S)e CcicbeSoii^aivt ATTLEE EN CHURCHILL Attlee kondigt opvoering bewapening aan Het ergste voorbij op Korea De Drie in Waldorf Astoria £eft 3e diufaie naai Wl.-Quitdland Duel tussen Attlee en Churchill Protest der Hongaarse bisschoppen Communisten uit det staatsdiensten De orkaanramp op St. Maarten Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" •WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1950 41ste JAARGANG No. 12080 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., 4.50 p. kwart Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 130 KONINGIN JULIANA BEZOCHT DE UTRECHTSE JAARBEURS. Dinsdagmiddag heeft H.M. Koningin Juliana een bezoek gebracht aan de Jaarbeurs te Utrecht. Tijdens de rondgang toonde H.M. de Koningin veel belangstelling voor de ijzeren long, die op de medische afdeling geëxposeerd is. Geheel rechts dr. F. H. Fentener van Vlis- singen, voorzitter van de Raad van Bestuur der Jaarbeurs. De hamsterwoede België in Beroep op gezond verstand In een gisteravond gehouden ra diotoespraak heeft de Belgische eer ste minister Joseph'Pholien de ham sterwoede veroordeeld, die zich de laatste weken van een groot deel der Belgen heeft meestergemaakt. Hij waarschuwde de bevolking in het bijzonder voor de tussenhandelaren en sommige winkeliers, die vari de ze koopwoede gebruik gnaken om buitensporig hoge winsten te maken. De 'eerste minister maakte er on der meer melding van, dat de gros siers in zeep in een maand dezelfde hoeveelheid hebben verkocht als normaal in een jaar. Hij citeerde verder het geval van een man, die op een dag drie rijwielen kocht en van een dame, die 5 kg peper insloeg. Opmerkelijk is bij deze hamsterpsy chose, dat zonder enig onderscheid wordt gekocht en dat in het alge meen iedere prijs wordt betaald, die de winkelier maar vraagt. De Belgi sche premier vroeg zich af, waar het' traditionele gezonde verstand van de Belgen is gebleven en legde er de nadruk op, dat deze aankooprage slechts in België valt waar te nemen. Hij wees er vervolgens op, dat de be treffende artikelen in ruime mate in België voorhanden zijn en geen en kele ongerustheid behoeft te bestaan, dat deze scharser zullen worden. Vernietigende actie der luchtmacht f ISTEREN heeft luitenant-generaal neraal van de verenigde troepen voorbij is". Nog heeft de vijand het in staat hem op ieder willekeurig pu staan te brengen. „Ik ben er nu ze genhouden", zeide Walker. De Zuid- de weg JongtsjonAngang oprukt, km. gevorderd. -Een geallieerde woo deze sector „geweldig verbeterd" Een gisteravond gevangen geno men koerier had een boodschap bij zich van een Noord-Koreaanse di visie-commandant aan zijn bevelheb ber van de volgende inhoud: „Wij hebben zeer veel te lijden van de vijand. Omdat het anti-tankbataljon niet is aangekomen, kunnen wij niet tot actie overgaan. In deze omstan digheden kunnen wij het Jongtsjon- front niet handhaven". „ZWARE INDUSTRIE" IS VERNIETIGD. Alle zware industrieën op Korea en het merendeel van de lichte en middelzware bedrijven, zijn door Amerikaanse bommenwerpers ver nietigd, zo heeft de Noord-Koreaan se minister van Buitenlandse Zaken Pak Hen medegedeeld in een tele gram aan de secretaris-generaal der V.N., Trygvie Lie, en de voorzittter van de Veiligheidsraad, Sir Gladwyn Jebb. De Noord-Koreaanse regering verzoekt dringend maatregelen om een einde te maken aan de Ame rikaanse luchtaanvallen, zo werd hieraan toegevoegd. Walton Walker, commanderend ge in Korea, doen weten, „dat het ergste initatief, maar de geallieerden zijn nt van het 200 km. lange front tot ker van, dat wij de vijand kunnen te- Koreaanse achtste divisie, die langs is in de twee laatste dagen bijna 16 rdvoerder zeide, dat de toestand in Bij een explosie in een steen koolmijn te Handlova in Midden-Slo- wakije op Woensdag 6 September zijn vijf mijnwerkers om het leven gekomen, zo wordt heden gemeld. Een gunstige sieer ter conferentie rvE WESTERSE GROTE DRIE zijn gisteren in het Waldorf Astoriaho- tel te New York begonnen met hun besprekingen. Naar Reuter meldt werd als volgorde van de agendapunten aanvaard: De Westerse de fensie, de Duitse herbewapening, de Koreaanse kwestie, tezamen met het vraagstuk van de.erkenning van communistisch China. Minister Bevin heeft gezegd van de besprekingen een „overeenstem ming tot handelen" te verwachten. De drie minister zullen geen defi nitieve beslissingen nemen, maar de voorstellen, waaromtrent zij eens gezindheid zullen hebben bereikt, voorleggen aan de ministers van Buitenlandse Zaken van de landen van het Atlantisch Pact, die Vrijdag zullen bijeenkomen. De mededeling van Truman, dat aanzienlijke troepenversterkingen naar Europa zullen worden gezon den, heeft een gunstige sfeer voor de conferentie geschapen, meldt Reu ter. Hiertoe heeft ook de verklaring bijgedragen, welke minister-presi dent Attlee gisteren in het Lagerhuis heeft afgelegd, dat Engeland nog een divisie naar Duitsland zal zenden, waardoor het totaal van de Britse troepen in Duitsland zal worden op gevoerd tot boven de drie volledig geoefende divisies. RUSSISCHE CONCENTRATIE KAMPEN. Volgens Franz Buechel, voorzitter van de „Bond van slachtoffers van Sowjet-Russische concentratiekam pen" zijn sinds de bezetting var Oost-Duitsland door Sowjet-Russi- sche troepen ongeveer 300.000 Duit sers, onder wie duizenden kinderen, naar concentratiekampen gezonden. Naar schatting 100.000 hiervan zijn vrijgelaten, 100.000 zijn gestorven en de overige 100.000 zitten een straf uit in de Sowjet-Unie of in verschil lende werkkampen en gevangenis sen in Oost-Duitsland, aldus Buechel. Minister Johnson afgetreden Marshall volgt hem op Naar Reuter gisteravond uit Wash ington mededeelde, is de Amerikaan se minister van Defensie, Louis Johnson, gisteren afgetreden. President Truman heeft George C. Marshall verzocht hem op te vol gen. Generaal Marshall heeft de benoe ming aangenomen. Het aftreden van minister John son wordt te Washington, aldus Ass. Press, gezien als het gevolg van een meningsverschil tussen hem en mi nister Acheson over de rol van Duit se troepen bij de verdediging van West-Europa. Johnson was in Maart 1949 James Forrestal opgevolgd. Sinds het uitbreken van de oorlog in Koreau is de defensiepolitiek van Johnson sterk gecritiseerd. Generaal George Catlett Marshall is 69 jaar oud. In 1939 benoemde president Roo sevelt hem tot stafchef. Na de val Van Frankrijk in de tweede wereld oorlog werd hij tevens opperbevel hebber van het Amerikanse leger. Pas op latere leeftijd werd hij staats man. In Januari 1947 werd hij tot minister van buitenlandse zaken be noemd en in Juni van dat jaar werd het plan geboren, waaraan hij zijn naam gaf. In December 1948 onder ging hij een nieroperatie en de vol gende maand trad hij af, opgevolgd door Dean Acheson. In diplomatieke kringen te New York hoopt men naar aanleiding van Marshalls benoeming tot minister van defensie op een nieuwe plan-Mar shall voor Europees militair herstel, naar analogie van het economische plan-Marshall. Zijn benoeming, die nog door het Congres moet worden goedgekeurd, wordt door waarnemers ook gezien als een versterking van de positie van Dean Acheson, de minister van buitenlandse zaken, bij de bespre kingen der Westelijke „Grote Drie". Men meent te weten, dat Marshall Achesons mening, dat Duitsland mi litair moet worden versterkt om bij te dragen tot de West-Europese de fensie, deelt. Men weet, dat Louis Johnson met Achson op dit punt sterk van mening verschilde. Ko-Vititj-e... De smart kan niet een ding zijn dat men begeert. Het is, het moet alleen een ding zijn dat men aanvaardt. lyiINISTER-PRESIDENT ATTLEE kondigde gisteren in het Lagerhuis aan, dat Engeland bij de twee infanterie-divisies, die het in West- Duitsland heeft, nog een derde divisie zal sturen. Alles bijeen zullen de Britse strijdkrachten te land worden opgevoerd tot 10 divisies, plus 12 territoriale divisies, ongeacht de aanvullingen bij luchtmacht en marine. In de komende drie jaren zal daaraan 3.6 milliard pond sterling wor den ten koste gelegd; een kwart millioen arbeiders zal naar de oorlogs industrie worden overgeheveld. Churchill: „Veel te weinig" „Veel te weinig!" riep Churchill uit onder levendige toejuichingen van de oppositie. „Wanneer wij dit maal vóór de regerirtgs-motie-van- vertrouwen zullen stemmen dan is het, omdat wij onze steun willen verlenen aan alle maatregelen tot beveiliging van ons land niet dus omdat wij het eens zijn met die maatregelen zelf. Er behoort een Europees leger te komen van 60 a 70 divisies en de Benelux-landen zullen er daartoe nog vier meer moeten le veren dan tot dusver toegezegd. Ook de Duitsers zullen daarvan deel moeten uitmaken met acht of tien divisies". „Denkt de heer Attlee nog steeds, dat alleen de communistische Duit sers bewapend moeten worden?", vroeg Churchill. „Of hij wil of niet, dat Europese leger komt er. Het is mijn vaste overtuiging, dat de Sov jet-oligarchie er van kan worden weerhouden, in de komende drie of vier jaar een verschrikkelijke we reldoorlog te ontketenen, wanneer wij zulk een legermacht opbouwen onder het beschermende schild van de Ameriaanse atoombommen als wij daarvoor ten minste nog de tijd krijgen". Tegen sluiting kloosters In alle Katholieke kerken'van Hon garije werd Zondag 10 September van de preekstoel een herderlijk schrijven voorgelezen, waarin het Hongaarse Episcopaat plechtg pro testeert tegen de sluiting der kloos ters door de volksdemocratische re gering, waarbij van 63 religieuze or den en congregaties 59 van alle rech ten en eigendommen werden- be roofd, terwijl ruim 10.000 klooster lingen worden gedwongen het gees telijke kleed af te leggen. De Hon gaarse bisschoppen verklaren, dat zij van te vpren alles beproefd hebben, wat maar in het menselijke vermogen ligt, om deze ramp af te wenden, maar dat zij tot hun leedwezen er niet in mochten slagen. Hiermede verliest de Katholieke Kerk in Hongarije met één slag de helft van zijn geestelijkheid. Juist dit grote aantal wordt door de regering als voorwendsel genomen voor deze maatregel: zoveel mensen zijn voor de kerkelijke dienst niet nodig en bij gebrek aan werk kweekt dit maar klaplopers. Hierbij moet men echter niet uit het oog verliezen, dat deze mensen niet voldoende werk hebben, omdat de staat zelf honderden ziekenhuizen en tehuizen, alsmede duizenden scho len heeft gesloten, waar de religieu zen sinds eeuwen het volk van Hon garije hebben gediend. CLEMENT ATTLEE. GROTE VERSOBERING. Een overvol Lagerhuis vele le den hadden hun verlate vacaritie on derbroken luisterde geboeid, ge ëmotioneerd naar het duel tussen de twee mannen, die gedurende het laatste decennium elk vijf jax*en de leiding van het Britse imperium in handen hebben gehad. Uitvoerig zette eerst Attlee uiteen, wat de Labóur-regering alzo heeft besloten. Het driejarenplan zal grote versobering meebrengen. Er zullen minder luxe auto's gefabriceerd worden, minder radio's en televisie toestellen. De textielproductie zal worden ingekrompen en de bouw nijverheid en chemische industrie zullen de terugslag ondervinden van de accentverlegging naar de zware industrie. De regering zal niet schro men, zo nodig een toewijzingsstelsel voor belangrijke grondstoffen in het leven te roepen. Het kon moeilijk anders of Attlee moest zich ook uitlaten over de le vering van machinewerktuigen aan Rusland, waarover Churchill de laatste weken de regering duchtig geattaqueerd heeft. „Wij hebben de zaak nog eens opnieuw onder de ogen gezien", verklaarde de minis ter-president, „en hebben een aantal Britse fabrikanten geadviseerd, be stelling op ongewone hoeveelheden, die misschien de Noord-Koreaanse troepen van nut kunnen zijn, te wei geren. Het verscherpte toezicht geldt echter niet voor orders, die reeds waren afgesloten". Deze opmerking bracht Churchill weer op de been: „Worden de grote boormachines, die een machinefa briek te Manchester fabriceert, nog steeds naar de Sovjet-Unie ge stuurd?" Onder honend gehuil van de con servatieven antwoordde Attlee, dat deze machines volgens zijn inlich tingen niet voor Rusland, maar voor Polen bestemd zijn. Churchill besloot met te verkla ren: „Hoe groot onze verschillen op binnenlands gebied ook mogen zijn en hoe sclierp ook onze critiek op de wijze, waarop de minister het beleid ten uitvoer legt, wij zullen vóór de regeringsmotie stemmen, omdat dit de boodschap van eenheid is, die wij in het huidige tijdsgewricht van het Lagerhuis uit de wereld willen inzenden". Ingrijpende Belgische maatregel DE BELGISCHE REGERING heeft besloten alle staatsdiensten te zui veren van ambtenaren en lager administratief personeel die, door lidmaatschap of anderszins, open lijk de activiteit steunen van een groepering, welke door de regering als revolutionnair of anti-nationaal moet worden bestempeld. Deze beoogde verwijdering uit elke staats betrekking raakt wel iedere revolutionnaire vereniging van welke strekking ook, maar treft op het ogenblik feitelijk alleen de leden en volgelingen van de communistische partij. Deze politieke gebeurtenis van in grijpende aard is Dinsdag in de loop van de namiddag door de heer Pho lien, bij wijze van primeur medege deeld op een persconferentie op het departement van de eerste minister. De aankondiging ging gepaard met de motivering, dat de Belgische re gering van de gehele natie bijzonde re offers moet vragen om de verde diging der democratische instellin gen naar buiten beter te verzekeren en dat zij daarom tegelijkertijd tot plicht heeft de democratische instel lingen op binnenlands terrein te be veiligen; reden waarom niet aan vaard mag worden, dat op wanorde in het land aansturende elementen over invloed in de openbare dien sten zouden beschikken. Het rechtstreekse doelwit van de Belgische regeringsverklaring is nog verduidelijkt door de mededeling, dat de communisten en alléén de communisten op politiek gebied weigeren deel te nemen aan de na tionale verzoening rondom de ko ninklijke prins Boudewijn, dat zij op sociaal gebied de vrijwillig aan gegane accoorden tussen de verte genwoordigers van arbeiders en pa troons saboteren en dat zij op mili tair gebied in België precies als in de naburige landen, een openlijke oppositie voeren tegen iedere ver sterking van 's lands veiligheid. De economische officier van Justi tie, mr. Pemmink uit Breda, heeft strenge maatregelen aangekondigd tegen hamsterende Belgen in de grensstreek. De eerste Belgische win kelier. die bij een hamstersmokkel met zijn auto in Baarle-Nassau met 271 pakken lucifers, 1'52 pakjes was- poeder en honderden stukken toilet zeep is aangehouden, is bij snelrecht tot tien dagen gevangenisstraf ver oordeeld. Hamsteraars zullen onmid dellijk in Breda worden berecht. Niet alleen de Belgische huismoe ders. maar ook tientallen Belgische winkeliers komen hun voorraden in winkels in de grensstreek aanvullen, zijn de meest gevraagde artikelen, zijn ds meest gevraagde artikelen. BOUW STUDENTENSANATORIUM TE LAREN VORDERT. De bouw van het studentensanatorium te La ren, waarmee eind verleden jaar werd begonnen, vordert flink. Men hoopt het over een jaar in gebruik zal plaats bieden aan 83 studenten, die in kamers voor één, twee, en meer personen worden gehuisvest. Via de huisradio zullen de studenten verschillende colleges kunnen vol gen. Een luchtopname van het sa- te kunnen nemen. Het sanatorium natorium in aanbouw. Tengevolge van de moeilijke ver bindingen komen eerst nu wat meer berichten binnen over de or kaanramp, die de Bovenwindse Ei landen en in het. bijzonder Sint Maarten getroffen heeft op 31 Au gustus en 1 September j. 1. Het eiland ziet er uit alsof het afgebrand is. Niet alleen de hui zen zijn vernield, maar ook een groot gedeelte van de vruchtbomen. Vee en pluimvee werd gedood, vele inwoners hebben hun kleren, meu belen, huisraad enz. verloren. Ge zinnen zijn dakloos en weten niet wanneer hulp verleend zal worden. DRIE MILLIOEN PELGRIMS NAAR ROME. Naar schatting zullen aan het ein de van het Heilig Jaar ruim drie millioen pelgrims in Rome zijn ge weest, dus de helft meèr dan vol gens de meest optimistische ver- verwachtingen zouden komen. Op sommige dagen waren er meer dan 80.000 pelgrims in de Eeuwige Stad. Hieruit kan men concluderen, dat de herhaalde malen uitgesproken beschuldiging, als zouden de kerke lijke autoriteiten de Romeinse ho tels grote nadelen hebben berokkend door hun pelgrimshuizen, zonder eni ge grond is. Het Centraal Comité be schikt namelijk maar over 25.000 bed den, zodat de andere pelgrims op de hotels waren aangewezen. Ofschoon het bijna niet doenlijk is juiste cijfers te verschaffen over hen, die de drem pel van de H. Deur van de St. Pie- ler hebben overschreden, bedraagt het aantal van hen, die de St. Pieter hebben bezocht, ongeveer vijf mil lioen. Bij dit cijfer zijn natuurlijk de bewoners van de Eeuwige Stad inbe grepen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1