Er werd in Zuid-Holland soms clandestien gebouwd Water van de Zaan vergiftigd Studiebeurzen gevraagd voor de Nijmeegse Universiteit Nederlaag voor de fiscus Terugtocht van de studenten pelgrims uit Rome Wilde zwijnen en herten roeren zich op de Veluwe 600.000 jonge spaarders Maria Montessori gehuldigd Koffie wordt veel duurder DINSDAG 19 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Voor'méér dan honderd mil- lioen gulden(I) aan bouw werken is er in één jaar tijds gereed gekomen in Zuid-Hol land zónder de grote steden Rotterdam en Den Haag! Van de bovenvermelde honderd millioen is ruimacht millioen uit gegeven aan weg- en waterbouwkun dige werken, de resterende 92 mil lioen werd aan gebouwen gespen deerd. Tien a elf millioen werd uitgege ven voor herstellingen en verbou wingen, de overige 81 millioen aan nieuwbouw, herbouw en uitbreidin gen. Het leeuwendeel hiervan werd benut voor de bouw van woningen, waaraan namelijk zestig millioen gul den werd uitgegeven. Voor agrari sche gebouwen werd 1.7 millioen uit gegeven, waarvan een half millioen werd gebruikt voor de bouw van boerderijen. Vijftien a zestien mil lioen gulden werd aangewend voor bedrijfsgebouwen. Daarvan had bijna twaalf millioen betrekking op gebou wen voor de industrie en de rest op gebouwen voor handel en verkeer. Honderdduizend gulden werd in onze provincie buiten de twee ge noemde grote steden besteed aan ge bouwen voor gezondheidszorg en hygiëne, driehonderdduizend gulden aan kerken, drie millioen aan scholen en vierhonderdduizend gulden aan andere overheidsgebouwen. Soms lukte het. Dit alles heeft betrekking op de officiële goedgekeurde en toegestane bouw. Maar evenals elders werd er ook in Zuid-Holland nog wel eens getracht, iets te bouwen of te ver bouwen zonder dat de vereiste goed keuring en toestemmingen verkregen waren. Soms gelukte het zonder dat het toezicht het bemerkte, maar meestal gelukte dit niet. In 39 geval len werd tegen de opdrachtgevers van deze clandestiene bouwerij pro ces-verbaal opgemaakt. Voorts wer den 27 „verdachten" door de toe zichthoudende instanties „gehoord" zónder dat proces-verbaal werd op gemaakt. Dit wil niet zeggen, dat de ze „verdachten" niet in overtreding bleken te zijn, het betekent alleen dat de overtreding na onderzoek ver schoonbaar werd geacht. Behalve de „verdachten" hoorden de toezicht houdende ambtenaren nog 192 getui gen. Al deze clandestiene bouwwer ken bij elkaar vergden een bouwsom van bijna honderddui zend gulden! Slechts in twee ge vallen betrof het de bouw van een woning en in elf gevallen die van een noodwoning. Verder 4 schuren, 2 werkplaatsen, 2 berg plaatsen 6 loodsen, 1 garage, 4 veestallen, 3 vakenshokken, 1 broeikas en 24 verbouwingen. Deze opgave maakt zeker niet de indruk", dat de Zuid-Hollanders getracht hebben zich aan de gel dende voorschriften te onttrek ken om zich woningen te ver schaffen ten koste van anderen. Veeleer lijkt het, dat behoudens 'n enkele uitzondering, de over treders te goeder trouw waren. Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VA RA, 19.30 VPRO, 20.00-24.000 VARA 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8.13 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gram. (9.309.35 Waterstanden). 10.00 Paedagogische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Orgelspel. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.36 Gram. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.50 Gram. 14.00 Ge sproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de kin deren. 15.50 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 16.25 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Actualiteiten of gram. 18.35 Kwartet. 19.00 Par lementair overzicht. 19.15 Pianoduo. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Promenade-orkest en klein koor. 21.00 „Vier jaar later," hoorspel. 22.15 Hawaiianmuziek. 22.45 Popu lair wetenschappelijke causerie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer ber. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Vi ool en piano. 11.30 Amusementsmu ziek. 12.00 Gram. 12.30 Mededelin gen. 12.33 Metropole-orkest en so list. 13.00 Nieuws. .13.15 Trio. 13.45 Sextet. 14.10 Gram. 14.30 Orgel concert. 15.10 Kamerorkest. 15.55 Gram. 16.15 Voor de jeugd. 17.00 Cemballo-gezelschap. 17.30 Piano recital. 18.00 Orkestmuziek. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws en weerber. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Gram .19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 Gelders Orkest en solisten. 21.00 Causerie over Canada. 21.30 Gelders Orkest 21.55 Gram. 22.05 Lichte muziek. 22.30 Vocaal kwartet. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Strijkorkest. 23.4524.00 Gram. Op 1 Januari jl. bedroeg het aantal geregistreerde verwoeste boerderijen in onze provincie 207, het aantal ge bouwde noodvoorzieningen 161, waar van .43 woningen in 118 stallen, het aantal aanbestede boerderen 45, terwijl in het afgelopen jaar 36 boer derijen en 23 gedeeltelijke boerde rijen werden opgeleverd. Onbewoonbaarverklaringen nu en dan onvermijdelijk. Het ligt voor de hand, dat bij de heersende grote woningnood in ons land slechts node en alleen in uiter ste noodzaak tot onbewoonbaarver klaring van woonhuizen wordt over gegaan. Niettemin, de woningnood bestaat nu al tien jaar en de oude bouwsels worden met de dag nóg ouder. Onbewoonbaarverklaringen zijn daardoor dikwijls onvermijde lijk, al zal wel ieder gemeentebestuur de voorkeur geven aan het opknap pen of doen opknappen van oude wo ningen, waarbij wellicht tijdelijk enigermate de hand zal worden ge licht met de voorschriften, voorzover deze wél pasten in de „gouden tijd" van vóór de oorlog, maar al te straf zijn voor het heden. In geen enkele andere provincie van ons land is de laatste jaren het aantal onbewoonbaarverklaringen re latief zó laag geweest als in Zuid- Holland. In Noord-Brabant, maar vooral ook in Friesland was het bui ten elke verhouding hoger. Het valt moeilijk te overzien of dit een uit vloeisel is van een straffer ingrijpen thans dan wel van een minder fors beleid van gemeentebesturen in die andere provincies in de voor-oorlogse periode. Hoe dit zij, het getal onbe woonbaarverklaringen beliep in de laatste drie jaren in onze provincie 4, 16 en 75 bij een totaal voor alle elf provincies van respectievelijk 166, 314 en 663. Het centrale toezicht op de bouw en alles wat daarmede verband houdt, werd in Zuid-Holland met op vallend weinig ambtenaren uitge oefend. By de elf provinciale direc ties voor de wederopbouw en het bu reau voor de grote steden tezamen waren namelijk 636 administratieve en 271 technische ambtenaren werk zaam. Naar rato van het zielenaantal zouden daarvan in Zuid-Holland, zonder Rotterdam en Den Haag, 75 administratieve en 32 technische ambtenaren verwacht kunnen wor den. In werkelijkheid waren er slechts 42 en 30! Visstand bedreigd Het water van de Zaan is van tijd tot tijd zo verontreinigd, dat de vis sterft en honderden ponden aal drij ven dan dood in de viskaren. Reeds gingen handelaren er toe over hun bedrijf gedeeltelijk naar elders te verplaatsen. Dr. Hoek, hydrobioloog bij het rijks instituut voor zuivering van afval water is na onderzoek tot de conclu sie gekomen, dat de thans bestaande toestanden de visstand in de Zaan ernstig bedreigen. Het hoogheem raadschap van de uitwaterende slui zen in Kennemerland en West-Fries land dient, naar zijn oordeel door het uitgeven van vergunningen onder doeltreffende voorwaarden de lozing van afvalstofffen door de fabrieken te regelen. Steeds meer onbemiddelden willen studeren De scheidende rector magnificus prof. dr. H. H. Jansen van de Kath. Universiteit te Nijmegen droeg gis teren onder grote belangstelling in de aula der universiteit het recto raat over aan zijn opvolger prof. mr. F. J. M. Duijnstee. De practijk wijst uit aldus prof. Jansen dat uitbreiding van het aantal studiebeurzen op de Nijmeeg se alma mater meer dan gewenst is. Het aantal studenten uit onbe middelde kringen neemt regel matig toe. Dat wordt een steeds voornamere sociale zijde van de academische vraagstukken. Het Rijk alleen kan hierin niet voor zien. De rector deed een beroep op de grote sociale organisaties van werkgevers ,en werknemers, van boeren en tuinders voor de vorming van meer studiebeur zen voor onbemiddelde studen ten. Spr. stelde hier het studie fonds Limburg ten voorbeeld. Het comité, onder leiding van rec tor Mommersteeg, dat heeft ge tracht in Amerika gelden te verza melen voor de herbouw der Katho lieke Universiteit heeft besloten zijn pogingen in deze richting te staken. De tijdsomstandigheden en de eco nomische verwikkelingen in Amerika zijn niet te gunstig meer voor deze actie. Katholiek Nederland, aldus spr., is nu op eigen krachten aange wezen met volle dankbaarheid voor de zeer gewaardeerde hulp van de Staat, sinds de subsidiewet in wer king trad. Intussen is een belangrijk winst punt van de actie in Amerika de toe zending van tienduizenden waarde volle boeken, waarmede de universi teitsbibliotheek werd verrijkt. Het studentental van 1108 telde 903 mannelijke en 205 vrouwelijke studenten. De provincies Gelderland, met 298 (203 uit Nijmegen), Noord- Brabant met 242 en Limburg met 228 leverden het hoofddeel. Beide Hollanden volgen met 71. Deze cijfers wijzen uit, aldus de rector-magnlficus, dat de Katholieke Universiteit nog verre verwijderd is van haar doel en ideaal: de algeme ne universiteit van de Katholieken van Nederland te zijn. Het aantal promoties bedroeg dit jaar 13, waaronder twee cum laude. HOGERE RICHTPRIJS TARWE EN GERST. Het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de richtprijs voor tarwe van de oogst 1951 vastgesteld op f 24.25 per 100 kg. franco pakhuis, hetgeen een ver hoging inhoudt ten opzichte van de oogst van 1950. Evenals vorige jaren zal een regeling worden getroffen, waardoor de boeren in het begin van het seizoen een prijs zullen ontvan gen, die een gulden beneden die richtprijs ligt, terwijl zij aan het eind van het seizoen een prijs zul len ontvangen, die de richtprijs met één gulden overschrijdt. Voor de gersttelers zal voorts een leveringsverplichting gelden, waar bij de telers een prijs zullen maken van f 22 per 100 kg. De mogelijk heid bestaat, dat zij voor die gerst, welke als brouwgerst kan worden verkocht, een hogere prijs kunnen bedingen. In Zwitserse affaire De geruchtmakende belastingaf faire ten aanzien van de Nederland se industrieel G., die tijdens de oor logsjaren in Zwitserland een bedrijf vestigde, waarnaar de Zeister belas tinginspecteur Van der P. in October van het vorige jaar een onderzoek instelde, is ten slotte op een neder laag voor de fiscus uitgelopen. Het geschil was door de rechtskundige adviseur van de heer G., prof. Rus sell, voor de raad van beroep ge bracht. Deze Raad heeft thans, zo verneemt het N. v. d. D., beslist, dat het standpunt van de inspecteur der belastingen onjuist is gebleken. Zoals men zich zal herinneren, heeft het bezoek van de belasting inspecteur aan Zwitserland, waar hij na enige dagen door de Bondsrege ring werd uitgewezen, zelfs aanlei ding gegeven tot een behandeling van deze zaak in de Tweede Kamer. De minister weet destijds de ge maakte fouten aan de houding van de betrokken industrieel, die echter zelf van mening was, alle mogelijke medewerking te hebben verleend. De heer G. stelde zich echter van meet af aan op het standpunt, dat de fiscus ver buiten zijn bevoegdheid ging e i op lichtvaardige gronden vermoedde, dat voor belangrijke be dragen aan geldswaardig papier van Nederland naar het buitenland was gebracht. Met deze uitspraak van de raad van beroep is deze internatio nale belastingkwestie voor goed van de baan. De belastinginspecteur van der P. was begin October van het vorige jaar met een inspecteur van de Douane-recherchedienst en nog een belastingambtenaar naar Zwitser land gegaan. In Luzern hebben zij de industrieel urenlang verhoord. Toen zij voor de tweede maal bij hem kwamen, traden plotseling Zwitserse rechercheurs het kantoor binnen, die de drie ambtenaren mee namen en opsloten. De Zwitserse po litie deelde hun 'mede, dat zij ver buiten hun boekje waren gegaan en dat zij de Zwitserse souvereiniteit hadden geschonden, door zich als buitenlandse ambtenaren in Zwit serland opsporingsbevoegdheid toe te eigenen. Ruim een week na de arrestatie besloot het Zwitserse kabinet de drie ambtenaren uit te wijzen en geen verdere maatregelen te nemen, op grond van de Nederlandse nota, waarin verontschuldigingen voor het gebeurdewerden aangeboden. (Slot). De terugtocht bracht ons naar het rustieke Assisië. Slechts twee uur hebben wij kunnen doorbrengen in dit werkelijk zeer bekoorlijke stadje met zijn mooie, nauwe en steil stij gende straatjes. Te Florence was helaas voor de tweedei maal, het lo gies slecht geregeld. Uitdruk kelijk dient echter vermeld te wor den, dat dit in gener dele de schuld was van het plaatselijk co mité, dat zich midden in de nacht veel moeite heeft getroost om ons onder te brengen. Na Florence be klimmen we wederom de Apen ij- nen, waar we een prachtig pano rama te genieten krijgen van de Futta-pas af. Lieflijke dorpjes, leu nend legen de glooiende berghellin gen, kunnen we van dat punt af wijd en zijd verspreid zien liggen. 's-Avonds te 10 uur kwamen we in Venetië waar we werden opge wacht door enige studenten uit die stad, die ons gedurende ons verblijf aldaar zouden gidsen. Verder dan het einde van de 3^ km. lange toe- gangsbrug konden we met de bus sen niet komen, aangezien de stra ten er zc nauw zijn, dat er allleen maar voetgangersverkeer mogelijk is. We gingen dus verder per „vapo- rino" (stoomboot). Twee nachten, die door de meesten onzer slechts voor een klein gedeelte voor nacht-, rust werden gebruikt, en een dag hebben we hier doorgebracht. We hebben de duiven gevoerd, gegon- deld, onze badkleding uitgespoeld in het Lido en tenslotte een bezoek gebracht aan de glasblazerijen van Murano. Van Venetië voerde de tocht door de Dolomieten via Bolzano over de Brennerpas naar Tirol waar we we derom door buitenlandse collega's werden ontvangen, ditmaal de stu denten van Insbruck. Voorafgegaan door de motorpolitie bereikten we de jeugdherberg, waar de slaapac- comodatie buitengewoon goed was. De middag werd gebruikt voor 'n tocht met een bergspoor en een ka belbaan naar de 2310 meter hoge Hafelekar. Na afloop van dit bezoek aan Oostenrijk begon de eigenlijke te rugtocht van ongeveer 1100 km., die we in twee dagen hebben moeten afleggen. Op de stralende Zater dagmorgen verlieten we ca. 7.30 uur Insbruck en reisden door het typi sche Tirolse landschap met zijn kleurrijke welbekende klederdrach ten zjin schilderachtige huisjes, half van steen, half van hout opgetrok ken. Magnifiek was het uitzicht van de Ferupas over de bergen en dalen met hun donkergroene meertjes. Mooi ook zijn de Alpen van Zuid- Beieren. Helaas liet het mooie weer ons bjj het naderen van het Zwarte Woud in de #teek. Het laatste stuk van deze dag werd in zware regen en mist afgelegd en ieder was vol bewondering voor de stuurmans kunst van chauffeurs. Pas om 2 uur Zondagochtend bereikten we Straatsburg, waar twee politieagen ten in onze bus stapten om ons de weg te wijzen. Alvorens onze nacht rust te gaan genieten, vervulden we eerst onze Zondagsplicht. Te elf uur aanvaardden we de tocht, die de langste zou zijn van de gehele reis. In totaal moesten we deze dag vijf grensposten in Frank rijk, Luxemburg, België en Neder land passeren. Te 12 uur arriveer den wij te Eindhoven waar verschil lende deelnemers de tocht beëindig den. Om drie uur bereikten de ge trouwen het punt van uitgang „Sanctus Augustinus'' was behouden teruggekeerd van haar pelgrims tocht tergelegenheid van het 25e Heilige jaar. Een bul, vermeldend de namen van alle deelnemers, werd achter ons meegevoerd pel- grimskruis in de St. Lode wij kskerk bevestigd. Ten eeuwigen dage zal men daar kunnen lezen: Nos, studiosi catholici in Ci- vitate Academica Lugduni Ba- tavorum, in Urbem sanctam perigrinantes Pio XII paterne gubernante Parocho nostro Hen rico van Roojjen, Ordinis Sanc- tae Cruris canonico regulari hanc crucem portante, quattuor Basilicas Maiores visitavimus. Onder het doorluchtige pontificaat van onze Heilige Vader Pius XII terwijl onze pastoor Henri van Rooljen, regulier kanunnik van de Orde van het H. Kruis, dit kruis droeg, zijn wij, katholieke studen ten aan de Leidse Academie naar de Heilige stad gepelgrimeerd en hebben wij een bezoek gebracht aan de vier grote basilieken.. Boeren klagen steen en been Op de Zuid-West-Veluwe hebben de landerijen en de bossen op het ogenblik zeer veel te lijden van het wild. Voor de konijntjes schijnt het dit jaar zeer gunstig te zijn geweest, althans grote troepen van dit wild komen zich 's avonds vergasten op de akkers van de Veluwe-bewoners. De jonge aanplant van de bosplantsoe nen krijgt van onze langoren ook ge regeld bezoek om zich te verlustigen aan het sappige groen der jonge boompjes, met het gevolg, dat deze ten langen leste ten dode zijn opge schreven. Ook de herten zorgen voor over last, vooral bij de Harskamper boe ren, die tot dusverre zonder succes, meermalen hebben aangedrongen op het nemen van maatregelen. Aard appel- en roggevelden worden door dit soort wild vernield. Een deskundige sprak als zijn me ning uit, dat de tegenwoordige her tenstand tot op 1/3 teruggebracht moet worden, wil men de thans aan gebrachte schade tot normale propor ties terugbrengen. Geschiedt dit op doeltreffende wij ze, dan blijven er nog voldoende die ren over, om deze in vrije staat te kunnen bewonderen. Ook aan het jonge hout in de bos sen wordt veel schade gedaan. En alsof het nog niet genoeg is, voegen ook de wilde zwijnen zich in het koor der vernielers. Zij woelen bij de boeren de aardappelen om en vertrappen andere veldgewassen, waarbij sterke afrastehingen voor hen geen bezwaar schijnen. Ook in de bossen houdt dit „edele ras" geducht huis. Eén dezer dagen werd op de Gin- kel bij Ede een stuk grond, groot 13 hectare, met eikels bepoot. De vol gende dag was het gehele terrein door de wilde zwijnen omgezwoeld. Geen eikel zal met in de grond. „De reddingsboot komt" Dank zij de jeugd-spaaractie van de Nationale Spaarraad, waaraan door alle groepen van spaarbanken is deelgenomen, werd in het tijdvak September 1949 tot Augustus 1950 door ruim 600.000 jongens en meis jes, van 6 tot 16 jaar, regelmatig ge spaard. Dit gunstig resultaat heeft tot het besluit geleid om met deze jeugd- spaaractie ook in 1950'51 voort te gaan, en getracht zal worden het aantal regelmatig sparende kinderen ditmaal van 600.000 tot 750.000 op te voeren. Het Bureau van de Nationale Spaarraad is echter de mening toege daan dat deze doelstelling niet kan worden bereikt met het beschikbaar stellen van zegelplaatjes zoals aan vankelijk geschiedde. Om deze reden is dan ook overgegaan tot het ont werpen en uitgeven van een meer aantrekkelijke beloning, een belo ning die bestaat uit een boekje uDe reddingboot komt", waarin op zeer boeiende wijze een schipbreuk en het redden van de bemanning wordt ver haald. Dat de inhoud van het boekje ook technisch tot in de puntjes verzorgd is zal geen verwondering wekken wanneer men weet dat het verhaal geschreven is door de heer H. Th. de Booy, directeur van de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandsche Red ding-Maatschappij. Het boekje, waarbij nog 20 ge kleurde plaatjes behoren en dat ver der met 20 pentekeningetjes verlucht is, wordt bij de spaar- en boerenleen banken en alle postkantoren van 18 30 September a.s. gratis uitgereikt aan alle jongens en meisjes van 6 tot 16 jaar die in vorengenoemde perio de wat spaargeld op hun spaarbank boekje doen bijschrijven. Aan Maria Montessori en aan oud minister G. Boykestein is gisteren het ere-doctoraat in de letteren en wijsbegeerte van de gemeentelijke universiteit te Amsterdam aangebo den. Voor deze plechtigheid bestond zeer grote belangstelling. De leiding berustte bij prof. dr. M. Valkhof f, die hiermede zijn laatste handeling als rector-magnificus verrichtte. Voorts werd het woord gevoerd door prof. dr. H. W. F. Stellweg en de oud hoogleraar, prof. dr. Kohnstamm. Ten stadhuize ontving dr. Maria Montessori uit handen van mr. H. J. Reinink, secretaris-generaal van on derwijs, kunsten en wetenschappen, de onderscheiding van Officier in de orde van Oranje-Nassau. VROUWELIJKE NOTARIS IN DEN HAAG. Mejuffrouw mr. P. C. de Klerk, candidaat-notaris in Den Haag, is be noemd tot notaris aldaar in de vaca ture-N. M. Schild. PROF. MR. R. KRANENBURG. Bij koninklijk besluit is tot voor zitter van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal voor de zitting, welke vandaag zal aanvangen,, opnieuw be noemd prof. mr. R. Kranenburg. De maximumverbruikersprijs voor koffie wordt met ingang van 24 September gebracht van ƒ1.10 op ƒ1.92 per half pond. En met deze aanzienlijke verhoging van de prijs mogen we nog blij we zen, want bij de vaststelling er van kon nog rekening worden gehouden met minder dure aankopen. De kof fieprijs op basis van de tegenwoordi ge wereldmarktprijs zou nog tachtig cent per kilogram meer hebben be dragen of 2.12 per half pond. Minister Mansholt had de reden voor deze prijsstijging reeds in de Tweede Kamer meegedeeld; de rege ring verleent geen subsidie meer op koffie, zodat de verbruikers de wer kelijke prijs moeten gaan betalen. Aan Horecabedrijven en instellin gen, die voor hun kof fietoe wij zingen sedert 1 Juni 1950 een heffing van vier gulden per kilogram vooruit hebben betaald (deze heffing had ten doel de subsidie op koffie, die niet voor huishoudelijk verbruik bestemd werd, terug te nemen) wordt de hef fing op de nog niet aangewezen toe wijzingen gerestiteerd. KONINGIN EN PRINS NAAR DEN HAAG. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins hebben het voornemen zich op 16 November a.s. naar Den Haag te begeven, ten einde kennis te ma ken met de leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en de leden van de Haagse gemeèenteraad. POSTWAARDEN VOOR VERZAMELAARS. De philatelistische dienst van het hoofdbestuur der P.T.T. zal zich, in gaande 16 October, niet meer belas ten met de inlevering aan verzame laars van postwaarden uitgegeven door Nederland, Indonesië, Neder landse Antillen, Suriname en Nieuw- Guinea. Verzamelaars kunnen zich tot een postkantoor met verzamello- ket wenden voor de no,g voor fran kering geldige Nederlandse post waarden yan vroegere uitgiften (voor zover voorradig), alsmede voor de postwaarden, uitgegeven door Indo nesië, Nederlandse Antillen, Surina me en Nieuw-Guinea. VERTOLKER JUDAS-ROL OVERLEDEN. In Tegelen overleed de heer Jac. Verstegen, die iq 1940 en 1949 de vertolker was van de Judas-rol bij de Tegelse Passiespelen. Dit jaar kon hij wegens ziekte niet deelnemen. Zondag werd de laatste voorstelling van de Passiespelen gegeven. RAPPORT OMVANG PLOEGEN- ARBEID. De bevordering van de werkgele genheid in de industrie is aanleiding geweest een onderzoek in te stellen naar de mate, waarin thans in Ne derland in ploegen wordt gewerkt. De arbeidsinspectie heeft het resul taat van dit onderzoek samengevat in een rapport (onderzoek naar de omvang van de ploegenarbeid in de industrie, ingesteld door de arbeids inspectie in de maand December 1949), hetwelk verkrijgbaar is ge steld bij het Staatsdrukkerij- en uit geverijbedrijf. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De Provinciale Staten van Zuid- Holland zijn in gewone zitting bij eengeroepen op Dinsdag 14 Novem ber a.s. te elf uur. Het ligt in het voornemen van de voorzitter de ver gadering aan het einde van de open bare beraadslagingen van 14 Novem ber te verdagen tot Donderdag 16 November. De openbare beraadslagingen zul len waarschijnlijk op Dinsdag 12 De cember worden hervat. EEN DUUR FIKKIE. Op het, Alexanderveld 'in Den Haag hebben twee jongens van resp. 10 en 7 jaar Zaterdagmiddag een verhuiswagen in brand gestoken. De wagen verbrandde gedeeltelijk, het geen neerkomt op een schade van ongeveer duizend gulden. BEURS: AFBROKKELEND Het koersniveau brokkelde af. De leiding ging daarbij uit van Kon. Olie, waarin de arbitrage als verko per optrad. Na een slotkoers van 308 op jl. Vrijdag, was gisteren de hoogste koers 306 yK en kwam het op het laagste punt van de dag, nl. 302H- Ook de andere hoeken waren in reactie. De koersen liepen gesta dig achteruit en ook daar was het slot merendeels op het laagste punt. In Amerikaanse fondsenkwam het publiek met enig aanbod. Een iets lager gemiddeld agio werd dan ook vernomen, n. 1 9 y, 10 pet. De beleggingsmarkt vertoonde een iets vriendelijker beeld, althans voor de guldensleningen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6