Beëindiging staat van oorlog met Duitsland Geen staat van oorlog meer Grote Drie nemen West-Duitsland op Mobiele politie van 30.000 man toegestaan Labour haalt het weer net N. Koreaanse terugtocht WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1950 41ste JAARGANG No. 12086 Directeur: C. M. T. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. O. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. f 1.50 p. oincL, f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 VeiiigdeidóXjfxvcafitie taegeótaan rvE GEALLIEERDE HOGE COMMISSARIS In West-Duitsland heeft be kend gemaakt, dat de ministers van buitenlandse zaken van Frank rijk, Engeland en Amerika te New- York besloten hebben, „de nodige stappen" met betrekking tot de wetgeving in de drie respectieve landen te doen „om de staat van oorlog met Duitsland" te beëindigen. Amerika, Engeland en Frankrijk zullen iedere aanval op Duitsland beschouwen als een aanval op henzelf. Voorts zal de vorming van een njobiele politie macht van 30.000 man en de instelling van een ministerie van buiten landse zaken toegestaan worden. Ook zal West-Duitsland diplomatieke be trekkingen met vreemde mogendheden mogen aanknopen. De Hoge Com missarissen hebben verder van de ministers opdracht ontvangen, alle beperkingen op te heffen betreffende tonnage, snelheid en aantal van de door Duitsland voor de export te bou wen vrachtschepen voor de handel, (lot nu toe mocht Duitsland schepen tot 7.200 ton met een snelheid van 12 knopen voor de export bouwen). Ook mag de staalproductie verhoogd worden „voorzover dit ten goede komt aan de defensieinspan ningen van het Westen". (De jaarproductie was tot nu toe op maximaal 11.100.000 ton gesteld). muniqué uitgegeven, los van het te Frankfort gepubliceerde, waarin de drie landen beloven tezamen met de negen andere landen van het Atlan tische pact met de grootst mogelijke spoed maatregelen uit te werken om de veiligheid van de vrije wereld in Europa en Azië te waarborgen. De Een belangrijke stap De drie ministers noemen hun ge meenschappelijk besluit een belang rijke stap in de richting van een ge leidelijke terugkeer van Duitsland naar een deelgenootschap in West- Europa. Zij delen de wens van het Duitse volk naar eenheid van zijn land op een basis, die de fundamen tele vrijheden eerbiedigt. Ondanks al lfc pogingen dienaangaande zal dit verlangen niet verwezenlijkt kun nen worden zolang de Sovjet-Unie mét ingaat op de voorstellen tot het hcuden van democratische verkie zingen voor geheel Duitsland en er op staat, onvrije verkiezingen te hou den zoals per 15 October voor de Sovjet-zóne zijn uitgeschreven. De ministers van Amerika, Frank rijk en Engeland bevestigen op nieuw hun voornemen, West-Duits? land in de gemeenschap der vrije na ties binnen te leiden, overtuigd als zij zijn, dat de overweldigende meer derheid van het Duitse volk deel wenst te hebben aan de opbouw van de Europese gemeenschap en de ge meenschappelijke beschaving wenst te verstevigen. Er wordt de nadruk op gelegd, dat de beëindiging van de staat van oor log niet het sluiten van een vredes verdrag inhoudt. De Hoge Commissie der bezettende mogendheden blijft het hoogste gezag in West-Duitsland. Wal de politiemacht betreft, deze zal naar gelang van de omstandighe den ook vergroot kunnen worden tot boven de 30.000 man. Zij zal met lichte wapens, automatische wapens inbegrepen, worden uitgerust en de beschikking hebben over lichte pant serauto's (scoutcars) doch niet over tanks. Er zal een inspecteur-generaal ziin over de gehele politiemacht, wier activiteit niet beperkt zal blij ven tot de deelstaat, waarin zij gere- cruteerd is. Bij een noodtoestand zal zij feitelijk onder federaal oppercom mando staan. De politiemacht zal geen volmacht tot het' verrichter, van arrestaties hebben en haar vorming zal geen herziening van de Grondwet van node hebben. NOG EEN COMMUNIQUé. De ministers van buitenlandse za ken van Amerika, Frankrijk en En geland hebben te New York een com- gaan en vredelievende oplossingen te bereiken zullen hun volledige steun genieten. De intergouvernementele studiegroep inzake Duitse kwesties dient haar werk voort te zetten. De ministers zullen de komende v/eek voortgaan van gedachten te wisselen. Sommige der kwesties, waarover zij met elkaar beraadsla gen zullen ook in de algemene ver gadering van de Uno ter sprake ko men. CANADA ZAL SPOEDIG VOLGEN. In kringen van de Canadese rege ring wordt verkla^-d, dat men ge loofde, dat Canaera spoedig Enge land, Frankrijk en de V.S. zou vol gen wat betreft de beëindiging van de staat van oorlog met Duitsland. DUITSE REACTIES. Konrad Adenauer, de West-Duitse kanselier, zeide op een druk bezoch te persconferentie, dat niet slechts ieder woord en iedere zin van het communiqué overwogen diende te worden, doch dat men ook op de toon diende te letten. Deze was vol gens hem voor Duitsland gunstiger dan de vorige documénten. Het do cument was vriendschappelijker dan de vorige gesteld en een ernstige wens was vervuld. Kurt Schumacher, de leider der West-Duitse socialistische oppositie, noemde het communiqué van secon daire waarde. De conferentie had zich bepaald tot „halve maatrege- pogingen der Verenigde Naties om I len' en was niet in staat de werke- bedreigingen van de vrede tegen te l lijke moeilijkheden aan te vatten. Mao nog niet geaccepteerd Kwestie verwezen naar commissie De Algemene Vergadering Verenigde Naties, die gisteren haar zitting te Flushing Meadows opende, heeft het voorstel van India om de Chinese communisten de plaats van de Chinese nationalisten te doen in nemen verworpen met 33 tegen stemmen bij tien onthoudingen. De vergadering aanvaardde een Canadese resolutie om een speciale commissie in te stellen die de kwestie van de Chinese vertegenwoordiging zal be studeren. Zodra Sir Benegal Rau (India) zijn resolutie had ingediend, stond Wis- jinski (Sovjet-Unie) op met de eis om de vertegenwoordiger van Tsjang Kai Sjek de deur te wijzen. De af tredende president. Charlos Romulo had de zitting, waarop 59 landen ver tegenwoordigd zijn. toen nog maar nauwelijks geopend. Hij had de hui dige zitting gekenschetst als de poli tieke tegenhanger van de militaire actie, die de strijdkrachten der V.N thans in Korea uitvoeren. Aan de stemming ging een felle botsing vooraf tussen Acheson (V.S.) en Wisjinski, waarbij de Australische minister van Buitenlands Zaken, Spender, zich aan Achesons zijde schaarde. Tot de landen, die vóór het voor stel van India stemden, behoorde ook Nederland. NA HET UITSPREKEN VAN DE TROONREDE. Na het uitspreken van de troonrede in de Ridderzaal tijdens de opening van de Staten- Generaal, verlaat de Koningin het gebouw. De West-Duitse kanselier, Konrad Adenauer, heeft Dinsdag bekend ge maakt, dat alle West-Duitse rege ringsfunctionarissen, die het commu nisme of uiterst rechtse partijen steu nen, zullen worden ontslagen. Verder heeft de West-Duitse rege ring 13 politieke partijen, waarvan er twee leden in het federale parle ment hebben, voor federale ambte naren verboden verklaard. Een meerderheid van slechts 6 stemmen De Labour-ïegering van Engeland heeft gisteravond even na tien uur weer een gevaarlijke aanval op haar bestaan overleefd. Met een meerder heid van 6 stemmen (306 tegen 300) werd de motie van Churchill, welke zich keerde tegen de voorgenomen naasting van de ijzer- en staalin dustrie, verworpen. Het heeft gisteren gespannen in het Lagerhuis. De leden van de La- bourpaïtij zaten gistermiddag reeds op hun zetels en durfden de zaal niet te verlaten uit angst, dat de stemming zou komen op een ogenblik, dat zij er niet waren. De publieke tribune zat stampvol. Churchill hield een rede waarin hij o a. zeide: „Het kleine aantal communisten in ons midden kan op dit ogenblik onze defensie niet zoveel schade toe brengen als de naastipg van de staal industrie deze daad van partij- sabotage." Even later beschuldigde hij premier Attlee er van „in het geheim een nieuwe en dodelijke slag aan de na tionale eenheid voor te bereiden" Na gezegd te hebben, dat Enge land heel goed had kunnen meedo.en aan de besprekingen over het plan- Schuman in Parijs, zeide Churchill nog: „Het zou niet alleen voor Europa beter zijn geweest, maar ook voor onze eigen staalindustrie om daar H. M. KONINGIN JULIANA OPEN DE DE STATEN-GENERAAL. Voor de derde maal sinds de troons bestijging heeft H. M. Koningin Ju liana gistermiddag de zitting van de Staten-Generaal geopend met het uitspreken van de troonrede. H. M. de Koningin tijdens het uit spreken van de troonrede in de Rid derzaal. te spreken over een plan, dat de hoop in zich bergt van het beëindigen van de Frans-Duitse onenigheid, die ons hele leven Europa heeft verdeeld." Churchill heeft het pleit echter niet gewonnen; zijn motie werd afge stemd met een verschil van 6 stem- Europese betalings unie getekend Nederland in bestuurs raad Vertegenwoordigers van de 17 lan den, die aan het Europese he'stel- programma dec nemen heb! en giste ren te Parijs de overeenkomst inzake de Europese betalingsunic gete kend. Na de ondertekening werden door de raad der organisatie voor Europe se Economische Samenwerking de volgende landen gekozen als leden van de bestuursraad, die onder toe zicht van de O.E.E.S. de leiding zal hebben van de betalingsunie en haar gelden zal beheren: Italië (president), Frankrijk en Engeland (vice-presi- denten), Denemarken, Nederland en Duitsland. Binnenkort zal nog een zevende lid van de bestuursraad wor den gekozen. AMERIKANEN OVER DE HAN De Noord-Koreaanse communisten zijn op alle fronten in Zuid-Korea op de terugtocht. De Amerikanen hebben bij Seoel één van de twee spoor lijnen naar het Zuiden geblokkeerd. De Noord-Koreanen aan het Zuid- front hebben hierdoor een uiterst belangrijke aanvoerlijn verloren. De tweede spoorlijn tussen Seoel en het Zuiden wordt bedreigd. Amerikaanse en Zuid-Koreaanse mariniers en infanteristen zjjn de rivier de Han over gestoken. Bruggen en stoomboten zijn uit Intsjon aangevoerd. Kleine eenheden Britses maifnecommando's nemen hier aan de strijd deel. Het vliegveld Kimpo is volledig in gebruik genomen. EEN LUCHTBRUG. Golven transportvliegtuigen open den gistermorgen een luchtbrug tus sen Japan en dit vliegveld. Grote voorraden ammunitie en benzine zijn reeds aangekomen voor de grond troepen en de jagers, die van Kimpo opereren De luchtbrug kwam in werking een paar uur nadat de ma riniers de communisten hadden ver dreven uit de heuvels ten Noord-Oos ten van het vliegveld. Generaal-ma- joor William Tunner, die de luchtbrug naar Berlijn leidde, staat aan het hoofd van deze operatie. Zijn ervaring is van onschatbare waarde. Het vlieg veld was in goede staat toen het werd bezet. Op vele plaatsen in het Zuiden zijn de Amerikanen doorgebroken. Waeg- wan is gevallen. De Amerikanen ruk ken op langs de weg van Waegwan naar Koemsiou. De Amerikaanse mariniers, die 15 kilometer ten Noord-Westen van Seoel de Han overtrokken, drongen aan de overkant ongeveer 1,5 kilo meter door en trekken langs de hoofdweg naar Seoel na de spoorweg te hebben afgesneden. De mariniers ontmoetten slechts v/einig tegenstand en leden geringe verliezen. Een ande re colonne mariniers, die langs de hoofdweg Intsjon-Seoel optrekt is de Han tot op 2.5 kilometer genaderd. DE OVERTOCHT OVER DE HAN. De slag om Seoel is heden begon nen met de overtocht van enkele duizenden Amerikaanse mariniers in een honderdtal landingsboten over de rivier de Han: Een uur na de landing bereikten zij hun eerste doel: de hoofdweg en de spoorlijn van Seoel naar Pjong jang, de Noord-Koreaanse hoofd stad. 24 uur te voren hadden de strijdkrachten van de V.N. een van de beide spoorlijnen naar het Zui delijk front afgesneden. Een afdeling van de mariniers consolideerde haar positie op de weg en op de begroeide heuvel, die hem beheerst. Een andere afdeling rukte op naar het Zuid-Oosten in de rich ting Seoel. De overtocht, die op 15 km. ten Noord-Westen van Seoel geschiedde, werd voorafgegaan door een zwaar artilleriebombardement en had de steun van een grote massa vliegtui gen, waarvan enkele van het nabij gelegen vliegveld Kimpo opereerden, De pontonniers hadden in de nacht van Dinsdag op Woensdag de bouw van bruggen over de rivier voltooid, De verdediging was beter georga niseerd dan tot dusver, doch was nog zwak. Blijkbaar is de verdediging van Seoel nog steeds in handen van be trekkelijk ongeoefende troepen, aldus Reuters correspondent. Het schijnt, dat de troepen, die thans de Han zijn overgestoken, en de macht, die de spoorweg naar het Zuiden heeft afgesneden, Seoel in een tangbeweging zullen trachten te vatten en binnen 48 uur de stad van twee kanten zullen aanvallen. De verdedigers van Seoel kunnen thans geen versterkingen meer uit het Noorden krijgen. De spoorlijn naar het Zuid-Westen, van Seoel naar Suiwon, kunnen de Noordelijken nog gebruiken, doch het is mogelijk, dat een kolonne Amerikaanse infanterie, die van Intsjon naar het Zuid-Oosten op rukt, tegelijktijdig met de aanval op Seoel deze spoorlijn zal afsnijden. De strijdkrachten der Verenigde Naties, die hun uitbr&ak uit het Zui delijke bruggenhoofd heden voortzet ten, ondervonden afnemende tegen stand. In sommige sectoren, vooral in het Westen langs de Naktong, blij ven de Noordelijken krachtig weer stand bieden, doch een Amerikaanse woordvoerder sprak van tekenen, die er op wijzen, dat de Noord-Koreanen steeds meer troepen van het front terugtrekken. Zij hebben ook nog geen tegenaanval in het Noord-Wes ten gedaan, waar de Amerikanen na de verovering van Waegwan hun op mars voortzetten. HET DUITSE PROBLEEM HET BESLUIT van de Grote Drie te New York, om de staat van oorlog met Duitsland op te heffen, is een belangrijke stap voorwaarts op de weg van de geleidelijke in schakeling van Duitsland in de rij der volken. De nadruk valt hier op het adjectief „geleidelijk", want met deze stap is het Duitse probleem nog lang niet opgelost. Opheffing van de staat van oorlog is geen vredesver drag en de concessies, welke de Drie in dit kader hebben gedaan, zijn nog slechts zeer voorzichtige pogingen om de Duitsers wat meer vrij- 0 heid te geven. Zelfs de inscha keling van West-Duitsland in het West-Europese defensie-systeem tengevolge van de garantie-verkla ring een aanval op West-Duits land zullen de drie geallieerden be schouwen als een rechtstreekse aan val op zichzelf is niet meer dan een tegemoetkoming aan de Franse bezwaren tegen een indeling van Duitse militaire eenheden in een West-Europees leger. Frankrijk blijft daar nog altijd een tegenstander van en dat de Franse regering heeft toe gestemd in de uitbreiding van de Duitse politiemacht tot 30.000 man, die bovendien nog met (lichte) wa pens zal worden uitgerust, is al een grote zelfoverwinning. In Franse po litieke kringen zal dat waarschijnlijk aanleiding tot enige deining geven, want men zal overwegen, dat dit in principe het begin is van Duitslands herbewapening en dat hiermede het hek vai. de dam is. Met die herbewapening en met de opheffing van de beperkende bepa lingen voor de Duitse scheepsbouw en de staalproductie zal het overi gens zo'n vaart wel niet lopen, al thans voorlopig niet, want, naar men zegt, is de productie van wapens nog niet eens voldoende voor de gealli eerde landen zelf en het is moeilijk te veronderstellen, dat zij nu voor rang zullen verlenen aan de Duitsers. Ook de Duitse staalproductie draait nog lang niet op volle toeren; men haalt zelfs niet eens Jiet tot nu toe toegestane maximum. Het is dan ook niet zo heel erg te verwonderen, als de Duitsers zelf niet eens enthousiast zijn en de so cialistische oppositieleider Schuma- Het voornaamste van de jongste besluiten ligt dan ook niet zozeer in de materiële voordelen, welke West- Duitsland zal verkrijgen, maar meer in de verbeterde sfeer. Bondskanse lier Adenauer wees daar terecht op: e'est le ton qui fait la musique, zei hij op z'n Duits. De opheffing van de oorlogstoestand enerzijds zal de morele positie van de Westduitse re gering ten goede komen, terwijl an derzijds -de garantie-verklaring van Duitslands veiligheid een aanmerke lijke geruststelling betekent, nog verhoogd door de reeds eerder geda ne toezegging, dat het bezettingsaf- fectief versterkt zal worden. Duits land is daarmede opgenomen in de ring van het West-Europese defen sie-systeem, niet alleen feitelijk maar ook formeel. En dat dit inder daad ook iets betekent, wordt juist dezer dagen gedemonstreerd in Ko- LONDENSE STRAATLANTAARNS STAKEN OOK. Dinsdagavond brandden te Londen naar schatting slechts 15.000 van de 50.000 straatlantaarns tegenvolge van de staking van 1.300 man technisch personeel bij 16 gasfabrieken, waar door de druk van het gas sterk ver minderd werd. In de zijstraten, waar geen neon-lichten, etalageverlichting of autolampen enig licht verspreid den, zochten de Londenaars zich weer als in de oorlog hun weg met zaklantaarns en knijpkatten. KoAtettit... De glimlach is de melodie van het gelaat: het stil tevreden kijken is de melodieuze rust van de ziel.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1