Noodtoestand bij opleiding medische studenten, wegens groot ruimtegebrek S.V.LV. vierde 25-jarig bestaan NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK dotje Jeivt MAANDAG 18 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 1 Rectoraats-overdracht aan de Leidse Universiteit Te weinig promoties - Ongedisciplineerdheid bij ^pmiadde\en'men V.H.O.-leerlingen - Te veel papieren rompslomp studeren is begrijpend denken, F HET STAMPVOLLE GROOT-AU DITORIUM van de Leidse Universi teit waren hedenmiddag leden van het College van Curatoren, de Senaat, afgevaardigden.van Studenten-corpora en vele studenten aanwe zig, toen de rector magnificus, prof. dr B. A. van Groningen, met een be langrijke en veelzijdige rede het rectoraat overdroeg aan zijn opvolger, prof. dr S. T. Bok. Telkens weer is een dergelijke rede. bij de opening van het nieuwe academie-jaar. belangrijk, omdat het wel en wee van de Leidse Universiteit er uitvoerig in behandeld wordt en men kennis kan nemen van datgene, waar de Acade mische Senaat zich voor geplaatst zag- Bovendien veelzijdig, omdat het leven in en om de Leidse Alma Mater immer veelzijdig is en vooral in deze na-oorlogse tijd vele moeilijk heden, zowel het onderwijs als het wetenschappelijk werk sterk belem meren. We denken hierbij slechts aan het steeds ernstiger wordende ge brek aan ruimte, vooral voor de medische opleiding, als gevolg van de grote toeloop van studenten, die vor oral in de laatste jaren zulke vor men aangenomen heefT, dat er op korte termijn beslist een degelijke oplossing gev/onden moet worden. Studie Ind. recht komt te vervallen Prof. van Groningen ving aan met de hoogleraren te memoreren, die aan de Senaat (ruim 130 personen, bijzondere hoogleraren inbegrepen) ontvielen: André de la Porte, Blanks- ma en Leopold. Hun ambtsvervulling, beëindigden: Casimir sr., Meyers, de Boer. Thierry, Weststrate en van der Kooy.: Hun ambt aanvaardden de hoogleraren Colenbrander, Mekkes, Sirks, Miller, Minderaa, van Itter- beek, Uhlenbeck, Kuenen, de Goeje en van Lier. Benoemd zijn voorts: Oosterhoff, Kreukniet, Jansma. Drion. Schallenberg, Prins en Tjan Tjoe Som Ten afzien van het rapport der Staatscommissie tot reorganisatie van het Hoger Onderwijs, in het na jaar 1949 verschennen, kon prof. van Groningen nog niet veel mededelen. Spr. herinnerde er aan. dat de studie in het Indonesisch recht zal komen te vervallen. Er zullen alleen nog colleges ter voorbereiding van het doctoraal examen gegeven worden. Spr. hoopte op spoedige, opbouwen de besluiten, omdat de studie van het Verre Oosten in Leiden steeds een belangrijke plaats heeft ingenomen. Plannen voor een Oosters sociale stu die zijn in voorbereiding. Ernstig sprak prof. van Groningen over de grote moeilijkheden, ont staan door de grote toeloop van stu denten, gebrek aan ruimte en verder gaande differentiatie van de weten schap. Vooral in bepaalde afdelingen van het Ziekenhuis komen zowel de op leiding der studenten als het weten schappelijk werk veel te kort. Zelfs bezadigde hoogleraren spre ken over een noodtoestand! Hier dient onmiddellijke en doortastende hulp geboden te worden. Na gewezen te hebben op de stij gende belangrijkheid van de Univer- siteits-bibliotheek, nu het aanschaf fen van eigén boeken wegens de exorbitante prijzen steeds moei lijker wordt, met een pleidooi om hulp ook van regeringswege, ging spr. verder met het probleem van ruimte-tekort en wees op de inscha keling vhn grote hospitalen in Den Haag en Rotterdam, bij de opleiding der co-assistenten vóór het arts examen Het Acad. Ziekenhuis kan de enorme stroom van doctorandi niet meer verwerken. Ook het Stu dium Generale had sprekers aan dacht. De belangstelling is niet on bevredigend. Dergelijke vernieuwing en verrijking van binnenuit is een kostbaar bewijs van v/erkelijk leven. Promoveren is te duur. Naast ruim 100 actieve Senaatsle den. bijna 90 andere docenten en 300 a 400 leden van de wetenschappelijke staf. hebben in de afgelopen cursus 4279 studenten ingeschreven staan (in 1948: 3606). Bovenaan staat de fac. der Geneeskunde met 1712, Een minder optimistisch geluid liet spr. hm'en over de verwerving van het ddftoraat. „Men houdt niet op student te zijn door het afleggen van een doctoraal examen. maai door het verwerven van een docto raaf'. De kosten van promotie zijn echter zó hoog, dat het voor velen onmogelijk wordt. Spr. bevai goedkopere reproduc tie aan dan het drukken (van proef schriften) en voorts in een gelijke deling der onkosten door regering en promovendus. In 1949 waren er 47 promoties (evenals in 1948), waarvan 3 cum laude, verdeeld als volgt: 4 theologische 4 juridische. 17 medi sche, 16 natuurphylologische en 6 lit- terarische Vóór de oorlog was het percentage promoties op het aantal ingeschrevenen 3 a 4, thans slechts één procent. Critiek op de pers. Vervolgens memoreerde spr de lustra van Universiteit. V.V.S-L. en L.S.C., herinnerend tevens aan de „Scheveningse veldslag van 3 Octo ber". Prof. van Groningen vond dat hierover veel te doen geweest is in de pers die beter de beschikbare ruimte had kunnen gebruiken voor wetenschappelijk nieuws. waaraan tegenwoordig vrijrvel alles ontbreekt Betekent wetenschap in het natio naal bestel zoveel minder dan kunst en sport waarvan de laatste over matig veel ruimte in de pers krijgt? Ten aanzien van het probleem: ge zelligheidsleden in universitair ver band, had spr. met voldoening waar- genomen, dat bij het L.S C. begrip was voor de plicht een oplossin^, te streven. Spr. drong aan op hechte samenwerking tussen het Leids Uni- '*°rsiteitsfonds en de Stichting Pro Civitate. Dp g^oD^he'd studenten blijft een voortdurende bron van zorg Iedere student dient de mogelijkhe den te benutten om zijn lichamelijke toestand te laten controleren en eventueel verbeteren. Een bedenke lijk symptoom is het toenemend ge bruik van de gevaarlijke z.g.n. wek aminen, dat leidt tot het verslappen van innerlijke kracht en degeneratie van de wil. „Zo verschrikkelijk druk". Prof. van Groningen gaf vervol gens een persoonlijke indruk over het afgelopen jaar. De omstandighe den zijn ongunstig, het land is ver armd, en bepaalde psychologische ge volgen van de oorlog zijn in vijf moeilijke, zogenaamde vredesjaren niet uit de weg geruimd. Innerlijke onrust doet bij velen een welgevulde arbeidsdag verkeerd waarderen Dan hebben zij het „weer zo verschrikke lijk druk" gehad! Werk is echter een genot: druk hebben is een last. Werk laat altijd ruimte over om eens iets anders te doen; drukke geeft de over tuiging. dat we nergens aan toeko men. Gestadige arbeid, in rust ver richt. is vruchtdragender en minder afmattend dan koortsachtige jachten Strenge tucht bij des vooropleiding. Critiek had spr- op de vooroplei ding van studenten, al wilde hij de laatste zijn om aan de kunde en toewijding der meestal overbelaste leraren niet de verdiende hulde te brengen. Spr. wees op een bepaald aspect van de ongunstige situatie: Alle begrijpend denken is werken dus het aanwenden van abstracties. Hieraan hapert zeer veel en het kan op ontstellende wijze tot uiting ko men in het onvermogen om een idee te benaderen, een voorstelling te analyseren. Dit wordt in de hand gewerkt door innerlijke ongedisci plineerdheid, want alle denken im pliceert strenge zelftucht en in het onderwijs: strenge tucht van de geestesarbeid van de leerling. Bovendien is er in vrijwel alle maatschappelijke geledingen onver schilligheid voor elke wetenschap, die niet onmiddelijk materiaal productief Is dé Universiteit mondig? Sprekend over de omslachtigheid van werkwijze, wees prof. van Gro ningen er op, dat zolang de huidige wet op het Hoger Onderwijs van kracht is, hel universitaire leven ge bukt blijft gaan onder een admi nistratieve rompslomp, die schatten aan papier en arbeid kost, zoals bij buitenlanders, die in Leiden willen studeren zonder in de wet genoemde diploma's. Kunnen dergelijke toela tingen niet vlotter door de Univer siteit zelf geregeld worden? En is er geen regeling te treffen met de Rijks gebouwendienst. t a. v. kleine repa raties e.d.. zonder administratieve rompslomp? Er is veel te zeggen voor een grotere burgetaire soepelheid. Al zal volslagen autonomie van de Universiteit misschien niet spoedig verwezenlijkt kunnen worden, is er alles voor te zeggen, om in het bud getair besteld de Universiteit als eni germate mondig en vervuld van ver antwoordelijkheidsbesef te beschou wen! „Het is niet moeilijk". besloot prof. van Groningen, talloze ongun stige posten aan te wijzen in deze balans. Maar de geest is goed. On danks alles wordt er hard gewerkt in alle lagen der Universiteit. Er kunnen spanningen zijn, maar des tructieve conflicten blijven uit. De veelgesmale jeugd-van-na-de-oorlog verrast telkens weer door onderne mingslust, vasthoudendheid, levendi ge belangstelling en verstandig in zicht. Bij de ouderen: ongeveinsde toewijding en hoge plichtsbetrach ting. Aldus kon spr. 19491950 sa menvatten: „Ja, toch een goed jaar". Na deze woorden droeg prof. van Groningen het rectoraat over aan prof. Bok. VOORSCHOTEN Allereerst was er Zaterdagmiddag in het „Wapen van Voorschoten'' een officiële receptie. Van deze ge boden gelegenheid hebben velen ge bruik gemaakt. Vooreerst waren daar burg. C. J. v. d. Hoeven en weth. J. van Dodeweerd aanwezig Namens het gemeentebestuur sprak de Burgemeester een gelukwens uit. Pastoor J. Th. van Bemmelen, kape laan P. J- L. van Reisen en de leden van het Kerkbestuur bewezen door het persoonlijk overbrengen van hun gelukwensen, dat ook van ker kelijke zijde S.V.L.V. belangstelling en de waardering ondervindt. Rec tor L. P. M. Vester, adviseur N.K.S. bisdom Haarlem was eveneens aan wezig. Verder waren op de receptie present de paters Capucijnen, ver schillende raadsleden evenals de terreinconsul en een vertegenwoor diger van de scheidsrechtercommis sie, oud, voorz. v. Aken en oud 'trai ner v. Érp. Een pratisch cadeau van alle donateurs werd het bestuur aangeboden door de heer G. Schra- ma: 12 houten banken, plaats bie dend aan 150 personen, 1000 jonge bomen voor omzoming van het. ter rein en tevens een bedrag in geld voor het tribunefonds, dit alles ver gezeld van een oorkonde. De huidige trainer, de heer F. v. d. Nolk van Gogh bood de jubilerende vereni ging een nieuwe bal aan. Het be stuur van de Leidse Voetbalbond stelde S.V.L.V. een plaquette ter hand. Verder waren nog vertegen woordigd het bestuur van de St. Laurentius Harmonie en vanzelf sprekend ook vele bestuursleden van zusterverenigingen. Tegen het einde kwam ook één van de oprich ters, de heer G. Niersman de hand van zijn. opvolgers drukken. In de zaal stonden opgesteld bloemstuk ken van het gemeentebestuur en van het kerkbestuur. Onder de vele bin nengekomen gelukstelegrammen waren er van het hoofdbestuur de K.N.V.B., van de oud-<*eestelijk adviseur kapelaan L. den Brabander en van het jeugdige lid Toontje Duijnstee uit het ziekenhuis. 's Avonds om half negen kwamen de leden in de parochiekerk bijeen voor een geestelijk reveille. Na de plechtige Hoogmis op Zon dag 17 September, welke Hoogmis werd opgedragen tot intentie van le den en donateurs van SVLV volgde in het Bondsgebouw een gemeen schappelijk ontbijt voor de leden. Circa 200 man zaten hier aan. Na de middag om half één begon nen de sportwedstrijden op het voet balveld. SVLV speelde tegen Fore- holte B en wist de jongens uit Voor hout met 111 te verslaan. De eer ste wedstrijd van de competitie van SVLV 1 tegen Stompwijksc Boys, die om half drie werd gespeeld had voor de jubilerende vereniging op haar feestdag een minder gunstig ver loop. Voor het verslag verwijzen wij naar de sportafdeling in ons blad. „St. Laurentius" zorgde nu voor muzikale medewerking. De feestavond. Het feestcomité stond voor een moeilijke opgavé om in Voorscho ten een feestavond te organiseren, die door circa 1200 man kon worden bijgewoond. Er was uitgezien naar een grote tent van zeildoek en daar was men in geslaagd. De 55 meter lange tent stroomde tegen 8 uur vol met bezoekers. De tent bood, dank zij de spontane medewerking van bereidwillige donateurs een feeste lijke aanblik. Zo was voor deze avond een vloer van steigerplanken ge schonken, het voorhangstel van het podium was in rood-groen uitge voerd en langs de palen waren bloe men aangebracht De voorzitter van het feestcomité, de heer C. Forta- nir heette allen hartelijk welkom en wenste aan ieder een genoeglijke avond. Hij memoreerde verder de spontane medewerking van de dona teurs, die hem bij de organisatie met raad en daad hadden bijgestaan. De vrolijke avond werd verzorgd door Louis Noiret' Music Publishing Company. Met een liedje, een praat je, een sketchje was de goede stem ming er spoedig in. Vooral het num mer geestige schaduwbeelden en moeilijke handigheden van de heer Nic. de Vreede viel zeer in de smaak en oogstte een dankbaar applaus. Nog even werden oude herinnerin gen uit de mobilisatietijd van 1939 naar voren gebracht, toen de heer Noiret het liedje zong van „Zet 'm op, witte huizen met rode oogies" uit zijn Kobus Kuch-repertoire. Het pro gramma had voor „elck wat wils". Aan het einde van het feestpro gramma beklom de heer L. Lakeman, de voorzitter van SVLV, het po dium en sprak een woord van dank allereerst tot de heren van het feest comité, die tijd noch moeite hadden gespaard om alles voor het jubileum in orde te brengen. Vervolgens tot de donateurs voor het prachtige cadeau en nog een speciaal woord van dank aan het gezelschap van de heer Noi ret voor het geboden amusement op deze avond. Daarna was er gelegen heid voor de liefhebbers boven de 18 jaar om op de dansvlonder een dans je te maken, waarmee de feestelijk heden werden besloten. Brand. Zaterdagavond om circa 8 uur vatte de hooiberg van de heer Hooymans, aan de Leidseweg 53, vlam en stond spoedig in vuur. Of schoon de heer Hoovmans zelf reeds bemerkt had, dat zijn tas op tempe ratuur was en hij reeds met de uit haal begonnen was om de gevolgen van hooibroei te vermijden,, had zijn werk slechts weinig resultaat. De brandweer was spoedig ter plaatse en met 2 stralen werd het vuur be dwongen. LEIOSCHENDAM 25 jaar secretaris. De heer J. A. van Beek hoopt op 1 October a.s. zijn 25-jarig jubileum te vieren als secre taris van de Coöperatieve Aankoop vereniging „Nooit Gedacht". Or»etwiifeld zullen velen de heer van Beek, die zich ook op sociaal en economisch gebie.d verdienstelijk heeft gemaakt, met dit heugelijk feit willen complimenteren waartoe ge legenheid zal bestaan op Maandag 2 October tussen 14.30 en 16 uur in ..De Zwaan" Delftschekade. HILLEGOM Nieuwbouw St. Joseph- kerk plechtig ingewijd Zondagmorgen om half elf had de plechtige inwijding plaats van het nieuw aangebouwde gedeelte van de St. Josephkerk. De plechtigheid werd verricht door de pastoor van de parochie, mgr. B. van Leeuwen, met assistentie van de beide kape laans Hammann en Suicker. Het Heilig Misoffer werd opgedra gen door de pastoor met dezelfde as sistentie. Het zangkoor voerde hier bij uit de Missa van Termignon voor 3-stemmig gemengd door, onder lei ding van de heer de Vreze, directeur van het koor. Organist was de heer J. Witteman. Na het Evangelie hield de pastoor een korte toespraak, waarvoor hij tot tekst had gekozen: ,,U God loven wij!" In September 1915, aldus spr., werd een bollenschuur omgebouwd de eerste St. Joseph-kerk. In Maart 1917 werd deze kerk in ge bruik genomen en de derde gedenk waardige dag is thans 17 September 1950, waarop wij het nieuw aange bouwde gedeelte hebben ingewijd. Daarom is deze plechtige Hoogmis God te danken en Hem het Te Deum toe te zingen. Toen de oorlog voorbij was en de schade door de bezetter aangericht enigszins hersteld, toen reeds dacht het kerkbestuur aan de vergroting van de kerk. Het was nog niet moge lijk, om financiële redenen, maar na dat er vorig jaar Juni weer over gesproken was, is alles gedaan om tot dit werk te komgn. Het is niet mijn bedoeling om tal rijke bedankjes uit te delen, maar ik dank hier toch het kerkbestuur voor alles, wat het gedaan heeft, 3 maan den geleden werd begonnen met de schop te zetten in de aarde en thans is het werk voltooid. Laten wij allen hiervoor dank brengen aan God, al dus besloot spreker. Evenals onder de voorgaande H. Missen, naderden ook onder deze Plechtige Hoogmis velen ter H. Tafel. Zo hebben dus zeer vele parochianen van St. Joseph God dank gebracht voor het heerlijk geschenk, dat zij in de vergroting van hun kerk heb ben ontvangen. SASSENHEIM INWIJDING SINT ANTONIUSSCHOOL. De nieuwe Sint Antoniusschool is Zaterdagmorgen door pastoor P. Braak ingewijd. De plechtigheid be gon om elf uur en duurde drie kwar tier. Ze werd bijgewoond door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer Frijters en door de heer G. Stolwijk. Nadat alle jongens en le raren op ret schoolpiein verzameld waren, werden de beelden op een stellage geplaatst en achtereenvolgens wijdde de pastoor het Heilig Hart beeld, het beeld van Antonius en de overige beelden. Daarna zette hij de betekenis van de. inwijding uiteen. De pastoor trok een vergelijking tus sen een pasgeboren kind, dat het doopsel ontvangt en de nieuwe school, die a.h.w. óók gedoopt moet worden. Na het zingen van enige toepasse lijke liederen, hield de pastoor een korte toespraak. Nadat de jongens een wijdingsgebed hadden gebeden, werden de leslokalen ingezegend. NOORD WIJK Paardenrennen. Onder grote belangstelling en begunstigd door goed weer, vonden Zaterdagmiddag op het strand, de traditionele ren nen plaats voor ongezadelde boe renpaarden. Deze attractie werd nog verhoogd, doordat er ook nog ren nen werden gehouden tussen geza delde rijpaarden. Daarbij kregen wij enige fraaie ritten te zien, waarbij vooral de fraaie stijl en goede loop van „My Darling" opvielen. De uitslagen waren als volgt: Boerenpaarden: 1. Kolonel berij der A. v. d. Holst Jr., 2. Oscar be rijder H. v. Leeuwen, 3. Nelly be rijder J. de Ridder, 4. Limpa berij der H. Westerop, 5 Siska berijder Joop Westerop. Rijpaarden: 1. My Darling be rijder W. Wulfinghoff, 2 Olga berij der A. Meeuwenoord. Met een extra loop tussen de le en 2e prijswinnaars, welke beide door de rijpaarden werden gewon nen, werd deze goed geslaagde mid dag besloten. ALPHEN AAN DEN RIJN Veertigjarig Jubileum. De vee- koekenfabriek „de Leerhoeve her dacht Zaterdagmorgen op feestelij ke wijze het feit, dat voor veertig jaren de heer G. v. Geen bij haar in dienst trad. De huldiging vond plaats in het gebouw aan de Rena- nialaan, waar, behalve de jubilaris en het voltallige personeel, nog aan wezig waren, de burgemeester de heer Ed. C. Witschey, de voorz. der Coöp. de heer W. v. d. Marei, de dir. de heer W. Plomp. Als eerste spre ker voerde de voorzitter het woord. Hij prees de jubilaris om zijn ar beidszin en nauwgezetheid en stelde hem tot voorbeeld aan de jongere generatie. Nadat de heer Marei eveneens woorden van waardering geuit had, bood hij de jubilaris de gebruikelijke enveloppe en bloemen aan. De burgemeester deelde vervol gens mede, dat het de verheugde taak had, namens H. M. de Konin gin de jubilaris de zilveren medaille, behorende bij de Orde van Oranje Nassau te overhandigen. Namens het personeel sprak de heer N. de Jong, die na de heer G. v. Geen ge prezen te hebben voor zijn kame raadschap, hem een huiskamerlamp aanbood. Nadat de heer L. v. Kla veren namens het reizigerscorps; de heer L. de Jong, namens oud-colle ga's en de heer W. Noordenbos na mens het kantoorpersoneel de jubi laris woorden van waardering toe gesproken hadden, bedankte de heer G. v. Geen met een kort woord voor de vele hartelijke woorden en mooie geschenken. Alphense Bridge Club. Na de eerste avond van de parencompetitie is de stand als volgt: lste klasse: 1 BahlmanJansen; 2 KorenOskam; 3 Echtp. Schouten. 4 Heijningen—-de Vos; 5 Arlman Zijerveld; 6 v. d. AkkerRozenstra ten; 7 Meirikvan Winkel; 8 Echtp. van Wijk; 9 KromhoutSmit; 10 Mevr. Hooijerv, d. Horst; 11 van Beestmevr. Straver; 12 de Jong Leeuwenhoek. 2de klasse: 1 v BrummenKalm- hout; 2 Echtp. Starrenburg; 3 Rozen stratenvan Winkel; 4 Echtp van Beek; 5 v. d. Helm—de Hertog; 6 Noorde ,>osZijerveld; 7 Seppen Zeijerveid; 8- v. d. Leedenmevr. Smit; 9 v. d. BosKnaapen; 10 de KleerTuijn. 11 Dames RhoonHer- togevan Zijp; 12 de JongMeijer De competitie van de hoofdklasse kon nog geen aanvang nemen, daar deze eerst gevormd moet worden. The Ramblers in .Avifauna". Het was Zaterdagmiddag en -avond weer een hoogtijdag in Avifauna. Duizenden hebben des middags en 's avonds genoten van het optreden van het bekende radio-dansorkest „The Ramblers" onder leiding van Theo Uden Masman. Bedrijfswedstrijden. De bedrijfs- damwedstrijden te Alphen aan den Rijn. die georganiseerd worden door de Alphensche Damclub, zijn onder grote belangstellling begonnen. Toen de voorz. van A.D.C-, de heer A. Jesse het bedrijfsdamtournooi om de „R. Joh. Wisselbeker" opende, was de kleine Nutszaal aan de Rhenania te klein. Ongeveer 100 dammers zaten daar bijeen, om de strijd aan te van gen. De uitslagen waren: Groep A: Boot 1Samsom 1 68; Boot 3 Samsom 410; P.T.T. 1Van Dijk 1 4—10. Uitslagen Groep B: Boot 2Som som 377; Boot 4Samsom 4 77; Duinker VerruitBoot 5 410. Aan spanning heeft het niet ont broken. De langste partijen kwamen voor in de wedstrijd Boot ISamsom 1. Het bestuur van A.D.C. is ervan overtuigd dat het volgend jaar de deelname eens zo groot is. De organi satie is bij deze vereniging in goede handen. Ook de verschillende direc ties gaven hun waardering over dit tournooi te kennen. Maandagavond a.s. spelen 2 teams van Boot tegen elkaar, terwijl Vrijdag a.s de 2de ronde in het gebouw a^n de Rhenanialaan zal worden ge speeld. Geboren: Hermina Zwierina d. v. M. Stapper en T. Voskuilen. Fran- cisca Maria, d. v. B. F. Leuverink en J. B. Evertzen. Cornelia Dina d. v. A. Strookman en C. Klokman. Hen drik Cornelis Bastiaan z. v. C. J. de de Haan en C. M. Montijn: Jan. z van M. Belt en N- Huisman: Pieter- nella. d. van J D. Binnendijk en C. van Maurik: Petronella J. L.. d. van A. G. van Bree en P. J d. van Ler Sluys; Leonardus Th., z. van H. de Jong en C J. van Gils; Adrianus G M„ z. van G. Verbij en Sophia C. Maas. Huwelijksaangiften: M. Bus 54 j. en Adr. Hendriks 50 jaar; K. Post van Solkema 28 jaar en G. Roest. 31 jaar. Huwelyken: B. Mookhoek, 24 jaai en Maria S. Reumerman 22 jaar; H. Blijleven 23 jaar en E. M. van Muiswinkel 23 jaar; S. G. de Jong 30 jaar en M. van den Hoek 22 jaar. Overleden: Hubertus Sloothaak 62 jaar. BOSKOOP G.D.S.—O.N.A. 0—3. Met de harde wind schuin in de rug trapt GDS af en is direct in de aanval. Deze levert echter niets op. Hoewel van samenspel niet veel is te be keuren, blijft GDS in de aanval, doch do voorhoede is niet in staat van het windvoordeel te profiteren. rechtervleugel, welke juist het meeste windvoordeel had, werd veel te weinig in het spel betrokken. Nu moest van links meest tegen de wind in worden gespeeld. Bij Ona klopte het beter en de aanvallen waren ge vaarlijker. Na 10 min. weet de rechtsbuiten van een misverstand in de GDS-verdcdiging te profiteren en van dichtbij te doelpunten (01) Hoewel GDS, gesteund door de wind, meerdere aanvallen onderneemt, is het spel te kort en te doorzichtig, cm tegen de stevige achterhoede succes te hebben. Na de hervatting gaat het bij GDS iets beter en enige malen ontkomt het Ona-doel ternau wernood aan doorboring. Bij een GDS-aanval, waarbij alle spelers op üe Ona-helft verblijven, breekt Ona plotseling door en met een hard schot vergroot zij de voorsprong (02). GDS geeft de moed niet'op, coch de jeugdige spelers blijken niet in staat een doelpunt te forceren. Kort voor het einde scoort Ona haar oerde doelpunt. Nieuwerkerk 3GDS 2 werd af gelast; Donk 5GDS 3 24; GDS 4—Donk 6 1—2; GDS A—Waddinx- veen A 12; GDS BWaddinxveen P 1—3; Boskoop D—GDS C 3—1. Geboren: Gerrit, z. van S. H. van Eijk en van A. J. Hofman; Jaco- mina A., d. van E. Grootendorst en van C. J. Groenendijk; Andreas L. M., z. van A. L. van Vliet en van A. C. M. Nederend; Cornelis M. A. J., z. van C. J. Groenendijk en van M. J. W. van Tol. Huwelijksaangiften: H. A. Loomans en T. Lagerweij. Huwelijken: D. van Dorp en Adr. Versluis. Overleden: Maria van Lammeren 72 jaar weduwe van G. Vuurens. NIEUWKOOP Bergambacht I—Nieuwkoop 1, 1 0. Nieuwkoop 1 is deze competi tie wel slecht begonnen, na de ne derlaag tegen Groeneweg 1 verloor Nieuwkoop opnieuw en wel tegen Bergambacht. Voor de rust was het spel vrijwel gelijkopgaand, hoewel Bergambacht voor het doel van Nieuwkoop verschillende malen zeer gevaarlijk bleek te zijn. Het is dan ook 'te danken aan de uitstekend keepende Rijnbeek, dat de rust met 00 inging. Na de rust kregen we aanvankelijk goed werk te zien van Nieuwkoop dat werkelijk alles op alles zette, en nu de wind mee had. Bergambacht zette nu ook zijn beste beentje voor, en hierdoor kregen we een zeer spannende en toch heel sportieve strijd te zien, die ongeveer tien minuten voor het einde een doelpunt voor Bergambacht oplever de 10. In deze stand is, ondanks de hardnekkige aanvallen van Nieuwkoop, geen verandering meer gekomen. Nieuwkoop II—VEP III 1—1. RFC III—Nieuwkoop III 5-3. D.O.N.K. Jun. ANieuwkoop jun. A 2—0. NOORDEN N.S.V. De uitslagen luiden: Esto 3—NSV 2 4—10; GSV ANSV A 2—0; NSV B—Esto A 4—4. mus 26 jaar en A. Pont 25 jaar; R. R'dam. SCHEEPSBERICHTEN FAIRSEA (gcz.) DjakartaR'dam 17 Sept. anker Suez; GOYA (tr. en gez.) 18 Sept. verw. pass. Malta Dja karta-A'dam; GROOTE BEER, A'dam Djakarta pass. 17 Sept. Daedalus Rif; KOTA BAROE, Djakarta-R'dam pass. 17 Sept. Finisterre; TAWALI, Djakarta-A'dam pass. 16 Sept. Gi braltar; WILLEM RUYS, R'dam-Dja- kata pass. 17 Sejt. Tunis; AMSTEL- STAD, A'damMakassar 15 Sept. te Penang; CHESHIRE (tr. en gez.), Su- rabaja-A'dam 16 Sept 1100 m. Z.O. Dondrahead; GAROET, 16 Sept. te Djakarta van R'dam MATARAM, 16 Febr. pass. kp. Bon R'dam-Djakarta; ORMONDE (burgers), Djakarta- R'dam 17 Sept. 300 m. O.Z.O. Malta; RANCHI (tr. en gez.), 17 Sept. 350 m. O.Z.O. Malta Djakarta-A'dam: SIBAJAK (convooi Zuiderkruis) 18 Sept. te Colombo verw., Djakarta- EN DE WENSHANDSCHOENEN 69. Een geldneus. Intussen wa ren Ootje Teur en Dikke Daan door de twee agenten gevangen genomen Ootje Teur, die begon in te zien, dat Lange Leo toch nog met de hand schoenen zou gaan strijken, besloot een list te verzinnen. „Jullie veten zeker niet. wie je daar gevangen genomen hebt, hè?" vroeg hij aan de agent, die hem bij een arm vasthield. „Dat is Daan-met de-geldneus!'' „Wat geldneus?" vroeg de agent ongelovig. „Je wilt me toch niet vertellen, dat je nog nooit van „Daan-met-de-geld- neus" hebt gehoord?" zei Ootje Teur met een ongelovig gezicht. „Dat is op het ogenblik de beroemdste man die ik ken! Alle kranten staan er vol van! Als je me even in zijn buurt laat. zal ik je laten zien w4 ik be doel." Hij greep tegelijkertijd in zijn broekzak, waar hij nog een paar van de gouden munten had zitten, die hij had overgehouden. „Kijk!" zei hij, terwijl hij op Dikke Daan toeliep. Hij kneep hem hard in de neus en liet tegelijk de goudstuk ken. die hij in de handpalm verbor gen had gehouden, vallen. De agente t zagen geboeid toe

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3