in de voorstad Seoel Amerikanen van Hevige strijd in Indo-China MacArthur rapporteert aan Veiligheidsraad Nieuw Amerikaans hulpplan Atlantische Raad aanvaardt Europees leger DINSDAG ^SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 OVERGESTOKEN DE NAKTONG Volgens de Amerikaanse marine heb ben Amerikaanse piloten medege deeld, dal Amerikaanse mariniers devoorstad Jongdoengpo van Seoel zijn binnengedrongen. De piloten meldden eveneens, dat de wegen van Intsjon naar Jongdoengpo vol oprukkende mariniers, vrachtauto's, jeeps, pantserVo«tuigen en tanks zijn. Ten Zuiden van Waegwan hebben de Amerikanen een hachelijk steunpunt op de Westelijke oever van de Nak- tong veroverd. Een half uur na de eerste aanval maakten verborgen Noord-Koreaanse mitrailleurs de toevoer van versterkingen over de ri- vièr uiterst moeilijk. Te middernacht zag men 100 wa gens, die van Taedjon naar Tsjonan reden, terwijl een ander groot con- vooi in de vroege ochtend van Ko- metsjon op weg naar Jongdong werd gezien. Een convooi, dat in Weste lijke richting naar Kotsjang reed, werd aangevallen. Ondanks tfeze klaarblijkelijke te rugtocht bleven de Noordelijken op aile sectoren van het Zuidelijk front hardnekkig weerstand bieden, aldus de woordvoerder. De Amerikaanse tweede infante- rie-divisie, die Maandagavond laat de Naktong is overgestoken, heeft twee kilometer ten Westen van de rivier op hoge grondstellingen be trokken. Op het Noordelijk front zetten strijdkrachten der V. N. hun op mars voort. Regimenten van de Zuid- Koreaanse zesde divisie trokken in de nacht meer dan 6^ kilometer voorwaarts en bereikten de omstre ken van Oeihoeng, ruim 30 kilome ter ten Noord-Noord-Oosten van Taegoe. Zij hebben een Noordelijke eenheid, waaronder drie tanks, om singeld. Manschappen van de Zuid-Kore- aanse derde divisie zetten de over tocht van de Hjongsan voort en zijn in gevecht gewikkeld met de Noor delijken, aldus dit communiqué. Luchtverkenners rapporteren dat de communisten troepen onttrekken aan de belegeraars van het Zuide lijke bruggenhoofd en naar het Noorden dirigeren. DE NOORDELIJKEN OP TERUGTOCHT Grote convooien Noord-Koreaanse legervoertuigen, die zich naar het Noorden in de richting Seoel bewe gen, zijn in de afgelopen nacht door verkenningsvliegtuigen van de Ver enigde Naties waargenomen, zo deelde een Amerikaanse legerwoord- voerder mee. ALFRED SLACK BEKENT. Alfred Slack, een Amerikaanse chemicus, heeft voor een federaal gerechtshof te Greeneville (Tennes see) bekend in de oorlog voor de Sow jet-Unie gespionneerd te hebben Slack, wiens zaak in verband wordt gebracht met die van Fuchs, werd in Juni j. 1. gearresteerd. Slack bekende aan Sowjet-Russische agen ten geheimen over de vervaardiging van „RDX," (een zwaar explosief), doorgegeven te hebben. Er is tien jaar gevangenisstraf te gen hem geëist. Vijftig gewapende bendeleden hebben Vrijdagnacht een overval ge pleegd in de bergtuin te Tjibados ten Zuiden van Bogor, waarbij de assis- tent-hortulanus werd vermoord. Toen Sukarno, die op het ogenblik op Bor neo vertoeft, te Samarinda het be richt vernam, zond hij tijdens zijn oponthoud te Balikpapan zijn adju dant naar de aldaar wonende zuster van de vermoorde om zijn deelne ming te betuigen. Hij beschouwde het slachtoffer, die de tuinaanleg van het presidentieel buitenverblijf te Tjiba dos verzorgde, als een persoonlijke vriend. Frans garnizoen omsingeld Franse parachutisten strijden zij aan zij met een omsingeld Frans garnizoen te Dong Khe aan de Chi- nees-Indochinese grens tegen een ongekend sterke strijdmacht van partijgangers van de Vietminh. De parachutisten werden Zondag neergelaten ter versterking van een paar honderd man te Dong Khe ge legerde Fransen, die 36 uur bele gerd werden door een strijdmacht van naar schatting 5000 tot 8000 man. COMPLOT TE SAIGON VERIJDELD. De Franse en de Vietnamese poli tie hebben een communistische sa menzwering om binnen Saigon een algemene aanval, te lanceren, verij deld. Deze aanval had Zondagavond om 7 uur plaatselijke tijd moeten zijn begonnen door een in Saigon bin nengesmokkeld communistisch ba taljon, dat bewapend was met handgranaten en lichte wapens. Ruim honderd leden van dit ba taljon zijn in de laatste 48 uur ge arresteerd. De arrestanten zijn leden van het terroristische bataljon „Doodsvrij- willigers," dat buiten Saigon -is ge legerd. Men neemt aan, dat de meesten in de laatste drie dagen de stad zijn binnengesmokkeld. De politie verwacht Donderdag 'n nieuwe aanval als in Cochin-China de Vietnamese opstand wordt her dacht. Labour uit Parlementaire Unie Wegens Churchill's voorstel De Britse Labourafgevaardigde Hughes is afgetreden als vice-presiT dent van de Europese Parlementaire Unie, die haar vierde congres Maan dag is begonnen in de Duitse stad Konstanz (Baden), en heeft aan graaf Coudenhove-Kalergi, de secre taris-generaal van de Unie, schrifte lijk medegedeeld, dat de Labour le- den van het Britse parlement 'niet meer bij de Unie aangesloten wen sen te blijven.. Als reden geeft Hughes op, dat hij vierkant tegen het door Churchill te Straatsburg gedane voorstel tot oprichting van een Europees leger en tot hermilitarisering van Duits land is. Waar dit voorstel klaarblij kelijk bij de andere leden van de Unie instemming vond aldus Hu ghes, zou zijn lidmaatschap tot mis verstanden kunnen leiden. Ruim tweehonderd afgevaardigden uit tien Europese landen waren bij de opening van het congres aanwe zig. VERONGELUKT VLIEGTUIG TERUGGEVONDEN Een IJlandse „Skymaster", die sinds Donderdag vermist werd, hëeft men thans op de Vatnaglet- scher in het Zuid-osten van IJland gevonden. Alle zeven leden van de bemanning waren ongedeerd. Nadat al die dagen op grote schaal opspo ringspogingen waren verricht, zag men het toestel vqn een vliegtuig uit ondersteboven liggen op een hoogte van ongeveer 2.000 meter. De bemanning stond stond naast het vliegtuig en zwaaide. Zij had in de sneeuw de létters „OK" geschreven. RUSSISCHE STEUN AAN KOREANEN ^ENERAAL MACARTHUR heeft gisteren aan de Veiligheidsraad ge- rapporteerd, dat er doorslaggevende bewijzen verkregen waren, dat de Sovjet-Unie Noord-Korea gedurende 1949 en 1950 van munitie had voorzien. De Sovjet-vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, Jacob Malik, verzette zich tevergeefs tegen het bespreken van het jongste rap port van- MacArthur, Na een debat van bijna twee uur besloot de raad met tien stemmen tegen een (Sovjet-Unie) het rapport aan te horen, als eerste punt op de agenda, vóór Formosa. MacArthur verklaarde, dat het i getraind en ondersteund, rode Chiqa getrainde manschappen De Sovjets, aldus MacArthur, be ter beschikking had gesteld van de weren, dat al het materiaal, dat de Noord-Koreanen, hoewel er geen be- Noord-Koreanen gebruiken, werd vestiging was voor openlijk deelne- verschaft vóór hun terugtrekking uit Noord-Korea. Een grote verscheiden- zou de Algemene Vergadering bin nen 24 uur bijeengeroepen kunnen worden om over een internationale spoedkwestie besluiten te nemen. In feite zou de Algemene Vergadering dan permanent in zitting zijn zoals *l i! Verlenging Marshall-steun bepleit IN WASHINGTON verwacht men, volgens A.P., dat er in het speciale rapport over de internationale toestand, dat op het ogenblik door de economische adviseur van president Truman, Gordon Gray, wordt opge-' steld, geadviseerd zal worden om de eerstkomende vijf jaar tien milliard dollar uit te trekken voor economische hulpverlening aan ongeveer 40 landen. Volgens de woordvoerders zal het rapport midden October aan de president worden voorgelegd. In het rapport zouden de navol gende maatregelen voor de opvoe ring van de internationale levens standaard worden gesuggereerd: 1. Verlenging van de Marshall hulp, die op het ogenblik reeds aan 19 Westeuropese landen wordt ver strekt, met drie of vier jaar (na 1 Juli 1952). Jaarlijks moet hiervoor dan ongeveer 1.500 millioen dollar worden uitgetrokken ofwel het bedrag, dat nodig geacht wordt voor het laatste E.C.A.-jaar. 2. Reservering van 200 tot 400 mil lioen dollar voor een gecoördineerd economisch hulpverleningsprogram ma voor de landen van het Midden- Oosten en Zuid- en Zuidoost Azië e landen, die voor dergelijke hulp in aanmerking komen, werden niet genoemd. Het is echter een be kend feit, dat het Departement van Buitenlandse Zaken op het ogenblik een hulpverleningsprogramma van ongeveer 250 millioen dollar opstelt voor een twaalftal landen in het Midden-Oosten en in Zuid-Aziati sche landen. Daarnaast worden op het ogenblik reeds vijf andere Zuid- Oostaziatische landen, o.m. Indo- China en Indonesië, geholpen uit een E.C.A.-fonds van 100 millioen dollar. 3. De toewijzing van ongeveer 50 millioen dollar per jaar voor het verlenen van „technische bijstand', aan elk land, dat hierom zou vragen. Het rapport zou ook een voorstel bevatten, om de eerstkomende acht jaar leningen van 500 tot 800 mil lioen dollar per jaar beschikbaar te stellen voor de landen in het Weste lijke kamp. Deze fondsen zouden via de in- en uitvoerbank en de wereld bank moeten worden verstrekt. De leiding bij de uitvoering van al deze plannen zou komen te berus ten bij een nieuw regeringsbureau, dat de naam „Economie Overseas Administration" zou dragen. Vandaag vergadert Assemblée Verstrekkend Amerikaans voorstel Naar men verwacht zal de Alge mene Vergadering een Amerikaans voorstel behandelen ter instelling van een apparaat, dat beslissingen zal kunnen nemen buiten de Veilig heidsraad om, waarin de „Grote Vijf" het recht van veto hebben. Door een herziening van de statuten de Veiligheidsraad thans. Genoemd plan voorziet tevens in een „waak hondcommissie", die gereed dient te zijn ieder moment naar een bedreigd gebied te vliegen. Dergelijke com missies, aldus Reuter, zijn in het verleden door de Sowjet-Unie ge- boycott. Het plan, dat reeds de steun van verschillende kleine landen heeft, zal naar men verwacht door de Sowjet-Unie aangevallen worden. INDIASE RESOLUTIE BETREFFENDE CHINA. India heeft gisteren medegedeeld, dat het vandaag op de Algemene Vergadering der V.N. een resolutie zal indienen, waarin wordt aange drongen op vertegenwoordiging van „de republiek China in de Algeme ne Vergadering". 20 September speelt 's avonds - MALANDO en zijn orkest. An Sandor en Frans Wanders. Duitslands inschakeling geeft nog moeilijkheden J^E NOORD-ATLANTISCHE RAAD heeft te New York het voorstel om binnen de kortst mogelijke tijd een geïntegreerde strijdmacht te vor men, die in staat is West-Europa te verdedigen, geestdriftig verwel komd. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Atlantische landen verdaagden hun zitting twee weken om overleg te plegen met hun rege ringen over de middelen om een internationaal leger te vormen. Het communiqué, dat gisteravond werd uitgegeven, maakte geen melding van de discussie over het vraagstuk of Duitsland al of geen troepen zal leve ren voor dit leger, maar geiqeld wor dt, dat de Raad in een impasse ver keert en dat er zeer druk is geconfe reerd om tot een oplossing te gera ken. Het grote probleem is en blijft de door Amerika voorgestelde vor ming van een geïntegreerde strijdmacht voor de verdediging van Euro pa, waarin ook Duitse divisies zijn opgenomen. Een oplossing schijnt evenwel naderbij te komen. Acheson blijft hardnekkig aan het plan vast houden, maar zijn Franse collega Sch uman heeft tot dusver niet toegege ven. Een betrouwbare bron verzekerde ons intussen, dat Schuman in zijn hart de noodzakelijkheid van gebruik making der Duitse mankracht wel inziet, doch een binnenlandse politieke reactie in Frankrijk vreest. DRINGEND RAPPORT NAAR PARUS. Onmiddellijk nadat de Raad was uiteengegaan hervatten de ministers van Buitenlandse Zaken van Enge land, Frankrijk en de Verenigde Sta ten hun besprekingen, welke voor namelijk handelen over de technische problemen, die samenhangen met de men van de Chinese communisten aan de oorlog. De kracht van de ver- bondén legers neemt langzaam maar gestadig toe, aldus het rapport. MacArthur verklaart, dat de Sov jet-Unie onmiddellijk na de overga ve van de Japanse strijdkrachten in September 1945 een Noord-Koreaan se strijdmacht oprichtte, onder het mom van een nationale veiligheids politie. Deze strijdmacht, aldus het rapport, nu bekend als het Noord- Koreaanse volksleger heeft sinds haar ontstaan onder toezicht van de Sovjet-Unie gestaan en is door haar Garantie voor West-Duitsland Amerika, Engeland en Frankrijk zullen heden officieel bekendmaken dat een aanval op West-Duitsland door hen zal worden beschouwd als een aanval op henzelf. Deze verklaring, die neerkomt op een garantie van West-Duitslands veiligheid waarop de Bondsrege- ting zo lang heeft aangedrongen zal worden afgelegd in een afzonder lijk communiqué over de beslissin gen die de Westelijke Grote Drie in zake West-Duitsland hebben geno men. Het besluit is reeds aan de West- duitse Bondsregering meegeddeeld. Andere beslissingen, die de Grote Drie, naar wordt aangenomen, over Duitsland hebben genomen en die in hetzelfde communiqué zullen wor den bekend gemaakt, zijn: 1. Beëindiging van de staat van oorlog met Duitsland. 2. Toestemming in de vorming van een Westduits departement van bui tenlandse zaken. 3. Vergunning tot verhoging van het peil der Westduitse staalproduc- tie om West-Duitsland in staat te stellen een grotere bijdrage te leve ren tot de collectieve verdediging van West-Europa en 4. Toestemming in een vergroting van de West-Duitse politiemacht. beid Sovjet-materiaal, dat is ver overd, draagt echter de datum 1949 of 1950. Verder waren op het Ame rikaanse hoofdkwartier berichten ontvangen over levering van munitie gedurende 1949 en 1950. Ofschoon er geen bevestiging is van directe Chinese communistische deelneming aan de oorlog, aldus het rapport, hebben de Chinese commu nisten aanzienlijke, zo niet beslissen de militaire hulp aan Noord-Korea geboden door het vrijlaten van een groot aantal in de strijd geharde troepen van Koreaanse oorsprong, hetgeen uitbreiding van het Noord- Koreaanse leger mogelijk maakte. „Een aanzienlijk percentage van alle ondervraagde krijgsgevangenen heeft opleiding ontvangen in Mand- sjoerije of heeft actieve ^dienst ge daan in hef Chinese communistische leger", aldus het rapport. NEDERLAND WEER IN DE VEILIGHEIDSRAAD? In de wandelgang te Lake Success wordt de kans groot geacht, dat Ne derland opnieuw een zetel in Veiligheidsraad zal verkrijgen. Als punt veertien op de agenda der Al gemene Vergadering staat de verkie zing van drie niet-permanente leden in de Veiligheidsraad ter vervanging van Cuba, Egypte en Noorwegen, daar de raadstermijn dezer drie lan den aan het einde van dit jaar af loopt. Noorwegen heeft de laatste twee jaar de zetel ingenomen, die volgens het voorschrift van evenre dige geografische indeling aan Noord-West-Europa is toebedeeld en die vóór Noorwegen achtereenvol gens door Nederland en België was bezet. Dit jaar zou volgens het rou- leringsplan Zweden, Denemarken of Luxemburg aan de beurt komen; zowel Zweden als Luxemburg heb ben verklaard geen prijs op verkie zing te stellen. Ook Denemarken heeft reeds te kennen gegeven zich niet verkiesbaar te willen stellen. Daardoor zou binnen genoemde groep Nederland dus opnieuw aan de beurt komen. NEDERLANDSE FIRMA BAGGERT IN AUSTRALIë. Een Nederland se firma is belast met de bagger- werkzaamheden in de haven van Melbourne, waarvoor deze firma een contract heeft aangegaan. De werk zaamheden omvatten het wegbagge- ren van 510.000 m3 slib op de plaats van de geprojecteerde dokken aan de riviermond in de haven van Mel bourne. Op de foto boven: Nederlandse sleepboten met het baggermateriaal links: Jacob den Hartog, één der Nederlandse arbeiders, die het werk in Australië opperbest bevalt Inzet rechts: Cornelis Klein uit Sliedrecht, schipper. Cornelis ziet voor de toe komst in Australië goede mogelijk heden, hij blijft dan ook. Wel zal hij proberen zijn meisje zo gauw moge lijk naar zijn nieuwe vaderland te laten overkomen. Onder: Nog een Sliedrechtenaar, Kuindert Ruis, die opzichter is bij de baggerwerkzaamheden, tezamen bezetting van Duitsland. Het rapport, dat Schuman onder zware Amerikaanse pressie aan het Franse kabinet heeft gezonden, lijkt de strekking te hebben de Franse pu blieke opinie er op voor te bereiden, dat aanvaarding van het Amerikaan se plan onvermijdelijk is. Amerika heeft toegezegd voor de op te richten Duitse divisies de uit rustingen te verschaffen. Het is ook bereid zijn eigen troepenmacht in Europa belangrijk uit te breiden. Hetzelfde dienen de andëVe leden van het Atlantisch Pact te doen. Gelijk bekend, verzetten niet al leen de Fransen maar ook de Brit ten zich tegen een Duits leger. Zij prefereren een sterk gewapende, fe derale Duitse politiemacht ter hand having van de binnenlandse veilig heid. Zij legden er de nadruk op, dat de Pactlanden voorrang moesten heb ben bij de herbewapening en dat er niet genoeg wapens voorhanden wa ren om ook Duitse divisies uit te rusten. De Amerikaanse minister Acheson heeft zich ten zeerste ingespannen, deze bezwaren te ondervangen en hij schijnt de Britten tevreden gesteld te hebben. ROL VAN MINISTER STIKKER. I Ondertussen is het in New York een publiek geheim, dat de Neder landse minister, mr. Stikker, op de besloten conferentie de kat de bel aanbond en krachtig het Amerikaan se plan steunde, opdat het Atlantisch Pact geen waardeloos papieren plan bleef gelijk de Westerse Unie. Het Pact van Brussel immers, hoewel op papier óók een succes, faalde volko men als daadwerkelijke versterking der defensie. Amerika, Canada, Nederland en Italië zijn het er over eens, dat in West-Euröpa alleen dan voldoende mankracht bijeen te brengen is, wan neer de Duitsers meedoen. Stikker maakte in de Raad duide lijk, dat de huidige verdediging abso luut onvoldoende is en dat de Neder landers bij een nieuwe agressie uit het Oosten weinig anders restte, dan bij Rijn en IJsel te gaan staan en te wachten, zoals vroeger. Europa moet echter zo ver mogelijk Oostwaarts vorden verdedigd. In conferentiekringen wordt ge- 'uisterd, dat minister Stikker op een egeven ogenblik Schuman toevoeg- 'e, dat hij toch moest inzien, dat het '•ter ware wanneer Frankrijk zich erdedigt tot de laatste Duitser 'in hritsland, dan Engeland tot de laat- te Fransman, in Frankrijk. Uit de beraadslagingen bleek, dat Denemarken het volkomen met Ne derland eens was, dat Noorwegen grotendeels mee kan gaan, terwijl ook België voor het Nederlandse standpunt meer begrip begint te krij- De voorstanders van het Ameri kaanse plan, inclusief Nederland, zijn zich wel bewust van de gevaren, verbonden aan Duitslands hermilita risering, doch menen dat het risico genomen moet worderf. in de haven van Melbourne. Inzet met Willem de Vroom uit Haarlem. Die zwarte vlek moet weg! Steeds als u loopt en rijdt, denkt aan uw verantwoordelijk heidf,

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5