Een waarschuwing tegen loonsverhogingen Deloonrondeinhet bloembollen bedrijf Lesauto ramde een benzinepomp en ging in vlammen op Grote dijkschade bij Lemmer De pan bracht haar geld op VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 De mening van het Intern. Monetaire Fonds JLIET INTERNATIONALE Monetaire Fonda heeft West-Europa gewaar schuwd tegen loonsverhogingen en ongelimiteerde uitgaven voor de wederopbouw. De waarschuwing is vervat in het rapport van de directie van het Fonds. Gepleit wordt voor ingrijpende maatregelen ter bestrij ding van de inflatie. Het Fonds prijst de devaluatie van het vorig jaar als een belangrijke stap om Europa in staat te stellen de goederen, die het uit Amerika invoert, te betalen. Europa heeft sindsdien zijn dollar- saldi opgevoerd door de export van aantrekkelijke goederen naar de V. S., doch volgens de experts van het Monetaire Fonds bestaat er gevaar, dat dit voordeel verloren gaat. Het publiek staat op het standpunt, dat elke stijging van de prijzen moet worden gevolgd door een verhoging van de inkomens. Daardoor gaan de kosten, die weer invloed hebben op de exportprijzen, ook in de hoogte. Als dit standpunt tot het uiterste ge compenseerd moet worden door een corresponderende verhoging van de inkomens, gaat 'het effect van de de valuatie. door het teruglopen van de export naar de dollargebieden, vol komen verloren. Als dit effect niet wordt te niet ge daan, zo vervolgt het fonds, zal er in Amerika een toenemende vraag naar Europese goederen komen. Aan deze vraag kan echter slechts wprden vol daan, indien Europa meer goederen voor de export beschikbaar stelt. De meest hoopgevende methode om arbeid en grondstoffen vrij te krijgen voor de opvoering van de productie van exportgoederen, is be perking van de investering. Vijf jaar na het eind van de oorlog zal het in de meeste landen van Europa toch wel mogelijk zijn tot een beperking van de wederopbouw over te gaan. Het standpunt van het Fonds staat recht tegenover dat van de linkse partijen, die in Westeuropese landen grote invloed hebben. Deze partijen JAARVERSLAG COÖP MELKCENTRALE. Donderdag 7 Sept. 1950 werd te 's-Gravenhage de jaarvergadering van de Coöperatieve Melkcentrale (C. M. C.) gehouden. Deze coöpera tie van melkveehouders is de groot ste leverancier van consumptiemelk in het dichtbevolkte Westen van ons land. De C. M. C. exploiteert ver schillende melkinrichtingen en zui velfabrieken en is voorts geinteres- seerd bij vele andere ondernemin gen op het gebied van melk en zuivel. Het ledental steeg in het afgelo pen jaar tot 12.194. Deze leden le verden 542.320.463 kilogram melk (vorig jaar 469..160.115 kilogram) met een gemiddeld vetgehalte van 3.52 pet. (vorig jaar 3.50 pet) De verkopen van rauwe volle melk, modelmelk, gestandaardiseerde melk karnemelk, taptemelk, gepasteuri seerde melk, gesteriliseerde melk, gecondenseerde melk, chocolade melk, yoghurt, pap. vla, slagroom, koffieroom, kindervoedsel, boter, kaas, voermelk, wei, weipoeder, spoeling en ruw ijs beliepen 113.287.599.35 gulden vorig jaar 102.548.859,15). Het bedrag, dat netto aan de leden kan worden uit betaald, overschreed voor het eerst de 100 millioen gulden en bedroeg 100.554.477,23 gulden, (vorig jaar 92.108.533,05), hetgeen gemiddeld 18.54 cent (vorig jaar 19.63 cent) per kilogram is. Na afschrijving van 991.168,64 gulden (vorig jaar 463.105,38) kon aan de leden nog een bedrag van 2.293.781,71 (vorig jaar 2.607.724,19) worden tegoed geschreven, waardoor het totale ledenkapitaal steeg tot f 8.159.442,94 Deze tegoedschrijving geschiedde op basis van 30,— (vorig jaar 28,50) per 1000,melkgeid, hetgeen overeenkomt met gemiddeld 0,55 cent (vorig jaar 0,56 cent) per kilo gram melk. In totaal kwam der halve aan de leden melkveehouders gemiddeld 19,09 cent (vorig jaar 20,19 cent) per kilogram melk af boerderij ten goede. Aan het reservefonds werd 647.857,77 toegevoegd. Als gevolg van de gunstige weersomstandighe den is 19491950 een redelijk goed jaar voor de melkveehouderij ge- I weest. zijn van mening, dat de lonen bij wijze van tegemoetkoming aan de verhoogde kosten van het levenson derhoud verhoogd moeten worden en dat er nog zeer veel aan de weder opbouw moet worden gedaan. Het Fonds schaart zich echter aan de zijde van de Europese conservatie ven, die de nadruk leggen op het ge vaar voor inflatie. Dit gevaar, aldus het fonds, zal blijven bestaan, zolang de regeringsuitgaven en de particu liere beleggingen op het huidige peil blijven staan. De voortdurende stij ging van de uitgaven voor de defen sie maakt de moeilijkheid om de re SLAOLIE WORDT DUURDER Daar de grondstoffenprij zen voor slaolie op de wereldmarkt sinds Za terdag j.l. met ongeveer zes procent gestegen zijn. is te verwachten, dat ook de winkelprijs van de slaolie binnenkort met ongeveer ditzelfde percentage omhoog zal lopen. Zolang er echtre nog oude voorraad is, zal de slaolie tegen de thans geldende prijs door de consument gekocht kunnen worden. „Tijd" L.T.B. adviseert uitstel In een circulaire aan de afd. bestu ren heeft de L.T.B. haar ldeen gead viseerd, in afwachting van nadere berichten, nog de lonen zoals die tot heden gelden en vastgelegd zijn in de thans iopende C.A.O. aan te hou den. De werkgeversorganisaties heb ben omtrent de nieuwe 5% loonsver hoging reeds contact met elkaar op genomen. Op zeer korte ternrijn zul len eveneens de werkgeversbrganisa- ties met de arb. bonden over deze geringsuitgaven te beperken groter, kwestie met elkaar contact opnemen Eén dodelijk gewonde Een les-auto schoot gisteravond te gen halfzes op de Haarlemmerweg bij Amsterdam het trottoir op voor de garage „Nieuw Vondel", reed een benzinepomp van haar betonnen voetstuk, sleurde de pomp, die in brand was gevlogen, enige meters mee en slingerde daarna de 55-jarige verhuizer W. uit de Johan Melchior Kemperstraat, die naast de garage aan het werk was, met zulk een kracht tegen de straat, dat de man op slag dood was. In vlammen kwam de wagen tenslotte tegen het portiek van een volgend perceel tot stil stand. De twee inzittenden kregen lichte verwondingen. De wagen brandde uit. De garagehouder Vogel was voor in zijn zaak bezig toen het ongeluk gebeurde. „Ik zag de wagen van de rijweg af aankomen. „Nu gaat mijn benzinepomp er aan. dacht ik", vertel de hij ons. „Meteen hoorde ik een harde slag. Ik holde naar buiten en zag de vlammen boven het benzine reservoir en de brandende auto". De garagehouder en zijn 18-jarige zoon TTieo grepen ieder een schuim- blus&r en zetten die op de vlammen Toen ontdekten zij de verhuizer, die tussen de vlammen van de auto en de benzinekomp lag. Snel trokken zü de ongelukkige man er tussen uit. Bij aankomst in het W.G. bleek hii reeds te zijn overleden. Spoedig kregen de beide mannen assistentie van de brandweer, die de blussing voltooide. Door het afknap- In de nacht van Woensdag op Don derdag heeft de zware Zuid-Wester storm veel schade veroorzaakt aan de havendam, die gemaakt wordt voor de ingang van het nieuwe ka naal bij het IJselmeer te Lemmer als onderdeel van de kanaalwerken Lemmer-Groniïlgen. Een groot gedeelte van deze dijk. die reeds anderhalve meter boven de waterspiegel lag is weggespoeld doordat in het bitumen gaten kwa men, waardoor het zand wegspoelde. Een aan de kop van de dijk gele gen rijnaak van duizend ton, gedeel telijk geladen met grint, is tegen de stenen glooiing lek geslagen en half vol water gelopen. Aan boord be vonden zich twee mannen en een vrouw, die in een hachelijke positie verkeerd hebben. Met een bootje zijn ze in veiligheid gebracht, kort nadat de reddingboot Hilde uit Lem mer ter assistentie was uitgevaren. De schade aan de dyk is zeer groot, pen van de pomp was er kortsluiting ontstaan en die had de brand in de benzine veroorzaakt. Aanvankelijk wist niemand, waai de twee mannen waren gebleven, die uit de brandende les-wagen wa ren gesprongen. Naderhand kwamen zij terug. De bestuurder, een 29-jari- ge man, was geheel in de war. Zij hadden even in een portiek gestaan om van de schrik te bekomen. Bei den hadden lichte verwondingen op gelopen en konden na behandeling in het W.G. naar huis worden ge bracht. Zij hadden de lesauto van een onderneming in de hoofdstad pc- huurd en hiermede een ri+ gemaakt. Vermoedelijk door te grote snel heid had de bestuurder de macht over het stuur verloren met het be kende tragische gevolg. De politie heeft de totaal vernielde wagen in beslag genomen. GEPOOGD AGENT TE OVERRIJDEN. Een autobestuurder, die een bor reltje had gedronken, heeft gister avond te Amsterdam tot twee maal toe getracht een agent van politie te overrijden. De agent was in burger op een motorrijwiel en scheen zich niet te gedragen zoals de automobi list wilde. Bij een stoplicht trachtte de auto eerst de motorrijder te „snij-1 den" en later toen de agent de ach tervolging inzette, week de auto plotseling zo scherp naar links, dat de motor kwam te vallen. De agent loste enkele schoten uit zijn dienst pistool zonder succes echter. Het nummer van de auto was evenwel bekend en in Sassenheim kon de be stuurder en een metgezel worden gearresteerd. Zij zijn naar Amsterdam gebracht en in da cel gezet. SCHUUR MOET GEHALVEERD WORDEN. In de buurt van het Heemsteedse Manpad doet zich de eigenaardige si tuatie voor, dat een grote landbouw- schuur, die door de eigenaar van een bloembollenbedrijf enkele jaren ge leden zonder vergunning gebouwd werd, op last van de gemeente Bloe- mendaal gesloopt moet worden, doch slechts voor de helft, aangezien de schuur voor de andere helft op Heemsteeds grondgebied ligt. De gemeente Heemstede verleende wel vergunning. Op het zelfde terrein liggen nog enkele andere opstallen, welke tot het Bloemendaalse grond gebied behoren en ook deze zijn zonder vergunning gebouwd, zodat ze voor afbraak in aanmerking ko men. Donderdagochtend trok een groep Bloemendaalse gemeentewerklieden naar het Manpad om mef de „ont manteling" te beginnen, doch zij De echtgenote van bakker K. te St. Oedenrode (N.B.) deed dezer dagen een verrassende vondst, toen zij thuis kwam van een Brabantse koopdag. Ze had daar een bod gedaan op een paar oude pannen en ze kreeg ..de koop." Thuis gekomen ont dekte zij in een der pannen een som van f 1300... De bakkersvrouw was zo eer lijk onmiddellijk het bedrag aan de notaris, die de verkoop had geleid, ter hand te stellen en als beloning werd haar 10 of wel f 130.toegekend. moest onverrichterzake terug, omdat de huurders van de terreinen, die om de af te breken gebouwen liggen, de toegang weigerden. De schuur en de opstallen waren niet langs een an dere weg te bereiken en dus won de clandestiene bouwer deze eerste ron de van de moderne „slag bij het Manpad". De gemeente Heemstede, die overtuigd is van de noodzakelijk heid der gebouwen voor het bedrijf van de eigenaar, heeft, volgens deze, nog getracht te bemiddelen opdat de schuur behouden zou kunnen blijven. Ook het ministerie van Landbouw is, volgens de eigenaar, van mening dat de opstallen door het bedrijf niet gemist kunnen worden. Hij zal als nog trachten de beslissing van de gemeente Blojmendaal ongedaan te krijgen. BEURS: SCHEEPVAART EN CULTURES VAST. De beurs opende gisteren in een vrij vaste stemming hetgeen meeviel na de lagere koersen tijdens het te lefonisch ochtendverkeer. Vooral de Indonesische markt kenmerkte zich door een vaste stemming. Over de staking is wel geen nieuws bekend en Nieuw Guinea is nog een onopgeloste kwestie, doch het publiek schijnt er van overtuigd te zijn, dat, wat het economiche leven en de binnenlandse veiligheid betreft, het dieptepunt achter de rug is. E* bleek tenminste lichte vraag te zijn en de voornaam ste cultuurwaarden waren drie pun ten hoger. Ook een grote order voor 1100 spoorwegwagons voor de Indo nesische spoorwegen, die geplaatst is bij Werkspoor. Allan en Beynes. achtte men een gunstig teken. Ge noemde fondsen bleken hierdoor sterk gevraagd te zijn en monteerden van 4 tot 8 punten. De vijf procents loonsverhoging werd ter beurze wel besproken, maar was niet van veel invloed op het koersniveau De opening in de in dustriesector was prijshoudend waar na een lichte reactie vclgde. De ver schillen bleven voor de hcofdfonds--n miniem De minder courante soorten waren kalm en vact. De Scheepvaartmarkt vertoont nog steeds een stijgende lijn. al waren de transacties beperkter dan Woensdag De beleggingsmarkt lange tijd uiterst stil en traag, is de laatste dagen wat vriendelijker. De conversielening 1947 monteerde tot 97,5 ook de meeste an dere soorten waren goed prijshou- JCa*te QaCf SGHÊEPSGEB'fïHTEH BENGKALIS Djakarta—A'dam 7 Sept. pass. Finisterre. CHESHIRE (tr en gez.) 11 Sent. verw. van Su- rabaja, 12 Sept. Diakarta, 9 Oct. te A'dam verw. FAIRSEA Djakarta R'dam pass. 7 Sent. Addu Atol (Ma- ladiven). GAROET R'dam—Djakar ta 8 Sept. te Belawan. GROOTE- BEER A'damDiakarta pass. 7 Sept Beachyhead. ORAN.TE Diakarta A'dam nass. 7 Sent. St. Johns (Rode Zee). ORMONDE (burgers) 7 Sept. 660 m. OZO Socotra Djakarta-R'dam POELAULAUT Djakarta—A'dam pass. 7 Sent. Bengkalis naar Bela wan. PFRONTIS A'dam—Djakarta nass 7 Sept. Kp St. Vincent. ROE PAT SurabajaA'dam 7 Seot. van Penan a naar Singapore. WELTE VREDEN 7 Sept. van Djakarta naar R'dam. Geheel Uw leven zij op zelf beheersing gericht, Bij auto-besturen is stilte een dure plicht. BINNENLAND. De Passiespelen te Tegelen heb ben tot dusver dit jaar meer dan honderdduizend bezoekers getrok ken. Er zullen dit jaar nog vier spe len worden gegeven. In dc Jordaan te Amsterdam kregen gisteravond een dokwerker en een betonwerker een woorden wisseling, die tenslotte met het mes beslecht werd. De be.tonwerker ligt nu in het ziekenhuis, de dokwerker zit in de cel. BUITENLAND. Het stadje Ascoli Piceno, ten Oosten van Rome, schrok gister avond uit z'n avondrust op door eni ge lichte aardschokken. Schade schijnt er niet aangericht te zijn. Te Oxford wordt thans achter gesloten deuren een conferentie over atoomenergie gehouden, waaraan 200 geleerden uit veeritne landen deelnemen. Er waren geen uitnodi gingen gezonden aan geleerden uit de Sowjet-Unie en de Volksdemocra tieën. Twee Tsjechen, Vetejska en Ha- vlicek, die door een staatsgerechts- hof schuldig bevonden waern aan hoogverraad en spionnage, zijn Don derdag terechtgesteld. De resten van 'het vroegere keizerlijke paleis te Berlijn, gele gen in de Sovjet-zóne, worden thans opgeruimd door de Sovjets. Op deze plaats wordt een verzamelpunt voor communistische massademonstraties aangelegd. Zo vergaat oude glorie. Boekbespreking De Vrouw zonder Hoofd door Erik West. Uitgave Thijmfonds. Het boek doet zonderling aan, maar bezit toch een zekere bekoring, al hoewel de geschiedenis dikwijls on waarschijnlijk voorkomt. Een jonge vrouw, welke practisch verloofd was met een bedaarde, veelbelovende jon geman, verliest haar hart aan een luchthartige alcoholist, die haar le ven tot een mislukking maakt. Haar liefde schijnt echter te stijgen met de graad der mislukking. Het boek tracht psychologisch te zijn, maar het is bij een poging daartoe geble ven. „De Jonge Vondel" door pater B. H .Molkenboer O.P. Uitgave: Par nassus, A'dam. Pater Molkenboer O.P. heeft in Nederland roem verworven als de Vondelkenner bij uitstek. Hij heeft zijn grote liefde voor deze grootste der Nederlandse dichters tot uiting gebracht in een magistraal werk. het welk ingeleid is door dr. D. M. Fr. Daniels O.P. Op boeiende wijze worden het le ven en de werken van Vondel behan deld. Het werk is door zijn rijke do cumentatie een standaard werk. De auteur is er in geslaagd, zijn wetenschappelijke kennis op popu laire en overzichtelijke wijze te pre senteren. Zowel voor de student, als voor de Vondel-vorser wordt door dit werk een rijke bron van gegevens aangeboord. TENTOONSTELLING „LAND UIT ZEE" GEOPEND. De feestelijk heden ter gelegenheid van het 20-ja rig bestaan van de Wieringermeer zijn Woensdagmiddag ingezet met de opening van een tentoonstelling te Slootdrop, door de commissaris van de Koningin in de provincie Noord- Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk. Tijdens de rondgang, eerste van links mr. D. J. in 't Veld, minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting, derde van links dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk bij de bezich tiging van een ^maquette van Ern- meloord. TWEE BROERS BISSCHOP. Het komt zelden voor, dat twee gebroeders de bisschopswijding ont vangen. Mgr. Georges Cabana, titu lair aartsbisschop van Anchialo en coadjutor van de aartsbisschop van St. Boniface (Canada), is de broer van Mgr. Louis-Jozef Cabana, titu lair bisschop van Sufetula en Apos tolisch Vicaris van Uganda (Afrika). Sen kat o-p. de YYLatteAhoJin Een zwaït-witte kat, thuisbe horend in hotel Belvedère op de Hoornli, schijnt de eerste van zijn geslacht te zijn. die er zich op beroepen kan, de Matterhorn tot de top beklommen te heb ben, aldus blijkt uit een verhaal van de Geneefse correspondent van de „Times". Hotel Belvedère is het begin punt voor Alpinisten, die de Matterhorn beklimmen willen. De kat die gewend was het vertrek van de klimgezelschap- pen gade te slaan, ging op een goede morgen achter een groep bergbeklimmers aan. Hij bleef al gauw achter, doch bereikte toch de Solway-hut op ongeveer vier duizend meter hoogte. De vol gende dag zette het onderne mende dier de tocht voort. Nog een dag later passeerde hem een gezelschap bergbeklimmers, die meenden, dat de laatste steile gedeelten van de berg voor de kat wel onoverkomelijk zouden zijn. Doeh uren nadat het gezel schap op de top was gearriveerd, kwajrt ook de zwart-witte er aan. miauwend en staart omhoog. Het behoeft geen betoog, dat het beest gul werd onthaald. Een gids nam de kat in zijn rugzak een eindweegs mee terug naar beneden tot het Rifugio Princi pe Amedeo di Savoia. waar de avontuurlijke viervoeter muizen genoeg te jagen vond pm de tijd te korten tot hij doo» andere Alpinisten naar Zermatt mee te rug zou worden genomen. S)e Matt IN HET GRIJS Door A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 53) Vandaar dc verschrikkelijke haat welke zij sindsdien tegen hem heeft gehad. De mooie gravin Sydow lijdt onder het geheim, kan geen rust vinden. Zij wordt zwaarmoedig en ontloopt haar zuster. Twee jaar la ter sterft zij. Voor haar reine, edele ziel was het geheim te zwaar geweest. Ook haar man overleed, niet lang daarna uit wanhoop over haar ver lies, zei men.... Nu had gravin Renate de kleine Rita geheel voor zich! Dit kind is het enige wezen, dat zij ooit heeft lief gehad. Voor dit kind was ze bereid, alles te doen. Ook Josefa Kogler komt te sterven, aan de gevolgen van een infectie. Alles schijnt goed te gaan. Maar op zekere dag komt de ver dwenen mevrouw Backer weer op dagen, en koopt het eenzaam gele gen huis. Moederliefde, onweer staanbaar verlangen hebben haar teruggedreven naar de Heimat. Zij wil zich persoonlijk ervan over tuigen, dat haar kind gelukkig is. Op Grauenegg is men natuurlijk verschrokken van die terugkeer. In de beginne neemt men echter geen notitie van de vrouw, die trouwens geheel passief blijft. Maar nu on geveer een jaar geleden namen de zaken een keer. De jonge graaf Herbert brengt 't werk van zijn zogenaamde moeder in gevaar. Hij raakt verliefd op de dochter van de houtvester en be kreunt zich niet meer om Rita. Deze geeft van haar kant niet veel om hem, maar dat wist de gravin in de beginne niet. Zij oefent op Herbert steeds meer pressie uit, en dat maakt het leven op het kasteel zeer onaange naam. Herbert verwenst het majo raat en droomt van niets anders dan LoreZijn moeder, die als „mevrouw Walker" alles scherp ga deslaat en door Hanna Kogler op de hoogte wordt gehouden, wendt zich tot de gravin en dreigt: „Laat mijn zoon gelukkig worden, of ik maak gebruik van mtfn rechten!" Tussen de twee vrouwen ontstaat een felle strijd. Geef Renate haar toestemming tot Herbert's huwelijk met Lore, dan maakt zij daardoor haar eigen kind tot een gravin Ha- benichts; voor het geval dat zij wei gert, dreigt mevrouw Walker, haar misdaad aan het licht te zullen brengen. De graaf wordt op de hoogte ge bracht. Hij biedt mevrouw Walker geld aan. Maar deze is zelf rijk. Zij wil enkel Herbert gelukkig zien en op dat punt blijft zij onverzettelijk t Eindelijk zegt de gravin bij zich zélf, diat zij zich tot iedere prijs moet meester maken van de papie ren, die het bewijs van Herbert's echte afkomst bevatten. Zij haalt de graaf over, de papieren te stelen of ze mevrouw Walker met geweld af te nomenHeb ik tot dus verre gelijk, meneer Morgan? Morgan sprong op; Alle respect voor uw scherp zinnigheid, meneer Hompel! riep hij uit. Juist zó heeft mij die arme Mary de geschiedenis verteld. Sllas knikte voldaan. Goed, zei hij. Tot zóver was mij alles duidelijk. Maar verder geraak ten de draden van mijn combinatie in de war. Logisch moest ik tot de srhuld van de graaf concluderen, maar vele dingen klopten niet. Ten eerste beschouwde ik het als bijna onmogelijk, dat mevrouw Walker ik zal haar voorlopig tlie naam nog geven haar geheim en de daarop betrekking hebbende, zo belangrijke papieren vrijwillig aan een derde zou hebben toevertrouwd Ik moest dus aannemen, dat hij die papieren in zijn bezit had, de moor denaar was. En die persoon was u. Ten tweede: de graaf werd mij afgeschilderd als oen onbetekend. niet zeer intelligent mens, nochtans met sterk ontwikkeld aristocratisch standsgevoel. Hij had, beweerde men, steeds onder de pantoffel ge zeten. Op zo iemand kon moeilijk de verdenking vallen. Daarbij kwam zijn verdwijning en de korte tijdruimte tussen uw bezoek en zijn verondersteld bezoek Om half zeven hoorde vrouw Bran ders u nog met de weduwe Wal ker spreken: om zeven uur kwam u door Grunau en om half acht viel het schot, dat de graaf heeft gekwetst. Hij moet u dus onmiddel lijk gevolgd zijnwanneer moest hij de moord hebben gepleegd? Me vrouw Walker had, toen zij werd vermoord, haar avondmaal nog niet gebruikt: de moord moet dus ge pleegd zijn onmiddellijk nadat u zich verwijderd had. De gedachte, dat de graaf de moordenaar was, is dikwijls bij mij opgekomen: maar ik ging er niet op door. Om psychologische rede nen en ook omdat het vermoeden indruiste tegen de waarschijnlijk heid Ik zie, dat ik nog veel te leren heb.... Wilt u nu zo goed zijn, me neer Morgan, van hieraf de toe dracht der zaak verder te vertel len? Met genoegen. Maar ik moet u vooruit opmerken dat mijn ver haal menige bijzonderheid nog niet volkomen zal ophelderen. xyn. U hebt in de geest de gebeur tenissen gevolgd tot aan het tijd stip, waarop het tot ernstige onaan genaamheden tussen mijn schoon zuster en de Gravensteins kwam. Mary heeft my dienaangaande slechts vluchtig ingelicht. Zij zei, dat de gravin haar verscheidene malen was komen spreken, onder voorwendsel, het zieke kind van een in de buurtl wonende dagloonster te gaan bezoeken. Eerst na verloop van enige tijd begreep Mary, dat zij geen ander doel had, dan op de een of andere manier in het be zit van de papieren te rakeru... Waarin bestonden eigenlek die papieren? Bedoelt u eenvoudig het document, dat betrekking op Her bert's afkomst had? Neen. Onder de papieren be vindt zich ook een verklaring van de overleden Josefa Kogler, die be vestigt, dat de verwisseling van de kinderen op de door u beschreven manier heeft plaats gehad. Mijn schoonzuster heeft veel geld moe ten geven, om dat stuk van haar te krijgenyoorts een afschrift van de officiële acte van Mary's huwelijk met Backer; een dagboek, waarin de gebeurtenissen tot in de kleinste bijzonderheden beschreven staan en dan nog een aantal brie ven, door Johanna Kogler in de loop der jaren naar Australië ge schreven en waarin zij vertelde hoe 't met het kind was. Die brieven, waarin het niet aan troostwoorden Eontbreekt, vormen in ioder geval een bevestiging van het gebeurde, en de papieren zijn, in hun onder ling verband, heel zeker een uiterst bezwarende getuigenis tegen de gravin Hoe verstandig van uw schoon- zuster, die papieren in veiligheid te brengen. Waren zij de gravin in handen gevallen, nooit zou het on gehoord bedrog, dat het majoraat zijn rechtmatige erfgenaam ontnam, aan het licht zijn gekomen. Natuurlijk! Marly begreep dat en zoals reeds gezegd, was het haar alleen om het geluk van haar kind te doen. En zij zag, dat Her- bert niet het majoraat, maar zijn Lore nodig had, om gelukkig te zijn Zij was ryk. Als zij haar vermo gen - buiten alles, wat men hier heeft gevonden, bezat zij nog aan delen in onze firma aan Herbert afstond, kon hij Lore trouwen en met haar en zijn moeder naar Syd ney gaan, waar ik hem zeer gaarne als compagnon zou hebben aange nomen. In deze zin sprak Mary mij over de toekomst. De reden, waarom zü verlangde, mij zo spoedig mogelljjk de papieren toe te vertrouwen, was, dat zij eens, na een lange wande ling te hebben gemaakt, tot de ont dekking kwam, dat men gedurende haar afwezigheid de vakken en la den van haar schrijftafel had door snuffeld. Dc deur van het huis was vol komen normaal gesloten. Het leed dus geen twijfel, dat iemand heime lijk een tweede sleutel had laten namaken. Zij begreep onmiddellijk, wie en met welk doel (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6