Feyenoordb.v.v. in Rotterdam De grote strijd: 25 jarig SVLV tegen Stompw. Boys het Schaakspel 4 4 4 4 i 4 .s w a m 1<& s I i i 4. i 4 4 4 4 ia A A a A t A - 1 ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1950 I )E LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA i U.V.S. op bezoek bij Excelsior |"\E EERSTE VOETBAL-ZONDAG is achter de rug en leerde dit: over het algemeen weinig doelpunten in de eerste klasse. Vele clubs wis ten geen enkele maal te scoren, doch daarnaast waren er enkele uitschie ters, die van grote productiviteit bl ijk gaven. Zo zal het wel blijven gaan en de komende Zondag zal vermoedelijk wel eenzelfde beeld geven. Natuur lijk valt er in de eerste weken nog geen peil te trekken op de komende wedstrijden, want iedere Zondag brengt nog weer nieuwe gezichten te genover elkaar en langzamerhand moe ten vele elftallen zich nog inspelen. Wanneer we de voornaamste wed strijden in de eerste klas-afdelingen nader beschouwen, dan zien we in de A-afdeling de ontmoeting Zwolse BoysHeerenveen.. Tegenover de grote zege van Heerenveen stond jl. Zondag een 30 nederlaag der Zwol lenaren tegen Go Ahead. Dat ziet er weinig hoopvol uit voor de Boys. In de B-afdeling gaat Ajax naar Wageningen, welke club Zondag te gen DWS gelijk speelde. Ajax zal dus ongetwijfeld voor een zware taak ko men te staan. In C zien we Blauw WitHaar lem, dat vermoedelijk wel een hoofd stedelijke zege zal opleveren. Beide clubs verloren Zondag met 21. Of KFC zich tegen ADO zal weten te handhaven, dienen we af te wach ten. Feyenoord krijgt in afdeling D. de belangrijke kamp tegen BVV. Wat zal dat worden? Het feit, dat Feyen oord met 10 van Sparta won zegt ons evenveel als de 60 zege van de Bossenaren op T.S.C., zodat het een volkomen open strijd is. Willen de Rotterdammers het komend seizoen een woordje meespreken, dan zullen ze er goed aan doen morgen de pirn- ten thuis te houden. P.S.V. kan morgen haar derde overwinning behalen in Venlo, maar V.V.V. zal waarschijnlijk geducht partij geven, gezien de 10 zege op Bleyerheide. U. V. S. naar Excelsior. Door een 10 zege op Leerdam heeft Excelsior zich Zondag aan de kop harer afdeling geplaatst en al is het bijna zeker, dat de eerste weken grote sch,ommelingèn zullen brengen in de onderlinge verhoudingen, het feit van een zege en een eerste plaats geeft toch atlijd de nodige moed en morele steun om vol te houden. Daarom zal Excelsior er alles op zet ten om op de ingeslagen weg voort te gaan. Van de andere kant moet het matige resultaat van U.V.S. in het gelijke spel tegen R.F.C. een aan leiding zijn tot meerdere inspanning. We behoeven niet nogmaals te wij zen op de verschillende tekortkomin gen in de ploeg. Insiders hebben ze zelf gezien en zullen hun lessen wel geven. En dan maar weer, „good luck" blauwwitten! L.F.C.Blauw Zwart en R.K.A.V.V.G.D.A. Een belangrijke kamp wordt op het terrein aan de Haagweg gespeeld tus sen L.F.C. en Blauw Zwart. Beide clubs wonnen jl. Zondag en het zal dus een harde strijd om de leiding worden. In Leidschendam krijgt R.K.A.V.V. bezoek van G.D.A., ook al twee win naars van de eerste competitie-Zon dag, dus ook hier heftige strijd om de leiding. Beide overwinningen kun nen we wel even hoog aanslaan en dus zal de stryd des te interessanter maken. In de 3e klasse B verder nog een belangrijke wedstrijd, nl. Alphen Roodenburg, twee verliezers van jl. Zondag. We zijn benieuwd of Roo denburg zich zal weten te handha ven. Doe os op bezoek bij Lugdunum. Op het terrein aan de Zoeterwoud- se Singel zullen Lugdunum en Docos elkaar morgen ontmoeten. Lugdunum toonde Zondag tegen A.S.C., dat zij weer ernstige plannen heeft voor het a.s, seizoen, terwijl Docos na een voortdurende meerderheid tenslotte met een gelijk spel genoegen moest nemen. Ook hier dus ogenschijnlijk twee gelijkwaardige tegenstanders, zodat we een interessante strijd te gemoet kunnen zien. Van het resul taat valt natuurlijk nog niets te zeg gen. A.S.C. trekt naar Hillegom en zal ook daar de handen vol hebben. Lisse WSB is vermoedelijk voor de Lis- senaren, S.J.C. zal moeten oppassen voor Teylingen, Rouwkoop trekt naar Archipel en Meerburg naar Voor burg, waar Tonegido wel voor een warme ontvangst zal zorg dragen. In de C-klasse BTCDSO, ook al twee winnaarsc van Zondag jl. -en Al- phia gaat op bezoek bij Vogel. Lugdunum. De opstelling van Lugdunum 1 voor de morgen op het terrein a. d. Zoeterw. Singel te spe len comp.-wedstrijd LugdunumDo cos is als volgt: Doel: D. A. W. van Oudshoorn. Achter. J. Bronsgeest, H. v. Egmond Sr. Midden: H. v. Egmond Jr., H. v. Es, D. A. de Roo. Vóór: P. Mizee, F. Filippo, J. Verhoeven, B. A. de Roo. Warmunda Het eerste kan Zon dag a.s. tonen dat het haar ernst is om mee te dingen naar de bovenste plaats. DOSR komt n.L op bezoek en Warmunda zal de morele steun van de overwinning van j.L Zondag nodig hebben, om tegen de Veenders een goed resultaat te boeken. De wedstrijd vangt om 2 uur aan Om 12 uur is Warm. 2 te gast bij Z.L.C. 2. Het overige programma luidt. Zater dag: Warmunda (a)Lisse (a) 3.30 uur; U.D.O. (b)Warmunda (b) 2.30 uur (op het K.R.V.-terrein) Zondag: Warmunda ALisse A 2 u. Warmunda BTeylingen B 12 uur. Alphense Boys Morgen begint voor Alphense Boys senioren elftal len de competitie. Het eerste elftal begint met een uitwedstrijd tegen- Oranje Groen in Leiden. Vertrek om 1 uur precies per bus vanaf de Postbrug. Aanvang wedstrijd 2 uur. De opstelling is als volgt: Doel H. v. d. Aar; achter: H. Dongelmans en A. Heemroód; midden: C. v. Frank- foort, Jac. Meinkel en F. Bahlmann; voor: C. Krumpelman, J. Beuk, Jac. de Bruin, W. Sluis en Adr. v. Gils; reserve: J. Dongelmans. Het tweede elftal ontvangt om 2 u. L.F.C. 4 op eigen terrein. Het derde ontvangt om 12 uur L.F.C. 8 op ei gen terrein. Het vierde gaat naar Katwijk om daar K.R.V. 2 te be kampen De junioren gaan Zaterdag naar Heemstede om bij H.B.C. te gast te zijn en er Zondag een tour- nooi te spelen. De adsp. gaan Zaterdag naar Meerburg, aanvang 3.30 uur. Leidse Voetbalbond r\E EERSTE WEEK ZIT ER OP, de tweede voetbal-Zondag staat voor de deur! Vanzelfsprekend, dat o ns weer de nodige verrassingen te wachten staan, vooral in de eerste klasse, waar diverse wedstrijden worden gespeeld tussen clubs van gelijke sterkte. Desalniettemin aarzelen we geen ogenblik, bij het aanwijzen van „de grote strijd" van deze week. Dat is ontegenzeggelijk S.V.L.V.Stompw. Boys. Niet eens op de eerste plaats, omdat dit per sé de twee sterk ste zouden zijn, noch omdat er veel van af zou hangen (daar is het nog veel te vroeg voor) maar omdat dit de wedstrijd is, die het jubilerende S.V.L.V. morgen speelt, in het kader van de feestviering, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. Goede toekomst VOORBEREIDING VAN ZWITSERLAND. Met het oog op de wedstrijd tegen het Nederlands elftal zal de Zwitserse ploeg op 4 October dus op de zelfde dag, waarop het voorlopig Nederlands elftal een oefenwedstrijd speelt een wapenschouw houden, waarbij het in de bedoeling ligt een buitenlandse vereniging uit te no digen om als sparring partner te fun geren. Onderhandelingen zijn aangeknoopt met St. Etienne. De trainingswed strijd wordt te Bern gespeeld. In St. Etienne speelt de Zwitserse interna tionaal Tamini. In voetbalkringen neemt men aan, dat het elftal tegen Nederland er wel enigszins anders uit zal zien dan de ploeg, welke aan de wereldkampioenschappen heeft deelgenomen. Dattilo leidt Zwitserland Nederland. Het bestuur van de K.N.V.M. heeft, naar in Zwitserse voetbalkringen verluidt, uit een voordracht van '3, de Italiaanse scheidsrechter Dattilo gekozen om leiding te geven aan de wedstrijd 'ZwitserlandNederland. MARINE-VOETBALCOMPETITIE 1950—'51. In tegenstelling met de voorgaan de jaren, toen ook de bemanningen van Hr. Ms. schepen aan de voetbal competitie van de Kon. Marine deel namen, zullen dit jaar alleen de elf tallen van de walinrichtingen elkan der bekampen om het voetbalkam pioenschap van de Kon. Marine. De deelneming van de bemanningen van Hr. Ms. schepen blijkt op te grote practische bezwaren te stuiten. De competitie is gesplitst in vier afdelingen t.w. Den Helder, Amster dam, Den Haag en het korps mari niers. Bij de afdeling Amsterdam zijn ook ingedeeld de ploegen van het Marine opleidinkskamp te Hilver sum en het Marine hospitaal te Over- veen. De afdeling Den Haag omvat tevens het marine vliegkamp Val kenburg, de onderzeedienst te Rot terdam, het Marine opkomst cen trum te Voorschoten, de sociaal me dische dienst in Leiden, het Marine electronisch bedrijf te Oegstgeest en het commando maritieme middelen te Hoek van Holland. De kampioenen van deze vier dis tricten ontmoeten elkander dan vol gens het afvalsysteem. De finale van de voetbalcompetitie ^al worden gespeeld tijdens de ma rine kampioenschappen, die in het voorjaar van 1951 zullen worden ge houden. Men zal trachten een aparte -egellng te treffen voor elftallen ge- 'irmèerd uit de bemanningen van Hr Ms. schepen. Over de geschiedenis van het R.K. voetbal in Voorschoten zou een dik boek te schrijven zijn. We publi ceerden reeds iets over de historie, maar laten deze verder buiten be schouwing. Het is beter naar de toe komst te zien. En dan mogen we zeggen, dat die voor S.V.L.V. roos kleurig is! Er is de laatste jaren veel ten goede veranderd, vooral wat be treft de geest in de vereniging. Der gelijke veranderingen zijn steeds een voorbode van een technische vooruit gang; de laatste is althans zonder de eerste niet mogelijk. Als we naar de prestaties zien, kan vooruitgang al bespeurd worden. Na de degradatie in 1946 naar de L.V.B. heeft S.V.L.V. er steeds een eerste viool gespeeld en is in 1949 zelfs kampioen gewor den, helaas zonder succes bij de pro motie. Maar dit jaar kan het weer zo zijn. Ontegenzeggelijk behoort S.V. L.V. in de?e sterke afdeling tot de beste en een kans op de eerste plaats is zeker aanwezig. Om die kans Wordt morgen de eerste wedstrijd ge speeld. Nu is het niet om tegenover de Stompw. Boys onvriendelijk te zijn, wanneer wij S.V.L.V. als jubi leum-geschenk de overwinning wen sen, óp voorwaarde natuurlijk, dat die overwinning, ten volle verdiend wordt. Van de Stompw'. Boys ver wachten wij, dat zij hun sportieve plicht tot het uiteerste zullen doen en S.V.L.V. de punten niet cadeau zullen geven. Integendeel. Het is een competitie-wedstrijd, dus vriende lijkheden tegenover de jubilerende club mogen gerust achterwege blij ven. Een aansporing, die ons overi gens niet noodzakelijk voorkomt; de Boys zullen zelf wel vast beslo ten zijn zich geheel te geven. Moge het in ieder geval een uitermate spor tieve wedstrijd zijn, een prachtige demonstratie van wat in Voorscho ten gedurende een kwarteeuw ka tholiek voetbal werd bereikt! Eerste klasse A. Maar aangezien Alph. Boys morgen voor het eerst speelt, is het moeiliik een krachtsverhouding te bepalen. We geloven dat de Boys een goede kans hebben, maar ue Leidenaais zijn thuis lang niet mals en wie weet wat voor plannen zy in petto heb ben.... Evenmin is te voorzien hoe het af zal lopen met WarmundaD.O.S.R., ook twee oude bekenden van het vo rig jaar. We achten de Veenders iets sterker, maar Warmunda heeft het terrein-voordeel. Dat brengt de ba lans in evenwicht. Het kan in ieder geval een spannende wedstrijd wor den. Rijpwetering, dat de vorige week met een keurige 20 overwinning de competitie begon, ziet zich voor een zware taak gesteld. L.D.W.S. Icornt op bezoek. Voor Rijpwetering kunnen we er slechts het beste van hopen. De gastheren zijn zeker niet kansloos, maar de Leidenaars hebben een stevige ploeg, die lastig te ver slaan zal zijn en ontegenzeggelijk met iets betere papieren. Tweede klasse A. Van St. Bernardus verwachten wij morgen een overwinning tegen A.Z. L., ook al moeten de Groenendijkers .uit-spelen. Vorige week hebben we gezien, dat het kan. Kagia ontvangt de Leidse Boys, naar onze mening een heel wat zwaardere opgave. Maar ook hier is winst mogelijk, al geloven wij niet direct, dat de Lei denaars zich zullen laten ringeloren! S.J.Z.Wet. Boys lijkt ons voor de Zoeterwouders een lang niet gemak kelijke wedstrijd, want de Boys heb ben vorige week gelijk kunnen spe len tegen V.N.A., terwijl S.J.Z. ver loor van Morschkwartier. De Boys hebben een betere kans, maar moge lijk zorgen de Zoeterwouders voor een verrassing. V.N.A.Altior is een strijd tussen gelijke krachten, waarbij de Altio- ranen zeker aan het langste eind kunnen trekken, al zal het bij de Leidenaars op bezoek niet meeval len. V.T.L.Morschkwartier is een Leidse derby, waarbij we het hou den op winst voor V.T.L. Tweede klasse B. en D. U.D.O. deed het vorige week te gen V.N.L. lang niet slechts. Daarom zal K.R.V. morgen deksels uit moe ten kijken, wanneer de Katwijkers naar Oegstgeest komen. Een gelijk spel is hier niet onwaarschijnlijk. V. V.O.A. gaat naar Lisse 3 en zal het zwaar krijgen, doch is niet kans loos. In 2D tenslotte gaat Hazerswoude beginnen met een uitwedstrijd te gen L.F.C. 6. We zijn benieuwd, wat de gasten in hun mars hebben. Deze jubileum-- langrijk ook, mag ti niet afhouden van tijen. Want ook da We denken slechts —Alph. Boys, twe vorig jaar fel om gestreden hebben, hoe be- aandacht overige par- zit muziek in. Oranje Groen clubs, die het eerste plaats jtdat de derde (Meerburg) met de eer ging strijken. Oranje C Eerlijk gezegd, is vorige week iets Groen ons mgevallen, OLYMPISCHE SPELEN. RUSLAND EN HELSINKI 1952 Kukusjkin, Russische sportleider, verklaarde op een persconferentie te Helsinki, dat Sowjet Rusland za afwachten welke landen zullen deel nemen aan de Olympische spelen, welke in 1952 te Helsinki worden gehouden en van die inschrijvingen zal het afhangen, of Rusland naar Helsinki zal gaan. Kukusjkin voegde er aan toe, dat Rusland niet naar Londen was gegaan, omdat aan Rus land vijandige landen ook zouden komen. De Russische regering zal tenslotte uitmaken of een ploe; naar Helsinki zal worden gestuurd of niet. Kukusjkin is in Helsinki verband met besprekingen over de sportbetrekkingen tussen Finland en Rusland. BRIDGE Leidse Bedrijfscompetitie Even als het vorig jaar organiseert de Ned. Rotogravure Mij. ook dit sei zoen een Bedrijfs Bridge-competitie. De bedrijven die hieraan nog niet deelnamen, kunnen zich tot en met 22 September a.s. hiervoor opgeven bij het bestuur O en O, afd. Bridge, Galgewater 22. LAWNTENNOS RINKEL IN DE FINALE VAN DE ZUID-ENGELSE KAMPIOEN SCHAPPEN. In de halve finale van de Zuid-En gelse tenniskampioenschappen, die te Eastbourne worden gehouden, heeft onze landgenoot Rinkel de En gelsman Mottram met 86 06 63 geslagen, waardoor hij zich in de fi nale heeft geplaatst. Hij zal de Engelsman Paish als tegenstander krijgen, die onze land genoot van Dalsum met 6161 sloeg. De verdere uitslagen van de wed strijden voor de Zuid-Engelse kam pioenschappen luiden: Halve eindstrijd herendubbelspel: Rinkel en Butler sloegen Neal en Starte 64 61. Rinkel en Butler komen in de eind strijd uit tegen Mottram en Paish. Gemengd dubbelspel halve eind strijd: mevr. en de heer Mottram mevr. Halford en Rinkel 61 36 afgebroken wegens invallende duis ternis. WIELRENNEN CLUBKAMPIOENSCHAPPEN OP DE WEG Het clubkampioenschap van Ne derland zal Woensdag 27 September op het Veluweparcours worden ge reden over een afstand van 116 km. volgende verenigingen hebben ingeschreven: Tabattoir Tilburg, de Bataaf Half weg, le Champion Amsterdam, DTS Zaandam, Excelsior Roosendaal, Feyenoord Rotterdam, de Germaan Amsterdam, Hollandia Den Haag, de Kampioen Haarlem, de Kampioen Scheveningen, de Kersenlanders Mierlo, Maastricht te Maastricht, het Oosten Enschede, Olympia Am sterdam, Oosten Arnhem, de Pedaal- ridders Rotterdam, Pynenburg Til burg, de Rotterdamse Leeuw Rotter dam, de Spartaan Den Haag, Swift- Combinatie Leiden, Ulysses Amster dam, de Volharding Utrecht, Wille- brord wil Vooruit Rucphen, Wilhel- mina Eindhoven en het Zuiden Eind hoven. Het startsein wordt gegeven orrr 12 uur op de Schelmseweg te Arnhem. DAMMEN WEDSTRIJDEN VOLGENS AFVALSYSTEEM VAN L.D.V. Het wedstrijdverloop van de 2e ronde der af val wedstrijden om de d. Vlist"-beker, bracht, evenals de le ronde, weinig verrassende uit slagen. B. Slegtenhorst (4) won op regelmatige wijze van C. Klinken berg (22) evenals I. Teleng (5) van B. de Kier (26). Een gelijkopgaande partij was die tussen de nummers 1 en 2 van de ranglijst, resp. W. Heemskerk en Th. Uyttenbogaard, ondanks felle tegenstand moest Uyt tenbogaard het onderspit delven. De verdere uitslagen waren: W. Kleijn Sr. (23) wint van J. v. d. Meij (16), L. Gerritsen (25) wint van J. W. Freeke (27), terwijl J. Huisman Sr. (24) een reglementaire overwinning boekte op P. v. d. Stel (8), die ver stek liet gaan. Volgende week Don derdag wordt deze wedstrijdserie voortgezet, er zal' dan tevens een aanvang worden gemaakt met de onderlinge borden wedstrijden. D.E.S. (Voorschoten). De oud kampioen van Nederland, de heer C. L. Gordijn, speelde in Voorscho ten een simultaan-wedstrijd aan 23 borden. De kampioen van Voor schoten, de heer S. v. d. Meij, wist zijn spel te winnen, evenals de heer S. H. Zitman. Remise speelden de heren B. van Bemmelen, F. Schild en G. Weggen. Aan de andere 18 bor den was het de heer Gordijn, die de overwinning in de wacht sleepte. De wedstrijd duurde 1 uur. Na af loop hield de heer Gordijn een korte causerie over zijn ervaringen van het in Zwitserland gehouden Europe se Kampioenschap en over de toene mende belangstelling voor het dam spel in andere landen. 25 iak«n i Nederland. Wanneer wit met de koningspion opent (1. e2-e4) en zwart hierop ge lijk antwoordt (1e7-e5) is de waarschijnlijk sterkste zet 2. Pgl-f3. Maar men behoeft, vooral met wit, niet uitsluitend de allersterkste zet ten te doen in de opening om tot een gunstig resultaat te geraken. In vroeger dagen, de tijden van Mor- phy en Anderssen en nog vele jaren daarna was een van de meest gelief de voortzettingen de zet 2. f2-f4! waarmede we "in de uiterst moeilijke maar tevens mooiste opening ko men. Het is ondoenlijk, gezien het grote aantal varianten deze opening, het Koningsgambiet genaamd, ge heel te bespreken. In deze en vol gende rubrieken willen wij echter enkele hoofdvarianten bespreken. Het Koningsgarr/biet kan, evenals ieder ander gambiet (bekend is het Damegambiet vooral) aangenomen en geweigerd worden. Bovendien kan zwart op zijn beurt de zet 2. f2 -f4 met een tegengambiet (2. d7-d5) beantwoorden. Laat ons beginnen met het aange nomen Koningsgambiet. 1. e2-e4, e7-e5; 2. f2-f4, e5xf4. Vroeger werd het gambiet vrijwel steeds aangenomen, tegenwoordig echter geeft men (d. i. de meester- practijk) de voorkeur aan de wei gering. De meest voorkomende voortzet ting is 3. Pgl-f3, het koningspaard- gambiet. Zwart kan nu trachten de gambietpion zo lang mogelijk te be houden en de meest voor de hand liggende zet daartoe is 3g7-g5. Vanzelfsprekend verzwakt zwart daarmee zijn konings vleugel. Daar staat tegenover, dat met deze pion ook het witte paard van f3 kan wor-tf den verjaagd. Voor de hand ligt, dat wit de dekkingspion g5 zal aanval len en de geschikste zet daarvoor is h2-h4. Wanneer wit er in slaagt pion f4 te heroveren, is daarmee de f-lijn geopend en het strategische doel van wit bereikt. Op 4. h2-h4 heeft zwart feitelijk slechts een' zét n.l. 4g5-g4. Want op 4h7-h6 volgt eenvou dig hxg5 en op 4f7-f6 komt 5 Pxg5, fxg5; 6. Dh5t. Ke7; 7. Dxg5i enz Ook 4Le7; 5. hxg5. Lxg5; 6. d4 en dan g3 geeft wit groot voor deel. Nu (na 4 g5-g4) kan wit op twee verschillende wijzen verder gaan n.l. 5. Pf3-e5 (het Kieseritzki gambiet) of 5. Pf3-g5 (het Allgaier gambiet). Na 5. Pf3-e5 is het strate gisc-he motief voor wit de verovering van f4 en de bezetting van de f-liji met een toren. Alvorens met aanmerking kome: verder te gaan mi van deze opening hier volgen. En een voorbi in de prak kiezen een partii waarin zwart de zege haalt. Dit pleit nu wel niet direct voor de gekozen opening maar eerste is zwart de grote Anderssen en dan is er sterker voor-wit! Wit: Rosanes. Zwart: Anderssen. Tournooi te Breslau 1863. 1. e2-e4, e7-e5; 2. f2-f4, e5xf4; 3. Pg*l-f3, g7-g5; 4. h2-h4. g5-g4; C. Pf3 Pg8-f6 (De Berlijnse verdedi ging) 6. Lfl-c4 (de enige goede zet hier is 6. d2-d4.) 6d7-d5!7. e4xd5, Lf8-d6; 8. d2-d4, Pf6-h5; 9. Lc4-b5t, c7-c6!; 10. d5xc6, b7xc6; 11. Pe5xc6, (men zou zo zeggen, dat het wit niet bepaald slecht gaat) Pb8xc6; 12. Lb5xc6f, Ke8-f8!: 13. Lc6xa8 (Wit is een toren en pion voor!) 13. Ph5-g3; 14. Thl-h2, Lc8-f5 (of De7t. Kf2; Pe4f) 15. La8-d5, Kf8-g7; 16. Pbl-c3, Th8-e8f; 17. Kei-f2. Dd8- b6 (met de dreiging Le5) 18. Pc3-a4, Db6-a6 (dreigt Te2) 19. Pa4-c3 (op c2-c4 volgt Dxa4; Te2, Kgl. Tel en mat) 19Ld6-e5!; 20. a2-a4 (Wit voorziet de debacle niet. Er was trouwens weinig meer te doen dan tel van executie door Pe2) Er ;t nu mat in vier zetten. Hoe la- we de lezers zelf eens vinden: van een partij, eveneens een Ko ningsgambiet, welke na wilde ver wikkelingen tot deze stand kwam. Zwart kondigde hier mat aan in acht zetten. De volgende stelling is het slot A B C D E t H Zwart zet mat in acht zetten. -§ ABCDEFGH Wit geeft mat in drie zetten. Klap op voetbalveld.! Dat een voetbalwedstrijd tussen veteranen-elftallen niet, zoals men vaak ten onrechte meent, direct zon der spanning en temperament ver lopen, bewees wel de ontmoeting tus sen A.S.C. en Kagia, waarbij het op gewonden publiek het veld en daar mee de scheidsrechter bestormde. Een der spelers waarschijnlijk niet be horend tot de benadeelde partij verdedigde de kleine scheidsrechter door een klap op de kaak van een toestormend supporter uit De Kaag. Deze wachtte met ijzeren geduld het eind van de match af, en sloeg toen met één mep de speler zo feilloos buiten werking, dat deze, toen hij met een hersenschudding ontwaak te, zich van de hele botsing niets meer herinnerde. „Toen u dat kleine klapje kreeg, hebt u de speler gezegd, dat u hem na de wedstrijd nog even wilde spre ken, nietwaar?", vroeg de Haar lemse politierechter, die dat gevalle tje kreeg te behandelen en die graag van alles op de hoogte blijft. „Nee", zei verdachte, „dat is niet waar. Ik heb gezegd, dat ik hem na afloop nog wel even zou krijgen" De politierechter schrok zichtbaar van zoveel eerlijkheid. De officier niet. Die eiste een week gevangenis straf. Toen verdachte op de vraag, of hij dit goed vond, met een welge meend negatief antwoord te voor schijn kwam, maakte de rechter er tien dagen voorwaadelijk van met twee jaar proeftijd, plus 40.scha devergoeding voor de drie dagen, dat de benadeelde niet had kunnen wer ken. AAN ALLE BESTUURSLEDEN EN VOETBALLERS IN L. V- B.- VERBAND. (Ingezonden) Na deze eerste voetbal-Zondag wil len wij ons gaarne tot U allen, die óf als scheidsrechter, bestuurslid óf voetballer elke Zondag zijn beste krachten geeft aan deze mooie sport, richten in verband met de wedstrij den, die wij deze Zondag gezien heb ben. Het doel van voetbal is ontspan ning na een week van inspanning, maai- wij zijn tot de conciusie geko men, dat meer nog dan vroeger slechts dit ene overheerst, n.l. ten koste van alles en iedereen overwin nen. De wedstrijd, die wij zagen, werd gespeeld buiten Leiden en het was verbluffend met hoeveel succes de spelers ongestraft hun tegenstanders op ongeoorloofde wijze verwondden. Dit geschiedde herhaaldelijk en met zoveel kennis van zaken, dat de scheidsrechter volkomen onkundig bleef. Het is ons bekend, dat H.H. scheidsrechters ook heel gewone mensen zijn, die geheel belangeloos hun vrije tijd opofferen voor dit mooie doel, maar wij betreuren het, dat steeds meer blykt, hoe sommigen van hen, vooral in de lagere afdelin gen, geheel foutieve beslissingen ne men, v/at ook bij deze wedstrijd het geval was. De gevolgen bleven niet uit, het spel v/erd steeds ruwer en toen een speler der thuisclub op zeer onsportieve wijze werd gevloerd was het hek van de dam. Wij vragen ons af, is dit alles nodig. Iedereen, die voetbalt, wil graag overwinnen, maar moet zulks gaan ten koste van een tegenstander, die groot gevaar loopt zwaar geblesseerd te worden, met al de gevolgen van dien? In de door ons bedoelde wedstrijd namen enkele herhaaldelijk een dreigende houding aan. waartegen niet werd opgetreden, evenmin als tegen de speler, die herhaaldelijk door opzet telijk natrappen, zijn tegenstander trachtte te verwonden. Het zal U wel duidelijk zijn, dat deze toestanden op de duur onhoud baar zullen worden en daarom doen wij langs deze weg, een beroep op allen, die hieraan een einde kunnen maken. H H. Bestuursleden, geeft uw ver eniging en vooral het eerste elftal een grensrechter mede. die voor zijn taak geschikt is en die inderdaad neutraal is. Vooral dit punt is van groot belang, daar de scheidsrech ter op de grensrechter is aangewe zen voor het nemen van moeilijke beslissingen en juist deze beslissin gen kunnen de oorzaak zijn van veel botsingen binnen de lijnen. H.H. Voetballers, speelt altijd spor tief en beseft dat uw tegenstander een vriend van u is, die even als u gaarne met sportieve tegenstanders voetbalt. H.H. Scheidsrechters! Toont u een leider en neemt uw beslissingen zon der aarzeling, indien een speler her haalde malen oDzettclijk zijn tegen stander getrapt heeft, stuurt hem het veld uit Dit is voor een voetballer de grootste straf. Laten allen, die Zondag's de sport terreinen betreden, dit doen als vrienden en een herhaling van deze eerste competitiedag is uitgesloten. Een toeschouwer.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 9