Standsorganisaties van Veenstreek bespreken noodtoestand tuinbouw De 5% loonsverhoging en de landbouw VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BEAD PAGINA 3 Boerenbonden hebben ontheffing aangevraagd Ten aanzien van de door de rege ring vastgestelde loonbijslag deelt de Stichting voor de Landbouw me de, dat voor de landbouw in engere z;n (akkerbouw en veehouderij) door de centrale organisaties geen dispensatie zal worden aangevraagd. Deze bijslag dient dus, te rekenen van 4 September, te worden inge voerd. Zoals bekend worden de werkge vers krachtens deze regeling ver plicht om behalve voor de onge huwde arbeiders beneden 23 jaar, die geen kostwinner zijn op de rechtens geldende lonen zowel op cic- tijdlonen (toeslagen en premies daaronder begrepen) als op de uit de accoordtarieven voortvloeiende tariefverdiensten een bijslag te geven van 5 met een minimum van 4 cent per uur en een maximum van 7 cent per uur of 3,36 per week. Voor de overige arbeiders advi seert de Stichting voor de Land bouw thans om, gebruik makende van de hiertoe opengestelde moge lijkheid, ook deze arbeiders een bij slag te verlenen en wel 3 voor 1.7 en 18-jarigen, 4 voor 19 en 20- jarigen en 5 voor 21 en 22-jari- gen. Met betrekking tot de inwonende arbeiders van welke leeftijd ook, wordt geadviseerd om tevens de geldende bedragen voor het genot van kost en inwoning met dezelfde percentages te verhogen als waar mede de lonen worden verhoogd. Verder wordt er nog op gewezen, dat de waarde der vacantiebon in de landbouw thans dient te worden be rekend over het oude uurloonbedrag, verhoogd met de bijslag per uur. Tenslotte deelt de Stichting voor de Landbouw mede, dat over de doorvoering van de loonbijslag in de tuinbouw, het veenbedrijf en de bosbouw tussen de organisaties van werkgevers en arbeiders geen over eenstemming bestaat. De drie centrale landbouwor ganisaties, te weten: de Kath. Ned. Boeren en Tuindersbond, het Kon. Ned. Landbouwcomité en de Ned. Christ. Boeren en Tuindersbond delen mede, dat De R.K. Veren, van Sigarenfabri kanten en het Verbond van- Sigaren fabrikanten zullen het College Rijksbemiddelaars verzoeken hun leden ontheffing te verlenen der uitbetaling van de voorgeschreven vijf percent loonsverhoging aan de werknemers in de sigaren-industrie. De Bedrijfsunie heeft de arbeiders gevraagd de rust in het bedrijf te bewaren. Overleg met de werkge vers zal volgen, zodra de leidende figuren hunner organisaties zijn te ruggekeerd van het tabakscongres in Rome. De Bedrijfsunie zal alles in het werk stellen om ook de werk nemers in de sigarenindustrie van deze hoogst noodzakelijke 5 percent te laten profiteren. Aetherktanken ZATERDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VA RA. 19.30 VPRO, 20.00-24.00 VARA 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Orgelspel. 8.45 Gram. (9.309.35 Waterstanden). 19.00 Medische causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Fluit en piano. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Mededelingen. 12.33 Hawaiian- muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.20 Amateursuitzendine. 14.50 Streek- uitzending. 15.15 Kamerorkest. 16.00 „Van de wieg tot het graf," causerie 16.15 Gram. 16.25' Lichte muziek. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Gram. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Harmonie-orkest. 18.35 Vrouwen koor. 18.44 Gram. 19.>00 Artistieke staalkaart. 19.30 „Graaf Folke Ber- nadotte," causerie. 19.40 „Het ver taalde boek," causerie. 19.55 „Deze week,'' causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.12 Vara-varia 20.15 Gevarieerd programma. 21.10 Sym- phonie-orkest. 21.55 Socialistisch commentaar. 22.10 Weense muzïfek. 22.40 „De commissaris vertelt ver der." 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Gram. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 11.50 Godsdienstige causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.3012.33 Mededelingen). 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Metropole orkest. 14.00 Harmonie-orkest. 14.30 Gram. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.35 Gemengd koor. 16.05 Pianoduo. 16.30 „De schoon heid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 Sympho- nette-orkest. koor en solisten. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Gram. 20.15 „Lichtbaken." 20.40 Gram. 20.43 „SteèTc eens op, heren." 21.00 Gevarieerd programma 21.45 Puzzle. 21.55 Populair concert. 22.35 Amerikaans commentaar. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Espe- •ranto. 23.20—24.00 Utrechts Stede lijk Orkest. zij bij het college van rijksbe middelaars voor de bedrijfstak tuinbouw dispensatei hebben aangevraagd van de 5 loons verhoging. Hieruit volgt, dat de verplich ting van de werkgevers om over te gaan tot de uitbetaling van de 5 loonsverhoging is opgeschort totdat het College van Rijksbe middelaars een beslissing zal hebben genomen. Voorbereiding van Missie-Zondag Naar het K.N P. verneemt van de Nationale Directeur van de Pauselij ke Missiegenootschappen in Neder land, Mgr. H. H. J. van Hussen, zal de Missie-Zondag van dit jaar op 22 October gekenmerkt worden door een groots opgezette actie voor het Genootschap tot Voortplanting van het Geloof. Ieder, die lid is of lid wordt van dit Genootschap, zal in de gelegen heid worden gesteld hiervan kennis te geven in een persoonlijke brief aan Z. H. de Paus. Al deze brieven, die zullen worden aangeboden en weer opgehaald door de zelatricen van de Pauselijke Missiegenoot schappen, zullen voor het einde van dit Heilig Jaar aan Z. H. de Paus worden aangeboden. Dit is het schoonste antwoord, dat Katholiek Nederland kan geven op de tijdens dit Heilig Jaar telkens weer herhaalde oproepen van de Heilige Vader om meer daadwerke lijke missieliefde; Nederland bewijst daarmede niet alleen, dat het zijn raam van missielevende natie ver dient, maar ook, dat het altijd be reid is aan de pauselijke wensen ge volg te geven. GEEN AUDIëNTIE. Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 19 en Woensdag 20 September geen audiëntie verle nen. BENOEMING BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd als conrector van het St. Jacobsgesticht te Amsterdam, de yveleerw. heer J. B. Rosenhart. die kapelaan was te Amsterdam (H. Ma ria Magd.). Woningen voor gedemobiliseerden Prins onthult steen In een stromende regen heeft prins Bernhard gistermiddag te Alk maar de eerste steen onthuld van een complex van 96 woningen, die de gemeente heeft laten bouwen voor gedemobiliseerden die in Alk maar werk hebben gevonden. Bij de ze plechtigheid waren tegenwoordig afgevaardigden van de ministers van van Oorlog en Wederopbouw, de C. v. K. in N.-Holland en verscheidene bestuursleden van de demobilisatie- raad. Burgemeester Wijtema gaf in het kort een overzicht van de tot standkoming van deze woningbouw, waarna prins Bernhard in zijn kwa liteit van voorzitter van de demobi- lisatieraad verklaarde, dat het werk vinden voor gedemobiliseerden vrij bevredigend is verlopen. Het huis vestingsprobleem is moeilijken op te lossen. Het is echter zeer urgent. Hij dankte de burgemeester en door hem het gemeentebestuur, voor het tot stand komen van deze woningen welker bouw hij tot een voorbeeld stelde aan alle gemeentebesturen in Nederland. Daarna heeft prins Bernhard zich eni?e tijd onderhouden met de ar chitect van het complex, prof. Zwiers waarna hij enkele fabrieken bezocht en op het stadhuis de thee gebruikte MENSENREDDER KLAAS BIJL OVERLEDEN In de ouderdom van 71 jaar is te Den Helder overleden zeeridder Klaas Bijl stammend uit de tijd van Dorus Rijkers en Janus Kuiper. In 1922 nam hij voor het eerst deel aan reddingspogingen van de Engelse vrachtvaarder „Alford' waarbij drie van de elf opvarenden konden worden gered. DE ZAAK BERTHA HERTOGH WORDT NATIONALE KWESTIE Een jeugdleider te Singapore is heden per vliegtuig voor een reis an zes maanden door het Midden- Oosten vertrokken, teneinde steun van de Mohammedanen te krijgen in de „strijd om het huwelijk van Bertha Hertogh in stand te houden". Deze leider, Mohamed Khan, die voorzitter is van de „Mohammedaan se Jongeliedenvereniging" te Singa pore, verklaarde, dat deze aangele genheid een nationale kwestie was geworden. Het gouvernement te Singapore heeft de „Moslem Welfare Associa tion" toestemming verleend gelden bijeen te brengen, om Bertha en haar pleegmoeder Aminah in staat te stellen het proces om Bertha naar Nederland te doen terugkeren, te bestrijden. STEEDS MEER TOL EIST DE DOOD In vergelijking met vorig jaar is het aantal verkeersongelukken in het eerste kwartaal van dit jaar in Rotterdam, Den Haag en Amster dam, sterk toegenomen. Het aantal ongelukken m'et dodelijke afloop of met ernstig letsel is in Rotterdam gestegen met 42.2 procent, in Den Haag met 28.3 en in Amsterdam met 13.2 procent. Berekend per honderd duizend inwoners had Rotterdam voor het totaal aantal slachtoffers het laagste cijfer, namelijk 219, te gen 250 in Amsterdam en 334 in Den Haag. EEN „GOUDEN" AMERIKAAN. De douane te Rotterdam hield gis teren een Amerikaans passagier van de „Nieuw Amsterdam" aan, die in zijn bagage en onder zijn kleding niet minder dan 13 kg. goud had verbor gen. Het goud werd in beslag geno men, en de man werd gearresteerd. Deze arrestatie houdt zeer waar schijnlijk verrband met de arrestatie van een Amerikaan op Schiphol ge ruime tijd geleden, die 10 kg. goud onder zijn kleding had verborgen. Het vermoeden bestaat, dat er een complot van goudsmokkela.ars bezig is. Lopende het onderzoek kunnen geen inlichtingen door de recherche worden verstrekt. 55.000 PLOFFIETSEN. Het aantal rijwielen met hulpmo tor, dat in ons land in geruik is, be droeg volgens een telling van het cntraal bureau voor de statistiek op 1 Augustus 1950: 54.822. Op 1 Augustus 1949 waren er nog slechts 4500 rijwielen met hulpmo tor. In een jaar tijds bedraagt de toeneming dus ruim 50.000 stuks. ONTVLUCHTE N.S.B.'ER GEARRESTEERD. Woensdag is in Antwerpen de Haarlemse café-houder Slot gearres teerd. Slot, die tijdens de bezetting een berucht N.S.B.'er was, werd bij de bevrijding gearresteerd, maar wist in 1947 uit zijn gevangenschap te ontsnappen. Met behulp van valse papieren wist Slot naar België uit te wijken. In België verdignde de ge arresteerde zijn kost door lampekap- pen te verkopen. Hij werd door het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam bij verstek tot 15 jaar gevange nisstraf veroordeeld. jHedentufjeó. Cijfers geven een duidelijk beeld van slechte bedrijfsuitkomsten \/OOR ENKELE WEKEN was het de kring „de Veenstreek" van de L.T.B. welke door middel van vergadering de noodklok luidde over de slechte uitkomsten in de tuin bouwbedrijven in deze streek. Op nieuw is een S.O.S. uitgezonden. Als het de tuinderij niet goed gaat, dan is dat ook een bedreiging in het bestaan voor middenstander en arbei der. Daarom nam de R.K. Middenstands-Ver. het initiatief ter beleg ging van een vergadering, waarop het grote belang van een welvarende tuindersstand voor de andere standen, tot uitdrukking gebracht kon worden. DE (KWAKKEL-) ZOMER IS VOORBIJ. Wij vervolgen onze reeks ditmaal met een aardige, eenvoudige herfst- japon. Eenvoudig en tóch apart enerzijds door de rok, die van voren bij de taille is ingehaald, ander zijds door het slechts gedeeltelijk ingerimpeld lijfje. De rok bestaat uit drie delen: voorpand, achter pand en middenvoorbaan. Allereerst rimpelen we de voorbaan in. Dan worden de voorpanddelen aan de middenvoorbaan gestikt, met d« goede kanten op elkaar. Lijfje. Middenvoor de sluiting ma ken tot aan de op het patroon aan gegeven raderlijn. Vervolgens wordt het ingeknipte bovendeel van het lijfje ingerimpeld. Het bovenste gedeelte van het ingeknipte onder stuk stikken we nu op het inge- rimpelde gedeelte. Nu wordt schouder ingehaald en met het ach terpand aan elkaar gestikt, de goede kanten op elkaar. Kraagje. De revers worden 1 maal geknipt. Twee delen met goe de kanten op elkaar stikken. D< halskant laten we echter open. De revers omslaan en met de schuine bies aan de goede kant van de ja pon stikken. Het biesje overzomen aan de verkeerde kant van de ja pon. Ceintuur. Deze wordt twee maal van dubbele stof geknipt. De na den dichtstikken, met de goede kanten op elkaar en de ceintuur om keren met een potlood. Alle naden worden omgeslingerd. Na het pas sen knoopsgaten maken en knopen aanzetten. Het patroon van deze japon kunt u tegen vooruitbetaling van f 0,95 onder no. H. 4753 bestellen bij het bureau van ons blad in de maten Probleem van alle kanten bekeken Voor de vergadering bestond grote belangstelling. Aanwezig waren o.a. de burgemeesters Hogenboom van Ter Aar, Hoynck v. Papendrecht van Alkemade, Bakhuizen van Leimui- den, Rijnsaterwoude en Nieuwveen, en v. d. Weijden vanZevenhoven en de heer Splinter, wethouder van Nieuw koop. Voorts de heer de Hosson, lid v. h. hoofdbestuur v. d. R.K. Midden stand, de heer Pannebakker, hoofd bestuurder v. d. R.K. Landarbeiders- bond St. Deus Dedit. De boerenleen banken Ter Aar en Langeraar waren vertegenwoordigd alsmede afvaardi gingen van de diverse standsorgani saties als L.T.B.C.B.T.B., K.A.B., C. N. V., Middenstand R.K. en Christe- lijken uit Ter Aar.. R.A.Veen, de Kwakel, Nieuwveen, Aarlanderveen, Hoogmade, Nieuwkoop, Noorden en Vinkeveen. Voorz. en Dir. v. d. Vei ling Ter Aar. Vertegenwoordigers van de standsorganisaties aan het woord. De heer A. Hoogervorst, voorz. plaatsel. afd. van de R.K. Midden- st.ver., spreekt het openingswoord. Het is een gegronde noodkreet, zei de voorz., want met de tuinders dreigt de middenstand meegesleurd te worden in de ondergang. Deze inleiding wordt besloten met de wens, dat de besprekingen een aangenaam verloop mogen hebben, de toestanden op een gepaste wijze zullen worden belicht, en deze ver gadering duidelijk zal maken, dat spoedige hulp dringend noodzakelijk en de reeds ondernomen actie van de tuindersstandorganisatie met alle krachten zal worden gesteund. Door de heer Th. Hij dra wordt dan het doel waarom deze vergade ring is belegd, uiteengezet. De toe standen in de tuindersbedrijven zijn door de uitkomsten onrustbarend. Ze zijn slecht, zo slechts zelfs, als wij ze voorheen nimmer hebben gekend. Van de zijde der L.T.B. en C.B.T.B. zijn reeds stappen gedaan om voor de tuinders verbetering te krijgen. Maar dit ontslaat ons niet van de plicht om in het harnas te komen voor onze medemensen, van wien wij arbeiders en middenstanders toch oo,k de een meer, de ander minder, af hankelijk zijn in het verdienen van het dagelijkse brood. In hoeverre die behoeften en hoever ieders belang met die van de belangen van de tuin ders paralel lopen zullen verschil lende sprekers, elk op eigen terrein, duidelijk maken. De heer Hijdra be toogt dan, dat. als er niet spoedig geholpen wordt, wij met lede ogen zullen moeten aanzien, dat verschil lende bedrijven waarop vele jaren hard en met energie is gearbeid, ten gronde gaan, en dit mag toch in een land, waarin zovele en goede sociale voorzieningen zijn, niet voorkomen. De heer Hijdra behandeld dan ver der de problemen voor de midden stand. De klanten, die nog hebben kunnen betalen, zitten krap en de omzetten dalen onrustbarend. De andere willen de winter doorgehol pen worden, maar dit is voor de middenstand een onmogelijke zaak. Ten slotte doet spr. een beroep op de regering, dat spoedige hulp ge boden wordt waarmede de gehele Veenstreek gebaat is. Na de middenstandsproblemen be spreekt de heer C. Keijzer, voorz. K.A.B., de arbeidersproblemen. Ten eerste noemt deze spr. de arbeidsge legenheid in de tuinbouwbedrijven, welke verloren gaat door de omstan digheden. Hij gaat dan na, welke gevolgen dit heeft. Nu al laten werk gevers hun bedrijven in de steek en gaan zich verhuren als arbeider, hiertoe gedwongen voor het onder houd van hun gezinnen. Maar hier door nemen ze werk weg voor de arbeiders. Vervolgens: Hoe houden deze tuinders (gedwongen arbeiders) zich ten opzichte van de contracten welke door werkgevers en werkne mers zijn aangegaan? De heer F. Sassen besprak de so ciale zijde van het probleem. Spr. is van mening, dat er een behoorlijke toeslag op de producten dient te worden gegeven. Zo mogelijk tot on geveer de kostprijs. Spr. vroeg de medewerking der burgemeesters voor de sociaal-economische steunregeling voor kleine zelfstandigen. En ten slotte vraagt spr. aandringen op spoedige doorvoering van de kinder bijslagregeling voor zelfstandigen. Sombere cijfers. De heer C. Hoogervorst geeft een beeld van de toestanden en uitkom sten tot heden. In grote lijnen schetst hij het ver loop. Door het stugge, koude voor jaar, waardoor een vertraagde groei ontstond, bleef de groente aanvan kelijk goed op prijs, doch hiervan profiteerden alleen de glasbedrijven. Toen omstreeks Juni de koude grond producten kwamen afzetten, o.m. sla en spinazie, was het direct al mis. Verkoop tegen de vastgestelde mini mumprijs, spoedig daarop doordraai in erge mate. En alle andere groen ten, die zich daarna aandienden, als bloemkool, peulen, doperwten, peen, tuinbonen, snijbonen en augurken, waren hetzelfde lot beschoren. Zich beperkende tot de hoofdpro ducten gaf spr. de volgende verge lijkende cijfers, die meer zeggen dan woorden pe wijze bij het publiek komen. En dan denk spr. aan de afgifte van meer ventvergunningen, wat onte genzeggelijk een vergroting van de afzet in tijden van overvloed, in de hand werkt. En tot slot noemde spr. de nood zaak by de bevoegde instanties aan te dringen op snelle uitvoering van de plannen, welke bestaan, aan tuinders credieten te verstrekken, die nodig zijn voor hun bedrijfsvoering, o.a. aanschaffing glas of verbetering be drijf, en die anders niet op normale wijze door de banken zouden kun nen worden verleend. Regering is met zorg vervuld. De heer M. v. d. Weijden wilde te genwoordig zijn en had de Oorlogs begroting een avond in de steek ge laten. Spr. noemt het wel erg, dat we nu na 1945 alweer in zo'n penibele toestand zijn geraakt. Bij de behan deling in de Tweede Kamer van het landbouwegalisatiefonds is ook de nood in de tuinbouw en wel speciaal die van koudegrondbedrijven door de K.V.P. besproken. Het antwoord van de minister was meegevallen. Men was bevreesd voor een antwoord, dat zou betekenen afwimpelen, maar de minister heeft dit niet gedaan. De regering is vervuld met zorg over de toestand in de koude grondbedrij ven. Er zijn echter voorwaarden ver bonden aan eventuele hulp. O.a. zul len de betreffende productenfondsen uitgeput moeten zijn vooraleer de regering zal suppleren uit het land bouwegalisatiefonds. Gestreefd zal moeten worden, dat hulp terecht komt daar waar het nodig is. Een eventuele toeslag op producten die doorgedraaid zijn. zullen afkomstig moeten zijn van een bedrijf waarop deze producten normaal geteeld wor den. Over deze zaken is de minister bereid overleg te plegen met de or ganisaties. De kinderbijslag voor zelfstandi gen noemt spr. een treurige zaak. In de politieke verhoudingen van he den is het niet eenvoudig deze op het ogenblik doorgevoerd te krijgen. De 1949. Product Aanvoer: Op brengst Peulen 307366 kg. 125476.20 Doperwten 192687 kg. 70564.44 Tuinbonen 879676 kg. 102788.13 Snijbonen 879094 kg. 308207.17 Augurken 831240 kg. 222018.27 Natuursla 1326992 st. 53328.45 1950 Peulen 399936 kg. 95466.43 Doperwten 238409 kg. 54615.88 Tuinbonen 866428 kg. 75840.03 Snijbonen 1465161 kg. Augurken 1367315 kg. 96969.25 Natuursla 858165 st. 24478.41 Doorsneeprijs: 0.40 p kg. 0.36 p. kg. ƒ0.11 p. kg. ƒ0.35 p. kg. 0.27 p. kg. ƒ4.02 p. 100 ƒ0.24 p. kg. ƒ0.23 p. kg. 0.09 p. kg. 0.20 p. kg. 0.07 p. kg. ƒ2.85 p. 100 Doorgedr. 1520 kg. 49060 kg. 307852 kg. 172481 kg. 644098 kg. 540451 kg. Achterstand Veilingomzet pl.m. 300.000. Vergelijkende omzetcijfers voor 10 willekeurige bedrijven. 1949 1940 Tuinder A. 3539.82 2377.12 67% B. 4890.16 3092.51 63% C. 5317.30 2369.55 44% D. ƒ4216.47 2674.62 63% E. 6253 89 ƒ4381.52 70% F. 4^69.98 2201.21 49% G. 5778.62 3188.76 55% H. 4718.31 3869.54 82% I. 3092.72 1805.42 58% J. 5100.95 3442.15 68% Hierna stelde spr. de vraag: Waar op moet zich nu onze actie concentre ren? Allereerst de minister van land bouw verzoeken, zo spoedig moge lijk een toeslag te geven voor be paalde producten en wel tot ongeveer tachtig procent van de kostprijs. Voorts is het ook wel van belang, de navolgende punten aan de over heid en de betrokken organisaties ter ernstige bestudering door te geven: Onder de huidige omstandigheden onder geen beding de afbakening van het tuinbouwproductie-gebied prijs geven. De mogelijkheden, dat gron den welke buiten het vastgestelde tuinbouw-areaal liggen, met groen ten worden beteeld, behoort met kracht te worden tegengegaan. Niet, zoals dit jaar, verscheidene hectaren met dubbele bonen zijn geteeld, waarop geen teeltvergunning aanwe zig was. Ook geen spruiten, bloem kool en sla in massa op landbouwbe drijven. Er dient voor gewaakt, dat slechts binnen de grenzen van het uitgegeven areaal, groenten wordt verbouwd, anders missen alle maat regelen hun effect. De kleinhandel moet alles in het werk stellen, dat bij massa-aanvoe ren 'en dan meestal dalende prijzen, de groenten ook werkelijk op goedko- Chr. middenstand weet nog niet of zij er wel achter wil staan, en in de v. d. A. is men ook niet eenstem mig. De minister is met toezeggin gen nu tegemoet gekomen, maar de betreffende plaatsen zullen van zich moeten laten horen. De laatste sprekers. De heer Pannebakker pleit voor credietverlening voor aanschaffing van glas. Dit is naar spr.'s mening, het enige waar we op den duur mee gebaat zijn. De heer C. Huigsloot uit zijn te vredenheid over wat de heer v. d. Weijden heeft gezegd. Spr. zou gaar ne zien een toeslagregeling op de voornaamste producten. Hij zou graag zien, dat de vertegenwoordi gers in de Kamer van middenstand en arbeiders dit streven steunen. De heer de Hosson zou gaarne zien, dat alle zelfstandigen meer schouder aan schouder samen wer ken. Spr. stelt voor de verschillen de Hoofdbesturen van de organisa ties schriftelijk deze samenwerking aan te bevelen. Daarom vind spr. het initiatief voor deze avond zeer ge lukkig. Dan komt het er op aan practisch resultaat te boeken van deze bijeen komst. De heer v. d. Weijden zegt: Tuinders hebben reeds hulp ge vraagd, nu zal de gang van zaken deze moeten zijn. dat de gezamen lijke middenstand en de gezamen lijke arbeiders in een adres aan de minister van landbouw en aan de Kamer krachtig ondersteunen dat gene wat de tuinders reeds hebben gevraagd. Dit zal vermoedelijk de weg zijn, die het beste resultaat op zal leveren. Duidelijk is hier aan de dag ge treden dat hulp geen uitstel gedoogd. Moge de vrucht van deze vergadering dan zijn, dat spoedig maatregelen tot hulp getroffen worden. d&tfte {JjUUt EN DE WENSHANDSCHOENEN Wie met te £rote snelheid rijdt Die kan niet stoppen meer op tijd! 67. Eindelijk rust. Ja, Lange Leo had plotseling een ander planne tje bedacht. „Francois!' riep hij bevelend. „Maak die trein weg en verander die ma chinist en die stoker in een paar po- litie-agenten en laat ze iedereen, die zich in de trein bevindt, arresteren en meenemen! En blijf zelf ook een beetje in de buurt, want je bent me altyd te gauw weer weg Nu, het gebeurde precies zo. De trein verdween en de machinist en de stoker hadden plotseling politie- uniformen aan. Nu bleek, dat er ver der slechts Dikke Daan en Ootje Teur in de trein hadden gezeten. De nieuwbakken agenten grepen allebei een arrestant beet en leidden ze weg. „Hè!" zuchtte Lange Leo tegen Frangois, „eindelijk rust! Eindelijk eens de tijd, om aan de toekomst te denken! Het is wel prettig, om een paar van die handschoenen te heb ben, maar om ze te houden valt be slist niet mee!"

Leidse Courant | 1950 | | pagina 7