Bijna f 200.000 nodig voor ombouw van vuilniswagens Fa. B. DE KONING 75 JAAR H. Jaar-pelgrims terug WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1950 I >E LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Voorstellen Leidse Gemeenteraad De gemeenteraad van Leiden ver gadert a s. Dinsdagmiddag om twee uur. De agenda vermeldt o.a.: Verdeling van de Raad in Sectiën. Benoeming van een gemeentelijk commissaris bij de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij en aanwij zing van een candidaat voor de be noeming van commissaris bij ge noemde N.V. Benoeming van een vijftal leer krachten aan de Hogere Burger school voor Meisjes. Voorstellen inzake het verhogen van het subsidie aan de Vereniging voor Schoolkindervoeding en School- kinderkleding voor 1950; Het instellen door de gemeente van een rechtsvordering tegen L. J. Vreeswijk; het beschikbaarstellen van grond in de Meerburgerpolder aan de Ste delijke Fabrieken van Gas en Elec- triciteit, ten behoeve van de bouw van een hoogspanningsstation; het beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van het vernieuwen van acht roltrommelhuisvuilauto's van de Gemeentelijke Reinigings- en Ont- smettingsdienst; het aankopen van percelen wei land, gelegen in de Stadspolder; het goedkeuren van de suppletoire begroting'voor cn de rekening over 1949 van het Gereformeerd Minne- of Arme oude Mannen- en Vrouwen huis: het toetreden als lid van de Ver eniging „Koningin Wilhelmina- fonds"; het opnieuw vaststellen etc. van de z.g. bezettingsregelen, als bedoeld in artikel 11,. tweede lid, van liet Be sluit Bezettingsmaatregelen (S. 1944, No. E 93), voor zoveel betreft de verordeningen, tegen welker over treding straf is bedreigd; het opnieuw vaststellen etc. van de z.g. bezettingsregelen, als bedoeld in artikel 11. tweede lid, van het Be sluit Bezettingsmaatregelen (S. 1944, No. E 93), voorzoveel betreft de ver ordeningen, tegen welker overtreding geen straf is bedreigd. Interpellatie, te houden door het lid van de Raad J. van Iterson, inza ke de fundering van de Stadsgehoor zaal. Ombouw vuilniswagens. B. en W. delen de Raad mede, dat de acht roltrommelhuisvuilauto's van de Gemeentelijke Reinigingsdienst, welke auto's sedert de invoering van de motortractie bij die dienst (19331 in gebruik zijn. geleidelijk door nieuwe moeten worden vervangen. Teneinde de aan de vervanging ver bonden kosten zo gering mogelijk te doen zijn, werd het chassis van een buiten gebruik gestelde rioolkolken- faecaliënauto tot huisvuilauto omge bouwd en die auto van een nieuwe bovenbouw voorzien, waarvoor in de zitting van 31 October 1949 een be drag van ƒ20.310.beschikbaar werd gesteld. De huisvuilauto werd op 2 Juli j.l. in gebruik genomen en gezegd kan worden, dat de proef, welke met het ombouwen c.a. werd ondernomen, geslaagd is. Het ver dient. aldus B. en W., derhalve aan beveling ook de chassis van boven bedoelde acht huisvuilauto's aan een revisie te onderwerpen en een nieu we bovenbouw op de auto's te doen aanbrengen. De kosten worden ge raamd op ƒ24.000 ppr huisvuilauto. derhalve in totaal 192.000. Met het oog op de omstandigheid, dat ver nieuwing der huisvuilauto's niet kan worden uitgesteld en stijging der prijzen nog kan worden verwacht, komt het B. en W. voor, dat thans tot de vernieuwing behoort te wor den overgegaan. Dè uitvoering van hét werk dient over een drietal ja ren te worden verdeeld, in dier voe ge. dat in 1950 twee en in elk der ja ren 1951 en 1952 drie huisvuilauto'- zullen worden vernieuwd. Het daar voor nodige bedrag, dat als kapitaal aan het bedriif ware te verstrekker^ kan in tien jaren, naar- gelang met de vernieuwing wordt aangevangen ten laste van de rekening van baten en lasten van de gemeentelijke reini gingsdienst worden afgeschreven. Een en ander dient op de begrotine 1950 der gemeente en op die van de reinigingsdienst te worden Andere voorstellen. B. en W. stellen voor: le. te benoemen voor de tijd van drie jaren tot gemeentelijk commis saris bij de N.V. Leidse Duinwater Maatschappij de heer J. G. J. Ver- hey van Wijk, directeur van de Leid sche Textielfabrieken Gebr. van Wijk eu Co., N.V. alhier. 2e. aan te wijzen, als de candidaat. op wie in de aandeelhoudersvergade ring van de N.V. Leidsche Duinwa ter Maatschappij, voor de benoeming van commissaris bij genoemde N.V., de stemmen zullen worden uitge bracht; toe te treden als lid van de Ver eniging „Koningin Wilhelminafonds'' (Kankerbestrijding) tegen een jaar lijkse contributie van f 100. Een rechtsvordering in te stellen zowel in eerste aanslag als, zo no dig. in hoger beroep tegen L. J. Vreeswijk, wonende te Leiden, strekkende tot betaling aan de ge meente van de somma" van f 262.48, zijnde het bedrag van de door de ge meente geleden schade, tengevolge van een aanrijding toegebracht aan de leuning en de walbalie langs de Beestenmarkt. Tijdelijke leerkrachten aan de Gem. H.B.S. voor meisjes. Aangezien het nodig is, dat enige leerkrachten, die in het afgelopen cursusjaar werkzaam waren aan de Hogere Burgerschool voor Meisjes, ook voor de nieuwe cursus weder aan die school worden aangesteld en er voorts een tijdelijke voorziening dient te worden getroffen met be trekking tot de vacature, ontstaan tengevolge van het. aan mfej. A. M. van Gulik verleende ontslag, geven B. en W. de raad in overweging als nog, met ingang van 1 Septemer 1950, tot wederopzeggens, doch uiterlijk tot het einde van de cursus 1950 1951, te benoemen: a. Mej. M. L. W. Baron, tot tijde-1 lijk lerares in de plant- en dier kunde; b. Mevr. N. A. J. Strack-Hageman, tot tijdelijk lerares in de Duitse taal en letterkunde; c. Mr. J. Th. Vermeulen, tot tijde lijk leraar in de Staatwetenschappen; d. Mevr. E. Veltman-Raphaël, tot tijdelijk lerares in de Franse taal en letterkunde; e. W. Klerks, tot tijdelijk leraar in de Franse taal en letterkunde. Hoogspanningsstation in Meer burgerpolder. In verband met de voorgenomen woningbouw in de Meerburgerpol der zal het, volgens mededeling van de Directeur der Stedelijke Lichtfa brieken, ten behoeve van een goede electriciteitsvoorziening van deze woningen, nodig zijn t.z.t over te gaan tot het stichten aldaar van een hoogspanningsstatiop. De hiervoor nodige grond, ter grootte van plm. 50,40 m2, deel uit makende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie O No. 1769, behoort tot de gronden, welke ingevolge besluit van de raad van 13 Februari 1950, in verband met de bouw van 188 woningen ter plaatse bouwrijp zullen worden ge maakt en waarvan de kosten per m2 bouwrijpe grond op f 20,12 worden geraamd, tegen welke prijs de grond ter beschikking van de Stedelijke Lichtfabrieken dient te worden ge steld. Wijziging en hernieuwde vast stelling van bezettingsregelen. Het Besluit Bezettingsmaatregelen (Stbl. 1944, no. E 93) bepaalt, inge volge wijziging bij de wet van 27 Mei 1948 (Stbl. 1 215) thans (art. 11), dat de bezettingsregelingen van de gemeenten, vastgesteld door orga nen, die daartoe krachtens de Ne derlandse wetgeving, zoals deze op 10 Mei 1940 luidde, niet bevoegd wa ren, met 1 December 1950 vervallen. Het is derhalve nodig ten aanzien van deze bezettingsregelingen, voor zieningen te treffen, teneinde de daarvoor in aanmerking komende be palingen na 1 December 1950 te doen voortbestaan, en haar voor zover no dig in overeenstemming met het gel-. dende recht te brengen. Voorts is het wenselijk een aantal verordeningen, die geheel als een bezettingsver schijnsel zijn te beschouwen en die na de bevrijding niet langer zijn toe gepast, krachtens een besluit van de Raad te doen vervallen. En tenslotte ware voor de goede orde de tijdens de bezetting voorgevallen intrekking van enige bepalingen, waaraan ook thans geen behoefte meer bestaat, te bekrachtigen. De Commissie voor de Strafveror deningen heeft de nodige verordenin gen ontworpen, daartoe strekkende dat het voortbestaan der plaatselijke wetgeving op het stuk der strafver ordeningen, zoals deze thans wordt toegepast, in formeel opzicht is ge waarborgd. Wat de inhoud der on derscheidene bepalingen betreft, stel len B. en W. zich voor de naar gel dend inzicht nodige herzieningen te doen voorbereiden en deze aan het oordeel van de Raad te onderwerpen. Naast de bedoelde verordeningen, die om bovengenoemde reden voor in trekking in aanmerking komen, kun nen de verordening, houdende voor schriften. als bedoeld in artikel 15, tweede lid, van de Woningwet (Wo- ningbeursverordening) en de veror dening, regelende het kamperen in de gemeente Leiden worden ingetrok ken. De eerste verordening vindt geen toepassing in verband met de thans geldende wettelijke regeling inzake de verdeling van woonruim te. de tweede verordening heeft ten gevolge van het karakter dezer ge meente nimmer toepassing gevonden. (Bedoelde verordeningen hebben betrekking op reclame-opschriften, het loslopen van honden, enz. enz. Red.). In aansluiting aan het voorstel be treffende de hernieuwde vaststelling van strafverordeningen, delen B. en W. mede, dat ook enige bezettings regelen, tegen welker overtreding geen straf is bedreigd en aan welker voortbestaan na 1 December 1950 be hoefte bestaat, opnieuw moeten wor den vastgesteld. Het betreft de verordeningen aan gaande de ambtenaren. B. en W. wij zen er op, dat de hernieuwde vast stelling dezer verordeningen met het oog op het bepaalde in artikel 11 van het Besluit Bezettingsmaatregelen, derhalve uitsluitend om formele re denen, geschiedt; de inhoud der des betreffende bepalingen is materieel derhalve ongewijzigd gelaten. De vraag, in hoeverre in deze wijziging noodzakelijk is. is bij het College in onderzoek; voorzover nodig, zullen te zijner tijd daaromtrent voorstellen gedaan worden. Aan de Commissie voor het Geor ganiseerd Overleg is voorgesteld zich, in afwachting van het tot stand ko men van de in voorbereiding zijnde hogere regelingen betreffende de brandweer, te verenigen met de her nieuwde vaststelling van de '„Ver ordening. regelende de rechtstoestand van de ambteneren bij de Brandweer der gemeente Leiden". De te Leiden gevestigde afdelin gen van verenigingen van onderwij zend personeel zijn in de gelegenheid gesteld haar gevoelen te doen ken nen omtrent de hernieuwde vaststel ling van de wijziging, die op 31 Augustus 1944 is aangebracht in ar tikel 37 der „Verordening, houden de regeling van de rechtstoestand van het onderwijzend personeel; verbon den aan de openbare inrichtingen van onderwijs der gemeente Leiden". Op merkingen te dezer zake zijn niet ter kennis van B. en W. gebracht. Aankoop grond. Aan de gemeente is te koop aan geboden een tweetal percelèn wei land. gelegen in de Stadspolder. ka dastraal bekend gemeente Leiden, Sectie N nis. 188 en 189, tezamen groot 2.89.50 h.a., voor de prijs van 24-090.in totaal. De te koop aangeboden percelen zijn begreoer. in het onteigeningsplan ..Leiden Noord" en zijn nodig voor stadsuitbreiding overeenkomstig het partiële uitbreidingsplan „Leiden Noord". De bedongen prijs van in totaal 24.000.hetgeen neerkomt op pl.m 0.83 per M2, achten B. en W voor deze percelen aannemelijk. Bij het Directoraal-Generaal van de Prijzen bestaat tegen deze prijs geen be zwaar. Mitsdien geven zij de raad in over eenstemming met het advies van de Commissie voor de Openbare Wer ken in overweging aldus te beslui ten. Extra subsidie voor schoolvoeding. Het bestuur van de Vereniging Schoolkindervoeding en Schoolkin- derkleding verzoekt het voor 1950 toegekende subsidie van 700.te verhogen met 2500.Aanleiding tot dit verzoek is. dat, in plaats van gemiddeld 37 kinderen, zoals aanvan kelijk werd verondersteld, gedurende de eerste zeven maanden van het jaar 50 kinderen aan de schoolvoeding deel namen en over het eerste half jaar aan 170 kinderen kleding en/of schoeisel werd verstrekt terwijl de schatting was, dat dit aantal gemid deld 75 zou belopen. Het gevolg was. dat over eerstgenoemde periode on geveer 3000aan voeding werd uitgegeven. Berekend op die basis, zal voor dit doel over het gehele jaar op een uitgaaf moeten worden gere kend van 5142.of rond 350. meer dan aanvankelijk werd gedacht. De uitgaven voor kleding en schoei sel zullen, met inachtneming van het gemiddeld per kind vereiste bedrag bij verstrekking aan 170 kinderen pl.m. 1750.meer bedragen dan oorspronkelijk was aangenomen. Met het oog op mogelijke toeneming van het aantal voor schoolvoeding en/of kleding in aanmerking komende kin deren en stijging van prijzen acht het 1 v uur der Vereniging het voorts nodig dat voor onvoorziene uitgaven alsnog 400.wordt uitgetrokken. Aangezien de door het bestuur aan gevoerde motieven h. i. aannemelijk zijn, geven B. en W. de raad in over weging aldus te besluü^u. Hartelijke huldiging door het personeel kend aan de heer Leupe, die dezer dagen 30 jaar bij de fa. de Koning werkzaam is. Onder applaus speldde de heer A. Sanders, compagnon van de heer de Koning, de medaille op de borst van de jubilaris. De heer de Koning eindigde met hartelijke dankwoorden tot het ge hele, personeel, speciaal ook voor de keurige wfjze, waarop de zaak in een feestzaal is omgetoverd, iets waaraan vooral ook de heer San ders heeft medegewerkt. Met veel insvemming ontving het personeel de mededeling, dat aan allen een gratificatie wordt uitge reikt, dat in nader overleg een fee dag voor het personeel georganisec v wordt en dat stappen genomen zulle» worden om tot oprichting te komen van een pensioenfonds voor hen, die daarvoor in aanmerking komen. Vanmorgen waaiden vele vlaggen van het grote winkelpand Haarlem merstraathoek Donkersteeg, waar in het 75-jarig bestaan herdacht werd van de fa. B. de Koning. Een bloe- menschat gaf zowel aan de beneden verdieping als aan de bovenruimte een feestelijk aanzien, toen de heer de Koning met echtgenote en fami lieleden door het personeel hartelijk werd ontvangen. De heer de Koning, die zelf m'ee- jubileert, omdat hij 55 jaar patroon is van deze zaak, welke door wijlen zijn vader werd opgericht, sprak eerst zijn „getrouwe medewerkers" toe, die hij dankte voor hun ijver en toewijding, welke de zaak hebben groot gemaakt, nadat zijn vader met noeste vlijt 75 jaar geleden de grond stenen had gelegd. Speciaal herdacht spr. ook wijlen de heer J. Schellekens, die 27 jaar zijn rechterhand geweest was. Hul de aan de dames S. P. Lut en P. v. d. Linden, de enig overgeblevenen van de „oude getrouwen" voor wat de dames betreft. Van de heren noemde spr. speciaal de heer J. Pan- huysen, administrateur, de heer J. B. J. Goddijn, verkoper, de heer J. v. d. Zeeuw, expediteur, de heer J. H. Vogelenzang, chef-stoffeerder, en lest best „onze Jan", de heer A. Leupc, die zich niet alleen ver dienstelijk maakt bij de Drie Octo- bervereniging als vaandeldrager, maar ook in deze zaak. „De Koning is niet denkbaar zonder Jan en Jan kan niet zonder de Koning", aldus spr., die zich verheugde te kunnen mededelen, dat de Mij. van Handel en Nijv. het getuigschrift en de ver guld-zilveren medaille heeft toege- Studenten-parochie had heerlijke reis Dc Heilig Jaar-pelgrims van de Leidse studenten-parochie zijn Maan dagnacht te 3 uur van een geslaagde reis naaf Rome behouden binnen de wallen teruggekeerd. Zij waren 123 in getal op 25 Augustus in 3 autobussen naar Rome vertrokken. Van de 17 reisdagen werden er 5 in de Eeuwige Stad doorgebracht. De reizigers hebben geen gi-ens^moei- lijkheden gehad, ondanks de over vloedig meegenomen mondvoorraad, zij hebben heerlijke dagen beleefd en steeds een goede nachtrust (in bed den) genoten, de maaltijden wafen overal uitstekend, voor de stuurmans kunst van de drie chauffeurs had men alle bewondering. Alle pelgrims zijn buitengewoon tevreden welke tevredenheid nog zal stijgen, als straks van de gestorte reissom 245.nog een restantje zal worden terugbetaald, vergezeld van een in 'kleuren uitgevoerde ge- denktegel. De organisatie van deze reis be rustte voor geestelijke aangelegen heden bij de studentenpastoor, dr Henri van Rooijen. en voor het tech nische en finaneëile gedeelte bij de heer J. van Gennip Dankbaar en veelvuldig is gebruik gemaakt van de hulp van 3 artsen deelnemers Een van de pelgrims is echter te Rom- ernstig ziek geworden en moest per vliegtuig naar Nederland v.orden ver voerd. Van hun bedevaart hebben de rpi„ ppr, indruk wèkk°ndf lv-i- n2a,. |v,jc ggHrarht Het kruis e'al zij uit Leiden hadden meeveprmep en dat aan hel hoofd van dr c'oet de vier basiieken is bi-»n°no,e-tra7en krijgt nu een plaa's in de Sint Lodewijks-kerk ach Wi--rechts Aan dit kruis waarop de ve-- melding: XXV Anno Santo MCML, en de namen van de stad en van „Sanctus Augment's" is een bul bevestigd met de namen der deelnemers. Over de vrolijke en ernstige we'de'" waardigheden van deze ne'gnmsre'* zal een der deelnem«rc morden geuren en kleuren vn tellen. Mooie geschenken. De heer Panhuysen sprak namens het personeel, toen hij de heer de Koning een glas in loodraam aanbood, vervaardigd door gebr. Dullaert cn geplaatst in het trappenhuis. Het raam stelt voor de oude en huidige zaak, waartussen afbeeldingen van de heer B. de Koning sr. en de huidige eigenaar geplaatst zijn. Vervolgens sprak de opvolger van de heer dp Koning, de heer A San ders. onder aanbieding van een bron zen plaquette, voorstellend de hui dige eigenaar. Dit geschenk, dat nog slechts in gipsen afdruk aanwezig was. werd mede namens de ouders van de heer Sanders aangeboden. Voor beide geschenken dankte de heer de Koning zeer hartelijk, er op wijzend, dat het allemaal grote ver rassingen voor hem waren, die hij buitengewoon waardeerde. Maar er kwam nog meer. De heer de Zeeuw bood namens het personeel ook een porseleinen wandbord met inschriptie aan als persoonlijke her innering aart deze grote dag. Mevr. de Koning ontvine fraaie bloemen, evenals de verloofde van de heer Sanders, mej. F. van Oppenraay. De feestelijkheden worden van middag voortgezet met een receptie in de zaak, van 3 tot 5 uur. door Dirk Jansz. Zwart. Dirk Jansz. Zwart is onmiddellijk bereid gevonden om orgelconcerten te geven ten bate van de herbouw van de op 29 Aug. 1.1 door brand ver woeste Ned. Hervormde kerk te Wil lemstad. Dit is een genereuse daad, die niet te onderschatten is, te meer omdat, wanneer men 't programma inziet men weet, dat de organist voor deze daad heel veel van zichzelf vergt en zich er „niet zó" maar doorheen slaat. Zeven nummers op één na dub bel en zelfs meer dan dubbel bezet, is een gevyeldige prestatie en een ge weldige inspanning voor hem, maar ook voor de toehoorders, die geluk kig in flink aantal tegenwoordig wa- rei. Dirk Janz., Zwart, zoon van een virtuose vader, de bekende organist Jan Zwart, heeft met deze orgelbe speling 't seizoen in elk opzicht waar dig geopend. Vijf verschillende na men van componisten kwamen op 't programma voor, allen met werken, die geen ruimte openlaten aan twij fel omtrent de bedoeling hunner schepping n.l. Godsverheeriijking. of wel in gebonden schrijfwijze van klinkende stemmen neergelegd, zo als bij Bach en van. latere tijden kerkmuziek in vrije stel. De orga nist begon met een drietal Oud-HoJ- landse liederen in een bewerking van Jan Zwart, waarin hij een stroom van muziek de vrije loop neeft gelaten. Uok de junge Zwart is virtuoos aan gelegd, volgt de voetstappen van zijn vader Dan volgden twee werken van Bach Passacaflia en fuga met de uiterst gecompliceerde contrapuntiek die ons niet heel en al voldeden, en Adagio uit Sonate IV, opvallend mooi; rustig en door smaakvol re gistreren de structuur fraai belicht. Waarom geselde de organist zijn ge- noor met de uit de tijd zijnde „Fan tasie en Fuga" van Liszt? Ook Reger was dubbel bezet en in de voor dracht van de beide werken lag veel voortreffelijks. Dan ging hij over op de meer lyrische Franse muziek van •Vider, waarvan hij in de „Toccata" weer een hoogtepunt bereikte. J. Kortmann. DE VAKOPLEIDING IN HET CAFé-RESTAURANTBEDRIJF. Opening winterseizoen „St. Antonius". De afdeling Leiden van de R. K. Bond van hotel-, café-restaurant-ge- employeerden „St. Antonius", heeft in de afgelopen nacht het winterseizoen geopend met een welgeslaagde en leerzame bijeenkomst, waarbij de practische vakbelangen de hoofdscho tel van het behandelde vormden. Jammer was het, dat een te klein aantal leden de vergadering in café Rooijakkers bijwoonde. De voorzitter, de heer P. Feiten operde de bijeenkomst met een woord van opwekking tot de leden om het bestuur van de afdeling in het komende winterseizoen volledig bij te staan. Spr. zeide, dat het be stuur alles in 't werk zal stellen om de vergaderingen zo aangenaam mo gelijk te maken. Dit kon op deze ver gadering geschieden doordat de Stichting Vakonderwijs Horecabedrij ven een aantal films ter beschikking had gesteld, welke ten nauwste ver band houden met het bedrijf. Nadat de notulen der vorige ver gadering waren gelezen door de se cretaris, de heer Joh. van Asperdt, was het woord aan de heer F. Meijer, die een en ander mededeelde over de Stichting Vakonderwijs Horecabedrij ven. welke in 1946 is tot stand geko- hen- Reeds in het jaar 1947 werd een cursus ..caféhouder" ingericht, welke het volledig bedrijf behandelt, dus naast de practische kennis over het vak ook de noodzakelijke boekhou ding. de hygiëne in het bedrijf, de verkoopkunde enz. Op de 90 schrif telijke lessen volgen dan een aantal practische lessen, zodat men volledig van de vakkennis op de hoogte kan komen. Ook voor het personeel in het cafébedrijf, waarvan velen later toch ook gaarne een bedrijf voor zich zelf willen inrichten, is deze cursus van belang, omdat het vak-diploma naast het Tniddenstands-diploma ver eist wordt voo- de vestigingswet. Naast de caféhouders-cursus volgt thans een restaurantcursus Tenslotte wordt er ook een pen sionhouderscursus gegeven. Voor jeugdige personen is er gele genheid om een vakopleiding te vol gen (scholen te Amsterdam. Rotter dam en Den Haag). Deze opleiding duurt twee jaar op school, waarna de geslaagde als leerling in het bedrijf komt met nog een dag school per week. Na deze korte inleiding werden enkele films vertoond. De secretaris behandelde de teelt van champignons in de Pietersberg bij Maastricht. Ver volgens kwam natuurlijk het bier op de film en- wel de bereiding in dc fabriek en daarna de behandeling buiten de fabriek. Een volgende film liet de teelt van diverse specerijen zien, als pe per. cacao, nootmuskaat en foelie en sago. Als toegift werd tenslotte ver toond een film over de haringvangst Enkelen der aanwezigen stelden vervolgens nog en'ge vragen over de cursussen wat betreft de kosten. Na een woord van dank van de voorzitter tot de inleidt, op deze bij eenkomst. sprak de bondsvoorzitter, ie beer j. F. van Bij.-terveld een wt ord van waarderin tot het afde lingsbestuur dat dankbaar gebruik had gemaakt van de gelegenheid om de leden iets leerzaams voor te zetter.. Spr. weidde hierna nog even uit over de opleiding voor de vakontwik keling. waarbij hij eraan herinnerde, dat de in 1933 begonnen herscho- „scursusscn de stoot zijn geweest voor de algemene vakontwikkeling. Het gevolg was de oorichting van de R. K vakschool te Den Haag. waar na Rotterdam en Amsterdam volg den De heer v. Bijsterveld ried het af delingsbestuur aan te trachten weder tot de vorming van een cursus te ko men en hield vervolgens nog een al gemene beschouwing over dc alge mene sociale toestand, vooral in verband met de laatste loonsverho ging. Hij drong aan op meerdere vakont wikkeling maar daarnaast op gees telijke ontwikkeling, als hoedanig hij het retraitewerk en de K. A. B. Rome-reis len zeerste aanbeval. Met een dankwoord van de voor zitter werd de vergadering te 4 uur gesloten. dag 26 October en wel des avonds te 19 uur in café Rustoord te Rijpwete- rina Uit een gehouden enquête is ge bleken, dat de meerderheid voor in levering van één kaas was, waartoe dan ook is besloten. De bereidings data voor de kaasdag Alkeyiade is door het Rijksoonsulcntschap vast gesteld op 22, 33 en 24 Augustus. De plaats, waar de kazen geleverd moe ten worden, zal nog nader worden bekend gemaakt. Het inleggeld be draagt 1— per deelnemer. De com missie vertrouwt, dat ook deze kaas dag weer zal mogen slagen. Iedere deelnemer werkt hieraan mede. KOUDEKERK Openlucht-concert. Heden avond geeft de Muziekveren. „Kunst na Arbeid" een opcnlucht-concert in de boomgaard van de heer H. Lekx de Hogewaard. Geboren; Leonarcius Johannes, z. van J. L. Lekx en C. G. van Houten; Gerrit, z. van J. van Ommering en C. van der Sterre; Johannes Arie Gijsbert Cornelis, z. van A. G. C. Keinemans cn G. van den Ent. Gehuwd: J. Brommers 32 j. en S. Hoogeveen 28 j. ROELOFARENDSVEEN OPENING ORANJEFEESTEN. Zoals gebruikelijk de laatste jaren werden de oranjefeesten Dinsdag morgen begonnen met een H. Mis voor behouden thuiskomst van de jongens in Indië. Des avonds te half zeven was een muzikale wandeling door de muziekvereniging „Liefde voor Harmonie", waarachter jeugd- en sportverenigingen en voorts in volgauto's het Oranjecomité alsook de burgemeester Natuurlijk was al les en iedereen getooid met oranje en waperde de driekleur van de hui zen. Aan het feestterrein gekomen was Het allereerst de voorzitter van de oranjevereniging „Juliana", de heer Nic. van Berkel, die met vreug de getuigde, dat het moment van de opening der feesten was aange broken. Spr. bracht dank aan de bur gemeester voor zi.jn spontane mede werking cn verzocht hem de opening te verrichten. Dit feest, aldus de burg., heeft als voornaamste doel bi.j dc kinderen de grote liefde voor vaderland en oranje aan te kweken. Spr. hoopte, dat het comité veel genoegen van dit feest zal hebben en dat alle feestelingen tevreden kun nen zijn over zichzelf. Dan zal ook de geestelijke overheid tevreden zijn, evenals dc burgerlijke. Met een drie werf „Dat zij leve op H.M. dc Ko ningin verklaarde de burg. het feest voor geopend. Hierna speelde „Liefde voor Harmo nie" het „Wilhelmus" waarna het ge zamenlijk zingen van het Veense feestlied. Hierna werd door mevr. Hoynck van Papendrecht het lint doorgeknipt en stroomden de feestelingen het Lunapark binnen. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Opcnluchtconcerl O.l.v. dc dir. de heer Smolders gaf de plaatselijke muziekvereniging „Arti" in de mu ziektent in het Bospark gisteravond een zeer geslaagd openluchtcon cert, waarvoor behoorlijke belang stelling bestond. Hoewel de koele avond velen aan de huiskamer deed denken, bleef men toch tot het laat ste nummer rond de tent geschaard. W. V. C.O.V.-ballonwedstrijd. Tijdens de W. V. en C.O.V.-feestelijk- heden werden een groot aantal bal lons opgelaten door de jeugd. De wind was toen Zuid-West. Van een ruim 100 stuks is inmiddels bericht van aankomst ontvangen. Het merendeel is in Fiesland en Gronin gen terechtgekomen. Tot nu toe is van een vijftal bekend, dat ze in Duitsland zijn neergestreken. Men wacht nog op meerdere berichten, alvorens dc behaalde prijzen worden vastgesteld. ALKEMADE Raadsvergadering. Maandag 18 Sept. a.s. des avonds, te half acht komt de Raad van Alkemade in openbare vergadering bijeen ter be handeling van een vijftiental agenda punten o.a. voorstel tot wijziging bouwverordening; toekenning grati ficatie aan het personeel der ge meente over 1950; toekenning subsi die; vaststelling pensioengrondslag J .A. van Hameren; vaststelling uit breidingsplan (zomerhuizenplan) voor de buurtschap Kaag; benoeming technisch ambtenaar. Jaarlijkse kaasdag op 26 October a.s. Door het bestuur van de kaas dagcommissie is besloten om de jaar lijkse kaasdag te houden op Dondev- Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. Volgens een officier van de Ame rikaanse inlichtingendienst van gene raal MacArthurs hoofdkwartier voor Korea gebruiken de Noord-Koreanen een nieuwe aanvalstechniek om ma teriaal te sparen. Zij vielen op negen September in vijf golven aan, de eer ste drie gewapend, de laatste twee groepen, die ongewapend waren, na men de wapens van hun gevallen ka meraden. PRINSES BEATRIX NAAR MIDDELBAAR ONDERWIJS. Prinses Beatrjx is overgegaan naar de afdeling middelbaar onderwijs van dewerkplaats kindergemeen schap te Bilthovpn. De lessen zijn vandaag weer begonnen. Het stoffelijk overschot van gene raal Smuts zal Vrijdag te Pretoria worden bijgezet. De Zuid-Afrikaanse regering heeft een staatsbegrafenis aangeboden. Waarschijnlijk zal, op verzoek van de familie, de begrafe nis met militaire eer geschieden. De Zuid-Afrikaanse regering heeft order gegeven om heden en op de dag van de begrafenis van generaal Smuts de vlaggen halfstok te hijsen. SCHSPPSBElIfiHTFM GROOTEBEER A'damDjakarta pas. 12 Sept. Pantellaria. KOTA BA- ROE DjakartaR'darn 12 Sept. pas. Kp Bon. MATARAM R'darnDja karta 12 Sept. bij Finlsterre. MOD- JOKERTO DjakartaR'darn pas. 12 Sept. Kn St. Vincent. ORANJE Dja kartaA'dam pas. 12 Sept. Gibral tar. RANCHI ftr. en gz.) Djakarta— A'dam 13 Sept. nm verw. Suez. WIL LEM RUYS 12 Sent. van R'darn naar Djakarta. FAIRSEA (gez.) Diakarta R'darn 12 Sept. 200 nv. OZO van Aden. GOYA (tr. en gez.) Diakarta A'dam 10 Sept. van Aden. INDRA- POERA R'darnDiakarta 12 Scot. 24 uur van Portsaid. MODJOKERTO DiakartaR'dam 12 Sept. 18 u. pas. Lissabon. WILLEM PUYS R'dam— Djakarta 13 Sept. 'te Southampton. MARKTBERICHTEN WOERDEN. 13 Sept. Kaas. Aan voer 298 partijen. Prijzen: le soort 2.09—2.19. 2e soort 1.98—2.77. zwa re tot 2.30 per ks. Handel flauw NOORDWIJKERHOUT,, 12 Sept. Groente. Dubbele bonen 1 50 2 50 per 10 kg. Aanvoer 250 zakken a 10 kg. VEUR, 13 Sept. Groente. An dijvie 5.006.80, bloemkool 15 41. bospecn f 9 0011.50 bleeksel derij 310 per kg., postelein 1314 cent. pronkbonen 1322 cent, spina zie 1119 cent, snijbonen 3071 een: stambonen 1925 cent, meloenen 2" 42 cent, stokbonen 2041 c druiven 7276 cent.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3