Vertrouwen in beleid van „Oorlog" niet hersteld Wordt luxe brood duurder? Spaarndam op de film Minder spoor-reizigers Ontslag genomen -K DE DODE VAN BRAZILIË Koningin en Groene Kruis 200.000 auto's Tragisch ongeluk ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Tweede Kamer In de gistermiddag gehouden ver gadering van de Tweede Kamer is öc behandeling van de begrotingen van oorlog en marine voor het dienstjaar 1950 voortgezet. De staatssecretaris van Oorlog, de heer FOCKEMA ANDREAE, ont kende het aarzelende karakter van bepaalde maatregelen. Hij verdedig de de thans gevolgde weg om tot verlenging van diensttijd te komen met een beroep op buitengewone omstandigheden. De uiteindelijke vaststelling der verlenging zal bij de wet geschieden, zo zegde hij toe. De wederoproeping van de lichting 1949-1 is voor de betrokkenen en voor de regering onaangenaam, maar men moet z.i. aandacht hebben voor de reden en het succes. De staatsse- cietaris zal over de vredesorganisa tie mededelingen doen in de defen siecommissie. Spr. verklaarde goede hoop te hebben, dat de terugkeer der laat ste troepen uit Indonesië eerder zal kunnen geschieden dan hij aanvan kelijk had gedacht. Van Paaspak- ketten zal geen sprake zijn en wat Kerstpakketten betreft adviseerde liij deze niet te verzenden voor na dere aankondiging. De beste propaganda voor de Na tionale Reserve achtte hij de presta ties en die worden langzamerhand zichtbaar. Voor de bestrijding der vijfde colonne moet naar de reserve- politie worden gezien; de toeloop groeit. Keerpunt in het kwakkelen In verband met de opmerking van de heer Roosjen over het gekwak- kel der laatste vijf jaren zeide spr dat het keerpunt is bereikt en over schreden. Naar sprekers mening is er een teveel aan officieren op de generale staf; er is een efficiency - onderzoek gaande. Hij sloot zich aan bij de waardering jegens het KNIL. De opmerkingen van de heer Fens door de heer Vorrink genoemd „vertrouwen op termijn" ter sprake brengend vroeg hij de heer Fens duidelijk te zeggen, hoe zijn woorden bedoeld zijn, opdat spr. kan overwegen of liet verantwoord is de verantwoordelijkheid te blijven dra gen. De staatssecretaris van marine, de heer MOORMAN, zeide in zijn ant woord, dat het niet mogelijk is de marine een zodanige omvang te ge ven, dat alle taken gelijktijdig ver vuld kunnen worden. Men moet blijven binnen de grenzen van wat te verwezenlijken is. Spr. verdedig de het behoud van het vliegkamp schip. De bronnen, waaruit de vloot in 19541955 zal bestaan zijn het huidige bezit, de aanbouw en de Amerikaanse steun. Over deze laat ste zal hy de defensiecommissie in lichten. O.m. deelde de staatssecretaris mede; dat het vlootplan-Schokking scherp is omlijnd en dat de mobili satie der marine binnen tweemaal vierentwintig uur kan geschieden. Naar sprekers vaste overtuiging worden lot en toekomst van het Ne derlandse volk bepaald op en over zee. Ongerustheid niet ongegrond In zijn repliek zeide de heer FENS (K.V.P.), dat de redevoeringen der bewindslieden de indruk hebben bevestigd, dat de ongerustheid niet ongegrond was. De termijn van vier maanden heeft hij bedoeld als de lijd liggende tussen de behandeling van deze en de nieuwe begroting De „kwakkeltijd" heeft bezorgdheid gewekt; de redenen voor bezorgd heid zullen binnen deze termijn moeten zijn verdwenen. De heer BRUINS SLOT (A.R.) zeide er bezwaar tegen te hebben, dat de Britten hun methode van steunverlening niet willen wijzigen. Sprekers bezorgdheid over het be leid is nog toegenomen. Niet veel wijzer De heer VORRINK (Arb.) zeide ever de hogere legerleiding nog niet veel wijzer te zijn geworden. Cri- tiek mag niet worden beschouwd als het opzeggen van vertrouwen. Spr. wil in de zin van opbouwende critiek achter de bewindslieden staan. Tenslotte merkte hij de heer Gortzak op, dat tal van nazi-gene raals deel van de Oost-Duitse Volks- politie uitmaken. De heer VONK (V.V.D.), o.m. op merkend, dat niet is gereageerd op zyn suggestie inzake een defensie- Inning zeide, dat zijn fractie het vertrouwen in de minister kwijt is. De heer GORTZAK (C.P.N) noem de de Nederlandse politiek een on derdeel van de Amerikaanse agres- siepolitiek. Voorts zeide hij, dat de minister niet heeft aangetoond, dat ce Sovjet-Unie een bedreiging zou vormen. Geen vertrouwen De heer OUD (V.V.D.) bracht in het midden, dat wat in de Kamer is gezegd uitsluitend bezwaren tegen de minister waren, waarvan de staatssecretaris zich niets had aan te tiekken of het moest wezen, dat hij zijn werk niet meent te kunnen voortzetten omdat de minister on voldoende vertrouwen geniet. Dan kan hij ontslag verzoeken. In het beleid van de minister heeft spr. niet het vertrouwen, dat volstrekt nodig is. Het kabinet moet zich z.i. ir ernst afvragen of er een reorga nisatie kan plaats vinden, waardoor het gemis aan vertrouwen kan wor den weggenomen. Minister SCHOKKING betoogde nog, dat het onmogelijk is met 850 millioen alles volwaardig te doen. Er is meer geld-nodig als we zelf standig de drie divisies willen uit rusten. De staatssecretarissen en hij hebben het gevoel het te kunnen hijsen als het materiaal er is. De begrotingen zijn tenslotte z. h. s. goedgekeurd. De C.P.N.-fractie kreeg aantekening, dat zij geacht wilde worden te hebben tegenge stemd. De hoge wol prijzen In verband met de publicatie over de prijsontwikkeling van de wol markt, deelt het internationaal wol secretariaat, teneinde een gerezen misverstand uit de weg te ruimen, het volgende ter nadere aanvulling mede: „Gevraagd was of de mogelijkheid bestaat, dat de laatste grote prijs stijging niet reeds nu door de fabri kanten verdisconteerd zou worden. Hierop luidt het antwoord, dat zulks niet te duchten behoeft te zijn, aan gezien de wolfabrikanten geen mo nopolie bezitten. Doordat breigarens, dekens en wollen stoffen geliberali seerd zijn, zorgt de concurrentie wel voor een normaal prijsniveau. Niet vergeten moet worden, dat de stij ging reeds direct na de devaluatie is begonnen. De detailprijzen hebben derhalve reeds gedurende maanden' een stijging ondergaan. Aang&ien zeer veel tijd verloopt tussen mo ment van aflevering van het afge werkte product, werkt een stijging van prijzen over een lange termijn slechts langzaam door. Wij" hebben reeds een langdurige periode van prijsstijging meege maakt, waardoor de artikelen gere geld in prijs moesten worden ver hoogd. Sommige artikelen, waarin veel wol verwerkt wordt, moeten meer in prijs stijgen dan andere, waarin naar verhouding een groter percentage andere kosten zit." „PIET HEIN" VERVOLGT ZIJN WERELDREIS. Gisteren Vertrok Hr. Ms. torpedo- bootjager „Piet Hein" uit Willem stad (Curasao) voor het tweede ge deelte van de reis. Het ligt in de be doeling, dat het schip via het Pana makanaal en enige Pacific-havens naar Nieuw-Guinea vaart, vanwaar de reis naar Nederland t.z.t. zal wor den vervolgd. Patroons wensen compensatie voor 5% loonsverhoging In een Donderdag gehouden be spreking tussen vertegenwoordigers van het georganiseerd overleg van de Nederlandse bakkers en minis ter Mansholt heeft de minister toe gezegd de vraag, hoe dc bakkerspa troons eventueel compensatie kun nen verkrijgen voor de uit te beta len 5 pet loonsverhoging, Maandag a. s. in de ministerraad te brengen- Indien de bakkers geen toestem ming krijgen de loonsverhoging door te berekenen, of zou er geen andere vorm van compensatie wor den verleend zoals bijvoorbeeld De 5% loonsverhoging in land en tuinbouw De hoofdafdeling Sociale Zaken van de Stichting van de Landbouw heeft in een Donderdagavond te 's-Gravenhage gehouden vergade ring besloten om de werkgevers in de akkerbouw en de veehouderij te adviseren, de beschikking in zake de 5pet loonsverhoging in volle om vang toe te passen. Ook wordt ge adviseerd de voorgestelde regeling voor jeugdige arbeiders (verhoging der lonen met 1, 2, of 4 pet) uit te voeren. De werkgevers in het tuinbouw bedrijf hebben besloten vrijstellling aan te vragen van de voorgestelde loonsverhoging voor hun personeel. Aangenomen kan worden, dat de patroons van de boomkwekerijen en het veenbedrijf hetzelfde zullen doen. De economische positje is zowel in de groente en fruitsector van dé Ne derlandse landbouw, als in boom kwekers- en veenibedrijf uitermate moeilijk. De vakbonden blijken begrip te hebben voor deze situatie en hebben zich bereid Verklaard hierover een bespreking te voeren. Zij gaan ech ter niet accoord met het besluit van de werkgevers om reeds nu dispen satie aan te vragen. De bloem- en bloembollenkwekers hebben geen dispensatie aange vraagd van de loonsverhoging. Ver wacht mag worden, dat in deze sec tor geen voorstellen in die richting zullen worden gedaan. een verhoging van de subsidie op het brood dan zullen zij aan het College van Rijksbemidtielaars om dispensatie van uitbetaling der 5- pct. loonsverhoging verzoeken. Daar de besprekingen nog worden voortgezet ert" de termijn voor de werkgevers, die bij Rijksbemidde laars verzoeken om dispensatie wensen in te dienen, morgen is ver streken, pogen de bakkers verlen ging van deze termijn te verkrijgen De patroonsbonden hebben intus sen aan hun leden geadviseerd om voorlopig te wachten met de uitbe- taling van enige loonsverhoging, j Van de zijde van het College van Rijksbemiddelaars vernanj, het A.- N. P., dat een verzoek van de bak kerspatroons om dispensatie niet is ingediend. Zoals men zich zal herinneren, heeft minister Mansholt in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de broodprijs niet zal worden verhoogd In de kringen van zijn departement interpreteert men deze uitlating zo, dat hier alleen het zogenaamde volksbrood bedoeld zou zijn. Alhoewel nog niets vaststaat, wordt een al niet gedeeltelijke op lossing van de aan de orde zijnde problemen gezocht in een prijsver hogingvan het luxe brood. DE ZUIVELINDUSTRIE EN DE 5 De werkgeversorganisaties in de zuivelindustrie hebben besloten een bijslag te verstrekken van 5 op de inkomens van de arbeiders van 23 jaar en ouder. Slechts in de melkinrichtingssec tor dienen nog enige moeilijkheden in verband met de doorberekening der verhoogde kosten te worden op gelost. Van werkgeverszijde heeft men het college van rijksbemidde laars hiervan op de hoogte gesteld. INRICHTING VOOR A-SOCIALE EN DEBIELEN GEOPEND. Gistermiddag heeft de Minister van Justitie in het Drentse dorp Bosoord, een domein van de Maat schappij van Weldadigheid nl. een inrichting voor mannelijk a-sociale debielen geopend, de eerste in Ne derland. Dr. Heusdens gaat er mee naar Amerika Gisteren heeft het rustige Spaarn dam min of meer de sensatie van zijn bestaan beleefd. In het Je ugd- huis draaide de première van de korte speelfilm „Spaarndam, the village of Hans Brinker". Zoals be kend kreeg dit dorpje aan het Spaar- ne grote bekendheid in Amerika door het boek van de schrijfster Mary Mapes Dodge, dat in 1865 ver scheen en waarin de belevenissen opgetekend staan van Hans Brinker bij een tocht door .Nederland. Dit boek, „Hans Brinker or the silver skates", beleefde in dertig jaar tijds maar liefst honderd herdrukken en bijzonder populair was daarin het verhaal van de overigens legen darische Spaarndamse jongen, die Haarlem en omgeving van een wa terramp behoed zou hebben door zijn hand in de opening van de dijk te stoppen. Daardoor kreeg het wa ter geen kans het land binnen te stromen. Dit verhaal stond onlangs nog in het middelpunt der belangstelling, toen prinses Margriet in aanwezig heid van H. M. de Koningin een beeldje van deze jongen op de Woer- dersluis in Spaarndam onthulde. Dank zij het initiatief van dokter C. H. W. Heusdens, arts in Spaarn dam, is dit verhaal verfilmd door Trio-film in Amsterdam. De. tekst voor deze film werd in het Engels geschreven, de regie was in handen van dokter Heusdens zelf. De film is op de dijk van Spaarndam. opge nomen. Alle opnamen zijn derhalve authentiek, terwijl het ongedwongen spel van de Spaarndammers in historische costuums bijzondere fleur aan deze film geeft. Dokter Heusdens vertrekt 22 Sep tember naar Amerika, waar hij zich In Los Angeles als arts gaat vesti gen, en hij neemt deze film mee voor vertoning in Amerika Trio-film heeft inmiddels contact gezocht met Amerikaanse filmmaatschappijen en de eerste reactie was, „dat men er w ild-enthousiast voor was". De film zal daar gedraaid worden voor scho len, universiteiten, in theaters en per televisie. meer vracht De Nederlandse Spoorwegen heb ben in 1949 het personeel terugge bracht van 41.220 tot 38.901 door de genen die het b.edrijf verlieten, niet te vervangen. Het aantal zitplaatsen voor het reizigersverkeer bedroeg 57 precent van dat in 1938. De verkeersomvang is echter 180 percent van die in dat jaar, zodat het materiaal meer dan driemaal zo intensief wordt gebruikt. Het totale reizigersvervoer daalde tot 6.478 millioen reizigerskilome ters (6.839 millioen in 1948), terwijl de opbrengst uit dit vervoer daalde met 15,4 millioen tot 173,4 millioen gulden. Het goederenvervoer vertoonde een stijging van 18.5 millioen ton in 1948 tot 19,9 millioen ton in 1949. De inkomsten uit het goederenvervoer waren 10,1 millioen hoger en bedroe gen 96,6 millioen gulden. Tegenover de„ lagere totale be- drijfsontvangsten (285,7 millioen te gen 289,0 millioen in 1948) staat een geringe stijging van de exploitatie kosten van 213 millioen tot 214,1 millioen gulden. zonder vergunning De economische politierechter te Zutphen hakt er fors op in. Zekere B. uit Wilp moest voor hem verschij nen, omdat hij zonder vergunning van het Gewestelijke Arbeidsbureau zijn betrekking had verlaten. De man gaf toe, maar, zeide hij, ik ging er weg, omdat ik me bij mijn patroon niet op mijn plaats voelde. Nu werkte hij bij een paar vrienden en dat was veel prettiger! Hoger loon had hij niet. De politierechter vond het een aardig verhaal, maar kon het er niet mee eens zijn. Hij veroordeelde de man tot tien dagen hechtenis. Door: A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 4) Wij troffen Daisy Mackensie; en maakten met haar een afspraakje tegen vanavond zes uur voor een partij tennis. Daisy, die een paar boodschappen had te doen, haalde ons over haar te vergezellen. Zo werd 't tien uur, voordat we op het Stefanusplein aankwamen waar mr. Waldlew afscheid van ons nam om zijn kantoor binnen te gaan. Daisy en ik stonden voor het huis nog te praten, toen ik plotseling op drie schreden afstand van mij een jon geman uit het café „Europa" zag komen. Nauwelijks had ik hem in het oog gekregen, of ik kon van blijdschap bijna geen adem meer halen, want het was niemand an ders dan mijn broer Peter! Jammer genoeg scheen hij veel haast te hebben, want snel ging hy naar 'n gereedstaande auto en riep de chauffeur een adres toe en nog was ik niet van blijdschap bekomen, teen het portier toeklapte en de auto wegreed. Ik riep nog zo luid, dat de mensen naar mij keken: „Pe ter, Peter."maar dat kon hij natuurlyk niet meer horen. En is dat alles? En geloof je werkelijk, dat die heer je .broer was? Ja vast en zeker oom. Hoe zou ik Peter niet onmiddellijk her kend hebben! Maar kind, bedenk toch, dat je je broer in geen twaalf jaar hebt gezien. In die lange tijdsruimte moet hij wel veranderd zijn Onmogelijk! Het was Peter en niemand anders zeg ik u. Natuurlijk waren de trekken scherper, en heel het voorkomen mannelijker dan twaalf jaar geleden, maar overi gens is hij volkomen dezelfde ge bleven. Zeg mij dan eens, waarom Pe ter zich in de stad amuseert in- plaats van op de eerste plaats zijn zuster te gaan opzoeken, wat toch heel natuurlijk zou geweest zijn. Wel, dat verwondert mij he lemaal niet, want ik ken het Ameri kaanse principe: Erste de zaken, dan het genoegen. En dat Peter in opdracht van papa heel wat heeft af te doen, spreekt vanzelf. Trou wens als men elkaar in twaalf jaar tijd niet gezien heeft, komt het er op een paar dagen niet meer op aan. Nelly, je mag 't mij niet kwa lijk nemen, maar ik zal twijfelen, totdat ik mijn neef Peter in levende lijve vóór mij zie. Ik blijf over tuigd, dat je je hebt vergist. Hier werd het -gesprek onderbro ken door Klockmann, die een kaartje bracht. Het is, zei hij, een heer, die uit Amerika komt. Hij laat vra gen of het u gelegen komt, hem te ontvangen. Nelly keek ophet kaartje en sprong op, als had zij een electri- sche schok gekregen. Hammer!riep zei Herman Hammer. Pa's farm-opzichter! Zij wendde zich tot Klockmann en ging voort; Natuurlijk ontvangen. Verzoek hem hierheen te komen. Terwijl Klockmann zich verwij derde zei Nelly tot haar oom: Hammer is een brave goede man, die pa zeer hoog schatte, en die we als kinderen „oom" noem den. Twintig jaar geleden heeft papa hem in dienst genomen om zelf méér tijd aan zijn kopermijn te kunnen wijden. Hammer is zeker met Peter naar Europa gekomen en i wil ons nu zijn bezoek aankondi gen. Zij zweeg. Een bleek man met grys haar en een ziekelijk voorko men kwam op hen toe. Nelly schrok. Was dat de flinke stoere gezonde kerel van vroeger, die Nelly zich nog zo goed herin nerde? Ja, hij was het, dat had Nelly on danks de grote verandering in het voorkomen van de bezoeker spoedig gemerkt. Zij dwong zich tot 'n glimlachje en riep hem toe: Duizend maal welkom, beste oom Hammer! Wat een blijde ver rassing. En geen woord heeft papa mij erover geschrevenNeem. plaatsEn dit is mijn oom Tho masU weet, papa's broeder De heren schuldden elkaar de hand en Hammer, die blijkbaar zeer moe was, nam plaats op de bank. Met bewondering liet hij zijn blik op het jonge meisje rusten. Maar zei hij, wat ben je groot gewordenl Nelly? Of moet ik juffrouw Nelly zeggen? Gekheid, oom Hammer, maar begint u nu toch te vertellen, hoe is het met papa, wanneer bent u aangekomen? Goede reis gehad? Waar blijft Peter. Want u is toch De herdenking van het vijftig-jarig bestaan van het Groene Kruis, wel ke gistermiddag begon met een fees telijke vergadering in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht, is opge luisterd door de aanwezigheid van H. M. de Kwiingin. In zijn openingsrede gaf prof. Tuntler een samenvatting van het Groene Kruis werk, waarin nog steeds de combinatie dokterdominé een gelukkige is. Spr. legde de na druk op de centrale figuur van de wijkverpleegster en haar zegenrijk werk in de gezinnen. De Koningin bezocht tijdens de pauze een in het gebouw ingerichte Groene Kruis tentoonstelling. Voor haar vertrek onderhield H. M. zich met de wijkzusters en bestuursleden, waarvan uit elke provincie een groepje door haar werd ontvangen. De K.N.A.C. raamt het aantal auto's momenteel op iets meer dan 200.000. Dit is de helft van het aan tal, Jat thans in België loopt. Het aantal personenauto's in ons land wordt hierbij geschat op 130.000, het aantal vrachtauto's op 70.000 en dat der bussen op 5.500. Motorrijwielen inclusief driewielers, maar exclusief de fietsen met hulpmotor, zijn er vol gens deze schatting 92.000, trekauto's, tractoren enz. 19.000 en speciale voertuigen (reinigingswagens, brand weerauto's enz.) 3.000. Het aantal rij wielen met hulpmotor bedroeg 50.000. Per week komen er ruim 2.000 bij. Vergeleken met 1 Mei 1940 heeft ons land 25 pet. meer personenauto's, 50 pet. meer vrachtauto's, 33 pet. meer motorrijwielen en 15 pet. meer bussen. De gemiddelde ouderdom van de wagens is echter nog belangrijk hoger dan voor de oorlog. VOETGANGERS EN FIETSERS NIET OP RIJBANEN VOOR SNELVERKEER. Aangezien de K.N.A.C. regelmatig en veelvuldig klachten bereiken over het lopen van voetgangers (zelfs met kinderwagens) op autowegen en rij banen, die voor ander rij verkeer zijn verboden terwijl ook fietsers zelfs bij schemering of duisternis herhaal delijk op deze rijbanen worden ge signaleerd, acht de K.N.A.C. het noodzakelijk nogmaals ernstig te waarschuwen voor de daardoor ont stane gevaren, zowel voor de betrok kenen zelf, als voor de bestuurders der snel verkeersmiddelen op deze wegen. Ook berijders van *rij wielen met hulpmotor wordt afgeraden van dergelijke rijbanen gebruik te ma ken. Zij doen verstandig zich geheel als fietsers in het verkeer te gedra gen. Hun snelheidssfeer wijkt n.l. te I veel af van die, welke op deze we gen gebruikelijk is. met Pet^r gekomen? Of hij met u, nietwaar? Hammer keek verbaasd. Met je broer? Neen, kindje, hoe kom je daarop? Wel, Peter is te Wenen! Ik heb hem vanmorgen op het Stefa nusplein gezien. Onmogelijk! Toch is het zo! Misschien gelijkenis. Trouwens wacht even, je broer heeft zich kort voor mijn vertrek naar Buenos Aires laten fotografe ren en de portretten zijn uitstekend gelukt. Hij heeft er mij een ter her innering meegegeven toen ik op reis ging.... voor het geval, dat wij elkaar niet zouden weerzien... Ik ben namelijk wegens ziekte naar Europa gekomen. Je kunt dat wel aan mij zien Nelly, geloof ik. Zij. had mdelyden met haar oude vriend en wilde ontkennend ant woorden. Maar 'n weemoedig lachje van de zieke weerhield haar.# Geef je geen moeite mijn kind. Ik weet waar ik mij aan te houden heb, want ik ben gisteren reeds bij een professor geweest, die mij zeer nauwkeurig heeft onderzocht. „En?" Het is niet goed met mij! Ik had al jaren geleden moeten komen. Toch wil men het nog met een ope OPENING CONGRES INTERNA TIONALE VERENIGING VAN VROUWELIJKE DOKTOREN. Het zesde drie-jaarlijkse congres van de Internationale Vereniging van Vrouwelijke Doktoren is te Philadel phia geopend. Van links naar rechts: de presidente van het congres, dr. A. Charlotte Ruys (Nederland), dr. Nor- ris Vaux uit Pennsylvania, en dr. Leona Baumgartner uit Washington. VERBLUFFEND BRANDBLUS- MIDDEL. Degenen, die gistermiddag tussen Delft en Rijswijk een enorme zwar te rookkolom hebben waargenomen, zijn van verre getuige geweest van een verbluffendè brandblusdemon- stratie. Een Nederlandse firma (N.V. Minimax) heeft namelijk voor een gezelschap deskundigen uit brand weer-, leger-, vloot-, en luchtmacht kringen gedemonstreerd met een nieuwe luchtschuimstraalpijp, die dank zij een automatische tussen- menger in zeer korte tijd een grote vuurhaard met schuim kan blussen. De eerste demonstratie bestond uit de blussing van 1500 kg. afgewerkte olie en 100 liter benzine, die in een kuil van 100 m2 oppervlakte in brand gestoken waren. In 24 secon den was deze enorme vuurhaard door het schuim uit een straal be dwongen. Een brandende oude Oxford, door de L.S.K. ter beschikking gesteld, werd, volgeladen met olie en ben zine, vervolgens in brand gestoken. De blussing van deze brand gaf twee luchtschuimstraalpijpen ruim ander halve minuut werk. Gistermorgen *om ongeveer 10 uur reed de 30-jarige L. de Groot, arbei der bij de gebrs. Kloosterboer te Westerlee, (Gr.) met een tractor in de diepe wetering naast het land, waar hij aan het ploegen was. .Hij geraakte met zijn voeten bekneld in de tractor en kon zich niet vrij ma ken. Verschillende arbeiders hielden een tijdlang het hoofd van De Groot boven water, maar moesten dit na enige tijd opgeven, doordat de trac tor steeds dieper en dieper wegzak te en men de voeten van het slacht offer niet uit de tractor los kon ma ken. De man verdween onder water en verdronk. De Groot was enige zoon, onge huwd en woonde bij zijn oude moe der. De tractor werd later op de dag gelicht. OVERREDEN DOOR ZEEPKIST! In Amsterdam, is in de Albert Cuypstraat, is gisteravond omstreeks half zeven een 34-jarige man door een z. g- zeepkistenauto, bestuurd door een 14-jarige jongen, omver I gereden. De man brak zijn linker been en is in het ziekenhuis ter verpleging opgenomen. ratie proberen. Gelukt die,dan ben ik gered en keer terug naar Nieuw- land, andersNu, wij zullen maar het beste hopen. En hier is het portret van je broer. Juist zo als hij er uit ziet. Hij reikte Nelly een foto over, die hij uit zijp portefeuille had ge nomen. Nelly bekeek aandachtig het por tret en gaf het door aan de kolonel. Ik heb mij niet vergist, oom, sprak zij met rechtmatige voldoe ning het was Peter, die ik op het Stefanusplein heb gezien. Nu ben ik er helemaal zeker van. Hammer haalde de schouders op. Nu, zei hij, mogelijk is het. Ik ben drie maanden geleden uit Bra zilië vertrokken en heb mij eerst nog veertien dagen te Buenos Aires opgehouden; en na mijn aankomst in Europa nog twee weken in mijn „Heimat" het Thuringerwoud, om een bezoek aan het graf mijner ou ders te brengen. In die tijd kan Pe ter mij naar Europa gevolgd zijn. En hoe gaat het mijn lieve papa? Vertel mij toch veel van hem en van „Nieuwland." Alles, al les interesseert mij, zelfs de klein ste bijzonderheden. En pa heeft in zo'n lange tijd niet geschreven. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6