Nieuw Prytaneum geopend K.L.M. loods op Gander in brand Feestelijke strijd in Nieuwveen Touwtrekken grootste attractie op Oranjefeest te Sassenheim VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 EEN GROOT GEZELSCHAP was gistermorgen om elf uur verzameld in het gebouw Rapenburg 6, waar het Prytaneum in gebruik genomen werd. Aanwezig waren mr. A. M. Joe kes, minister van Sociale Zaken, een vertegenwoordiger van de Minister van Onderwijs, K. en W., loco-bur gemeester, wethouder J. C. van Schaik, het College van Curatoren van de Leidse Universiteit, prof. B. A. van Groningen, rector magnificus en prof. dr. S. T. Bok, secretaris van de Acad. Senaat, vertegenwoordi gers van de Universiteitsraad en het Leidse Universiteitsfonds, ande re burgerlijke en acedemische auto riteiten, vertegenwoordigers van de Civitas Academica en van de ver schillende studenten-corpora. Allen werden door prof. mr. J. V. Ripperda -Wierdsma, voorzitter van het dage lijks bestuur van de Stichting Pro Civitate, hartelijk verwelkomd. bureaux van het N.B.B.S. (Buiten landse Studenten Betrekkingen). De resterende helft van deze verdieping is een verlengstuk van de Universi teit; hier is het Sociologisch Instituut ondergebracht. Op de zolder ten slotte zijn twee ruime vertrekken afgescheiden voor het Internatinal Student Service en het World Student Relief. Keurige inrichting. Nu het Universiteitsfonds eigenaar is geworden van dit pand, heeft Pry taneum zekerheid, dat er geen ge vaar is spoedig weer naar een ander gebouw te moeten zoeken. Daarom kon aan de inrichting behoorlijke aandacht worden besteed. Vier en een halve maand heeft het Inrich ting-comité. onder leiding van prof. P. A. H. de Boer, gewerkt om een waardig gebouw te krijgen, dat aan zijn doel kon beantwoorden. Het oude patriciërshuis heeft hierdoor een aan zien gekregen, alsof het zojuist door de aannemer is opgeleverd. Stijlvol meubilair, gedeeltelijk naar eigen ontwerp gemaakt, en verschillende kostbare schilderijen in bruikleen afgestaan geven de zalen en klei nere vertrekken een gezellige sfeer. De inrichting is evenwel zó, dat met kleine veranderingen de vertrekken ook voor andere gelegenheden ge bruikt kunnen worden. Gemiddeld worden er 200 vergaderingen in de maand gehouden. De grote benedenzaal biedt ruimte aan 150 personen en is geschikt om uitvoeringen e.d. te geven, 's Middags wordt het lunchroom en kunnen de spoorstudenten er hun koffiemaaltijd houden. Een modern ingerichte keu ken zorgt voor de rest. Het Civitas-bureau bevindt zich eveneens op de parterre. Ook het Studenten-werkbureau is er geves tigd. Er staan momenteel 110 werk zoekenden ingeschreven. De beneden verdieping wordt gecompleteerd door de bestuurskamer van Pro Civitate en de wetenschappelijke staf, welk eenvoudig doch smaakvol ingericht vertrek zich bovendien zeer goed leent voor het ontvangen van gas ten. Op de eerste étage bevinden zich twee faculteitskomers, een lees zaal, een dispuutkamer, het bureau van de Christen Studentenraad, de bureaux van het Leids Universiteits fonds en van de oud-alumni. Het domein van het Prytaneum eindigt op de tweede étage met de Schade aan reserve-onderdelen Op het vliegveld Gander (New foundland) is Woensdagavond om streeks 11 uur een zware brand uit gebroken in een der onderhouds- en reparatiewerkplaatsen van de K.L.M. De brand zou ontstaan zijn tijdens het repareren van een z.g. batterij- wagen. Naar wij van de zijde der K.L.M. nader vernemen, betreft het hier een der werkplaatsen op het vliegveld Gander in gebruik bij de K.L.M. en de Scandinavische luchtvaartmij. S. A.S. Een K.L.M.-mecanicien heeft bij de brand lichte brandwonden opgelo pen. Diverse buitenlandse luchtvaart maatschappijen hebben aan de ach terzijde van een der reusachtige han gars op het vliegveld kleine kanto ren, werkplaatsen en magazijnen. De schade voor de K.L.M. be perkt zich tot de reserve-onderdelen welke daar zijn opgeslagen en die ongeveer 30.000 dollar waard zijn. Deze voorraad is verzekerd. Gistermorgen is al een nieuwe zending onderdelen van Schiphol naar Gander gegaan. TWEE MOORDENAARS TE BANDUNG GEARRESTEERD De Indonesische militaire politie te Bandung heeft 2 van de 3 moor denaars van de heer F. W. Neijhof, de 53-jarige administrateur van de Volkscredietbank, die 2 September in zijn huis werd neergeschoten, aan gehouden. De arrestanten behoorden tot een bende, welke nog meer moor den en overvallen heeft gepleegd. Eén hunner -is een jaar geleden uit cie T.N.I. ontslagen. PANIEK IN NEW YORKSE METRO „De bommenwerpers zijn er, er is oorlog". Deze kreet, die door enkele onbekenden geslaakt werd naar aan leiding van een kortsluiting in de New Yorkse Metro heeft Donder dagavond een paniek veroorzaakt, waarbij 17 personen min of meer ernstig gewond werden. Door de kortsluiting ontstond een donderend lawaai, dat nog versterkt werd door de echo in de tunnel van ce Metro. Door de tunnel flitste te zelfdertijd een geweldige bliksem schicht. Door dit defect zou niemand ge wond zijn, indien de door angst overmande reizigers de ruiten niet hadden willen verbrijzelen en elkaar niet onder de voet hadden gelopen. LONDENSE VERKEERSSTAKING BREIDT ZICH UIT Ongeveer 4.000 man personeel van de Londense bussen heeft zich Don derdag aangesloten bij de reeds sta kende chauffeurs en conducteurs, zodat thans in totaal meer dan 11.000 man in staking is. Meer dan 1 900 bussen ruim een kwart van het aantal bussen in Londen rij den niet meer. Vandaag zullen er nog meer niet rijden, w.o. ongeveer 100 trolly-bussen. H. M. de Koningin zal op Prinsjes dag, des middags een rijtoer maken door den Haag. De stoet van H. M. de Koningin, die om half vier van het paleis Noordeinde vertrekt zal onderstaande route volgen: Noordeinde, Hoogstraat, Groen markt, Riviervismarkt, Torenstraat, Jan Hendrikstraat, Grote markt, Lu therse Burgwal, Gedempte Burgwal, Wagenstraat, Stationsweg, Huygens- plein, Huygensstraat, Rijswijkse- plein, Rijswijkseweg, Van Musschen- broekstraat, Lorentzplein, Gouver neurlaan, Gouverneurplein, Hilde- brandstraat, Hildebrandplein, Troel- strakade, Fruitweg, Wouwerman- straat, Vaillantlaan, Vaillantplein, Zuid Binnensingel, Prinsegracht, Jan Hendrikstraat, Riviervismarkt, Groenmarkt, Hoogstraat, Noordeinde De schooljeugd zal in klassever- .fcand onder leiding van leerkrachten worden opgesteld aan de Fruitweg. eventueel aan de Wouwermanstraat. „Bovenmeester" ster der wielerrace Alles, behalve het weer, heeft me degewerkt om de Nieuwveense ker mis te doen slagen en al was de lucht beide dagen zeer somber en viel er soms veel regen, toch trokken de vele kinder- en volksspelen, waarvoor prachtige prijzen beschik baar waren gesteid, velen naar het terrein. De festiviteiten werden geopend met een zanghulde op het Raadhuis plein, waarop enkele toespraken volgden en waar de erevoorzitter, de heer Boogaerdt, het o.m. betreurde, dat een gedeelte van Nieuwveens burgerij, om gegronde principiële redenen gemeend heeft, aan dit feest niet te kunnen deelnemen. De uitslagen van de kinderspelen waren als volgt: Meisjes en Jongens le klasse: Blokjes rapen: 1. Corry Hoogervorst, 2. Anny Venne, 3. Nelly Blauwhof. Jongens 1. Henk SDringintveld, 2. Justeke Rovers, 3. Pim Boogaerdt. 2e klasse: Meisjes: Aardappelrace: 1. Lenie Jansen, 2. Henny Meyer, 3. Sjaantie Hoogervorst. 2e klasse Jongens: 1. Jan van Ca- oel, 3. Corry van Mastwijk, 3. Sjaak Verburg. 3e klasse Meisjes Blokstapelen: 1. Nelly Wijfjes, 2. Rietie van der Weij den, 3. Ger van der Leden. 3e klasse Jongens Blokstaüelen: 1. Arie Riineker, 2. Henk Folies, 3. Kees Stokman. 4e klasse Meisejs Beschuithappen: 1. Bap Selie. 2. Jannie Janmaat, 3. Doortje Spekman. 4e klasse jongens Bandspringen en hardlopen: 1. Jan van Leeuwen, 2. Toon Hoogervorst, 3. Mart. Fransen. 5e klasse Meisjec Kniowedstrijd: 1. Clemie de Groot, 2. Fietje Blauwhof, 3. Sina Warrels. 5e klasse Jongens Zaklopen: 1. Leen Leliveld, 2. Jan Akerboom, 3. Ben Boeree. 6e klasse Meisjes Pollepelrace: 1. Ali Hoogenboom, 2. Agatha Hooger vorst. 3. Riet van den Berg. 6e klasse Jongens Touwtrekken: 1. G. v. d. Weijden, 2. Henk Hoogen boom, 3. Wil Nieuwenhuizen. 7e klasse Jongens Voetballen: 1. Hans Fransen, 2. Leo Hoogervorst. De uitslag van de Nieuwveense wielerronde voor race- en burger- fietsen over een afstand van 38 km: Racefietsen: 1. J. van 't Riet, Uit hoorn, 55 min. 2. J. Eis, Nieuwkoop, 3. M. v. Trigt. Zevenhoven. Burgerfietsen: 1. C. Baas, Abbenes 2. G. Post, Burgerveen, 3. C. Leli veld Nieuwveen. Het hoofd van de R.K. School de heer I. M. Schoorl bezette de negende plaats- De eerste vrouwelijke deelneemster was mej. R. Schoorl. Op de tweede dag had een vlie gerwedstrijd plaats: 1. Grootste vlie ger: W. Kraak, 2. W. Nieuwenhuizen Kleinste vlieger: 1. Wim Veenboer, 2. Wim Pijper. Mooiste vlieger: afwerking en ver siering. 1. W. Kraak, 2. Bram van Leeuwen. Mooiste stand in de lucht: 1 Truus Janmaat, 2. J. Wolmerstett. Hoogste en beste stand in de lucht: 1. H. v. Mastwijk, 2. Justeke Hoo vers Prijswinnaars Ringrijden op de fiets: 1. P. Veenboer, 2. Joop Meijer Gz., 3. Koos Tintel. Flessenrace voor dames: 1. Tonny Ran en Truus Boeree, 2. mevr. v. d. Sluis en mevr. van Dijk. 3 mevr. Bos en mevr. Roest. Zakknuppelen: 1 N. Hoogervorst, 2. G. Visser, 3. Koos Tintel. Het was zeer jammer, dat door de regen de belangstelling voor enkele spelen niet meer zo groot was, want zij brachten grote sensatie en span ning, wat de moeite waard was om te zien, terwijl de beschikbaar gestelde prijzen zo aantrekkelijk waren, dat daarvoor zeker een beetje regen ge trotseerd kon worden. De laatste avond was er een grote menigte feestvierenden op het terrein Vrouw verbrand Hedenmorgen te pl.m. 5.30 uur werd bij de politie te Ter Apel (Dr.) aangifte gedaan van verbranding ener vrouw. Toen de heer J. N. te Ter Apel vanmorgen wakker werd, aldus verklaarde hij aan de politie, bemerkte hij dat zijn echtgenote niet meer in bed lag. Nadat hij het huis had doorzocht, ging hij achter de woning kijken, waar hij een vuurtje zag branden. Tot zijn grote ontsteltenis lag zijn vrouw temidden van de vlammen. De vrouw was reeds overleden en reeds gedeelte lijk verkoold. Mevr. N. was 21 jaar oud en had een kindje van 3 weken. De officier van het parket te Groningen en de gemeentepolitie te Ter Apel stellen een onderzoek in. Nog niet vast is komen te staan of het hier een on geluk dan wel een misdrijf betreft. aanwezig, welke naar hartelust ge bruikt maakten van de verschillende attracties. Tot besluit werd een prachtig vuurwerk afgestoken, wat geschonken was door de heer H. van Eijk, waarvoor de heer L. van Vliet, voorzitter van de organiserende Wil- helmina vereniging dan ook dank bracht. Voldaan over de organisatie en de genoten vreugde keerden de feestvierenden weer huiswaarts. ALPHEN AAN DEN RIJN GOUDA—ALPHEN TOCH IN NIEUW SPOORBOEKJE. De spoorlijn GoudaAlphen, welke minder goede exploitatie-uitkomsten opleveft. zal nog in de nieuwe dienst regeling ingaande 12 October wor-. den opgenomen. Onderscheiding. De dpi. sergt. der inf. ontving hedenmorgen te Am sterdam de dapperheidsonderschei ding de Bronzen Leeuw. Dpi. sld. der inf. J. P. Vrolijk ontving het Bronzen Kruis. Bij K. B. is toegekend de ere medaille van de orde van Oranje- Nassau, in zilver, aan G. J. van Geen, N.V- Veekoekenfabriek ,,De Leerhoe- ve" te Alphen aan den Rijn. Bakfiets door vrachtauto geramd. Doordat de grote zware vracht auto „Mack" van de firma K. alhier Donderdagmorgen op de Oudshoorn- seweg moest remmen voor een wiel rijder slipten de achterwielen en werd hierdoor 'n langs de weg staan de bakfiets, geladen met groenten en fruit van A. v. d. E., geramd en on dersteboven gereden. Van de groen ten en fruit ging vrijwel alles verlo ren. terwijl de bakfiets ernstige scha de opliep. BODEGRAVEN Onderscheidingen. De dpi. sld. der inf. W. W. Voordouw ontving hedenochtend te Amsterdam uit handen van Prins Bernhard de dap perheidsonderscheiding. Het Bronzen Kruis. HAZERSWOUDE Rectificatie. Naar ons werd me degedeeld is het niet juist, dat er vee houders zijn, die het gewicht van kaas onjuist hebben opgegeven. De tailkaas moet gewogen worden door een erkend waaghouder, die be- eedigd is; de kaas mag door een waaghouder niet worden geschat, zo als in dit geval was geschied. De opgravingen te Leiderdorp Onder leiding van dr. W. C. Braat, conservator aan het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, werd in de maand Augustus te Leiderdorp een opgraving verricht op een vindplaats van middeleeuwse en Romeinse vondsten. In een sleuf kwamen grondsporen van twee in de grond uitgediepte hutten aan het licht. Deze woon plaatsen, zich kenmerkende o.a. door talrijke aardewerkscherven van kog- gelpotten, badorfer en reliefbandam- phoren (waarschijnlijk geen pings- dorfer-aardewerk), kunnen geda teerd worden in de 9e eeuw na Chris tus. Uit een afvalsgat in een hoek van een der beide hutten kwam o.a. een stuk Romeinse dakpan te voor schijn. Verderop in de sleuf, achter eenvolgens van Zuid naar Noord, een paalfundering, een zware eikenpalis sade en nog een paalfundering met onderlinge afstanden van ongeveer 1.50 meter. Daaroverheen, vooral aan de Zuid zijde, grind en tufsteengruis en ver der een enorme massa grote graniet- blokken, waartussen ook enkele tuf stenen, alsook fragmenten van Ro meinse dakpannen en tegels met stempels uit het begin van de derde eeuw na Christus. Vlak ten Noorden van de tweede paalfundering begon een dichtge slibde rivierbedding, waarin ook veel bazaltblokken tot oi\der het tegen woordige grondwaterpeil en weder om veel dakpannen en tegelfragmen ten met bovengenoemd stempel. Deze Romeinse aanleg ligt vlak te genover het Romeinse castellum „Roomburg", maar aan de lage zijde van de tegenwoordige Rijn. Behoudens nadere bestudering van de vondsten, neemt dr. Braat voor lopig aan. dat men hier te doen heeft met een loskade van het casttellum „Roomburg" uit de tijd van Caracal- la (211217) de dakpanfragmenten, die voornamelijk in de rivierbedding, vlak buiten de kade gevonden werden kunnen zeer wel tijdens het lossen van 't materiaal tussen schip en ka de zijn gevallen, of bij het lossen ge broken en daarom in het water ge gooid zijn. UIT DE OMGEVING HILLEGOM Katten-wee. De kat van de heer De G., concierge van het Raadhuis, was reeds enige dagen zoek. Giste ren werd ze ontdekt in een der hoog ste bomen van de Hoftuin. Het dier had blijkbaar hoogtevrees en durfde niet naar beneden. De montagewagen van de N.Z.H., die in de nabijheid stond verrichtte een mooie katten- dienst, toen de bemanning poes met grote moeite weer op de begane grond bracht. Volks- en kinderspelen. Het pro gramma voor Zaterdag 23 Sept. luidt: Voor meisjes: 78 jr. Vlagge tje steken 2 uur; 910 jr. Balletje lopen 2 uur; 1112 jr. Wasophangen 3 uur: 1315 jr. Poprijden 3 uur; 16 20 jr. Ringrijden per fiets 3 u. Voor jongens: 78 jr. Zaklopen 2 uur; 9 10 jaar Haal de trein 2 uur; 1113 jr. Hardlopen met hindernissen 3 uur; 1411 jr. Mastvechten 3 uur; 1620 jr. Ringrijden per fiets 4 uur. 4.30 Tonkneppelen. Maandag 25 Sept. te 7 u. n.m. zeep kistenrace met gangmaking. DE ZILK Kippenpokken. Bij een aantal kippen van de heer De G. alhier zijn pokken geconstateerd, het ergst bij oudere dieren. De kippen zijn afge maakt. KATWIJK REGELING MET DEN HAAG I.Z. ONDERZOEK HAVENS. Er is thans principiële 'overeen stemming bereikt tussen het gemeen tebestuur van Den Haag en dat van Katwijk omtrent de financiering van het onderzoek naar de havens in Scheveningen en Katwijk dat door het waterloopkundig laboratorium wordt verricht. Zoals men weet, zal het rijk een derde van de kosten betalen. Kat wijk en Den Haag zullen elk de helft bijdragen van de bedragen, die ten goede komen aan het onderzoek voor zover dat voor beide gemeenten van belang is. De rest van de kosten zal nader worden bezien. Ko.-Plu-Ko. vergaderde in „Cusa Cara". Voorzitter de heer Sibie. Uit het verslag van secretaris L. A. Kreft vernamen we, dat de tafelkeu ring zeer goed geslaagd kan genoemd worden. De 91 hiervoor opgegeven duiven waren van zeer goede kwali teit. Voor het mooiste dier in klasse 1 verkreeg de heer L. Parlevliet een prijs, voor die in de tweede klasse de heer Kreft. Van 22 tot 25 Nov., aldus werd besloten, zal een tentoon stelling gehouden worden in het ge bouw van gebr. van der Marei, Zuid straat 72. De heer Westhoek, keur meester, besprak vervolgens een aan tal rassen van konijnen waarop een keuring op punten volgde. Besloten werd nog in de maand October een lezing te laten houden over het on derwerp „Sierduiven". LEIDSCHENDAM HENK SCHRADER IN INDONESIë OM HET LEVEN GEKOMEN. Bij de ouders in de Damlaan is bericht gekomen, dat hun zoon Henk Schrader op Woensdag j.l. door een noodlottig ongeval om het leven is gekomen. Henk was nu een jaar in Indonesië en zou de volgende maand naar huis terugkeren. Voor zijn ver trek naar Indonesië was hij voorz. van de K. A. afd. jongemannen en te vens voorz. van het plaatselijk Ka tholiek Thuisfront, dat hij hier ook zelf heeft opgericht. Gedurende twee jaar heeft hij het tweemaandelijks contactblad „De Schakels" opge maakt en gestencild. Bij alle militai ren uit Leidschendam en Stompwijk was „De Schakels" steeds een graag gezien blad, waarmede zij volledig over het wel en wee van hun woon plaats op de hoogte werden gehou den. Toen Henk Schrader zelf naar Indonesië moest, hebben zijn zuster en broer het blad verzorgd. Behalve de zorg voor het blad was Henk steeds ijverig in de weer om de te rugkomst van de militairen uit In donesië zo feestelijk mogelijk te doen plaats hebben en steeds vpnden die militairen een bloemstuk van Katho liek Thuisfront. Des te pijnlijker is thans de familie getroffen nu hun zoon ver van het ouderlijk huis op vreemde bodem, het leven heeft ge laten. Wij zijn er van overtuigd, dat de gehele gemeente smartelijk ge troffen is door dit noodlottig ongeval en dat velen tegenwoordig zullen zijn bij de plechtige H. Mis van Requiem, welke morgenochtend half tien in de parochiekerk zal worden opgedragen. Winterprogxam K.A.B. ingezet. Gisteravond heeft de K.A.B. alhier haar winterprogram ingezet met een goed bezochte bijeenkomst in het verenigingsgebouw. De voorz., de heer Langeveld, constateerde met ge noegen, dat vele leden waren opge komen, om te luisteren naar de heer J. W. v. d. Akker, de oud-voorzitter van de Haarlemse Diocesane Bond, die tot onderwerp had gekozen: „De toekomst van ons volk op het spel". Met aandacht werd zijn verhandeling gevolgd en een hartelijk applaus was de dank der vergadering. De har monie St. Cecilia bracht in deze ver gadering een aangenaam muzikaal programma. De volgende bijeenkomst op a.s. Maandagavond is bestemd voor de jongeren uit- en naast de K.A.B. Dan zal het woord gevoerd worden door de districtsbestuurder, de heer L. A. Weeber. NOORD WIJK Lijk aangespoeld. Op het strand bij paal 78 is een lijk aangespoeld van een man. Daar geen papieren op het stoffelijk overschot werden aan getroffen, kon de indentiteit niet worden vastgesteldè Wel werd een deel van een Franse courant van 19 Dec. 1949 gevonden, zodat het hier waarschijnlijk een buitenlander be treft. Men vermoed dat het slacht offer ongeveer vier weken geleden verdronken is- De sportvisser. In verband met de op 1 September aangevangen snoekwedstrijd is inmiddels de eerste snoek ter weging aangeboden. Deze De Oranjefeesten ifci Sassenheim behoren weer tot het verleden. Men kan wel zeggen, dat zei geslaagd zijn. De deelname aan de v &lksspelen was groot en de deelnemer l en deelneem sters hebben allen met vuur en en thousiasme hun strijd gestreden. Niet alleen, dat zij zich zelf ver maakten, ook het zeer talrijke pu bliek en zelfs de jury had plezier door de dikwijls grappige momenten die in het vuur van de strijd te zien waren. Het verloop van de spelen was zeer vlot. De uitslagen luiden ais volgt: Ruiter te paard voor jongens van 1618 jaar: 1. Nic. van Nobelen, 2. H. Hoogervorst, 3. J. Kühn. Stoelendans voor meisjes van 14 16 jaar; 1. L. v. d. Berg, 2. A. v. d. Hulst, 3. I. Kriek. Hardlopen met hindernissen voor heren van 18 jaar en ouder: 1. C. Geerling, 2. P. Bergman, 3. N. v. d. Vis. Ringsteken op fietsen voor dames van 16 jaar en ouder: 1. B. v. d. Geest, 2. T. v. Klaveren, 3 .T. Ho- gervorst. Naar de trein voor jongens van 1416 jaar: 1. P. v. Rijn, 2. H. Moo- lenaar, 3. J. Hoekstra. Was ophangen voor meisjes van van Jut, dat door vele jonge mannen gebruikt werd om aan het liefste meisje te tonen, hoe sterk ze waren. Om elf uur werd er een groots vuurwerk afgestoken. Sissende vuur pijlen en prachtige stukken, die ieders bewondering afdwongen, vormden het eind van een als van o.ids gevierd Oranjefestijn. 1416 jaar: 1. E. v. Nobelen, 2. R. Kooy, 3. A. v. d. Mey. Touwtrekken voor jongens van 16 en 17 jaar: 1. J. v. d. Hulst, 2. N. v. Nobelen, 3. W. v. Biezen. Stoelendans voor meisjes van 16 20 jaar: 1. B. v. d. Krogt, 2. C. Hou- welingen, 3. A. v. d. Voort. Versierde fietsen; 1. W. Vis, 2. N. Vrijburg, 3. R. Benschop. Tobbesteken voor heren van 18 jaar en ouder: 1. K. Geerling, 2. S. v. d. Kwaak, 3. H. Buys. Stoelendans voor dames van 20 tot 85 jaar: 1. J. Molenaar, 2. A. Bak ker, 3. mej. Kühn. Ringsteken met paard en rijtuig op twee wielen: 1. G. Breedijk, 2. K. v. Vliet, 3. J. Remmerswaal. Versiering tilbury: 1 K. Lange veld, 2. G. Breedijk, 3. W. Zandbèr- gen. Hardlopen met hindernissen voor dames van 18 jaar en ouder: 1. W. v. Klaveren, 2. A. Zeestraten, 3. S. Spaargarende Jong. Ruiter te paard voor heren van 18 jaar en ouder: 1. G. Haskamp, 2. J. Kühn, 3. M. de Jong. Tobbesteken voor dames van 18 jaar en ouder: 1. I. Waardeburg, 2. Mevr. v. Duyn, 3. A. Krom. Tonknuppelen voor heren van 18 jaar en ouder: 1. K. Vis, 2. J. de Zwart, 3. J. v. d. Hulst. Touwtrekken tussen ploegen van vier heren die in dient zijn van een Sassenheimse firma, vereniging of instelling: 1. Zonneveld en Phillippo, 2. Warnaar en Co., 3. Van der Weij den, 4. Baartman en Koning. Touwtrekken tussen ploegen van vier dames: 1. Ploeg van der Voort, 2. D.O.S. II, 3. D.O.S I. Het,Lunapark was 's avonds druk bezocht. Boven het geroezemoes van vrolijke stemmen uit, hoorde men de sentimentele songs van de laatste tijd en het schetterend lawaai van de draaimolen. De zweefmolen was het meest in trek, hoewel ook de cake-walk en het samba-apparaat zich in een grote belangstelling kon den verheugen. Boven alles uit hoor de men het gedreun op het hoofd Onderscheiding. Het Kruis van Verdienste werd hedenochtend te Amsterdam uitgereikt aan de heer P. M. Vertelle. bleek 4 pond en 2 ons te wegen en was gevangen in de Haarlemmertrek vaart, door het lid J. Peschier, de naar van de .vorige snoekwed strijd. Mij. van Plantkunde. Donder dagavond vergaderde gen. Mij. onder grote belangstelling in hotel Het Kof van Holland, waarbij tevens ex positie werd gehouden van de uit gereikte stekplantjes aan schoolkin deren, terwijl een vrij groot aantal bloem- en fruitmanden als vrije in zending waren opgesteld, zodat de zaal een waar lustoord geleek. De prijzen werd toegekend aan: 1 Wil- helminaschool 6 pnt., 2 RK- Jongens school 24 pnt., 3 R K. Meisjesschool 20,5 pnt, 4 Herv. school Zee 13 pnt, 5 School met de Bijbel 11 pnt. De beste individuele inzendigen waren van Albert Steenvoorden (R. K. Jongensschool). Joke Wassenaar, Wijn.ie Lindhout en Arie Jan Lind- hout (Wilheiminaschcol) welke vier nog een eerste prijs verwierven. Var. de vrije inzendingen was de keuring als volgt: J. de Groot 9 pnt., mevr. Ruigrok 8 3/4 pnt, J. H- Lind hout 8 5 pnt, W. Bosman 8.5 pntA. D. Rctieveei 7.5 pnlT v. d. Berg Smit. mevr. rBegSmit mevr. Konij nenburg en C. Duivenvoorden ieder 7 pnt. en M. Verweij 6 3/4 punt. Op deze bij eer-komst werden tevens bo-'.^n uitg-reik' \oor de Februari huislvoei-expositie, waaruit wel blijkt, dat de afd sieeds actief blijft werken. Op voo:f.tei van de heer Eo=n an zal het bc-tuur zich in ver binding stellen met de gemeentelijke autoriteiten om te komen tot een boll^nplantdag »er bevordering van de liefde voor plant en bloem bij de jeugd en ter verfraaiing van de ge- men te. NOORD WIJKERHOUT Feest bij „St Bavo" voor gouden jubilarissen MET MUZIEK INGEHAALD! Het buitengewone feit van twee gouden jubilarissen in één huis, is op een groot feest uitgelopen in de St. Bavo Stichting. Woensdagmiddag om 1 uur werden Broeder Ansfri- dus en Broeder Ursicinus aan de poort van de stichting hartelijk be groet door Vader Overste. Daarna werden de jubilarissen omzwermd door verkenners en voet ballers in optocht de terreinen van de stichting rondgeleid, terwijl de muziekvereniging „St. Jeanne d' Are" vrolijke marsmuziek ten ge hore bracht. Ter ere van broeder Ursicinus werd halt gehouden bij de wasserij en ter ere van broeder Ans- fridus bij het St. Antonius paviljoen Na deze feestelijke tocht verza melden de patiënten zich in de gro te feestzaal, alwaar het gezelschap van het Irenefonds hun een koste lijke middag bezorgde met een pro gramma van voordracht, goochel kunst en telepathie. Een bandje van de patiënten onder leiding van Cyriêl Hoyberghs zorgde voor ge zellige muziek. *s-Avonds spoten in de voortuin fantastische verlichte fonteinen en bracht het muziekkorps een sere nade. Donderdag de eigenlijke feestdag werd ingezet met een plechtige Hoogmis in de kapel van de Stich ting. Celebrant was rector v. d. Gent, geassisteerd door de conrec tor en kapelaan Keijzer uit Voge lenzang. Het koor van de broeders, ver sterkt met een aantal leden van 't St. Jozef kerkkoor, zong onder lei ding van de directeur van dit koor, de heer Pijnenburg, de wisselende gezangen van de dag en de vaste gezangen uit de Missa in honorem Sancti Jacobi van Jan Nieland. De organist Cyriel Hoyberghs bespeelde het orgel: De kapel was zeer prach tig versierd en zo werd deze Hoog mis vanzelfsprekend het geestelijk hoogtepunt van de viering. Na de Hoogmis recipieerden de gouden jubilarissen en zij mochten gelukwensen in ontvangst nemen niet alleen van confraters en het personeel van de Stichting, imaar ook van de speciaal voor dit feest overgekomen generale overste met zijn assistent en de provinciale overste. Ook de burgemeester van Noordwijkerhout en de secretaris der gemeente merkten wij op bij deze receptie. De directeur en de doktoren van de Sint Bavo waren vanzelfsprekend ook present. De gehele dag is verder het weest gebleven voor de familieleden van de jubilerende broeders en de ge hele kloostergemeenschap. In de avond voerden de broeders een to neelstuk op. VALKENBURG Paardenmarkt-OranjefeestEer gisteren en gisteren werd hier de traditionele jaarlijkse paardenmarkt gehouden met het hieraan even tra ditioneel verbonden Oranjefeest. Ge zien het minimale aantal paarden- tal is het begrijpelijk, dat moeilijk van handel gesproken kon worden, aangezien maar een dertiental van deze dieren het marktterrein be volkte. Met de feesten was het an ders gesteld. De eerste middag werk te het weer prachtig mee en alles verliep even vlot. Gisteren liet het zich wel zeer triestig aanzien. Tot even in de namiddag ging van de feestvreugde veeloren in de regen, maar later in de namiddag knapte het weer op en konden de volksspe len naar wens afgewerkt worden. Onderscheiding. Kapt, E. de Jong van het vliegveld Valkenburg ontving hedenochtend, te Amsterdam Het Bronzen Kruis. WASSENAAR Dodelijk ongeval Op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Maaldrift werd de 78-jarige A. Marbus, die met de fiets aan de band de rijweg overstak en daarbij slechts lette op het verkeer uit één richting, aangereden door de auto mobilist M. uit Rotterdam. De be jaarde fietser liep een schedelbasis- fractuur op en werd op advies van dr. Hubbeling overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis, waar hij en kele uren later aan de bekomen ver wondingen overleed. Onderscheidingen. De res. gen.- maj. der inf. P. Scholten ontving he denochtend te Amsterdam uit han den van prins Bernhard de Bronzen Leeuw. De heer E. J. F. Nuyen ont ving het Bronzen Kruis. Winterprogramma K. A. B. Het winterprogramma 19501951 van de afdeling Wassenaar der katholieke arbeidersbeweging is, voorlopig, als volgt samengesteld. Op 18 October zal de heer A. H. W- Barten, hoofd van de R. K. Jongensschool in de van Heeckerenstraat komen spreken over de afdeling voortgezet lageï on derwijs en het leerplan dat hij voor deze afdeling aan zijn school heeft ontworpen. Op 22 November zal dis trictbestuurder Weeber een uiteen zetting geven over de rechten en plfchten die, voortvloeien uit de ver schillende sociale wetten. De g. a. kapelaan Bregten zal op 20 Decem ber het onderwerp „Gezinsleven" behandelen. In Januari zal de jaar vergadering worden gehouden en in Februari behalve de vastenavondvie ring nog een vergadering met een spreker over sociale kwesties. In Maart staat een filmavond op het programma en in April zal het sei zoen worden besloten. ZOETERMEER- K.A.B. Hedenavond zal bij de heer van Well (De Gouden Leeuw) vergadering worden gehouden van de K.A.B.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2