Ere-afzetting op Prinsjesdag Manifest van de K.A.B. De emigratie naar Australië Tegen verhoging omzetbelasting Palestinakruis op de H. Landstichting Europa's hoogste geboortecijfer DE DODE VAN BRAZILIË MAANDAG 18 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Door vrijwilligers voor Korea Naar het „N. v. d. D." verneemt, zullen de vrijwilligers, die voor ons land aan de strijd op Korea in de strijdmacht der Verenigde Naties gaan deelnemen, voor het eerst in het openbaar verschijnen als deel van de militaire ere-afzetting op Prinsjesdag. Het detachement zal opgesteld staan voor het voormalige paleis aan de Kneuterdijk, waar de bijzon dere strafkamer van het Gerechtshof haar zittingen houdt. Het Manifest van de K.A.B., naar aanleiding van het Regeringsbesluit in zake lonen en prijzen gisteren aan de uitgang van de kerken uitge reikt werd in 1 1/4 millioen exemplaren gedrukt. De veronderstelling is dus gewet tigd, dat iedereen het in handen heeft gekregen en dat de niet-geor- ganiseerden onder de Kath. arbei ders er een heilzame les uit hebben getrokken. De ongeorganiseerden hebben part noch deel gehad aan het „langdurige, moeizame, soms stroeve overleg waarmede de 5 loonsverhoging werd bereikt. „Hun houding is allerminst sportief. Een sportieve, ongeor ganiseerde arbeider of bediende, zou feitelijk voo rdeze 5 pet. moeten bedanken, hij heeft er niets voor gedaan, er zelfs geen - week contributie vobr - over ge had. Niets Die houding is "bovenal onver antwoord. Een sterke, militante, Katho lieke Arbeidersbeweging, is in deze gigantische worsteling tus sen Opbouw en Afbraak onmis baar!" 20.000 op wachtlijst Van het begin van Januari van dit jaar af zijn er meer dan 6500 Neder landse emigranten naar Australië vertrokken. De emigratie-deskundi gen verwachten, dat vóór 1951 een aantal van 10.000, dat men zich als doel gesteld had voor 1950, zal wor den bereikt. Van dit aantal worden 8500 Ne derlanders per schip vervoerd. Met de gecharterde vliegtuigen der K.L. M. worden 1500 emigranten naar Australië overgebracht. Op het ogenblik staan er onge veer 20.000 voor emigratie geschikt bevonden Nederlanders op de lijst, in afwachting van transport naar Australië. De „Johan van Oldenbarnevelt" vertrok op 5 September met 1181 emigranten naar Sydney. De „Volen- dam" zal ons land op 15 October met 1300. emigranten verlaten, terwijl de „Sibajak" in November met 1500 personen zal vertrekken. NEDERLANDSE SCHOOLREIS- VERENIGING OPGERICHT. Op een bijeenkomst te Utrecht is in principe besloten tot oprichting van een Nederlandse Schoolreisvereni ging. Op de vergadering waren aan wezig. vertegenwoordigers van lera renorganisaties, van het nijverheids onderwijs, het landbouw huishoud- onderwijs, de Nederlandse Spoorwe gen en van de federatie voor het personenvervoer langs de weg. Het ligt in de bedoeling van de vereniging op de goedkoopst moge lijke wijze de kinaeren van de scho len voor lager onderwijs school-va- cantiereizen te bieden. De ter verga dering aanwezige afgevaardigden zullen met hun organisatie overleg plegen en in October opnieuw bijeen komen. Het secretariaat van de vereni ging is gevestigd: Parklaan 37 te Bilthoven. KONINGIN ONTVING MR. MOH. ROEM. Zaterdag om één uur stapte voor de laatste maal de Hoge Commissa ris der Indonesische Republiek, mr. Moh. Roem, voor het Paleis op de Dam uit zijn auto, en ging, vergezeld van zijn echtgenote, na de erewacht van matrozen met de marinierskapel aan het hoofd te hebben geïnspec teerd, het paleis binnen. Even tevoren was H.M. de Konin gin, gekleed in zwart complet en zwarte hoed, gearriveerd om de scheidende vertegenwoordiger der R.I.S. in afscheidsaudiëntie te ont vangen. De Prins was reeds om half- één ten paleize aangekomen. 3 Middenstandsbonden achter de bakkers De commissie van overleg van de drie centrale middenstandsbonden heeft in verband met het wetsont werp verhoging en wijziging van de omzetbelasting een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin met klem wordt verzocht de detail handel evenals in België van omzet belasting vrij te stellen, c.q. het mo menteel voor de handel geldende ta rief niet te verhogen. Verzocht wordt in ieder geval de mogelijkheid te scheppen de omzet belasting weer afzonderlijk te ver melden en in rekening te brengen. De omzetbelasting, zo wordt ge zegd is geheel of grotendeels bedrijfs belasting, omdat doorberekenen on mogelijk is, waardoor de hoge be- bedrijfslasten onrechtmatig worden verzwaard. Uit rapporten van het Economisch Instituut voor de mid denstand is gebleken, dat vele mid denstandsondernemingen hierdoor met negatief resultaat werken. Het voorgestelde „tussentarief" heeft de middenstand buitengewoon in beroering gebracht. Hierdoor ko men sommige ondernemingen voor zes verschillende te betalen percen tages te staan, terwijl bovendien in sommige bedrijven b.v. bakke rijen de voorgestelde 8 J4 pet. nog eens op de verkoopsartikelen zal drukken, wat gezien de onmogelijk heid van doorberekenen funest moet worden geacht. Gevraagd wordt de afschaffing c.q. de verlaging van het tarief met terugwerkende kracht te doèn geschieden. Inzake het wetsontwerp verlagin? inkomsten- en loonbelasting wordt gevraagd deze niet alleen op de lage, maar ook op de middelmatige inko mens toe te passen. Ten slotte wordt verzocht de voorgestelde uitbreiding van het besluit inkomstenbelasting inzake het voor privé-doeleinden ge bruiken van personenauto's achter wege te doen blijven. Ook tegen. De verbruikscoöoeraties delen me de het met de bezwaren van de bak kers tegen verhoging van de omzet belasting eens te zijn. Dit standpunt is door middel van de Nederlandse Bakkerij Stichting ter kennis van de betrokken autoriteiten gebracht. PRINS BERNHARD VLOOG MET STRAALJAGER. Tijdens zijn bezoek aan Engeland, aan de De Havilland^ibrieken te Hatfield, heeft prins Bernhard niet alleen een vlucht gemaakt met het nieuwe viermotorige passagiersvlieg tuig (met straalaandrijving) „Co met", doch ook met de straaljager „Vampire" gevlogen. Na zijn terugkeer heeft de Prins zich enthousiast uitgelaten over „dit perfect ontwikkelde jachtvliegtuig". „Er is" aldus de Prins „geen en kele grond voor het bij sommigen nog aanwezige vooroordeel tegen straalvliegtuigen wegens de ver meende gevaren die het vliegen met dit type zou meebrengen". AUTO TEGEN BOOM GEREDEN. Onder de gemeente Zevenaar is 1 een ernstig auto- ongeluk gebeurd, dat aan de 59-jarige Amsterdammer, de heer Geijtenbeek, het leven heeft gekost. Een personenauto, komende uit de richting Zevenaar en bestuurd door de heer Lith uit Amsterdam, reed, op de Rijksstraatweg naar Arnhem, waarschijnlijk tengevolge van een defect aan de stuurinrichting, tegen een boom. De naast de bestuurder zittende heer Geijtenbeek werd op slag ge dood. L. werd met een schedelbasis- fractuur in ernstige toestand in het ziekenhuis te Zevenaar opgenomen. Vrijdag was het Palestinakruis Nij megen binnengedragen. Duizenden omstuwden het. Pastoor A. Smit uit Soestdijk, voorzitter van het Ned. Pro-Palestinakruis-comité gaf in de Antoniuskerk te Nijmegen een uit eenzetting van het doel van de kruis draging nl. om door boete en gebed de wereldvrede te mogen behouden en bovendien de heilige plaatsen in Jeruzalem te mogen veilig stellen voor de gelovigen. Zaterdagavond bewoog zich een stoet van duizenden met brandende kaarsen langs de Groesbeekse weg naar de Heilige Landstichting. Zang en gebeden wisselden de be devaartgangers af. Op de Heilige- Landstichting werd het kruis ge plaatst in de Cenakelkerk. Pastoor Smit sprak ook hier een kort op wekkend woord, waarna de gelovi gen het Credo zongen. Cenakelkerk en omgeving waren verlicht. In de kerk werd een plechtige nacht wake gehouden. Zondagmorgen vroeg luidden de klokken. In de kerk werden reeds van half vier af H. Missen opgedra gen voor het behoud van de wereld vrede. Om negen uur celebreerde de pauselijk internuntius in Nederland een pontificale Hoogmis. In de mid dag werd het Palestinakruis langs de kruisweg der Landstichting gedra gen, honderden namen aan de kruis weg deel. Daarna hield pater Van Schalen O.F.M. een predicatie over het lijden en het verblijden in Chris tus kruis. In de namiddag werd het kruis in de H. Avondmaal-kerk opge baard en vereerden opnieuw velen de H. Kruisreliquie, die in het drie meter hoge Palestrinakruis is aange bracht. Maandagmorgen wordt het Palesti nakruis naar Eindhoven overge bracht, daarna gaat de kruistocht naar Engeland. België, Amerika en naar Europa terug. Ook zal het kruis door Duitsland gedragen worden om 'zo door de Oostelijke landen in Jeru zalem dat het uitgangspunt was, te rug te keren. Over de behaalde studieresultaten toonde de rector magnificus zich te vreden. Voor het propaedeutisch examen slaagde 103 van de 133 exa minandi bij de eerste poging. Bij het candidaatsexamen waren het er 87 van de 101 in de economische weten schappen, waaronder 2 cum laude, in de sociale wetenschappen 3 van de 5, waaronder 1 cum laude. Afge legd werden 55 doctoraal-examens, 42 in de economische bedrijfshuis- houdkundige, 12 in de econ. sociolo gische en 1 in de sociale weten schappen. Ofschoon het getal van 6 promoties het afgelopen jaar hoop gevend was te noemen, malakten 25 promoties op een totaal van 451 doc torandi toch een povereindruk. Dit jaar waren 758 studenten ingeschre ven, waaronder 5 toehoorders. Bij de als student ingeschreven, bevonden zich 14 vrouwelijke studenten en 10 geestelijken. Ruim 82 procent is lid van het Tilburgse studenten corps „St. Olof," dat dit jaar een behoor lijke bloei vertoonde. Verbijsterde rector-magnificus Over de ontgroening In zijn overdrachtsrede aan de Gsm. Universiteit te Amsterdam zeide prof. Valkhoff o.m., dat een der kwesties, die de rector magnificus werden voorgelegd, was die van een zeker toezicht op de ontgroening der eerste-jaars. En hij vervolgde: „Voor de ernstige psychische en pshysische ongevallen, die zich zo nu en dan onder de groentijd van sommige studentenvereni gingen in ons land voordoen, wordt door de openbare mentng hèt bestuur der universiteit me de aansprakelijk gesteld. Ik heb mij een helder beeld Op 18, 19 en 20 September speelt 's middags en 's avonds - MALANDO en zijn orkest, met An Sandor en Frc van de techniek der ontgroening- kunnen vormen en ik sta ver bijsterd, dat tot midden in onze 20ste eeuwse Nederlandse be schaving zo'n soort puberteits- ritus van een Afrikaanse neger stam zich heeft weten te hand haven. Het schijnt, dat slechts een resolutie als de Duitse in 1918 in staat is deze instelling te doen verdwijnen. I5oe het ook zij, ik heb wel de indruk, dat door een sterke reglementering bij de ontgroe ning dit jaar geen ernstig of lichamelijk letsel zal ontstaan." Frans Schneiders in 't zilver De heer Frans Schneiders, bij de lezers van „De Leidse Courant" wèl- bekend als „Troubadour", alias „Da niël", alias „Momentje", de begaafde schrijver ook van zeer vele binnen- en buitenlandse reportages en de ondersteuner van vele Katholieke initiatieven in de stad Leiden, vierde Zaterdag zijn zilveren jubileum als journalist. De heer Schneiders is thans parlementair redacteur van „De Maasbode". Hem viel, voor zijn veelzijdige èn belangrijke journalis tieke arbeid een hartelijke huldiging ten deel tijdens een zeer druk be zochte receptie in „Hotel du Passa ge" te Den Haag. De voorzitter van het huldigings comité, de heer dr E. van Raalte, voorzitter van de parlementaire pers heeft een korte schets van de jour nalistieke loopbaan van de heer Schneiders gegeven, hem geprezen als man met artistieke aanleg waarvan o.a. twee gedichtenbundels getuigen als betrouwbaar journa list en prettig collega. Hij bood hem een nuttig geschenk aan, dat verge zeld ging van een album met hand tekeningen. Mevrouw Schneiders bood hij een toef bloem'en aan. De hoofdredacteur van „De Maas bode", de heer Leo Hazelzet, schet ste in zijn feestrede speciaal de sympathieke persoonlijkheid, de le venshouding, de rotsvaste overtui ging en het savoir vivre van de ju bilaris en uitte zijn waardering voor het werk van deze veelzijdige vak man. Het woord is verder gevoerd door de heer Andriessen, voorzitter der Kath. Volkspartij en lid der Tweede Kamer, die de heer Schneiders een rechtgeaard man noemde, die zijn pen hanteert op een wijzé, die waar dering verdient. De heer M. Zonderop sprak als oudste der collega's van de Leidse Courant, aan welk blad de jubilaris vele jaren is werkzaam geweest, een welgemeend woord van hartelijke gelukwens. Het Tweede Kamerlid M. P. van der Weijden, het woord voerend als gedelegeerd commissaris van de Leidse Courant, releveerde Schnei ders' aandeel in het verzet tijdens da oorlogsjaren, daarbij ook me vrouw Schneiders in zijn hulde be trekkend. De heer Dresmé, wethou der van 's Gravenhage en commis saris van het dagblad ..Het Binnen hof" dankte de jubilaris voor 7"'n werk ten behoeve van dit blad. De ivbilaris heeft tenslotte een harte- liiv dankwoord gesoroken. T'idens dp receptie kwamen v«ioo he"1 complimenteren en ook schrif telijk kwam'en vele goede wensen binnen. BAKKERSPATROONS VRAGEN DISPENSATIE De bakkerspatroons hebben, het college van rijksbemiddelaars om dispensatie verzocht van de ver plichting tot» toekenning ener loons verhoging. Dit in afwachting van een nadere compensatieregeling, die de bakkers wensen om een eventu ele loonsverhoging te kunnen dragen i PRIJZENCOMMISSIES WEER AAN HET WERK De minister van Economische Za ken heeft aan de nog bestaande plaatselijke prij zencommissies ge vraagd opnieuw hun medewerking te verlenen aan een goede uitvoering van de prijspolitiek, waartoe door de regering in besloten. Zoals bekend, zijn deze prijzen- commissies enige jaren geleden op gericht, o.m. met het doel bemidde lend op te treden tussen koper en verkoper in geval van conflicten over prijzen. Aan de gemeenten, waarin het laatste jaar de prij zencommissies werden opgeheven, is het verzoek gericht zo spoedig mogelijk wederin stelling dezer commissies te bevorde- De Nederlandse slagerspatroons hebben in afwijking van hun aanvan kelijke overwegingen besloten geen vergunning aan te vragen om de vijf percent niet uit te keren. De nieuwe loonronde zal de bedrijfslasten van de gemiddelde slagerijen verzwaren met 234 cent per kilo vlees met, of 334 a 4 cent per kilo vlees zonder been. Wel is ontheffing aangevraagd door tuinders en boomkwekers, het taxi bedrijf. de IJmuidertrawlvissers, de apothekers en de verveners. De ar beidersorganisaties in het veenbedrijf hebben hun steun aan het verzoek van de vervenersorganisaties gewei gerd. Noord-Brabant WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). DEPRESSIE IN AANTOCHT Aanvankelijk meest matige, later weer krachtige en langs de kust wellicht opnieuw tot storm achtig toenemende wind tussen West en Zuid. Vanavond en van nacht tijdelijke opklaringen, maar morgen weer toenemende bewolking met op de meeste plaatsen énige regen. Weinig verandering van temperatuur. Volgens een recente prognose kan worden verwacht, dat Brabant tot 1970 zal toenemèn met .440.000 zielen (34 pet. van de huidige bevolking). Noord-Brabant is de op een na groot ste en op twee na de volkrijkste pro vincie van Nederland, die gemiddeld 15 pet. levert van de bevolkingsgroei van ons land. Ze heeft verder het hoogste geboortecijfer per duizend inwoners van geheel Europa. Ned. Jongerenraad geïnstalleerd De voorzitter van de Nederland se Raad der Europese Beweging, de heer P. J. S. Serrarens, heeft Zater dag in Hotel Pays-Bas te Utrecht de Nederlandse Jongerenraad van deze beweging geinstalleerd. De he ren Tijs Booy en drs. Jan Schip horst, voorzitter en secretaris van het initiatiefcomité, vervullen deze func ties ook in de juist geconstitueerde raad. in de installatie-rede zeide de heer Serrarens dat samenwerking tussen jonge en oude Europe'anen ge boden is. Gesteld voor de grote keus tussen een nieuw federalistisch Euro pa en een nieuw dictatoriaal Europa beslist de moed. Deze is meer een eigenschap der jeugd dan van de ouderdom. Een sterk persoonlijke getuigenis legde de staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn af, toen hij de vele aanwezigen, voorna melijk jeugdleiders, de raad gaf met studie, daad en geloof de totstandko ming van een nieuw Europa na te streven. „Met Europa komt het in orde, wanneer het met de Europese mens m3ar in orde komt. Het chris telijk geloof bezit de onmisbare drij vende krachten om alle Europese idealen te verwezenlijken". „Volkskr." MR DR A. BORRET S.J. t In de leeftijd van 69 jaar is te Nij megen overleden de socioloog, pater mr dr Arnold J. M. H. Borret S.J. Jansen was niks...« Op de openingszondag van de Ned. Voetbal geraakten we (per on geluk) op een der Leidse strijdvel- den. We zagen jongens rennen en mensen schreeuwen en dat alles maakte een diepe indruk op ons. Een beetje overweldigd door de nog al luidruchtige sportiviteit, leunden we tegen een klein paaltje en plots hoorden we twee voetbal-specïalis- ten-langs-het-lijntje (deskundig ter zijde) betogen en argumenteren. Wij zijn (in alle nederigheid) niet nieuws- maar wel leergierig, dies luisterden we discreet mee.... Jan sen was niets; Jansen dacht alleen maar, dat hij wat was: waarom had Jansen zich laten opstellen?; Jansen moest er maar uitOverrompeld door deze deskundige critiek speur den wij over het veld naar Jansen. Jansen ploeterde en zwoegde, doch het geluk en de algehele situatie was tegen hem. Jansen schoot juist naast; of pre cies over; of akelig milimetrisch te gen de paal. Jansen had pech! Tijdens de rust passeerde Jansen ons, teleurgesteld maar nog steeds vitaal. Dit was voor de specialisten aanleiding, om luide te beweren, dat Jansen teerde op roem van vorige competities en zijn tijd gehad had. Met een grimmig gezicht kwam Jan sen na een kwartier weer in de ring. Onverdroten speelde hij verder en een gelukkig toeval bood Jansen 10 mm. voor de finish, de kans, waar hij de gehele middag voor gevochten had. Jansen scoorde het winnende goaltje. Toen het geloei der menigte geluwd was, hoorden wij weer de deskundigenDit was nu echt Jansen; dit was zijn tactiek; Jansen was onmisbaar; zonder Jansen.... De dagen verstreken en het gehe le toneeltje verdween uit onze (zeer zwakke) memorie Typisch, Zater dag zaten wij in de trein en in eens zagen wij het gehele tafreeltje weer voor ons. Twee heren naast ons bespraken de Amerikaanse landingen bij Seoel BINNENLAND De politie te Amsterdam meent de man gevonden te hebben, die de laatste tijd er een genoegen in smaakte auto's in brand te steken. De man, van beroep kellner, blijft tot nu toe echter ontkennen. Het 3-jarig meisje L. B. in de Wagnerlaan te Hilversum viel uit het slaapkamer-raam van de boven verdieping en is aan de bekomen ver wondingen overleden. BUITENLAND Het Italiaanse Rode Kruis heeft met goedkeuring van de ministers van buitenlandse zaken en landsver dediging besloten geneeskundig ma terieel, een veldhospitaal en honderd bedden, alsmede het nodige perso neel, naar Korea te zenden. Tijdens een onweer, dat Zatar- dag boven Rome losbarstte, is de bliksem ingeslagen in het gebouw, waar de commandanten en officieren van de Pauselijke Garde zijn gehuis vest. De schade is gering. MARK I BERICHTEN ROTTERDAM. 18 Sept. Vee. Aanvoer: totaal 807 stuks- 507 vette koeien, 2 nuchtere kalveren, 292 var kens. Prijzen: vette koeien 2.68 2.80, 2.48—2.68 en 2 18—2.48 en varkens f 1.90, 1 86 en 1.80 per kg. levend gewicht, vette koeien aan voer iets ruimer, handel slepend, prij zen iets hoger; varkens aanvoer gro ter, handel tamelijk, prijzen alleen zware iets hoger, verder onveranderd. Door: A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 5) Dat verwondert mij, want ik weet, dat hij je steeds geregeld geschre ven heeft iedere maand. Onmogelijk. Ik-zelf heb, toen ik Nieuwland verliet, een brief van je vader aan je meegenomen naar Buenos Aires en hem daar onmid dellijk na mijn aankomst gepost. Dan is hij zeker verloren ge raakt, want ik heb hem niet ont vangen. Hoe maakt het papa? Ik heb hem in de beste wel stand verlaten. Trouwens, hij is 'n man van ijzer en staal, wiens onuit puttelijke werkkracht ik niet ge noeg kan bewonderen. In de twin tig jaar, die ik met hem heb door gebracht, is hij niet één keer ziek geweest. Ondanks zijn leeftijd 58 jaar ziet hij er nog jong uit. Je zou er verbaasd van staan, Nelly! Bij hem vergeleken ben ik 'n grijs aard, hoewel ik slechts twee jaar ouder ben dan hij. En hoe gaat het op de farm? Nog altijd uitstekend! Dat geloof ik! Het is een prach tig bezit geworden, dat een vorst uw vader kan benijden. Maar mijn heer Lindweg is ook niet iedereen! In de loop der laatste jaren heeft hij veel land bijgekocht, zodat wij nu onmetelijke oppervlakten kun nen bebouwen en onze producten vinden op de markt van Buenos Aires veel aftrek, vooral het fijne fruit en de koffie. En ik moet op merken, dat voor je vader die heerlijke farm nog steeds een soort bijzaak is; de exploitatie van zijn kopermijn komt op de eerste plaats Met betrekking tot het mijnwezen schijnt hij in de laatste tijd belang rijke ontdekkingen te hebben ge daan. Ja, iets van die aard heeft papa in zijn laatste brief laten door schemeren; hij had mij bijzonder heden beloofd in volgende brief, maar die is uitgebleven. Is u mis schien van die zaken op de hoogte? Neen, meneer Lindweg was zeer terughoudend op dat punt Een keer gaf hij mij te kennen, dat nu eindelijk voor zijn jarenlang zwoegen in het gebergte zou worden beloond. Dit zeide hij mij kort voor mijn vertrek, maar ik mocht er zelfs zijn zoon niets van zeggen. De zaak is nog niet rijp, vei'klaarde hij. Wie vervangt u thans op „Nieuwland" oom Hammer? Een Braziliaan, met name Go mez. Wij hebben hem vorig jaar als hulpknecht op de farm genomen en hij geeft blijk van ijver, bekwaam heid en ondervinding, zodat mijn heer Lindweg van mening was, dat hij mij tot aan mijn terugkeer zeer goed kon vervangen. Ik hoop dat hij het vertrouwen van je vader niet zal beschamen Hoezo? vroeg Nelly verwon derd. Staat bij u die Gomez niet zo hoog aangeschreven? Ik weet het nipt.... Men kan eigenlijk niets bepaalds tegen hem aanvoere# en een bekwaam vak man is hij zeker. Desniettemin voelde ik van de beginne af zekere antipathie tegen hem, want hij kwam mij niet oprecht genoeg voor Maar ik kan mij vergissen. En mijn goede, oude Poesjie? Zij leeft toch nog? Ja, en in weerwil van haar 75 jaar is zij nog flink bij de hand en werkt dapper. Poesjie is met innige trouwe liefde aan Peter en jou ge hecht, daar heb ik mij dikwijls van kunnen overtuigen.. Die goede Poesjie. Mocht ik ze toch eindelijk eens weerzien. Ze heeft me natuurlijk met duizend groeten aan je belast. Ik houd over het algemeen niet bijzonder van de Zuid-Amerikaanse indianen meestal gespuis, maar ik moet zeg gen, dat Poesjie mij dikwijls door treffende bewijzen van trouw eer bied heeft ingeboezemd. Men sprak nog veel over „Nieuw land," en Nelly werd het vragen niet moe. De kolonel, die evenees met veel belangstelling naar Ham mer's mededelingen had geluisterd, wilde absoluut, dat de bezoeker z'n bagage uit het hotel zou laten ha len en voor de hele duur van zijn verblijf te Wenep zijn intrek nemen in Villa Roland. Doch Hammer wees die uitnodi ging vriendelijk en dankbaar af. Hij held zich reeds aangemeld in het sanatorium Low, waar hij moest worden geopereerd, en reeds de volgende morgen zou hij er heen gaan. Dus kon hij slechts enige uren bij Nelly en haar oom doorbrengen; 's-avonds moest hij terug naar z'n hotel. Nelly was overtuigd, dat Peter in de loop van de dag op de-villa zou verschijnen. Wat een werrassing voor haar broer., oom Hammer aan te treffen. Maar de dag verliep zonder dat Peter zich aanmeldde of iets van zich liet horen. Nelly had om de foto van haar broer gebedeld en ze van oom Hammer gekregen. IV. Ook de volgende .dag verliep zon der dat Peter Lindweg zich bij zijn verwanten aanmeldde. En de histo rie van de inbraak bleef nog altijd duister en geheimzinnig, zoals Nelly vernam bij een onderhoud met de commissaris van politie, die nog eens gekomen was om alles goed op te nemen en de overige huisgeno ten te ondervragn. De beambte moest aannemen, verklaarde hij, dat Nelly had gedroomd en dat er geen inbraak was gepleegd. Nelly was woedend. En de voetsporen bij het ven ster? En het goudblond haar? vroeg zij vinnig. De commissaris haalde de schou ders op. De sporen antwoordde hij, kunnen reeds vroeger zijn ontstaan en een goudblond haar kan heel goed door een toeval in het juwe lenkistje zijn geraakt. Zo! U neemt dus aan, dat mijn vloer dagen lang niet werd gerei nigd en dat ik zelf een opgewon den meisje ben, dat romans uit vindt? Haar ogen fonkelden en -zonder te groeten verliet zij de kamer. Geen katje om zonder hand schoenen aan te pakken, dacht de beambte. Hij keek Nelly met een soort bewondering na, maar bleef bij zijn mening. Toen Nelly later met haar oom over de zaak sprak, liep zij 'n nieu we teleurstelling op. Instede van haar verontwaardiging over de hou ding van de commissaris te delen, zeide hij voorzichtig: Hoor eens lieveling, ik moet ronduit bekennen, dat dergelijke ge dachten reeds vroeger bij mij waren opgekomen Ik weet wel, dat je niet romantisch bent aangelegd, o, verre van daar! Maar men droomt dikwijls zo levendig! Oom Thomas, bedenk toch dat ik met de kerel gesproken heb! Ook dat kan in de droom ge beurd zijn. Bij mensen met een sterke verbeelding en daarvan ben jij niet verstoken komen zulke dingen niet zelden voor. Dwa len is menselijk. En met betrekking tot Peter heeft je verbeelding je ook zeker parten gespeeld. Immers, dit zul je moeten toegeven: was de persoon, die je op het Stefanusplein hebt gezien werkelijk je broer ge weest, dan zouden we hem reeds lang hier hebben gezien. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2