Veranderde tijden voor de Jaarbeurs? Lijk van piloot gevonden Hier zijn de vegers Het radio-verkeer met schepen $e Man Het huis van v. Meegeren WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1950 1)E LEIDSE COURANT TWEEDE BI.AD - PAGINA 1 tin en glaswerk voor een betrekkelijk zeer lage prijs weggingen. Het eerste schilderij van Van Meegeren echter, dat onder de hamer kwam een zeer vlak en oppervlakkig stilleven bracht 750 op. Het portret van de cellist Cassado 875, een afschuwe lijk schilderij van zelf voor Van Meegeren bedroevende kwaliteit, voorstellende landverhuizers, 925. En wonderlijk was het te moeten zien, dat een prachtig, Willem Maris niet meer dan 1600 vermocht te be halen, terwijl het doek van v. Meege ren, in opdracht van de Nederland se autoriteiten in 1945 vervaardigd teneinde het bewijs te kunnen leve ren van zijn auteurschap van de Em maüsgangers, voor 2000 werd inge zet en tenslotte 3000 opbracht. En als men weer het schilderij ziet, dat het Avondmaal na de begrafenis voorstelt en dan toch werkelijk niet meer is dan een kundige reclame voor een margarinefabriek, dan kan men alleen maar verbitterd staan van de snobistische sensatielust van het publiek, dat bereid is daarvoor vele honderden harde Hollandse guldens neer te stellen, terwijl men voor een Breitner niet meer dan 525 over had. Hoezeer deze veiling zich in de pu bliciteit mocht verheugen, blijkt wel uit het feit, dat Polygoon en de BBC aanwezig waren. WOLPRIJZEN GEVAARLIJK HOOG. In Engelse wol-importkringen is men van mening, dat de zeer hoge prijzen, welke de vorige week op de grondstoffenmarkten van Sydney en Adelaide zijn voorgekomen, binnen korte tijd weer zullen afnemen. De Britse Wol Federatie heeft aange toond, dat de omzet op die markten de vorige week slechts 2 K pet. uit maakte van de totale Australische scheer, vandaar, dat het zeer goed mogelijk is, dat de prijzen zullen da len naarmate het aanbod toeneemt. Intussen maakt men zich ongerust over de houding, die de consumen ten aan zullen nemen, wanneer de eindproducten aan de markt komen, geprijsd op basis van de thans ge kochte grondstoffen. Binnen- en buitenlandse afnemers van Engeland tonen reeds weerstand. Fabrikanten zijn reeds erg voorzichtig met voor- raadvorming. Britse importeurs heb ben waarschijnlijk nog nimmer bij de aanvang van een seizoen zo wei nig gekocht als thans. Velen achten de huidige prijzen ge vaarlijk hoog, temeer, daar de fa brieken meestal reeds gedekt zijn tot het einde van dit jaar, zodat de nieuwe transacties bestemd zouden zijn voor behoeften van de eerste maanden van 1951. DE „CAMERONIA" AANGEKOMEN. Dinsdagavond is het troepentran sportschip „Cameronia" uit Indone sië in Amsterdam aangekomen. De debarkatie begon hedenochtend om 8 uur. Aan Noordwijks strand Het stoffelijk overschot van de piloot van de Firefly van de Marine Luchtvaartdienst, die vorige week Woensdag bij Kijkduin in zee ver ongelukte, is gistermorgen omstreeks elf uur door de politie van Noord- wijk op het strand aldaar gevonden. Het stoffelijk overschot werd ge-1 vonden op het strand voor „Huis ter Duin". Het is door de Marinelucht vaartdienst naar het vliegveld Val kenburg overgebracht. Van de zijde der marine vernamen wij, dat de piloot, de bijna 26-jarige ongehuwde leerling onderofficier vlieger, matroos eerste klasse Wil lem van de Born, niet gewond was. Hijmoet dus door verdrinking om het leven zijn gekomen. De begrafenis is Donderdag a.s, te I ALS OORLOGSCORRESPONDENT Huizen (N.-H.) waar de overledene NAAR HET FRONT. Kolonel M. P. Echold (rechts) bevestigt het oor- Zoeken naar gezonken onderzeeër De bemanning legde rustig een kaartje TERWIJL NEDERLAND gistermorgen ontwaakte, in een miezerige regen, die een sombere dag voorspelde, begon in de Roompot, de wate ren ten Noorden van Noord-Beveland, een uiterst belangrijke en inter- ressante oefening van het onderzeebootwapen der Koninklijke Marine. Men beproefde de organisatie, die in werking treedt, wanneer on verhoopt een onderzeeboot in de Nederlandse wateren zou zinken. Handige oplichters Twee Amsterdammers zijn dezer dagen te Leeuwarden gearresteerd nadat zij tal van slachtoffers hadden opgelicht. Zo op het oog waren het heren in het verkeer die met een keurige auto door het land reisden en het voornamelijk gemunt hadden op zuivelfabrieken. Zij zochten steeds een moment uit waarop zij wel van tevoren konden weten dat de directeur niet aanwe zig was. Een van de oplichters haal de dan een groot pak uit de auto te voorschijn waarin zich vloervegers bevonden. Met een goed gespeeld gebaar zette hij het pak in het kan toor, zuchtte eens diep en sprak: „Nou, nou dat was me een vrachtje, dat meneer besteld heeft". De kan toor juffrouw of de kantoorbediende dacht niet anders dan dat de zen ding wel goed zou zijn. Grif betaalde men het geld dat voor de zending verschuldigd was. Dat waren vrij behoorlijke bedragen. Spoedig bleek dan dat de directeur van niets wist, zich althans niet kon herinneren dat (hij vloervegers had besteld. De truc gelukte in tal van plaatsen van Friesland, waar men goed van vertrouwen is. Bovendien sprak een der oplichters Frieë en wie zou er twijfelen aan de oprechtheid van een van Friese grond? Tal van firma's hebben geen aangifte gedaan. „Alg. Dagblad" In 't vroege morgenuur, verlieten de onderzeeboten Hr. Ms. „Zwaard vis'" en „O 24" de rede van Zierik- zee om normaal in de wateren van de Oosterschelde te oefenen. De mist en de regen scheidden de schepen al spoedig en het moet een ontstellende verrassing voor de bemanning van de O 24 zijn geweest, toen omstreeks half tien het telegram van de staf van de onderzeebootdienst in Rot terdam binnenkwam, dat de „Zwaard vis" na een duikoefening niet meer was opgedoken. De O 24, die in de onmiddellijke nabijheid was, begon onmiddellijk met zoeken, weldra daarin bijgestaan door de RY 2, een vaartuig speciaal uitgerust voor het zoeken naar wrakken, dat Veere als ligplaats had. Van Rotterdam uit werden vervolgens de RD's in Zie- rikzee en Vlissingen gewaarschuwd. Dit zijn schepen, uitgerust voor dui kers-werkzaamheden. Valkenburg werd ingeschakeld en zond een am- phibie-vliegtuig. Kortom alles werd gealarmeerd om de gezonken duik boot te redden. Tegen een uur gelukte het inder daad de plaats, waar de „Zwaardvis" lag, te bepalen. Toen kwam de beurt aan de duikers. Een ganse vloot van grotere en kleinere vaar tuigen trok een kring om de kleine rode boei, die boven het „wrak" dob berde en zodra het tij het toeliet het was omstreeks drie uur ver dween duiker Laan onder de water oppervlakte, op zoek naar de boot. De plaatsbepaling was zo nauwkeu rig geweest, dat Laan na enkele mi nuten via de telefoon kon melden het „wrak" te hebben gevonden. Zorgvuldig leidde luitenant ter zee van der Veen de duiker via de tele foon lanks de romp en tot grote vreugde van allen slechts enkelen wisten immers dat het alleen maar een oefening was werden de ge geven klop-signalen beantwoord. Nadat de duikers ook de andere sloep uit Vlissingen was inmiddels gearriveerd en had een duiker neer gelaten de romp geheel hadden verkend, werd bevel gegeven weer boven te komen. Toen kon het geheim worden op geheven en de oefening als geëin digd worden beschouwd. Luitenant ter zee H. R. Reitsema, commandant van de O 24, die in eer ste instantie de „redding" had geleid gaf bevel drie handgranaten in het water te werpen, nadat allereerst ruim baan was gemaakt. Aan boord van de „Zwaardvis" werden de brid- gekaarten en het klaverjasspel opzij geschoven en enkele ogenblikken la ter kwam proestend, en snuivend de brug van de „Zwaardvis" boven ter. „Wij hebben een heerlijk rustig dagje gehad," vertelde de comman^ dant. „Een kaartje gelegd en verder maar geluisterd naar de schroeven van de zoekende schepen en later naar de klossende schoenen van de duikers." Soepele navordering Militaire schulden UITBREIDING REGELING REISDEVIEZEN. Sedert 1 Jan. 1950 is het mogelijk voor toeristenreizen naar een aantal landen terstond bij een deviezenbank de benodigde deviezen te verkrij gen, terwijl op die datum tevens de regeling van kracht werd, dat men een jaarmaximum van ƒ400 aan reis- deviezen naar eigen keuze over de verschillende landen kon verdelen. Blijkens een door De Nederland- sche Bank aan de deviezenbanken en erkende reisbureaux verstrekte al gemene vergunning wordt deze een voudige wijze van verkrijgen van reisdeviezen met ingang van 15 Sep tember a.s. uitgebreid tot alle bij de Europese betalingsunie betrokken landen, echter met uitzondering van Zwitserland. Men kan nu reisdeviezen verkrij gen voor Noorwegen, Zweden, Dene marken, Finland, IJsland, Groot- Brittannië, Ierland, België, Luxem burg Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Portugal, Oostenrijk, Grieken land en Turkije. Verder is enige uitbreiding gege ven aan het verkrijgen van devie zen voor de kosten verbonden aan het reizen per auto. In overleg met de minister van Financiën heeft de minister van Oor log richtlijnen vastgesteld ten einde te komen tot een redelijke afdoening van schulden van militairen bij het Centraal Betalingskantoor voor De legaties, zo deelt de Memorie van Antwoord mede Hierbij is bepaald, dat schulden van gesneuvelde en lcgs-correspondent kenteken op het uniform van de radioverslaggever Bill Costello, die tezamen met. ande re oorlogscorrespondenten, dit ken teken heeft ontworpen. Het blauw met witte insigne werd goedgekeurd door generaal-majoor E. M. Almond, stafchef bij generaal MacArthur. Scheveningen-Radio gemoderniseerd Te m'idden van het IJmuidense ihavenverkeer is op het sluiseiland een lage grijze kolos verrezen: 'het nieuwe kuststation van Schevenin- gen Radio. Nu de bekistingen zijn verwijderd is dr. ir. J. Emmens schepping in haar sobere schoonheid vrijgekomen, en dit bouwwerk zal in de nazomer van 1951 een van de meest moderne radio-ontvangstations voor het draadloos verkeer met de scheepvaart herbergen, air-conditio ned tot in de perfectie en technisch bijna volmaakt. Inmiddels zijn al een paar van de snufjes waarmede Scheveningen Ra dio gaat werken, uitgelekt, een kies- schijf zal b.v. een telegrafist in staat stellen zelf onmiddellijk een keus te doen uit veertien zenders over alle nodige golflengten verdeeld, zodat hij met een geringe handbeweging zijn seinsleutel kan laten „oversprin gen" op elke nodige zender. Een tweede grote vooruitgang die de schippers en kapiteins op de klei nere schepen plezier zal doen is het zg. halfduplex radiotelefonieverkeer. Tot nu toe moest elk gesprek met een schip gevoerd worden met het woordje „over" op het moment dat de spreker luisteraar en de luisteraar spreker werd. Maar nu is het moge lijk geworden draadloos verkeer met schepen te onderhouden op de zelfde simpele wijze als het telefo nisch contact aan de vaste wal wordt gelegd: de schipper kan voortaan de abonné-landrot desgewenst in de re de vallen. Daar het systeerrr nog maar half duplex is zal de spreker aan de wal dit zijn gesprekpartner nog niet kunnen leveren. MONUMENT ORANJEHOTEL. In de morgen van Zaterdag 16 Sep tember a.s. zal op de van Alkemade- overleden militairen niet op de nabe- ^aan k°ek Stevinstraat te 's-Graven- staanden zullen worden verhaald. Voorts worden schulden welke oor spronkelijk 200 of minder bedroe gen, niet verder ingevorderd Voor schulden boven die grens wordt een onderzoek ingesteld naar de sociale omstandigheden. Indien blijkt, dat terugbetaling onmogelijk is, wordt riet tot invordering overgegaan,. De weduwen van mobilisatieslacht offers 19141918, die geen recht hebben op buitengewoon militair pensioen, doch wel een uitkering nebben genoten, zullen een gratifi catie ontvangen tot het bedrag van de voor haar geldende norm, ver hoogd met 25 pet. VEILIG VERKEER. Richt niet Uw autolicht Op een andermans gezicht! hage, het verzetsmonument „Oranje hotel" door H.M. de Koningin wor den onthuld. Het monument is ont worpen door de beeldhouwer Albert Termote. Het stelt voor de Oranje boom, waaruit de kroon is wegge broken, omringd door mannen en vrouwen, achter prikkeldraad, de boeien der verdrukking dragend, be laagd door slangen, die de kop opste ken. Het monument is tot stand geko men geheel uit vrijwillige bijdragen van de leden der Stichting Oranje- hotel, namelijk oud-gevangenen, na gelaten betrekkingen en vele vrien den van de Stichting. Na de onthulling van het monu ment en de stille omgang voorbij de dodencel 601 zullen de oud-gevange nen in een reünie in het Kurhaus sa menkomen. De minister-president, dr. Drees, zal eer toespraak houden. Bezoekersstroom verminderd (Van onze speciale verslaggever). UTRECHT, 5 September. De zeer lange rijen vreemdelingen, die zich aan Vreeburg of Croeselaan bij de loketten plachten te verdrin gen om de Jaarbeursterreinen te kunnen betreden, zijn ditmaal be langrijk ingekort, zoal niet verdwe nen, nu de goederenschaarste vrijwel is opgeheven. Op de openingsdag van deze 55ste Beurs vielen zelfs grote gapingen waar te nemen. Met de snellift gingen wij als enige passa gier naar de vijfde verdieping en bij het merendeel van de stands liep de leverancier zijn klanten als het ware met het orderboekje tegemoet. Dit is natuurlijk een eerste in druk, die in de komende week voor verbetering vatbaar is, een verbete ring, die niet onwaarschijnlijk is, als Donderdag de „dure" dagen achter de rug zijn en de deelnemers van de besognes met buitenlandse klanten bevrijd zijn. Nochtans zijn de zaken mensen, die de Jaarbeurs vanouds kennen, het er vrijwel over eens, dat het verdwijnen van rij vorming het zakendoen belangrijk heeft afge zwakt. De markt is overvoerd en de klant denkt: als de fabrikant wat wil, zal hij wel zijn reiziger bij me aansturen; dat bespaart me een reis naar Utrecht. Geheel juist is deze op vatting natuurlijk niet, want elke Jaarbeurs brengt mensen van een zelfde artikel samen, zodat men hier en daar eens kan gaan kijken. Het is hopeloos met de prijzen. Wij verkondigen niets nieuws, als wij hier de mening van talrijke fa brikanten ter Jaarbeurze aanhalen, dat men geen staat meer kan maken op de prijzen. „Het is er hopeloos mee gesteld", zei ons een bekend schoenenfabrikant uit Waalwijk. De prijzen schommelen elke dag en zijn afhankelijk van de buitenlandse markt. Een tapijtfabrikant uit het Gooi dacht er evenzo over en noem de ons prijsverschillen, waardoor het wel moeilijk is, zonder veel risico grondstoffen in te slaan. Een sigaren fabrikant van reputatie was al zó ver, dat hij verlaging van de sigaren- prijs heeft uitgeschakeld. Tot rijn verheugenis heeft hij intussen kun nen opmerken, dat de klant-weer de bonafide winkeliers opzoekt en steeds meer bekende fabrikaten ver langt. Een opgewekter geluid vingen wij op in de stand van de Kristalunie te Maastricht: „Ofschoon men zegt, dat er veel glas op de markt is, aldus on ze zegsman, is het nog steeds moei lijk, voorraden aan te leggen; want NAJAARSBEURS TE UTRECHT ZAG IJZEREN LONG. Gister morgen werd te Utrecht de 55ste Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs geopend. Reeds geruime tijd voor het openingsuur verdrongen zich honderden bezoekers uit binnen- en buitenland voor de ingang. Op de medische afdeling trok vooral de de monstratie met de ijzeren long gro te belangstelling. IN HET GRIJS Door A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 51) J Zij antwoordde ontkennend. Hij wierp zich in een clubfauteuil en veegde zich met zijn zakdoek 't klamme voorhoofd af. Was 't niet om er gek van te worden? Kock- stein kon toch niet zo beslist sei nen, als het maar een vermoeden was. Hij kende Kockstein: bezadigd, slim intelligent, betrouwbaar. Het was niet aan te nemen, dat hij zich door schijn had laten bedriegen. De „man in 't grijs" moest in hem de vaste overtuiging hebben gewekt, dat hij de gezochte persoon was. Maar wie kon hij dan in vredes naam zijn? Silas staakte zijn ge peins ten laatste maar en ging, werktuigelijk, zijn lievelingen, de vogeltjes voeren. Maar nauwelijks had hij met dat werkje een begin gemaakt, of de electrische schel aan de voordeur liet zich horen. Eindelijk!Een boodschap van Kockstein! de vraag is overheersend". De afde ling Medische instrumenten had nog geen bepaald oordeel, vooral niet de buitenlandse leveranciers. Die moe ten hun cliënten voor een deel nog vormen; maar men koester de beste verwachtingen, wijl de techniek ook op dit terrein snel vooruit gaat. Tenslotte opmerkelijk is ook nu de deelname van Brabantse fabrikanten en importeurs van machines. Bij groeiende industrialisatie wil men niet graag achter blijven; en men durft de concurrentie aan. Ook de „ijzeren long" Is aanwezig. Men kan niet zeggen, dat deze Jaarbeurs er is louter voor de show. Want de Textielafdeling is er alleen in het voorjaar, en juist daar kunnen de ogen der dames te gast gaan. In de Beatrixhal, waar anders de tex tiel is ondergebracht, vindt men nu de meubelafdeling, en het moet wor den gezegd: in zeer grote verschei denheid. Daarbij is ons opgevallen, dat Limburg een goed figuur slaat me voortreffelijke inzendingen en dat ook het gebied van Leiden zich hier tracht in te werken. Als men toch nog van show kan spreken, dan wijzen we op de „ijze ren long", waarvan men wel eens heeft gehoord of gelezen, maar die nu hier in werkelijkheid in de medi sche sfdeling is tentoongesteld. Men zal het de importeur intussen niet kwalijk nemen, dat hij dit wonderlij ke apparaat niet in bedrijf heeft ge steld. Men kan het dus alleen maar zien, zoals men ook operatietafels en andere griezeligheden geëxposeerd kan zien. Het voortschrijden tenslotte van het agrarische bedrijf in ons vader land wettigt natuurlijk de aanwezig heid van een zeer belangrijke afde ling op dit gebied, waarmee ettelijke vierkante kilometers terrein aan de Croeselaan zijn nodig gebleken. A.s. Donderdag zullen diplomatieke han dels- en landbouwvertegenwoordi- gers zich van een en ander kunnen overtuigen. Snobisme bij de veiling Nog eenmaal voordat heel deze onverkwikkelijke historie vergeten zal zijn, rumoert het om Van Meege ren. Op de eerste morgen van de veiling van zijn bezit aan antiquitei ten en curiosa en van zijn eigen wer ken was gisteren een bonte en op sensatie beluste menigte in de tuin van zijn voormalig huis aan de Kei zersgracht te Amsterdam samenge stroomd. Men vedrong elkaar om een plaats te bemachtigen onder de dekzeilen, waarmede de tuin van het huis was afgeschut; vreemdelingen, waaronder vele Amerikanen, beken de kunstkopers en dan de grauwe massa van de genivelleerde snobs. Er heerste een sfeer van opgewon denheid en gespannen verwachting, waarvan de ondergrond alleen maar ongezond en onsmakelijk kan wor den genoemd. Merkwaardig is het, dat de zaken van wezenlijke waarde, zoals enkele fraaie tapijten, meubels, Kata opende de deur van zijn ka mer. Een Meneer zei zij laconiek. Maar voor dat Hempel iets kon zeggen, duwde de aangemelde heer Kata eenvoudig op zij en trad de kamer binnen, waarvan hij de deur met zorg achter zich sloot. Silas Hempel stond daar roerloos als een beeld en hield zwijgend, star de blik op de bezoeker geves tigd: de „man in 't grijs!" Een flinke figuur, met een nog al bleek, niet heel fijn besneden, maar buitengewoon energiek gezicht. Kleding: een beetje afgedragen, maar van fijne stof. Alles aan de man was grijs; zijn costuum, zijn haar, de schandere ogen. Optreden: vast, zelfbewust, gentlemanlike. Met een lichte bleefde buiging, wend de zich de vreemdeling tot Hempel: Mijn naam is Harry Morgan hoofd der firma Mulbury Cy te SydneyMijnheer Hempel. ik kom u opzoeken voor een zeer de licate aangelegenheid Dus de Australiër, die Hempel in volle zee waande! Silas vond nog altijd geen woor den. Die man de moordenaar kwam vrijwillig bij hem! Was hij krankzinnig? Mr. Morgan zette een verbaasd gezicht. Ik ben toch niet verkeerd? vroeg hij. U is immers Silas Hem pel, de detective, die met het onder zoek in de zaak-Walker is belast? Nu kwam er eindelijk leven in Hempel. Dat ben ik inderdaad, ant woordde hij koel. Mag ik vragen, wat u.... Ik kom om met u over die zaak te spreken. De dode was mjjn schoonzuster, Mrs. Mary Morgan... Ik dacht, dat zij Backer heette! riep Silas verwonderd uit. Dat was de naam van haar eerste man. Met hem is zij naar Sydney gekomen. Backer kwam in aanraking met mijn broer Fred, en samen namen zij de firma Mulbury en Cy over, die toen juist zou wor den geliquideerd. De firma is nu een der voornaamste van Sydney. Toen de heer Backer overleed werd ik firmant. Niet lang daarna trad mijn broer in het huwelijk met Mrs Backer, een buitengewoon mooie en fijn-beschaafde dame. Na zijn dood nu tien jaar geleden is mijn schoonzuster Mary naar haar geboorteland teruggekeerd .En hier mede kom ik op het eigenlijke doel van mijn bezoek. Maar alvorens mij verder uit te laten over de zaak, moet ik u zeggen, dat mijn mede delingen voorlopig van streng-ver- trouwelijke aard zijn. Van u be slissing zal het afhangen, of ik u later verlof kan geven, om er openlijk gebruik van te maken. Mag ik op uw discretie rekenen? Hempel richtte zich op, recht als een kaars. De uitdrukking op zijn gezicht was meer dan koel. Hij wilde voorwaarden stellen! Neen, antwoordde Silas op barse toon. Ik zou een schurk moe ten zijn, om u die belofte te doen. Bovendien, mijnheer Morgan, is het niet aan u vragen te stellen. U zult integendeel rekenschap moeten ge ven van de misdaad, die u op uw arme schoonzuster hebt gepleegd en ik sta waarlijk verbaasd over de brutaliteit, waarmee u durft Morgan werd vuurrood Meneer, riep hij uit, hoe durft u het wagen, op die toon tot mij te spreken? Wat raaskalt u toch? Ik een misdadiger? Harry Morgan, in naam der wet, arresteer ik u als moordenaar van uw schoonzuster! zei Hempel bedaard. En hij legde de Australiër de hand op de arm. Morgan keek hem een ogerublik verbluft aan en begon toen luid keels te laohen. Neen, dat is nu al të dwaas! Bent u niet bij uw verstand, me neer? Ik de moordenaar van Mary? En ik heb in volle zee mijn reis 'on derbroken, om terug te keren en u de echte moordenaar aan te wij zen! Maar nu begin ik te begrijpen, waarom die kerel mij van Vene tië af op dehielen zat. Overal merkte ik zijn aanwezigheid op; van morgen in het koffiehuis, waar ik het adresboek raadpleegde, om uw adres te weten te komen; bij de coiffeur; op mijn weg hierheen overal hield hij mij in de gaten. Ik wed, dat bij nu beneden voor uw deur staat! Hoogstwaarschijnlijk Dus hebt u vermoedens tegen mij! Hij keek Hempel, die nog altijd niet wist, wat te denken, peinzend aan. Eindelijk zeide hij. Ja, als ik rekening houd met alle omstandigheden en mij op uw standpunt plaats, moet ik erken nen, dat u zich van heel de affaire een ander denkbeeld kunt vormen. De gedachte dat mijn bezoek aan Mary mijn verdacht kon maken bij de politie, is zelfs niet bij mij op gekomen Hoe is u in het bezit van de gewichtige papieren van uw schoon zuster gekomen? Mary zelf heeft ze mij toever trouwd, omdat een voorgevoel haar zei, dat ze bij haar niet meer vei lig waren. En juist daarom ontbood ze mij naar Europa. U is zogenaamd kalm vertrok ken; en nu zegt u mij dat u uw reis hebt afgebroken en naar Oos tenrijk zijt teruggekeerd, om mij de echte moordenaar aan te wijzen.... Nog maar kort geleden kreeg ik kennis van de gepleegde moord. Eerst te Colombo kwam een Duits sprekend passagier aan boord (ik geloof, dat hij van Wenen was), die Duitse kranten meebracht. Toeval lig las ik daarin 't bericht over de moord en het spreekt vanzelf, dat ik toen onmiddellijk besloot, naar Oostenrijk terug te keren. Is het zó gelegen, zei Hempel, wien nu plotseling de schellen van de ogen vielen, dan kan alleen graaf Demeter von Grauenstein de moor denaar zijn! Niet de minste twijfel... Wilt u zo goed zijn, even naar mij te luisteren, dan zult u onmiddellijk 'n heldere kijk krijgen op de zaak. Heel graag. Neem een stoel, meneer Morgan. Morgan ging zitten. U moet weten, zei hij, dat er in het leven van mijn arme schoon zuster een geheim bestond, waar van noch ik, noch mijn broer enig vermoeden hadden. Eerst de 13e Augustus, toen ik Mary op haar dringend verzoek een bezoek kwam brengen, heeft ze mij alles verteld. I Wordt vervolgdi).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5