Er zijn ook minister zachter geluiden over Schokkings beleid Dankbaar, dat zo open is gesproken Autobandieten in Almelo VRIJDAG 15 SEPTEMBER !»r DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA I Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft gister middag de algemene beschouwingen over de begrotingen 1950 van de departementen van Oorlog en van Marine voortgezet.' Bedroefd over Cupola. De heer ROOSJEN (A.-R.) acht te de door de minister gevolgde me thode van samenstelling zijner me morie van antwoord weinig bevre- gend. Hij constateerde aarzeling in het defensiebeleid waardoor het ver trouwen een grote deuk heeft ge kregen. Het had spr. uitermate be droefd, dat de luchtoefening „Cupo la" ook op Zondag is gehouden. De Atlantische verdediging. De heer VORRINK (Arb. bracht het optreden der Sow jet-Unie tegen over landen in Oost-Europa ter sprake en zeide, dat wat aan af weer tegen de bedreiging aanwezig is niet verder gaat dan wat Ameri ka en Engeland bezitten. Het is z.i. noodzakelijk \?bor de vrije volken zich te verweren tegen de agressie van de Sowjet-Unie. Er moet krach tig gewerkt worden aan een Atlan tische verdediging, waarvan de West- Europese verdediging een onder deel is. Ten aanzien van de begro ting merkte hij op, dat moeilijk kan worden gesproken van een vaste lijn. Van een loyale deelneming van West- Duitsland in de Europese verdedi ging kan z.i. slechts sprake zijn, als de republiek een gelijkberechtigde positie wordt verschaft en ze wordt opgenomen in het Noord-Atlantisch pact. Eén Euopees leger als onder deel der Atlantische verdediging achtte spr. nodig. Hij zeide beden king te hebben tegen het novum, dat de heer Fens introduceerde, nl op zegging van vertrouwen op termijn. Tenslotte gaf hij te kennen, dat ver dediging van West-Europa alleen mo gelijk zal zijn als met verbetering van het militaire front gepaard gaat verbetering van het sociale front. Soms ongerechtvardigde critiek. De heer TILANUS (C.-H.) merkte op, dat het defensiebeleid regerings beleid is. Het uitstel van behande ling dezer begrotingen, welke hij be treurde, wekt de indruk, dat de mi nister niet weet wat hij wil. Spr. was van oordeel, dat critiek op de minister soms ongerechtvaar digd is, omdat achter zijn beleid in ternationale vragen liggen. Voorts meende hij, dat Nederland zo'n slecht figuur niet slaat. De minister trachtte met alel middelen 't beno digde materiaal te krijgen. Spr. meende, dat de minister in de stuk ken heeft gezegd, wat hij kon zeg gen. Mocht het juist zijn, dat de mi nister wellicht niet zou kunnen re kenen op zijn adviseurs, hetgeen zou duiden op een gezagscrisis, dan moet met kracht worden ingegrepen. Niet onaanvaardbaar. De heer VONK (WD) zeide 's mi nisters verontschuldiging over de wisselvalligheid in het beleid niet om aanvaardbar te achten. Voor het minder gesliaagde beleid wist spr. een aantal oorzaken aan te wijzen. Speciale belasting gevraagd voor vrijgestelden. De heer VAN VLIET (K.V.P.) vroeg alle aandacht voor verster king van het moreel der troepen; er moet aandacht zijn voor een puike geestelijke, lichamelijke en sociale verzorging. De belangen der gezin nen mogen niet worden vergeten. Hij vroeg o.a. aandacht voor de moge lijkheid van een speciale belasting van hen, die vrijgesteld zijn van mi litaire dienst. De heer KORTHALS (V.V.D.) vroeg, of de organisatie van het le ger wel juist is en of niet de fout wordt gemaakt, dat de beste beroeps officieren in de staven worden gezet. Deze moeten z.i. zo klein mogelijk worden gehouden. Meer besluitvaar digheid dan tot nu tot getoond zal nodig zijn bij de defensie-opbouw. De Zondag. De heer VAN DIS (S.G.) ver klaarde, dat er maatregelen moe ten genomen worden tegen het mis bruiken van Gods Heilige Naam en rekening dient te worden gehouden met bezwaren tegen het reizen op Marine, de heer Schokking. Zondag. Tegen legeroefeningen op Zondag moet de minister zich ver- AVOND VERGADERING Vermindering uitgaven geëist In de avondvergadering aan het woord komende zeide de heer GORTZAK (C.P.N.) dat hem de ge dachte bekroop of het wel recht vaardig is zoveel critiek op de Mi nister te uiten. Men moet zich daar mee richten tot de baas van het zaakje: Washington, aldus de heer Gortzak. Voorts betoogde hij, dat de volkeren der Sovjet-Unie slechts een wil kennen, de wil om de vrede te handhaven. Spr. eiste vermindering der uitgaven voor leger en vloot. De heer VERMEER (Arb.) be streed het betoog van de heer Gort zak en bepleitte vervolgens de nood zakelijkheid van offers die nodig zijn voor het welslagen van elk de fensieplan. Directe offers zijn dienst plicht en indirecte verhoogde pro ductie en verhoogde belastingbeta ling. De heer KIKKERT (C.H.) besprak de sociale positie van officieren en onderofficieren en de geestelijke verzorging. Daarna was het woord aan de Minister van Oorlog en van REDE MINISTER SCHOKKING Een samengevoegd ministerie van Rijksverdediging in zicht De Minister van Oorlog, de heer SCHOKKING heeft gisteravond de sprekers over het defensie-beleid beantwoord. Nederland aanvaardt de taak een evenredig deel te leveren voor de West-Europese strijdkrachten te iand. De minister merkt op, dat voor een bepaald deel der dienstplichtigen de diensttijd in feite 18 maanden wordt. Bij bepaalde diensten is men langer dan 11 maanden in dienst. De regering heeft zich bereid ver klaard landstrijdkrachten voor Duitsland te leveren. Ten aanzien van de luchtmacht is oen aanmerkelijke versnelling in de plannen mogelijk door de hulp van bevriende mogendheden. Bijzondere aandacht heeft de pa raatheid der vloot. Wat in aanbouw is zal ten minste op tijd gereed moe ten komen, misschien eerder. Over het tempo beslissen technische om standigheden. De Nederlandse in dustrie wordt in verhoogde mate in geschakeld. Dankbaar Spr. verklaart er dankbaar voor te zijn, dat zo opep is ge sproken. Hij merkt op, dat op grond van 's lands belang vele zaken niet in het openbaar be handeld kunnen worden; in de defensiecommissie kan echter alles ter sprake komen, zodat tooh met kamerleden al die za ken besproken worden. Het is fantastisch wat de laatste jaren hier te lande is gedaan door de leger autoriteiten, terwijl het ma teriaal in Indonesië was. De coördinatie zal een jaar kos ten, meent de minister en dan komt in zicht één ministerie van Rijks verdediging. De verhouding met de militaire adviseurs is goed. Spr. ver- De verlenging van de dienstplicht. r is geen enkel kabinetsbesluit tot verzwakking van de vloot in het belang van leger en luchtmacht. In verband met de wens naar een wet telijke verlenging van de diensttijd tot achttien maanden, merkt de mi nister op, dat door het feit, dat er al een verlenging is geweest, de dienst plichtigen van andere lichtingen ge waarschuwd kunnen zijn, dat ook voor hen de diensttijd 18 maanden kan zijn. Spr. wil geen mensen laten komen als er geen wapens zijn, dat is im moreel. Voor zover het van Neder land afhangt zullen de drie divisies er komen. De generale staf De minister merkt op, dat een aantal van 456 mensen, bij de gene-^ rale staf werkzaam, inderdaad groot is, maar daarbij zijn ook gerekend alle burgerkrachten. Dat de luchtoefeningen ook op Zondag zijn gehouden is geen mis kenning van de Zondag; het kon niet anders. De hand wordt gehou den aan de Zondagsrust, maar dienst is dienst. Feestelijke onderbreking Te middernacht wordt de verga dering voor enige ogenblikken ge schorst. Daarvan maken de leden en de aanwezige ministers en staats secretarissen gebruik de voorzitter, de heer Kortenhorst te gaan compli menteren ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als kamerlid. Na hervatting der vergadering spreekt de minister-president, de heer DREES de voorzitter een ge lukwens toe. Hij wenst hem geluk met de jaren die achter hem liggen en sterkte voor de periode, die voor hem ligt. Nadat de heer KORTENHORST een dankwoord heeft gesproken, zet minister SCHOKKENG zijn rede voort. Daarin nodigt hij de heer Vor- rink uit enige door deze ter sprake gebrachte kwesties bij hem nader te komen bespreken. Een vraag is of het Nederlandse volk op het huidige niveau zal kun nen blijven leven. "Uit komende staatsstukken zal de Kamer blijken hoe de regering daarover denkt. Te ruim half een wordt de verga dering gesloten. Hedenmiddag ko men de staatssecretarissen aan het woord. Navordering omroep verenigingen De belastinginspectie heeft aan de Vara, de Avro en Kro meegedeeld, dat zij moeten rekenen op een na vordering over de laatste tien jaar van de exploitatie van de omroep bladen en de winsten die daarmee zijn behaald. Deze bedragen zijn voor de vereni gingen zeer verschillend, omdat de Avro haar blad alleen exploiteert, terwijl de Vara dat doet in samen werking met de Arbeiderspers en de Kro met de Spaarnestad. Voor de Avro zou daarom het bedrag van de navordering het hoogste zijn; het zou namelijk anderhalf millioen gulden bedragen. Bij directe vordering zou' de Avro grote moeilijkheden onder vinden tyij de ontplooiing van haar werk en daarom zullen binnenkort besprekingen worden gevoerd over een soepele oplossing. De N.C.R.V. heeft een dergelijk be richt nog niet ontvangen, omdat zij onder een andere belastinginspectie ressorteert. Op dokters advies moet Eduard van Beinum de gehele maand Sep tember rust houden. Pas op 11 Octo ber hervat hij zijn taak als dirigent van het Concertgebouw-orkest. In zijn plaats zal Eduard Flipse de lei ding van de concerten op 16 en 28 September op zich hemen. OOSTERSE BIBfLIOTHEEK VOOR INDONESIË. De eerste zending van 3800 boeken, bestemd voor een in Indonesië te stichten Oosterse bi bliotheek, zijn Woensdag verzonden. Van Nederlandse zijde was het prof. dr mr N. W, Posthumus, die de ver zorging op zich had genomen- Op deze foto het moment, waarop de In donesische Hoge Commissaris in Ne derland, mr. Moh. Roem, de eerste kist verzegelt. Links van hem prof. Posthumus, rechts mejuffrouw Osman en de heer Sudjono van het Hoge Commissariaat. In 1913 al had men in het veiling centrum Berkel-Rodenrijs het plan opgevat om het vijf jaar oude en te kleine veilinggebouw te vervangen door een groter. Men kwam echter niet verder dan een uitbreiding van de afzetterreinen en dat pas in 1926. Maar het is er tenslotte toch van ge komen en gisteren werd het nieuwe, ruime en moderne gebouw van de coöperatieve groenten- en bloemen veiling vereniging, dat iets verder in de richting Berkel is komen te lig gen dan de oude nederzetting ge opend. Behalve het ruim honderd meter lange hoofdgebouw, dat vele zalen en kamers bevat, is er 7600 vierkante meter parkeerterrein en 245 meter betonnen schoeiing ontstaan. De heer M. Prins, voorzitter van het Centrale Bureau van Tuinbouw veilingen in Nederland, heeft de vei ling op originele wijze in werking gesteld. Op de Plony een schuit van P. Havenaar uit Berkel stond een voor mevrouw Prins bestemde mand met bloemen en fruit opge steld. De heer Prins wist deze als eerste gebruiker van één van de twee automatische afmijntoestellen voor negen gulden te bemachtigen. Er bestond grote belangstelling voor deze opening. Rechercheur bijna het slachtoffer Twee jeugdige autodieven heb ben na een wilde race door de stra ten van Almelo in de late avond uren, waarbij een rechercheur van politie op de treeplank van de ge stolen auto sprong, een aanslag op het leven van deze politieman ge pleegd. De bandieten deden een poging zich van de rechercheur te ontdoen, door zo met de auto te manoeuvreren dat deze met de treeplank tegen 'n boom reed. De poging mislukte, de rechercheur liet zich tijdig vallen waarbij hij vrij ernstige verwondin gen opliep aan hoofd en benen. De auto schampte een boom, reed via het rijwielpad op het trottoir en kwam na nog een hek omver te hebben gereden tot stilstand in een tuin. De vrij ernstlig gekwetste poli tieman vond nog de kracht zich op te richten. Hij zag de twee autoban- dieter uit de zwaar beschadigde auto kruipen en wegvluchten. Op een tiental meters verder bevond zich een voetganger. Houdt dde vent, politie, schreeuwde de recher cheur tot deze voetganger. Het was een jonge man, die in derdaad de achtervolging inzette, doch toen hij de vluchtelingen dicht genaderd was, werd hij bang en liet hen gaan. De rechercheur strompelde daarop naar een winkel in de omgeving en sloeg alarm. Enkele ogenblikken la ter waren er tal van manschappen in auto's en op motoren en zelfs 'n politiehond was aanwezig. Alle po gingen de bandieten te achterhalen mislukten. In de namiddag had men succes. Aan de hand van een vrij nauw keurig signalement van de recher cheur werd in een van de drukke winkelstraten van Almelo de 18- jarige slagersknecht J. v. d. D. uit Almelo gearresteerd. De politie bleek een goede slag te hebben geslagen. Hij legde een volledige bekente nis af. De andere dader de 25-jarige fabrieksarbeider S. uit Aadorp bij Almelo is nog voortvluchtig. Bij z'n bekentenis vertelde v. d. D. dat zij plan hadden met de auto naar Duitsland te rijden. OUDE RAILS VERKOCHT. De Nederlandse Spoorwegen heb ben kort geleden een grote partij spoorrails aan Amerika en Engeland verkocht. Het betrof hier rails van afgedankte lijnen die echter nog voor verschillende doeleinden in Amerika en Engeland konden worden ge bruikt; een partij van anderhalf mil lioen gulden. In Den Dolder is gistermiddag de 39-jarige heer Schouten in zijn wo ning om het leven gekomen door uit stromend gas. Hij was in de badka mer en is daar bedwelmd geraakt, doordat de geyser-installatie niet goed werkte. Toen hij werd gevon den, heeft een arts nog met behulp van een zuurstofkoffer kunstmatige ademhaling toegepast, maar de le vensgeesten waren reeds geweken. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen na. ONDERDUIKER VOOR TIEN MILLE OPGELICHT Voor de bijzondere strafkamer van de Utrechtse rechtbank stond de Mijdrechtse slager W. M. R. terecht, die wordt beschuldigd, dat hij in de bezetting een onderduiker van Jood se afkomst voor een bedrag van meer dan tien mille heeft opgelicht. De officier van Justitie eiste tegen verdachte anderhalf jaar gevange nisstraf en een boete van 10.000. Verd. was in de oorlog naar zeke re S. D. Hamme, die bij zijn fami'le was ondergedoken, gekomen en had hem gevraagd tienduizend gulden te verschaffen voor een sluikhandel in koffie, die R. met enige vrienden zou gaan beginnen. Hamme voelde er niets voor. Verd. uitte toen de be dreiging: „Als ik het geld niet krijg, dan hang je". Hiervoor zwichtte Hamme. De officier concludeerde dat hier sprake is van een oplichting, waar bij gebruik is gemaakt van de moei lijke positie, waarin Hamme als on dergedoken Jood verkeerde. £eidóe ótudenten peiyame&cden Zij lieten Nijmegen en Tilburg verre achter zich i. De Leidse studenten parochie „St. Lodewijk" is onder auspiciën van de R.K.S.V. „Sanctus Augustinus" met 123 pelgrims naar Rome geweest. Gedurende zeventien dagen hebben wij gereisd door België, Frankrijk, Zwitserland en Italië en ook nog de gelegenheid gehad een bezoek te brengen aan Oostenrijk, Duitsland en Luxemburg, zodat we in totaal ze ven landen van West- en Midden- Europa hebben doorkruist. De eerste dag werd begonnen met een H. Mis in de Lodewijkskerk aan de Steenschuur. Na deze H. Mis heeft de geestelijke leider van onze pel grimstocht, prof. dr. H. L. M. van Rooyen O.S.C. op plechtige wijze het pelgrimskruis gezegend, dat ons ge durende deze zeventien dagen zou begeleiden en dat we na afloop als blijvende reminiscentie in de St. Lodewijkskerk hebben opgehangen. Te c.a. 8 uur aanvaardden de pel grims de tocht onder bescherming va.n de H. Lodewijk, wiens feest juist die dag werd gevierd. Het zon nige weer, dat ons bijna de gehele reis heeft begunstigd, werkte er niet weinig toe mede de goede stemming onder de reizenden te verzekeren. Het voornaamste gered. De eerste douanemoeilijkheden, overigens de enige van de gehele reis, deden zich voor aan de Franse grens, waar de douaniers aanstalten maakten onze gehele luxe mondvoor raad in beslag te nemen z.g. wegens het ontbreken van een invoerver gunning. Slechts een half uur elo quentie van onze onvolprezen en on vervangbare studentenpastoor bleek ten slotte in staat de moeilijkheden te veroveren, zodat wij eindelijk kon den vertrekken in het volle bezit van al onze eetwaren. Te ongeveer 7 uur arriveerden we na een zeer mooie tocht door Frank rijk te Rheims, waar velen ondanks de vermoeidheid van de eerste dag de verleiding niet konden weerstaan de stad te gaan bezichtigen. Na een uit stekende, echter voor velen vrij kor te, nachtrust verzamelden de pel grims zich te 6 uur rond het hoog altaar van de indrukwekkende ka thedraal om daar tezamen met hun geestelijke leider het Misoffer op te dragen. De tweede dag voerde ons door de Champagne, de Bourgogne en de buitengewoon mooie Jura naar Lausanne, waar we werden ontvan gen door enige katholieke studenten, wie wij van deze plaats dank willen zeggen voor de goede zorgen die zij ons bewezen hebben. Gejuich! Nog steeds begunstigd door het stralendste zomerweer bereik ten wij het meer van Genè- ve, waar we plotseling een zestal bussen van noze Nij meegse zustervereniging in het oog kregen. Het gejuich van onze kant was niet van de lucht, toen onze chauffeurs, die de stuur manskunst uitstekend meester bleken te zijn, onze Nijmeegse collega's spoedig en snel pas seerden om hen voorgoed achter ons te laten. De tocht door het mooie Rhóne-dal met zijn vele grote en kleine water vallen en bergstroompjes werd ge volgd door de grote klimtocht over de Simplonpas. Telkens weer kre gen we beginpunt het stadje Brieg te zien, wanneer de weg, die zich spiraalsgewijze om de berg windt, weer recht voor het dal kwam, waar in dit stadje ligt. Prachtig is dan het telkens weer andere, steeds verder afgelegen vergezicht. Misschien wel het mooiste Spoedig volgde het mooiste natuur schoon van deze dag, misschien zelfs wel, als we.ons aan vergelijkingen mogen wagen, van de gehele tocht, de Gondokloof. Ruw en spits staken de rotsen af tegen de helderblauwe hemel, bruisend helder golfde het water neer van de Simplon tussen de vele spleten en gleuven in deze kloof, om zich beneden tot één vlugge stroom te verenigen, die zich haas tend voortspoedt in vele kronkelin gen naar het wonderschone Lago Maggiore. Dat water is daar zo ge jaagd, zo ongeduldig als ware het een afspiegeling van de volksaard in het land, dat we weldra zouden De reiken. Ze waren over tijd! Te 9 uur werd het einddoel van deze dag bereikt, de stad Milaan. In de grote mensa van het Comitato Diocesano del Anno Santo haddeji we nog een ontmoeting met de Til- burgse bedevaartgangers, die, naar ze ons meedeelden, een volle dag over tijd waren. Reeds de eerste kennismaking met de Italiaanse manier von organiseren zou voldoende geweest zijn om ons alle moed in de schoenen te doen zinken, ware het niet, dat de groep uitgerust was met een onmetelijke hoeveelheid humor en teamgeest, die de reizenden in staat stelden alle moeilijkheden te aanvaarden en zelfs te overwinnen. Het logies voor de heren was uitermate slecht geregeld en slech'ts na geruime tijd kwamen wij er achter, dat we het beste de zaak zelf in handen konden nemen. Slechts het doorzettingsvermogen van enkelen onzer heeft tenslotte weten te bereiken, dat we allen nog een behoorlijk bed hadden. Na ons de volgende morgen een weg gebaand te hebben over, tussen en door de Nijmeegse studenten, die er in grote getale in de straten van Milaan hun nachtrust lagen te genieten (heuMlijke bedevaart), be zochten we de Dom van Milaan Daarna vertrokken we voor de zeer lange tocht naar Pisa. Het scepticisme, dat velen onzer koesteren ten opzichte van onder dak en eten, bleek hier volkomen ongegrond. Alles was uitstekend ge regeld. Het doel bereikt. De vijfde dag van onze reis zou ons het doel van onze tocht doen berei ken. Via Grosseto én Civitavecchia be reikten we de Eeuwige Stad. Onvergetelijk was het mo ment, dat de drie bussen, in ge sloten colonne, over de Via della Conciliazione het immense St. Pietersplein opreden. Allen stap ten uit en zongen vol ontroering het Laudate Dominum omnes gentes gevolgd door het Augus- tinuslied. Het was slechts kort, dat we uitstapten. Nooit op deze reis gingen de pelgrims zo stil en snel de bus weer in. Ieders gemoed onderging de grootsheid van dit gebeuren. Slechts lang zamerhand week de spanning en kwamen de tongen los: men be gon weer, nog steeds enigszins sceptisch te speculeren over maaltijden en logies. Ook hier bleken onze verwachtin gen te laag. Vijf dagen zijn we in Rome gebleven en aan het eind van de vijfde dag was er slechts één roep, nl. dat het veel te kort was ge weest. Op de baker-mat. Onze impressieso zijn te veel en te groots om ze reeds nu te kunnen releveren. We hebben gestaan op de bakermat van het Christendom. Het eeuwige Rome met zijn 400 kerken en basilieken gaf ons een beeld van de strijd en ontwikkeling van het Christendom in de loop der eeuwen. De eerste dag reeds dialogeerden w^ een H. Mis in de St. Pieter gezamen lijk met Pax Romana. 's Middags be leefden we de tot dan toe grootste audiëntie. Ruim 60.000 mensen dromden in de St. Pieter samen, dui zenden moesten buiten blijven we gens plaatsgebrek. Slecht was helaas de organisatie van deze audiëntie. De organisator zelf van de Pax Romana- groep behoorde tot degenen, die bui ten moesten blijven. Alle Italianen dromden en drongen zich naar bin nen. Sommigen van ons konden de eerste rijen bereiken, anderen nau welijks binnenkomen. Na lang wachten werd, toch nog onverwachts de H. Vader, gezeten op Sedia Gestatoria, de St. Pieter binnengedragen. Enorm was het gejuich, veelvuldig het geroep Viva il Papa. Al zegenend en vriendelijk wuivend en knik kend werd Z.H. tot voor het pau selijk hoogaltaar gedragen. Hij sprak alle aanwezige groepen toe en heette ook S. Augustinus uit Leiden hartelijk welkom. Na afloop genoten enigen onzer het voorrecht een handdruk van de Paus te mogen ontvangen. Op de vraag vanwaar zij kwamen antwoordden onze pelgrims: „Uit Leiden", waarop de wedervraag luidde „Sancti Augustini". Na de audiëntie verliet de H. Va der zegenend de St. Pieter, waarna de aanwezigen zich de kerk uitper sten. Ondragelijk was de hitte, veel vuldig het gewuif met waaiers. Bui ten gekomen zagen we nog hoe de H. Vader voor het raam van zijn stu deervertrek zegenend zijn handen uitstrekte over de menigte, die bui ten had staan wachten. Met kruis en vaan. De volgende dagen bezochten we onder meer de vier grote basilieken, die men moet bezoeken om de jubi leum-aflaat te verdienen. In een lan ge rij trokken we voorafgegaan door onze pastoor, die het zware houten pelgrimskruis torste en de drager van het vaandel van „S. Augusti nus", dat we ondanks het protest van de praeses hadden meegevoerd naar Rome, onder het zingen van de Litanie van Alle Heiligen de basi lieken binnen. Imponerend was tel kens weer het zingen van het Credo in deze grote kerken der Christen heid. De middagen besteedden we aan het bezoeken van de oud-christelijke en heidende monumenten van Rome. De laatste dag hadden we het voor recht een gezamenlijke Mis te heb ben in de Catacomben van St. Dn- mitilla. Hier hebben wij onze een heid gevoeld en de gemeenschap der heiligen en gebeden en gecom municeerd op de graven van hen, die hun leven gegeven hebben voor ons H. Geloof. Weer bovengekomen werden we gedwongen ogenblikkelijk aan het materiële te denken. Bij het ontbijt eiste men namelijk betaiing van veel meer koffie dan wij bij mogelijkheid hadden kunnen consumeren. Slechts interventie van de politie, die dreig de ondergetekende in verzekerde bewaring te zullen nemen, was in staat ons te bewegen het geëiste bedrag te betalen. Ons gehele verblijf te Rome stond onder de voortreffelijke leiding van pater J. C. I. van Lent O S.B., die ons onder meer het Forum Romanum heeft laten zien, het Colosseum, de tempel van Vesta en de Thermen van Caracalla, waar we de opvoeringen van de opera's Tosca en Lohengrin hebben bijgewoond. Nog vele bezienswaardigheden hebben we gezien, te veel om op te noemen. Het materiële deel van onze reis in Rome was uitstekend verzorgd. Zowel het logies als de maaltijden hebben onze verwachtingen verre overtroffen. A. v. GENNIP.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5