*4 Kanonvuur op het beleid van Minister van Oorlog Minister Mansholt over voedsel-schaarste de Koffie opnieuw duurder Generaal Smuts herdacht in de Tweede Kamer DAMP0 DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tweede Kamer K.V.P. geeft vier maanden bedenktijd De Tweede Kamer heeft gister middag een aanvang gemaakt met de algemene beschouwingen over de Begrotingen 1950 van de departe menten van Oorlog en Marine. Bezorgdheid. De heer FENS (KVP) merkt op dat bezorgdheid aanleiding is tot de grote belangstelling, met welke de behandeling dezer begroting is tege moet gezien. De bezorgden willen van hun lei ders de klare feiten horen. Spr. vraagt of de leiders duidelij ke taal hebben gesproken, zoals Churchill destijds? De bezorgden willen van de minis ter vernemen hoe ernstig de toe stand is. De verhouding tussen totalitaire en democratische staten is niet gun stig voor de laatste, merkt spr. op. Het Westen zal alles in het werk moeten stellen om een macht op de been te brengen tegen de dreiging. De Atlantische volkeren moeten alle kansen grijpen om het poten tieel op te voeren. De pacten moet men nu durven te verwezenlijken. Een Atlantisch leger zou spr. nog beter achten. Dat moet een leger zijn, waarbij ook Duitsland is aange sloten. Duitslands belang. Duitslands belang is, dat het be schermd wordt tegen de dreiging uit het Oosten. Dat kan door uitbreiding van het politie-apparaat. Het gebrek aan divisies moet worden aangevuld door krachten uit het Westen. Duits land heeft de verplichting mee te werken aan de verdediging van West-Europa. Deze kan geschieden door de tekorten aan te vullen door West-Duitse divisies, maar onder West-Europees of Atlantisch gezag. Wat de kwestie van samenvoeging der Departementen van Oorlog en Marine betreft zegt spr., dat hem nog niet duidelijk is wat de minister wil en of hij zijn plannen wil doorzetten. In het beleid ten aanzien van ho gere legerleiding voelt spr. aarze ling. Het gechangeer met de status van de kwartiermeester-generaal aeht hij hoogst ernstig. Sprekers fractie is bereid offers te brengen voor de defensie, maar al leen als er een organisatie aanwezig is, welke de juiste besteding der gel den waarborgt. De verlenging van de dienst plicht. Het beleid ten aanzien van de ver lenging van de dienstplicht acht spr. niet juist. Engeland en Frankrijk gaan wel over tot verlenging. Hier wil men zich beroepen op buitenge wone omstandigheden, op grond waarvan de dienstplichtigen maanden langer in dienst kunnen worden gehouden. Het ware z.i. be ter te komen tot een wettelijke ver lenging van de diensttijd tot acht tien maanden; dan weten de mensen waar zij aan toe zijn. Degene, die de leiding zal hebben bij de opbouw die noodzakelijk is, moet beschikken over doortastend heid. Over vier maanden zal men de minister hier weer ontmoeten en dan zal moeten blijken of hij door tastendheid en organisatievermogen heeft getoond. Wanneer de militaire adviseurs van de minister niet goed zijn, is er maar één oplossing: dan moet de mi nister zich van hen ontdoen. Een woord van diep respect voor de uit Indonesië gerepatrieerde mi litairen zegt spr. op zijn plaats te achten. Spr. herinnert er aan, dat de Ka mer gevraagd heeft om een uiteen zetting van het beleid ten aanzien der defensie; op zeer belangrijke punten heeft de Minister de Kamer in zijn defensienota niet kunnen in lichten. De vliegtuig-ongelukken. Spr. is het met de minister eens, dat vliegtuigongelukken te voorko men zouden zijn geweest bij grotere zelftucht. Voor de tucht vraagt hij de bijzondere aandacht. De Minister heeft medegedeeld, dat op het hoofdkwartier van de generale staf 472 personen aanwezig zijn. Wanneer daar eens een efficien- cy-onderzoek werd ingesteld, zou op de begroting een lager getal pa- raisseren. Er zijn jonge majoors die de hogere krijgsschool hebben ge volgd, die daar werk doen, dat heel goed kan geschieden door een goede adjudant-onderofficier of sergeant majoor. De Nationale Reserve acht spr. een niet te missen orgaan, dat de steun verdient. Tegen de opleiding van de S.R.O. (School voor Reserve-Officieren) ontwikkelt hij tal van bezwaren. De adspirant-beroepsofficieren moeten z.i, rechtstreeks naar de K.M.A. ge zonden worden. Met aandrang vraagt hij herstel van het morele onrecht, de onder- offcieren aangedaan. Wat de Begroting van Marine be treft zegt de heer Fens, dat zijn frac tie zich kan verenigen met het be lied, zoals dat in die begroting is omschreven. Als hij echter nagaat de vele taken, die de marine zijn toe bedeeld, vraag hij zich af of men niet te veel hooi op zijn vork neemt ook met het oog op de materiaal sterkte. Z.i. behoort men minstens twee vliegkampschepen te hebben; waar om bepaalt de minister zich tot één zodanig schip? Het aantal onder zeeërs is te gering meent spr. Een snelle en effectieve bewape ning is 't minste van twee kwaden, waartussen gekozen moet worden. Eendracht en doorzettingsvermogen zijn nodig om te voorkomen dat de vijand binnenkomt via verminde ring van het levenspeil. De heer BRUINS SLOT (AR.) be spreekt de internationale aspecten van de defensie. Het is een eis, dat de Minister het volle vertrouwen der Kamer geniet. Spr. heeft niet het gevoel, dat de Minister de zaken inderdaad be heerst. Zijn beleid laat wisselvallig heid en besluiteloosheid zien. Over het beleid van de Minister wat de internationale samenwerking betreft, verkeert spr. in grote zorg. Haalt de minister er wel uit wat er uit te ha len is? Van een werkelijke concrete voor bereiding van dit debat is geen spra ke geweest door de wijze, waarop de minister reagèerde op opmerkingen in het voorlopig verslag. Dat vervult spr. met zorg. Bij de voortzetting van de behan deling der begroting 1950 van het landbouwegalisatiefonds in de Twee de Kamer, heeft minister Mansholt, de Dinsdag bij de algemene beschou wingen gemaakte opmerkingen be antwoord. In verband met de bezwa ren tegen de late behandeling merkte hij op, dat de begroting onderhevig was aan wijzigingen wegens veran derde prijzen op de wereldmarkt en zo zal ook de begroting voor 1951 on der voorbehoud van wijziging moeten worden behandeld. Op de kwestie der subsidies ging hij niet diep in, omdat het vraagstuk van lonen en prijzen en prijsbeheer- sing volgende week aan de'orde zal komen. Hij verklaarde zich bereid meermalen overzichten te verstrek ken omtrent hetgeen is besteed aan consumentensteun en omtrent wat de landbouw is ten goede gekomen. Een scheiding in een landbouw- en consumentenfonds vond hij bezwaar lijk. Ten aanzien van de boterprijs deel de hij mede, dat deze gebaseerd is op een melkprijs van 18 cent. De mar- garineprijs is gebaseerd op de prij zen der vaste grondstoffen, welke wisselen. De margarineprijs kon op hetzelfde niveau worden gehouden en er worden maatregelen getroffen, dat hij niet stijgt. Het verlies op de naar Engeland geëxporteerde boter is 95 cent per kilogram. Voorts deel de spr. mede, dat op het varkens vlees voor Duitsland een exporthef fing van 1.10 wordt gelegd, tenein de de prijzen in ons land op een re delijk niveau te houden. Ten aanzien van onze export verklaarde de mi nister, dat deze goed loopt en dat er geen vrees voor ernstige stagnatie is. Er worden pogingen gedaan om in West-Europa te komen tot een sta biele landbouwontwikkeling. Het vetgehalte der consumptiemelk moet z.i. op 2Yi pet. worden gehandhaafd. Verhoging tot 3 pet. zou de prijs der melk met 2 cent doen stijgen, waar door de consumptie zou kunnen dalen. De regering is bereid steun te ver lenen aan fondsvorming ten einde tot stabilisatie der aardappelprijzen te geraken. De minister deelde mede, dat voor het volgende voorjaar maximumprij zen voor detaillisten zullen worden vastgesteld en dat de regering voor nemens is in de herfst ongeveer 150.000 ton aardappelen uit de makrt te nemen en deze gedurende de win ter te bewaren. Over de verbouw van gerst en tar we zullen maatregelen worden geno men; het beraad is nog gaande. De veevoedersubsidies moeten voorlopig nog worden gehandhaafd. De regering volgt nauwlettend de ontwikkeling in de koudegrondtuin- bouw, welke ook haar met zorg ver vult. Gewenst is, dat de suikerbieten teelt wordt uitgebreid. Voor ongerust heid over de suikersituatie bestaat geen enkele reden. De subsidieverlening op koffie zal worden beëindigd. Rekening moet worden gehouden met verhoging van de prijs. De distributie van koffie zal moeten worden gehandhaafd. Er is voorraad tot 1 Januari 1951. De begroting is na re- en dupliek zonder hoofdelijke stemming aange nomen, met aantekening, dat de fractie der C.P.N. geacht wilde wor den te hebben tegengestemd. Prijsstop voor margarine Minister Mansholt heeft gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de subsidieverlenging op koffie zal worden beëindigd. In verband hier mede moet rekening worden gehou den met een nieuwe prijsverhoging. De distributie van koffie zal worden gehandhaafd. Er is momenteel voor raad tot 1 Januari,. 1951. De minister heeft voorts bekend gemaakt, dat de regering een prijs stop voor margarine heeft afgekon digd. Het prijsniveau is vastgesteld op dat van 8 September jl. Ook deelde de heer Mansholt me de, dat volgend jaar maximum-prij zen voor aardappelen zullen worden vastgesteld. PRINS ZAL ONDERSCHEIDINGEN UITREIKEN. Prins Bernhard zal morgenochtend elf uur, namens de Koningin, in het paleis op de Dam 150 onderscheidin gen uitreiken aan personen, die be horen of behoord hebben tot de koopvaardij, de Koninklijke Marine, het voormaligè KNIL, de Kon. Landmacht en het Rode Kruis. Uit gereikt zullen worden bronzen leeu wen, bronzen kruisen en kruisen van verdienste. lUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllU 4„ifauna Muzikaal Men" 1 Tot 16 September - 'b middags en 's avonds - dansmuziek door het ver maarde Deense Dans- orkest van PETER RASMUSSENS V V 7aun&> Uniek in de rcereld ALPHEN A/O RUN Zaterdag 16 September optreden van het be kende dansorkest „The Ramblers", met voll. ZZ bezetting, o.l.v. THEO 5 UDEN MASMAN 'i 1111111111111111111111111111111 i 111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111F Bij het begin van de vergadering van de Tweede Kamer, heeft de heer Kortenhorst gistermiddag de vol gende herdenkingsrede uitgespro ken: „Het overlijden van generaal Smuts op tachtigjarige leeftijd kan ons niet onbewogen laten. Bij drie gelegenheden in het bij zonder heeft het Nederlandse volk op niet te miskennen wijze zijn sym pathie en bewondering voor hem ge toond. Tijdens de boerenoorlog in 1899 wij ouderen herinneren ons dat nog levendig uit eigen ervaring was zijn naam samen met die van Kru- ger, De Wet, Botha en zoveel ande ren, het symbool van vrijheidsliefde, ridderlijkheid en moed. Na de Vrede van Versailles was hij een der invloedrijke staatslieden die de Nederlandse rechten op inte grale handhaving van onze lands grenzen krachtig en met succes heeft verdedigd. In de oorlog van 1940'45 heeft hij als opperbevelhebber van de Zuid-Afrikaanse strijdkrachten en als vooraanstaande figuur in het „British Empire' 'een ruim aandeel genomen in het verslaan van onze gemeenschappelijke vijand. Niet alleen volksheld, veldheer en HOLLANDS ROSARIUM TE STRAATSBURG. In de tuin bij het gebouw van de Raad van Euorpa te Straatsburg zal een Hollands rosarium worden aan gelegd. Het initiatief tot dit plan is van de afdeling Naarden-Bussum van de Koninklijke Nederlandse maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Het rosarium zal wor den gesticht van het geld, dat bij de afdeling is binnengekomen door de actie „Bloemen, tolk onzer dank baarheid". Deze actie was op touw gezet om met het ingezamelde geld een rozen tuin in Stockholm aan te leggen, als teken van dankbaarheid voor de in de hongerwinter ontvangen hulp. Zwe den yond echter, dat er maar eens een einde moest komen aan het uiten van dankbaarheid en zo bleef Naar den-Bussum met het geld zitten. Nu heeft de som van ongeveer achtdui zend gulden tenslotte toch zijn be stemming gevonden. FAILLISSEMENTEN IN AUG. GESTEGEN. Het aantal faillissementen was in Augustus-jl. belangrijk hoger dan in Juli. Uitgesproken werden nl. in Augustus 135 faillissementen tegen 117 in Juli, 190 in Juni en 149 in Augustus 1949. Sedert 1 Januari van dit jaar zijn in totaal 1108 faillisse menten uitgesproken tegen 960 in de overeenkomstige periode van 1949. Volgens een opgave van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel beliep het aantal faillisse menten in de provincie Noord-Hol land (excl. Amsterdam) 24 (v.m. 20, v.j. 15), Amsterdam 22 (18, 28), Zuid- Holland (excl. Den Haag en Rotter dam) 8 (11, 9), Den Haag 5 (13, 8), Rotterdam 13 (10, 20), Prov. Utrecht 12 (9. 13), Gelderland 16 (2, 13), Noord-Brabant 16 (20, 19), Limburg 3 (7, 9), Zeeland 1 (nihil, nihil) Friesland 3 (6, 5), Groningen 2 (ni hil, 6), Drente 3 (nihil, nihil) en Overijsel 7 (1, 4). IJl .VI L J.l (nMAÜie^t Uur stoutste ue/uirackUn^e fZ.-/oer literflesfrcuupt Uw cuLttkelier. staatsman in eigen land, maar ook als internationale figuur is hij een voorbeeld geweest van wijsheid door over tegenstellingen heen een ver zoening tot stand te brengen tussen vroegere vijanden. Nederland is niet in gebreke ge bleven na de bevrijding generaal Smuts met grote hartelijkheid en dankbaarheid in te halen. In deze zelfde zaal heeft hij op 11 October 1946 het woord gevoerd voor de verenigde vergadering der Staten-Generaal, terwijl terzelfder- tijd H. M. de Koningin hem het Grootkruis van de Nederlandse Leeuw verleende en onze oudste universiteit, die te Leiden, hem het eredoctoraat in de rechten toeken de. Bij zijn overlijden buigen wij in gedachten vol eerbied en erkente lijkheid het hoofd over zijn graf en smeken wij de almachtige God Zijn dienaar genadig te zijn. Nederland zal generaal Smuts nooit vergeten". Suikergoed in vlammen De suikerbakkerij van de heer W. C. J. van Huystee, gevestigd Zuid- dijk 279 te Zaandam is gisteravond in vlammen opgegaan. Ongeveer een half uur nadat de heer Huystee de fabriek verlaten had, ontdekte de eigenaar van het pand brand. Daar alleen de voorgevel van steen was opgetrokken en de zij- en achterwan den uit hout samengesteld waren, brandde het geheel weldra als een fakkel. Een grote voorraad goederen, die de heer Huystee voor Sint Nico- laas ingeslagen had, ging verloren. In het achterdeel van het pand had de eigenaar, de heer Bouwknegt, nog een compressor staan ter waarde van 1200 gulden. Ook deze werd een prooi van de vlammen, Zowel de opstallen als de goederen waren ver zekerd. Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va- der, Moeder en kind. Redemptoristen aanvaarden nieuw gebied in Brazilië De Generaal van de Redemptoris ten, dr. L. Buys heeft aan de Neder landse Provincie opdracht gegeven een nieuwe Vice-Provincie te begin nen in Noord-Oost Brazilië ten einde ook daar te helpen voorzien in de grote nood der zielen, ontstaan door het nijpend priestergebrek. Tot eerste Provinciaal, belast met de vorming van deze nieuwe Vice- Provincie van het Noord-Oosten werd benoemd pater Ch. Donkers, 'sinds 1936 Provinciaal over Nederland. Brazilië is voor hem geen onbekend land, aangezien hij er reeds werk zaam was van 19251935 als profes sor aan het Klein-Seminarie in de staat Minas Geraes. Bovendien hield hij er in 1947 visitatie in de Provin cie van Sao Paulo en Rio de Janeiro. MARKT VAN T.B.C.-VRIJ VEE TE HOORN. Naar we vernemen zal te Hoorn op 7 October de eerste markt van t.b.c.-vrij vee worden gehouden. Het ligt in de bedoeling deze markt, (een primeur voor Noord-Holland, ver volgens te houden op elke eerste Zaterdag van de maand. Alle betrok ken instanties hebben haar medewer king toegezegd. Het vervoer van de dieren zal geschieden in wagen die onder toezicht van de provinciale gezondheidsdienst voor dieren zijn gedesinfecteerd. Er mogen alleen runderen met witte of wit-groene certificaten worden aangevoerd. DERTIEN KILO GOUD IN SMOKKEL VAKKEN. Een passagier van de Nieuw Am sterdam, een uit Oostenrijk afkomsti ge Amerikaan, bleek dertien kilo goud bij zich te hebben, die op het ogenblik een waarde van ongeveer 90.000 gulden vertegenwoordigt. De man, die in verzekerde bewaring is gesteld, had de kostbare smokkel waar verborgen tussen de dubbele wanden van drie koffers. Ook onder zijn kleren trof men een kleine hoe veelheid aan. De douanerecherche- dienst heeft het metaal in beslag ge nomen. Men vermoedt, dat er verband be staat tussen deze smokkelarij en eni ge soortgelijke overtredingen, die in het verleden zijn begaan. AMBTENARES MAAKTE ZICH AAN OPLICHTING SCHULDIG. Voor de Rotterdamse rechtbank heeft terechtgestaan de 26-jarige mej. A. J. C. H. E„ adjunct-commies te Maasland. Zij werd er van ver dacht enige inwoners van Maasland te hebben opgelicht voor totaal 3200. Ook zou zij 18 pakketten, die door de vereniging „De Jonge Kerk" en de Veilingvereniging Maasland voor Maaslandse militairen in Indo nesië waren geschonken, hebben ver duisterd, evenals het geld, dat voor de vracht was bestemd. De gemeen te-secretaris van Maasland, die als getuige optrad, verklaarde, dat zij haar verloofde f 5000 zou hebben ge geven. Wel heeft zij enkele gedupeer den, aldus deze getuige, geld terug betaald. De eis luidde één jaar gevange nisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Verder vroeg hij onmiddellijke inhechtenis neming, waartoe de rechtbank be sloot. Uitspraak over veertien dagen. TEGELTABLEAU VOOR KON. MARINE. In de hal van het Koninklijk mari ne-instituut in Den Helder zal van daag een tegelpaneel worden ont huld als blijvende herinnering aan hetgeen de Kon. marine voor ons va derland deed. Dit tegeltableau is aangeboden door de Koninklijke Nederlandse vereni ging Onze Vloot en is een geschenk van haar en het Nederlandse volk. Het tableau stelt voor de Neder landse leeuw, zich verdedigend tegen een driekoppige adelaar, Duitsland, Italië en Japan. TAAIE BEVERRAT. Een landbouwer uit Heel, bij Roer mond, zag gisteren in een beekje een dier zwemmen d,at. hij niet kende Hij nam een riek en wierp die het beest in de rug. maar dat haalde niet veel uit, waht het zwom met riek en al rustig door. De "boer, die bang was zijn riek kwijt te raken, sprong in het water en trok riek, en beest op het droge. Het bleek een beverrat te zijn van een soort, dat alleen in de'moe rassige streken van Noord-Amerika voorkomt. Het dier had van kop tot staat een lengte van 87 cm. en woog vier kilo. BEURS: VAST MAAR KALMER. Toen gistermorgen de koersen van de niet-officiële voorbeurs be kend werden, zag het er naar uit, dat gistermiddag aan de effecten beurs weer behoorlijke koersstijgin gen zouden worden geregistreerd. Deze verwachting is niet ten volle uitgekomen. Weliswaar was de on dertoon van de markt opnieuw vast, maar een opmerkelijke koersstijging, zoals b/v. van jl. Maandag, heeft zich niet voorgedaan. Hoe het zij, inmid dels duurt de inflationistische ten- denz onverminderd voort en blijven de kopers op de aandelenmarkt belangstelling aan de dag leggen. Daarentegen is de kooplust voor de guldensleningen op de beleggings- markt slechts zeer klein; de koersen kunnen zich daar dan ook slechts met moeite handhaven en de omzet ten zijn gering. Dat er groter activiteit op de aan delenmarkt blijft bestaan, blijkt wel uit de dagomzet, die Dinsdag ruim 2.7 millioen bedroeg. DE DODE VAN BRAZILIË V Door: A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 2) Alarm maken zou niet hebben gebaat Oom Thomas en zijn knecht waren oud, en de dief zou zich met zijn buit uit de voeten hebben ge maakt, voordat zij op de been' wa ren. Maar, een schot, óf zelfs al leen maar een dreiging met de re volver, zou een heel ander en on middellijke uitwerking hebben. Nelly nam langzaam, voorzichtig en. naar zij overtuigd was, onhoor baar een zittende houding aan, en tastte even voorzichtig naar de knop der lade van het nachttafel tje. Maar nog had zij de knop niet aangeraakt, of van schrik stolde haar het bloed in de aderen. Achter het scherm had iemand haar toegeroepen: „Halt! Wat doet u? Denkt u mis schien dat wij geen revolvers heb ben en ons eenvoudig zullen laten doodschieten?" „Wijdus waren er meer dan één, en zij hadden óók vuurwapens Dit benam Nelly wel is waar in genedele de moed, doch deed haar toch 'ns rustig nadenken. Zij was aan haar juwelen, doch méér nog aan haar leven gehecht; dus had zij niet te kiezen Niettemin vroeg zij, in de hoop, dat moed en vastberadenheid mis schien de dieven zouden afschrik ken: „Wie ben je en wat heb je hier te maken? Als ik op de schelknop drukt naast mijn bed, komt heel het huis op de been, en word je.... Och voor die twee oude mannen zijn we niet bang en bovendien be vindt zich de schelknop niet bij uw bed, maar naast de deur. In alle ernst geef ik u de raad, juffrouw, de deken over uw hoofd te trekken en een half uur lang niet de minste beweging te maken, anders zoudt u ons dwingen tot iets, dat wij gaarne zoiHen vermijden. Wij zijn met drieën, en als u zich niet heel stil houdt, moeten we u van kant maken. Begrepen?" Ja. Welnu? En Nelly, die voelde, dat de on zichtbare spreker- niet scherste, trok de deken over haar hoofd en ver roerde zich niet meer. Eindelijk waagde zij het, een tipje van de deken op te lichten. Het sloeg vijf uur op de pendule. Waren zij weg? Alles was stil en donker in de kamer. Donker wat bewees, dat de vensterluiken weer gesloten wa ren. Ja, zij moesten weg zijn. Nelly sloeg de deken helemaal weg en sprong uit het bed. Het Ja panse scherm stond nog vóór het bureau als bewijs, dat iemand in de kamer was geweest; anders zou Nelly waarschijnlijk hebben ge loofd, dat alles maar een droom was geweest. Want overigens was in de kamer niet de minste wanorde te bespeuren. De twee vensters en ook de lui ken waren gesloten. Nelly maakte ze open, om het licht binnen te la ten, en trok de lade van haar da mesbureau open. Ook daar scheen alles in orde te zijn, en wat Nelly verbluft deed staan het geld lag op zijn gewone plaats en niet één kleinood ontbrak in het kistje. Doch men zag, dat vreemde han den de inhoud hadden doorwoeld en op het niet met een tapijt be dekt gedeelte van de parketvloer be merkte Nelly zeer duidelijk voet sporen. Zij zorgde die sporen niet aan te raken en begaf zich naar de be lendende kamer, waar het telefoon toestel stond om de politie te ver wittigen. II. Martin Klockmann, sinds vele ja ren in dienst bij Lindweg, placht om zes uur op te staan, om de schoenen van zijn meestler te poet sen. Was dat werk gedaan, dan voorzag hij de keukenmeid van hout en kolen en bracht vervolgens de eetkamer en het bureau van z'n meester in orde. Om half acht was dat werk klaar Dan ging Klockmann in de ontbijt kamer de tafel dekken. Maar juist toen hij die morgen zijn slaapkamertje verliet, werd driftig en hard aan fte schel der voordeur getrokken. Hij maakte zich boos over het rumoer dat heel het huis uit de ver kwikkende slaap moest wekken, maar ging toch opendoen. Buiten stonden twee heren ver gezeld van een politieagent. Wij komen voor de inbraak, zei een der heren. Dit is toch de villa van kolonel Lindweg? Ja, dit is de villa van kolonel Lindweg, stotterde Martin; maar hier is geen inbraak gepleegd. Ik weet er niets van. De heren moeten abuis hebben Nelly kwam opdagen. Snel kwam zij op de heren toe en gaf met een beweging van de hand Klockmann te kennen, dat hij zich zou verwijde ren. Neen heren, zei de jonge dame U is niet abuis. Ik ben Cornelia Lindweg, de nicht van de kolonel, en heb u getelefoneerd. Het is in mijn slaapkamer, dat men heeft in gebroken. Komt binnen, heren. Klockmann, die alles had gehoord, stond als door de bliksem getrof fen. Moest hij eerst Anna, de keu kenmeid of de kolonel gaan zeggen, dat er, zonder dat men iets ervan had bemerkt, inbraak was gepleegd! In dit geval meende hij, moest de kolonel de voorrang hebben. Hij ijlde de trap op, begon op de deur van zijn meester te trommelen en schreeuwde hem tegelijkertijd reeds het nieuws toe. De kolonel, een corpulent heer van 67 jaar, verschrok natuurlijk niet weinig, hij riep om zijn kleren en schoenen, die hem door Klock mann in een ommezien werden ge bracht en begon toen met zenuw achtige haast aan zijn toilet. Het spreekt van zelf dat, juist door die zenuwachtigheid de operatie veel meer tijd dan gewoonlijk vergde. Toen hij eindelijk gereed was en de trap afliep, kwam zijn nichtje hem glimlachend tegemoet in de vestibule. Goede morgen oom. Wat is u vandaag vroeg op. Natuurlijk! Als men zo iets verneemtWederkerig goede morgenDoch waar zijn nu de politiebeambten? Al weg. Zij hadden eenvou dig het toneel van de misdaad in ogenschouw te nemen, enige voet stappen na te gaan en te luisteren naar wat ik hun vertelde. Er is dus werkelijk inbraak gepleegd? En bij jou? Ja natuurlijk, anders zou ik niet aan de politie hebben getelefo neerd. En je hebt geen alarm gemaakt kind? Waarom niet? Wel, omdat ik geen lust had mijn jong leven er bij in te schieten En zij vertelde de oude heer kalm en zakelijk het gebeurde. De kolonel keek haar half verbijs terd, half bewonderend aan. Ik weet niet, wat jij voor een meisje bent, Nelly. Een ander zou van schrik in zwijm zijn gevallen. En jij was je werkelijk niet bang?

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6