Se Man 5)e dade aan Sfoazilië" DINSDAG 12 SEPTEMBER 1950 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Aantal verplicht verzekerden wordt uitgebreid Vooruitlopend op de nieuwe rege ling van het ziekenfondswezen, is er een wetsontwerp in een vergevor derd stadium van voorbereiding, waardoor het aantal verplicht verze kerden wordt uitgebreid. 'Hiermede tracht de regering al thans voor een van de belangrijkste en meest urgente problemen van de reeks van moeilijkheden, waarin de ziekenfondsen zich bevinden, een oplossing te scheppen. Intussen kan de minister van sociale zaken nog niet met ze kerheid zeggen, wanneer het ontwerp van wet, waarbij het gehele ziekenfondswezen wordt hervormd bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt zal worden. De voorbereidingen voor het sa menstellen van dit wetsontwerp eisen meer tijd dan de minister oorspronkelijk kon voorzien. Deze mededelingen heeft de minis ter van sociale zaken gedaan in zijn memarale van antwoord betreffende het wetsontwerp verlenging finan ciële steun aan de algemene zieken fondsen voor hun afdeling vrijwilli ge verzekering. Wat deze steun betreft is de mi nister het eens met verscheidene le den van de vaste commissie, dat ver der geen steun aan de vrijwillige verzekering dient te worden gege ven, daar deze steun niet vereist is op grond van het belang van de volksgezondheid. De toestand van 's lands financiën laat trouwens die steun zeker niet toe. Wel achtte de minister het verant woord het bedrag van de uitkering uit het vereveningsfonds over de ja ren 1941'46 van 500.000 gulden te verhogen tot een millioen. De stijging van wolprijzen Naar aanleiding van de stijging der wolprijzen, deelde de heer W. A. Linting, directeur van het Ned. bureau van het internationaal wol secretariaat, o. m. het volgende mede: In ieder geval geloof ik niet, dat binnen het half jaar de ho gere wolprijzen in de detailhan del zullen worden doorberekend. Indien de handel dat zou doen, zou er onmiddellijk een afstraf fing komen. Zoals de zaken thans staan, duldt de internationale concurrentie geen verhoging der detailprijzen. In het algemeen hebben de West- Europese landen zich in hun wolvoor- raden aaïdig gedekt, ondanks de ver hoogde prijzen. Doch er moeten zeer grote bedragen Voor worden uitge trokken en de tvolhandel heeft het daardoor lang niet gemakkelijk. Ook Nederland heeft nog onlangs belang rijke hoeveelheden wol uit Australië aangekocht. Er zijn verschillende oorzaken die tot de grote stijging op de wereld markt hebben bijgedragen, In de eer ste plaats moet men niet vergeten, dat Duitsland en Japan weer aan de markt zijn en grote hoeveelheden op kopen. De behoefte aan wol is daar bijzonder groot. Op de recente veilin gen heeft Frankrijk echter de mees te wol gekocht. Sinds 28 Augustus is Rusland slechts eenmaal als koper opgetreden. Voor zover men kan nagaan heeft Rusland niet meer ge kocht dan het vorig jaar. nl. 5 pet. van de wolvoorraad. Of Rusland via buitenlandse makelaars meer aan gekocht heeft, is natuurlijk moeilijk na te gaan. De heer Linting vertelde voorts, dat als andere, belangrijke factor voor de prijsstijging de overstromin gen in Australië moet worden ge noemd. welke het vervoer heeft be lemmerd. Ds afnemers bleken niet bereid te wachten tot de aanvoer groter zou worden, doch boden tegen elkander op. De wolscheer is ook minder dan werd verwacht. De overstromingen hebben bovendien in Nieuw Zuid Wa les en Queensland aan 4.000.000 scha pen het leven gekost, dat is 300.000 balen. Tot vorig jaar konden afnemers wol betrekken uit de voorraden van de zg. ..Joint Organisation". Deze voor- ïaad van oorspronkelijk 10.500.000 balen werd jaarlijks aangesproken. Er gingen namelijk elk jaar onge veer 2.000.000 balen af. Er zijn nog slechts 450.000 balen van bijzonder slechte kwaliteit,. Meer bevroren vlees? Het ministerie van Landbouw voert momenteel onderhandelingen om te trachten de invoer van bevro ren vlees te verhogen, om daardoor de prijzen in ons land te kunnen drukken en de prijsbeheersing in het algemeen in de hand te werken. Er bestaat kans op invoer van bevro ren vlees uit Argentinië. Denemar ken en Ierland. Men zoekt speciaal de landen met zwakke valuta Uit. „N. v. d. D." CONTACT BIJEENKOMSTEN KATH. MIDDENSTANDSBOND Het Hoofdbestuur van de Dioc. Kath. Middenstandsbond in het Dio cees Haarlem organiseert 10 ge westelijke contactbijeenkomsten met de plaatselijke bestuurders, als in zet van de wintercampagne. Reeds vier van deze contactbij- 'eenkom'sten werden gehouden, t.w. in Naaldwijk voor het Westland; in Gouda voor Gouda en omgeving; in Sassénheim voor de bollenstreek en in Wormerveer voor de Zaanstreek. Deze bijeenkomsten, waarin o. m. wordt gesproken over de grote mid denstands-problemen, als „Loon- en Prijzenpolitiek," „Kinderbijslag voor zelfstandigen," „Middenstands-wet geving,'' enz., mogen zich verheugen in een grote belangstelling van de afdelings-besturen, die i. v. m. hun winterprogramma en komende ac tie dit persoonlijk contact met het Hoofdbestuur ten zeerste waarde ren. Achtereenvolgens zullen nog con tactbijeenkomsten worden belegd op Woensdag 14 September te Schagen voor Noord Hollands Noorderkwar tier; Maandag 18 September te Lei- muiden; Dinsdag 19 Sept. te Uit geest voor Kennemerland; Maandag 2 October voor Omgeving Den Haag Daarna zullen er nog twee vol gen, met name voor West Friesland en Zeeland. :uiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiimiiiiiiiiiiiii!iiiiiniiiiiu 4«y«,,mw vfi«*!,iaa' I Menu- dansmuziek door het ver maarde Deense Dans- orkest van PETER RASMUSSENS Zaterdag 46 September optreden van het be kende dansorkest ,,The Ramblers", met voll. bezetting, o.l.v. THEO UDEN MASMAN W W Jfc INTERNATIONAAL W VOGELPARK Uniek in de wereld ALPHEN A/D RIJN Nederlandse speedway-kampioenen uit Limburg, starten te Rijswijk Ttuiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiifimmir INDONESISCHE HOGE COMMIS SARIS BEZOEKT DE JAARBEURS. De Hoge Commissaris van de re publiek Indonesië, mr Moh. Roem, neeft vanmorgen een bezoek ge bracht aan de Jaarbeurs te Utrecht. Mr Roem toonde vooral voor de me dische pliarniaceutische afdeling en de stand van het Indisch Instituut grote belangstelling. De Hoge Com missaris en zijn echtgenote drinken tezamen met de heer F. H. Fentener van Vlissingen, die hen rondleidde, bij .een der stands een kopje thee. Philips-televisie hervat Voorlopig met beperkte energie De experimentele televisie-uitzen dingen van Philips te Eindhoven, welke medio 1949 afgebroken wer den, zij nhervat. Naar wij vernemen zal er voorlopig met geringe energie worden uitgezonden, zodat alleen in de naaste omgeving van Eindhoven gunstige ontvangstresult.aten moge lijk zijn. Binnenkort zal echter het vermogen van de zender worden ver hoogd. zodat dan, uiteraard onder gunstige omstandigheden, in wijder kring de Philips-televisieprogram- ma's gevolgd kunnen worden. De uit zendingen vinden thans plaats iedere Dinsdag- en Donderdagavond en wel om 20.15, af en toe ook op Zaterdag avond. ROTTERDAM BOUWT VOOR 4 MILLIOEN AAN SCHOLEN. Het ligt in de bedoeling aldus de Volkskr. dat de gemeente Rot terdam nog dit jaar en het volgend jaar een bedrag van vier millioen gulden uittrekt voor de bouw van hulpscholen. Voor het einde van 1958 hoopt men op 18 lagere scholen, vier scholen voor het voorbereidend onderwijs, 'n school voor horlogemakers en fijn instrumentmakers-, een school voor vrouwenarbeid, een ambachtsschool en een school voor handenarbeid met het onderwijs te kunnen beginnen. Voor de scholen, die dit jaar nog in gebruik moeten worden genomen, zullen paviljoens van de tentoonstel ling „Rotterdam Ahoy" worden ge bruikt. Gistermiddag heeft de burgemees ter van Sluis officieel het voormalige raadhuis van St. Anna Termuiden als zetel van de studentenkring van die naam geopend. Hij dankte voor het initiatief van twee Amsterdamse stu denten, welke na St. Anna ontdekt te hebben, pogingen ondernamen om hier een internationaal contactcen trum voor studenten te vestigen. Namens het provinciaal bestuur sprak. dr. Mes over het belang van contact van studenten met de bevol king, hetwelk door dit initiatief ook tot een internationaal contact kan leiden. TWEE GEVANGENEN ONTSNAPT. Toen twee gestichtswachters van Veenhuizen Maandagochtend met een groep gedetineerden in het Acade misch ziekenhuis jjp Groningen ver toefden om aldaar geneeskundige hulp te ontvangen, zagen twee van de gevangenen kans te ontvluchten. De Groninger politie zette een ach tervolging in, doch slaagde er tot op dit ogenblik niet in de vluchtelingen op te sporen. De ontsnapten zijn de 31-jarige L. van der S„ afkomstig uit Musselkanaal en J. K. uit Huizen. Een lesvliegtuig van de Rijks> luchtvaartschool heeft gistermiddag een noodlanding gemaakt onder Nootdorp. De beide inzitten bleven daarbij ongedeerd. Het links afslaande verkeer is bij ongelukken op kruispunten voor drie vijfden betrokken, het rechts afslaan de verkeer voor nog geen tien pro cent. En als men nu weet dat in de bebouwde kommen op zijn minst veertig percent en daarbuiten ruim twintig percent van de ongevallen op wegkruisingen gebeuren, dan is het duidelijk, dat er op het links af slaande verkeer de taak rust voor zichtiger en correcter te rijden. Daarop dringt de K.N.A.C. aan, zo wel bij bestuurders van motorrijtui gen als bij fietsers en karrevoerders. BEURS: VASTE STEMMING. De beurs opende gisteren vast voor alle rubrieken, waarbij de Indone sische waarden, evenals Vrijdag, het meest op de voorgrond traden. De vaste stemming tegen het slot van de vorige week, waarbij vele Indone sische fondsen in open hoeken ver handeld zijn, hebben het publiek in de markt gelokt en de meeste com missionairs en bankiers hadden gis teren vele aankooporders geboekt. Veel concreet nieuws voor de beurs was er overigens niet. Liepen op de industriemarkt de koersen na een hogere opening aan vankelijk iets achteruit, de cultuur- markt kon zich niet alleen handha ven maar wist nog enkele punten aan de openingswinst toe te voegen. Ook gisteren open hoeken in vele soor ten en een zeer vaste stemming voor vrijwel alle Indonesische papieren. Het slot kwam voor vrijwel alle rubrieken op nagenoeg het hoogste punt van de dag. SPORT VOETBAL. DE ENGELSE LEAGUE. Voor de Engelse League werden de volgende wedstrijden gespeeld: Eerste divisie: Stoke City-Shef- field Wednesday 11. Tweede divisie: Blackburn Ro versSouthampton 10; Chester fieldPreston North End 20; Co ventry CityBirmingham City 31; Sheffield UnitedDoncaster Rovers 0—0. TAFELTENNIS. HET SLEUTELS JUNIOREN TWAALFKAMP. Vol enthousiasme en vechtlust zet te Zondag j.l. een twaalftal junioren van de R.K. L.T.V. „De Sleutels" de strijd in om het kampioenschap. Na een spannende strijd, die tot het ein de toe voortduurde, behaalde Gijs Rijsdijk ongeslagen de eerste plaats. Hans van der Stok was de enige, die de winnaar een game wist afhandig te maken. Ook de jeudige Robby Rijsdijk deed van zich spreken. Tot zeven maal toe wist hij een over winning te behalen. De gespecifi ceerde uitslagen luiden als vougt: 1. G. Rijsdijk 22 pn; 2. H. v. d. Stok 18 pn; 3. A. Vermeulen Ulpn; 4. Fr. Hosman 14 pn; 5. R. Rijsffijk 14 pn; 6. J. Jansen 12 pn; 7. C. Schoon 12 pn; 8. H: Franken 8 pn; 9. Th. v, d. Zwet 8 pn; 10. J. v. Heugten 6 pn; 11. D. Bunnig 2 pn; 12. A. Vasen 0 pn. De leiding van deze twaalfkamp, die geheel in handen was van de ju nioren Fr. Hosman, A. Vermeulen en J. v, d. Stok, was prima en ver dient zeer zeker alle lof. De competitie-opstelling van de Sleutelsteams is als volgt: 1. (Ie kl.)G. Friedhoff, J. Burg- houwt, J. Visser. 2. (2e kl.): H. Filbry, H. v. d. Voort; R. v. d. Voort. 3. (3e kl.): H. Huijing, J. v. d Post, J. Verhoogt. 4. (3e kl.): H. Bunnig, J. Gijbeis, Fr. Hosman. 5 (4e kl.): A. Vermeulen, J. v. d. Stok, J. v, Heugten. 6. (4e kl.): G. Rijsdijk, J. Jansen, J. Schoon. 7. (4e kl.): A. Gijbeis, W. v. Kam pen, Th. v. d. Zwet. 8. (4e kl.): A Vasen, R. Rijsdijk, J. Staats. Dames 1. (2e kl.): E. Filbry, M. Winkelman, R. Ruigrok. 2. (3e kl.): H. Heuzen, I. Winkel man, I. Reizevoort. Leden van de Sleutels, die wensen deel te nemen aan het tournooi, dat wordt georganiseerd door de Afd. Rotterdam op Zaterdag 30 Sept. a.s., dienen zich vóór Vrijdag a.s. in ver binding te stellen met een van de bestuursleden. BRIDGE LEIDS SUCCES OP AIRBORNE- DRIVE TE ARNHEM. Op de te Arnhem gehouden jaarlijk se Airborne Bridge-drive werd door het paar VisserKoch uit Leiden we derom beslag gelegd op de le prijs, de Airborne Cup, beschikbaar ge steld voor de hoofdklasse. Hieraan werd door 120 personen deelgeno men. Laatste competitiewedstrijd in dit seizoen. Hoewel de beslissing inzake „het Nederlandse Speedway-clubkam pioenschap reeds gevallen is ten gun ste van het Limburgia-team, belo ven de sluitingswedstrijden op de Rijswijkse baan, op Zondagmiddag 17 September a.s. toch uiterst span nend te worden. Want de Limburgia- renners krijgen twee lastige tegen standers te bestrijden, nl. eerst het Amsterdamse team van de Vliegende Hollanders en daarna de Hagenaars ,.De Windmolens". De Amsteruam- mers onder aanvoering van Piet van Aartsen boekten de laatste weken fraaie successen, door zowel „De Windmolens" als de Feyenoord Tij gers (deze laatste met grote cijfers) te verslaan. En de Hagenaars zullen er zonder twijfel grote waarde aan hechten om WEDSTRIJDEN RIJKSPOLITIE GEWEST 'S-GRAVENHAGE. In het sportpark „Rozenoord" te Bergen op Zoom vonden de jaarlijkse atletiekwedstrijden plaats van de leden van de Rijkspolitie Sportver eniging „Luctov" uit de districten Leiden. 's-Gravenhage, Dordrecht en Middelburg der Rijkspolitie- Vorig jaar is men hiermede begon nen en kwam het district Middelburg als overwinnaar uit de bus en wist zodoende beslag te leggen op de wis- selbekeï. Dat er dit jaar hard om ge streden zou worden stond reeds we ken tevoren vast. Intensief is tr ge traind. temeer daar uit deze wed strijd de 20 besten gekozen worden het Gewest 's-Gravenhage te ver tegenwoordigen op 20 September a.s. bij dc te houden Inter-Gewesl.cüjke wedstrijden te Leiden in de „Leidse Hout". De wedstrijden te Bergen op Zoom zijn onder uitzonderlijk fraai weer gehouden en er is inderdaad fel en sportief gestreden. De districten ga ven elkander geen krimp. Een ernstig ongeval deed zich nog voor bij het poLsstokhoogsprmgen. Bij een sprong van de heer F. B v. d. As uit Reeuwijk, brak plotseling de polsstok, waardoor hij viel. Na onderzoek ter plaatse door een ontbo den arts bleek overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk, waar na het maken van foto's bleek dat één zijner wei-veis was beschadigd. Per zieken auto is hij daarna naar zijn eigen woonplaats vervoerd. Aan het einde van de spannende strijd bleek het district 's-Gravenha ge de beker te hebben veroverd, op de voet gevolgd met 1 punt ver schil door het district Leiden, die als zeer goede tweede uit de strijd kwam en hiermede het korpsschild veroverde. Verder behaalde het district Lei den de le prijs 4 x 100 meter esta fette. benevens de medaille voor op 1 na de meeste kampioenen van die dag. Voor dit jonge district vorig jaar was het laatste een prachtige pres tatie, verkregen door gezamenlijke inspanning en goede onderlinge ver standhouding en last but not least, door de volledige medewerking van superieuren en burgemeesters. De uitslagen op punten luiden: District: 's Gravenhage 81. Leiden 80, Dordrecht 67 en Middelburg 56 punten. Plaatsen bezet door het personeel van het district Leiden der Rijkspo litie: 100 m. hardlopen: 2 M. Oudeman, Leiden; 3 F. van Nieuwpoort, Hille- gom\ 200 m. hardlopen: 3. M. Oudeman, Leiden. 400 m. hardlopen: 4 D. Koens. Lei den- 800 m. hardlopen: 2 P. Antheinisse. Waddinxveen, 3 A. van Kaam, Lir.se. 1500 harlopen: 1. P. Spaan, Alke made; 5 H. v. d. Tang. Lisse. 3000 m. hardlopen: 1 P. Spaan. Al kemade; 2. P. Antheunisse. Waddinx veen- 4 x 100 m. estafette: 1. District Lei den (J. J. Doddemae, W. Schrijvers hof, P. van Nieuwpood en M. Oude man. Hoogspringen: 5. W. Schrijvershof. Bodegraven; 6. Hoogendorp B.. Noord- wij kerhout. Verspringen: 5 W. Schrijvershof. Bodegraven; 6. F. van Nieuwpoort. Hillegom. Hink-stap-sprong: 1 W, Schrijvers hof, Bodegraven. Kogelstoten:. 1. T. van Opijnen, Verkeersgroep, Leiden. Speerwerpenn: 1. T. van Opijnen, Verkeersgroep Leiden. Discuswerpen: 4 T. van Opijnen, Verkeersgroep Leiden; 5 L. de Vries, Leiden. de tweede plaats op de ranglijst de finitief te bezetten. Men kan er zeker van zijn dat ren ners als Piet van Aartsen, Co Boef, Arend Hartman bij de Amsterdam mers, van Gorcum, Nolten, Dam mers en van Hemelrijk bij de Hage naars het de Zuidelijken Coumans en Kesselmans c.s. danig lastig zullen maken. Doch deze laatsten zullen ongetwij feld met Zuidelijk vuur trachten hun hegemonie niet prijs behoeven te geven en zo zijn deze wedstrijden tevens voor de renners een prach tige laatste training voor de indivi duele kampioenschappen, welke nog deze maand in het Olympisch Sta dion te Amsterdam zullen worden ge houden. SCHERMEN DE INTERGEALLIEERDE SCHERMKAMPIOF.NSCHAFFEN Op de overdekte tennisbanen van Marlot te Den Haag werd een be gin gemaakt met de intergallieerde kampioenschappen 1950. De uitsla gen van de eerste dag luiden: Floret voor equipes; le ronde: FrankrijkLuxemburg 90; België Nederland 81. 2e ronde: Gr. Brit- tanniëLuxemburg 72; Frankrijk Nederland 99. 3e ronde: België Gr. Brittannië 65; Luxemburg Nederland 36. 4e ronde: Gr. Brit tanniëFrankrijk 36; België Luxemburg 72. 5e ronde: Gr. Brit tanniëNederland 63; België Frankrijk 54. Het eindklassement luidt: 1. België 8 pnt. 25 gew. part. 2. Frankrijk 6 pnt. 28 gew. p. 3. Gr. Brittannië 4 pnt. 19 gew. p, 4. Nederland (Berlemont, Rimeyer, Storm, Los) 2 pnt. 10 gew p. 5. Luxemburg 0 pnt. 7 gew. p. WIELRENNEN KEES FELLENAERS. Kees Pellenaers, die tijdens de Ronde van Duitsland op 20 Augustus I.1. in botsing kwam met een auto en naar het ziekenhuis te Freiburg moest worden vervoerd, is thans ge heel buiten gevaar. Dit verklaarden de doktoren van het ziekenhuis. Pel lenaers, die tijdens dit ongeval en kele ribben kneusden, een arm. vin ger en benen alsmede een sleutel been brak, hoopt in de winter weer aan wielerwedstrijden te kunnen deelnemen. POSTDUIVEN. Leidse Concourscommissie. Wed vlucht met oude en jonge duiven op Zondag, 27 Aug. vanaf Roosendaal. Aantal vogels 1518, gelost te 8.30 uur met wind uit Zuidelijke richtingen. Afstand pl.m. 70 km. le duif te 9— 1332 .1597.98 m.) laatste 92602 uur (1244.87 m.). Uitslag: K. Stikke- lorum 1. 9. 95. 166, 190, 206. 261, 285 en 296; N. v. d. Luit 2. 12. 83, 84 en 150; J. Noordervliet 3, 100 en 204; W. Burgy 4 en 7; P. Olyerhoek 5. 41 en 104; D. Uytboven 6, 133. 158, 216, 217, 232 en 253; Gebr. de Groot 8, 44, 45, 186 on 187; P. Gijsman 10. Ill, 118. 125, 137, 140, 184, 195, 197, 229. 236. 240. 254. 272 en 302: J. van Dort II, 33, 67, 68, 90. 146. 147, 189 en 255; C. v. d. Fluym 13. 120, en 168; P. Koenen 14 en 59; IT. Abspoel 15. „De Rijnklievers'l' (Leiderdorp). Wedvlucht met. oude en jonge dui ven vanaf Vilvoorde; afstand 137 km. Gelost om 9.30 uur. Aankomst eerste prijswinnaar 10.54.23; laatste 11.18.439. Uitslag: Chr. v. d. Pluym 1, 2, 8, 15, J. C. Huber 3, 4, 5. 7. 12, H. Bonneur 6, A. Polak 9, 10, F. Was- senburf 11, M. Jongeïeen 13, W. J. Habralce.n 14. „De Zwaluw'l' (Voorschoten). Wedvlucht vanaf Vilvoorde met jon ge en oude duiven. Afstand 134.6. Gelost om 9 uur met Z.-W. wind, eer ste duif geconstateerd om 1074..14„ snelheid 1250.19 m.: laatste 11.15.3, snelheid 987,47 m. Uitslag: Fr. Hen driks 1, 17, 31, 37, 43; J. P. v. d. As sem 2, 33; H Verhoork 3, 6, 8; G. Teske 4. 5, 32. „De Blauwband" (Alphen a. d. Rijn). Wedvlucht met 200 oude en jonge duiven vanaf Vilvoorde, af stand pl.m. 134 km., los 9.10 uur bij Z.W.-wind, later regen. Aankomst eerste duif om 10,47,32, laatste (40e) om 11.23.37. J. Haak 1, G. v. d. Ham 2, P. G. Borgers 3, H. C. A. v. Stra ten. 4. H. W. Martens 5, G. P. J. van 't Klooster 6, C. v. Ófwegen 7, 10, A. Vernes 8, 9. De Reisduif (Hazerswoude). Wedvlucht met oude en jonge dui ven vanaf Maastricht. Afstand 158 km. Uitslag: K. Starreveld I, 15; P. van Klaveren 2, 5, 12; A. van Vliet 3, 7, 13; P. J. Fase 4, 9. 11; A. H. Fase 6; N. van den Bosch 8; C. van Veen 10; P. van den Malen 14; R. Lindhout 16. IN HET GRIJS Door A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 56) Gekheid! En onze Water? Je bent een slechte moeder, Sybille. Je weet, dat ik medelijden heb met Demeter; doch wat er gebeurd, is zijn eigen schuld en niet 'de onze. Het voornaamste is, dat de waar heid eindelijk heeft gezegevierd. Ja, maar tot welke prijs! Zij zuchtte en ook het gezicht van de majoor betrok. Hij dacht aan zijn broer, die nu met zijn vrouw achter slot en gren del zat, en aan het verschrikkelijk schandaal van het aanstaande pro ces. Waar is meneer Morgan? vroeg de gravin na een pauze. Nog altijd met Herbert in het huis van zijn schoonzuster Neen, als ik me niet vergis, zie ik ze daar beiden aankomen. Herbert is waarlijk een man. Hoe dapper gedraagt hij zich in de stormen der beproeving! Geloof je niet, dat het hem zwaar valt, zo opeens Neen, ik geloof, dat hem een zware last van de schouders is ge vallen. Ook hij kan nu zijn hart volgen, en dat is voor iemand als Herbert méér waard dan stoffelijk bezit. De majoor ging naar beneden, om de heren, die langzaam het kiezelpad volgden welkom te gaan heten. Wij komen eigenlijk om af scheid te nemen, zei Molrgan, wieri de majoor de hand schudde. Her- bert is besloten, mij naar Sydney te vergezellen en als lid der firma Mulbury en Cy 'een nieuw leven te beginnen. Maar eerst moeten wij nog naar Sili, om de heer Stein- brech en een zekere -Jonge dame over te halen, met ons te vertrek ken. Dat zal, naar ik hoop, niet moeilijk zijn, nietwaar. Herbert? Ik vertrouw, dat Lore en haar Door: A. HRUSCHKA Een feuilleton, zoals wij in lange jaren niet gepubliceerd hebben, ligt gereed. Morgen beginnen we met het verhaal; „De Dode van Brazi lië," een spannende en tot het einide boeiende gesthiedenis van een Europese familie, welke men tracht uit te roeien om in het bezit van haar rijkdommen te komen. Een detective-verhaal van bij zondere kwaliteiten, waarnaar men iedere dag opnieuw met belangstelling zal uitzien. vader geen bezwaren van betekenis in te brengen zullen hebbenU, mijnheer de graaf De majoor ging een stap achter uit. Jongen, riep hij uit, .wat begin je nu? Je zult mij toch je leven lang niet anders noemen veron derstel en wil ik, dan „oom," zoals tot nu toe. Voor ons allen blijf je in weerwil van die akelige historie en haar gevolgen, dezelfde. Dat zou je toch moeten begrijpen Beste oom, ik moet u in ieder geval hartelijk danken voor alles... Méér dan genoeg! Wordt ge lukkig, en vergeet ons niet, wan neer je bij de tegenvoeters bent: dat is alles, wat ik van je begeer. Goede morgen, papa! Goede mor gen, Herbert! Het was de aangename, klank volle stem van Walter von Grau- enstein. Achter hem kwam Silas Hempel aangestapt. Hij keek zó ernstig, dat men hem verwonderd aanzag. Hij maakte een buiging en zei: Heren, ik heb u de laatste me dedeling te doen aangaande de zaak, die mij de eer heeft verschaft, met u in aanraking te komen Het gezicht van de majoor betrok Is de datum voor de behande ling van de zaak vastgesteld? vroeg hy. Neen, antwoordde Hempel met plechtige ernst. Het onaange name van een sensatie-proces blijft u bespaard. In de wonde van uw broer is koudvuur gekomen; de dokters zeggen, dat hij nog maar korte tijd te loven heeft. En wat de gravin be treft, die is deze nacht in hare cel door een beroerte getroffen en heeft het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Diepe stilte volgde op deze woor den. Diep getroffen staarden allen vóór zich uit. Eindelijk zei de ma joor met een stem, zó week, dat men ze bijna niet herkende; Arme Demeter! Wie had kun nen denken, toen we als zorgeloze knapen hier ronddartelden dat je zulk een einde zou vinden!.... Ik wil hem nog vandaag gaan opzoe ken. Meneer Hempel, gelooft u, dat mij dit laatste onderhoud zal wor den toegestaan? Ik ben overtuigd, dat, onder de huidige omstandigheden, de autori teiten zich' niet tegen een bezoek aan uw broer zullen verzetten. Het zuiver blauw van een prach tige herfstdag lag als een zijden sluier over het kasteel; al het oude, al het donkere wegvagend, wierp de zon haar louterend llicht op de grauwe muren. Terwijl de heren langzaam de trap afgingen, nog steeds onder de indruk van hetgeen hun door de detective was medegedeeld, spoedde zich Walter naar de kamer van Rita. Ook daar moest in twee jonge harten alle duisternis wijken voor het strelend licht van een gelukkige toekomst. EINDE.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5