Veiligheidsraad verwerpt Russische klacht Dat komt zelfs in Amerika niet voor! Aantal vergunningen en verloven wordt niet verhoogd terugkerende Geklaag op de hoorn VRIJDAG S SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Malik tegen bombardementen op Korea rvE VEILIGHEIDSRAAD heeft gisteren de Russische klacht over be- weerde bombardementen op burgerlijke doelen in Korea verwor pen. Alleen Jakob Malik zelf onderschreef de Russische resolutie, waar in geëist werd, dat dc Amerikanen hun „barbaarse bombardementen op woningen en ziekenhuizen in Noord-Korea" onmiddellijk zouden stopzet ten. De klacht was niet bewezen, zo oordeelde de Raad, en Malik was niet bereid, de leiders der Noord-Ko reaanse volksrepubliek te bewegen, het Rode Kruis voor een onderzoek in de gebombardeerde gebieden toe te laten. De vertegenwoordiger van Zuid-Slavië onthield zich van stem ming, alle negen andere afgevaardigden stemden tegen. AMERIKA ANTWOORDT. Ernest Gross, plaatsvervanger van Warren Austin, verklaarde, dat de bommenwerpers van het UNO-leger slechts militaire doelen hebben be stookt. Het is echter vele malen ge beurd dat als burgers geklede Noord- Koreaanse militairen, aanvallen de den op Amerikaanse tanks. Ook is het voorgekomen- dat militairen in burgerkleding brandbare stoffen bij zich hadden, waarmee zij Ameri kaanse voorraden in vuur zetten. De burgers worden steeds gewaar schuwd als er in de buurt gevechten dreigen. Zij krijgen dan de raad, zich uit lijfsbehoud te verwijderen. Bij voorgenomen bombardementen op militiare doelen worden de bur gers in hun eigen taal per radio ge waarschuwd. Ook in millioenen vlugschriften wordt de bevolking op de hoogte gehouden. Hieruit blijkt, aldus Gross, dat de leiding der UNO- legers alles doet om de risico's voor de Noord-Koreaanse burgers zoveel mogelijk te verkleinen. Aan de andere kant, zo zei de Amerikaanse afgevaardigde, neemt men het minder nauw met de wet ten der menselijkheid: tientallen ontwapende of door wonden weer loos geworden Amerikaanse solda ten zijn door de Noord-Koreanen in koele bloede vermoord. Zo gij wilt zal ik de bewijzen overleggen. Malik noemde het besluit van de Raad onwettig en onbillijk. „De Sov jet-delegatie acht het nodig mede te delen, dat de verantwoordelijkheid voor de gevolgen van dit onwettig besluit -zal moeten worden gedragen door die delegaties, die tegen de Russische resolutie hebben gestemd". Hij verzekerde, dat de Amerikanen een misdaad beginnen als zij door gingen, de vreedzame bevolking van Noord-Korea op Hitleriaanse wijze te bombarderen. En de Veiligheids raad zou, als hij zijn sanctie hieraan hechtte zich eveneens schuldig ma ken aan oorlogsmisdaden. Sir Gladwyn "Jebb, de voorzitter van de Raad, reageerde fel op Ma lik's betoog: „Gij speelt een gevaar lijk spel wanneer gij de naam van Adolf Hitler in uw betoog gebruikt. Herinnert de afgevaardigde der Sov jet-Unie zich nog hoe Stalin in 1939 die Frankrijk aanviel, maar anders om? Stalin maakt thans dezelfde vergissing door te beweren, dat niet Noord- maar Zuid-Korea de aanval ler is. Niemand buiten de Sovjet- Unie geloofde Stalin in 1939, en nie mand gelooft hem nu." Er is één simpel middel, aldus Jebb, om een einde te maken aan al de onvermijdelijke verschrikkingen van de oorlog: ophouden met agres sie. De regering van Noord-Korea heeft dat middel in de hand; zo zij wil kan zij de oorlog morgen beëin digen. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Uitreiking onderscheiding. Aan de heer J. Deelstra werd onlangs voor betoonde dapperheid in de oorlogsdagen van Mei 1940 de Kon. onderscheiding de Bronzen Leeuw toegekend. Dit ereteken zal hem 15 Sept. a. s in het paleis op de Dam te Amster dam door Z. K. H. Prins Bernhard uitgereikt worden. ALKEMADE Hardlopende wachtmeester. Bij de op 6 September j. 1. gehouden sportwedstrijden te Bergen op Zoom van het gewest der Rijkspolitie, behaalde de wachtmeester P. Spaan, gestationeerd! te Roelotfarendsveen twee eerste prijzen. Namelijk op de 1500 meter en 3000 meter hardlo pen. Geboren: Ferdinant C. z. van H. J. Hoogenboom en C. E. M. de Ko ning, Martinus J. G. z. van G. C. Termeulen en P. de Cloe, Antonia M. d. van C. Bouwmeester en A. J Vis, Cornelis G. z. van N. P. Heemsr kerk en C. L. v. d. Poel, Elisabeth H. d. van A. M. van Berkel en M. C. Wesselman, Petrus J. G. z. van H, J. Brand en J. A. Hoedemakers, Hendrica A. M. d. van J. W. M. Jansen en J. A. M. Verhaar. Wagen terug en koffie toe Dat zelfs Amerikanen wel eens verbluft kunnen zijn over hetgeen bui ten Amerika gebeurt, blijkt uit het volgende voorval, waarvan het „Alg. Dagblad" het volgende vertelt. Op het hoofdbureau van politie te Amsterdam deden gisteren twee Amerikaanse zakenlieden aangifte van diefstal van hun wagen, welke zij een dag tevoren voor een groot hotel te Amsterdam hadden laten staan. Toen zij het signalement van hun wagen hadden opgegeven en aanstal ten maakten weg te gaan, zonder veel hoop dat de gestolen auto ooit zou worden teruggevonden, nodigde een brigadier-rechercheur de heren uit even mee te gaan naar de bin nenplaats van het bureau, waar de gestolen wagen reeds onbeschadigd voor hen klaar stond. De Amerikanen begrepen er niets van en vroegen wel drie keer hoe dat mogelijk was. Zo iets was zelfs in Amerika ondenkbaar. In zijn beste Engels* vertelde de brigadier dat de auto juist enkele uren tevoren met de dief was bin- erklaarde, dat "l?et niet Hitler was nengebracht, dank zij de oplettend heid van andere politiemannen die de dief reeds hadden opgemerkt, vóórdat hij nog kans had gekregen een kilometer ermee te rijden. De poliltiespeurders die per radio wagen de stad doorkruisen hadden kort tevoren in de Doelenstraat ge zien hoe een man, die volgens hun inzicht niet bij de Amerikaanse slee paste, in de auto was gestapt en zó voorzichtig wegreed, dat de mannen nog meer argwaan kregen. Zij ach tervolgden de ongewone man in de buitengewone auto en dwongen hem tot stoppen voordat hij kans had ge zien een zijstraat in te rijden met zijn gestolen wagen. Het arresteren van de dief en het overbrengen van de wagen naar het hoofdbureau was het werk van een ogenblikje Nauwelijks waren de Amerikanen over hun eerste verbazing heen of er wachtte hun een tweede verrassing. In de wachtkamer verscheen een meisje met een blad vol koffie en koeken. Er werden keurig twee kop jes koffie en twee koeken voor de Amerikanen neergezet: Dat was op de goede afloop Toen een van de buitenlanders weer achter het stuur van zijn auto zat kon hij er nóg niet over uit. Zo veel service had hij nog nergens ter wereld ondervonden GEMEENTERAAD VAN NIEUWKOOP) De raad dezer gemeente kwam gisteren bijeen. Na de opening door de voorzitter maakte de heer Stop pelenburg aanmerking op de notulen van de vorige vergadering in verband met de discussie, welke toen gevoerd werd tussen de voorz. en de heer Stoppelenburg. In de notulen was wel hetgene vermeld, wat door de voorz. was gezegd, doch het verweer van de heer Stoppelenburg ontbrak. De voorz. antwoordde, dat in notulen toch niet alles woordelijk kan worden weergegeven. Daar geen der raads leden het voorstel tot wijziging der notulen ondersteunde, werden ze on veranderd goedgekeurd. Hierna werd onder meer medege deeld dat de los- en laadplaatsen langs de voorwetering waren uitbe steed. De laagste inschrijver was de heer J. van Koert met de som van ƒ2525.Een klein partijtje viswa ter wilde de heer A. Leliveld huren voor 10.per jaar. De\heer A. Bloos stelde voor, het bedoelde vis water voor een lage prijs, te verhu ren aan de plaatselijke hengelsport- ver. Hiertegen werden nogal bezwa ren aangevoerd in verband met het vernielen van de gewassen langs dit water. Brandweercorps krijgt een uitstapje. Nieuwkoop kan zich thans weer gelukkig prijzen met het bezit van een enthousiast brandweercorps van 20 man. Daarom stelden B. en W. in hun prae-advies voor om deze lieden een uitrusting te geven, zoals elke brandweerman behoort te hebben n.l. een waterdichte jas en broek plus een helm. De kosten hiervan raamt men op 1250.Bovendien werd een loonregeling en ongevallenverze kering voorgesteld. Bij optreden in geval van brand voor het eerste uur 2.50; voor elk volgend uur./ 2.Bij diens^ tussen 's avonds 10 uur en des morgens 6 uur zouden deze bedragen kunnen worden verdubbeld. Voor de oefeningen willen B. en W. dit corps f 200.per jaar aanbieden om een jaarlijks uitstapje te maken, dit in de plaats van de vrjje consumptie, :'oals nu gebruikelijk. Dit vond de heer Dom. Pieterse heel mooi, maar dan wilde hij ook de tarieven van de Noordense spuitgasten herzien, want die hadden belangrijk minder. De heer A. J. Verhaar vond 20 mensen bij de brandweer te veel en wenst dit aantal te stellen op 10, vanwege de hoge kosten voor de uitrustingen e.d. Met het standpunt van Verhaar is de raad het niet eens en men nam het voorstel van B. en W. dan ook zonder zijn stem aan. De gemeente Nieuwkoop, die het vuilnis van Leiden en Wassenaar ex ploiteert, heeft een nieuwe overeen komst op het oog betreffende het re* serve-stortingsterrein te Leiderdorp, eigenaresse N. V. Sociëteit voor Che mische Industrie „Katwijk" te Kat wijk. De huurprijs blijft als nu, 75 per jaar, maar momenteel moet de gemeente de weelderige gewassen en onkruid weghouden; dit komt ge middeld jaarlijks op 100.Nu is zij daarvan af en de N.V. kan met het kruid en onkruid doen wat zij wil. Bij het ter tafel komen van het agendapunt ter behandeling van de maxima vergunningen en verloven, stelde de heer Klein voor dit geval in een geheime vergadering te be handelen .Aldus werd besloten tot aan het einde van de openbare ver gadering dit punt uit te stellen. Door samenloop van omstandighe den zit orize gemeente met een tekort over 1949 van ƒ22.110,23. Ook het gemeentelijk ontginningsbedrijf werkte met een verlies ƒ3.709,73. De heer E. H. van Dam (K.V.P.) vraagt of B. en W. al kennis hebben geno men van het besluit der regering om de lonen met 5 pet. te verhogen. Ge zien het verlies by het ontginnings bedrijf hoopt de heer E. H. van Dam, dat B. en W. niet om dispensatie zou den verzoeken, maar de 5 pet. vanaf 1 September 1950 zullen uitkeren aan het personeel. Tevens verzocht spr. aan B. en W. om de toegezegde 2 pc.t vacantietoeslag aan het gemeente- personeel, ook uit te keren aan het personeel van het ontginningsbedrijf. De heer A. Bloos (C.-H.) geeft in overweging om voorzichtig te zijn, want al gunt hij bedoeld personeel gaarne de genoemde 2 pet., hebben zij er toch geen recht op. B. en W. zullen een en ander bekijken en zo nodig tot uitbtaling overgaan. Hier na wordt de rekening 1949 voorlopig vastgesteld. Wijziging uitbreidingsplan. De heer W. Tystermai}, exploitant van het in Nieuwkoop bestaande jachthaven bedrijf krijgt vergunning, om volgens het gewijzigde uitbrei dingsplan een hotel-restaurant te bouwen met inachtneming van de goedkeuring van het instituut voor Stad en Land en de bebouwingsvoor schriften. De firma Stam en Visser, timmerfabriek, krijgt gelegenheid haar bedrijf uit te breiden, door haar verschillende percelen aan te wij zen, welke eigenlijk binnen de gren zen van het plan lagen. De voorlopige vaststelling uitgaven openbaar gewoon lager onderwijs 1949 wordt met alg. st. aangenomen. Wijziging rekening-courant-over eenkomst N.V. Bank voor Ned. gemeenten. Om aan de financiële verplichtin gen op tijd te kunnen blijven vol doen. stellen B. en W. voor het maxi mum bedrag bij N.V. Bank voor Ne derlandse gemeenten te verhogen van 10.000.— tot 25.000.De heer L. Stoppelenburg wilde ook wel eens proberen om tegen een lagere rente geld te krijgen, door bij voorbeeld in de toekomst een vaste lening aan te gaan. De heer E. H. van Dam stel de voor om inlichtingen te vragen bij de Centrale Volksbank. Dit werd door de voorz. toegezegd en B. en W. kregen machtiging het bedrag als bovengenoemd te verhogen. In de vorige vergadering was mej. Klap benoemd tot tijdelijk onderwij zeres aan de openbare school. Echter heeft zij intussen voor haar benoe ming bedankt. B. en W. stelden nu voor te benoemen de heer B. Wester kamp uit 's-Gravenhage. Met alg. st. werd genoemde heer benoemd. De heer A. Bloos waarschuwt de raad. dat zij voorzichtig moet zijn met het bouwen van nieuwe wonin gen, want na informatie zijnerzijds is hem gebleken, dat onder de arbei dersgezinnen de huur niet opgebracht kan worden. Daarom zou hij alvorens te bouwen eerst een schriftelijke ver klaring van de toekomstige bewoner willen hebben, dat hij aan zijn ver plichtingen zal voldoen. De heer Stoppelenburg vroeg 50 subsidie voor de vereniging voor Veilig Ver keer, teneinde de schooljeugd in de verkeersregels te onderrichten. Het raadslid N. Zwart vroeg een lening tegen een billijke rente om de mu ziekvereniging ..Eensgezind" uit de put te helpen. Er wordt voorgesteld dit eerst nog te proberen bij een vereniging tot bevordering .van de cultuur. De heer E. H. van Dam verzocht B. en W. met de begroting 1951 re kening te houden met de aanvrage van 50.subsidie voor het R.K. Beroeoskeuzebureau en lichtte toe wat dit voor een instelling is. Ver der vroeg spr. er bij de gemeente Lei den en Wassenaar op aan te dringen om de .vergoeding van het vuilver- voer zoveel te verhogen dat het per soneel, werkzaam bij de exploitante. de fa. Vermeulen, nu 10 pet. loons verhoging uitgekeerd krijgt. De 5 pet. van Januari 1950 is door bedoeld personeel nimmer ontvangen en nu zullen zij er wel weer buiten vallen, omdat er geen collectieve arbeiders overeenkomst is. De voorz. zegt toe de zaak verder te bezien. Hierna ging de raad tot geheime zitting over. teneinde over de maxi ma vergunningen en verloven te spreken. Na heropening van de openbare vergadering werd besloten het maxi mum aantal vergunningen en verlo ven niet te verhogen. Dit besluit werd genomen met 7 stemmen voor, 3 tegen en 1 blanco. Ondertrouwd: J. J. Zoet en G. C. G. Mulders, Th. W. van Haestregt en M. J. A. van Klink, P. G. Huig- sloot en C. C. Koek. Getrouwd: P. J. Heemskerk en P. van Ruiten. BOSKOOP Verkeersongeval Toen de jeug dige scholier W. gistermorgen per rijwiel op weg was naar school, kwam hij ter hoogte van het post kantoor in Reijerskoop met een trap per in aanraking met de rand van het trottoir. Hierdoor viel hij, doch kwam daarbij zo ongelukkig terecht, dat hij een gapende wond in het achterhoofd bekwam en een lichte hersenschudding. Na bij een omwo nende te zijn binnengedragen, kon de spoedig onaboden geneesheer de eerste hulp verlenen, en werd het slachtoffer naar zijn woning, ver voerd. Een tweede ongeval vond even la ter plaats op de Zijde. Een zwaar met hei-materiaal beladen vracht auto trok tevens de voor een hei steling benodigde palen op een klei ne mallejan. Doordat de koppeling los raakte gingen de palen op eigen gelegenheid aan het rijden, met het noodlottig gevolg dat een juist pas serende bakfiets bestuurd door H. ten K. gekraakt werd. De bestuurder werd van zijn totaal vernield voer- geslingerd en bleef kreunend op de weg liggen. De ijlings ontbo den geneesheer Dr. Jongeleen kon echter geen inwendig letsel consta teren, zodat het slachtoffer er met enkele bloedende schaafwonden aan zijn been nog goed afkwam. De poli tie. benevens de verkeerspolitie welke eveneens werd ontboden, stelt een onderzoek in. Geboren: Leonardus Robertus Ma ria z. v. J. J. M. Korver en A. E. Ma thot. Elsje d. v. J. P. Hooftman en G. v. Veen. Pieter z. v. P. van der Made en M. M. Hofstede. Ondertrouwd: Theo Catharinus Johan Grootendorst en Catharina Anthonia Driesprong. WOUBRUGGE Bazar Groene Kruis Op initia tief van een dames-comité zal de burgerij het Groene Kruis-gebouw van een passende inrichting voor zien en om' de nodige gelden bijeen te brengen wordt Dinsdag, Woens dag en Donderdag 12, 13 en 14 Sept. op de boerderij van J. Buitenhuis aan de Boddes Hosangweg een bazar gehouden. Er zijn prachtige stukken onder de geschenken (we mochten even een kijkje nemen) en deze zul len op attractieve wijze aan de man (of vrouw) worden gebracht. Woens dagmiddag 13 Sept. is speciaal voor de jeugd, allerlei aardige spelletjes staan op het programma en welke jongen zou niet graag die echte voet bal (binnen- en buitenbal) willen winnen. UIT DE OMGEVING HILLEGOM Vergroting St. Josephkerk. De verbouwing der St. Josephkerk, waardoor er 200 zitplaatsen zijn bij gekomen, is vrijwel gereed. Zondag 17 dezer is alles in orde. Het werk is uitgevoerd door de fa. De Groot en Kalkers alhier onder architect ,W. Kuitems. Motorongeval. Onze plaatsge noot, de heer J. Spijker kreeg bij Boskoop een ongeval met zijn motor. Hij kreeg ernstige verwondingen aan het hoofd en ook zijn borstkas werd beschadigd. Hij is in 't Aca demisch Ziekenhuis te Leiden op genomen. Koffer met inhoud gestolen. Tijdens hare afwezigheid is van een dame, wonende aan de Weerestein- straat, een koffer met papieren en geld gestolen. De papieren hadden betrekking op goederen van derden, zodat de getroffene sterk is gedu peerd. De politie zoekt de dader. Diplomazwemmen. Onder de zwemsters was ook de 72-jarige mevr. S. M. Gijselaar-van Stockum, die mede het diploma behaalde. De heer Smit, bondspropagandist van de Ned. zwembond wees op dit merkwaardige feit, dat voor de jon geren zeker een aanmoediging is om de zwemkunst te beoefenen. Diploma A: meisjes: A. Wijkmans; G. Lommerse; G. v. d. Marei; J. v. Roode; G. Beijersbergen; R. v. d. Water; J. v. d. Steen; A. Assendelft; I. Nieuwenhuis; C. Middelbos; T. Veldh. v. Zanten; G. Versteege; M. Evers; B. Strobbe; L. de Kwaadste- niet; A. Uitendaal; N. Uitendaal; N. v. d. Linden; A. Cardol; P. Rusman; B. de Graaf; J. Trouwen; A. Raap horst; R. Vink; M. de Wreede; J. v. d. Meij; A. Tromp; T. Beelen; M. Holtrop: R. Versteege; L. Griek- spoor; E. Braakhekke; F. Braakhek- ke; H. v. Koeveringe; R. Snel; M. Snater; S. Spierings; C. Kriebel; W. Willemse; H. Jonkheer; R Maas; Th. Seijsener; R. Engel en R. Philip- po. Diploma A jongens: W. v. Dam; H. Seysener; P. Versteege; P. Pre- nen; H. Rusman; T. v. Tol; L. van Delft; J. Dol; B. ten Brink; P. v. d. Lans; J. Oudejans; J. Ras; K. Beij ersbergen; B. Juffermans; K. de-Wit; J. Engel; P. Wijngaarden; H. Uiten daal; H. Juffermans; W. Philippo en H. Keur. Diploma B. meisjes: W. Cardol; E. Rusman; A. Gort; Y. Fransdonk; A. v. d. Akker; R. v. d. Water; D. Veldh. v. Zanten; D. Kruyff; B. Strobbe; A. Uitendaal; A. Raaphorst; A. Wijkmans; B. v. d. Veld; T. Gou verneur; D. Beijersbergen; I. v. Hóu- ten; S. Spierings; J. Kroon; mevr. S. M. Gijselaar-van Stockum. Diploma B. jongens: F. Steenvoor den; G. Olvers; J. Tensen; A. Vink; E. Duinkerken; J. .Vermeij; D. Vled- der; K. de Wit; P. Wijngaarden; W. Braakhekke; W. Frijlink en H. Ui tendaal. Diploma C meisjes: E. v. Zij ver den; H. Kroon; I. v. Houten: N. van Gemert; E. Kroon; I. Metzlar; A. Veldh. v. Zanten; G. v. d. Bosch; B Blokker en C. van der Meer. LISSE Geboren: Johanna. M. D. d. van C. A. Gehrels en A. B. Hylkema. Ondertrouwd; B. L. Lie verse, 41 jr. met C. M. Meeuwissen, 21 jr. beiden te Lisse. Getrouwd: J. F. van Vliet te Utrecht met W. J. Wijnands te Lisse Overleden: Teije Banda, echtg. van P. Eldering, 72 jaar. SASSENHEIM Aanbesteding. Gistermorgen is o. 1. v. het architectenbureau K. Barnhoorn de bouw van vier leslo kalen aan de Sint Annaschool aan besteed. De laaigste inschrijvers waren N. Kieft, Sassenheim voor 53.935; Fa. Rol Vonk, Amster dam 53.500; Gebr. Strijk. Oegst- geest 53.255; P Hulsebos, de Kaag 51.558; J. Janssen, Voorschoten 49.460. De raming was f 503.99. De gunning is aangehouden. Geboren Everardus Th. M. z. van C. A. van der Poel en Th. Th. Bax Caecilia M. M. d. van C. L. J. Mei man en M. G. Verbakei. Ondertrouwd: M. de Jong 25 jr. en A. J. Hodde 20 jr. Overleden; L. M. Jaconelli, echtg. van J. G. Vink 42 jr., J. M. Krös- schell 36 jr. VOORSCHOTEN Diploma-uitreiking bij de R.K. E.H. B.O. In de feestelijk versierde zaal van het R.K. Verenigingsgebouw was het, dat de wnd. voorzitter, de heer C. Kriek, bij ontstentenis van de pre sidente, alle aanwezigen verwelkom de, speciaal dr. F. Tonino en de ver tegenwoordiger van het Wit-Gele Kruis, de heer C. Rovers. Dr. Tonino sprak daarna de gedi plomeerden toe en wees er op, dat het buitengwoon gunstige resultaat van de gehouden cursus vooral te danken is aan het regelmatig bezoe ken van de lesavonden. Het diploma geeft echter nog slechts een bepaal de theoretische kennis aan, de wer kelijke kennis wordt opgedaan op de oefenavonden die nu deze winter ge houden worden. De spreker wees er ook op, dat men een juiste geestelij ke instelling moet hebben om werke lijk bij een ongeval hulp te kunnen bieden opdat dan niet de zenuwen de baas zullen worden. Na de pauze reikte de nieuwe gees telijk adviseur, kapelaan P. J. L. v. Reisen, de diploma's uit. De heer P. Karremans sprak na mens de cursisten een dankwoord tot dr. Tonino en zegde een boek toe. Mevr. Tonino kreeg een bos anjers. Het bestuur ontving bloemen voor de dames en sigaren voor de heren. Er werd nog een verbandtrommel verloot die in handen kwam van de heer G. Niersman en daarna stelde dr. Tonino er nog een beschikbaar waarvan mej. Lindeman de eigena resse werd. ZOETERMEER- Oranjefeesten. Onder flinke be langstelling werden gisterenmiddag de feestelijkheden voortgezet met de volksspelen waarvan de uitslagen luiden: Ringsteken met versierde wagens: 1 mej. D. Akkermans, 2. mej. v. Beek. Versieringen: 1. A. van Hilten, 2. J v. d. Kleij. Hardrijden paard onder man: 1. mej. G. J. v. d. Stoel, 2. J. de Bruin. Als bijzonderheid kan worden ver meld, dat enige vrouwelijke deel neemsters de mannen de baas was. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond Opgemaakt te 10 uur). TIJDELIJK REGEN. Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later brekende be wolking. Tijdelijk krachtige en langs dc kust mogelyk harde wind tussen Zuid en West. Onge veer dezelfde temperatuur als vandaag miidaiMJti Met het troepenschip „Goya'' dat op 23 September te Amsterdam wordt verwacht keren de volgende militairen naar huis terug. Korp. T. D. H. Bijl van Duyven- boorde, Hillegom; W. Handgraaf, Sassenheim; serg. A. Helmus Lisse; H. Y. B. I. Hoogeveen, Koninginne- laan 58, Leiden; Sold. I. J. Moerker ken, Sassenheim; L. v. d. Plas, Katwijk a. Zee, 2e luit H. v. d Tuin, Meidoornstraat 7, Leiden; J. S. Blokland, Leidsckendam; A. v. Bre da, Sassenheim; serg. L. Brussee, Woubrugge, W. Bruyn, Drifstraat 112a, Leiden; J. v. Delft, Rijnsburg; A. Lepelaar, Groenesteeg 16, Leiden. H. O. Verschuur, Alphen, L. A. M. v. Zijp, Prinsenstr. 15, T. G. J. Landré, Roodboi-ststraat 34, Leiden, H. Slap- pendel, Bodegraven, H. J. A. Weling, M. Treublaan 18, Leiden, C. Assche- man, Waddinxveen, S. S. Bleys, Leid- schendam, J. Groenendijk, J. v. Hout kade 24, Leiden, J. Hansen, Rijns burg, G. op 't Hof, Hoge Rijndijk 242, Leiden, G. A. v. d. Linden, Voor schoten, C. v. d. Mooren, Magd. Moonstr. 46, R. C. Mul, Lammen- schansweg 41, N. Optendrees, Leeu werikstraat 4, A- Oudshoorn, Kanaal- str. 33, Leiden. C. A. J. v. Veen, Alphen, F. Vink, Noordwijk, J. Langelaan, Noordwijk, J. Parlevliet, Katwijk aan Zee, G. Brouwer, Benthuizen, F. W. Peters, Bodegraven, W. Bees, Voorschoten, W. Haasnoot, Katwijk a. Zee, C. M. J. Dol, Lisse, J. J. Hoogenboom, Haarlemerweg 56, Leiden. GEEN AUDIëNTIE Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 13 September geen audiëtie verlenen. Veldloop voor junioren: 1. A. de Braber, 2. A. v. d. Eist. Extra prijs mej. R. Noordanus. Veldoop voor senioren: 1. J. v. d. Vaart, 2. H. Rodenburg. Vliegerwedstrijd: 1. J. Huurman, 2. Q. Westhoek. Fietsen met hindernissen: 1. mej. R. van Leeuwen, 2. mej. B. Verheul. Versieringen: 1. A. Kinkel, 2. R. Vollebregt. Zaklopen: 1. J. v. d. Kraan, 2. mej. N. Verheul. Des avonds werdey de feestelijkhe den met een filmvoorstelling en een schitterend vuurwerk. De K.L.M. in Kano ALS HET GELIJKMATIG GE- RONK van de viermotorige K.L.M. DC 6 boven Kano, het knoop punt van karavaanwegen in het hart van Afrika, hoorbaar wordt, dan verlaten geschrokken aasgieren hun plaatsen op de nok van de lemen schrift, dat hij boven de Sahara be- huizen en fladderen onrustig rond. En, terwijl de passagier het tijd- gon te lezen, terzijde -legt en nog snel een slokje neemt van zijn ge koelde dronk, staat daar beneden, op de van hitte stralende startbaan, een zonderling uitgedost man: een die naar van de Emir. die blaast op een met beide handen omklemde, drie m'eter lange hoorn. Op het klagelij ke, doch doordringende geluid dat dan volgt, snellen de inboorlingen van de startbaan, want, binnen en kele minuten zal de majestueuze machine landen, en dan moet de baan vrij zijn. Geruime tijd reeds, voordat de DC 6 met behulp, van de nieuwste technische snufjes, die ook dit vlieg veld bezit, is binnengeloodst, is nog een ander gezelschap in actie geko men Het is het kleine groepje K.L.M.-ers: de vertegenwoordiger, diens assistent, de stationschef, de mecano en enkele hulpkrachten, die hier in het brandende hart van Af rika hun werkzaamheden hebben. Voor hen betekent de komst van het lijnvliegtuig: twee keer per week uit Amsterdam en tweemaal op de retourreis uit Johannesburg méér, dan alleen maar 80 minuten van in gespannen arbeid tijdens het opont houd. De Vliegende Hollander, die tien vlieguren geleden nog in het frisse polderlandschap van Schiphol, of na evenzovele vlieguren op Palmietfontein stond, doet zelfs even de honderd graden in de schaduw, en de Harmattan, de dUcwijls rond hangende zandnevel, vergeten. Want, behalve iets van de vertrouwde sfeer uit een totaal andere wereld, brengt het toestel ook brieven mee. Welgeteld 457 blanken, de kinde ren meegerekend, wonen in deze leerrrstad temidden van 100.000 ne gers. Blanken, die werkzaam zijn bij het gouvernement van Nigeria, de handelsmaatschappijen en in de luchtvaart. Zij leven in stenen hui zen, die evenzeer tegen het helblauw van de hemel en het bruin van de omgeving afsteken als de witte mos kee in het centrum van de negerstad. De dreunende tom-tom. Duizenden naakte kinderen onder de gloeiende zon, slechts gekleed in kralen kettinkjes; ontelbare, narig heid veroorzakende insecten; tien duizenden tonnen half aangetaste pinda-pyramiden, die op vervoer wachten; medicijnmannen, die rauwe vogelkoppen verkopen tegen de rheu mathiek; het dreunende en opzwe pende rhythme van de tom-tom in een negerdancing: het zijn evenzove le kenmerken van een omgeving, die eeuwenlang slechts na lange, m'oei- zame karavaanreizen bereikbaar was en waarheen nu de burgerluchtvaart in luttele uren een sprong maakt, die ontdekkingsreizigers vele jaren en vaak hun leven kostte. Dc Emir in het lemen paleis. De Emir van Kano. het hoofd van drie millioen mensen, is een lucht- vaartlievend man, die veel steun heeft gegeven aan de totstandkoming van het vliegveld. Deze machtige vorst woont in een lemen paleis, om geven door 79 echtgenoten en door abstracte, op het vliegtuig betrekking hebbende wandschilderingen in zijn aarden troonzaal. Het trefpunt van de blanke bevol king is de Club, met zijn twee bars, biljart- en danszaal, tennisbanen, golflinks en zijn bescheiden zwem bad, dat echter niet boven de bad kuip wordt geprefereerd, 's Zater dagsavonds laat wordt in de Club ge danst, een plezier, dat de K.L.M.-ers echter ontgaat, omdat dan in de vroe ge morgenuren reeds een machine binnenkomt. Ook het wekelijkse ge noegen van een onenluchtbioscoop- voorstelling is voorbij, sinds door de hevige regens cle toeschouwers tot tweemaal toe zijn uitgespoeld en de wegen vrijwel onberijdbaar zijn ge worden. Als de machine zijn reis over het zwarte werelddeel voortzet en de K.L.M.-ers hebben hun werk op de luchthaven beëindigd, dan wacht op het kantoor in Kano nog een uitge breide correspondentie en de taak van het bijhouden van de verschil lende handboeken, week- en nvaand- raooorteh. Het onderhouden van een luchtlijn over twee continenten, als geldt het de dienst van een buurtspoorweg, vereist kennis, inspanning en ook doorzettingsvermogen: iets, waaraan het de kleine K L.M.-staf in Kano, d"e plaats waar twee werelden el kaar ontmoeten, niet ontbreekt.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2