Vormings-instituut K.V.P. geopend Van de staatsburger wordt veel meer kennis en ontwikkeling gevraagd dan een halve eeuw geleden Schandaal in de Deense Wielerwereld 0NZE Samrubriek ft VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1950 1 >E LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Toespraak van W. J. Andriessen In de namiddag van heden heeft te Baarn, onder belangstelling van veel autoriteiten, de opening plaats gehad van het Vormingsinstituut der Kath. Volks partij, welk insti tuut gevestigd is in Huize „Rust hoek". De openingsrede werd uitgespro ken door de voorzitter van de K.V. P., de heer W. J. Andriessen. Aan deze rede is het volgende ontleend: Is dit instituut zoo noodzakelijk? vroeg de voorzitter, de heer W. J. Andriessen, in zijn openingsrede. Zijn er dan zulke klemmende redenen om tot oprichting ervan over te gaan? Het Partijbestuur beantwoordt deze vragen bevestigend. Hij, die objectief de concrete staatstaak van de laatste decennia beschouwd, kan tot geen andere conclusie komen dan dat deze taak zich spr. is geneigd te zeg gen, onheilspellend heeft uitge breid. De greep van de Staat op het leven van iedere burger is steeds gro ter geworden, waarbij komt, dat de feitelijke ontwikkeling van het staat kundige om het sociaal-economische leven stimuleert in een richting, welke de neiging tot het doortrek ken van deze lijn versterkt. Spr. doelt hier uiteraard op de algemene lijn en ziet derhalve af van pogin gen, welke worden ondernomen om deze lijn, in de daarvoor geëigende sectoren met succes om te buigen. Als voorbeeld noemt spr. hier slechts de wet op P.B.O., welke ten onzent naar een meer organische maatschappijin richting stuurt. Het feit blijft echter, dat de staatsburger de interventie van de Centrale Overheid in het al gemeen beleid sterk voelt, terwijl men zich moet realiseren, dat voor alsnog het einde hiervan niet n zicht is. Hier komt hij, dat van bepaalde zijde deze ontwikkeling allerminst wordt betreurd. Het is immers een feit, dat van socialistische zijde een sterke Overheidsinvloed op het maat. schappelijk leven wordt voorgestaan en doelbewust in deze richting wordt gestreefd. Voorzover het algemeen welzijn het eist, aanvaarden ook wij de Staatsinmenging op de hier be doelde terreinen; doch ook niet ver der. Doch het is duidelijk, dat de ge schetste ontwikkeling van de burger veel meer kennis en inzicht eist dan een halve eeuw geleden. Kennis en inzicht dus van het waarom der concrete staatkunde, van het waarom van bepaalde maat regelen. Het ontbreken van dat in zicht of een tekort daarvan leidt zo gemakkelijk tot verkeerde beoorde lingen. ook van het optreden van de partij of van de fractie. Dat inzicht en die kennis moeten ten minste ge nomen aan het Kader van de Partij dat zijn de besturen der afdelin gen, van de kringen en de kernen worden bijgebracht. Deze kunnen dan op hun beurt in bredere kring wederom de nodige voorlichting ge ven. Toen de Partij na de bevrijding wederom werd opgericht, is ook de scholing en de vorming ter hand ge nomen. Dat kon wel niet direct, om dat andere zaken meer de aandacht vroegen, doch vanaf 1947 in er in stijgende lijn toch zoveel mogelijk in deze richting gewerkt. Verschillende vormen van kader vorming in deze jaren toegepast, niet in het minst de opzet- van de in het vorig jaar aangevangen re gionale kaderdagen. zullen ook. nu het instituut er is, behouden blij ven, omdat zij hun deugdelijkheid bewezen hebben. Doch ondanks dit alles was en is de toestand verre van bevredigend en moet er in het algemeen van onvoldoende vor ming en scholing, van onvoldoende kennis en inzicht worden gespro ken. Dit komt tot uiting in ledenverga deringen, doch ook in bestuursbijeen komsten. Dit blijkt ook bij vertegen woordigingen in openbare lichamen en de daarmede samenhangende werkzaamheden. Doch het is ook me de oorzaak van gebrek aan belang stelling voor de politiek in het alge meen en van het partij- en fractie- werk in het bijzonder. Het leidt tot onjuiste beoordeling van daden en feiten en tot onbillijke critek Een en ander is weer van invloed op het par- tij-politeke werk. Het werkt de lauwheid on de laksheid in de hand; het holt de innerlijke kracht van de partij uit; voor propagandistisch werk is het funest en het doodt de bereidheid tot het brengen van offers. Doch het ergste van alles is. dat het belang van de staatkunde te wei nig^ wordt ingezien en daardoor te weinig gekend en dat het belang van een staatkunde overeenkomstig eigen beginselen en normen dikwijls wordt onderschat. Door te leven en te werken in een democratische Staat neemt men de plioht op zich ook het staatkundige leven in deze Staat te volgen en moet men het vermogen bezitten dit leven althans in het algemeen te kunnen beoordelen. Dit is in het belang van de democratie, neen het is een eis van de democratie. Op grond van dit alles is het insti tuut ten minste genomen wenselijk en in de zich ontwikkelende verhou dingen, uit een partijpunt gezien noodzakelijk. Hoe is de verhouding van het in stituut tot andere organisaties? En dan kan het doel van het instituut niet los gezien worden van het doe! der Partij. Dat doel nu is in het re glement van de partij omschreven als „de bevordering van het alge meen welzijn van het Nederlandse Volk, op de grondslag van de zede lijke normen, gelegen in de natuur lijke orde en in de Goddelijke open baring, gelijk deze door het Kerke lijk Leergezag worden verklaard". Het blijft op staatkundig terrein. Welnu, daaraan wil het instituut medewerken en daarbij dus blijven de doelstelling van de partij. Het terrein van het instituut is dus het staatkundig terrein en het zal deze grenzen steeds in acht nemen. Zowel het Partijbestuur als de di rectie en niet minder de Raad van Bijstand, zullen zich beijveren hier aan de hand te houden, terwijl naar de vriendschappelijke samenwerking met de daarvoor in aanmerking ko mende organisaties zal worden ge streefd aldus spr. Wij twijfelen er ook niet aan, of de besturen van de stands- en jeugdorganisaties zul len voor deze samenwerking open staan, zodat terzake geen moeilijk heden behoeven te worden ge vreesd. De verhouding van het Centrum voor Staatkundige Vorming tot het instituut zal evèneens geen moeilijk heden geven. Ook de taak van het Centrum behoeft geen wijziging te ondergaan. Beiderlei werkzaamheden liggen immers in een eigen vlak. De oprichting van een instituut als hier besproken, betekent, dat de lei ding van de Partij bewust en wel overwogen het katholieke volksdeel wil versterken in zijn overtuiging, dat een eigen partijvorming der Ne derlandse katholieken in de huidige verhoudingen noodzakelijk is Het is goed. dat ook hieromtrent geen misverstanden bestaan. Niet, dat daar in eigen kring aanleiding voor bestaat, doch buiten deze kring liggen öe verhoudingen wel eens an ders. Van bepaalde zijde immers wordt niet nagelaten vrij regelmatig het bestaansrecht en de bestaansre den der katholieke partij in twijfel te trekken, om geen sterker woord te gebruiken. Deze uitingen gaan dan dikwijls met allerlei aantijgingen ge naard. zodat men zich vaak niet aan de indruk kan onttrekken, dat het bestaan van de Katholieke Volkspar- kettrtng van vrijwilligers voor korea In de kazerne aan de Alkemade- laan werd gistermorgen een aan vang gemaakt met de keuring van de Nederlandse vrijwiligers voor Korea. Elke dag zal een 150-tal vrijwilli gers worden gekeurd. Verwacht wordt dat men op het einde van de volgende week kan vaststellen over hoeveel goedgekeurde vrijwilligers men beschikt. Reeds vóór de medische keuring, welke thans wordt gehouden, wer den de aangemelde vrijwilligers geselecteerd. Zo moeten de vrijwilligers min stens reeds een jaar militaire op leiding gekregen hebben. Door deze selectie en tengevolge van de te rugtrekking van enkele der vrijwil ligers, werden er ongeveer een 400- tal van de aanvankelijke lijst afge voerd. Het aantal, dat thans de medische keuring ondergaat, bedraagt onge veer 1200. Van de vrijwilligers heeft 75 in Indonesië gediend. Van het totaal is de helft oorlogsvrijwilliger. Het aan tal der gehuwden bedraagt 25 Majoor Den Ouden, de vroegere commandant van de opleidings school voor parachutisten in Tjima- fci. deelde ons mee, dat zich vele dragers van de rode en groene ba retten hadden aangemeld. De vrij willigers wacht en zware taak Zij hebben een goed corps officieren no dig. Daarom zal er eerst een keuze gemaakt worden voor dit corps. De vrijwilligers, die gisteren ge keurd werden, ontvingen in de ka zerne een koffiemaaltijd. Zij kregen vergoeding voor reiskosten en even tueel een vergoeding voor werkver zuim. tij eigenlijk een ramp voor het land betekent. Naar onze diepe overtui ging liggen de verhoudingen an ders. Gebeurtenissen van de laatste tijd doen ons zien, welke opvattingen van democratie bij de socialisten aanwe zig zijn, althans welke men toelaat baar acht. De gebeurtenissen in Bel gië bewijzen, dat, volgens hen, de inhoud van het begrip democratie een veelzijdige inhoud heeft en dat men daarmede op een gruwelijke wijze kan experimenteren. Dat men van socialistische zijde in Nederland geen bezwaar in ziet dit experimen teren goed te praten kan niet anders dan tot ernstige ongerustheid stem men. Het moet een weldadig gevoel van veiligheid geven, daartegen in eigen partijverband stelling te kun nen nemen. Het zal mede de taak van het in stituut zijn op feiten als zo juist ge memoreerd het licht te doen vallen, teneinde kader en leden van de partij hiertegen te wapenen. Zo zal het in stituut eraan medewerken de waarde en de betekenis "an een staatkunde naar katholieke beginselen in het licht te stellen en de beginselen en normen, waarop die staatkunde steunt op de juiste wijze te belichten. Daardoor zal het werken tot heil van land en volk. NIEUW GEMEENTEHUIS WORDT STRAKS WEER WOONHUIS Tn aanwezigheid van vele Neder landse en Belgische autoriteiten heeft gistermiddag de Commissaris der Ko- n;ngin in de provincie Zeeland jhr mr. A. F. C. de Casembroot het nieu we tijdelijke gemeentehuis van Sluis na een korte toespraak, waarin hij wees op de doelmatigheid en de voortreffelijke inrichting, officieel geopend. Het tijdelijke gemeentehuis is gevestigd in een tweetal samenge voegde woonhuizen, die, omdat het vroegere raadhuis, dat in 1944 door oorlogshandelingen verwoest werd, zal worden herbouwd, op vrij een voudige wijze weer tot woonhuizen kunnen worden omgebouwd. VROUW GEGREPEN DOOR BUS VAN KX.M. Een bus met technisch en admini stratief personeel van de K.L.M. is gisteravond op de Brinklaan te Bus- sum tegen een boom gebotst. De chauffeur trachtte uit te wijken voor mevrouw S. uit Laren, die plotseling met de fiets aan de hand de weg overstak Mevrouw S. werd deson danks met de bus meegesleurd. In levensgevaarlijke toestand is zij naar bet ziekenhuis vervoerd, waar zij later is overleden. De rechtervoorzijde van de bus werd geheel ingedrukt. Twee passa giers zijn licht NYLON SOKKEN merk „Holeproof" BREESTRAAT152 - LEIDEN -TEL. 20905 Internationale ballonrace om de coupe d'Amsterdam Als morgen de ballonnen, die deelnemen aan de lange afstands race om de coupe d'Amsterdam en de doellandingswedstrijd in de lucht hangen, dan bevindt zich in de man den, die door deze gevaarten wordeh meegetorst, een internationaal ge zelschap, zeer variërend in leeftijd, nationaliteit, beroep en eigenaardig heden Allereerst is daar dan de Frans man Ravaine uit Colombes, met zijn tachtig jaar de oudste deelnemer, die talloze ballontochten op' zijn naam heeft staan. Hij ziet op zijn leeftijd nog niet tegen nachttochten op en heeft dan als bezigheid het spelen op een mondharmonica. Di rect daarna moet de jongste deelne mer worden genoemd, de Belg Ro bert van der Bemden, die met zijn 21 jaar wel een achtex-kleinzoon van Ravaine kan zijn. Ondanks zijn jeug dige leeftijd heeft hij zich toch reeds een zekere faam als ballon vaarder verworven, maar daarvoor heeft hij ook reeds 47 vaarten op zijn naam staan. Hij is een onver schrokken ballonvaarder, die hoog in de lucht zwevend, op één been op de rand van zijn mand staand, allerlei capriolen maakt. De enige Canadees in dit gezel schap is de met het Legion d'Hon- neur onderscheiden kapitein-vlieg er Boitard, Parijzenaar van oorsprong. Zijn specialiteiten zijn voorts: het maken van luchtfoto's en filmopna men. Dan komen er nog een sterre- kundige uit Parijs, Aud Dollfus en zijn vader Charles Dollfus, de direc teur van het Franse staatsmuseum voor luchtvaart. De Zwitser Eber- hardt verschijnt aan de start met de grootste sportballon ter wereld, de „Mungg" Zijn aerostaat heeft een in houd van 2200 m'3, omdat hij in Zwitserland een ballon nodig heeft, die erg hoog kan stijgen. Anders zou hij natuurlijk nooit een tochtje over de omringende bergen kunnen ma ken. Hij is daar een liefhebber van, want van April tot October stijgt hij elke week op voor een duurvaart of een tochtje over de Alpen of de Ju ra. Een bezwaar is echter, dat zijn ballon 700 kg. weegt; daartegenover staat bijvoorbeeld het gewicht van de ballon van Ravaine, dat slechts 96 kg bedraagt. De familietraditie der Piccards wordt voortgezet door een neef van de beroemde professor, de Ameri kaan Donald Piccard. Hij is ballon commandant bij de Amerikaanse marine en piloot. Voorts komen er aan de start een ballonconstructeur uit België, n.l. de heer Schaut, een ambtenaar van jus titie te Brussel, de Vogelaer, de eni ge ballonvaarder van Italië, Flori Erminio Donner, die reeds 150 op stijgingen heeft gemaakt. Albert van de Bemden, een broer van Robert, die o.a. in 1948 winnaar werd van een doellandingswedstrijd uit Brus sel, de Belg van Droogenbroek, die reeds in 1924 zijn eerste ballontocht maakte, de Parijzenaar Jaquet, in 1947 winnaar van de Coupe Andries Blitz en dan last but not least de drie Nederlanders: het echtpaar Boesman, waarvan „hij" de bekend ste Nederlandse ballonvaarder is en „zij", Nini Boesman, eens onder de indruk kwam van een opstijging door de heer Boesman. Enige jaren later toog zij nret de heer Boesman naar het stadhuis en was intussen zulk een enthousiast beoefenaarster van de ballonsport geworden, dat zij besloot haar huwelijksreis per bal lon te maken. De laatste in de rij, de heer C. de Vos, is het enige hoofdbestuurslid van de Koninklijke Vereniging voor Luchtvaart, die deze tak van luchtvaart beoefent. Trambotsing in Den Haag Op het kruispunt SpuiTurfmarkt in Den Haag zijn gisteravond de H T.M.-tram naar Voorburg, die om 22.53 uur van de Turfmarkt vertrok en linksaf het Spui opdraaide, en een uit de richting Hollandse spoor ko mende tram van lijn acht met elkaar in botsing gekomen. Beide voorbal- cons werden vernield en de stuur inrichtingen ontwricht. De beide motorwagens liepen uit de rails. De bestuurders bleven ongedeerd, doch tv/ee passagiers, die op een der voor- bolcons stonden, werden gewond. De gewonden zijn de 24-jarige blinde heer L. H. de Zwart, wonende in de Paradijsstraat te Voorburg en de 46-jarige heer J. H. C. Wittenberg, wonende aan de Parallelweg te den Haag. De heer De Zwart kreeg een schaafwond aan het achterhoofd, de heer Wittenberg heeft vermoedelijk zijn linkerpols gebroken. Beiden &tonden op het voorbalcon van de Voorburgse tram. Zij konden, na in het ziekenhuis Zuidwal te zijn be handeld, naar huis gaan. Wedstrijd resul taten volgens aispraak Een schandaal, zoals de wielerwe reld nog niet heeft gekend, is de oor zaak, dat de revanchewedstrijd tus sen Harris en Van Vliet, die op de Ordrupbaan te Kopenhagen zou wor den verreden en waarvoor de con tracten reeds waren getekend, hoogst waarschijnlijk niet zal doorgaan. Aldus lezen we in het „Alg. Dag blad" en het- blad voegt daaraan nog het volgende toe: Evenals alle baandirecties, die zichzelf respecteren, had ook de Ordrupbaan te Kopenhagen reeds te Luik met Harris en Van Vliet gecon tracteerd voor een revanche van het wereldkampioenschap. En naar het zich liet aanzien, zou het een goede ontmoeting worden, omdat Van Vliet zeer populair is en zijn populariteit door zijn overwinning in de Grote Prijs van Kopenhagen nog aanzien lijk was gestegen. Er is echter een harde kink in de kabel gekomen. Zoals men weet, wedt men in Denemarken op wiel renners, zoals men het hier en elders op paarden doet, en boze tongen heb ben steeds beweerd, dat „sprekende paarden" als wed-object niet deu gen. En zo kwamen er af en toe wel eens van die gevalletjes aan het licht, dat de uitslagen reeds van te voren waren klaar gemaakt en het gevolg was dan meestal, dat de schuldigen, hoe moeilijk ze dikwijls ook te vin den waren, zeer zwaar werden ge straft. Een paar jaar zijn er voorbij ge gaan, zonder dat zich iets dergelijks voordeed, maar nu is er dan iets gebeurd, dat alles wat hieraan is voorafgegaan met stukken slaat, en wel voornamelijk, omdat er hier ren ners bjj betrokken waren, die niet GYSELINCK WINNAAR VAN DE RONDE VAN DUITSLAND. De zeventiende en laatste etappe van de Ronde van Duitsland, van Einbeck naar Hannover, een af stand over 163 km. werd gewonnen door de Fransman Deledda in de tijd van 4 uur 42 min. en 30 sec voor de Duitser Weimer, Schulte en Zoll. In het algemeen eindklassement staat als eerste de Belg Roger Gyse- linck, die de Ronde van Duitsland heeft gewonnen in 111 uur 14 min. en 52 sec. Tweede is de Duitser Pfannenmueller, die een tijd noteer de van 111.22.36 en derde diens land genoot Schenk met 111.26.21. ATHLETIEK TSJECHO-SLOWAKIJE—FINLAND De tweedaagse landenontmoeting tussen Tsjecho-Slowakije en Finland is met 101 tegen 100 punten door de Finse ploeg gewonnen. Het laatste nummer van het programma, de es tafette 4 x 400 meter moest de be slissing brengen, aangezien op dat moment Tsj.-Slowakije met 98 te gen 96 punten de leiding had. Door een overwinning op dit estafettenum mer behaalde de Finse ploeg 5 pun ten, waarmee de overwinning met 1 punt voorsprong veilig was gesteld. Op de 5.000 meter eindigde Zato- pek als eerste in de tijd van 14 mi nuten 5.2 sec. De belangrijkste uitslagen zijn: 100 meter: 1. Horcic (Tsj.Sl.) 10.7. 2. Otava (Tsj.-Sl.) 10.7 sec. 1500 meter: 1. Cenoca (Tsj.Sl.) 3 min. 50.1 sec. 2. Johansson (Finl.) 3 min. 51.4 sec. 400 meter:: 1. Back (Finl.) 49 sec. Kogelslingeren: 1. Dadak (ïsj.Sl.) 54.17 m. 4 x 100 meter estafette: 1. Fin land 42.4 sec. 2. Tsjecho-Slowakije 42.4 sec. Hoogspringen: 1. en 2. Sejnoka (Tsj.Sl.) en Kauppila (Finland) 1.90 m. Kogelstoten: 1. Kalina (Tsj.Sl.) 15.49 m. 2. Jirout (Tsj.-Sl.) 15.09 m. 110 meter horden: 1. Tosnar (Tsj. SI.) 14.9 sec. 2. Krul (Tsj. SI.) 14.9 sec. Vèrspringen: 1. Fikejz (Tsj. SI.) 7.18 m. 2. Valkoma (Finland) 7.10 m. VOETBAL DE ENGELSE LEAGUE. Voor de Engelse League werd gis teravond in de tweede divisie de voetbalwedstrijd tussen Notts Coun ty en Queens Park Rangers gespeeld. De wedstrijd eindigde met gelijke stand: 33. Docos. De Junioren hebben voor a.s. Zondag 2 vriendschappelijke wedstrijden als laatste oefening voor de competitie. De A-Junioren spelen om 12 uur tegen Foreholte a in Voor hout. Vertrek om 11.15 uur van Re mise Rijnsburgerweg per fiets. De B- Junioren spelen om 1.15 uur tegen R.K.A.V.V. b in Leidschendam. Ver trek om 12.15 uur per fiets van Do- cos-terrein. S. V. L. V. Het programma voor het ais. weekend is: S.V-L.V. 1R.V.C 1 (Den Haag) 2.40 uur; S.V.L.V. 2— RV.C. 2 10 uur; Docos 3S.V.L.V. 12 uur (Vertrek Wijngaardenlaan 11.15 uur); D.O.S.R. S.V.L.V. 5. 12.30 uur (Vertrek 11 uur Wijngaar denlaan). R.V.C. 1 is voor de Voorsohotena- ren een onbekende. En als men weet, dat de Hagenaars gedegradeerd zijn naar de vierde klas K.N.B. dan wacht het eerste a.s- Zondag een zware taak. Voor de jeugd: Zaterdag: 2 uur S.V.L.V. c—V-N.L. c; 3 uur S.V.L.V. bV.N.L. b; 4.15 uur S.V.L.V. a— V.N.L- a (adspiranten); 6 30 uur S.V. L.V. cU.DO. b (junioren). Zondag: 12 uur: S.V.L.V. aU.D.O. a. ZWEMMEN. JEUGDZWEMDAG IN ALPHENS ZWEMBAD. Morgen zal er in het Alpheng zwembad een Jeugdzwemdag ge houden worden voor jongens en meisjes. Voor de jeugd van 11 tot 12 jaar bestaat het programma uit 50 meter schoolslag 25 meter rugslag en 1/2- minuut watertrappen. Voor de jon gens en meisjes van 13 tot 14 jaar is deze eis 75 meter schoolslag 50 meter rugslag en 1 minuut water trappen. Alle deelneemsters en deelnemers kunnen in het bezit komen van 't fraaie KNZB-insigne. Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan W. J. v. d. Voort, Rustoordstr. 3, Nieuw-Vennep. ONZE PROBLEMEN Do vraagstukken van deze week demonstreren nog eens de schoon heid der problematiek. Onder no. 115 een zeer verdienstelijk vraagstuk van de bekende problemist Wort- man, die de laatste tijd wel activi teit aan de dag legt. Hoewel de zwarte dam in de aanvangsstand het pioduct enigszins ontsiert, wordt hierdoor een m.i. origineel motief be reikt, dat zonder een dam in de aan vangsstand slecht te bereiken is. Wit probeert het eens zonder dam deze emdstand te bereiken. Wedstrijd-probleem no. 115 Auteur: J. A. J. Wortman, H.woude. 'm H m 5 m jê Jb ti a 9 m Hp ÉË5 £5 u is alleen nationaal, maar ook internatio naal, een naam te verliezen hebben. Onder wie de nieuwe sprintkampioen Schandorff en Koblauch. Op de baan te Odense reed zowat alles, wat Denemarken aan nationale wielerroem bijeen kan brengen, en in de meeste ritten waren de uitsla gen eenvoudig verrassend. Maar het oovallendste was wel. dat de chauf feur van de autobus, die de renners van Kopenhagen naar Odense had ge bracht. fabelachtig goed raadde en maar geld binnen streek, de ene rit na de andere. De directie van de baan had het gauw in de gaten en waarschuwde onmiddellijk de Deen se wielerbond, die op zijn beurt een zeer uitgebreid, maar tot nu toe ver geefs onderzoek instelde. In afwachting van de uitslag heeft de Bond echter onmiddellijk alle wielerwedstrijden voor beroepsren ners verboden. En daar de wedstrij den rondom de revanchewedstrijd Van VlietHarris belangrijker zijn dan deze revanche zelf vanwege het wedden en men over te wei nig behoorlijke plaatselijke renners beschikt, is het niet te verwachten, de het Kopenhaagse publiek Van Vliet en Harris zal zien rijden. Waar dus ook wel weer de nodige herrie over zal ontstaan. Schandorff is het vorige jaar al eens gestraft voor een dergelijk feit. en zou hij thans weer schuldig blij ken, dan kan hij een levenslange schorsing tegemoet zien. Geen won der, dat hij halsstarrig blijft ontken nen. En ook Koblauch zou een straf duur te staan komen, daar hij op het punt staat om naar Australië te gaan, waar hij, evenals het vorige jaar, ook deze winter weer zou rijden. SwiftCombinatie. Zondag a. s. zullen de kampioenschappen korte afstand worden verreden over 1 Km. Er wordt gereden in series met herkansing, de kwart en finale in twee ritten. Materiaal vrij Samenkomst 9 uur aan de H. B. S Hooge Rijndijk. Ie publicatie (motief-probleem) Zwart 8 schijven op: 7/10, 18, 20, 23, 28 en dam op 32. Wit 10 schijven op: 17, 27, 29, '34, 38. 43/45, 48 en 50. Vervolgens een vraagstuk van schrijver dezes, waarin een gevleu geld Tric-trac-lijnmotief verborgen ligt. Een tweetal vraagstukken, wel ke speciaal voor deze rubriek zijn samengesteld. Wedstrijd-probleem no. 116 Auteur: W. J. v. d. Voort, N.-Vennep le publicatie Zwart 12 schijven op: 7, 12, 13, 16, 18, 21, 26, 29, 30, 32, 34 en 36. Wit 11 schijven op: 25, 28, 37, 39, 41/43, 45, 47, 49 en 50. Voor beide vraagstukken geldt: Wit speelt en wint. Oplossingen worden gaarne inge wacht tot uiterlijk Vrijdagavond 15 September a.s. aan bovengenoemd adres. Oplossingen pr. no. 109/10 No 109. Wit wint door: 2117, 44—39, 34—30, 20—14, 47—41, 49— 44, 25x3, 45—40, 30x37, 16x9 en 3x43. Een mooi en vrij ingewikkeld vraag stuk, dat enkele onzer oplossers een paar puntjes gekost heeft. Immers op een uitzonderlijke wijze wordt eerst de veldslag naar ruit 3 geleverd waarna de dubbele aanval op veld 9 en 43 het gehele zwarte leger inéén doet storten. No. 110. Wit wint door: 37—31, 27—21, 32—27, 21—16, 11—7, 16x9 en 35x2. Een, wat moeilijkheidsgraad betreft, tegenovergesteld vraagstuk van no. 109. Hoewel de eindslag in de beginstand zeer doorzichtig aan deed, maken deze tempo-zetten naar 21 en 27, alsmede de voorafgaande meerslagzet het toch nog tot een aar dig geheel. LIJST LADDER (Bijgewerkt t/m pr. no. 110) Ceelnemers pnt. 1. G. Rijsdam, Leiden 122 2. P. v. d. Kwartel, Leiden 122 3. Th. Leliveld, A.veen 116 4. S. v. Duijn, Warmond 111 5. J- W. de Rooij, Warmond 107 6. H. v. d. Kamp, Lisse 105 7. A. C- v. Vliet, Vinkeveen 86 8. J. A. J. Wortman, H.woude 77 9. M. J. v. d. Kwartel, Leiden 59 10. L. Koster, Vinkeveen 54 11. Th. de Zwart, Sassenheiip 20 12. C. P. Zuiderduijn, Noordwijk 9 CORRESPONDENTIE S. v. D. te W.: Gelukkig dat u weer aan de vaste wal zijn; met no. 108 was u wel wat te laat hoor. Th. de Z. te S.: Pr. in dank ontvan gen; echter voor plaatsing ongeschikt wegens laatste zet van zwart onlo gisch is. Ik zal ze retourneren. C. P. Z. te N.: Dit laat nog veel te wensen over. Ik zal u schriftelijk antwoorden. P. v. d. K. te L.: gaarne zie ik ze tegemoet. Vervolgens mijn dank voor uw opwekking, doch tot nog toe weinig succes. A. C. v. V. te V.; Wat no. 106 be treft wel in orde. Oplossingen moeilijke vraagstukken (zie rubriek van 11 Augustus) No. 1 (hier behoort schijf 2 op ruit 4 te staan). Wit 28—22, 34—29, 27— 21, 3934!!, Zwart 18—22 de beste; 42—38, 31—26, 36x29, 29—23, 34—30. 4842 en 44x2. Een bewerking naar een probleem van Mantel. De zet 1822 zal niemand vermoed hebben. No. 2. Wit 33—28, 37—31, 50—44. 29x7, 25—20. 36—31, 47—41, 38—32, 34x21, 32—28, 44—39, 49x20. No 3. Wit 15—10. 44—40, 33—28, 47—41, 41—36, 34—30, 45—40, 50x10, 32—28, 27x38 en 31x4. No. 4. Wit 28—22, 22—18, 27—22, 17—11 of 47—42, 47—42 of 17—11, 3934, 38—32, 32x18 en 35x2. Correcte oplossingen ontvangen van no. 2 en 3. van A. C. v. Vliet en L. Koster, beiden te Vinkeveen. Oplossingen pr. beginners (Zie rubriek van 11 Augustus j.l.) No. 1. Wit wint door: 2923, 50— 44, 44—40, 42—37 en 48x6. No. 2. Wit wint door: 2823, 49 44, 31—27 en 26x10. Beide goed opgelost door A. C. v. Vliet en L. Koster. Voor onze beginners Voor onze beginnende oplossers volgen hieronder een 5-tal vraag stukjes. Thans willen wij onze min der geoefende oplossers aansporen, cm hun aandacht er aan te schenken en de oplossingen in te zenden. Wij verwachten dan ook een stroom van oplossingen. Onder de goede oplos sers (als het aantal minstens 5 be draagt) zal een prijsje worden ver loot. Slechts zij kunnen deelnemen, die niet reeds aan ónze „Ladder- wedstrijd" hebben deelgenomen, want voor hen ligt een grote oplos wedstrijd te wachten. Wedstrijd-problemen beginners No. 1: Zwart: 7, 8, 17, 19, 23, 26, 29. Wit: 28, 30, 32, 36, 37, 38 en 47. No. 2. Zwart: 11, 12, 13, 21, 29 en 31. Wit: 22, 23, 28, 34, 38, 43 en 44. No. 3. Zwart: 7, 8, 9. 17, 19, 30 en 30. Wit: 28, 38, 39, 41, 42, 44 en 49. No. 4: Zwart: 7, 8. 9, 17, 18, 19, 23 en 36. Wit: 26, 27, 28, 32, 37, 38, 44 en 48. No. 5. Zwart: 4, 10, 13, 14, 20 en 28. Wit: 23, 30, 32, 34, 35 en 47. Het zijn alle le publicatie, en de vraag luidt: Wit begint en wint Oplossingen worden ingewacht tot 15 September a.s. aan bovenstaand adres.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5