Krachtige samenwerking tussen K.A.B. en K.A.V. bepleit De V.N. bestrijden ziekten in Azië Goedkoper aan de Venezolaanse man gebracht dan toegestaan WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tweede Kamer De Noodwet Ouderdomsvoorziening verlengd De prijs-verhouding van boter en margarine Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer heeft de voor zitter gisteren o.a. medegedeeld, dat het definitieve rapport der Nieuw- Guinea-commissie Maandag aan de leden is toegezonden en dat er reke-, ning mee moet worden gehouden, dat de beraadslaging erover Vrijdag 22 September kan geschieden. Geweigerde vragen. De heer SUURHOFF (Arb.) vroeg verlof tot het stellen van vragen over de noodzaak van de onmiddellijke af kondiging van een pr ij zenstop en de heer GORTZAK (C.P.N.) wilde een interpellatie over de kwestie der 5 pet. loonsverhoging. Later op de mid dag is hierover beslist. Op voorstel van de voorzitter zijn de interpella tie-aanvragen niet ingewilligd. Voor wat de eerste betreft waren er 26 stemmen voor (Arb. en C.P.N.) en 45 tegen, voor wat de tweede aan gaat waren slechts 6 stemmen voor (C.P.N. en de heer Emmens, Arb.) en 64 tegen. De voorzitter had opge merkt, dat over enkele punten, die de heer Gortzak wilde bespreken de regering in beraad is met verschei dene organisaties; hij vertrouwde, dat de regering na dit beraad mede deling zal doen van haar opvattin gen. Ten aanzien van het verzoek van de heer Suurhoff deelde hij mede, dat de regering voornemens is een nota te doen verschijnen nopens haar beleid inzake de prijsstop. Daarover zou Donderdag 21 Sep tember kunnen worden beraad slaagd. In de middagvergadering heeft de Kamer zich verder bezig gehouden met het wetsontwerp tot wijziging der Noodwet Ouderdomsvoorziening, waardoor de toepassingsmogelijkheid der wet met twee jaar wordt ver lengd en waardoor tevens de inko mensgrenzen worden verhoogd. Naar aanleiding van uit de Kamer gemaakte opmerkingen, antwoordde de MINISTER VAN SOCIALE ZA KEN, de heer JOEKES, dat de grond slag der Noodwet moet worden ge handhaafd. Tegen aftrek van een deel der eigen inkomsten bestaan be zwaren. Met vrijstelling van de eer ste 100 van het eigen inkomen zou 10.300.000 zijn gemoeid; bij 200 en 300 zijn de bedragen respectievelijk ƒ16.500.000 en ƒ20.000.000. Het is uiterst bezwaarlijk over te gaan tot een zekere vrijstelling. Spr. hoopte, dat het mogelijk zal zijn de definitieve ouderdomsvoor- zieningswet binnen twee jaar tot stand te brengen, doch hij zeide te vrezen, dat dit niet het geval zal zijn. Naar zijn opvatting zou het onjuist zijn nu tussentijds een wij ziging te brengen in de klasse-in deling. Hoofdzaak van het onder havige ontwerp is verlenging der Noodwet en nu is het bezwaarlijk er een verhoging van 5 pet. in op te nemen. Er is overleg dienaan gaande. Nadat enige communistische amen dementen en moties waren verwor pen, is het wetsontwerp z.h.s. goed gekeurd. LANDBOUW-EGALISATIEFONDS. De avondvergadering was gewijd aan de algemene beschouwingen over de begroting van het Landbouw-ega- lisatiefonds voor 1950. De heer EN- BELBERTINK (K.V.P.) stelde met dankbaarheid vast, dat nu duidelijk is gemaakt, dat de landbouw geen steun ontvangt en dat de tekorten zijn ontstaan door de levensmidde len-subsidies. Hij vroeg of het stel sel niet moet worden herzien in verband met het komende Benelux- accoord en insluipsels uit de bezet tingstijd. De eigenlijke taak van het fonds is ondergeschikt geworden; hoofdzaak van het fonds ligt op het terrein der subsidie-verlenging op levensmiddelen en stabilisatie der consumentenprijzen. Opmerkend, dat de boter beneden kostprijs naar En gland gaat, vroeg hij of onze handels politiek zo zwak is, dat we dat moe ten nemen. Engelse auto's komen ook niet beneden kostprijs op onze markt. De heer DEN HARTOG (V.V.D.) vroeg nadere inlichtingen over de contracten met Engeland. Met het oog op de ontstellende daling van het boterverbruik vroeg hij na te gaan, of er een juiste verhouding bestaat tus sen de prijzen van margarine en bo ter. De heer DE RUITER (C.-H.) was van oordeel, dat de subsidie-verlen ging op levensmiddelen moet wor den losgemaakt van de landbouw. Spr. vroeg zich af of het niet beter is het melkvet, dat nu met verlies naar Engeland gaat, beschikbaar te stellen voor de Nederlandse consu ment. Hij wilde een juiste verhou ding tussen de prijzen van boter en margarine; liefst zag hij geen sub sidie verleend op de margarine. De heer BIEWENGA (A.-R.) vond een scheiding tussen subsidie op le vensmiddelen en het Landbouw-ega- lisatiefonds niet nodig, als maar dui delijk in de begroting wordt aange geven, waarvoor de gelden gebruikt worden. De tuinbouw. De heer GROEN (K.V.P.) achtte het gewenst, dat zou worden gepar ticipeerd in het minimumprijzen- fonds voor de tuinbouw. De heer BORST (C.P.N.) zag ach ter de late indiening dezer begro ting en die van oorlog Amerikaanse invloeden. De heer VONDELING (Arb.) noemde de wijze van prijsvorming door het Landbouw-egalisatiefonds uniek en hij was van oordeel, dat een dergelijke nrdeningspolitiek straks ook internationaal mogelijk is. Moch ten de subsidies over enige jaren worden afgeschaft, dan moet z.i. het fonds toch worden gehandhaafd. De heer CORNELISSEN (V.V.D.) heeft tenslotte gepleit voor uitbrei ding van de verbouw van suikerbie ten Tegen half twaalf is de vergadering verdaagd tot hedenmiddag een uur. Dan komt de Minister aan het woord. Diocesane vergadering K.A.V. |K BEN EEN BLOMME". Dit woord van Gezelle stempelt het hele winterprogram van de K.A.V. in het bisdom Haarlem, die gisteren haar tweede jaarvergadering hield in Haarlem. Alvorens de diocesane voorzitster, mej. C. Stringa, dit programma uitvoerig toelichtte, kwamen de traditionele agendapunten aan de orde en werden er nog door ver schillende spreeksters en sprekers enkele gedachten meegegeven aan de afgevaardigden, die van de afdelingen uit heel het bisdom Haarlem in de Bisschopsstad waren bijeengekomen. Deze jaarvergadering werd overi gens opgeluisterd door de aanwezig heid van enkele gasten, onder wie pa ter Engelbertus Cap., mevr. van Nis pen tot Sevenaer, presidente van de Landelijke Kath. Vrouwenbeweging, mevr. Hermans, presidente van de dioc. Kath. Vrouwenbeweging, de heer Keesen namens de K.A.B., de heer J. v. d. Akker en vertegenwoor digsters van Breda en Limburg. In haar begroetingswoord, waarin mej. Stringa speciaal de nieuwe gees telijk adviseur, rector A. Leenders, welkom heette, gaf de voorzitster alle lof aan het landelijk bureau, vooral waar het geen eenvoudige op dracht is om de verschillende groe pen in de vrouwenbeweging het hare te geven. Maria-hulde. Tijdens een korte Maria-hulde, welke met zang werd omlijst, sprak rector Leenders enkele woorden en daarbij noemde hij het een gelukkige gedachte deze hulde te brengen spe ciaal op het naamfeest van Maria. Hij bracht voorts naar voren, dat de leden van de K.A.V. al haar werk on der Maria's bescherming moesten doen. Met gebed werd deze intieme plechtigheid besloten. Mevr. Driessen uit Leiden gaf daar na als secretaresse van het Diocesaan Bestuur uitvoerig verslag van het geen op de verschillende vergaderin gen in het afgelopen jaar was be sproken en besloten. Aangaande het ontwikkelingscentrum merkte de se cretaresse nog op, dat er naar nog meer middelen moet worden uitge zien om aan de behoefte naar scho ling van de leden te voldoen. Mej. v. d. Kley, de penningmees- teresse, liet horen hoe de stand van zaken was op financieel gebied en zowel zij als mevr. Driessen mochten bijzondere woorden van dank in ont vangst nemen. Bestuursverkiezing nam nogal tijd in beslag. De bestuursverkiezing nam aan vankelijk nogal wat tijd in beslag, maar ten slotte werden in de vaca tures van mevr. Molenaar en mevr. van der Lugt benoemd de dames Stolker en Klaphaken. De twee af tredende bestuursleden en de dames Goos en Denijs ontvingen uit handen Schoolkinderen in Mysore maken gebruik van een zonnig plekje voor bet doen van de "gezondheids- oefeningen," die medici en verpleegsters van een der *.g. malaria-controle ploegen hen geleerd heb ben. Deze ploegen worden uitgezonden door twee gespecialiseerde organen der Verenigde Naties: de Wereldgezondheids-Organisatie (W.H.O.) en het Internationaal Kindernoodfonds der V.N. (UNICEF)* Het merendeel dér mensheid kan geen weerstand bieden aan epide mieën en kan zelfs geen minimum- peil van gezondheid handhaven. Al dus de Wereldgezondheids-Organisa tie (W.H.O.)een van de gespeciali seerde organen der Verenigde Na ties. Er zijn nog steeds pest- en ty- phusepidemieën; millioenen kunnen niet werken omdat zij malaria heb ben opgelopen; vele mensen hebben geslachtsziekten; het kindersterfte cijfer loopt in de millioenen Nergens kunnen deze feiten zo duidelijk worden geconstateerd als In het dichtbevolkte Zuid-Azië. Het gezondheidsprobleem is een dodelij ke realiteit voor de leden-landen van de regionale organisatie voor Zuid- Oost-Azië van de W.H.O., waarvan o.m. Afghanistan, India, Indonesië en Thailand deel uit maken. Medische ploegen werden door de W.H.O. veelal in samenwerking met het Int. Kindernoodfonds der V.N. naar Zuir-Oost-Azië uitgezonden, teneinde daar gedurende enkele weken of maanden demonstraties van moderne gezondheidstechniek te geven en genezingen te bewerkstel ligen. In gebieden die anti-malaria ploe gen met DDT hebben bestoven zijn de dodelijke mosquito's practisch verdwenen; waar anti-geslachtsziek te ploegen onderzoeken hebben in- NEDERLAND HERBOUWT. Een overzichtsfoto van de spoorbrug bij Wierden, welke thans nagenoeg her steld is. Foto ANP-luchtcpname. gesteld en pennicilline-inspuitingen hebben verricht kon de geslachts ziekte onder controle worden ge bracht. Waar anti-t.b.c. ploegen zijn werkzaam geweest werden duizen den ingespoten tegen deze ziekte. Waar kinder-gezondheids ploegen moeders hebben voorgelicht is de kindersterfte aanzienlijk teruggelo pen. Geen arts zou kunnen beweren dat de slag tegen de ziekte ergens volledig gewonnen is. De specialis ten van de W.H.O. kunnen echter wel zeggen dat zij weten dat de mensheid ziekten kan overwinnen en wijzen er op wat er in Zuid-Oost Azië is gebeurd als bewijs daarvoor. van mej. Stringa een fraaie ingelijste herinneringsplaat Gasten aan 't woord. Daarna was het woord aan de gas ten. Het was allereerst mevr. Van Nispen tot Sevenaer, die tot haar vreugde mocht constateren, dat de K.A.V. het afgelopen jaar een flin ke groei had ondergaan en zij felici teerde de diocesane afdeling daar mede van harte. Mevr. Hermans toon de nog eens de noodzaak aan van een eigen K.A.V. en zij wees er op. dat de K.A.V. een beweging moet blijven in de letterlijke zin van het woord, waarbij ieder lid haar taak had te vervullen. In diezelfde geest en op zeer gevoelvolle wijze, sprak daarna de diocesaan leidster van Limburg, mej. Stolkman. Een toe spraak van de heer Keesen werd her haaldelijk onderbroken door een luid applaus, toen hij met tal van argu menten een krachtig samenwerken tussen K.A.V. en K.A.B. bepleitte. Al met al was pater Engelbertus tenslotte van mening, dat er voor hem nog maar weinig te zeggen viel, maar hij zette nog eens duidelijk uit een, waarom de Katholieke arbei ders, zowel mannen als vrouwen, zich in hun eigen organisatie moesten ver enigen. Winterprogramma fris uitgevoerd. Tijdens de middagbijeenkomst kwam het winterprogram. waarvan wij in de aanvang reeds gewaagden, aan de orde. In een wel zeer origi nele uitvoering was dit program met tal van illustraties op papier gezet. Het zou ons te ver voeren om dit boekwerk-in-klein-formaat tot in de kleinste details uit te werken. Alle afdelingen krijgen daarin een groot aantal tips voor het organiseren van haar avonden. Overigens wordt er uiteraard op gerekend, dat de zelf werkzaamheid bijzondere fleur zal geven aan de uitvoering van het pro gramma. Mej. Stringa maakte dit de leden op de haar eigen wijze duide lijk. Het fabrieksmeisje. De inleiding van mej. M. A. J. G. Berden, inspectrice van de arbeid, vormde het besluit van deze tweede jaarvergadering. Sprekend over „De problemen van het meisje in loon dienst", bepleitte zij, dat de leeftijds grens voor fabrieks-meisjes zou ver plaatst worden naar de 16 jaar. Op die leeftijd komt het meisje langzaam tot rust en heeft zij meer evenwicht bij haar innerlijke pro blemen. Momenteel zijn er in Neder land 150.000 werkende vrouwen, van wie 50.000 meisjes beneden 18 jaar. Ieder jaar komen er ongeveer 15.000 arbeidende meisjes van 14 jaar bij. De problemen rond het werkende meisje zijn derhalve geen sinecure en met nadruk wees mej. Berden op de taak, die hier voor de fabrieks- kern is weggelegd en waarbij de mannen meer begrip moeten tonen voor het meisje Spreekster tekende tenslotte de taak van de moeder, die het meisje de weg kan wijzen bij het zoeken naar een oplossing van haar geeste lijke en "lichamelijke moeilijkheden. MIDDENSTAND EN OMZETBELASTING. Men deelt ons mede: De Ned. K.- K. Middenstandsbond, de Chr. Mid denstandsbond en de Kon. Ned. Middenstandsbond hebben in een adres aan de ministerraad en de leden van de Tweede Kamer hun volledige instemming betuigd met het adres van het landelijk actie comité der Nederlandse bakkerij en banketbakkerij in verband met de voorgestelde verhoging en wijziging van de omzetbelasting. De betref fende bonden verklaren geheel ach ter de actie te staan. De drie middenstandsbonden ge ven uiting „namens de gehele Ne derlandse middenstand,aan de steeds groeiende bezorgdheid en onzekerheid, waar herhaaldelijk maatregelen getroffen worden, of voorbereid, die in feite de bestaans mogelijkheid van de zelfstandige ondernemer in midden- en kleinbe drijf bedreigen. Handigheidje bij kaas-uitvoer De tuchtrechter voor de voedsel voorziening in het arrondissement 's-Gravenhage veroordeelde heden de fa. Noordhoek Zn. te Bodegra ven tot f 2000.boete wegens over treding van het monopoliebesluit voedselvoorziening. De ambtenaar voor de tuchtrechtspraak had een boete van f 3000.gevorderd. De Fa. N. en Zn. was tenlastege- legd. dat zij in de maanden Maart en April van dit jaar ongeveer twaalf ton kaas had uitgevoerd naar Vene zuela zonder van het bedrijfschap voor zuivel een uitvoermachtiging te hebben gekregen voor dit land. De kaas-export is gebonden aan minimum-exportprijzen. De ver schillende landen zijn daartoe in drie groepen ingedeeld. Venezuela valt in de hoogste klasse en de Ver enigde Staten in de tussen prijsklas se. Door nu uitvoermachtiging aan te vragen voor de Verenigde Staten en de kaas niettemin rechtsstreeks naar Venezuela te verschepen, voert men dus uit zonder geldige uitvoer machtiging. Men kan dan| in Vene zuela een lagere prijs vragen dan langs legale weg mogelijk is. Deze handelwijze wordt nog hierdoor in de hand gewerkt, doordat dat bij ex port naar de Verenigde Staten de exporteur de beschikking krijgt over tien procent van het ontvangen dollarbedrag. Deze exportdollars zijn meer waard dan de normale dollars. De exporteur kan daardoor zijn kaas in Venezuela aanbieden tegen een nog lagere prijs dan is bepaald voor de tussen prijsklasse. Verscheidene kaasexporteurs hebben naar ter zitting bleek, op deze wijze de Nederlandse kaasmarkt in Venezuela bedor ven. Dit heeft tot gevolg gehad een mindere deviezen-opbrengst uit Venezuela voor de Staat der Nederlanden en bovendien een benadeling van de bonafide Ne derlandse exporteur. De fa. N. en Zn., die een debiet had in Venezuela, zag haar afzet daar zienderogen verminderen door het optreden van malafide expor teurs. Zij is er toen toe overgegaan om dezelfde weg te volgen met dien verstande, dat zij wel de minimum- Ook gepensionneerden wensen 5% De Algemene Nederlandse Bond van Gepensionneerden heeft de Raad van ministers en de beide Kamers der Staten-Generaal verzocht de laat ste verhoging van 5 pCt. ook van toe passing te verklaren voor gepension neerden. „De gepensionneerden", aldus de brief, „zijn sedert Januari 1947 in een achterstand geraakt, die onder hen een noodtoestand heeft doen ontstaan". De Algemene Bond zegt in zijn brief „op te treden als Bond van Ge pensionneerden uit burgerlijk over heidspersoneel namens ruim 50.000 leden". TABAK UIT BELGIë NAAR NEDERLAND? De Nederlandse en Belgische siga- rettenfabrieken hebben een plan ont worpen om te komen tot de invoer in Nederland van sigarettentabak uit België, welke dat land met dollars heeft gekocht en aan ons land tegen Belgische francs zou leveren. Hier tegenover zou Nederland dan de ver plichting op zich nemen een hoe veelheid Belgische sigaretten af te nemen. Naar het „N. v. d. D." van bevoeg de zijde verneemt, voelt de Belgi sche Nationale Bank er weinig voor om dollars daarvoor beschikbaar te stellen. Men heeft echter hoop dat bij de onderhandelingen die hierover I worden gevoerd ten slotte overeen stemming met de Belgische Bank zal I worden bereikt. prijzen voor Venezuela factureerde, doch, dank zij de meeropbrengst van de zgn tien procent dollars, tegen lagere prijzen offertes kon maken. De verdediger van de fa. mr. Thunnissen, voerde ter zitting ter verdediging aan, dat hetzelfde resul taat ook langs legale weg zou zijn te bereiken. Zijn cliënt was inmiddels met de praktijken opgehouden. De tuchtrechter kon het aange voerde punt v. d. verdediger voors hands niet aannemen. In dit geval zo zeide hij is in elk geval een over treding begaan. De fa. Baars, eveneens te Bode graven, en gevestigd exporteur in Venezuela had een zelfde feit ge pleegd met een mindere hoeveelheid kaas doch alleen met de bedoeling aan het bedrijfschap voor zuivel aan te'tonen dat ontduiking van de voor schriften langs deze weg zeer wel mogelijk was. De fa. B. trok geen fi nancieel voordeel van de tien pro cent vrije dollars. Het bedrijfschap zou, toen de fa. B. de aandacht vestigde op de gang van zaken, niet snel genoeg maatre gelen hebben genomen tegen het euvel. In verband met het speciale ka rakter van deze zaak werd verdach te, overeenkomstig de eis van de ambtenaar, veroordeeld tot schul digverklaring zonder oplegging van straf. DE LOONSVERHOGING EN HET OVERHEIDSPERSONEEL. Er is nog geen beslissing genomen ten aanzien van de loonsverhoging voor het personeel in Overheids dienst. Dit vraagstuk woi-dt op het ogenblik nog door de Raad voor Eco nomische Aangelegenheden behan deld. Het schijnt echter wel zo goed als zeker te zijn, dat ook de Rijks ambtenaren een verhoging van 5 pro cent van hun salarissen zullen ont vangen. DEZE WEEK BESLISSING LONEN TAXI-CHAUFFEURS. Het College van Rijksbcmiddelaars heeft het advies van de Stichting van de Arbeid, inzake de regeling der lo nen van de Amsterdamse taxi chauffeurs ontvangen. In zijn verga dering van gisteren werd besloten het advies nog in de loop dezer week met de Stichting van de Arbeid in behandeling te nemen, zodat dan een beslissing kan worden verwacht. VOORZilTEK ZUiD-AFK I KJ\ N 'jE VOLKSRAAD ZAL OPENING STA TEN-GENERAAL BIJWONEN. De heer Tom Naudé, voorzitter van de Zuid-Afrikaanse Volksraad (Tweede Kamer), zal, tezamen met een van de volksraadleden, binnenkort naar Europa komen om de parlementaire gebruiken in verschillende landen te bestuderen. Eerst gaat hij naar de opening van het Britse Parlement, en daarna zal hij de opening van de StatenGeneraal in Den Haag be wonen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5