De Leidse R.K. Tafeltennisveren. „B.A.T." beleefde er een Televisie-scherm in de huiskamer (Setje Stewc WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT i WEEDE BLAD PAGINA 2 GELOOFT U IN SPROOKJES? "MATUURLIJK GELOOFT U, als twintigste eeuwse wereldburger, niet in sprookjes, want in deze drukke, jachtige wereld is geen plaats voor sprookjes en als het dan nog eens, bij uitzondering, gebeurt, dan haalt men de schouders onverschillig op met de opmerking: „Natuurlijk weer uit Amerika!!" Wij, nuchtere Nederlanders, geloven nu eenmaal niet aan sprookjes met het gevolg, dat wij bij het lezen van een modern sprookje erg sceptisch zijn, maar toch ken van vele leden en door steun van beide bonden zich kunnen handha ven, zodat bij de aanvang van het nieuwe seizoen B.A.T. Leidens twee de erkende R.K. vereniging is gewor den. Bij de oplossing van deze laat ste kwestie is het ons gelukt de oud legeraalmoezenier en tafeltennisser, pater Gijsbertus Huinnink O.F.M., als geestelijk adviseur te krijgen, zodat deze verbinding met B.A.T. en de officiële erkenning van B.A.T. door de diverse bonden, zeker zullen bij dragen tot de groei en bloei van onze vereniging", aldus de voorzitter van B.A.T. Na deze typische groei te hebben aangehoord, met de vele, zeer vele, moeilijkheden, die daar aan vast za ten kunnen wij ons voorstellen, dat de bestuursleden bij het horen van zoiets sensationeels zich moeten vast geklampt hebben aan een of andere trapleuning of i.d. om niet flauw te vallen. Jammer genoeg waren we daar geen getuige van. „Natuurlijk hebben wij nog plan nen", antwoordde de heer Gottenbos op de door ons gestelde vragen. „Volgende week beginnen we met een nieuw clublokaal te betrekken, daar de huidige zaal van de R.K. U.L.O. aan het Vrouwekerkhof hoogstwaarschijnlijk, door de te ver wachten uitbreiding van het leden tal, te klein zal blijken te zijn voor twee grote verenigingen, want, zoals u reeds weet, zijn wij dit seizoen de gast geweest van het gastvrije „Sleu tels". Het R.K. Lyceum, de voormali ge R.K. H.B.S., aan de Mariënpoel- straat heeft de poorten voor onze ver eniging geopend, zodat er voortaan gespeeld zal worden in een bij uitstek geschikte grote gymnastiekzaal met een rubber vloer, cantine, etc. De juiste datum van het begin der trai ning wordt in de loop van deze week nog bekend gemaakt. Door deze uitbreiding kunnen weer een aantal nieuwe leden, zowel da mes als heren, worden opgenomen. Het ledenaantal kan ongeveer ver dubbeld worden zonder dat er een overbevolkte vereniging ontstaat. Aanmeldingen kunnen geschieden bij het secretariaat: C. B. v. d. Wiel, Nieuwe Rijn 62. „Op het sportgebied kan ik u allen nog mededelen", vervolgde de voor zitter, „dat hoogstwaarschijnlijk Za terdag 30 September a.s. grote de monstratie-wedstrijden door B.A.T. georganiseerd zullen worden, waar voor de bekendste Nederlandse da mes en heren spelers, waaronder de veelvoudige kampioen Cor du Buy en Will van Zoelen, zullen worden uitgenodigd". „Van zelf sprekend staan er grote plannen op stapel", glimlachte de voorzitter van B.A.T. geheimzinnig, „maar die worden in de loop der tij den wel bekend gemaakt". Aan het enthousiasme denkende, waarmee de heer Gottenbos zijn woorden gesproken heeft, zijn wij er van overtuigd, dat B.A.T. nog een grote toekomst te gemoet gaat. U ziet dus, waarde lezer, dat sprookjes de wereld nog niet uit zijn en het doet ons plezier, dat er men sen zijn die zoveel voor de R.K. sport, en in het bijzonder voor de jonge ta feltennissport en voor de R.K. jeugd over hebben. Gelooft u het sprookje nog niet? Welnu ik geef u dan de raad om op 30 September eens even een kijkje te gaan nemen in de zaal van het R.K. Lyceum en/of u op te geven als lid of donateur. VOETBAL DE NEDERLANDSE ELFTACLUB TRAINDE. Op het VUC-terrein te Den Haag werd gisteravond de oefencampagne van het Nederlandse elftal, dat reeds Zondag 15 October te Bazel tegen Zwitserland in het veld komt, inge zet. 25 spelers zijn voor deze training die weer onder leiding staat van oefenmeester J. van der Leek, uitge nodigd, maar de groep, die deze eer ste avond op het veld verscheen was verre van volledig. Van de beide doellieden was Saris verhinderd, evenals zijn clubgenoot Van der Sluys, die met een gescheur de knieband, opgelopen tijdens het Zilveren-Bal-tournooi, rust moet hou den. Ook de Limburgiaspelefs De Graaf en Bruist, twee nieuwelingen in dit milieu, ontbraken op het appèl, aangezien zij nog niet met hun club uit Spanje waren teruggekeerd. Ten slotte misten wij Melief (H.D.V.S.) en Rijvers, beiden wegens werkzaam heden. Eerst had van der Leek doelman Kraak apart onder handen genomen, waarna het de beurt was aan de voor hoede-spelers. Na een geanimeerd „partijtje", waarbij voortdurend aan wijzingen van de bondstrainer over het veld klonken, werden tot slot nog enkele loop-oefeningen verwerkt, waaraan allen met uitzondering van Kraak deelnamen. Het waren: Ter louw. Van Tuyl, Stoffelen. Biesbrouck Clavan, Lenstra, Michels, Hofma, Tjepkema, Mesman, Van Schijndel, Rohrig, Verbeek, Alberts, Weenink, Van der Vegt, Langelaan en Vermunt. Toen allen, na een verkwikkende douche, rond de tafel in de V. U- C.- tent waren gezeten, was het de voor zitter van de Technische Commissie van de K.N.V.B., de heer Otto de Vries, die de jongens toesprak. Hij heette de nieuwe leden van de Nederlandse elftalclub welkom en sprak de hoop uit, dat met hen een elftal zou kunnen worden opgebouwd dat in het internationale milieu een Wie schetst bijvoorbeeld de ver bazing van de wedstrijdsecretaris van de R.K. Leidse tafeltennisvereniging B.A.T., de heer P. Brohm, toen hij enkele dagen geleden, door een nau welijks bekende heer, op de Zeeman laan in de aldaar staande telefoon cel werd geduwd om getuige te zijn van een, voor B.A.T. zo belangrijk, gesprek tussen de onbekende heer en de voorzitter van B.A.T., de heer J. Gottenbos. Kunt U zich voorstellen, dat beide bestuursleden van B.A.T. zich van krantenjongens tot millionnairs ver heven voelden, toen de onbekende sprookjesveroorzaker mededeelde, dat hij een gift deed aan B.A.T., zo groot, dat de jonge vereniging, be halve vier uitstekende wedstrijdta fels, volgens het Engelse systeem met opklapbaar onderstel, ook nog een uitmuntende lichtleiding kon aanschaffen? De aanleiding van dit werkelijk gebeurde sprookje U zult toch moeten toegeven, dat het boven staande relaas op een sprookje lijkt van de eerste rang geschiedde eveneens op een, om in de sfeer te blijven, sprookjesachtige wijze, want tijdens een van de vele tafeltennis wedstrijden ontmoette de B.A.T.-spe- ler Brohm de onbekende schenker, die, alhoewel zelf niets van de sport afwetende, informeerde naar de ta feltennissport in het algemeen en naar B.A.T. in het bijzonder. Het gevolg van deze belangstelling is. dat B.A.T. thans een der gelukkig ste verenigingen uit Nederland is na gedurende het gehele eerste seizoen te hebben moeten worstelen om zich drijvende te houden. „Toen B.A.T.", zo begon de voor zitter van B.A.T., de heer Gottenbos, zijn relaas, „op 31 Mei 1949 begon te draaien, dank zij de hulp van de an dere R.K. vereniging „de Sleutels", vermoedde het jeugdige bestuur, oud leerlingen van de R.K.H.B.S., nog niet voor welke grote moeilijkheden zij zouden komen te staan. Op de aller eerste plaats vroegen de financiën al ler aandacht, want, beginnende met „niets", was het bestuur genoodzaakt enkele tafels te huren of op afbeta ling te nemen en een lichtleiding te huren etc. etc., met andere woorden wil dit zeggen, dat iedere cent niet eenmaal, maar zeker vijfmaal omge draaid werd. voordat er iets nieuws aangeschaft kon worden. Na een jaar hard werk?h slaagde het jeugdig en enthousiaste bestuur erin om twee tafels in eigendom te krijgen. „Op de tweede plaats heeft B.A. T.", zo vervolgde de heer Gottenbos zijn verhaal, „het gehele seizoen in een vrij netelige positie verkeerd, daar, tengevolge van de minderjarig heid van het bestuur, de Ned. Kath. Sportbond en de Ned. Tafeltennis Bond onze vereniging niet officieel konden erkennen. Desondanks heeft de vereniging B.A.T. door hard wer- Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 Waterstanden. 9.35 Lichte muziek. 10.30 Voor de vrouw 10.35 Gram. 10.50 Voor de kinderen 11.00 Orgelconcert. 11.15 Zang. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 „In 't spionnetje." 12,38 Or kestconcert. 13.00 Nieuws. 13.15 Or kestconcert. 13.45 U kunt het gelo ven of niet. 13.50 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Cello bariton en pi ano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Pro menade-orkest, orgel, sopraan en mandoline-orkest. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Operette-concert. 19.25 Psy chologische causerie. 19.40 Zang en piano. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Radio Philharmonisch Orkest en solist. 21.15 .David Cop- perfield," hoorspel. 22.15 Theateror kest. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactu- aliteiten. 23.3024.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.40 Lichte muziek. 10.00 Gram. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Pianoduo. 13.45 Zang en piano. 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw 15.30 Kamerkoor. 15.50 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vo caal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 „As stad en land bie 'n kan der komen," hoorspel. 17.50 Gram. 18.45 De stem van de Christelijke vakbeweging. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws en weerber. 19.15 Trio 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 21.00 Rondom het stamslot der Oranje's, causerie. 21.20 Christelijke oratoriumvereni ging, orkest en solisten. 22.15 Bui tenlands overzicht. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. goed figuur zou slaan. Vervolgens herinnerde de heer De Vries aan het vele en goede werk, dat door de af getreden leden van de Keuzecommis sie, de heren Herberts en Triebei, in het belang van het Nederlandse voet bal is gedaan. Daarna gaf hij het woord aan het enige aanwezige lid van de nieuwe keuze-commissie, de heer W. H. A. Burgwal. In een korte toespraak wees de heer Burgwal de jongens op de slech te resultaten, welke in de laatste wedstrijden werden behaald. „Wij zitten in de sloot, aldus spreker, en wij moeten elkaar beloven alles te zullen geven om hier weer uit te komen." Tot slot van deze eerste bijeen komst van dit nieuwe seizoen kwam de bondsoef en meester van de? Leek aan het woord- In een kernachtige uiteenzetting wees hij zijn pupillen op de drie voornaamste punten: ten eerste, het ploegverband. ten tweede de lichaamsconditie en ten derde de mentale instelling. ..Over vijf weken staat de wedstrijd te Bazel voor de deur het is dus kort dag. Laten wij deze weken alles op alles zetten", aldus oefenmeester Van der Leek. Foreholte. De competitie begint ,s. Zaterdag en Zondag met 7 wed strijden. In verband met. terrein- moeilijkheden is aan de L.VB. ver zocht voorlopig uit te spelen Het programma luidt: Zaterdag a.s?: 4.30 uur S V.L.V. a -Foreholte a. en om 4 30 uur Fore holte bR.K.V. a. Zondag 12 uur thuis Foreholte a— Warmunda a; 2 uur thuis Foreholte 5 S.J.C 6; in Lisse om 1.20 uur Lisse cForeholte b, vertrek per fiets kwart voor één. Te Noordwijk 12 uur S.J-C. 5Foreholte 4, vertrek per fiets 11.15 uur en in Roelofarends- veen om 2 uur D.O S.R. 1Foreholte 1, vertrek per autobus 12.30 uur. S. V. L. V. Training: Elke Woens dagavond van 810 uur. Alleen voor hen, die hiervoor een uitnodiging ontvingen. Programma Zaterdag 9 Sept. a.s. (adsp.); 3 uur: S.VL.V. bS.J.C. b; 4 30 uur S.V.L.V. aForeholte a; 4.00 uur Hazerswoude aS-V.L.V. c. Vertrek uit Voorschoten per fiets om 2.15 uur Vertrek uit Leiden per bus om 3 uur. ROEIEN VIER ZUID-SLAVISCHE ROEIERS WILLEN NIET NAAR HUN LAND TERUG. Vier Zuid-Slavische roeiers, die aan de Europese roeikampioenschap- pen te. Milaan hebben deelgenomen, verklaarden niet naar hun land te willen terugkeren, zij wensen in Italië te blijven. Drie van hen zijn studenten, ter wijl de vierde architect is. Zij verlie ten het hotel, waarin zij met hun teamgenoten hadden gewoond en hebben zich thans in een hotel in Como laten inschrijven. AUTOMOBILISME. RALLYE „INTERLAKEN". Donderdag 7 September zullen tus sen 15.07 uur en 15.30 uur voor het secretariaat van de K.N.A.C., Lange Vijverberg te Den Haag 6 Nederland se equipes worden gestart, die deel nemen aan de Rallye Internationale „Interlaken". Voor deze sterrit met de bekende Zwitserse toeristenplaats Interlaken als doel, vertrekken ongeveer op het zelfde tijdstip in verschillende Euro pese steden de overige inschrijvers, waarvan een 25-tal, waarbij ook en kele Nederlands equipes Vrijdag 8 September lussen 11 en 15 uur door Den Haag komt om de controlepost aldaar aan te doen. POSTDUIVEN De Blauwband (Comb. Sassenheim Lisse). Wedvlucht met Oude en Jonge duiven vanaf Venlo 150 km. In concours 141 duiven, gelost te 2 uur 10 min. Aankomst eerste 519 24, snelheid 782 m., laatste 6290, snelheid 575 Uitslag: C. v. d. Veek 1 en 19; W. Buurman 2: P. C. Baart- man 3, 9, 24, 26 en 31; C. v. d. Zwart 4, 13, 33 en 35; J. M. v. d. Hulst 5 en 28; Th. Lindaard 6 en 34; G. van Egmond 7, 11, 25 en 27; G. B. Rooden- burg 8, 10, 19 en 30; J. A. Meeuwis- sen 12; L. J- Drost 14, 17, en 29; Th. v. d. Krogt 15 en 32. Wedvlucht vanaf Venlo: uitslag voor Sassenheim: J. Berg 1, 2 en 3. voor Lisse G. Hoogkamer 1, C. Imt- hoorn 2 en 3, J, Spaargaren 4. De Vooruitgang (Nieuwkoop). Wedvlucht vanaf Duffel met oude en jonge duiven. In concours 85 duiven, gelost om 8.30 uur, afstand 118 km. Aankomst eerste duif om 9.03-54 uur. Uitslag: J. W. Woerde 1, 4, 7 en 8; A. van Leeuwen 2, 3, 9, 12 en 16; A. van Koert 5; J. Tijsterman 6, 10. 13 en 17; A. Slotboom 11; A. L. van Eimeren 14; P. Oosterman 15. AANTREKKELIJK MAAR GEVAARLIJK WIJ STAAN ER WAARSCHIJN LIJK DICHTER by dan wij ver moeden. „Ik geloof in de televisie", zo zeide de heer Vogt op een on langs gehouden vergadering. Tele visie is een ding van de toekomst en evenals de klankradio in betrekkelijk korte tijd tot de huiskamers is door gedrongen, zal de televisie dit doen. Er is een ontzaglijke technische vooruitgang in de televisie, een stormachtige ontwikkeling, die er toe kan leiden.dat zeer bevredigende televisie-programma's op goedkoper wijze voor de lens kunnen worden gebracht dan bij de grootscheepse Britse werkwijze mogelijk is. Wij zijn ook een heel eind gevor derd met de organisatie. De taken die ieder der groepen bij de uitvoe ring van het televisie-experiment moet verrichten, zijn bepaald. P.T.T. zorgt voor de zenders, Philips voor de studie-apparatuur en de omroep verenigingen zorgen voor de pro gramma's. Ten aanzien van de tele visie-studio bestaan nog onbepaald heden, maar men vertrouwt dat die opgelost zullen zijn, wanneer de te levisie-zender in Lopik in gebruik genomen zal worden, hetgeen niet voor de jaarwisseling kan worden verwacht. Er zijn hier in Nederland nog moeilijkheden te overwinnen, vooral ten aanzien van de financiering der televisie. Er is een betrekking tus sen het inwonertal van een land en de kansen voor ontwikkeling en toe passing van televisie. Engeland, dat cp het ogenblik in Europa de eerste is op televisiegebied, kan met zijn vijftig millioen mensen meer doen dan wij. Wij kunnen echter niet ge loven, dat de televisie als algemeen verschijnsel in Nederland lang zal uitblijven. Er wordt hard aan de voorbereiding gewerkt en het pu bliek is gretig om de resultaten te zien De vraag, die zich opdringt is deze, in hoeverre de invoering van de televisie in ons leven een diepe verandering zal brengen. Hier kun nen wij ons toetsen aan het land, dat door de televisie veroverd is; Amerika. Aan het eind van dit jaar, zo verzekeren ans Amerikaanse tele visie-deskundigen, zullen er tien millioen televisie-installaties zijn aangebracht in Amerikaanse wonin gen. De televisie in Amerika is reeds bezig zich in het dagelijks leven te nlaatsen, niet als een luxe of eeri aardig spelletje, maar als een sym bool van het familieverband. Het is merkwaardig, dat de huis- inrichtings- en zelfs de bouwindus- trieën rekening gaan houden met de aanwezigheid van televisie-scher men als centrale punten van de huiskamer. Het lijkt er op, dat de kijk-radio een nog belangrijker plaat? zal gaan inemen in het le ven van alle dag dan de klankradio. De televisie gaat in Amerika min of meer de vorm bepalen van het familieleven de manier, waarop men zich in de kamer opstelt te- „Rijnklievers" (Katwijk). Wed vlucht met oude en jonge duiven vanaf Venlo afstand pl.m. 153 km. In concours 189 duiven. Gelost 14.10 uur. Aankomst eerste 17.22.15; laat ste 19.55.09. Uitslag: J. J. Knetsch 1, 23. 29. 32, 43; Chr. Peters 2; A. Grim bergen 3, 26, 30 en 40; N. Verkaik 4, 7 en 17; Belt 5, 14, 24 en 35; Varke- visser-Meyer 6, 22 en 39; Schalkers en den Duik 8, 15. 38. Barthoorn 9, 12; G. v. d. Boon 13. „De Reisduif" (Hazerswoude). Wedvlucht met oude en jonge dui ven vanaf Venlo. Afstand 135 km. In concours 159 duiven, gelost 14.10 met Z.W. wind. Eerste duif 17.10.8, snel heid 739 m„ laatste 18.6.50, snelheid 378 m. Uitslag: A. van Vliet 1, 3, 6, 10, 31; W. Bleeker 2, 20; P. van Kla veren 4, 13; C. van Veen 5, 22; N. van den Bosch 7; R. Lindhout 8, 25; G. Kemp 9; K. Starreveld 11, 29 J. Fase 12. 16, 21; A. H. Fase 14, W. G. de Jongh 15. De Rijnkluivers (Leiderdorp). Wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Duffel, afstand 117 km., ge lost om 7.30 uur met N.W.-wind. Aan komst eerste 9—06—18, laatste 919 58 uur. Uitslag: A. Polak 1 en 3; H. Bonneur 2, M. Jongeleen 4 en 10, W. J. Habraken 5 en 11, Chr. v. d. Pluym 6, 7, 9 en 12, W. Rijnsburger 8, J. F. W. Trufjers Jr. 13, 14 en 16, L. Rob' bers 15. genover het televisiescherm geeft aan dat scherm een betekenis van iets dat gelijkt op de huiselijke haard.. Hetgeen bij de vraag naar de ver andering die de televisie in ons be ven zal brengen van groot belang is: de kinderen zijn er dol op. Zij sto ren zich niet aan de onregelmatighe den, die het door de radio uitgezon den gezichtsbeeld weleens ver toont. Zij zijn verzot op de televisie, zoals zij verzot zijn op de beeldro man. Iets dat men voor zijn ogen ziet afspelen, is altijd nog veel mee slepender dan iets, dat men hoort vertellen. De lust van de kinderen aan de televisie is in Amerika zo groot, dat op sommige scholen een verminde ring van het televisie-kijken als strafmaatregel wordt toegepast. „Sommige psychiaters, die op z'n Amerikaans terstond een studie hebben opgezet over de invloed van de televisie op de vorderingen der leerlingen, constateerden dat' regel matige toeschouwers van beeld-uit zendingen, beter vorderingen maak ten dan zij die minder vaak de te levisie bekeken", aldus de „Liste ner". Wij, die geen Amerikanen zijn, plaatsen een vraagteken achter deze laatste opmerking. Maar wij zijn niet blind voor het feit, dat het televisie experiment een niet te berekenen invloed zal hebben op de toeschou wers. De televisie in huis betekent: de bioscoop altijd voorhanden. En met de bioscoop: de gevaren die zij, vooral voor jonge mensen in zich draagt. De leider van een televisie-pro gramma zal een taak hebben van niet te onderschatten verantwoorde lijkheid. Men kan ontzaglijk veel goed doen door een juiste behande ling van de uit te zenden beelden, die zich scherper in het geheugen vastprenten dan het gesproken woord en zelfs dan de muziek. De helden, die verschijnen op het wit te doek, stijgen in belangrijkheid, zo dra men dat witte doek in de huis kamer altijd voor zich heeft. Zij zul len dragers moeten zijn van gezon de opvattingen en opbouwende ge dachten. Voor de moraliteit van de uitzendingen zal moeten worden ge waakt en bepaalde positieve karak tervorming zal de inzet moeten zijn. Men mag niet vergeten, dat de film, die wij, na de algemene invoe ring der televisie zullen aanschou wen in de huiskamer veel directer zal aanspreken dan vele films in een bioscoop. De televisie is aangewe zen op korte tonelen. Lange scènes bijvoorbeeld van landschappen, waardoor zich figuren bewegen, ver schijnen op het televisie-scherm voorlopig nog als een tafellaken dat met peper besprenkeld is. In één opzicht kan de televisie naar ons inzien een belangrijke ver betering brengen in de uitzendingen. Het probleem der radio-reportage is nog steeds niet geheel opgelost, on danks de aanwezigheid van enkele goede radio-reporters. Er wordt nog steeds te veel in het ijle gepraat en de kunst van een situatie zo te schil deren, dat de fantasie van de luiste raars wordt in beweging gebracht, terwijl men tevens gespannen moet letten op de komst der objectieve gebeurtenissen, waarom de reporta ge is opgezet wordt maar door zeer weinigen verstaan. De televisie brengt de feiten zoals zij zijn en de toeschouwer dier feiten wordt van veel zinledig gepraat verlost. Het is zonder zin om zich in het voor- en tegen van de televisie al te zeer te verdiepen. Zij komt, met vol strekte zekerheid. Wij hebben alleen onze gedachten te laten gaan over hoe wij haar zullen ontvangen en hoe wij van haar als cultuur-in strument het beste zullen maken dat zij kan zijn. De mensheid, die in onze tijd door een wemeling van beelden en indrukken wordt be zocht, die haar niet rustiger maken, zal door de intocht der televisie haar zenuwen op een nieuwe wijze vin den beproefd. Oordeelkundige lei ding bij de programma-staven en een deskundig, spaarzaam en keu rend gebruik bij de ontvanger zal aan de televisie de beste kans geven ons leven te verrijken. Want ver rijking en niet verwarring van ons leven behoort de taak te zijn van iedere nieuwe technische vinding. Maar gelden die voorwaarden niet reeds voor het gebruik der klank radio? DE WENSHANDSCHOENEN 59. De auto op de rails. Dikke Daan had een list bedacht. Hij reed zijn auto op de rails, liet hem daar stoppen, klom er uit en verstopte zich in de buurt van de overweg tus sen een paar struiken. Ootje Teur, die nog steeds achter op de bumpers van de laatste wagen stond, zag met schrik, dat er een auto op de rails gereden was, die niet heen of weer scheen te kunnen. „Oei!" dacht hij, „dat is lelijk! Dat wordt een botsing, als de machinist hem niet in bet oog krijgt! En wat dan weer? Dan word ik natuurlijk door de slag van de trein geslingerd en dan blijf ik hevig gewond aan de kant van de weg liggen Ach, ach, was ik maar nooit aan die hand schoenen begonnen!" De machinist had de auto echter ook gezien en schreeuwde wild iets tegen de ctokar BEURSSTEMMING BLIJFT VAST. De markt opende evenals Maan dag vrij vast, hierna viel weliswaar een lichte aarzeling te bespeuren, doch tegen slot trokken de prijzen weer aan. De omzet heeft Maandag 1.868.000 nominaal in aandelen bedragen, hetgeen zich niet liet aan zien, daar de handel vrij kalm was. Ook gisteren was de activiteit niet overmatig groot, maar het publiek hield zich minder afzijdig dan vo rige week. Olies hadden weer een vrij drukke hoek, doch een omzet van 288.000, zoals Maandag werd gisteren volgens de hoeklui niet ge haald. Bij de opening werd 302 be taald, hierna fluctueerde de koers rond 300 om tegen slot tot 301 op te lopen. Ook scheepvaartaandelen staan onder hernieuwde belangstelling. Over het algemeen kon aan de openingswinsten nog een kleinig heid worden toegevoegd en kwam 't slot op het hoogste peil van de dag Scheepvaartunie had met een winst van vier punten de leiding. De meeste andere soorten waren 1 a 2 punten hoger. Van een verhoogde belangstelling voor cultures kan nog niet worden gesproken. De toestand in Indone sië is, onder andere wat betreft de kwestie Nieuw Guinea, nog altijd enigszins gespannen. De stemming was over het algemeen goed prijs houdend, waarbij echter een uit zondering gevormd werd voor de tabaks waarden. De directie van de Deli-Batavia Maatschappij heeft zich in de gistermorgen gehouden vergadering optimistisch uitgelaten over de te verwachten resultaten. Aandelen Deli Maatschappij avan ceerden 2 punten. BINNENLAND. Reizigers kunnen zoals bericht met ingang van 15 Sept. particulie re telegrammen aan geadresseerden in Nederland vanuit de trein verzen den. Dat lijkt heel wat, doch is feite lijk vrij nuchter, want het blijkt, dat de conducteur het telegram zal op nemen en het aan het eerste het bes te station zal afgeven. BUITENLAND. In Midden-Italië hebben zich gisteren aartschokken voorgedaan Te Terminillo (aan de Adriatische Zeekust) zijn tientallen huizen inge stort. Ook in Rome werden de be woners wakker geschud door een drietal schokken. Te Straatsburg at een jonge timmerman een stuk taart, waarop een wesp zat. Hij slikte de wesp mee in, werd in de keel gestoken en overleed door verstikking. De eerste „atoom-staking" is er geweest. Drie honderd arbeiders van een regerings-atoomfabriek in de V.S. zijn in staking gegaan, doch hebben na enige uren de staking weer opgeheven op aandrang van de Amerikaanse regering. Enkele kilometers ten Noorden van Lahore zijn duizenden dorpelin gen door een plotselinge overstro ming verrast. Volgens de eerste be richten zouden velep om het leven zijn gekomen. Wilt U iets weten? Vraag betreffende brieven, die zoek raken. Antwoord: Indien u vermoeden hebt, dat uw brieven onderschept worden, wendt u dan tot de direc teur van het plaatselijk postkan toor. Er bestaan formulieren, bij de P. T. T., waarop u aangifte kunt doen van vermissing. De P. T. T. recherche stelt naar aanleiding daarvan een onderzoek in. Vraag: Route LisseBarneveld en terug langs andere route. Ant/woord: Lisse Leimuiden, Al phen, Woerden Utrecht, de Bilt, Zeist, Scherpenzeel, Renswoude, Barneveld. Terug: Barneveld, Amers foort, Soest, Loosdrecht, Wilnis, Mij drecht, Leimuiden Lisse. Vraag: Route NoordenVlissin- gen, VlissingenBreda en Breda Noorden, hoeveel Km? Antwoord: Noorden, Bodegraven, Gouda, Rotterdam, Dordrecht, Moer dijk, Zevenbergen, Oukienbosch, Roosendaal, Bergen op Zoom, Krab- bendijke, Goes, Middelburg, Vlis singen, afstand 185 Km. Vlissingen, Bergen op Zoom, Roosendaal,, El- ten, Breda; afstand 105 Km. Breda, Terheiden, Moerdijk, Rotterdam, Gouda, Woerden'; afstand 90 Km. Vraag: Route LeidenKralingse Plassen, LeidenMaastricht via Bel gië, wat voor papieren nodig in Bel gië? Route LeidenLeeuwarden en terug langs het IJselmeer? Hoeveel Km? Antwoord: Leiden, Stompwijk, Zoetermeer, Bleiswijk, Overschie, Kralingen,; afstand 33 Km. Leiden, Ypenburg, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Terheijden, Breda, Baarle Nassau, Turenhout, Moll, Hassel, Maastricht; afstand 265 Km. Voor België heeft een bewijs van Ne derlandschap nodig, of een pas, die niet ouder dan vijf jaar is. Leiden, Haarlem, Alkmaar, dan over Afsluitdijk, Harlingen, Frane- ker, Leeuwarden; afstand 175 Km. Terug Leeuwarden, Heerenveen, Meppel, Zwolle, Hardewijk, Amers foort, Utrecht, Leiden; afstand 237 Km. Vraag: Indien bij het damspel met 1 schijf of met een dam 1 maal geslagen kan worden, wat gaat dan voor: damslag of steenslag? Antwoord: Daar is geen voorrang of plicht; alleen meerslag gaat al tijd voor.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6