3)e ££idóe(Eoti4a/itt Amerikaansetroepen in Duitsland versterkt S)e llet-Siaten uetgxatai dun itiópuniiinq Ook van West-Europa meer krachtsinspanning gevraagd Een nieuw offensief tegen Taegoe Schotse mijnwerkers gered Treinramp in Pakistan Eigen staatskerk voor Tsjecho-Slowakije De „Waterman" Directeur: C. 1VL v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. RUOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" MAANDAG 11 SEPTEMBER 1950 41ste JAARGANG No. 12078 Amerika versterkt zijn kracht in Duitsland Papengracht 32» Tel. 20015» Adm. en Adv. 20826» Abonn. 20935» Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w.» f 1.50 p. mud., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 r\E AMERIKAANSE TROEPEN in Duitsland zullen nog deze winter aanzienlijk worden versterkt. De omvang van de uitbreiding zal gelij ke tred houden met de mate, waarin de andere Noórdatlantische landen hun militaire krachtsinspanning op voeren. President Truman hechtte Zaterdag zijn goedkeuring aan een desbetreffend voorstel van zijn staf chefs. Hij deed een beroep op het Amerikaanse volk om langer en harder te werken en stelde een inkrimping van de civiele productie alsook hogere belastingen voor iedereen in het vooruitzicht dit laatste ter financiering van een defensieprogram, dat tot midden 1951 meer dan 30 milliard dollar zal vergen, doch in de daarop volgende jaren nog ho gere bedragen. tot een derde wereldoorlog onder de leus van „preventieve oorlog". Bij aankomst te Frankort onthulde de Amerikaanse commandant veld leger, generaal Mark W. Clark, dat de Amerikaanse troepen zonder veel uitstel scheep zullen gaan en waar schijnlijk reeds voor de lente aan vangt in Europa zullen arriveren. Er zijn in Amerika grote vorderingen gemaakt bij de opleiding. Sedert Ko rea, 25 Juni, is men er in geslaagd, de oefentijd terug te brengen zodat thans in 28 weken een gevechtswaar- dige divisie kan worden afgeleverd, waartoe voorheen 36 weken nodig waren. Psychologisch heeft er een omme keer plaats gehad, zei generaal Clark. Er wordt weer geoefend met scherpe munitie er. artillerie-spervu ren en over de gehele lijn ondergaan de troepen een keiharde training. De ze methode, waarin de laatste ge- Europese strijdmacht Volgens A.P. heeft Truman tevens zijn instemming betuigd met de vor ming van een Europese strijdmacht, waartoe West-Duitsland zal behoren. Binnen een jaar zou West-Duitsland tien divisies op de been kunnen heb ben. Het aantal Amerikaanse divisies, dat naar het Europese continent ge stuurd wordt, zou 10 a 15 bedragen, terwijl Engeland en Canada eveneens bereid zijn, hun bezettingsmacht in Duitsland te versterken. „Ik geloof, dat wij met onze mo derne wapens en onze vindingrijk heid precies kunnen doen, wat in het Romeinse Rijk zo vaak gedaan is", verklaarde Dean Acheson, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken. „Met een krachtige organisa tie kunnen wij alle mogelijke horden tegenhouden, ongeacht onze numerie ke minderheid. Oorlog is niet onver mijdelijk wanneer Oost en West tot een gesprek kunnen komen op de basis van een gelijke militaire sterkte". De Moskouse „Prawda" heeft op de Amerikaanse aankondiging reeds scherp gereageerd en president Tru man er van beschuldigd, een plan ten uitvoer te leggen dat moet leiden turopa is te verdedigen Aldus Acheson Minister Acheson heeft gisteren in een televisie-intervieuw verklaard, dat vrede en stabiliteit tussen Oost en West mogelijk zijn, als beide zijden met elkaar kunnen spreken op basis van gelijke militaire macht. Het gehele denkbeeld, dat oorlog onvermijdelijk is, scheen Acheson volkomen verkeerd en zeer gevaar lijk toe. Het gepraat over een pre ventieve oorlog noemde hij „immo reel, van elk standpunt bezien". Acheson zeide, dat men tegelijk op alle bedreigde punten sterk moest zijn. Op het ogenblik moesten de Ver. Staten echter naar zijn mening zich voornamelijk op de schepping van een Noord-Atlantische verdedi gingsmacht toeleggen. Acheson achtte het mogelijk in West-Europa een zo krachtige verde diging tot stand te brengen, dat deze een massale aanval zou kunnen weerstaan. Het verschil tussen „de 175 a 200 Russische divisies" en de 12 West- Europese noemde Acheson „een zeer groot probleem". Hij achtte het vér- schil evenwel niet zo groot als de cijfèrs zouden doen schijnen, daar de kwestie van organisatorische kracht en superioriteit der wapens een gro te rol speelde. vechtservaringen van het Koreaanse front zijn verwerkt, zullen ook in Duitsland en de landen van de Wes telijke Unie w.o. Nederland worden toegepast. EEN WEST-DUITSE DIVISIE. Minister Acheson zal deze week op de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van Groot-Britan- nië, Frankrijk en de Verenigde Sta ten het voorstel doen om een Ameri kaanse opperbevelhebber te benoe men voor de strijdkrachten van het Atlantische pact. Men verwacht, dat Frankrijk en Engeland zich daarmee accoord zullen verklaren. Acheson zal nog meer voorstellen doen. 1. Het opnemen van een Westduit- se strijdmacht ter sterkte van een divisie in het leger van het Atlan tische pact. 2. Vergroting van het aantal Ameri kaanse en Britse troepen in Europa, versterkt met Canadese eenheden. 3. Vergroting van de strijdkrachten van de Europese leden van het At lantische pact. 4. Versterking van de politie in West-Duitsland. Uit Bonn meldt Reuter, dat de Westelijke geallieerden besprekingen voeren over het stopzetten van ont manteling van militaire installaties in West-Duitsland. Men is inderdaad nog steeds niet begonnen met het slopen van de in stallatie te Walemstedt Salzpitter, waar grote staalfabrieken zijn en met het afbre1. n van de scheepswer ven van Blohm en Voss te Hamburg en de oorlogshaven te Kiel. Ook het opruimen van schuilkelders is nog niet voltooid. Ontmantelingswerkzaamheden ten bate van herstelbetalingen gaan ech ter door. BEGELEID DOOR INDIANEN-GEHUIL Maandag bij zonsondergang moet Taegoe gevallen zijn." Met die op dracht stortten zich gisteravond duizenden communistische soldaten op die stad, die het Amerikaanse hoofdkwartier en de tijdelijke zetel van de Zuid-Koreaanse regering is. Het hoofdkwartier van het Amerikaanse achtste leger beschouwt de aanval als de grootste, welke de Noord-Ko- reanen tot dusverre op touw hebben gezet. De Roden vielen aan onder een afschu welijk krijgsgehuil, dat hier en daar de Amerikaanse verdedigers zo in de war bracht, dat zij hals over kop vluchtten. Op de meeste plaatsen houden de troepen van de UNO stand. De vijand valt de stad die voor het eerst verduister is en meer dan 35.000 vluchtelingen binnen haar muren heeft van drie zij den aan. Kang Koen, de chef van de staf van het Noord-Koreaanse leger, te vens onderminister van oorlog," is, naar Radio-Pjongjang meldt, aan het front gesneuveld. Er is in dit weekend overigens weinig verandering gekomen in de posities aan het front. Vrijwel overal hebben de Noordelijken kleine aan vallen gedaan, die nergens tot ter reinwinst van enige betekenis heb ben geleid. Het enige geval, waarin de vijand iets bereikte, was toen hij gebruik maakte van Amerikaanse uniformen en helmen om een heuvel in te nemen. Spoedig begrepen de verde digers dat de troepen, die kalm de heuvel opliepen, geen Amerikanen waren er er ontstond een fel hand gemeen. De Amerikanen moesten zich te rugtrekken, maar hebben later in een tegenaanval de verloren gega- ne positie heroverd. Het weer is de laatste dagen gun stig geweest en de luchtmacht van de UNO kon de grondtroepen steun geven. Ook zijn er verscheidene bom- bardementsvluchten uitgevoerd. OOK OP KORE* GEBRUIKT MEN D.D.T. Met de Noord-Koreaanse legers trekken er ook andere legers naar het Zuiden op, die door de Amerikanen even fel worden bestre den, zij het dan met andere wapenen. Op deze foto ziet U hoe de Amerika nen die andere „vijand", die door de Noord-Koreanen de krijgsgevangen kampen wordt binnengesmokkeld, bestrijden. Van voren en van achte ren duwen de Amerikanen grote D. D.T.-spuiten tussen de kleren der Noord-Koreaanse krijgsgevangenen, en de kleine vijanden sneuvelden bij bosjes. THASSOELA'S VADER BEGINT PROCES. De vader van Thassoela, het meisje dat geschaakt werd en waarom Kre ta bijna in een burgeroorlog werd gestort, heeft een proces aanhangig gemaakt om het huwelyk tussen zijn dochter en haar ontvoerder ongeldig verklaard te krijgen. Thassoela, die gisteren de gehele dag door het ge rechtshof in Herahlion ondervraagd is en tegenover haar vader slechts herhaalde, dat zij haar echtgenoot lief heeft, was aan het eind van de dag op van de zenuwen. Zij klaagde over pijn in de hartstreek, maar de wachters rond het huis, waar zij ver blijft, lieten geen dokter toe voordat de procureur-generaal daartoe toe stemming had gegeven. Haar echtge noot bevindt zich nog steeds in de gevangenis en is nog niet verhoord. KONINGIN JULIANA WOONT i Koningin begeeft zich naar de con- CONGRES VAN DE BOND VAN greszaal. Naast de vorstin de heer NEDERLANDSE MILITAIRE OOR- W. Ch. J. M. Lanschot, voorzitter LOGSSLACHTOFFERS BIJ. De van de Bond. Dertien vermisten zijn nog zoek TTONDAGMORGEN vroeg te half twee, veertig uren nadat zy door in- storting in de mijn, waarin zij werkten, van de buitenwereld wer den afgesloten, waren de laatste overlevenden van de mijnramp in Schot land boven gebracht. In totaal zijn 116 man gered, terwijl de mijndirec- tie als resultaat van nauwkeurig onderzoek gemeld heeft, dat in totaal zich 129 mannen in de mijn hebben bevonden, toen de instorting plaats vond. Derhalve worden nog 13 mijnwerkers vermist, van wie men de plaats van insluiting zelfs niet kent. Men heeft dan ook de hoop, dat ook dezen nog gered zouden kunnen worden, moeten opgeven. Niettemin is een conferentie belegd van deskundigen om plannen te bespreken, wel ke kunnen leiden tot het bepalen van de plaats, waar de 13 vermisten zich bevinden. Zaterdagavond slaagde men er in de eerste mijnwerker boven te bren gen, een jongeman van 22 jaar, die bijgebracht en per brancard naar het ziekenhuis moest worden gebracht. In tegenstelling met eerdere be richten, die reeds Vrijdagnacht ge waagden van de definitieve redding der ingeslotenen, was de redding zeer vertraagd geworden door opeenho ping van mijngas in een der gangen, welke op weg naar de vrijheid moes ten worden gepasseerd. Nadat men lange tijd geprobeerd had door het aanbrengen van grote ventilatoren het gas hier weg te zuigen, heeft men ten slotte deze pogingen gestaakt, daar de toestroming van gassen te groot bleek te zijn. Aanvankelijk had men het name lijk niet gewaagd de mijnwerkers door middel van gasmaskers door de gevaarlijke zone te geleiden, daar het hier speciale maskers betrof, aan het gebruik waarvan een speciale trai ning vooraf diende te gaan. Het ge vaar, dat aan het gebruik van de maskers verbonden is, bestaat hierin, dat een geoefende, menend door het masker te zullen stikken, onwillekeu rig het masker af zou rukkenen zich aan het dodelijke gas blootstellen. De mannen van de reddingsploegen wa- Minstens 50 doden De Chittagong-express is 65 kilo meter van Dacca op een spoorbrug over de Arner ontspoord en gedeel telijk in de rivier gestort, ^instens vijftig passagiers zijn gedood en een gelijk aantal gewond. Deze trein ramp, de grootste, die ooit in Pa kistan is voorgekomen, wordt in of ficiële kringen „een duidelijk geval van sabotage" genoemd. Na vier jaar automatisch priester De regering van Tsjechoslowakije is van plan een eigen staatskerk op te richten, welke geheel los zal staan van Rome. Tot dit doel heeft zij een besluit gepubliceerd, waar door alle tot nu toe bestaande Ka tholieke theologische faculteiten worden opgeheven en in plaats daarvan twee nieuwe faculteiten door de regering zullen worden op gericht, een te Praag en een te Pressburg, om in de toekomst in de nodige priesteraanwas te voorzien. Het commissariaat voor Kerkelijke Aangelegenheden en Onderwijs, dat met deze faculteit werd belast* zal zijn eerste plan in September klaar hebben, welk plan ook nog in de zelfde maand van kracht zal wor den. Volgens dit plan kunnen de candi- daten na het 2e studiejaar de diaco- naatswijding ontvangen, terwijl zij na het 4e studiejaar tot priester kun nen worden gewijd. De Katholieken vragen zich af, wie deze priesters zal wijden, daar geen enkele bis schop, die aan Rome trouw bleef, bereid zal zijn hun de H.H. Wijdin gen toe te dienen. Ook hierop heeft de Volksrepubliek zijn antwoord klaar. De candidaat zal na beëindi ging van zijn studies automatisch priester worden, wat op drie manie ren mogelijk is: hij zal zonder ge wijd te zijn de priesterlijke functies zonder meer kunnen uitoefenen; hij zal door een schismatieke bisschop van de staatskerk kunnen worden gewijd (op het ogenblik is zulk een bisschop nog niet aanwezig); hij zal zich kunnen laten wijden door de bisschop van een andere kerk, b.v. een Russisch-Orthodoxe. ren hieraan gewend en konden zich van boven naar beneden en omge keerd begeven en de mannen van al het nodige voorzien. Blijkbaar zijn de mijnwerkers hier niet algemeen getraind in het gebruik van deze maskers, Toen het evenwel niet doen- lyk bleek de gevaarlijke zone te zui veren, en men althans enigermate de ingesloten mannen had kunnen in strueren, heeft men het gewaagd hen bij drieën met het masker voor naar boven te doen gaan. Zij moesten on geveer anderhalve kilometer door het gas lopen of gedragen worden. De meesten van hen werden eerst naar een ziekenhuis gebracht, niemand echter had ernstige gevolgen van de opsluiting ondervonden. Het gat, door de instorting van het mijndak ontstaan, heeft de grootte van een voetbalveld gekregen. Grote zuivering bij de S.E.D. De „Noord-West-Duitse Radio" heeft verklaard, dat hoge communis tische Oost-Duitse functionarissen besloten hebben, 2.000 personen uit vooraanstaande functies van de S. E. D. te verwijderen „omdat zij in hun politieke verleden ideologische dwa lingen hebben begaan". Onder hen zullen zich volgens de radio vier provinciale ministers bevinden. De provinciale partijsecretarissen zou den de order tot het uitvoeren van deze zuivering hebben ontvangen. De te zuiveren personen zouden van „anti-partijmachinaties en ideologi sche afdwalingen" beschuldigd wor den. Sensatiebericht van Antara Het Indonesische persbureau An tara meldt, dat het Nederlandse troepentransportschip de „Water man" terugkerende van Hollandia, in de haven Tandjong Priok zou zijn aangehouden. Volgens Antara had het schip tien T.N.I.-officieren als gevangenen aan boord, die in een kist opgesloten waren. Acht van de 10 zouden tijdens de reis zijn over leden. Twee zouden er, hoewel zeer verzwakt nog in leven zijn. Antara meldt, niet voldoende opheldering te hebben kunnen krijgen, ook niet wat betreft het eventueel vast hou den van het schip door de Indonesi sche autoriteiten voor het instellen van een onderzoek. Aneta verneemt van Nederlandse rr.'ilitaire zijde, dat de „Waterman' militairen van Timorese landaard van Balikpapan naar Kupang ver voerde. Tijdens deze reis zijn 2 ver stekelingen van Indonesische land aard ontdekt, die zich echter niet konden indentificeren. Na gedurende de reis opgesloten te zyn, zyn deze verstekelingen over eenkomstig de voorschriften te Priok aan de politie overgeleverd. Sinds dien heeft de „Waterman" haar taak van het vervoer van militairen op normale wijze voortgezet, aldus deze Nederlandse militaire autoriteiten. Geen kerkaccoord in Hongarije Verklaring van Radio Vaticana Radio Vaticana heeft Zaterdag een verklaring uitgezonden, waarin de mededeling van de communistische Hongaarse regering over de onderte kening dooi* de Hongaarse hoge gees telijkheid van een overeenkomst met de staat „volledig vals" wordt ge noemd. Op initiatief van drie communis tisch geworden priesters waren twee honderd geestelijken opgeroepen voor een conferentie. Deze werd o.m. bijgewoond door zestig als priesters verklede communisten. Ondanks beloften en dreigementen ondertekenden ten slotte slechts 35 aanwezigen de „overeenkomst". Het door de Hongaarse bladen en radio gepubliceerde bericht, dat de driehonderd leden van de hoge Hon gaarse geestelijkheid een overeen komst met de staat hadden gestoten is bijgevolg van alle grond ontbloot, zo besluit Radio Vaticana. GRIEKSE KINDEREN IN URANIUMMIJNEN? Vijfduizend jonge Grieken van 14 tot 20 jaar die gedurende de bur geroorlog door de partisanen naar landen van de Kominform zijn over gebracht, zijn volgens het blad van de Amerikaanse controlecommissie in Duitsland „Neue Zeitung" in de Oost-Duitse provincie Saksen aange komen. Zij zijn ondergebracht in loodsen te Radebuel bij Dresden. Volgens het blad worden zij bewaakt door le den van de volkspolitie, die elk con tact met de Duitse bevolking belet- len. Een aantal hunner zou van 1 October af in de uraniummijnen té werk worden gesteld. ATTLEE KAN GERUST ZIJN Winston Churchill, de leider van de oppositie in het Britse Lagerhuis, heeft Zaterdag een verklaring uit gegeven. waarin hij de steun der conservatieve fractie toezegt aan de regeringsmotie van vertrouwen in het defensiebeleid. Als de motie Dinsdag of een der volgende dagen ter tafel komt, zal de conservatieve oppositie geen amendementen erop indienen. W'el wordt verwacht, dat Chur chill critiek zal oefenen op het be leid van de regering en op groter spoed bij de herbewapening zal aan dringen. Zijn Zaterdag uitgegeven verklaring wijst er echter op. dat 'hij niet zal trachten de regering over deze kwestie ten val te brengen. Zondag zijn in geheel West-Duits land herdenkingen gehouden van de slachtoffers van het nationaal-socia- lisme, die in Hitiers gaskamers om kwamen of door zijn beulen werden vermoord. In enkele steden werden demon straties gehouden door het onder communistische leiding staande ver bond van slachtoffers van het Nazi dom (V.V.N.) en de sterk anti-com munistische liga van slachtoffers van het Naziregiem (B.V.N.), die verle den jaar werd opgericht als tegen hanger van de eerste vereniging. Tegen de verwachting in zijn ner gens ongeregeldheden gemeld behal ve in Frankfort, waar de politie van gummiknuppels gebruik maakte om een verboden communistische bij eenkomst op te breken. PRINS ERIK VAN DENEMARKEN OVERLEDEN Prins Erik Frederik Christiaan Alexander van Denemarken, graaf van Rosenborg, is in de afgelopen nacht te Kopenhagen op 59-jarige leeftijd overleden. Hij was op een na de jongste zoon van wijlen prins Waldemar, oud-oom van koning Fre derik. SCHIP OP MIJN GELOPEN Omstreeks vier uur in de afgelo pen nacht is een Panamees schip, de Sparto bij boei ET 14, dwars voor Ameland, op een mijn gelopen. Het schip was geladen met stukgoed op weg van Hamburg naar Amsterdam. De „Holland" van de rederij Doek- sen is om zes uur ter assistentie uit gevaren. De „Sparto" is het vroegere Ne derlandse s.s. „Joost van de Vondel". Het schip was op 3 September 1.1 van Rotterdam naar Hamburg ver trokken op eerste reis onder Pana mese \vlag. Het schip schijnt weinig schade te hebben opgelopen en het zou op ei gen kracht de reis naar Amsterdam hebben voortgezet. Het huiselijk geluk laat zich niet beschrijven, het kenmerkt zich door niets dan vrede.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1