Het beste vee en de mooiste kaas uit de Rijnstreek naar de Vebo Congres voor religieuzen te Rome Post-helicopter viel de Maas Drie October feestprogramma De Leidse H. K. W. vergaderde met sociale lezing en film Prof. mr. Meyers legt zijn Leids professoraat neer in -VIERDAG 16 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA A.s. Donderdag en Vrijdag op het Leidse Abattoir Demonstratie met de nieuwste melkmachine ZO IS HET HISTORISCH GE- GROEID en zo is het tot op de dag van heden gebleven: Leiden is het centrum van de Rijnstreek! Dat bemerkt men niet iedere dag, wel iedere week, als Vrijdags de boeren naar de Leidse markt komen en de halve stad vervuld is van koeien-ge- loei. Maar vooral beseft Leiden zich deze eervolle functie wanneer de jaarlijkse Vebo-tentoonstelling wordt gehouden. Dan is de Sleutelstad wer kelijk het centrum van de Rijnstreek en wordt binnen haar muren een hevige strijd gestreden om de hoog ste vak-eer die een hoer behalen kan: de beste koeien of kaas tentoon gesteld te hetfben. Dat is maar niet zo een tentoonstelling-zonder-meer. doch een streekgebeurtenis van de eerste rang, een feest voor het plat teland rond Leiden, een hoogtijdag voor boer en boerin, de bekroning op het moeizamé werk van een heel jaar, de demonstratie van bereikte resultaten, waar de Rijnstrek trots op mag zijn en die tot ver buiten de grenzen van provincie en land be wondering en zelfs jaloersheid wek ken! Een stadsmens weet dat niet zo. Maar in de laatste twintig jaar heeft zich in de Rijnstreek (we denken daar ook de Duinstreek bij) een evo lutie afgespeeld op het gebied van de veeteelt. Een evolutie is geen re volutie; er komen geen opstanden, vechtpartijen en demonstraties bij te pas, maar wel een moeizaam strijden tegen eeuwenoude begrippen, tegen voor-oordelen en tradities. Want zo is de boer nu eenmaal. Zijn land en behuizing heeft hij geërfd, niet zel den gedurende vele generaties van vader op zoon. Daarbij ook de stugge werkkracht, de degelijkheid, zin voor tradities en respect voor wat het voorgeslacht bereikt heeft. Dat is mooi, dat is prachtig. Maar de conse quentie ervan is, dat de boer niet ge makkelijk, zeer moeilijk zelfs, te por- teren is voor nieuwe methoden, practische uitvindingen en alles wat in zijn werk-van-alle-dag verande ring brengt. Toch was het nodig. Nederland moest omschakelen: dat was een kwestie van al of niet bestaan. Het ging niet meer aan zoveel mogelijk melk uit de koe te trekken en jonge beesten vet te mesten. Er moest meer gebeuren. Langzaam, heel langzaam begon de fokkerij de echte op we tenschappelijke basis gefundeerde fokkerij zich baan te breken. Ook in de Rijnstreek! En nu i? het zó. dat de Rijnstreek op het gebied van de fokkerij een der meest vooraanstaan de posities inneemt. beter nog dan Groningen. De boeren zijn van vet weiders tot fokkers geworden. Aan dit baanbrekende pioniers werk heeft de Vebo niet een steen tje, maar een enorme steen bijgedra gen. In 1931 werd voor het eerst een tentoonstelling georganiseerd en se dertdien werd de invloed van de ver eniging steeds groter. Er werd gesti muleerd op elk gebied: bestuursle den uit boeren-organisaties werden er bij gesleept en ieder jaar was er als grote stimulans de Vebo-tentoon stelling in Leiden. Daar zagen de boeren eikaars resultaten; daar za- Het probleem dei- aanpassing De H. Congregatie van de Religieu zen heeft het initiatief genomen voor de bijeenroeping van een congres voor de religieuzen, dat van 26 No vember tot 9 December in Rome zal worden gehouden en beschouwd kan worden als een der voornaamste van de tientallen congressen, die bij ge legenheid van het Heilig Jaar in de Eeuwige Stad zijn belegd. Dit con gres immers zal waarschijnlijk het uitgangspunt vormen van een be langrijke wijziging bij verscheidene religieuze orden en congregaties met het doel deze aan te passen aan de eisen van de hedendaagse samenle ving, zonder daarbij de essentiële geest van hun constituties en regels prijs te geven. In de maand Januari van dit jaar heeft Pater Lombardi S.J., de predi ker van de Kruistocht der Goedhed in verschillende landen der wereld, een zeer opmerkelijk artikel gepu bliceerd in het Jezuietenmaandschrift „Civilta Cattolica". Daarin verwijt de schrijver aan vele religieuze orden en congregaties, dat zij zich in het geheel niet weten aan te passen aan de eisen van onze tijd, zo zelfs, dat de leden van deze instellingen zich niet meer in de moderne maatschap pij weten te bewegen. Pater Lombar di doet op het einde van zijn artikel een beroep op alle orden en congre gaties om naast een intenser beoefe ning van het inwendig geestelijk le ven en de versterking in zichzeif van de geest door de stichters aan de on derscheiden instituten gegeven, meer de aandacht te schenken aan de eisen van het hedendaagse apostolaat on der de mensen, zelfs met lostlating hierbij van sommige gewoonten en tradities, die in onze dagen geheel verouderd en voor het practische le ven nutteloos zijn. Pater Lombardi zal zelf de openingsrede voor dit con gres houden. De heer J. Bonda, sedert 15 jaar toe gewijd voorzitter van de Vebo. (Foto: „De Leidse Courant"). gen zij hoe het wel en hoe het niet moest; daar zagen zij -de mogelijkhe den om het volgend jaar nog beter voor de dag te komen. Is aldus de waarde van de Vebo wel hoog genoeg aan te slaan? En past het dan niet, nu de vereniging het derde lustrum vieren gaat, hul de te brengen aan hen, die ondanks de vele moeilijkheden de Vebo groot gemaakt hebben? Zij deden dit tot welzijn en bloei van de Rijnstreek, tot verheffing van de boerenstand, tot veredeling van het vee. Groots programma. Het mag bij zo'n gelegenheid wel eens gezegd worden. En wjj doen dit dan ook gaarne. Maar de Vebo heeft niet veel aan complimenterende woorden. Zij werkt door en be schouwt dit derde lustrum slechts als een stimulans om dit jaar een ten toonstelling te organiseren, die op dit gebied in Leiden zijn weerga niet vond. Als de vooruitzichten niet be driegen, zal het inderdaad zo zijn! Want er staat veel op het pro gramma, dat een verbetering bete kent. We denken slechts aan de be krompen ruimte op het Veemarkt terrein. Dit jaar zal de Vebo daar geen last van hebben, want het Leid se Gemeentebestuur whs zo welwil lend het Openbaar Slachthuis (ge bouwen en terreinen) voor deze ten toonstelling af te staar., Bovendien duurt de tentoonstelling twee dagen, zodat belangstellenden voldoende tijd zullen hebben alles goed te bestu deren. Het pleit voor het goede streven van de Vebo, dat zij niet in trotse ijdelheid getracht heeft zoveel mo gelijk inzendingen te krijgen. De vereniging heeft het streven van de Regering: „alleen t.b.c.-vrij vee" goed begrepen en de onprettige, maar noodzakelijke bepaling gemaakt, dat alleen reactie-vrij rundvee mag wor den toegelaten. En het pleit voor de Rijnstreek, dat desondanks het aan tal inschrijvingen 456 bedraagt, ofte wel meer dan 550 stuks rundvee! Daarnaast 80 paarden (bijna alle ge primeerd op V.L.N.-keuringen), 162 stuks kleinvee( varkens, schapen, geiten )en 80 stuks vet- en handels vee. Bovendien een ongekend groot aantal inzendingen van het Holland se product bij uitstek: de echte boe renkaas! Ruim 100 inzendingen! In een ruime hal (200 m2.) wordt hier voor een Zuivelhuis ingericht. Als Lustrum-snufje komt er ook een Vleeshuis, waar geslachte dieren in alle stadia tot aan het inblik ken toe! te zien zullen zijn. Er zijn meer snufjes. We denken aan de uit gebreide stands van werktuigen en landbouw-machines, o.a. de nieuwe Bajema-melkmachine, uitgevonden door een Friese boer uit Ferwoude, die op dit gebied iets geheel nieuws betekent en voor het eerst in Neder land wordt gedemonstreerd. Boer Bajema brengt daarvoor 16 koeien uit zijn Friese stallen mee. Ook een bijzonderheid is het rui terfeest op a.s. Vrijdagmiddag, op het weiland achter de gebouwen van het Abattoir. Landelijke rijvereni- gingen uit de omgeving zullen laten zien wat de leden met hun paarden bereiken kunnen. Stelt U gerust, da mes en heren, die wilt komen,kij ken ,er komt een prachtige overdek te tribune van 1000 zitplaatsen! De officiële opening vindt a.s. Don derdagmorgen om half twaalf plaats in de grote, versierde runderhal van het Slachthuis. Landbouwattaché's en verschillende hoge autoriteiten heb ben hun komst aangekondig^. Wat de tentoonstelling betreft wordt er één uitzondering gemaakt. Het vet en handelsvee wordt pas op Vrijdag tentoongesteld en wel op het Veemarktterrein. Dit in verband met de wekelijkse markt. Voor de Rijnstreek worden het rootse dagen! Voor Leiden als cen trum daarvan eveneens. Want zo is Leiden historisch gegroeid en steeds gebleven. Zo zal Leiden het blijven! Vers van de pers bereikte ons he denmorgen de affiche van het Drie Octoberfeest 1950. Op een groot groen vlak is een ruimte uitgespaard, waarin de historische voorgevel van het Leidse Stadhuis cferijst. Het ge hele beeld wordt beheerst door een enorme Hutspot, zoals deze in „De Lakenhal" wordt bewaard. De af fiche is gesigneerd met „Bonte". Binnen enige dagen zal deze welge slaagde plaat het hele stadsbeeld beheersen en daarmede de periode inluiden van voorbereidingen op het grote Leidse feest. Het programma van dit jaar luidt ls volgt: Vrijdag 29 Sept.: 20 uur: Zang uitvoering door de Christelijke Zang vereniging „Ex Animo" in de Pie terskerk. Sprekers: D, Grondsma, uit Alkmaar, Ds. D. Kuilman. Maandag 2 Oct.: 19.30: uur Grote Téptoe; 20.0024.00 uur Lunapark. Dinsdag 3 Oct.: 7 uur: Reveille van an het Balcon van het Stadhuis; 8 uur: Koraalmuziek in het Van der V erffpark; 8.0010.00 uur: Uitde ling van haring en wittebrood; 8.30 uur: Vliegerwedstrijd: 8.309.30 u.: Militaire mars van het Garnizoen te Leiden, en „Pro Patria", voorafge gaan door muziek van de Koninkl. Militaire Kapel, Den Haag; 9 uur: Oplaten van postduiven bij het Waaggebouw: 10 uur: Plechtige her denking in de Pieterskerk. Voorgan ger: dr. K. E. H. Oppenheimer: 10 12 uur: Museum „de Lakenhal" ge opend: 1011.30 uur: Springen van de fontein op de Vismarkt: 1316 uur: Grote Bedrijfs-Parade; 17 19.30 uur: Cabaretvoorstelling in de Leidse Schouwburg; 2022.30 liur: icem; 19.30 uur: Avondfeest Schut tersveld; 23 uur: Luisterrijk vuur werk; 1 Uur nachts: sluiting. 3 October de gehele dag vanaf 9 uur Lunapark Schuttersveld. „Grote Bedrijfsparade" is een an dere uitdrukking voor „Reclame- optodht", die, zoals wij reeds schre ven, een groots succes belooft te worden. Niet alleen door het grote aantal inschrijvers, doch vooral ook daar de luisterrijke wijze, waarop de verschillende firma's voornemens zijn hun wagens te versieren. GEM. AANKONDIGING STEMMEN BIJ VOLMACHT Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat kiezers die gedurende het tijdvak van 1 April 1951 tot 1 April 1952 bij volmacht wensen te stem men, hiertoe vóór 1 Januari a.s. een met redenen omkleed verzoekschrift bij hun College moeten indienen. Formulieren daartoe zijn verkrijg baar ter gemeentesecretarie, afde ling bevolking c.a., alwaar ook de ter zake nodige inlichtingen worden verstrekt. Leiden, 15 September 1950. Dodelijke aanrijding op de Rijnsbui'gerweg Hedenmorgen vond op de Rijns- burgerweg, ter hoogte van de Lijs terstraat, een ernstige aanrijding p.'aats tussen een personenauto en een wielrijder, aan de gevolgen waarvan de laatste Is overleden. Vijf minuten voor negen stak de wielrijder dwars de rijweg over. Juist op dat ogenblik naderde uit de richting Oegstgeest een* personen auto, bestuurd door een arts. Hoe wel de bestuurder krachtig remde, kon hij niet voorkomen, dat de wiel rijder door de wagen werd geschept en over de motorkap heen tegen een verkeerspaal wei'd geslingerd. Ern stig verwond aan het hoofd werd de wielrijder naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd, waar hij enige minuten la ter'overleed. Het slachtoffer is de 49-jarige J. J. P., custos van het collegegebouw aan de Binnenvestgracht te Leiden en wonend aldaar. In samenwerking met het Bonds- het werk om deze grens ongedaan te krijgen. Er zijn echter meer be langrijke dingen, die aan de orde zijn. Er is namelijk een groot ge vaar dat in het raam van de P.B.O. de hoofdarbeiders verdrongen wor den door de handarbeiders. Hierme de moet men ons goed begrijpen, vervolgde spr., dat men ons niet aanwrijft een kleinering van de handarbeiders. Verre van dat. Het is nu eenmaal een feit dat de hand arbeiders zich veel meer organiseren dan de hoofdarbeiders. Mochten de hoofdarbeiders toch ook eens door drongen ziji) van de noodzaak. Het N.V.V. heeft thans een plan geprojecteerd, waarin het alle werk nemers in een bepaald bedrijf of in dustrietak in één Bedrijfsbond wilt doen. Dus b.v. in een textielfabriek moet zowel monteur als werknemer in de fabriek en kantoorpersoneel samen in een Bedrijfsbond zitting nemen. Daartegen is de H.K.W. he vig gekant. Het is nu eenmaal zo, dat er standen zijn. Men moet ieder in zijn eigen waarde laten. In zulk een Bond zou het administratief per soneel zo een minderheid vormen, dat er aan hun wensen geen of wei nig gehoor kan worden gegeven. bestuur heeft het Leidse afdelings bestuur van de R.K. Bond voor Ad ministratief, Verkopend en Verzeke- ringspersoneel „Sint Franciscus van Assisië" eens geprobeerd om op an dere wijze de leden tot zich te trek ken. Zo had zij op Vrijdagavond de leden opgeroepen in de Jacobazaal van „Den Burcht". Even over acht uur opende de se cretaris, de heer Th. H. de Wilde jr., en verwelkomde de g. a. pater Ho- genbirk O.F.M., bondsbestuurder Kriek uit Amsterdam, de vertegen woordigers van de K.A.B., waaron der voorzitter J. A. M, van Oyen, de vertegenwoordiger van „Kath. Leiden" en de leden, die met of zon der dames, in groten getale waren opgekomen. Direct daarop werd een korte kleurenfilm gedraaid over de bete kenis die de zon heeft als warmte bron voor de planten en de dieren. De vijf procent. Het was voor de heer Kriek geen gemakkelijke taak om van de film over te stappen in het gewone, nor male leven. Allereerst nam spr. on der de loupe de toegestane loonbij- slag van 5 pet. en becritiseerde voor al de grens van f 180.— per jaar. De regering heeft haar houding be paald met de motivering, dat de werknemers de duurte zelf wel op kunnen vangen. Deze opvatting wordt echter bestreden door de Bon den en zij stellen thans pogingen in Afscheid zonder schaduw Als a.s. Maandagmiddag de rector magnificus van de Academische Se naat der Leidse Universiteit, prof. dr. B. A. van Groningen, zijn ambt zal overdragen ^ian zijn opvolger, prof. dr. S. T. Bok, en de plechtige stoet van zwart-getoogde hooglera ren het groot-auditorium zal verla ten, is het ogenblik gekomen waar op voor de laatste maal de poort van Leidens Alma Mater dicht zal gaan achter prof. dr. E. M. Meyers. Deze eminente jurist, die op 18 Jan. 1.1. zeventig jaar werd, zal dan kunnen terugzien op een Leids professoraat van 40 jaar en op een hoeveelheid wetenschappelijk werk, waarvan de brillante kwaliteit hem tot ver over de grenzen bekend en beroemd heeft gemaakt. Meestal valt over een afscheid de schaduw van een verlies, een heen gaan. Niet in dit geval. Prof. Meyers neemt afscheid van de Universiteit, om zich geheel en al te kunnen wij den aan een werk, waar hij reeds jong aan dacht: 'n nieuw Burgerlijk Wetboek en waartoe hij na de be- lijding opdracht kreeg. Daarom zal het afscheid van Maandag tot vreug de kunnen stemmen, hoe gevoelig ook het verlies is voor de Leidse Universiteit. Men behoeft er slechts het „Rechts geleerd Magazijn Themis" voor op te slaan, dat onlangs een nummer wijd de aan de scheidende hoogleraar, om te weten hoe groot zijn verdiensten voor de Nederlandse en internatio nale rechtswetenschap in het alge meen en voor de Leidse academie in het bijzonder zijn. Prof. R. Clevtfc- rmga beschrijft hoe Meyers zich tot taak stelde de wet te doorgronden, in het werkelijke rechtsleven van volk en wereld de lerende stem te beluisteren van de geschiedenis. „Nodig is de kunst om de verwor ven kennis in practijk te brengen, hierin kan men zich nooit genoeg bekwamen". Hoe deze taak werd volbracht kan niemand beter getui gen dan de voortdurende stroom van studenten, die gedurendevele jaren de colleges van prof. Meyers volgden. Naast zijn colleges vond prof Meyers nog tijd om veel, zeer veel te publiceren. En wat van zijn hand verscheen was meesterlijk van ver scheidenheid, opzet en uitwerking. Zijn boeken hebben de naam Meyers over de hele wereld uitgedragen en Leiden mag het zich tot een eer re kenen zo'n eminent jurist als inwo ner en als professor binnen zijn mu ren te hebben. Zeventig jaar. Het is een leeftijd, cie velen niet beschoren is en waar op anderen heel terecht van mening zijn, dat zij mogen genieten van een welverdiende rust. Maar prof. Meyers zet zijn levenswerk voort, vol energie, ongebroken door de tegenslagen, die ook hem niet be spaard gebleven zijn, zoals zijn ont slag op 26 Nov. 1940 en zijn gevan genneming in 1942, waar drie bange jaren op volgden. Dit alles vermocht zijn geestkracht niet te breken en gisteravond nog, toen prof. Meyers zo vriendelijk was ons een ogen blikje te ontvangen, viel het ons op, boe vitaal deze zeventigjarige tot op dit ogenblik gebleven is. Moge het nog vele jaren zo zijn. Tot nut van de rechtswetenschap. Tot eer van de Leidse Universiteit. En vooral tot vreugde van deze scheidende hoogleraar zelf. HYPOTHEKEN /tr en T00r a"e an(^ere zaken /jc A op liet gebied van on- roerende goederen douw-enMakelaarsbedrijl nun tf.d. Drift Wlll# Oude Vest 29 - Leiden Telef. 20513 De Belgische postdienst per hef- schroefvliegtuig, die drie weken ge leden werd ingesteld, is noodge dwongen gestaakt omdat het enige toestel, dat de dienst onderhoudt, gisteren in de Maas is gestort. De machine was juist opgestegen, nadat de post voor Luik was besteld, toen de motor plotseling boven de rivier afsloeg. De piloot zwom met een postzak naar een pijler van de Pont du Commerce. Het toestel ver dween met de rest van de lading in de diepte. Bioscopen Casino. De fijne humor en de bewegelijke geest van Frank Capra in ,,'t Gebeurde op een avond" frap peert ons nog evenzeer als toen wij deze film voor het eerst zagen. Laat niemand zich laten afschrikken bij het horen van dit tijdsverloop, want deze film wordt niet oud. Frank Ca- pra's geest is oorspronkelijk en kent geen tijd. Iedereen zal weer genieten van de heerlijke eenvoud van het verhaal en niets dan bewondering hebben voor de regie, die uit onbe tekenende voorvalletjes de grappig heid te voorschijn weet te toveren met een nog niet geëvenaarde fris heid en daardoor de story tot een blijspel weet te maken. Een charmante film, waarin hij weer bewijst, van de mensen te hou den, zélfs van onmogelijke buspas sagiers. Het is het verhaal van een millionnairsdochter, die ontsnapt aan het toezicht van haar vader en alléén de wereld wil gaan verkennen. Clark Gable en Claudette Colbert zijn de hoofdpersonen, twee caracteurs, die pittig en als natuurlijke, „levende" mensen door de film wandelen. Alle leeftijden. Lido presenteert deze week „Het Haviksnest", een oorlogsfilm, welke de geschiedenis verhaalt van een groep bombardements- en gevechts vliegers. De film is technisch goed verzorgd, daarbij zijn enige documen taire gevechtsopnamen ingelast,, zo dat het geheel een bijzonder cachet krijgt. Toch stelt men zich onwillekeurig de vraag, of dergelijke films nu een object van ontspanning vormen voor de bioscoopbezoeker. Het lijkt toch maar een betrekkelijk genoegen, om te zien, hoe steden gebombardeerd, wegen en treinen worden beschoten en hele mensenmassa's in een zee van vuur en staal verdwijnen. Nederland heeft het te veel aan den lijve ondervonden, om dit the ma nog als sensatie-onderwerp te presenteren. Maar wellicht is het als een waarschuwing voor de toekomst bedoeld? Boven 18 jaar. Luxor draait deze week de kleu renfilm „Salomé". Het is de geschie denis van een ex-oorlogscorrespon- dent, die in vredestijd zijn neus in politieke zaken steekt en er toeval lig achterkomt, dat er een nieuwe oorlog op stapel staat. Hij wil graag weten, wanneer de aanval precies zal beginnen en zoekt daarom con tact met een charmante danseres, die tot taak krijgt hoge officieren uit te horen. Na veel verwikkelingen vlucht de ex-oorlogscorrespondent met zijn hulpje van Berlijn naar Amerika, waar weliswaar geen oorlog is, maar allerlei liefdesconflicten te wachten staan, die natuurlijk tenslotte een happy end krijgen. Het verhaal is nogal verward en bovendien erg langdradig. De film haalt maar amper het praedicaat „middelmatig". Voor volwassenen. Trianon. „The Barkleys* of Broadway" worden gevormd door een artiestenpaar Josh en Dinah, die samen optreden in revue's, van el kaar houden, maar voortdurend ru zie met elkaar hebben. Daar Josh en Dinah worden uitgebeeld door Fred Astaire en Ginger Rogers, dansen zij natuurlijk uitstekend, zodat er alle aanleiding is om de toeschouwers een serie Amerikaanse shows te vertonen met Fred en Ginger, alsmaar dan send. Maar omdat er ook een verhaal moet zijn, gaan Josh en Dinah voor een korte tijd uit elkaar, omdat Di nah meent, dat zij voor tragedienne in de wieg is gelegd. Nu ja. een fiasco wordt het wel niet, maar op een lief- dadigheidsvoorstêlling begrijpt Di nah toch, dat zij bij Josh hoort en dat zij beter door kan gaan met dan sen in shows en revues, waarvan tot slot nogmaals een demonstratie. Wie graag Amerikaanse shows ziet, in klank en kleur, kan z'n hart ophalen. Voor alle leeftijden. Rex heeft „Opstand op Cuba". Daar op Cuba is een tyrannieke pre sident, wiens optreden een onder gronds verzet in het leven roept. Wat natuurlijk fataal voor hem af loopt en dan is er een Cubaanse pre sident minder en een gelukkig paar tje meer. Boven 18 jaar. Eigen secties. De H.K.W. heeft reeds lang door gevoerd: Alle beroepsgenoten in eigen secties. Dus winkelpersoneel in grootbedrijf bij elkaar, zowel als in middenstandbedrijven, personeel op kantoren van verzekeringen in een sectie enz. Op deze manier kunnen uit elke sectie enige vertrouwensmensen ko men, die ter'zake kundig de noden en wOTisen naar voren kunnen bren gen, Op zulk een wijze doen de leden in 'ri sectie ook actief mee, want het gaat hier over een grote groep van de zelfde werkzaamheden. Dit alles gaat dan binnen het kader van de K. A. B. De heer de Wilde dankte spr. na mens de leden voor zijn uiteenzet ting. De voorzitter, de heer Kok, die wat later was gekomen, dankte nog maals alle aanwezigen en wekte hen op om naar het grote Congres te gaan in Utrecht, waarbij tevens werd medegedeeld dat de helft van de reiskosten wordt betaald door het Bondsbestuur en de andere helft door 't afdelingsbestuur. Er volgen binnenkort nog nadere gegevens over deze reis, doch de leden kun nen zich vast opgeven bij de secre taris, Da Costastraat 48. Aiiiche-wedstrijd van liet V. V. V. De Vereniging Voor Vreemdelin genverkeer te Leiden heeft een goed initiatief genomen, door een wed strijd uit te schj-ijven, voor leerlin gen van de Leidse middelbare-, U.L.O., en ambachtsscholen, in het ontwerpen van een affiche, die toe risten uit binnen- en buitenland naar de Sleutelstad moet trekken. Men kan wellicht opmerken, dat het beter gewgest ware, wanneer het V.V.V. een erkend en bekwaam kunstenaar opdracht gegeven had tot het ontwerpen van een dergelij ke affiche. Maar naar men ons zeer nadrukkelijk mededeelde, heeft bij deze wedstrijd de gedachte gepreva leerd, dat het V.V.V. meer populair moet worden in de stad en dat men vooral ook de jeugd voor het veel zijdige en belangrijke werk van de Vereniging Voor Vreemdelingen verkeer wil interesseren. Met deze gedachte voorop mag het daarom' een goed initiatief genoemd worden. Het heeft weinig zin uitvoerig stil te staan bij de voorwaarden waar aan voldaan moet worden. Leerlin gen kunnen deze vernemen bij hun teken-docenten en bij het V.V.V. Er zijn twee groepen: A. Ambachts school, Mathesis en Avondteken- school van de R.K. Volksbond. B. U.L.O., M.O., V.H.O., Kweek- en In dustriescholen. De ontwerpers zijn vrij in hun keuze van materiaal, kleur een voorstelling. Voorwaarde is, dat de tekst „LeidenHolland" aangebracht moet worden. Inzendin gen onder motto worden tot 15 Nov. a.s. verwacht. Bij voldoende deel name wordt tijdens de kerstvacan- tie een kleine tentoonsteling van in gezonden ontwerpen gehouden. Een deskundige jury is benoemd om de inzendingen te beoordelen. Er zijn acht prijzen van 25 tot 5 gul den. Het V.V.V. acht zich echter niet gebonden door de jury-uitspraak. D.w.z. de directie is niet verplicht de affiche van de eerste prijs-win- naar te laten drukken, maar kan eventueel een ander uitkiezen of helemaal geen keus maken. Wordt er echter wel een keus gemaakt om te laten drukken en verspreiden, dan krijgt de ontwerper (boven zijn eventuele prijs, door de jury toege kend) een prem-ie van 25,—. En nu aan het werk! Mogelijk wordt op de scholen in klassikaal verband aan deze wedstrijd gewerkt. De docenten zullen echter alleen op technische fouten wijzen, dus geen verdere aanwijzingen geven. Geveilde perceleh. Ten over staan van notaris A. H. Doyer te Leiden: huis met tuin Rijn en Schie- kade 67 in bod 7400, koper de heer J. van Reenen te Leiden voor 7900. Winkelhuis met bovenwoning 3e Groenesteeg 47 in bod f 1140, koper de heer J. van Iterson q.q. te Leiden vcor f 1515;; bouwterrein Paul Kru- gerstraat 26. hoek Joubertstraat na afmijning in bod 201.— en het huis met bovenwoning Joubertstraat 1 la in bod 2050, samen 2251, ko per de heer H. Niepoth q.q. te Lei den voor 2526; huis Tollensstraat 4 in bod 2700, koper de heer P. J. van der Kleij q.q. te Leiden voor 2710; huis met bovenwoning 2e Groenesteeg 32/32a niet

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2