S)e CoidaeSou/fca/ut Gevaar voor Labourregering weer acuut Aalmoezenier voor Korea Toevoerwegen der Noordelijken afgesneden De besprekingen over het plan-Schuman De leeuwen van „Quo Vadis" De Paus over tabaksmisbruik Grote Drie te New York Nieuwe dollars voor defensie Directeur: C. M. y. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1950 41ste JAARGANG No. 12C Attlee's kabinet aan 'n zijden draadje Papengracht 32, TeL 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs i 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes^f^L50 Attlee wil ChwcchiCC nationalisering doorzetten nam de handóehaen ap M™ VERWACHTTE van de Britse Labourregering, dat zij, gezien haar uiterst geringe meerderheid in het Lagerhuis, voorlopig zou af zien van haar plan om de Britse staalindustrie te nationaliseren. Cle ment Attlee schijnt echter thans de tijd gekomen te achten om dit plan toch door te zetten. Hij deelde gisteren terloops mede, dat de leden van de beheersraad voor de staalindustrie op 2 October benoemd zullen wor den. Ogenblikkelijk nam Churchill de handschoen op: een woordenduel met Attlee volgde, een motie van wantrouwen was weldra geformu leerd, en vóór het opgewonden Lagerhuis goed en wel van zijn ver bazing bekomen was stond het vast, dat Dinsdag het debat zou worden gehouden met als inzet het politieke leven van het kabinet-Attlee. Alle hens aan dek Ze snel ging dit alles in zijn werk, zó gretig ging Attlee in op Churchill's tegenuitdaging, dat het in politieke kringen de indruk wekte alsof de mi nister-president het opzettelijk op deze krachtmeting aanstuurde. Tevergeefs bezwoer de leider der liberale fractie, Clement Davies, de minister-president zich toch te be zinnen. Achtte ook de heer Attlee het niet van vitaal belang, gezien de in ternationale situatie, de eenheid zo veel mogelijk te bewaren? vroeg hij. Hij achtte het volkomen onjuist, een controvesiële kwestie als de naasting Zeer Eerwaarde heer L. van der Vrande De kolonel hoofdlegeraalmoezenier mgr. H. J. J. M. v. Straelen deelt aan het K.N.P. mede, dat op zijn voordracht met ingang van 20 Sept. a.s. is benoemd tot aalmoezenier bij het Nederlandse detachement van de Verenigde Naties, dat bestemd is voor Korea, de zeereerw. heer L. v. d. Vrande van de Congregatie van de Missionarissen van het H. Hart. Aalmoezenier v. d. Vrande is nu nog in Bergen op Zoom werkzaam. Alles wat de aalmoezenier nodig heeft voor zijn geestelijke functie wordt geheel verzorgd door Kath. Thuisfront. Maar de teerling was geworpen. Attlee antwoordde laconiek, dat zijn regering slechts uitvoert, wat het par lement al heeft aanvaard. (De betref fende wet heeft de beide Huizen al gepasseerd). Werkelijke eenheid zal alleen ontstaan, wanneer de heren Churchill, Davies en hun volgelin gen zich ten deze achter de regering scharen, vond Attlee. Indien de Labourregering Dinsdag wordt verslagen, zal Attlee de ko ning verzoeken, het parlement te. ontbinden. Binnen- drie weken zullen er dan nieuwe verkiezingen moeten volgen. Die mogelijkheid is zeer reëel, want enkele Labour-ministers ver toeven in het buitenland, weer an dere leden van het Lagerhuis zijn ziek. Vier koortsachtige dagen wach ten de Britse politici, want beide partijen hebben alle hens aan dek geroepen. Sir Stafford Cripps, met N.O.-delegatie (o.w. drie Labour-mi nisters) mag niet naar Lake Success gaan vóór de stemming en afwezig heid van een lid zal niet worden ge duld. En intussen bedraagt de zetel meerderheid van Labour op papier slechts zeven Naar een vredes verdrag met Japan Informele Amerikaanse besprekingen President Truman heeft gisteren het ministerie van Buitenlandse Zaken toegestaan informele bespre kingen te voeren over een vredes verdrag voor Japan met de andere leden van de Commissie voor het Verre Oosten. In zijn wekelijkse persconferentie deelde Truman verder mee, dat de V. S. ook de mogelijkheden onder zoeken van het beëindigen van de staat van oorlog met Duitsland. „Dit is echter een kwestie, die be handeld moet worden in nauw con tact met de ministers van Buiten landse Zaken van Engeland, Frank rijk en Rusland". Over Japan zei hij nog: „Het is lange tijd de mening van de V. S. geweest, dat het volk van Japan recht heeft op een vredesverdrag, dat het terug zal voeren in het ge zin der landen.'' In antwoord op een vraag, zei Truman, dat Rusland zeker zou worden gekend in de discussies van het Japanse verdrag Wanneer Rus land echter zou voortgaan met zijn ziekteverlof in het buitenland, wordt obstructie, dan zou hij zich daardoor teruggehaald, de vier man sterke U. niet laten weerhouden. Luchtmacht heeit alles „geneutraliseerd" De communistische troepen zijn volledig afgesneden van hun voorraad- bronnen, aldus heeft generaal Mac Arthur medegedeeld. De Amerikaan se „Superforten" waren, volgens hem „juist klaargekomen" met het af snijden van alle communistische toevoerwegen naar het Zuiden. Eerder op de dag was een rapport van do luchtmacht-generaal 0"Do- nell verschenen, waarin geconstateerd werd, dat vrijwel alle industriële doelen in Noord-Korea, die strate gisch van belang waren, thans „ge neutraliseerd" zijn, zodat er feitelijk geen doelen voor bombardementen meer te vinden waren. De comman dant van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten, Statemeyer, voegde hieraan toe. dat de aangewe zen doelen voor 75% zijn vernietigd. LANDINGEN VAN AMERIKAANSE EN ZUID-KOREAANSE TROEPEN. Volgens berichten uit Poesan en Tokio, uitgezonden door de New- Yorkse radiostations, zijn ook Ame rikaanse troepen geland op het eiland Wolmi nabij Intsjon. Tezelfdertijd voerden de Zuid-Ko- reancn te Intsjon, bijna dertig km. van Seoel, de voormalige Zuid-Ko- reaanse hoofdstad, een amphibie- landing uit. KIMPO DOOR STRIJDKRACHTEN DER V N. BEZET. Landstrijdkrachten der V-N. heb ben Vrijdag Kimpo en het vliegveld van deze stad bezet. Kimpo ligt ongeveer zestien km van Seoel, de voormalige Zuid-Ko- reaanse hoofdstad. TREINBOTSING KOSTTE MEN SENLEVENS. 32 Personen werden gedood en meer dan 40 gewond toen een dieseltrein tegen een troepen- trein botste bij Newcomerstown. in de Amerikaanse staat Ohio. De mees ten der slachtoffers waren militairen, die op weg waren naar een trainings kamp. Een luchtopname van de ravage. Vlot verloop De besprekingen over het Plan- Schuman lopen buitengewoon vlot en wij kunnen zonder aarzelen schrij ven, dat het Plan-Schuman in veilige haven is en dat de grote visie van deze Fransman verwerkelijkt wordt, aldus meldt een speciale verslagge ver van het N. v. d. D. uit Parijs. De technici hebben reeds op 31 Augustus hun besprekingen hervat over prijzen, investeringen, produc tie-programma's, sociale toestanden en tarieven. Men moet daar niet ge ring over denken, want al is het lo gisch, dat men niet alles vooruit kan zien, er wordt toch ernstig naar ge streefd om zoveel mogelijk technische kwesties behoorlijk in orde te heb ben, alvorens men het Plan-Schuman in werking wil laten treden. Men blijft het uiteraard betreuren, dat Engeland zich niet aansluit bij het Plan-Schuman. Toch zullen de zes landen (Frankrijk. België, Lu xemburg. Nederland Italië en West- Duitsland) alles in het werk stellen om een brug met Engeland in stand te houden. Het ziet er naar uit, dat, indien in Parijs de zaak in kannen en kruiken is, een delegatie naar Engeland zal vertrekken met de volledige tekst der overeenkomsten. Men zal dan de Engelsen voorstellen contact te hou den en zoveel mogelijk samen te werken. De gang van zaken wordt nu ver der als volgt: de experts streven er naar op 15 October hun- werkzaamhe den beëindigd te hebben. Men hoopt dan, dat de presidenten van de zes delegaties hun paraaf voor accoord kunnen zetten. Daarna wordt een ministercönfe- NIEUW MATERIAAL VOOR DE NEDERLANDSE SPOORWEGEN. De Spoorwegen gaan binnenkqpt nieuw materiaal in gebruik nemen. Het eerste exemplaar van het nieuwe type personenrijtuig, dat in Neder land werd gemaakt, is gereed geko men. Ook is er een nieuwe Franse lo comotief in Nederland gearriveerd. Op het ogenblik wordt er met het nieuwe materiaal proefgereden. Van het nieuwe model personen rijtuigen (boven) zullen 20 wagens tweede klas en 40 wagens derde klas in gebruik worden gesteld, ter wijl er bovendien 10 wagens gaan rijden, die voor de helft als bagage wagen dienst zullen doen en voor de andere helft als bar zullen worden gebruikt. In totaal zullen er 50 nieuwe Fran se locomotieven (onder) in gebruik worden genomen. Voorts hebben de rijtuigen tree plankverlichting, die door de deur automatisch bediend wordt. De twee de-klas rijtuigen zijn bekleed met groene trijp en de derde-klas met bruin leder. De gehele order moet in Mei 1951, met ingang van de nieuwe zomerdienstregeling, afgeleverd zijn. Dat is het tijdstip waarop ook de Twenthe-lijn geëlectrificeerd zal zijn. Alle zeventig rijtuigen, dus ook de restauratiewagens, zijn bestemd voor de electrisch getrokken expres-trei nen op de lange afstand trajecten tussen het Westen des lands en Maastricht, Twenthe, Groningen en Leeuwarden. De electrificatie van de lijn naar het Noorden zal naar verwacht wordt in Mei 1952 zijn voltooid. PLOJHAR TE BERLIJN. In Rooms-Katholieke kringen Berlijn vreest men, dat de aankomst van Josef Plojhar te Berlijn, waar hij het vijfde jaarcongres van de Oost-Duitse christelijk-democratische partij (CDU), dat Vrijdag geopend is, bijwoont, het sein is voor het be gin van een nieuwe aanval op de Rooms-Katholieke Kerk in Oost- Duitsland. Plojhar is, zoals bekend, de door de Paus geëxcommuniceerde priester, die een scheiding teweeg bracht in de Rooms-Katholieke Kerk in Tsjecho-Slowakije. jWatia'd HenhemeCapneming. Men is te Roir/e algemeen van me ning, dat de autoriteiten van het Vaticaan door het overgrote aantal pelgrims gedwongen zullen zijn om aan de H. Vader voor te stellen de plechtigheden van de dogma verkla ring van Maria Tenhemelopneming op November a.s. te verrichten op het trappenbordes van de St. Pieter en wel voor af na de Pausmis in de St. Pieter, die hoogstens 50.000 gelo vigen kan bevatten. Zoals het KNP reeds heeft bericht, verwacht men, dat Z.H. de Paus na de algemene audiëntie op Zaterdag 28 October in de St. Pieter niet, zoals geduren de de laatste maanden de gewoonte was, naar Castelgandolfo zal terug keren, doch het verblijf in Zijn zo merresidentie als beëindigd zal be schouwen. Op 30 October immers houdt de H. Vader het Geheim Consistorie voor het college van Kardinalen om Hunne Eminenties Zijn voornemen mede te delen de TenHemelopne- ming van Maria op 1 November a.s. tot dogma te verklaren. Na de con sistoriale allocutie, die over dit dog ma zal handelen en in het latijn door de H. Vader zal worden uitge sproken, zal de H. Vader ook de namen van aartsbisschoppen en bis schoppen voorlezen, die door Hem na het laatst gehouden Consistorie in het voorjaar van 1947 zijn be noemd. Men verwacht, dat aan dit Consistorie door ongeveer 40 kardi nalen zal worden deelgenomen. Karei Stevens gewond? Voor de opname van de film „Quo vadis" te Rome zijn leeuwen nodig, in verband waarmee enige leeuwen temmers aanwezig zijn. Gisteren heeft één van deze leeuwen bij het voederen amok gemaakt en een dompteur gewond. De dompteur kwam een kooi binnen, waarin zich twee leeuwen en een leeuwin be vonden. Hij had stukken vlees bij zich, waarvan hij enkele delen aan een paar leeuwen gaf. Het derde dier kon blijkbaar niet zolang wachten tot ook hij zijn portie kreeg en pro beerde zijn deel te bemachtigen. Daarbij raakte hij de dompteur, die door krabben en bijten van de leeuw werd gewond. Volgens de eerste be richten zou de gewonde dompteur de Nederlandse leeuwentemmer Karei Stevens zijn, doch volgens andere berichten zou niet Stevens maar een Hongaar, Skolany, gewond zijn. rentie gehouden waarvan verwacht wordt, dat zij een zeer vlot verloop zal hebben en dan moet het Plan- Schuman door de volksvertegenwoor digingen worden aangenomen. Ge zien de verhoudingen in de zes lan den is het zeer onwaarschijnlijk, dat welk parlement ook het zal verwer pen. Indien men bedenkt, dat Schuman zijn idee lanceerde op 9 Mei, kan men over het tempo, waarin gewerkt wordt, tevreden zijn. - Met vallen en opstaan worden idea len verwezenlijkt De Europese Be talingsunie en het Plan-Schuman Audiëntie voor tabakkers Z. H. de Paus waarschuwde Don derdag het rokende deel van de mensheid om het verbruik van ta bak in overeenstemming te houden met hun lichamelijke en geestelijke gezondheid en met de inhoud van hun beurs. Hij sprak deze woorden tegen over 200 afgevaardigden van 31 lan den, die deelnemen aan de eerste na-oorlogse internationale tabaks conferentie, welke in Rome wordt gehouden. Ook wees hij de afge vaardigden er op, dat het hun taak is er op toe te zien dat de kwade invloeden van de tabak op rokers tot een minimum worden beperkt. Sprekend in het Frans merkte de Paus op, dat sommigen verbaasd zouden zijn, dat hij een audiëntie had verleend aan de tabaksindustrie „Wij hebben er in toegestemd, maar met terughouding. Terwijl wij er kennen, dat de Kerk geen direct gezag heeft in zake tabaksvraag stukken, vragen wij ons af, of er niet een bijzonder aspect is, waarin zij een woord kan meespreken, een aspect, dat overduidelijk een gees telijk karakter draagt?'* „Dit aspect is dubbel: ten eerste moeten de vergiftiging en andere ongelukken, die maar al te vaak de algemene gezondheid van de roker aantasten, tot een minimum worden beperkt." „Ten tweede is het de plicht van allen er op toe te zien, dat zij het gebruik van tabak binnen zodanige grenzen houden, dat het geen kwa de invloed kan hebben op hun ge- zijn de pijlers, waarop het economisch zondheid, hun economische capaci- één geworden West-Europa komt te teiten en hun sociale en individuele rusten. I verplichtingen." Het Duitsland-probleem nog niet opgelost DE DRIE MINISTERS van buitenlandse zaken van de Westerse Grote Drie hebben te New-York geen volledig accoord bereikt over het al dan niet opnemen van Duitse strijdkrachten in de verdediging van de Atlantische Unie. Een tweede probleem, waarover de ministers het niet eens konden worden is de vraag: moet men de Chinese communist Mao tse Toeng als een volledige satelliet van de Sovjet-Unie beschou wen of heeft Peking alle deuren voor een verstandhouding met het Wes ten nog niet gesloten. Van het antwoord op deze vraag zal afhangen, welke houding de Westerse Grote Drie in de toekomst zullen aannemen tegenover de Chinese nationalist,, Tsjang kai Sjek. BEREIKTE ACCOORDEN. Wanneer vandaag de twaalf minis ters van buitenlandse zaken van de Atlantische Unie bijeenkomen, dan krijgen ze dus als volledige accoor- den tussen de Grote Drie voorgelegd: de centralisatie van de West-Europe- se verdedigingscentra Noord, Cen trum en Zuid; de benoeming van een opperbevelhebber voor de strijd krachten van de landen van de At lantische Unie, en de versterking van de West-Duitse politie. Het verzoek van Turkije om in het verdedigingssysteem van de Atlanti sche Unie te worden opgenomen, hebben de 3 ministers niet ingewil ligd. Zij erkennen echter wel, dat de veiligheid van Turkije ondeelbaar verbonden is met de veiligheid van West-Europa. Om Turkije toch indi rect in het Atlantische veiligheids systeem op te nemen, hebben zij er de oplossing voor gevonden: het Turkse opperbevel zal nauw contact onderhouden met de (nog te vor men) Atlantische generale staf en in geval van agressie automatisch de steun van de Atlantische Unie krij gen, omdat het een verdrag van bondgenootschap met Engeland heeft. Bevin heeft voorgesteld de ver bonden Atlantische legers de „strijd krachten van de vrije wereld voor de verdediging van Europa" te noemen. Gisteravond tegen halfzes hebben de ministers hun besprekingen ge staakt. Zij zullen "Maandag weer bijeenkomen na de conferentie van de ministers der Atlantische Unie. MINISTER STIKKER IS GEMATIGD OPTIMISTISCH. Bij zijn aankomst te New York voor de bijeenkomst van de Noord- Atlatische Raad heeft mr. D Stikker, de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, verklaard, dat Nederland herbewapening van Duitsland als noodzakelijk aanvaardt, zo meldt Reuter. „De Duitsers moe ten hun deel van de last dragen", al dus de minister. Minister Stikker zeide, dat de meeste mensen in Europa niet in een onmiddellijke nabijheid van een alge mene oorlog geloven. „Persoonlijk geloof ik niet, dat Rusland op het ogenblik een openlijke oorlog wil en wij geloven, dat wij nog tijd hebben om ons voor te bereiden". De Amerikaanse Senaat heeft gis teren een noodwet op de defensie goedgekeurd. Op grond van deze wet zal een bedrag van 17.192.000.000 dollar besteed worden voor vergro ting van de militaire macht der Ver enigde Staten en de bewapening van de bondgenoten tegen communisti sche agressie. In 't wetsvoorstel is 11.736.000.000 dollar uitgetrokken voor de opbouw van het Amerikaanse militaire ap paraat en 4.000.000.000 dollar voor de bewapening van andere vrije landen. Het Engelse Lagerhuis heeft het bewapeningsplan van de regering, waarmee 3.6 milliard pond sterling is gemoeid, goedgekeurd. Tot dit plan behoort de verlenging van de dienstplicht van 18 maanden tot 2 jaar. Minister Shinwell heeft gister avond in het Lagerhuis onthuld, dat de 60 Europese divisies, waarom Churchill vorige week gevraagd heeft, weliswaar in 1951 nog niet be schikbaar kunnen zijn, doch ten naaste bij het doelwit vormen voor 1953 en 1954. De derde divisie, die Engeland naar Duitsland stuurt, zal in Maart 1951 scheep gaan. Anthony Eden vroeg de min. van Defensie, of hij deze Britse bijdrage voldoende acht in het licht van wat de Fransen met hun tien divisies en wat andere landen doen. „Ik weet beter dan wrie ook, wat de geallieerden van de Western Union van ons verlangen", antwoord de Shinwell. „De 20 divisies, die Frankrijk heeft toegezegd zijn ook pas in 1953 beschikbaar. Bovendien heeft het geen zin, landstrijdkrach ten uit te rusten die men niet vol doende steun in de lucht kan geven. Als de nood aan de man zou komen, zou Engeland in de loop van het volgende jaar tien divisies ter be schikking hebben". Naast de twee bataljons, die thans op Korea vechten, zal Engeland over enkele weken nog een brigadegroep sturen (Reuter). KoJiAe.it Barmhartigheid is een groots woord: breng het in uw leven.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1