S)e Caki^Soii^cmt Amerikaanse tanks rukken op naar Seoel MacArthur valt aan Noord-Koreanen afgesneden van hun basis Siautmaedige apeiatie acht&c wde iinie Offensief aan alle kanten Sabotage-plannen der Kominform Prijsopdrijving en koude oorlog DE HARDE NOOT Einde staking op Java Kawettje... Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1950 41ste JAARGANG No. 120S3 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mud., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. 1 5.25. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 „Wij zullen die arm afhakken'' r\E TROEPEN van de Verenigde Nfclies, die gisteren twee amphibie- landingen met een armada van 260 schepen in het hart van bezet gebied uitvoerden, rukken thans op in de richting van Seoel, de Zuid- Koreaanse hoofdstad, voorafgegaan door parachutisten. Valschermjagers veroverden het vliegveld van de hoofdstad Kimpo met de nabijgelegen stad bij verrassing. Intsjon werd in ten stormaanval genomen en de ma riniers zetten onmiddellijk hun opmars naar Seoel voort. Tegelijkertijd openden de Zuid-Koreanen een offensief op 160 km ten Zuiden van Intsjon. Zij veroverden Koensan en zouden de havensteden Pohang en Jongdok achter de communistische linies aan de Oostkust bezet hebben. MacArthur leidt persoonlijk MacArthur, die deze stoutmoedige operatie heeft ontworpen en per soonlijk leidt, is van plan zich mees ter te maken van Seoel, beslag te leggen op het voornaamste ver keersknooppunt Intsjon-Seoel, en een wintercampagne te vermijden door snel af te rekenen met de afgesne den communistische strijdkrachten. De opperbevelhebber in het Intsjon- Seoel bruggenhoofd, generaal-majoor Edward M. Almond, acht het zijn taak een „aambeeld te vormen waar op het achtste leger van generaal Walton Walker de Noord-Koreanen zal verpletteren". MacArthur, die per vliegtuig uit Tokio op het strijdtoneel was aanger komen stond op het dek van zijn vlaggeschip, toen de eerste marine divisie zich eenheid voor eenheid ontscheepte. Het scheepsgeschut beukte de vijandelijke stellingen en vliegtuigen van vliegdekschepen be stookten de Noord-Koreanen met bommen, en raketten. Het samenkomen van de vijande lijke verbindingslijnen in Seoel en Intsjon verschaft volgens MacArthur een unieke gelegenheid om de aan voer van de reusachtige communis tische strijdmacht in Zuid-Korea af te snijden. In het uiterste Zuiden van Korea bevindt zich 90 van de geregelde communistische troepen. „Er zijn weinig voorbeelden in de geschiedenis, waarin de vijand zijn arm zover uitgestrekt had, zeide Mac-Arthur, maar wij zullen hem afhakken". HET KLOPTE ALS EEN BUS De gehele operatie, die bij dag licht werd uitgevoerd, verliep zon der noemenswaardige verliezen aan Amerikaanse zijde. De bezetting van Wolmi was binnen een half uur vol tooid, toen de Amerikaanse vlag op het hoogste punt werd gehesen. Le ger en luchtmacht en marine werk ten zo feilloos samen, dat de Noord- Koreanen geen kans kregen de inva sie te beletten. De mariniers plaat sten hun stormladders ongehinderd tegen de wallen van Intsjon onder het oog van MacArthur, die vol lof was over de verrichtingen. De kustverdedigingen van Intsjon werden tot vijftien seconden voor de landingsoperaties onder snelvuur gehouden. De mariniers verdwenen in de rookwolken en waren in het begin van de strijd onzichtbaar voor waarnemers op de dichtst bijgelegen oorlogsschepen. MacArthur waagde zich dicht onder de kust in een klein landingsvaartuig, terwijl de grana ten van de invasie vloot over zijn hoofd gierden. MEER TROEPEN GELAND Heden, Zaterdagmorgen, heeft ge neraal MacArthur, kort na het aan breken van de dag nieuwe stoottroe pen in de strijd geworpen op het bruggenhoofd bij Intsjon, om de voor hoede der mariniers, die thans naar Seoel oprukt, te versterken. De nieu we troepen landden vanaf de „arma- van 260 schepen op een strand aan de Westkust, tijdens de vloed. DE „EVERTSEN" IN REPARATIE. De „Evertsen" heeft niet kunnen deelnemen aan de landingsoperaties bij Ontsjon. daar aan het vaartuig re- paratiewerk uitgevoerd wordt, zo seint Reuter uit Tokio. Doorbraak bij Taegoe? Reuters correspondent Lionel Hud son meldt, dat strijdkrachten der V. N. te 9 uur s morgens (plaatselijke tijd) een offensief zijn begonnen om te pogen de Noordelijke linies ten Noord-Westen van Taegoe te door breken. Samengetrokken Amerikaan se artillerie opende het vuur op een Noord-Koreaanse divisie, terwijl een tankconcentratie gereed stond om 'n doorstoot in de richting van Waeg- wan te beginnen. Laaghangende wol ken over het slagveld verhinderden een voergenomen massa-aanval van superforten. Onthullingen in Brits Lagerhuis ^/OOR EEN ontsteld Lagerhuis onthulde minister George Isaacs giste ren het bestaan van een reusachtig communistisch complot om de Britse industrie te fnuiken en de openbare diensten te ontwrichten door het uitlokken van plotselinge stakingen. Onder de aanstichters bevinden zich lieden, die zojuist in Kominform-besprekingen te War schau nieuwe instructies hebben ontvangen. Dit weekend zullen zij in geheime bijeenkomsten over geheel Engeland de plannen nader uitwer ken. Kennelijk hoopt de Britse regering, dat alleen al de publicatie van deze plannen er toe zal bijdragen, ze te verijdelen. Te 7 uur (plaatselijke tijd) ging de 25ste Amerikaanse divisie in de Zuidelijke sector van het Westelijke front onder dekking van een sper vuur tot de aanval over. De lucht macht kon ook hier door het slechte weer geen steun verlenen. e aanval in Noord-Westelijke richting is gericht op Waegwan. Een uur na het begin van het offensief meldde de Zuid-Koreaanse eerste di visie goede voortgang in de richting Taboegong, ongeveer 25 km. van Taegoe. Amerikaanse bevelhebbers verklaarden, dat het offensief vol gens de plannen zou Worden voort gezet, ondanks het ontbreken van 6teun van de luchtmacht. Volgens een bericht van Radio-New York zou een sterke geallieerde strijd macht uit het vierhoekige verdedi- gingsgebied der V.N. in Zuid-Korea zijn uitgebroken en oprukken in de richting van Seoel. De generale staf deelt mede, dat toegesnelde Noordelijke versterkin gen, die pogen de opmars te stui ten, zwaar door bommenwerpers en jagers aangevallen zijn. Hierng ruk te de voorhoede op. De generale staf heeft thans ook bevestigd, dat het vliegveld Kimpo, 15 km. van Seoel, in handen der V.N. is en dat jacht vliegtuigen der V.N. reeds van hier uit opereren. SEOEL BEREIKT. Reuter seint uit Tokio, dat de troe pen der V.N. de buitenwijken van Seoel hebben bereikt. Intussen zal de regering zo nodig reeds volgende maand nieuwe wette lijke volmachten vragen om krach tiger tegen de samenzweerders te kunnen optreden. In vakverenigingskringen gelooft men, dat het sabotagecomplot, dat thans aan het licht is gekomen, een onderdeel vormt van een wijkver- takt plan cm deze winter de hele industrie en het havenverkeer in West-Europa te ontwrichten. Minister Isaacs gaf in zijn mede deling aan het Lagerhuis te verstaan, dat de sabotagepogingen er op ge richt zijn, de aanvoer naar Korea te verhinderen, alsook de herbewape- ningsplannea te doorkruisen. (Gis teren werd zand in de smeerolie van het vliegtuigmoederschip „Vengean ce" ontdekt iets wat de laatste maanden al herhaaldelijk ook op an dere schepen is voorgekomen). Een speciale afdeling van Scot land Yard is reeds wekenlang bezig, de activiteit na te gaan van niet-offi- ciële stakingsleiders in het Londen- se East End, die zich uitgeven voor bemiddelaars bij de vakbonden. Vo rige week hebben niet-officiële afge vaardigden van de Londense haven arbeiders en stuwadoors in het ge heim met deze lieden vergaderd en een soortgelijk overleg is gaande ge weest met de thans stakende bus chauffeurs, aan wie volle steun werd toegezegd. Deze en soortgelijke ac ties elders zouden slechts het voor spel zijn van een algemene staking I PRINSES ELIZABETH EN HAAR vóór het eind van deze maand. BABY. De eerste foto van prin- De inflatie spiraal dreigt ,ME! BEHOEFT geen buitengewone scherpzinnigheid te bezitten om op te merken, dat de internationale prijsopdrijvingen, die slechts ten gevolge kunnen hebben, dat het gehele leven voor talloze millioenen duurder en moeilijker wordt, een belangrijk wapen.voor de Rassen vormt in deze, nog immer „koud" genoemde, oorlog. Zij plegen stakingen en andere uitingen van binnenlandse ontevredenheid de kop in te drukken met de nietsontziende maatregelen der dictatuur: gevangenissen en Si berië. Maar wij?" ses Elizabeth van Engeland met haar baby, prinses Anne. Telefoto A.N.P. Unce.-WBl. Uit welingelichte bron te New York wordt vernomen, dat de Ame rikaanse minister van marine, Fran- ,eis Matthews, ontslag zal nemen en dat dit ontslag zal aanvaard wor den. DE LOOP DER HISTORIE laat zich moeilijk voorspellen, laat staan bepalen door regeringsbesluiten. Na de oorlog was men het er over eens, dat aan Duitsland nooit meer de ge legenheid moest worden gegeven om een aanvalsoorlog te ontketenen; de hele legerorganisatie moest grondig worden opgeruimd en de oorlogsin dustrie moest ontmanteld worden. De tanden moesten er uit! Nu zijn wij vijf jaar later en weer zijn allen het er over eens, dat de Duitser op nieuw een wapen in zijn hand moet krijgen, natuurlijk niet om daarmee nieuwe aanvallen te ondernemen, maar om zich en ons te verdedigen tegen eventuele aanvallen uit 0 het Oosten. Met andere woorden: West-Duitsland be hoort te worden ingeschakeld in het West-Europese defensie-systeem, niet alleen terwille van zichzelf, maar ook ter wille van onze veiligheid. De vraag is nu maar: hoe doen we dat? t Over deze vraag hebben de Grote Drie zich beraden te New York, maar zij konden er nog niet uit komen. De Amerikaan is zoals gewoonlijk het meest royaal en stelt voor, dat de Westduitsers militaire eenheden zullen vormen, die zullen worden in gevoegd in het West-Europese leger, tezamen met de eenheden van de andere aangesloten landen. Boven dien zouden zij op industrieel ter rein ook een belangrijke bijdrage tot de gezamenlijke defensie kunnen leveren door opvoering van de staal- productie, waarvan men dan in an dere landen (bijv. Frankrijk) wapens zou kunnen smeden. De Engelsen voelen wel wat voor deze industrieële bijdrage en in af wachting van nadere beslissingen hebben zij de ontmanteling alvast maar stop gezet. Maar voor de inlij ving van de Duitsers zonder meer in het West-Europese leger voelen zij bitter weinig. Wel willen zij de West- Duitse politie versterken, opdat deze eventueel de baas kan blijven over communistische relletjes. De Fransen zijn natuurlijk nog huiveriger voor elke Duitse herbe wapening en menen, dat zij met het Schuman-plan, dat de staalindustrie van West-Europa onder een apart beheer wil stellen, al ver genoeg ge gaan zijn. Vandaar dat de „Drie" in het Wal dorf Astoria-hotel te New York op dit punt nog niet ver gevorderd i zijn. OM AAN DE BEZWAREN, spe ciaal >die van Frankrijk) tegemoet te komen, heeft Amerika reeds toe gezegd, dat de Amerikaanse bezet tingsmacht in West-Duitsland aan zienlijk zal worden uitgebreid. Al thans indien en voorzover de West- Europese deelnemers ook hun bij dragen opvoeren, want Amerika is niet van plan om alles alleen te doen. Engelsen hebben hierop reeds met de uitzending van nog één Britse divisie naar West- Duitsland in het vooruitzicht te stel len, wat volgens Churchill veel te weinig is. Frankrijk wil het royaler doen en heeft plannen om zijn leger- sterkte van 5 op 20 divisies te bren- HET „GROENE KRUIS" BESTAAT EEN HALVE EEUW. De Alge mene Nederlandse Vereniging „Het Groene Kruis" kwam Vrijdag in het gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht bijeen ter vie ring van het gouden bestaansfeest. H.M. Koningin Juliana woqnde de bijeenkomst bij. De vorstin wordt be groet door de heer M. A. Reinalda, Commissaris der Koningin in de .pro vincie Utrecht. Rechts achter hem onderscheidt men de minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes. Ge heel rechts prof. dr. J. H. Tuntler, voorzitter van „Het Groene Kruis". Deze woorden sprak minister Lief- tinck, toen de Parijse correspondent van „Trouw" hem dhtmoette in het gebouw van de Nederlandse ambas sade te Parijs. Minister Lieftinck was in Parijs, waar hij de algemene ver gadering van het Internationale Mo netaire Fonds en van de Internatio nale Wederopbouwbank bijwoonde. Volgens minister Lieftinck zouden in de democratische wereld nieuwe loonsverhogingen onontkoombaar worden, zo niet de prijzenhausse ge breideld werd, en dus lijkt het gevaar van een nieuwe „inflatiespi- raal" helaas geenszins denkbeeldig. Westerling heeft geldmoeilijkhe- den. De duurte van Brussel heeft hem al genoopt te verhuizen naar de provincie. Waarschijnlijk zou hij, naar hij zei, tenslotte wel genood zaakt zijn naar Spanje te gaan. Hij vertelde in een interview, dat de si tuatie niet hopeloos is, doordat hij vele vrienden heeft, maar zijn finan ciële toestand is „niet zo best". Berichten, dat hij zie hals vrijwil liger voor Korea zou hebben gemeld, sprak Westerling met beslistheid te gen. DE GEWEZEN BEWONERS VAN BIKINI. Een commissie der V.N. heeft Ame rika verzocht meer aandacht te be steden aan de bewoners van Bikini, die hun eiland opgaven voor de proe ven met atoombommen. De commis sie was door de trustschapsraad uit gezonden op op de a tholl Rengerik, het nieuwe tehuis voor de Bikinezen, een onderzoek in te stellen. Zij kwgm tot de slotsom, dat 184 mensen uit Bikini zich nog' niet op bevredigende wijze hebben kunnen vestigen en dat de levensvoorwaarden niet voldoen de zijn. „Ik weet niet", zo besloot Zijn Ex cellentie, „of de Russen zichzelf, al vorens zij Noord-Korea lieten aan vallen, wel volkomen de risico's heb ben gerealiseerd, die ook voor hen gelegen zijn in een bewapeningswed loop. Maar wat betreft de sociale eco nomische en financiële atmosfeer, die door deze bewapeningswedloop geschapen dreigt te worden, hebben zij zich als „koude oorlogsstrategen" naar mijn mening en ik zeg: helaas! niet te beklagen Nu nog op Sumatra Met ingang van Maandag 18 Sept. gaan de 700.000 stakende onderne mingsarbeiders, georganiseerd in de Saboépri (bond van ondernemings- arbeiders) wederom aan het werk, echter alleen op Java en Madoera. Dit is het gevolg van een overeen stemming, die Vrijdag werd bereikt tussen de leiding van het Algemeen Landbouw Syndicaat en de Saboépri. Bij deze overeenkomst wordt het ba sis-dagloon gesteld op 3 roepiah en wordt over de stakingsdagen de helft van het loon uitbetaald. De ondernemers willigden vrijwel alle arbeiderseisen in, nadat minis ter Soeroso (Arbeid) had gezinspeeld op de mogelijkheid, dat de regering de ongeveer 800 ondernemingen zou overnemen. Het stakingsbevel van de Sapoebri blijft nog geldig voor Sumatra. Hier over wordt Zaterdag een nieuwe conferentie gehouden. Hangende de besprekingen heeft de minister van Arbeid de arbeiders van Zuid-Su- matra aangespoord, het werk te her vatten. Jordaans ultimatum aan Israël Naar aanleiding van grensincident De regering van Jordanië heeft de regering van Israël verzocht de troe pen, die onlangs het gebied bij hydro- electrische werken Ruttenberg heb ben bezet, terug te trekken. Geëist werd, dat dit binnen vier dagen zou gebeuren, zo niet „dan zal aan het Jordaanse leger opdracht worden ge geven om de Israëli's met geweld tot de terugtocht te dwingen". De Britse en Amerikaanse autori teiten in het Nabije Oosten hadden Jordanië verzocht niet onmiddellijk maatregelen te nemen, doch te wachten totdat de zaak volledig door de gemengde Israëlisch-Arabische wapenstilstandscommissie zou zijn onderzocht. Deze commissie heeft de kwestie niet besproken, omdat Jordanië geen klacht heeft ingediend. BEGRAFENIS VAN SMUTS. In Pretoria is onder belangstelling van duizenden gisteren de plechtige uitvaant met militaire eer voor de Zuidafrikaanse veldmaarschalk Jan Smuts gehouden. De rouwdienst vond plaats in de Hervormde „Grote Kerk" van Pretoria. Buiten werd de kist op een affuit geplaatst. Op de kist. die bedekt was met de vlag van de Unie, lag een krans van Kaapse heide met een groen-en-goud lint, waarop mevrouw Smuts had laten schrijven „tot siens pappa", benevens de attributen van een Britse veldmaarschalk. Acht ge neraals fungeerden als slippendra- gers. De stoet, die drie kilometer lang was, werd voorafgegaan door 24 pantserwagens. Onder de vele bloemen in de ka pel, waar het stoffelijk overschot was opgebaard, was een krans van koningin Juliana en prins Bernhard. gen- En de Duitsers zelf, dat denken zij er van? Zij juichen de versterking van de bezettingsmacht ten zeerste toe, om dat dit voor hen een toeneming be tekent van de garantie, niet door de Russen of hun vriendjes te worden overvallen. Maar voor de vorming van Duitse militaire eenheden zijn zij niet bepaald enthousiast. Niet omdat zij nu opeens zo'n afkeer van het soldaatje spelen hebben gekregen na zoveel jaren „siegreich" op alle fron ten te hebben overwonnen, maar meer omdat zij weinig voldoening vinden in het meehelpen verdedigen van anderen, terwijl zij zelf geen zelfstandig leger mogen bezitten. Psychologisch is dat verklaarbaar, maar het is psychologisch even ver klaarbaar, dat de anderen er iets op tegen hebben, als de Duitsers wel een zelfstandig leger krijgen. Toch zal er iets op gevonden moeten wor den, want men is het er over eens, dat Duitsland onmisbaar is in de ke ten der West-Europese defensie. Maar dan heeft het niet alleen de plicht om anderen te verdedigen, maar ook het recht zichzelf te be schermen. En zij zullen con amore mee moeten' doen, want aan een le ger. dat met tegenzin vecht, heeft men weinig. Het is een harde noot. maar op de een of andere manier zal zij toch ge kraakt moeten worden. Misschien brengt de volgende week nog wel iets meer licht in deze inge wikkelde kwestie. Hét beraad in New York is nog niet afgelopen. SHAW MINDER BEVREDIGEND. Nadat een specialist een bezoek had gebracht aan de vermaarde Brit se toneelschrijver Bernard Shaw, die, zoals bekend, deze week een been brak, werd een bulletin uitgegeven over de toestand van de 94-jarige, waarin staat, dat zijn „algehele toe stand iets minder bevredigend is". Lijden iseen aanwijzing tot de armoede van ons wezen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1