoemd moet worden, het intiatief van het z.g. twee cent-per- roedefonds, waaruit de kosten voor wetenschappelijk onderzoek der bloembollen en de reclame voor het vak in de breedste zin van het woord zouden worden bestreden. Toen door de saneringsmaatregelen de gelden via een regeringsinstantie beter bin nen kwamen dan in 't begin kon door het C.B.C. het werk van het Laboratorium voor Bloembollenon- derzoek onder leiding van Prof. dr. A. van Slogteren aanzienlijk worden gesteund. Verder zijn door het comi té millioenen guldens besteed voor reclam'e in binnen- en buitenland voor vak en product, hetgeen niet weinig heeft bijgedragen tot vergro ting van het afzetgebied onzer bloembollen, zodat de export voor dit jaar zeer waarschijnlijk de 100 millioen zal behalen. In een bijeen komst in Brinkman te Haarlem zal op plechtige wijze een en ander worden gedemonstreerd, waar de alg. voorzitter der Alg. Ver. jhr mr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden een herdenkingswoord zal spreken en langs historische weg het groot nut dezer instelling zal worden aangetoond. DE ZILK Jaarvergadering In café v. d. Burght hield de R.K. Gem. Zang vereniging ..Echo der Duinen" haar jaarvergadering. Nadat de wnd. voorz. de heer J. Ruigrok de verga dering had geopend werden de jaar verslagen uitgebracht. De finantiële toestand der ver. is kerngezond. Er werden 5 nieuwe leden aangenomen, en het clubblad dat 'n lange rustpe riode genoot, gaat weer verschijnen, het eerste nieuwe nummer is al ter perse. Waar de bescheiden van de penn. keurig in orde bleken, werd deze onder dank gedechargeerd. De aftr. bestuursleden werden voorzo ver ze zich herkiesbaar stelden, her kozen. In de vacature mei. R. Ruig rok werd benoemd mej. Willy Rem merswaal. Tot voorz. werd benoemd de heer W. Prins, tot heden secreta ris. Vervolgens werd het winterpro- gramma samengesteld; er zal één concertavond worden gegeven. Vandaag viert de Alg. Ned. Zuivel- bond (F.NZ.) het vijftig jarig be staan met een feestelijke bijeen komst in de Houtrusthallen te 's Gra- venhage. Mr. J. Linthorst Homan gaf als voorzitter in grote lijnen het toekomstig beleid aan en wees er op, ^dat het coöperatief werken thans een beginsel van de praktijk is. Sprekend over het organisatie- verband, zei spreker, dat F.N.Z. een technische organisatie is, die het principiële beleid overlaat aan de Stichting van de Landbouw. Er is een goede samenwerking met andere organisaties. De grootste verandering sedert 1900 is w|l, dat Nederland thans mee moer gaan in een internationale ontwikkeling en onze landbouwpoli tiek moet gezien worden in het licht van het agrarisch beleid over de ge hele wereld. De heer J. A. Geluk, reeds 30 jaar secretaris, kreeg van de vereniging een warm applaus, voordat hij aan ving een historisch overzicht sinds 1900 te geven. Op voorstel van het bestuur werd de heer H. R. Koster, oud-voorzitter, tot erelid benoemd. Na afloop van de vergadering bezocht men de kaas- tentoonstelling in de Houtrusthallen en de F.N.Z.-film .,In eigen handen" Hedenavond wordt een diner voor 1000 personen aangericht. De 42-jarige J. J. S., zonder be roep en zwervende, heeft een straf lijst van 28 vonnissen. Het grootste deel van zijn leven heeft hij in de gevangenis doorgebracht. Nauwelijks had hij zijn laatste straf ondergaan, of hij stal, op 5 Juli j.L in Heerlen, een rijwiel om er mee naar Kerkrade te rijden. Het O. M. by de Maastrichtse recht bank, waargenomen door mr. T. van Rijckevorsel, achtte de kans tot ver betering van deze hardnekkige delin quent wel uiterst gering en vroeg een jaar gevangenisstraf. korte toelichting op deze uitvinding. Het grote verschil met andere melk machines die ogenschijnlijk het zelfde lijken wordt veroorzaakt door het grote vacuum van 65 c.m. negatieve .kwikdruk, waarop deze machine werkt. Andere modellen werken met een vacuum van 37 en soms nog veel lager, aldus de heer Morsink. Boer Bajema, die helemaal geen technicus is, maar een man met vele jaren practijk, is op de gedachte het hoge vacuum (waar de weten schap scherp tegenover stond) geko- mey, volgens het axioma, dat snel melken meer melk winnen betekent. Met dit hoge vacuum kan de koe in twee minuten gemolken worden en proeven wezen uit, dat de opbrengst met 25 tot 30 procent steeg. Nu is het uiteraard niet zó, dat door deze machine de melkproductie wordt op gevoerd; dat is onmogelijk Maar volgens boer Bajema wordt met een dergelijke methode alle melk. die de koe produceert, inderdaad gewon nen, wat van andere methoden niet gezegd kan worden. Een eenvoudig voorbeeld: het verschil tussen de melkgift bij een goede en bij een slechte handmelker, toont deze mo gelijkheid aan. Door een bijzondere tepelbeker en voering, waarop wij in dit bestek niet nader kunnen ingaan, wordt de De kinderfeesten op de eerste feestdagen hadden de volgende uit slag: Autopedwedstrijd voor meisjes van 69 jaar. 1 Irene Valk, 2. Nel Schouten, 3. Alie Snijders. Zakstappen, voor meisjes van 10 12 jaar. 1. Wil v. d. Have, 2. Jansje v. Vliet, 3. Corrie de Bruin. Klerenwaswedstrijd voor meisjes van 1315 jaar. 1. Rie Schouten, 2. Ag. Zevenhoven, 3. Bets v. d. Laan. Koekhappen, jongens 69 jaar. 1. Siem Mourits, 2. Arie Ouwerkerk, 3 Theo Leliveld, 4 Jan Kelder. Winkelzakklappen, voor jongens van 1012 jaar. 1. Siem Brand, 2. Louis Hoogenvorst, 3. Henk Dol. Zaklopen, voor jongens van 13 15 jaar. 1. Henk Vergaal, 2. G. v. d. Have, 3. Mart Kleijn.4. Kees Jan Kroon. De kinderen werden getracteerd, en mochten gratis gebruik maken van de vermakelijkheden op het terrein. Op de tweede dag werden ver schillende volksspelen gehouden met de volgende uitslagen; Bal gooi-wed strijd voor dames 1. mej. van Eijk, 2 mej. Bep Vermeu len, 3. mej. M. v. Tol. Touwtrekken voor heren. 1. H. Vermeulen, 2. W. Vermeulen, 3. J. v. Rijneveld, 4. H. Egberts. Ringrijden op transportfiets voor paren: 1. mep. WeijersH. Broer, 2. mej. Fl. BroerZC. Kroon, 3. mej. Gré Vermeulen ZH. Vermeulen. Kruiwagenrace voor paren: 1. mej. ZaalZJ. v. Vliet, 2. mej. Fl: BoerZG. Abshoven, 3. mej. EberhartZJ. Dob- ti3, 4. mej. v. HeusdenC. Kroon. De volksspelen in de middag wer den met muziek opgeluisterd. Als bij zondere attractie verscheen te onge- veel Jialf 4 een sportvliegtuig be stuurd door de ploot Berfelo boven het feestterrein en wierp briefjes met een nummer naar beneden. Verschil lende dezer nummers gaven recht op prijzen, beschikbaar gesteld door Ter Aarse middenstanders. Begrijpelijk is dat er met veel energie gepoogd werd een nummer te bemachtigen. Zo enthousiast was men dat een nat pak in de sloot er op toe genomen werd. Het was zeer attractief hoewel niet zonder risico, 's Avonds bleek er ook voor dit feest veel belangstelling te bestaan. KATWIJK K.D.C. De uitslag van de 2de ronde om de Dr. Bergmanbeker was als volgt: P. SpierenburgJ. van Elk 11, Jac. FrekeA. A. Vooys 20, H. KoelewjjnG. Varkevisser 1—1, P. van Duyvenbode—J. Koele- wijn 11, C. van KlaverenG. Fre ke 2—0. Uitslag promotie- en degratiewed- strijd: A. A. VooysJ. van Elk 20, J. HouwerA. A. Vooys 11, J. van ElkJ. Houwer 20. LEIDSCHENDAM Trinidad roept! Dinsdagavond 26 September om 8 uur zal in het Parochiehuis de kleurenfilm „Trini dad Roept!" worden vertoond. Een monnik uit Trinidad, Don Francis- cus Friesen O.S.B. zal de toelichting geven bij deze kleurenfilm. LISSE „Robbedoes". De J.V.G. heeft haar winterseizoen ingezet met aan de ouders en de leden een avond aan te bieden, waarop „Robbedoes" werd vertoond. De avond werd geopend door mej. Schoone. De nieu we moderator, kap. de Korte, nam deze gelegenheid waar, om kennis te maken met de ouders en de le den. Het verheugde hem, dat de op komst zo goed was. Hij vertrouwde er op, dat de leden hun uiterste best zouden doen om de bijeenkomsten trouw by te wonen. Hierna voerde het toneelclubje „Robbedoes" op, een blijspel in drie bedrijven. Het gegeven spel was goed en de diverse rollen werden stuk voor stuk uitstekend weergege ven. OEGSTGEEST DOOD AANGETROFFEN OP RUNSBURGERWEG Gisteravond omstreeks 11.15 werd de politie gealarmeerd door de heer R. uit Rijnsburg, die met zijn auto op de Rijnsburgerweg een man pas seerde die op de weg lag naast zijn solexrijwiel. De autobestuurder meende, dat de man bewusteloos was. De politie waarschuwde dr. Hu- genholtz, die bij zijn aankomst con stateerde, dat de man reeds was overleden. Bij identificatie bleek het slachtof fer te zijn de 55-jarige J. v. d. Mast uit Noordwijk aan Zee, aldaar werk zaam als beheerder van het postkan toor. Uiterlijk vertoonde de heer M. niets, dat wees op een aanrijding en ook het solexrijwiel was niet bescha digd. Men vermoedt, dat een hartver lamming de doodsoorzaak is. VOORHOUT Spreken in 't openbaar. De L. T. B., N.R.K.M. en N.K.J.B. hadden een propaganda-avond belegd, om te ko men tot de oprichting van een cur sus „angsvrij spreken in het open baar" door het instituut „Redevo" onder leiding van mevrouw Eteijger Asperslag. De cursus duurt 34 maanden, vangt aan Maandagavond 2 October 's avonds 8 uur in café „Boerhaave", terwijl de kosten 3 x f 6.50 bedragen. Betaling kan geschieden bij de heer J. Angevare, Heerenstraat, Voorhout, Waar men zich ook als lid kan opge ven, en ook alle inlichtingen kan be komen. ZOETERMEER- Schietvereniging Diana. Uitslag van de gehouden wedstrijden perso nele baan: 1. J. Friggen 60—57, 2. Th. Windmeyer 6055, 3. D. de Jong 58—58. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 20 Sept. Kaas. Aan voer 302 partijen. Prijzen: 1ste soort 2.13—2.20, 2e soort 2.03—2.10, en zware tot 2.40 per kg. Handel ma tig.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3