PERS EN TROONREDE -K DE DODE VAN BRAZILIË Geen prijsstop Suiker schaars Voor werkgelegenheid ziet het er goed uit WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De vaagheid van de Troonrede heeft tot noodzakelijk gevolg, dat ook de journalistieke borduursels op deze rede grijs van tint blijven. „De Tijd'' schrijft: De Troonrede van 1950 draagt een uitgesproken eigen signa tuur. Zij onderscheidt zich, door dat zij voor een zeer gïoot deel aandacht heeft voor de positie van Nederland in het internatio nale kader. Dit is wat ons in deze Troonrede zo zeer bekoort. De nationale zelfgenoegzaam heid is er volledig uit verdwenen. Het nationale belang komt er niet in ter sprake dan in het internationale verbandZo is deze Troonrede, hoe abstract zij ook is, tegelijk in hoge mate rea listisch. „De Maasbode", het troon-betoog omtrent de gewijzigde militaire en economische verhoudingen samen vattend, uit als haar mening: Deze gewijzigde verhoudingen mogen in de schets van de alge mene situatie ook nog zo fraai gebed liggen in allerlei uitspra ken van hoop en vertrouwen, dikwijls zonder "dat voor deze hoop en dit vertrouwen een af doend motief wordt aangegeven de rede verbloemt toch ook niet, dat de noodzaak tot opvoe ring van de nationale weerbaar heid en de sterke stijging der prijzen van vele grondstoffen op de wereldmarkt een stijging waartegen Nederland alleen, niets vermag voor ons land een bijzonder ongunstige uitwer king heeft. „De Nieuwe Rotterdamse Courant" oordeelt, dat een kabinet, dat al twee jaren bezig is, niet tot taak heeft tel kens maar nieuwe dingen aan te vatten. Daarom brengt de Troonrede niet veel nieuws: Men vraagt zich af of een Troon rede van ongeveer tweeduizend woorden niet wat lang is, wan neer zij het reeds vaag bekende slechts schetst en niet nader aan duidt. Deze troonrede laat nog veel vragen open. Haar veelheid van woorden is niet bepaald evenre dig aan het houvast dat zy biedt. Het „Alg. Handelsblad" ziet niet goed in: waarom de troonrede, uitge sproken na twee regeer jaren van het extra-parlementaire Kabinet- Drees-Van Schaik haar kracht of juister zwakheid zoekt in een soort college over het staats bestuur. Het „Vrije Volk" heeft de indruk gekregen van matheid en vertraging van vaart- De rede opent geen nieu we gezichtspunten en voegt geen nieuwe plannen aan het oude pro gram toe. De opening der Staten-Generaal, die het jaarlijkse hoogtepunt in het parlementaire leven moet zijn, wordt meer en meer tot een formele gebeurtenis van geen grotere betekenis dan de slui- Engeland scheidt ermee uit Geen machines meer voor Moskou De export van in Engeland ver vaardigde machinewerktuigen naar Rusland, Polen en andere landen achter het „IJzeren Gordijn" zal worden stopgezet, aldus verklaarde de Britse minister van Handel, Ha rold Wilson in het Lagerhuis. De eerste stap in deze richting zal *het verbreken zijn van het Engels- Pools handelsaccoord van 1949. Aan het verzoek dat enige tijd geleden door conservatieve afgevaardigden is gedaan, om export van strategisch belangrijk materiaal, naar mogelijke „aanvallers" stop te zetten, is door de verzekering van Wilson thans vol daan. Dat de Engelse regering nu alle export naar de Oost-Europese lan den zal stop zetten kon niet worden beloofd. De minister van Bevoorrading, George Strauss, had even te voren verklaard, er absoluut van overtuigd te zijn, dat geen enkele Russische agent ooit een Engelse fabriek, waar geheim werk voor de regerirf wordt verricht, heeft betreden. Door: A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 7) Daar heb ik ook reeds aan ge dacht. Wij zouden een detective-bu reau kunnen opdragen, navorsingen in de hotels te doen. Peter moet in ieder geval ergens zijn intrek heb ben genomen. Zeer juist.... Maar daar kom ik op een schitterend idee: laten wij ons niet tot een detective-bureau, maar tot Silas Hempel wenden. Zo iemand, als hij, is in staat om het raadsel tot oplossing te brengen. Wie is die Silas Hempel? vroeg Nelly. Een buitengewoon scherpzin nig man, die met verbluffende slim heid licht brengt in duistere zaken. Hij is privé-detective, maar bezit 'n vrij aanzienlijk vermogen en oefent uit liefhebberij, neen, uit passie, zijn beroep uit. Daarbij een man van hoge ontwikkeling, vol tact, moed en taaiheid. Hij schroomt voor geen tingsplechtigheid op de Zaterdag, voorafgaande aan de derde Dins dag in September. „Parool" is nog zwartgalliger ge stemd. Het blad betreurt, dat de aan kondiging van het arbeidsprogramma van de regering gereserveerd blijft voor de memorie van toelichting. Daardoor wordt de Troonrede jam mer gedegradeerd tot een vrijwel zinledig stuk. De taak; waarvoor de regering staat, is uiterst zwaar. Het is jam mer uit deze Troonrede de con clusie te moeten trekken, dat de regering de zware last, die op haar drukt, nauwelijks aan kan. Zij is klaarblijkelijk vermoeid. Maar de tijden zijn te gevaarlijk voor het land, om met een ver moeide regering genoegen te kunnen blijven nemen. „Trouw" merkt op, dat we, in te genstelling tot voor de oorlog, lange Troonrede's hebben: Maar, lang of kort, een Troonre de is blijkbaar niet in staat om een duidelijk inzicht in het te volgen beleid te geven, een grond slag te zijn voor een discussie. Zo is het ook thans. Het overgro te deel van de Troon i# de be staat uit een beschrijving van zaken en verhoudingen, die we reeds lang wisten. En als er eens iets nieuws aangekondigd wordt, dan wordt omtrent de zakelijke inhoud daarvan toch niets ver meld. ..De Volkskrant" gispt, dat de lezer van de rijkelijk-lange Troonrede niet wijzer is geworden: Wij vinden dit jammer De Troon rede is een unieke kans. Een unieke kans, om het volk te bereiken, tot in verre uithoeken, voor de zaken, die ons allemaal gemeenschappelijk zijn. Het is een van de weinige gelegenhe den, dat men de belangstelling van de massa voor de politiek niet behoeft te wekken, maar die belangstelling kan grijpen. Ze ker, de ervaring heeft steeds be wezen, dat dit „grijpen" niet eenvoudig is. en dat zelden de kans ten volle werd benut. Maar nu ziet men van dat benutten eenvoudig af wie horen wil, wat zijn Regering met hem vóór heeft, wordt volkomen onbevre digd gelaten, hij wordt verwezen naar een berg achteraan-komen- de stukken, die voor de gemid delde maag maar moeilijk te verteren zijn. "koningin en prins maken rijtoer door den haag. Duizenden Hagenaars hebben Ko ningin Juliana en Prins Bernhard gistermiddag toegejuicht tijdens hun rijtoer door een gedeelte van Den Haag. Geëscorteerd door twee adju danten te paard vertrok het vorste lijk paar om half vier in een open landauer van het Paleis Noordeinde. Het gevolg van de Koningin, de grootmeester, de chef van het Mili taire Huis en de eerste stalmeester, volgde in twee rijtuigen. De rijtoer van de Koningin en haar echtgenoot leidde door de binnenstad naar de buitenwijk Spoorwijk, waar de belangstelling wel zeer groot was. Op de Gouverneurlaan tegenover de Oranjekerk werd een ogenblik ge stopt. De wijkvereniging „Spoorwijk's Belangen" had hier een bloemen hulde voorbereid. BEGROTING OP DE FILM Het vorig jaar heeft de rege ring een populair boekje uitge geven over de samenstelling van de begroting. Dit jaar wordt een andere weg betreden om de moeilijk te verwerken cijfer- massa toegankelijk te maken voor het publiek. Tegelijk met de aanvang van de behandeling der begroting zal in alle Neder landse bioscopen een film ver toond worden, waarin een beeld wordt gegeven van hetgeen ge beurt tussen aanslagbiljet en de besteding der belastinggelden. De film wordt momenteel'ver vaardigd in opdracht van en in samenwerking met het departe ment van Financiën. Minister Lieftinck zal persoonlijk toe lichtingen bij de film verstrek ken. moeilijkheden en overwint ze bijna steeds. Dus wel de man, die ik heb ben moet.Waar woont hij! Hier in Wenen, in de Berhard- straat nr. 7. Willen we hem maar onmid dellijk gaan opzoeken? Dat wil zeg gen, als jij tijd en lust hebt om mij te vergezellen. Anders ga ik alleen. Mijn auto wacht voor de deur. Natuurlijk ga ik mee. Hoe kun je daaraan twijfelen? Horst Waldlew sprak deze woor den met zó veel vuur, dat Nelly hem moest aankijken. Beiden werden zij rood Horst trok gauw een overjas aan en greep naar zijn hoed. Vooruit dus, zei hij. Maar op één ding moet ik nog je aandacht vestigen, Nelly: Hempel zal zich niet met de 2aak belasten, tenzij hij op het ogenblik vrij is, want nooit behandelt hij twee zaken tegelijk; en ten tweede moet het geval heirw interesseren. Anders weigert hij ronduit en beslist. Voor geen geld ter wereld zou Silas Hempel aan 'n onnozele zaak zijn krachten verspil len. Zij reden de Bernardstraat bin nen. Silas Hempel, een man van mid delbare leeftijd, dun blond haar, ORANJE LINT OM EEN ZWAAR PAK. In de gistermiddag te drie uur ge houden vergadering van de Tweede Kamer heeft de Minister van Finan ciën, de heer Lieftinck, de Rijksbe groting voor 1951 aangeboden. De met een oranjelint samenge bonden stukken werden door een bo de van de regeringstafel naar het bureau van de voorzitter gebracht. Minister Lieftinck heeft bij de aan bieding der begroting o.m. gezegd, dat in de toekomst nog zwaardere of fers dan in het verleden zullen moe ten worden gebracht en dat de ver vulling van vele op zichzelf recht vaardige wensen achterwege zal moeten blijven. NO. 1, 2 en 3 VOOR VOORZITTER SCHAP TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft gisteren de nominatie ter benoeming van een voorzitter opgemaakt. Voor de eerste plaats verwierf de heer Kortenhorst (K.V.P.) 66 stem men. Verder waren uitgebracht 5 stemmen op de heer Terpstra (A.R.), 3 op de heer Serrarens (K.V.P.) en I blanco. De tweede plaats op de voordracht kreeg de heer Donker (Arb.), die 61 stemmen op zich verwierf. Op de heer Terpstra (A.R.) waren II stemmen uitgebracht, blanco wa ren 3 stemmen. De heer Terpstra (A.R.) werd no. 3 der voordracht met 59 stemmen, de heer Zandt (S.G.) verwierf 7 stemmen, de heer Oud (V.V.D.) 1, de heer Van Dis (S.G.) 1 en blanco 10. De vergadering is daarna gesloten. De Kamer komt a.s. Donderdag te één uur weer bijeen. BEGROTING SOCIALE ZAKEN. Aan de memorie van toelichting op de begroting voor 1951 van het de partement van Sociale Zaken is het volgende ontleend: Voor de uitgaven gewone dienst 1950 was toegestaan f 226.818.782 voor 1951 is geraamd 347.426.073. zodat in totaal voor deze dienst 80.007.291 meer wordt gevraagd dan vorig jaar. DE LOONPOLITIEK. Het algemene beginsel van de loonpolitiek kan als volgt worden omschreven: handhaving van het loon op een peil, dat economisch en sociaal verantwoord is te achten, hetgeen o.m. inhoudt, dat het inkomen van de laagst betaalde arbeiders niet beneden een sociaal gerechtvaardigd minimum komt te liggen. werkgelegenheids politiek. Het laat zich aanzien, dat, ten ge volge van de internationale ontwik keling, een verhoogde vraag naar goederen zal optreden, waardoor een extra uitbreiding van de pro ductie en dus van de werkgelegen heid zal ontstaan. SCHOLING EN HERSCHOLING. Scholing, her- en omscholing van volwassenen. Hieraan zal ook in 1951 bijzondere aandacht moeten worden geschonken. Te verwachten is. dat de rijkswerplaatsen voor vakontwik keling in het eerste halfjaar van 1951 nog voor een zeer groot deel in be slag zullen worden genomen door de scholing van gedemobiliseerden. In incidentele gevallen zal daarvoor een tweeploegenstelsel worden toege past. In het twee halfjaar zal aan de andere gegadigden voor een vakop leiding een ruimere scholingsmoge lijkheid kunnen worden geboden. Er zal voorts naar een zo groot mogelijke spreiding van de op leidingsmogelijkheden en van de cursussen worden gestreefd, op dat voor alle gegadigden zoveel mogelijk de gelegenheid voor het volgen van een opleiding aan wezig is Hierbij zal vooral ook gelet worden op de belangen van personen, woonadhtig in afge- legén plaatsen. BEROEPSKEUZE-VOORLICHTING Met betrekking tot de door de gewestelijke arbeidsbureaux ver strekte beroepskeuze-voorlichting diene, dat voor het verstrekken van individuele beroepskeuze-adviezen thans een tarief wordt geheven. De blauwe ogen en een sympathiek, maar onbeduidend voorkomen, was thuis en ontving hen beleefd en vriendelijk. Hij was juist vrij en luisterde zeer aandachtig naar alles wat Nelly, ook met betrekking tot haar familieomstpndigheden, vertelde. 'Z'n trekken waren intussen heel wat levendiger geworden. Zij namen eindelijk een diep-ernstige uitdruk king aan, en hij zei; Ik zal u, juffrouw Lindweg, gaarne behulpzaam zijn om licht te brengen in die zaak. Doch ik mag u niet verhelen, dat ik ze beschouw als van zeer ernstige aard en dat er nog heel wat op volgen kan. Ik geloof, dat de bij u gepleegde in braak maar de inleiding tot verdere gebeurtenissen is. Juist, dat vrees ik ook, zei Nelly. Ik heb een zonderling voor gevoel van dreigend gevaar. Maar, wat ertegen te doen? Wat raadt u mij, mijnheer Hempel? Wat denkt u in het algemeen van de zaak? Op deze vraag moet ik u voor lopig het antwoord schuldig blijven Tot nu toe hebben we eenvoudig 'n waarschuwingssignaal. Op de eerste plaats moeten wij vaststellen of uw broer al of niet te Wenen is, en zo ja, waarom hij u tot nu toe niet van zijn komst heeft verwittigd. Ook DE MOT ZIT IN DE RIDDERZAAL Dp de Rijksbegroting voor 1951 wordt o.m. 22.000 uitge trokken voor vervanging van de door slijtage en de mot aange taste stoffering van de Ridder zaal. De toestand van het meu bilair en de stoffering wordt niet in overeenstemming geacht met het representatieve karakter van plechtigheden als de verenigde zitting der Staten-Generaal e.d. In verband hiermede is 46.000 uitgetrokken voor de aanschaf fing van nieuwe stoelen. de uitkeringen aan gemeenten Op grond van het ontwerp van wet tot verlenging van de wet nood voorziening gemeentefinanciën voor de jaren 1951 en 1952 zullen de ge meenten de uitkeringen over 1948, 1949 en 1950 óók voor deze twee ja ren ontvangen, benevens een aan vullende uitkering wegens het ver vallen van de ondernemingsbelasting Maatstaf voor deze aanvullende uit kering zal zijn het bedrag, dat nodig zal zijn om de nog aan de gemeen ten toekomende ondernemingsbelas ting aan te vullen tot een bedrag, ge lijk aan dat, hetwelk door haar over 1950 aan ondernemingsbelasting zal worden ontvangen. Millioenen dames zeggenVoor de handen niets beter dan HAMEA-GELEI. hoogte van dit tarief is afhankelijk van de financiële draagkracht van de adviesvragende, zodat het tarief va rieert van 1 tot 25 per advies. Met de invoering van deze maatre gel is tegemoet gekomen aan de be zwaren van de particuliere beroeps keuze-voorlichting, welke het onbil lijk achtte, dat de gewestelijke ar beidsbureaux de adviezen kosteloos verstrekten. Aan de bij de arbeidsbureaux inge schreven werkzoekenden worden evenwel kosteloze beroepskeuze-ad viezen verstrekt, indien deze advie zen voor de arbeidsbemiddeling no dig zijn. Op grond van de overweging, dat bij de keuze van een beroep niet slechts de materiële belan gen, doch ook de geestelijke waarden en belangen in het ge ding zijn. is in de begroting te gemoet gekomen aan de wens van de Protestants-Christelijke en Rooms-Katholieke bevolkings groepen om het door toekennen van subsidie financiëel moge lijk te maken op grond van uit de levensbeschouwing voort vloeiende overwegingen eigen beroepskeuze-raad in te stellen, welke de minister omtrent de beroepskeuze-voorlichting in de ruimste zin noodzakelijk acht. DE VEILIGHEID. Een ontwerp van wet op gevaar lijke werktuigen zal worden inge diend. Overigens wordt gewerkt aan een unificatie en modernisemg der be staande veiligheidsv/etgeving. Naar de mening van de minister is het van grote betekenis voor het al gemeen welzijn van Nederland, dat de veiligheid en hygiëne in de be drijven met kracht wordt bevorderd. Vier en een half millioen verzuimda gen door ongevallen toch is een cij fer, dat tot grote waakzaamheid en zorg ter voorkoming van ongevallen moet leiden, dat te Mier in een tijd, waarin alle krachten worden inge spannen om de arbeidsproductiviteit- op te voeren. De groep technische ambtenaren dient daarom met 3 te worden uitgebreid. ZORG VOOR DE SOCIALE ZEKERHEID. De voorbereiding van de invoe ring van de Werkloosheidswet vindt gestadig voortgang. Het streven van de regering is er op gericht zo enigs zins mogelijk nog dit jaar een ont werp van wet tot herziening van' de TROONREDE HAD WEINIG INVLOED OP DE BEURS. Met belangstelling luisterden de beursbezoekers gistermiddag naar de Troonrede, die uitgesproken werd tij dens de opening van de beurs. De algemene opinie was, dat deze rede weinig concreet nieuws bevatte en in hoofdzaak reeds bekende feiten constateerde. Groter was de belang stelling voor de millioenennota, die echter pas na de beurs werd bekend gemaakt. In de markstemming kwam niet veel verandering. Olies werden voor buitenlandse rekening aangeboden en liepen drie punten achteruit. De brug van 300, onlangs zo moeizaam gepas seerd, werd, zij het slechts een ogen blik, in tegenovergestelde richting gepasseerd. De slotnotering was 300 y (303). In nog sterkere mate dan Maandag beïnvloedde het koersver loop van het hoofdfonds de gehele markt. Ook de Indonesische fondsen, die zich Maandag zeer goed konden handhaven, waren Dinsdag over het algemeen een kleinigheid lager. Ver liezen van betekenis kwamen echter niet voor. Van de industrie-aandelen waren Unilever gevoelig lager. Het nadelige verschil bedroeg per saldo vier punten. Ook de meeste andere industriepapieren kwamen op een iets lager niveau, met uitzondering van aandelen AKU, die zich zeer goed wisten te handhaven. De beleggings- markt was zeer stil met slechts on belangrijke meest nadelige afwij kingen. Op de Amerikaanse sector zijn Maandag 1824 certificaten ver handeld. een respectabel aantal. Dins dag was de activiteit veel geringer. Het agio wordt van dag tot dag klei ner, gisteren werd het getaxeerd op circa 7 y2 pet. ouderdomsverzekering bij de Staten- Generaal aanhangig te mak^n. Het streven is er op gericht, de door de regering beoogde noodrege- ling kinderbijslag voor kleine zelf standigen, waarvan het ontwerp bij de Tweede Kamer aanhangig is, in de loop van het komende zittings jaar haar beslag te doen krijgen. ZORG VOOR DE VOLKS GEZONDHEID. Men mag zich er niet bij neerleg gen, dat in 1949 nog 6337 kinderen als zuigeling overleden, waarvan zeer velen kort na de geboorte. Een binnenkort in te dienen ont werp van wet, ten doel hebbende uit breiding te geven aan de bevoegd heid der vroedvrouwen, is er even eens op gericht de praenatale zorg doelmatiger en in ruimere omvang toe te passen, dan tot nu toe het ge val was. Ook de kraamzorg, zal in het ko mende jaar verder uitgebreid kun nen worden. Er wordt naar gestreefd de mogelijkheid tot het verkrijgen van gediplomeerde kraamhulp ten spoedigste zodanig te ontwikkelen, dat er toe overgegaan kan worden, deze hulp als verstrekking vanwege de ziekenfondsen te doen plaats heb ben. Het aantal kraamcentra, waar kraamverzorgsters worden opgeleid, bedraagt thans 124. Er bestaat een grotere belangstelling onder de meis jes voor het beroep van kraamver zorgster dan in' de eerste jaren na de oorlog het geval was. Zonder rekening te houden met verplichte uitkeringen aan zieken en invaliden en met het verlies aan ar beidskrachten, kunnen de lasten van behandeling en verpleging der tuber culosepatiënten geschat worden op tenminste ƒ50.000.000 per jaar. Met kracht zal daarom de bestrijding de zer ziekte in het komende jaar voort gezet moeten worden, waarbij het in de bedoeling ligt het bevolkingson derzoek en de b.c.g. inenting in het middelpunt van de campagne te plaatsen. Het binnenkort bij de Twee de Kamer in te dienen wetsontwerp betreffende het bevolkingsonder zoek op tuberculose beoogt in dit on derzoek een groter coördinatie en daardoor doelmatiger werkwijze tot stand te brengen, dan voorheen het geval was. DE KANKERBESTRIJDING. In het bijzonder dient de weten schap zich te richten op de kanker, de ziekte, waaraan, na de hartgebre- WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS KOELER OVERDAG. Wisselende bewolking met vooral in de Westelijke helft van het land nu en dan buien. Ma tige, langs de kust af en toe krachtige Westelijke wind. Iets koeler overdag. ken, de meeste mensen overlijden. In 1949 overleden 13997 personen in Ne derland aan kanker, dat is ongeveer 17 van alle sterfgevallen. Een eerste maatregel in de kankerbestrij ding is een goede registratie, waar toe in het komende jaar een begin kan worden gemaakt. Teneinde de verpleging van 200 tuberculose-patiënten in Zwitser land mogelijk te maken, zal voor 1949 een suppletoire begroting van 72700 en voor 1950 van 221.500 worden ingediend. Voor 1951 wordt voor dit doel een bedrag van 194.000 aangevraagd. Ten behoeve van de verpleging van asthmatische kinderen wordt weder om een bedrag van 100.000 aange vraagd, welk bedrag in 1951 voor het grootste deel in Nederland zal worden besteed. In een aan de Tweede Kamer door de betrokken ministers aange boden nota in zake de prijspolitiek wordt te kennen gegeven, dat zowel vanwege 't ontbreken van een alge mene inflationistische geldontwikke- ling als om redenen van intematio- naal-economische aard de regering een prijsstop geen goed uitgangspunt acht voor de thans te voeren prijs politiek. Indien bedrijfstakgewijze uitge voerde controles aantonen, dat in betekenende mate prijsopdrijving voorkomt, zal voor een dergelijke branche een gedetailleerde prijsre geling worden gemaakt. Levensmiddelen als brood, melk en margarine worden gesubsidieerd tot een bedrag van 200 millioen 's jaars. Op korte termijn zal worden over gegaan tot het aanhangig maken bij de Kamer van een wetsontwerp, waarin de mogelijkheid wordt gebo den, ondernemersafspraken voor een bepaalde tijd te schorsen. Het wetsvoorstel heeft het Departement van Economische Zaken reeds ver laten. Gedurende één week Ongeveer een week lang zullen de winkels niet voldoende suiker heb ben voor een normale verkoop. Dit is bekend gemaakt door het ministe rie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening. Het bedrijfschap Suiker heeft de raffinaderijen opgedragen uit de sui ker van de nieuwe oogst eerst de verwerkende industrie te bevoor raden en pas daarna de Kleinhandel Moeilijkheden tengevolge van de stakingen van de vorige maand en de hamsterwoede worden mede als reden gegeven voor de periode van schaarste, die hierdoor wordt veroor zaakt. SPOORBRUG BIJ NIJMEGEN EEN DAG BjLJITEN GEBRUIK. Het treinverkeer zal op Zondag 15 October geen gebruik van de spoor brug bij Nijmegen kunnen maken. De werkzaamheden tot herstel van de brug zijn thans zover gevorderd, dat die Zondag is uitgekozen als da tum om de hulpboog, die thans nog de drie overspanningen vormt, te vervangen door de nieuwe boog. Als in de nacht van Zaterdag 14 October de laatste trein uit Nijme gen in de richting Arnhem zal zijn vertrokken, wordt begonnen met het verwijderen van de electrische bo venleidingen. Daarna wordt de hulp- boog opzij gerold en ten slotte komt de nieuwe boog op haar plaats te liggen. Het vervoer van reizigers tussen Nijmegen en Arnhem zal die dag met autobussen geschieden, 's Maan dags kan het verkeer worden hervat, voorlopig over enkel spoor. bracht! zei Nelly toen zij weer in de auto zaten, tot Horst Waldlew. Hij is zo kalm en vastberaden. Ik stel veel vertrouwen in hem, en nu er %!thans iets is gedaan, voel ik mij verlicht. Zij gingen samen aan Cornelis Lindweg telegraferen. Op de Schot- tenring nam Mr. Waldlew afscheid van Nelly na haar te hebben be loofd, dat hij persoonlijk de politie zou verwittigen van de diefstal van de brieven. Langer dan nodig hield hij bij het afscheid Nelly's hand in de zijne geklemd. Ik mag mij toch bij de autori teiten voorstellen als je gevolmach tigde? vroeg hij. Nelly kleurde. Natuurlijk antwoordde zij. Dat ben je trouwens ook. Ik zou veel meer voor je wil len zijn en je ontlasten van al de zorgen, die op je drukken, maar daar wil je niets van weten. Laat me tijd, Horsthet is nu geen ogenblik om over zaken van die aard te spreken. Doch wan neer alles om ons heen weer klaar en duidelijk is, dandan zul je it isschien toegeven dat ik weet, wat liefde is. (Wordt vervolgd). zou ik u dringend aanraden van daag nog aan uw vader te telegrafe ren om u de geruststellende zeker heid te verschaffen, dat ginds al les in orde is. Nelly werd bleek, zij dacht aan haar droom. U gelooft dus, dat mijn vader door een of ander gevaar wordt bedreigd? vroeg zij met bevende stem. Neen, dat wilde ik daarmee niet zeggen. Maar voorzichtigheid is de^moeder der wijsheid en u zegt, dat hij u sinds drie maanden niet heeft geschreven. En dan, zijn brie ven zijn het, die men u heeft ont stolen. Het wil mij dus voorkomen, dat we ons met meer gerustheid aan de opheldering van de gebeurtenis sen, die hier plaats hebben gehad, kunnen wijden, wanneer wij weten, dat het uw vader naar wens gaat, en dat er in de laatste tijd op de farm niets bijzonders is voorgeval len. Ik zal onmiddellijk telegrafe ren. En ik zal onmiddellijk maatre gelen nemen om de heer Peter Lindweg op te sporen. Bevindt hij zich inderdaad te Wenen, dan is 't eer wel mogelijk, dat 'n onderhoud met hem alles, wat u thans onge rust maakt, bevredigend opheldert en tevens enig licht op de aanlei ding tot de diefstal van de brie- Ven werpt. Met betrekking tot deze zaak moet ik u dringend aanraden, de politie nog in kennis te stellen van de ontdekking die u later hebt gedaan, u kunt het schriftelijk doen. Ik volg natuurlijk uw raad, antwoordde Nelly. Goed. Nu nog een vraag: hebt u een portret van uw broer Peter? Ja, een zeer goed, en niet lang geleden gemaakt. De heer Hammer heeft het mij op mijn verzoek af gestaan. Hier is het. Ik geloof, dat wij nu al het nodige besproken hebben, ging zij voort. Of wenst u mij nog iets an ders te zeggen mijnheer Hempel? Alleen dit nog: U moet mij on middellijk verwittigen van alles wat vermoedens bij u opwekt of ook maar u bi^ndere aandacht trekt* Wees zo göèd mij de tekst van het antwoord uit Brazilië mee te delen. Dat spreekt vanzelf. Intussen harteljjk dank voor uw bereidwillig heid. Het is nog te vroeg om mij te danken. Laten wij eerst zien, of ik iets voor u doen kan. Wat ben ik blij. dat je mij met die man in aanraking helbt ge Aan herscholing arbeiders ruimer aandacht Uitbreiding van kraamzorg Bestrijding van tuberculose en kanker

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2