GAZELLE Breedvoerige discussies over de beloning brandweerpersoneel RIJWIELEN Leidse Gemeentelijke H.B.S. geeft grats hulpmiddagen Prof. R. Kranenburg vandaag zeventig jaar ÜEIDSE HUTSPOT 1 Middenstands Opleiding 1951 Als priester verklede agenten VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA GEMEENTERAAD VAN OEGSTGEEST Dat de gang van zaken in het ge meentelijk huishouden meer in het middelpunt der belangstelling komt te staan, bleek W oensdagavond, toen bij de opening der raadsvergadering meer publieke belangstelling op de trihune aanwezig was, dan we over het algemeen kennen. Mevrouw Kramers (Arb.) en de heren Oosterom (P. Ohr.) en dr. Si mon Thomas (V.V.D.) waren afwe zig. Onder de ingekomen stukken be vond zich een verzoek van de heer J. Splinter om ontslag als onderwijzer aan de u.l.o. school, wegens zijn be noeming tot onderwijzer aan de u.l.o. school te Westerbork. Voorts een verzoek van de Prin ses Marijke Kleuterschool om subsi die en idem voor de R.K. Kleuter school aan de Haagweg, welke beide in handen werden gesteld van B. en W. om prae-advies. B. en W. delen vervolgens de goed keuring van G. S. op onderscheidenen raadsbesluiten mede. Het voorstel tot herbenoeming van de thans zittende leden in de advies commissie woonruimtewet gaf de heer Blomsma (Arb.) aanleiding een nieu we candidaat naar voren te brengen in de persoon van de heer K. Krui- zinga, daar hij van oordeel was dat alle bevolkingsgroepen in deze com missie moeten zijn vertezenwoordigd Mr. Valentengoed (P.Chr.) is van oordeel dat hier voldaan wordt aan de letter en geest van deze wet en ziet geen grond voor wijziging. Naast maatschappelijke indeling moet hier sprake zijn van deskundigheid en niet van politieke indeling. De voorz. on derstreept deze woorden en is van oordeel, dat het hier een kwestie van vertrouwen van de raad is en ieder vrij is te stemmen ,wie hij wil. Bij deze stemming bleek de heer Krui- zinga 4 stemmen te hebben behaald, wat niet wegnam dat de zittende le den werden herkozen. De gemeenterekening over 1950 werd vervolgens voorlopig vastge steld met een bedrag aan inkomsten van 1.024.852,19 en uitgaven 1.024.539,81 in de gewone dienst, terwijl de kapitaaldienst debet en credit 1.275.993,25 bedroeg. De re kening over het grondbedrijf gaf aan baten en lasten ƒ9.222,55 te zien, ter wijl kapitaalsinkomsten en -uitgaven 241.140,12 bedroegen. Woningbouw ter sprake.. Het toegevoegde agendapunt be treffende een wijziging in de bouw en woningverordening was oorzaak van veel spraakwater. G. S. waren het namelijk niet eens met een door de raad genomen besluit de vrije hoogte van de ter bewoning in te richten vertrekken te verlagen voor gelijkvloerse vertrekken van 2.80 op 2.70. De étagevertrekken van 2.65 op 2.55 m. was het provinciaal col lege het wel mee eens. Gelijk vloers moest 2.60 worden. De vak man in de raad, de heer van Nieuw koop (P.Chr.) kon zich met de ziens wijze van G. S. niet verenigen, daar hij de verhouding thans te gering vindt. n.l. een verschil van slechts 5 cm. Ook acht spr. het aantal ver trekken in arbeiderswoningen van drie te gering en acht het verant woord dit op 4 te brengen. In een uitvoerig en zeer technisch betoog motiveerde de heer van Nieuwkoop zijn zienswijze. Het motief der wijziging van G. S. ontgaat mr. Valentgoed ten enen male. Er wordt hier volgens spr. te veel ingegrepen in de gemeentelijke autonomie. De heer van Mameren (Arb.) acht het nog mogelijk dat G. S. eenheid willen brengen in de ge meenten .terwijl de heer van Kerk- hoff (K.V.P.) principiële bezwaren heeft tegen één-kamerwoningen, in verband met het ontvangen van be zoek, dat met het verdere gezinsleven niets te maken heeft en in verband met studie van kinderen. De voorz. merkt tenslotte od. dat hier geen voorstel van B. en W. ter tafel ligt, doch. dat een en ander ge heel aan de raad wordt overgelaten. De heer van Nieuwkoop stelt tenslot te voor de verordening in dier voege te wijzigen dat de minimum hoogte van gelijkvloerse vertrekken wordt gebracht op 2.65 m. en étagevertrek ken op 2.50 m. en in art. 33 het aan tal van 3 kamers op 4 te brengen. Dit voorstel wordt aangenomen met 9 tegen 3 stemmen. Nadat weth. dr. Dijsselbloem (K. V.P.) op een vraag van de heer van Beek (K.V.P.) geantwoord had dat met de aankoop van een stuk grond groot 2.77.00 H.A. van „Duinzicht" een begin kon worden gemaakt met de rioolzuiveringsinstallatie, werd het desbetreffende voorstel van B. en W. z.h.s. aangenomen. Beloning brandweerpersoneel. Een vol uur heeft de raad daarna gewijd aan het voorstel van B. en W. inzake de beloning van het brand weerpersoneel. De heer Blomsma (Arb.) opende de rij met de opmer king ,dat hij de verhoging wel zeer gering vond (van 1.op 1.25 bij brand per uur en 25—30 pet. vaste jaarlijkse vergoeding) terwijl hij ook de vergoeding zelf aan de lage kant vond, gezien de tegenwoordige lo nen. Voorts vraagt spr. of het brand weerpersoneel verzekerd is tegen schade aan lijf en kleding. Het is, volgens mr. Valentgoed (P.Chr.) niet mogelijk over de brandweer te spre ken en niet terug te grijpen op het gebeurde bij het Groene Kerkje. Spr. wil allereerst opmerken, dat hij de repliek van de dir. van gemeentewer ken als commandant der brandweer in een plaatselijk blad over een daar in verschenen stukje, niet op haar plaats acht en keurt deze handelwijze af. Maar toch komt het spr. voor. dat er iets niet in orde is. Spr. vraagt de ""orz. de raad in het openbaar te willen inlichten en geruststelling te geven over de outilage van de brand weer. Ook de heer van Mameren acht de vergoeding te laag, te meer daar brand op de meest ongelegen uren komt, terwijl de heer Kerkhoff vraagt of B. en W. ook klachten heb ben bereikt over de kleding, en zo ja, maatregelen terzake te nemen. Weth. Dijsselbloem, de sprekers beantwoordend, zegt dat hier geen sprake is van prestatie, maar van dienstverlening. De brandweer is vrijwillig en ontvangt een gratifica tie „om niet". Daarom kan hier niet gesproken worden van beloning, maar van vergoeding. Deze wordt ook gegeven bij oefeningen. Over de kleding zijn de weth. persoonlijk wel eens opmerkingen gemaakt. Naar klachten zal worden geïnformeerd. De brand bij 't Groene Kerkje. De voorz. beantwoordt heirna mr. Valentgoed over de brand bij het Groene Kerkje, en begint met voorle zing van een rapport van de com mandant der brandweer dat de burg. heeft doen opmaken. In zijn toelich ting zegt de voorz., dat hier geen brandalarm is gegeven, doch dat de politie na onderzoek de brandmeester heeft gewaarschuwd, die op zijn beurt een paar brandweerlieden (te vens gemeentewerklieden) heeft op geroepen, die met toestemming van de commandant met de babyspuit naar de brand zijn gegaan, zonder dat hierbij de motordrijver aanwezig was. Waarschijnlijk door een vette bougie is de motor onklaar geworden, nadat reeds wegens gebrek aap vol doende water, modder was aange trokken. De burg. geeft hierna een uitvoerige en deskundige uiteenzet ting van 2 en 4-takt motoren en is van oordeel dat, wanneer een des kundig brandweerman (dus de mo tordrijver) aanwezig was geweest een en ander niet was voorgekomen Tenslotte hebben de aanwezige brandweerlieden het brandende heg- gesnoeisel uit elkaar gehaald, waar mede deze brand bedwongen was, iets waar ze mee hadden moeten begin nen, aldus de burgemeester. Tenslot te verzekerd de voorz. de raad, dat de outillage van de brandweer uit stekend en zij voor haar taak ten volle berekend is. Ir. de Gruyter (V. V.D.) is van oordeel dat de dir. van gem.werken geen toestemming had mogen verlenen voor uitrukken van de babyspuit, indien geen officiële brandmelding was gedaan, waarop het antwoord van de burgemeester kort en krachtig „inderdaad" was. In tweede instantie is de heer Blomsma het nog niet eens met de wethouder, die van oordeel is, dat bij het geven van beloningen, overeen stemmende met de lonen in het bur gerleven we gaan spreken van een beroepsbrandweer en de heer Bloms ma de consequentie daarvan dan moest aanvaarden. Dit gaf mr. Valentgoed aanleiding in een uitvoerig en spitsvondig juri disch betoog op te merken, dat de raad toch niet kon gaan beslissen over mensen die geheel vrijwillig iets doen in het belang van de ge meente. De vrijwilligheid wordt hier in het gedrang gebracht en spr. vraagt of B. en W. met deze vrijwil ligers hebben gespreken. We zouden hier een civiel-rechterlijke overeen komst gaan krijgen. Dat was het vol gens weth. Dijsselbloem niet. Het is hier slechts een morele binding, die de vrijwilligers eenzijdig op zich heb ben genomen. En ter stimulering van deze riorele binding ontvangen deze lieden een soort gratificatie. Het voorstel betoogt slechts de herwaar dering van de vroeger gegeven gul den. Na nog een juridisch repliek van mr .Valentgoed en dupliek van de weth. achtte de voorz. het gewenst, teneinde de discussie te kunnen sluiten het voorstel maar aan te ne men, zoals het door B. en W. ter ta fel is gebracht. Mr. Valentgoed ech ter handhaaft zijn voorstel om het voorstel van B. on W. aan te hou den en eerst te gaan spreken met de vrijwilligers. Dit voorstel wordt uit eindelijk aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Het verzoek van de heer Henny Boes om verlaging der vermakelijk heidsbelastingen heeft tenslotte nog vele sprekers het woord doen voe ren. De heer van Nieuwkoop (P. Chr.) is van oordeel dat iedereen wel om een verzoek kan komen om verla ging van belasting midden in het be lastingjaar en kan accoord gaan met het voorstel van B. en W. dit ver zoek te verschuiven tot de begroting 1951. Mr. Valentgoed (P.Chr.) acht in williging van het verzoek een spaak steken in de begroting van het lo pende jaar en het scheppen van pre cedenten. De heer Kerkhof f (K.V.P.) is van oordeel dat die paar honderd gulden toch geen gewicht in de schaal zullen leggen, terwijl de heer van Mam eren (Arb.) bang is dat door vertrek van leerlingen van deze dansleraar de inkomsten lager zullen worden. Weth. dr. Dijsselbloem (K.V.P.) spreekt hierna een ernstig woord, waarin hij waarschuwt tegen ver mindering van inkomsten. De begro ting is wel degelijk in gevaar. Er hebben zich ontwikkelingen voorge daan die bij de behandeling van de begroting niet aanwezig waren en thans accuut aanwezig zijn. Spr. zou inwilliging van het verzoek onver antwoord vinden. De heer van Kerk- hoff stelt voor het verzoek van de heer Boes in te willigen, welk voor stel met 4 tegen 8 stemmen wordt verworpen. Dertien voorstellen van B. en W. werden in de loop van deze avond door de raad z.h.s. aanvaard, waar onder die tot openbare verkoop van twee woningen aan de Haarlemmer trekvaart, tot het opnieuw inhuren van het pand waarin Gem.werken is gehuisvest, verpachting tot visrecht in de sloten bij de Hoge Mors, en vaststelling tot onderscheidene ver goedingen en verzoeken gebaseerd op onderwijswetten. In de rondvraag maakt mr. Va lentgoed gewag van klachten van be woners van de Mors, waar bij de Oranjefeesten recht tegenover de be graafplaats Rhijnhof een compleet „Lunapark" op volle toeren draaide, niettegenstaande plaats hebbende be grafenissen. Weth. de Neef (P.Chr.) zegt zich bij de aanvragen om ver gunningen „genomen" te hebben ge voeld, waarna de burg. de verzeke ring geeft dat bij volgende vergun ningen een en ander niet meer zal voorkomen, te meer daar er genoeg ander terrein disponibel is. ZIET IN ONZE ÉTALAGE! In all« modellen en uitvoeringen Uit voorraad leverbaar CARRIERHUIS GEBR. HUISMAN Hogewoerd 66 - Tel. 22962 Oplossing voor zwakke leerlingen? Vandaag heeft prof. mr. dr. R. Kranenburg de leeftijd der sterken bereikt: zeventig jaar. Een mijlpaal, die belangrijk genoeg is om even terug te zien op een zeer arbeidzaam leven, dat overi gens nog geenszins tot rust gekomen is. Welis waar heeft prof. Kranenburg zijn professoraat aan de Leidse Universiteit neergelegd, maar op poli tiek terrein ontwikkelt hij nog een veelzijdige ac tiviteit, vitaal en degelijk, die jongeren dan hij hem kunnen benijden. Prof. Kranenburg is behalve voor zitter van de Eerste Kamer ook twee de voorzitter van de Partij van de Arbeid, waartoe hij na de bevrijding overging. Zijn redevoeringen in de Kamer vermochten steeds de volle Dierenbescherming opende bazar Gisterenmiddag om 2 uur werd in de parochiezaa. Maria Gijzensteeg (naast de „Overdekte" aan de Haar lemmerstraat) een bazar geopend, waarvan de opbrengst bestemd is voor een nieuw te bouwen Dieren- asyl in Leiden. De Leidse afdeling van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, speciaal de propaganda- commissie daarvan, heeft zich be ijverd om van deze bazar iets bijzon ders te maken. En de eerste aanblik, geeft de indruk, dat hier werkelijk iets moois tot stand gebracht is. Daarom had dt heer F. H. Kem- ner, voorzitter van de Propaganda- commissie, alle reden zijn medewer- kers(sters) hartelijk te danken voor hun hulp bij de inrichting. Spr. gaf vervolgens het woord aan mr .dr. W. Hugenholtz, voorzitter van de afde ling Leiden, die ook dankwoorden sprak en daarna wees op de nood zaak van een modern asyl in Leiden, uitgerust o.a. met een polikliniek. In Amerika is men op dit gebied veel verder; daar zijn complete zieken huizen voor dieren. Zover gaan de verlangens in Nederland nog niet, maar toch moet er meer gedaan wor den voor het dier in het algemeen en het gewonde of zieke dier in het bij zonder. De mens aldus mr. Hogen- holz, laat zich graag Koning der Dieren noemen; laat hij zich dan ten opzichte van l?et dier ook koninklijk gedragen. Nadat spr. de verkopers (sters) veel succes had toegewenst, verrichtte hij de ceremonie van het lint-doorknip pen en verklaarde de bazar voor ge opend. De heer C. Turk penning meester, wees er nog even op, dat de vorige bazar 1600 had opgebracht, met een batig saldo van f 826.Deze keer moet het nog meer zijn! En die mogelijkheid is er. Het ge heel ziet er aantrekkelijk uit; rond om staan de tafels vol met allerhan de begerenswaardige artikelen, zo wel levensmiddelen als textiel, 'ge bruiksvoorwerpen, enz. Men kan er vandaag morgen en Zaterdag te recht van 2 tot 5 en van 7 tot 10 uur, ook om te genieten van de vele attracties als ballengooien, rad van avontuur enz. aandacht van heel zijn gehoor te hebben en de waarde daarvan werd ook door niet-partijgenoten steeds zeer hoog aangeslagen. Toch mogen we in prof. Kranen burg niet alleen de politicus zien. Voor alles liggen zijn verdiensten op wetenschappelijk terrein en vele grote figuren uit het Nederland van thans hebben in de collegebanken geluisterd naar wat prof. Kranen burg over het Nederlands Staats recht wist te vertellen. Hij deed dit steeds op een frisse, actuele wijze, die het volgen van zijn colleges tot een genoegen maakte. Zeer bekend zijn ook zijn talloze publicaties, waarvan het handboek „Het Neder landse Staatsrecht" een vaste plaats veroverd heeft in menige studeerka mer. Zowel uit wetenschappelijke als uit politieke kringen zullen de jarige prof. Kranenburg vandaag ongetwij feld vele wensen bereiken voor een lange, in goede gezondheid doorge- brachten en daar twijfelen we niet aan vruchtbare levensavond. DE LE1DSCHE WOLSPINNERIJ. In haar verslag over 1949 schrijft de directie van de Leidsche Wolspin nerij N.V. te Leiden, dat de bereikte resultaten ook thans bevredigend mogen worden genoemd. Nog steeds kon niet aan alle aanvragen voldaan worden, ondanks de verdere intensi vering van de productie. Ook 1950 laat zich gunstig aanzien. Hoewel zich bij de export dezelfde moeilijkheden voordeden als in 1948 is de omzet van de uitvoer belang rijk opgevoerd. De grondstoffenvoor- ziening kon met de toegewezen de viezen in voldoende mate worden verborgd. De nieuwe bedrijfsruim ten te Veenendaal zijn inmidels vol tooid. De liquiditeit is nog steeds voldoende gunstig, zodat de vergrote kapitaalbehoefte, voortvloeiend uit de stijgende grondstoffeninvestering en bedrijfsuitbreiding, uit eigen mid delen kon worden gedekt. Het exploitatiesaldo bedraagt ƒ2.469.299 1.355,293). Na afschrij vingen en reserveringen resteert een winst van 377.787 450.080). Voor gesteld wordt een dividend van 9 pet., waarvan 1 6/7 in contanten en 7 1/7 pet. naar keuze in contanten of gewone aandelen (onv.). De duurzame activa, evenals de deelneming in de dochteronderne ming c'e Neder!and~che Wolspinnerij, I zijn afgeschreven tot 1. Donderdag 7 September. Het zijn op de eerste plaats de on- derwijzers en onderwijzeressen, wier belangstelling Stadskok vandaag vraagt. En wel voor de Vereniging voor Handenarbeid, afd. Leiden, secr. Plantsoen 31A. Nu de winter in aantocht is, heeft men een serie cur sussen vastgesteld, die opleiden voor de acte R en voor de diploma's me taal-arbeid en leerarbeid. Bovendien een applicatie-cursus voor onder wijskrachten, waarbij technische kennis geen vereiste is en waarbij een minimum aan materiaal nodig is. Dan is er nog een cursus voor Jeugd leiders. Bij elkaar een interessant programma, de tnoeite waard oir? er eens aandacht aan te besteden. Vel schillende malen reeds heeft weth. van Schaik getoond te sympathise ren met deze nuttige vereniging. Maar nu iets anders. De Ned. Kath. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", afd. Leiden, verzoekt Stadskok mede te delen aan alle leden, dat a.s. Zon dag om kwart voor negen in de de kenale kerk een H. Mis wordt opge dragen voor de zielerust van het overleden lid Jacobus Post. Het be stuur vertrouwt, dat alle leden aan- BOEKHOUDEN Praktijkexamen 1951 Repetitiecursus Dec. 1950 Alles onder leiding van specialisten Kon. Erk. PITMANSCHOOL P OEN 65 - TEL. 26558 Nu vandaag de lessen weer begin nen op de Gemeentelijke H.B.S. aan de Burggravenlaan, wordt op deze school een verandering doorgevoerd, waartoe nog slechts enkele scholen in het land overgingen. Men gaat na melijk de lesuren van 50 minuten terugbrengen tot 45 minuten. Al die vijf minuien worden opgespaard (34 x 5 per week) en daarvan kunnen de leraren enige middagen per week zitting houden, om leerlingen, die extra hulp nodig hebben, Indivi dueel onderwijs te geven. „Dit systeem schijnt goed te be vallen", vertelde dr. J. D. A Boks, de directeur, ons, al moeten we af wachten of het in Leiden succes zal hebben. Het is een proef, meer niet. Blijkt het na een jaar niet te vol doen, dan houden we er weer mee op. De idee is in ieder geval goed: zwakke leerlingen, wegens ziekte e.d. aehtergeraakt, krijgen gratis ex tra les van hun eigen docenten. Het verlies van 10 der lesuren zal voor de goede leerlingen geen be zwaar zijn." Het zal er in de practijk wel op neerkomen, dat de leraren zelf moe ten zeggen „Kom jy maar eens een middagje terug", want de heer Boks verwacht, zeker bij leerlingen in de lagere klassen, niet, dat zij uit eigen beweging van deze „Hulpmid dagen" gebruik zullen maken. In de hogere klassen zal het anders zijn, zeker als het eind-examen voor de deur staat. Dan zullen verschillende candidaten zeker geen aansporing nodig hebben, om naar deze midda gen te komen. Een en ander bracht mee, dat het, rooster gewijzigd werd. Er worden nu vijf lessen per ochtend gegeven, van 8.30 tot 12.35 uur. In de mid daguren wordt alleen op Dinsdag en Donderdag les gegeven van 2 tot 3.30 uur. De leerlingen hebben dus vier vrije middagen per week! Maar Maandag, Woensdag en Vrijdag zijn er hulpmiddagen, waarop de leraren volgens een verplichtend rooster aanwezig zullen zijn. Een en ander is uitgegaan van de wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik, die dit systeem elders in het land zag toegepast en het de directie te Lei den aanbeval te proberen. Hetgeen thans geschiedt. Cultuur en Ontspanning. Nu we toch eenmaal bij dr. Boks op bezoek waren, kon hij ons tege lijkertijd mededelen, dat enige tijd geleden buiten de school een Stich ting „Ceno" (cultuur en ontwikke ling) is opgericht, met het doel de culturele belangen van de leerlingen te behartigen door het verkrijgen van bijzondere leermiddelen en het organiseren van cursussen, lezingen tentoonstellingen, concerten e.d. Het begin ontstond, toen enige maanden geleden het 85-jarig bestaan gevierd werd en een vleugel als feestge schenk werd aangeboden. Een Stich ting moest opgericht worden om de ze vleugel te beheren. Toen boven dien van het feest-garantiefonds een behoorlijk bedrag overbleef, ging men de idee uitbreiden. Reeds heeft de Stichting een piano kunnen ko pen voor de gym.lessen, een loud speaker en microfoon, terwijl een film-projector in beheer gegeven werd. Er zijn nog meer plannen, maar daar is geld voor nodig: een schoolorkestje en een schoolkoor. (Bovenstaande reeds geplaatst in gedeelte van vorige oplage) Laatste Berichten DE BOUW MET RIJKSSTEUN. Bij de bouw van woningen met rijkssteun verleent het rijk slechts financiële faciliteiten op grond van ingekomen bestek en tekeningen. Af wijkingen daarvan mogen slechts ge schieden met goedkeuring van rijks wege. De laatste tijd is in verschillende gevallen gebleken, dat bij bouw met rijkssteun zodanig van de ingedien de plannen werd afgeweken, dat geen of minder steun zou zijn toegezegd, indien een plan was ingediend, dat met de werkelijke uitvoering van de bouw overeenstemde. In deze geval len wordt een overtreding begaan, die tot gevolg kan hebben, dat de toegekende rijkssteun zal worden in getrokken, hetgeen vooral voor niet kapitaal krachtigen een zware straf betekent. De financiële toestand van het land noopt de minister van we deropbouw en volkshuisvesting de bepalingen tot het verlenen van rijkssteun op grond van de wet op de materiële oorlogslasten, de financie ringsregeling woningbouw 1948 en de premieregeling woningbouw 1950 met de uiterste nauwgezetheid uit te voeren. In een brief aan de gemeentebestu ren kenmerkt de minister de bouw in afwijking van de door het rijk goedgekeurde ülannen als een ernstig vergrijp. Hij roept de medewerking in van de gemeentebesturen om door middel van het gemeentelijk bouw toezicht. mede ter voorkoming van ernstige financierings-risico's van be langhebbende dergelijke ongeoor loofde afwijkingen te voorkomen. NEDERLANDSE COMPAGNIEëN VOOR KOREA. De heer D. J. von Balluseck, per manent vertegenwoordiger van Ne derland bij de V. N., heeft de se cretaris generaal van de Verenigde Naties officieel medegedeeld, dat de Nederlandse regering voor de. land strijdkrachten van de V. N. te Ko rea een detachement van de Konin klijke Landmacht aanbiedt ter sterkte van twee compagnieën in fanterie met een staf. De mogelijk heid is niet uitgesloten, dat het de tachement uiteindelijk uit drie compagnieën zal bestaan. Het de tachement zal in Nederland met Brits materiaal worden uitgerust. Voorts werd de secretaris-generaal medegedeeld, dat het detachement per 1 October voor het vertrek ge reed zal zijn en dat Nederland voor het vervoer naar Korea zal zorgen wezig zullen zijn en tot de H. Tafel naderen. Dan is er een lezer in de pen ge klommen, omdat hij zich geweldig ergert aan de talloze ongevallen op de Haarlemmerstraat, waar slippen de wielrijders een gewoon verschijn sel zijn. Als men eens begon, aldus onze lezer, om de tram daar over de gehele Haarlemmerstraat op enkel spoor te laten rijden. Dan zou om te beginnen het aantal ongevallen tot de helft beperkt kunnen worden. Veel moeiten zou het niet geven, want de gele trams passeren elkaar meestal op de Blauwpoortsbrug. Bovendien, aldus nog steeds onze lezer, laat de bestrating tot aan de Hartebrug veel te wensen over. En ook dat is niet bevorderlijk voor het veilig verkeer. BURGERLIJKE STAND. Overleden: A. C. Bosman vrouw 60 jr., J- F. W. van der Ven vrouw 87 jr., H. J. Overdijk huisvrouw v. Hakkaart .72 jr. Nieuwe truc in Tsjecho-Slowakije Na de grote arrestatiegolven in Tsjecho-Slowakije tegen de priesters probeert de communistische rege ring thans op een andere, veel geme nere wijze de afval der katholieken te bewerken. In parochies, waar geen priesters meer zijn, worden commu nistische agenten geplaatst, die als priester zijn verkleed en die probe ren godsdienstoefeningen en predi katies te houden. In de meeste ge vallen hebben de gelovigen deze „priester" echter direct door. Een dergelijk voorval gebeurde in de kerk van de Paters Jezuieten te Praag onder de laatste H. Mis. E^n volkomen onbekend geestelijke ver scheen in het priesterkoor, betrad de preekstoel en begon na het voorlezen van het Evangelie te prediken. Na enkele zinnen wisten de gelovigen reeds wat voor „priester" op de kan sel stond. Zij verlieten de kerk en na vijf minuten was deze volkomen leeg. Ook uit ander delen van het land worden dergelijke gebeurtenissen ge meld. Deze nieuwë manoeuvre vormt het bewijs, dat de Tsjecho-Slowaakse re gering met haar propaganda er niet in geslaagd is de priesters te winnen, zodat zij thans haar toevlucht moet nemen tot als priester verklede agenten. Ook in de vergaderingen van de zogenaamde Katholieke Ac tie van Tsjecho-Slowakije treden de laatste tijd vele „priesters" op. die geen priester blijken te zijn. Ook zijn er de laatste tijd vrouwen waargeno men, die als zuster waren gecamou fleerd. De massale arrestaties onder de getrouwe geestelijkheid hebben bij de bevolking veel kwaad bloed gezet, zodat men het niet meer waagt op nieuw tot openlijke politic-actie over te gaan, doch integendeel 't verdwij nen van priesters voor de bevolking probeert te rechtvaardigen door te verklaren, dat zij naar andere paro chies zijn overgeplaatst. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 8 Sept. Vee. Aanvoer: 9 fokstieren, 17 slachtstiercn, 70 kalf en melkkoeien, 105 varekoeien e. a.; 150 vette koeien, 21 vaarzen, 9 pin ken, 34 graskalveren. 7 vette kalve ren, 53 nuchtere slachtkalveren, 17 vette schapen, 60 weideschapen, vette lammeren, 37 zeugen, 377 mestvar- kens. 740 biggen, 4 paarden. 34 bok ken of geiten. Prijzen: kalf- en melk koeien 8001025, varekoeien e.a. 525<825, vette koeien 8001050 per kg. 2.70—3 00, en vaarzen f 650 850, handel levendig; pinken 350 —575, graskalveren 1.753 25' en nuchtere slachtkalveren 5075 han del kalm; vette schapen f 90—120, weideschapen 7090, vette lamme ren 5580 handel vlug; mestvarkens 5585 en biggen 3042 handel slepend; bokken of geiten 10—35 handel matig. Kaas. Aanvoer 80 partijen Goudse en 10 partijen Leidse kaas. Totaal 90 partijen. Prijzen: le prijs Goudse kaas 2-35, le soort 2.09— 2.10,, 2e soort 2.042.08 en le soort Leidse kaas 1.921.98 per kg. Han del matig. GOUDA, 8 Sept. Kaas. Prijzen: Gouda volvet 2.062.07, Edammer 40 plus 2.062-07 en broodkaas 40 plus 1.941.95 per kg. Handel goed. VEUR, 8 Sept. Groente. Aard appelen 56 cent, andijvie f 5.00 6.20. bloeipkool 816 cent, bospeen 1013 cent, bleekselderij 310 cent, komkommers 711 cent, pronkbonen 1214 cent, stambonen 1520 cent, spinazie 8.0018.50. druiven 74 ct. LISSE, 8 Sept. Bloembollen Hyacinthen 19. 18. 17, 16, 15 en 14: Aventine Arendse 0.f 14.30, 13.—. 12— 10.20 0.—: Anna Marie 41.—38.50, 32.—, 26.40, 23.10 en 21.20; Bismarck 45.50, 43 60. 40.50. 32.—, 28— en 0.—; Gertrude f 45.—. 13-50, 39.— 30—, 23.—, 19.40: Grand Maitre 40.—. 40.—, 36.—. 26.—, 22.40 20.30; King of the Blues 39. f 38 32.50 28— 24.—. ƒ21.— Lady Derby f 35.—, 33—, 31.50, 27.23.50, 21.L'Innocence 15.—. 14.—, 12.50, 10.—. 9.50 en 8 60; Marconi f 45.45 37.27.50, 22—, 20.—; Ostara 45.— 42.—. 37.—. 32.—. 24.— en 21.Panama 35.33.20. f 32—28.—. 24—, 21.— Pink Pearl 46— 45.—. 37.—. 28.—. 22,20.Queen of the Pink 32.— 31.—. 30.—, 27.—, 22.— en 20— Bijgoed. Croeussen: 10. 9 8 cn 7: wit 0.—, 5.90, 5.90 en 490; blauw 0.—. 2.30. r 2.—. f 1.85. bont 0— 5.70 4.85. 3 65; geel o.—0 6 30 5 30. Irissen: 8. 7 en 6: Imoerator 3.30. f 1.40 en 0.55; White Excelsior 3.70 2.60 ei f 1 80; Van Vliet 3 30 f 2.60 en f 0.85: Yellow Quen 0. 1.50 en 0 85

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3