Missionarissen vliegen naar Afrika Consternatie om een tas 3f£a*te (fat dotje ttewi DINSDAG 12 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 VOL WERKLUST EN GROOTSE PLANNEN ll/IAANDAGMIDDAG 11 September is van de luchthaven Schiphol een vliegtuig vertrokken met aan boord 13 missionarissen en een leek. Het vliegtuig was gecharterd door de Raptim, de jonge organisatie, die ten doel heeft de reizen der missionarissen te verzorgen. Onder de pgs- sagiers bevonden zich H.H. Exc. Mgr. G. van Oorschot van de Congrega tie der Witte Paters, Apostolisch Vicaris van Mebeya. en Mgr. Winters, een Iers missionaris van de Orde der Palatijnen, Apostolisch Prefect van Imbulu, keiden in het gebied Tanga nyka in Midden-Afrika; verder wa ren er de Provinciale Overste der Zusters.Ursulinen van Bergen (N.H.), Moeder Gabriël, die voor een visita tiereis naar Afrika vertrekt, en de Provinciale Overste van de Witte Zusters van Lavigerie, Moeder Eugène, die naar Carthago reist voor het bij wonen van een bijeenkomst van alle provinciale oversten in het genera laat der Witte Zusters aldaar. Al deze missionarissen, alles bij elkaar een opgeruimd gezelschap van moe dige mensen, waren gaarne bereid aan de verslaggever van het K.N.P. de hoofdlijnen van hun werk uiteen te zetten. roep: gebrek aan personeel, meer, steeds meer missionarissen, wij kun nen het missiewerk niet bijhouden. De groep Vlaamse paters Domini canen, die na uit het vliegtuig te zijn gestapt nog 650 km. moeten rei zen om naar hun missiegebied Ard- juba in de Nyangarastreek te komen, waar zij sinds 1912 werkzaam zijn, kunnen het werk onder de 600.000 inwoners, waarvan 80.000 katholie ken,- niet aan, vooral ook, omdat ve len van hen in beslag worden geno men door het onderwijs in de lagere scholen, de vakscholen en het college met voorbereidend onderwijs op de universiteit, de hoofdzaken in het missiewerk. In al hun bescheidenheid beaam den de Zusters Ursulinen in witte tropenkleding, die naar Kenya gaan voor de opleiding van onderwijzeres sen, die zij zo nodig hebben voor de 8 staties in Kenya en Oeganda, die zij bedienen, dat gebrek aan personeel hun hele schone werk bedreigt. MGR. G. VAN OORSCHOT GAAT KATHEDRAAL BOUWEN. Mgr. G. van Oorschot W.P., die vorig jaar te Boxtel tot bisschop werd gewijd, gaat nu naar de missie van Tanganyika terug als Aposto lisch Vicaris van Mbeya, dat in 1949 werd opgericht, nadat het in 1938 als Prefectuur van Tukuyu 'zelfstandig kerkgebied werd. Het vicariaat telt een half millioen inwoners, waar van 28.000 katholiek; er zijn 28 priesters, waarvan 4 inheemsen. De priesterroepingen zijn er vrij talrijk en de candidaten worden opgeleid in drie klein-seminaries en het regiona le groot-seminarie van Kipalapala. De missie in dit Zuidelijke gedeelte van Tanganyika, dat tot voor 20 ja ren als evangelisatie gebied was ge reserveerd voor de Protestanten, de Anglikanen en de Hernhutters, kon worden begonnen dank zij het feit, dat op een gegeveh moment noch de Anglikanen noch de Hernhutters de zorg voor een op te richten melaat senkamp op zich wilden of konden nemen. De Katholieke missie deed het wel en zo kon zij haar bekerings werk beginnen. Nu heeft de Engelse regering echter laten weten, dat zij de aanwezigheid van zusters in het melaatsenkamp niet meer nodig acht. Doch de missie is gevestigd en zet haar zegenrijke arbeid voort vooral door middel van scholen, waarvan enkelen door de Engelse regering werden gesubsidieerd. Mgr. van Oor schot heeft goede hoop de Protestant se voorsprong te kunnen inhalen en voorbijstreven. Op onze vraag, wat hij het meeste nodig achtte voor zijn missie, kregen wij een gemoedelijke glimlach ten antwoord: „U weet wel, doch zeg het maar niet er wordt altijd naar ge vraagd". Toch zeide monseigneur, dat men te Rome niet tevreden was met zijn kerkje en zijn wponhut; hij heeft opdracht een kathedraal en een bis schopspaleis te bouwen. „Dat paleis zal wel een mooiere huit worden, maar de kathedraal komt er". MGR. WINTER: WIJ BEGINNEN PAS". De Apostolische Prefect van Imbu lu in het Kenyagemied noemde zijn werk een begin, omdat zij pas zijn afgescheiden van de Kilimandjoro. Toch is dit begin niet zo klein, daar op de 500.000 inwoners er reeds 10.000 katholiek zijn, verdee ld over 8 missiestaties, waar bet zware werk in dit woudrijke gebied wordt ge daan door 23 priesters van de Pa ters Palatiinen en de missionarissen van Mill-Hill. Er zijn reeds 6 in heemse priesters en ook hier zijn de roepingen talrijk. Uit iedere groep Afrika-missiona- rissen kwam telkens die ene nood- AetherL'*"ken WOENSDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws en v>eerber. 8.18 Orgelspel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gram. (9.30 9.35 Waterstanden). 10.00 Paedago- gische causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Accordeonorkest. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het plat teland. 12.38 Gram. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.50 Gram. 14.00 Gesproken por tret. 14.15 Omroeporkest. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 15.50 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Regerings uitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Pro- pagandatoespraak. 18.20 Vara-varia. 18.25 Zang en orgel. 19.00 „Christen zijn in de wereld," causerie. 19.15 Kwartet. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Metropole-orkest. 20.50 .,De vervalser,'* hoorspel. 22.20 Trio. 22.45 Populair wetenschappelijke causerie.. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.0024.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. 7.43 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer- ber. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Gram 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Pianoreci tal.. 11.30 Gram. 12.30 Mededelingen 12.33 Orgelconcert. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest, en solist. 14.00 Amusementsmuziek. 14.45 „Dein Reich komme," oratorium. 16.15 Voor de jeugd. 17.00 Cembalo gezelschap. 17.30 Residentie-Orkest. 18.00 Gemengd koor. 18.30 Strijd krachten. 19.00 Nieuws en weerber. 19.15 Boekbespreking. 19.30 „Inter nationale kunstfoto's in Amster dam," causerie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 Ka- I mermuziek. 21.10 Causerie over Ca nada. 21.45 Radio Philharmonisch Orkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Strijkorkest. 23.45—24.00 Gram. INHEEMSE ROEPINGEN TALRIJK. Onder de Witte Zusters van Lavi gerie, die naar Afrika vertrokken, bevond zich de novicen-meesteres voor de inheemse congregatie van de „Kleine Zusters van het Kindje Jezus". Onder leiding van de Witte Zusters zijn in Afrika reeds 17 zelf standige inheemse zustercongregaties opgericht, die zich allen toeleggen op bekeringswerk door middel van de ziekenverpleging en de scholen. In Bangweolo, waar deze zusters nu heengaan, zijn reeds 8 geprofesten en 10 postulanten. De provinciale overste zeide, dat de Witte Zusters niet zo erg mogen klagen, ook niet over de roepingen in Europa; nog deze maand zullen in Nederland 13 nieuwe postulanten intreden. TWEELING-BROERS MISSIONARIS Onder de passagiers was ook de neger-priester Marco Mihayo, die onlangs bij de bisschopswijding van zijn bisschop, Mgr. Bronsveld, tegen woordig was. Hij zeide de wonder lijkste herinneringen uit Nederland mee naar Afrika te nemen, doch be halve die herinneringen voerde hij ook een Europees wonder mee, zorg vuldig in een handtas meegedragen, een pendule, want in zijn kerk was geen klok. Hij vertelde overal zijn vreugde over deze klok; minder aan genaam* was hem het klimaat over een dikke regenjas had hij een nog dikkere winterjas aangetrokken en dat in September! Ook met dit vliegtuig vertrekken de Witte Paters Jan en Ted Smelt, tweeling-broers, die samen op het seminarie studeerden, samen bleven zitten of overgingen, samen priester werden gewijd en samen 15 jaar in de missie van Bangwoolo in Noord- Rhodesia werkten; samen vergezel den zij de Afrikaanse bedevaart naar Rome, kwamen samen op verlof en gaan nu samen weer naar de missie terug. Doch niet alleen deze tweeling broers, doch het gehele gezelschap missionarissen, was een gesloten een heid, die zich straks over Midden-Af rika zal verspreiden om hetzelfde werk te doen: het Godsrijk uitbrei den op aarde. ZUID-AFRIKAANSCHE MINISTER VAN VERVOER IN ONS LAND. „Ik denk, dat ons heel wat kan leer hier", zei de heer P. O. Saver, de Zuid-Afrikaanse minister van ver voer gisteravond bij zijn aankomst op Schiphol. De minister komt hier eigenlijk voor vacantie, vertelde hij, maar tussen de bedrijven door hoopt hij ook het een en ander te zien van onze havens, spoorwegen, vlieg velden, de zenders in Lopik en de sluizen bij Vreeswijk. AANVRAAGPERIODE TUINBOUWTEELT. De Voedselcommissaris voor Zuid- Holland maakt bekend, dat. vanaf he den aanvragen tot toewijzing van nieuw- of aanvullend teeltrecht, als mede aanvragen tot overschrijving van teeltrecht wederom in behande ling worden genomen. De sluitings datum voor aanvragen nieuw- of aanvullend teeltrecht is vastgesteld op 31 December 1950. Aanvragen voor overschrijding van teeltrecht, met uitzondering van aan vragen die verband houden met al gehele bedrijfsoverdrachten als ge volg van overlijden of andere bijzon dere omstandigheden, kunnen tot en met 15 April 1951 in behandeling worden genoemen. Bovengenoemde aanvragen moeten bij de P.B.H. wor- dén ingediend. DE TUINBOUW EN DE MILITAIRE OEFENTERREINEN TE KATWIJK. Bevredigend antwoord van Minister. Op de vragen van de heer v. d. Weijden: 1. Is het de minister bekend, dat de noodzakelijke uitbreiding van Katwijk slechts ten koste van de op offering van hoogwaardige cultuur grond zal kunnen plaats vinden ten gevolge van het feit, dat het militai re oefenterrein aldaar als een en clave' is komen te liggen tussen de bebouwde kommen van Katwijk a. d. Zee en Katwijk a. d. Rijn? 2. Is de minister niet van mening, dat deze opoffering van cultuur grond dient te worden voorkomen door althans het noordelijk gedeel te van het sinds jaren niet in ge- bovendien geen schietbanen en op- bruik zijnde oefenterrein, waarop stallen gelegen zijn, voor woning bouw vrij te geven, en zulks te meer daar het ministerie van oorlog in Katwijk woonruimte heeft gezocht voor ruim 300 gezinnen van militai ren? 3. Is de minister bereid zijn mede werking te verlenen aan een oplos sing in bovenbedoelde zin, waarbij de belangen van de volkshuisvesting en van de land- en tuinbouw gebaat zijn en die van de defensie niet ge schaad behoeven te worden? Heeft de Minister van Oorlog, de heer Schokking, het volgende ge antwoord: 1. De vraag wordt bevestigend be antwoord. 2. Aangezien sedert kort de defini tieve garnizoenen voor de vredes- eenheden zijn vastgesteld en op grond daarvan kon worden nage gaan over welke oefenterreinnen na bij verschillende garnizoensplaatsen moet kunnen worden beschikt, kan deze vraag thans en wel in beves tigende zin worden beantwoord. 3. Ondergetekende is bereid zijn medewerking te verlenen aan een oplossing, waarbij zo weinig moge lijk cultuurgrond verloren gaat, ook al zullen hiervoor door het ministe rie van oorlog gronden moeten wor den opgeofferd, die slechts node voor de militaire oefeningen kunnen werden gemist. Overleg met de gemeente Katwijk is te dezer zake reeds eerder opend. Liftkooi stortte omlaag Gistermiddag omstreeks 6 uur is te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een werkman werd gedood en een andere ernstig ge wond. In de nieuwbouw van het waren huis van Vroom en Dreesmann het Roodezand, bevonden zich twee werklieden in een liftkooi, die 9 ter hoog in de koker hing. Door on bekende oorzaak raakte de kooi plot seling van haar steunpunt los en viel als een blok naar beneden. Andere arbeiders, die de slag hoorden, snel den toe en vonden de 34-jarige mon teur C. Frijters uit Breda, die vrij wel op slag gedood moet zijn. De 23 jarige A. J. van Hooidonk, eveneens uit Breda, werd ernstig gewond. Beiden zijn naar het ziekenhuis aan de Coolsingel gebracht waar bleek, dat Van Hooidonk een gecompliceer de kniefractuur had opgelopen. Zijn toestand is bevredigend. JONGEN BIJ HET DUIKEN VERONGELUKT. Op Vrijdagmiddag is in het Zuider- bad te Amsterdam een 18-jarige jon geman op een andere zwemmer ge doken. Hij werd met een verlam ming aan armen en benen naar het Wilhelminagasthuis gebracht. Het bleek, dat hij een ruggewervelfrac- tuur had gekregen. Aan deze ver wonding is hij thans overleden. En om de 9000 gulden daarin Dezer dagen fietste de achttienja rige dochter van een brandstoffen- handelaar' langs de Van Asch van Wijckkade te Utrecht, toen zij plot seling de macht over het stuur kwijt raakte en in het water terecht kwam. Zelf werd zij behouden op het droge gebracht, evenals haar fiets, doch daarna bleek, dat een tas met ne genduizend gulden, welke achter op de bagagedrager was bevestigd, als verliespost moest worden geboekt. Onmiddellijk heeft men gedregd, maar zonder resultaat. De eerste nacht heeft de politie de wacht ge houden, opdat geen onbevoegden een poging zouden kunnen wagen dit be drag in handen te krijgen. Gisteren heeft de vader een telepaat in de arm genomen, maar ook deze is er niet in geslaagd enige aanwijzing te ge- Intussen heeft de brandstoffenhnn- deiaar per advertentie een beloning van duizend gulden uitgeloofd in de hoop, dat een of andere schipper, die de tas aan zijn haak krijgt, het ver loren gegane terug zal brengen. Het ongeluk is ontstaan doordat het handvat van de fiets losraakte, waardoor het meisje, dat met één hand de tas achterop steunde, het s^uur verloor en in de gracht terecht kwam. Waarschijnlijk heeft zij in naar val de tas vastgehouden' en zo BINNENLAND De torpedobootjager Kortenaer zal na het bezoek aan Nieuw-Guinea, op de terugreis naar Nederland, in October een of meer Australische en Nieuwzeelandse havens aandoen. Daarna gaat het rechtstreeks huistoe. Voor het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen is door de Noord- en Zuidhollandse reddingmaatschappij ten geschenke aan de Staat aange boden de, uit Noordwijk aan Zee af komstige in 1907 gebouwde roeired- dingboot 6, compleet met wagen en inventaris. De stichting Helpt Ambon in nood heeft een bedrag van 45 dui zend gulden beschikbaar voor 22 stu diebeurzen aan Indonesiërs, van Am- bonese landaard. Timorezen, Suma- tranen e.a.. tot hulp voor universi taire studie aan Malino-studenten wier beurzen door de Indonesische re gering werden ingetrokken. Woens dag zullen ze te Utrecht worden uit gereikt. Het m.s. Veenenburgh van Wm. Müller en Co. te Rotterdam. Zater dag van Rotterdam naar Middles brough vertrokken, heeft op de Noordzee machineschade gekregen; ongeveer 90 mijl ten N.N.W. van Hoek van Holland. De Schelde van L. Smit en Co's internationale sleep dienst heeft het schip op sleeptouw naar de Nieuwe Waterweg genomen. In het voormalige concentratie- zou deze uit de zelfbinder zijn ge-'kamp Amersfoort zal Zaterdag schoten en in de gracht zijn geraakt. September een voorlopig gedenkte- Er zijn tal van aanbiedingen ge daan om naar de tas te duiken. DRONKEN AUTOMOBILIST VEROORZAAKT ONGELUK. Gisteravond omstreeks half negen is op de Muiderstraatweg tussen Muiden en Diemen een ernstig onge luk gebeurd, dat zeer goed is afgelo pen. Een automobilist komende uit Amsterdam zigzagde met grote snel heid over de weg, reed een hem te gemoetkomende auto op de linker weghelft aan en sloeg enkele malen over de kop. Beide auto's werden zeer zwaar beschadigd, maar de in zittenden kregen nauwelijks letsel. Het onderzoek door de rijkspolitie ingesteld, wees uit. dat de bestuurder van de auto, die de aanrijding had veroorzaakt, een vertegenwoordiger uit Huis ter Heide, zeer veel sterke drank had gebruikt. ken worden onthuld. De deelnemers aan de plechtigheid zullen van het station in stille tocht dezelfde weg gaan, welke vrijwel alle gevange nen destijds zijn gegaan. Het kantoor van de douane-re cherche te Amsterdam is in de nacht van Zondag op Maandag door inbre kers bezocht. De brandkasten waren te deugdelijk, maar een paar schrijf machines en een nieuwe fiets konden gemakkelijk buit worden gemaakt. Een baby van 6 maanden oud van de familie J. te Rotterdam is in zijn bedje in een déken verward ge raakt en gestikt. De 39-jarige Johanna Dijs, die verpleegd werd in de stichting Bethesda Sarepta te Heemstede, is tijdens een wandeling bij Bodegra ven, waar zij op bezoek was bij haar broer, in een sloot geraakt en ver dronken. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur.) Bijna overal droog. Wisselende bewolking en bij na overal droog wêer. Matige en in het Noord-Westen later krachtige wind krimpend van West naar Zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RITN Opening Chr. Technische .school. Hedenmorgen werd onder grote belangstelling van de zijde van het Gem. bedrijfs en het industriëlele ven en van de hoofden der scholen, door de heer Jac. Samsom, als voor zitter van het stichtingsbestuur, de Chr. Technische School voor Alphen a. d. Rijn en omstreken geopend. Namens het gemeentebestuur sprak de burgemeester, de heer Ed. C. Wit- schey, die zich in het bijzonder tot de 68 leerlingen richtte. Namens de schoolhoofden voerde de heer P. Smits het woord, terwijl voorts nog spraken de heren Zwane- veld, dir. Amb.school Gouda, H. Hart, voorz. Chr. bestuursbond afd. Alphen a. d. Rijn; H, Bijl, het hoofd van de pasgeopende school. In afwachting van de bouw der nieuwe school, worden voorlopig theoretische lessen in timmeren, smeden en bankwerken gegeven in. de Chr. School aan de Hooftstraat terwijl de praktijk zal worden be oefend in een der fabriekslokalen van de firma Rok, alhier. Rupsenhorden In de v. Boetse- laerstraat ter hoogte van de perce len 14 en 16 bevind zich een stukje tuingrond, waarop diverse koolsoor ten geteeld worden Nu wil het ge val, dat deze koolsoorten niét alleen gegeten worden door de bezitters de zer tuinen, maar ook een fokkerij zijn voor tienduizenden rupsen. Wanneer deze kleine kruipdiertjes zich nu maar hielden bij hun kool zou het wel loslopen, maar sinds en kele dagen zijn zij een massaaanval begonnen op de rond dit stukje grond bevindende huizen. Bij hon derden kruipen zij de huizen binnen en er schijnt aan deze horden -geen einde te komen. De bewoners weten dan ook bij na geen raad. Het ver zoek is nu aan de overheid gedaan een verbod uit te vaardigen binnen de bebouwde kom bepaalde kool soorten te telen. Schooldiplomazwemmen Voor het diploma A slaagden de meisjes: EN DE WENSHANDSCHOENEN 64. Een boze stoker. Nadat Lan ge Leo aan de noodrem getrokken had, stond de trein, die nog maar nauwelijks op gang was gekomen, na enkele ogenblikken stil. „Wat is dat nou weer!" riep de ma chinist boos. „Dat lijkt nergens op! Dat is maar rijden en stilstaan en weer rijden en weer stilstaan! Dat moet uit zijn!" „Ik zal wel eens even kijken!" zei de stoker, die een oliespuit greep en daar strijdlustig mee zwaaide- „We zullen wel eens zien, wie ons daar steeds dwarszit Lange Leo, die ook een plannetje had, om van zijn achtervolgers af te komen, stapte uit en wilde zich naar de coupé begeven, waar hy Dikke Daan had zien binnengaan. Maar hij werd staande gehouden door de st-oker, die woest met zijn oliespuit zwaaide. „Aha!" riep de stoker met van woede glinsterende ogen. „Daar heb je zeker de man, die aan de noodrem getrokken heeft! Waar of niet?" „Zeker!" antwoordde Lange Leo uit de hoogte. „Het is wel niet mijn gewoonte, mij met ondergeschikt treinpersoneel in te laten, maar ik zal voor deze keer een uitzondering maken!" School Hooftstraat: A. Vermaas, R. Kapteijn, A. van Ginhoven, A. Hes- seling; School Steekterweg: D. van Rijswijk; School Martha-Sticht.: S. A. J. van Ispelen, A. C. W. Hommer som K. van Driel, P. W. L. Lorle; School Oudsh. weg: W. Fijn. A. Bulk, I. Roosendaal, W. Jasperse, E. Zui- dam; School Schoolstraat: G. Bijl, N. v. d. Lelie, M. Verkade; School Pa- radijsl. (RK): C. H. Ketel, H. de Lange, M. E. Hofm'an; Oranjeschool: Mulder, R. Snel, A. Mooy, -C. Tromp; ULO-sch. St. Jorispl.: G. van Dam, J. N. Verdonk, L. van Ommen, A. Dijkstra; Landhouwhuish. school: J. de Regt, G. Vis. Geslaagd 30. Afgewezen 9- Voor het diploma B slaagden meis jes: School Oudsh. weg: A. Bulk, I. Roosendaal, M. Roosendaal, C. J. Griethuizen. RK-school Paradijsl.: Goedemondt, H. P. M. Bleijen- berg. ULO-sch. St. Jorispl.: A. M. Quartel, G. N. Schouten, L. G. Kan tebeen, A, G. Zwaan, G. van Dam, Dijkstra. Oranjeschool: R. Snel, M. Oppelaar. J. Mulder, S. Blijleven, A. W. Sprokkerieft. Sch. Jan Nieu- enh.s.: R. Rijken, A. Huisman. School Hooftstr.: A. Vermaas, R. Kapteijn, A. van Ginhoven. School Steekterweg: D. van Rijswijk. School Martha Sticht.: A. G- H. van Ispelen, S. M. Ekhart. Geslaagd 25. Afgewezen 3. Diploma C meisjes: Geslaagd 1. Afgewezen Landbouwhuishoudschool G. Havenaar. Diploma A jongens: Sch. Martha- St.: L. van Ooven. E. Koppe, F. F. J. Hommerson, J. de Fijter, L. M. Broekman, C. van Ooyen, J. van Leusden. T. de Leng, E. Bosson, _J. Kool. Sch. Steekterweg: N van Rijs wijk. P. Bos. D. van Dijk. R.K.-scho len Paradijslaan: F. A. Rozestraten. G. de Jong, J. J. v. Kessel, J. Huy- gens, F. Kraan, C. Jansen, B. van Leeuwen, J. Knapen. Oranjeschool: W. de Jeu. G. Vroege, J. de Groot, M. Snel, G J. v. Hei.iningen, J. van Dam, J. Snel, G. Thomas. ULO-sch. St. Jor.pl.: A. M. Verschuur. B. van Triest. School Oudsh. weg: W Oliemans. G. Paling, H. G. Kotter. C. P Mulder. G. v. d. Leden, Schraverus. Sch. Schoolstraat: J. den Uvl Geslaagd 38. Afgewezen 9. Diploma B jongens: Sch. Oudsh. weg: H. G. Kotter, J. Mulder, G. v d. Leden, E. Schraverus, W. J. Mul der. Sch. Schoolstraat: C. van Veen, P. R A. Schellingerhout. ULO-sch. St. Jor.pl.: A. M. Verschuur., Oranje school: A. van Leeuwen, G. J. v. Heyningen. J. v. Dan?. P. v. Heynin- een, J. v. Dam, P. v. Heyningen. R.K.-sch. Paradijsl.: W. J. Goedhart, W. G. Brand. P. C. J- Paardekoper, F. M. M. Rombouts. P. W. Capteyn. School Steekterw. C. Koele wijn. P. v. d. Lee. A. Kapteijn. Sch. Martha St.: J. Kool, E. Bosson, A. H. v. d. Brug gen. G. v. Leeuwen, D. van Delder, J. de Leng. Geslaagd 26, Afgewezen 5. Diploma C jongens: School School straat: J. J. van Veen. School Oudsh. weg: J. Bockhove. Oranjeschool: H. Of wegen. I Geslaagd 3. Afgewezen 11. Geboren; Jacobus en Johannes W. F. z. van S. van Kints en A. Brui- nink, Anthonius C.z. van D. Rijs- dam en A. G. van den Berg, Jo hannes J. z. van P. van der Baarse en C. Beuk, Pieter C. z. van P.v. !Hoon en M. C. Versteeg, Johannes r. C. z. van A. G. C. Keinemans en G. v. d. Ent, Aloysius J. M. z. van J. P. M. Kok en K. A. Kisling, Leendert z .van G. v. Klaveren en C. J. van Arkel, Margje d. van G. Boogaard en L. Blom, Maria J. Th. d. van J. G. Scijsener en M. G. J. Jansen, Johannes z. van J. de Vos en J. van Rijn, Leentje W. d. van P. J. van Egmond en N. Koetsier, Seri d. van J. J. van Veen en S. Kwant, Gerardus J. z. van H. Th. Hijmón en E. W. Hoogeboom, Cor- nelis J. z. van J. Wille en A. J. Collee. Overleden P. van Leeuwen, wed. van N. H. Heemskerk 78 jaar. Ondertrouwd: H. Zierikzee, 47 jr. en Th. J. Rijswijk, 35 jr., L. W. van der Laarse, 31 jr. en C. de Leeuw, 39 jr., J. Verburg, 44 jr. en M. Kool, 34 jr., J. Kouwenhoven, 30 jr. en N. Harting, 23 jr. Getrouwd; G. W. van Deurnen, 26 jr. en G. A. van Gils, 26 jr., J. A. Versteegh, 29 jr. en E. M. A. Bun- nik, 27 jr., D. Hart, 28 jr. en G. A de Jong, 20 jr., Hendrik J. Dekker, 26 jr. en J. H. Uitvlugt, 20 jr. BODEGRAVEN Toneeluitvoering. Door de Ha- zerswoudse Toneelclub „D.I.T.O." van de Hoge Rijndijk werd in het Parochiehuis opgevoerd Maria Go- retti. De inhoud van het stuk mogen we bekend veronderstellen. In het eerste bedrijf zagen we de samen woning van de Goretti's en de beide Serenelli's, waarvan de vertolking van de zoon Sandro ons wel bekoren kon. De moeder, hoewel vlot spelend, maakte niet de indruk van een dap pere weduwe, belast met de leiding van een groot gezin. Ook de pastoor die in het tweede bedrijf aan Ma ria's sterfbed stond, was geen sterke uitgebeelde figuur. Over het alge meen was er bij sommigen een nei ging tot overdreven dramatiek. Het 6lotbedrijf was misschien wel het beste, dank zij het spel van de moor denaar. Riskant, maar niet onaar- gevonden, was de verschijning van Maria voor de halsstarrige San dro, die zich eindelijk gewonnen geeft. Kath. Vrouwenbond. Op Woens dag 13, Donderdag 14 en Vrijdag 15 Sept. zal er een triduum worden ge houden door de weleerw. pater v. Dam O.F.M. 's avonds 7.30 u. Het be stuur wekt alle leden op om hieraan deel te nemen. Ook aan de boete processie naar O. L. Vr. ter Nood te Heilo op Dinsdag 19 Sept. Op Maandag 18 Sept. wordt in het Parochiehuis een demonstratie gege ven door de Duyvis oliefabriek avonds 7.30 uur. Ieder hartelijk welkom. Esto. De uitslagen zijn: Esto II Boskoop III 9—2; ONA IX—Sto III -12. Esto bGDS c 1—3. Geboren Johannes z. van G. van Donk en Ren^nan, Gerard S. z. an S. Zwanenburg en Kooiman Frits G. z. van F. Postma en van Banten, Hendrik z. van K. Boer en Boot, Petrus C. M. z. van Th. Kraan en Röling, Hinke d. van J. Boersma en Poepjes, Bernardus J. M. z. van de Bruin en Smits, Johanna d. van W. Los en Kooman. Ondertrouwd: A. .Hoosbeek 30 jr. en L. Maaskant 27 jr. Getrouwd: P. Hoogendoorn en M. van Tilburg. NIEUWKOOP Ondertrouwd: C. de Vos 31 j. te Leimuiden en W. Vermeij 32 j.; J. F. van Diemen 35 j. en J. M. Boon 33 j_. Gehuwd: J. P. Molenaar 63 j. en M. J. Jellema 50 j. ROELOF A RENDS VEEN Wederom aardbeien naar Enge land. Verschillende malen neb ben wij dit jaar reeds in couranten en tijdschriften kunnen lezen over proefnemingen tot het verkrijgen van een 2e oogst aardbeien in hetzelfde jaar, dit door de z.g. korte dag be handeling. De tuinders in Roelof- arendsvesen hebben op dit gebied reeds een vijftienjarige ervaring, zo dat wij nu aan de veiling :n Roelof- arendsveen hebben op dit gebied me aardbeien aanvoer kunnen spre ken, nl. gisteren reeds 800 doosjes. Hiercoor is het mogelijk geworden, dat ook weer export var. aardbeien naar Engeland kan plaats hebben. Deze kostelijke primeur werd ver zorg'- door de exporteurs P. de Jong Czn., terwijl de verzendng plaats had per vliegtuig van de K. L. PI TER AAR Geboren: Cornelis H. A., z. van H. v. Emmerik en P. v. Dam; Joannes C. A., z. van N. J. Wassenburg en H. Hendrikson; Gerardus J.. z. van H. Th. Hijman en E. W. Hoogeboom; Joannes A., z. van G. J. Bosman en M. Th. Wildenburg; Antonius M. H., z. van Th. G. v. d. poorn en P. A. E. Akerboom. Ondertrouwd: N. C. Th. Koot 28 j. en E .G. M. de Jong 27 j.; C. G. v. d. Pijl 25 j. en K. C. M. Otto 24 j.; M. M. Sassen 27 j. en Chr. P. v. d. Hoorn 23 j.: A. C. v. d. Hoorn 25 j: en C. E. Markman 22 j. Overleden: Th. v. d. Ster 78 j. ZOETERWOUDE DUBBEL JUBILEUM VAN DE BURGEMEESTER. Op 1 October herdenkt de burge meester van Zoeterwoude, de heer H. J. J. A. Smeets, zijn 30 jarig ambtsjubileum als gemeente-secre taris en zijn 12^-jarig jubileum als burgemeester.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2