NIEUWS UIT DE OMGEVING Bijzondere frankeerzegels Leidse Universiteit Middenstands Opleiding 1951 Laatste Berichten VRIJDAG 1 SEPTEMBER 19501 r? ")SE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 1 KATWIJK AAN DEN RIJN ORANJEFEEST. Een buitengewoon geslaagd Oran jefeest. Liet de luoht zich, zoals de laatste tijd gebruikelijk, dllreigendi zen, het viel alles mee. Toen de kinderen tegen 9 uur in de mor gen op het het Kerkplein aantra den voor de eerste rondgang door het dorp, scheen het gevaar voor regen dan ook geweken. Na deze rondgang door het dorp, voorafge gaan door de Harmonie Katwijk, vingen op het feest-terrein aan de Molentuinweg de kinderspelen aan, afgewisseld door de nodige tracta- ties. Alles verliep naar wens en de belangstellng was buitengewoon. Te 12 uur waren deze spelen beëin digd en togen de kleintjes, velen gewapend met mooie prijzen, huis waarts. Bij de volksspelen des middags was veel vermakelijkheid): hard lopen stoelendans, kruiwagenrace wedstrijden met kinderwagens, no ta bene wagens met drie wielen, enz enz. Des avonds was er een lampionoptocht door het dorp, waaraan honderden en nogeens honderden deelnamen; een fan tastisch gezicht. En dJaarna tegen negen uur het gebruikelijke volks concert rond de prachtige nieuwe muziektent. Weinig plaatsen waar zo'n mooie gelegenheid is om rond de tent zijn feestvreugde uit te vieren. Het Oranjefeest is weer eens schitterend geslaagd, waar voor het bestuur der Oranjevereni ging velen aan zich verplicht heeft, maar waaraan ook heeft bijgedragen de Harmonie Katwijk aan de Rijn die van 's morgens tot 's avopds in actie was. Tot volgend jaar zullen we hopen. KATWIJK AAN ZEE Alleen maar vuurwerk. Omdat de burgemeester geen toestemming wilde verlenen, uit verkeers-techni- sche overwegingen, de ringrijderij te doen houden op de boulevard bij de muziektent (wel zou toestemming worden verleend voor de Zuid-Bou levard) en het bestuur der Oranje vereniging uit „feest-technische" overwegingen daar geen heil in zag, heeft het bestuur der Oranjevereni ging alle feestelijkheden voor mor gen, behalve het vuurwerk afgelast. LEID SCHEND AM Kermis op de dam In Leid- schendam zijn de bloemetjes buiten gezet. Het is 4 dagen kermis voor de oudere- en jonge generatie. De jon geren, levend in het atoomtijd perk, verlangen sensatie. Daarvoor is hier volop gelegenheid. De Wilhel- mina vereniging heeft alles keurig verzorgd en voor alles wat wils ge bracht. Ook voor de kinderen die met galmende muziek naar het feest terrein is gebracht. Daar zijn zij ge- tracteerd en hebben deelgenomen aaö de voor (hen georganiseerde spe len. De uitslagen van de spelen waren, voor de meisjes: wedloop vlaggetjes 1. Joke Thiery, 2. Nelly van Vliet, 3. Willy van Buuren; wedloop muiltjes 1. Joh v. d. Hout, 2. Cobi v. d. Lub- be, 3. Mina Boon, 4. Marie Lebbing; doosjesrace 1. Beppie Leliveld, 2. Thea Vreeswijk, 3. Annie de Haan; flesjesrace 1. Gity Vieveen, 2. Annie Anrmerlaan, 3. Rieka van Leeuwen. De jongens hebben touwgetrokken met volgend resultaat. 1. Cor Buite laar, 2. Jan Koot, 3. Wout de Ruyter; blokjesrapen 1- Bert de Koning, 2. Piet Hulst, 3. H. Demeier; teruggang race 1. H. Rietkerk en G. Dobbe, 2. P. Nap en H. Zweekhorst, 3. J. de Vreede en K. van Santen, hurkgang 1. A. v. d. Hout, 2. J. de Ruyter. 3. G. de Hartog; ballenwerpen 1. Elly van Houten, 2. F. Beukers, 3. Ankie Rozenburg, 4. W. Brouwer. In de tweede groep waren de prijs winnaars: 1. L. v. d. Broek, 2. S. Ho- gendam, 3. T. Opstal, 4. W. van Ba ren; stoelendans 1. Nelly van Lest en Angela Kasbergen, 2. Nelly Koel man en Rina van Apeldoorn, 3. Tiny Verhagen en Vera Verweij, 4. Ria Knijnenburg en Tini Boekraad; Tweede groep 1. A. de Geer en Sj. van Beek, 2. Y. van Dorp en L. v. d. Zon, 3. E. Blonk en N. van Bohemen, 4. H. Zandbergen en T. Oliehoek; zaklopen 1. Theo van Rijsdijk en en Kees van Leeuwen, 2. Piet van Kampen en A- van Rijswijk, 3. G. van Leeuwen en Theo Bolleboom, 4. M. de Jonge en Wim Kortman; te ruggangrace 1. J. Bolleboom, 2. J. Vonk, 3. C. de Korte, 4. J. Togni; Voetbal met fopbril 1. J. Hage en K. Nanninga. 2. Huper en H. van Meurs, 3. Jerphanion en W. de Korte, 4. de Koning en H. van Santen. Met een toepasselijk woord heeft de burgemeester de prijzen uitge reikt. Ook voor de groten zijn volkspelen gehouden o.a. balschoppen met fop- brillen wat soms tot grote hilaritei- ten aanleiding gaf. Het ringsteken per jeep trok ook veel belangstelling meer dan 100 paren, w.o. de burge meester namen hieraan deel. Ook de windhondenrennen gaf een aantrek kelijke afleiding. De brandweer-de monstratie liet zien hoe primitief vroeger en hoe doelmatig thans te gen brandhaarden wordt optreden. Voor wat het laatste betreft, slaat Leidschendam een heel goed figuur. Het slot van het feest was als steeds een schitterend vuurwerk, waarvoor belangstellenden uit de wijde omtrek waren samen gestroomd. Met de laatste knalpotten werd het Oranje feest afgeschoten. NOORD WIJK Oranjefeesten. De Oranjefeesten te Noordwijk-binnen zullen dit jaar worden gehouden op Woensdag 21 en Donderdag 22 September a.s. Als één der nieuwe attracties zal worden georganiseerd „De ronde van Noord wijk-binnen", snelheidswedstrijd op tourrijwielen over 37H km, waarvoor als eerste prijs een nieuw rijwiel zal worden beschikbaar gesteld. De loop door Noordwijk. De tra ditionele loop door Noordwijk, welke Zaterdag 9 September zal plaats hebben, zal niet te 4 uur, doch te half vier aanvangen. De rugnum mers moeten te 3 uur worden afge haald. Collecte kankerbestrijding. De gehouden straatcollecte alhier voor de kankerbestrijding heeft opge bracht f 805.De plaatselijke bio scopen brachten voor dit doel nog bijeen 76.94, zodat het mooie be drag van 881.94 ter bestrijding van de zo zeer gevreesde ziekte kon wor den afgestaan. Reddingsbrigade. Voor het zwemdiploma slaagden: diploma A, meisjes: L. Zoet, B. Schild, I. Janzen, A- Plug, A. de Bes, M. Binken, Fr Caspers, A. v. Rooijen, L. v. Duiven- bode, Fr. v. Maastricht, A de Koning en Gr. de Bes; jongens: S. Barn- hcorn, D. v. Rooijen, J. Admiraal. Fr. de Koning en W. de Mooij. Diploma B, meisjes: A. de Ridder, S. Duindam, J. Moerkerk, J. Duin dam, I. Duindam; jongens: M. Duin dam, W. Star en J. C. Vink. Diploma A en B, meisjes: I. Ver- hart, H. v. Tilburg,'C. v. Tilburg, R. Wolf, R. Bouwmeester, A. v. d. Kraats, N. Ouwehand en L. Schipper; jongens: L. Schipper, Tj. Heikens, Fr. d Jong, N. Caspers, J Houwaard, J Dubbelaar, J. Korbee en G. Hou waard. Paardenrennen. Op Zaterdag 16 September te 2 uur zullen op het strand de jaarlijkse paardenrennen plaats hebben voor ongezadelde boe renpaarden, om de wisselbeker aan geboden door dr. H Kruijt. WARMOND Voor de kinder- en volksspelen alsmede voor de kortebaandraverij, welke feesten zullen worden gehou den op 12 en 13 September .as. is een uitvoerig programma samengesteld. Op Dinsdag zullen de kinderspelen en volksspelen plaats vinden, waar onder ringsteken met paard en til bury, behendigheidswedstrijd te paard en ringsteken voor paren met kruiwagen. Woensdag zal het tradi tionele tobbetje steken plaats vinden, terwijl des namiddags een grote kor- tebaandraverij zal worden gehouden op de grasbaan van het voormalige voetbalveld, waarvoor grote belang stelling bestaat. ZOETERMEER E.H.B.O. Bij voldoende deelna me zal er weer een cursus gegeven worden door de R K. EHB.O. Deze cursus zal eind September-begin Oc tober aanvangen. Gezien het prach tige resultaat van de vorige cursus, zal het ook nu niet aan belangstel ling ontbreken. Aanmelding zo spoe dig" mogelijk bij mej. Sj. Smits, Bleis- wijkseweg 26a of bij een der be stuursleden. Wedvlucht vanaf Roosendaal, afstand 57 km, gelost om 8.30. Aan- kmst eerste duif 9 3.33 Uitslag: 1, 2, 21 A. Brussée, 3, 12, 32, 35, 40, 44 BreugelmansHutman, 4, 5, 16, 24, 30, 34, 36, 37 HeynenHeemskerk, 6, 15, 29. 33, 46 M. Ponse, 7 C. v. Elles- wijk, 8, 9, 10, 17, 26, 42 J. N. v. d WASSENAAR Monument onthuld voor Prinses Wilhelmina Ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van Prinses Wilhelmina onthulde mevrouw B. J. FickGem- meke gistermorgen te Wassenaar een gedenkteken voor de afgetreden vorstin, Mevrouw Fick is de eerste vrouw na Prinses Wilhelmina die de Militaire Willemsorde ontving. De plechtigheid begon met het Wilhelmus. Daarna sprak de heer A. van der Lee, voorzitter van het co mité, dat de tot stand koming van dit gedenkteken had verzorgd. Dit monument, aldus spr., vindt zijn oorsprong direct na de bevrij ding. In 1945 kwam de gedachte naar voren om van het ondergedoken geld een monument te stichten, waarvoor een inzameling is gehouden. De meeste bewoners van Wassenaar, die hun oude geldstukken niet hadden ingeleverd, stonden spontaan voor dit doel hun bronzen halve en hele centen af. Mevrouw Fick ging daarna tot de eigenlijke plechtigheid over. Nadat een koor „Domine salvam fac Regi- nam Nostram" had gezongen, legde mevrouw Fick een krans bij het mo nument neer. De heer Van der Lee droeg daarop de burgemeester van Wassenaar, dr S baron van Wijnbergen, het monu ment over en deze aanvaarddé dit in dankbaarheid namens zijn ge meente. De plechtigheid eindigde met het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus. Het monument is uitgevoerd, door de architect Bontenbal te Wassenaar. Het steen- en betonwerk is uitge voerd door de fa. Wernink uit Lei den, terwijl de heer A. C. M. Derni- son uit Leiden de ornamenten, zoals kruis, letters enz. verzogrd heeft. De plaauette werd geschonken door de fa. Begeer uit Voorschoten. <=man, 11 L. Vollebregt. 13, 43 P. Gouweleew. 14, 20. 41 C. v. d. Goes, 18 38 Kievit—Damen, 19. 45 J. Kui per, 22 H. v. d. Goes, 23. 27, 31 J. Schenk, 25 P. v. d. Burg, 28 Th. Hör- ters en 39 A. Hulst. Vrijdagavond tussen 7 en 8 uur inkorven voor Duffel bij de Wed Heynen. „De Witpen". Wedvlucht vanaf St. Quentin, afstand 260 km, gelost om 12 30. Aankomst eerste duif 3 u. 56.43. Uitslag: 1. 2, 10 J N. v. d. Sm an, 3, 9 J Hoogendoorn, 4 Th Hörters. 5, 13 A. Hermus, 6 A. Swit- sar, 7 A. Brussé, *8 P. v. d. Burg en 11, 12 Breugelmans—Houtman. Voetbal. Het programma van D S.O. luidt: Zaterdag: DSO 1 Z Devjo 1, aanvang 3.30; DSO 2 Z Devjo 2, aanv. 3.30 uur. Zondag: Oli- veo 2DSO 2, aanvang 2.30; Oliveo 3—DSO 3, aanv. 12.30. Ter gelegenheid van het 375-jarig bestaan Ter gelegenheid van de 375ste dies natalis van de Leidse Universi teit zullen van 3 tot en met 31 Octo ber a.s. bijzondere frankeerzegels in de waarden van 10 tot 20 cent wor den uitgegeven. Zij blijven tot en met 31 December 1951 voor de fran kering geldig. Het zegel van 10 cent stelt Janus Dousa voor en is olijfbruin van kleur. Deze Janus Dousa (zijn niet gelati niseerde naam luidde jonker Johan van der Does, heer van Noordwijk Langeveld en Kattendijke) werd op 5 December 1545 te Noordwijk ge boren. Hij overleed op 8 October 1609 te 's-Gravenhage. Dousa was een figuur van betekenis op het gebied van wetenschap en letterkunde en een aanvoerder in het verzet tegen de Spaanse overheersing. Bij de op richting der hogeschool trad hij sterk op de voorgrond en was haar eerste curator. In de eerste jaren van haar bestaan heeft hij de Leidse Hogeschool krach tig geleid en beschermd. Het zegel van 20 cent stelt Jan van Hout voor en is grijsblauw van kleur Jan van Hout werd op 14 Decem ber 1542 te Leiden geboren en over leed er op 12 December 1609. Hij bekleedde er o.a de functie van se cretaris van de Leidse vierschaar. Sedert de stichting van de jonge ho geschool was hij secretaris van het college van curatoren. Janus Dousa en hij waren goede" vrienden. Deze beidé figuren zijn. vanwege hun op de voorgrond tredende eigenschap pen als verdedigers der vrijheid, ge kozen om geplaatst te worden °P de postzegels, die op 3 October a s. het hunne er toe zullen bijdragen om de BOEKHOUDEN Praktijkexamen 1951 Repetitiecursus Dec. 1S50 Alles onder leiding van specialisten Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TEL. 26558 HORTUS BOTANICUS. Ons wordt medegedeeld, dat 'he den- en morgenavond voor de laatste maal in dit seizoen, de Victoria Regia in bloei, voor het publiek te bezich tigen zal zijn in de Hortus Botanicus van 9 tot 11 uur. stichting der Leidse Universiteit in 1575 plechtig te herdenken. Zij be lichamen als het ware het „Liberta- tis praesidium" in het wapen der universiteit. De heer R. J. Drayer vervaardig de het ontwerp der zegels, die door Joh. Enschede en Zn., grafische in richting N.V. te Haarlem in rotogra vure werden gedrukt Ook voor deze uitgifte zullen in de postzegelhandel z.g. „first day co vers". eerste dag omslagen, verkrijg baar zijn, die voorzien van de „Leid se Universiteitszegels" op 3 October op het postkantoor ter plaatse moe ten worden afgegeven. De omslagen zullen dan door de philatelistische dienst van het hoofdbestuur der PTT worden voorzien van een speciaal stempel met het inschrift: „le dag van uitgifte'. Aischeid hoofdinspec teur der belasting De heer J. de la Sablonière van Eelde .Hoofdinspecteur belastingen, Hoofd van de Inspectie Leiden le afd., heeft gisteren afscheid genomen van het personeel van deze inspectie, in verband met zijn benoeming tot Hoofd van de Inspectie 's-Gravenhage le afd. In een daartoe belegde bijeenkomst sprak eerst de heer J. Lubbers, Hoofdinspecteur-titulair, die de schei dende functionaris hulde en dank braciVt voor de wijze, waarop hij het beheer van de inspectie in moeilijke jaren en onder veelal moeilijke om standigheden voerde, waardoor het voor de aanwezigen een genoegen is geweest hun dienst te verrichten. „U was ons steeds een voorbeeld van plichtsbetrachting en ijver maar ook had U steeds een open oor en oog voor onze moeilijkheden in dienst zaken, waarmede wij elk uur van de dag tot U mochten komen en daar naast was U ook steeds bereid om in onze persoonlijke moeilijkheden me de te leven, raad te geven en ze zo mogelijk op te lossen", aldus spre ker. die na een afscheidswoord na mens het gehele personeel nog woor den van waardering en dank sprak namens de Inspecteurs en hemzelf. Voor de middelbare ambtenaren sprak de heer P. M. Sontrop, Ontvan ger, woorden van dank voor de wij ze, waarop de scheidende Hoofdin specteur leiding gaf, ook door zijn voorbeeld om te zijn een schakel tus sen wet en gemeenschap. „Uw rijke ervaring en fijngevoeligheid gaven U groot gezag in Uw omgeving, niet alleen bij Uw medewerkers, doch ook bij belastingplichtigen". De heer G. L. Overdiep, commies secretaris. dankte in het bijzonder Congres voor Dierenbescherming Congressisten ten stadhuize ontvangen Gistermiddag te 12 uur werden de deelnemers aan het Congres voor Dierenbescherming, dat deze week in Scheveningen wordt gehouden, ten stadhuize ontvangen na een bezoek aan de stad. Hierbij werden o.a. be zichtigd de Academie, de Pieters kerk, het Gravensteen, het Pieter Lo- ridanshof en de werkkamer van mr. W. Hugenholtz aan het Rapenburg, de voorzitter van het Congres. De deelnemers, afkomstig uit 27 landen, werden daarbij rondgeleid en voorgelicht door de heer N. Swierstra en mej. N. Le Poole. De congressisten werden daarna ten stadhuize ontvangen door bur gemeester F. H. van Kinschot in te genwoordigheid van wethouder D. van der Kwaak en de gemeentesecre taris, mr. J. Bool. De burgemeester heette de aanwe zigen hartelijk welkom in het Engels en het Frans. Hij zeide verder, dat van alle deelnemers aan congressen, door hem hier ontvangen, deze con gressisten een bijzondere plaats in nemen vanwege het sympathieke doel, dat zij nastreven. In dit verband wees spr. er op, hoe ook in Leiden voor het goed behan delen van dieren verordeningen be staan onlangs nog werd een nieu we uitgevaardigd maar alle wet geving op dit gebied heeft geen nut, indien de burgers de zorg voor het dier niet als een morele plicht be schouwen. Spr was er trots op, dat een Leidenaar, mr. Hugenholtz, voor- z;tter was van dit wereldcongres. Tenslotte vertelde de burgemees ter een en ander over het stadhuis. Toespraak mr. Hugenholtz Daarna sprak mr. W. Hugenholtz een woord van dank voor de harte lijke ontvangst van het gemeentebe stuur en de vriendelijke woorden van de burgemeester. Het was, aldus spr., voor de con gressisten een heerlijke verademing om na de drukte der voorafgegane congresdagen in het aloude en roem rijke Leiden ietwat tot rust te komen door te genieten van het vele schone, dat uw mooie stad biedt. Nadat enige verversingen waren rondgediend zaten de congressisten met het gemeentebestuur aan een lunch aan in café-rest. „In den Ver gulden Turk". Tijdens de lunch werd het volgen de telegram aan H. K. H. prinses Wilhelmina verzonden: „Het wereldcongres tot bescher ming van dieren, te Leiden bijeen, biedt U eerbiedig zijn gelukwensen aan, ter gelegenheid van Uw 70ste geboortedag en dankt U bijzonder voor al hetgeen U steeds tot het wel zijn der dieren heeft verricht." Aan H. M. de Koningin werd het volgende telegram verzonden: voor de wijze, waarop de hoofdin specteur de goede verstandhouding tussen het personeel onderling bevor derde. Namens de ambtenaren van de af deling Controle sprak vervolgens de controleur, de heer H. Boer, terwijl de heer P. Broesder. chef van de Ko hierencentrale, liet uitkomen, hoe ongaarne het Leidse belastingperso- neel de heer de la Sablonière van Eelde ziet vertrekken. Als chef-dienstgeleider sprak de heer J. Sluiter woorden van dank voor de opvoedende wijze, waarop de nu scheidende leiding gaf, Daarna bood de heer G. Oostenbrug namens het gehele personeel een uit gave van een Wereld-Atlas aan als herinnering aan de Leidse jaren. In zijn dankwoord zei de heer de la Sablonière van Eelde, dat hij het prettig vond, dat hij op deze wijze in de gelegenheid was om afscheid te nemen van het gehele personeel. In de bijna 8 jaren van samenwerking heeft hij getracht zijn plicht te doen, waarbij de belangen van het Rijk vóór gingen, maar ook de persoon lijke belangen zeer zwaar gewogen hebben. Deze belangen trachtte hij steeds tegen elkaar af te wegen Vooral hecht hij grote waarde aan het in stand houden van een goede stemming op de inspectie, steeds heeft hij gewezen op het feit, dat ook het werk van de jongste jongen een belangrijke schakel ir in de goede gang van zaken bij de dienst. Welk werk ook verricht wordt, het is nooit minderwaardig en het is belangrijk, dat het goed gebeurt. Spreker meent geslaagd te zijn in de taak, die hij bij de aanvaarding van deze inspec tie op zich nam en dankt voor de aan gename samenwerking van hoog tot laag en voor de goede verstandhou ding tussen chefs en personeel. Met een handdruk wil hij afscheid ne men van het personeel, met welke handdruk, zo zegt hij, hij alle mede werkers dankte en hun het beste wenste voor henzelf, hun toekomst en hun gezinnen. Hierna bestond nog gelegenheid voor het personeel van andere Be lastingdiensten om afscheid te ne men, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Afscheidswoorden werden gesproken door de hoofdin specteur J. D. Dibbits Rienstra, na mens de inspectie 2e afdeling, onder aanbieding van een aandenken, door de hoofdinspecteur-titulair L. H. Bod- de Bouman namens de inspeetie der invoerrechten en accijnzen en door de Hoofd-accountant J. Touw namens de Rijksaccountantsdienst. In zijn slotwoord dankte de schei dende functionaris de aanwezigen voor hun belangstelling, voor de woorden van waardering en voor de goede wensen voor de vervulling van zijn toekomstige taak. Allen met wie hij 'ambtelijk contact heeft gehad, dankte hij voor de prettige samen werking. Zoals wij reeds eerder meldden is met ingang van heden als hoofd van de Inspectie der belastingen te Leiden, le afdeling, benoemd de hoofdinspecteur P. J. Broekhoven. „Het wereldcongres tot bescher ming van dieren, te Leiden bijeen, orengt Uwe Majesteit nogmaals eer biedig dank voor de door U in het Congres gestelde belangstelling. De gisteren opgerichte en in ons land zetelende internationale vereniging tct bescherming van dieren moge het congres eerbiedig in Uw hoede aan bevelen". w.g. HUGENHOLTZ, voorz. TOUW, secretaris. Na de lunch vertrokken de deel nemers per autocar naar Noordwijk. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Henriëtte d. van J. W. N. Broekhuysen en J. W. Waasdorp Robert K. z. "an M. A. Siezenga en C. E. Hensen, Cornelis z. van C. van Duijn en J. de Jong, Maria H. d. van E. T. van Rij en M. J. H Ziltman, Marléne M. d. van F. J. Schild en M. M. C. Halbmeijer, Jan F. z. van J. Ravensbergen en C. die Winter. Berging Firefly K. 76 De bij Kijkduin Woensdag j.l. op zee gedaalde en daarna gezonken „Firefly" K 76 van de Marine-lucht vaartdienst zal morgen door de fa. Doeksen worden geborgen. Naar blijkt uit mededelingen die ons thans van de zijde van het Mi nisterie van Marine bereiken heeft de piloot Willem van den Born, na dat hij op zee was geland, aan de verkeerstoren op het vliegkamp Val kenburg per radio gemeld, dat hy safely ditched" was, een noodlan ding op het water had gemaakt, die goed was verlopen. De piloot gaf daarna zijn positie op en zeide dat hij zijn toestel zou ver laten. Zoals bekend is, heeft de leider van de groep waartoe de K 76 behoorde, de piloot het toestel zien verlaten en hem in het water zien drijven. Wat er daarna is gebeurd is een mysterie. Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden tot dusverre. DE RAMP MET DE CONSTELLATION VAN DE T.W.A. De Transworld Airlines heeft aan geboden de stoffelijke overschotten van alle bij de ramp in Egypte om gekomenen naar de woonplaatsen te vervoeren en ook om de naaste fa milieleden onmiddellijk per vliegtuig naar Egypte te brengen. De T.W.A. heeft vandaag meegedeeld, dat het uiterst moeilijk zou zijn alle slacht offers te identificeren. Het vliegtuig en de bemanning waren verzekerd, maar de passagiers niet. Gisterenmiddag heeft een tot nu toe onbekende een ongeveer 35 cen timeter groot houten beeldje van de schilder-beeldhouwer Joan Miro uit het Stedelijk Museum te Amsterdam gestolen. Er is thans in dit rr^seum een expositie van deze 57-jarige Spaanse meester. Het merkwaardige is, dat het kleine beeldje, een van de zeer weinige houten kunstvoorwer pen die Miro vervaardigde, het minst kostbare is, dat wordt geëxpo seerd. Met twee pootjes zat het vast aan een sokkel, die weer op een glasplaat was gelijmd. De dief heeft het beeldje uit de sokkel getrokken. De bewaker, die de zorgen had over enkele kabinetten, ontdekte de ver missing vrij spoedig, maar te laat om nog te voorkomen dat dief en beeldje het r^useum verlieten: De strijd in Korea Een woordvoerder van het Achste Amerikaanse Leger heeft verklaard, dat de Noordelijken het grootste deel van het vlakke terrein ten Oosten van de Naktong tussen Hjonpoeng en Jongsan bezet hebben. De oppervlak te van dit bezette gebied is waar schijnlijk meer 'dan 300 Km2. Het contact met vele Amerikaanse een heden ten Z.W. van Jongsan is ver loren gegaan, aldus de woordvoer der. Door genadeloze luchtaanvallen, zei hij, werden de Noordelijken ge dwongen enig terrein weer prijs te geven. De Amerikanen trokken van daag terug tot de Oostelijke buiten wijken van Haman. waar de Noorde lijken een bres van 6 km. breed en 12 km. diep hebben geslagen. In een communiqué van het Acht ste Amerikaanse Lager wordt gezegd, dat het offensief de Noordelijken tot dusver 1.000 doden heeft gekost. De doorgebroken Noord-Koreaanse troe pen werden thans „in bedwang ge houden". Frankrijk kan op het ogenblik niet het voorbeeld van Engeland volgen en de dienstplicht verlengen, zo is vandaag in FYanse militaire kringen verklaard. De huidige opleidingspe riode van een jaar voor bepaalde eenheden tot 15 maanden verlengd waarborgt een beschikbaar le ger dienstplichtigen van ongever 220.000 man of ongeveer tien divi sies. De Franse wapenindustrie kan thans geen groter leger uitrusten. Het blad van de Socialistische Een heidspartij in Duitsland, „Neues Deutschland", heeft vandaag de na men gepubliceerd van tien hoge S.E.D.-functionarissen, die uit hun ambt zijn ontzet of uit de partij v den gestoten. Het onderzoek in ver band met spionnage- én sabotage- activiteit is daarmee volgens het blad rog niet afgelopen. Het ging in hoofd WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). TAMELIJK KOUDE NACHT. Heldere en tamelijk koude nacht met weinig wind en hier en daar misbanken. Morgen overdag: geleidelijk toenemende bewolking vooral in de Weste lijke helft van het land met te gen het einde van de middag plaatselijk enige regen; zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind en ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. ZOMERMAANDEN WAREN AAN DE ZONNIGE KANT. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: De gemiddelde temperatuur van de drie zomermaanden Juni, Juli en Augustus heeft dit jaar te De Bilt 17,2 graden Celsius bedragen tegen 16.0 graden Celsius normaal. Daarmede komt deze zomer op de derde plaats, wanneer men alle zo mers sedert 1900 rangschikt naar hun gemiddelde temperatuur. Alleen in de jaren 1947 en 1911 was de ge middelde temperatuur van de drie zomermaanden hoger. Te De Bilt kwamen 21 zomerse dagen voor tegen 15 normaal. Het aantal uren zonne schijn bedroeg in deze periode 657 tegen 599 normaal en de hoeveelheid regen 268 millimeter tegen 218 milli meter normaal. Hieruit blijkt, dat het weer, ondanks de vele regen, over het algemeen toch aan de zon nige kant is geweest. zaak om personen, die gedurende de oorlog In Westlijke landen hadden gewoond. HONGAARSE GENERAAL NAAR OOSTENRIJK GEVLUCHT? Naar uit doorgaans geloofwaardige bron wordt vernomen, zou de Hon gaarse generaal Laszlo Virag met zijn vrouw naar Oostenrijk zijn gevlucht. .Dit zou de eerste hogere officier in actieve dienst zijn, die naar de Wes telijke landen is gevlucht. Kortge leden nog voerde hij het bevel over een legercorps. SCHEEPSBERICHTEN CAMERONIA (tr.) DjakartaAm sterdam 5 Sept. verwacht te A'dam. CHESHIRE (troepen en gezinnen) verw. 11 Sept. van Surabaja, 12 Sept. van Djakarta, 9 Sept. te Am sterdam. CHITRAL (tr. en gezin nen) verw. 17 Sept. van Djakarta, 13 Sept. verw. te A'dam. 29 Aug. van Melbourne naar Sydney. GOYA (tr. en gezinnen) 24 Sept. verw. te A'dam van Djakarta. HELLENIC PRINCE (tr.) verw. 10 Oct. van Djakarta, 5 Nov. te A'dam verwacht. INDRA- POERA 1 Sept. 5 u. van Cokes, Rot terdamDjakarta. KOTA BAROE 1 Sept. 5 u. pass. Guardafui, Djakar- ta-R'dam. RANCHI (tr. en gezin nen) 26 Sept. te A'dam van Djakar ta. TABIAN DjakartaA'dam pass. 31 Aug. Ouessant naar Liverpool. TAWALI DjakartaA'dam 31 Aug. pass. Perim. CAMERONIA (tr.) pass. 1 Sept. Gibraltar. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 1 Sept. Vee. Aanvoer: 9 fokstieren, 14 slachtstieren, handel stug: 105 melk- en kalfkoeien 800 1025, handel stug 68 ;varekoeien f 550—800, handel stug; 190 vette koeien f 7501000, per kg 2.60 2 90, handel stug; 40 vaarzen 625 800, handel stug; 18 pinken 325 550, handel stug; 23 graskalveren 140300, handel stug; 16 vette kalveren; 54 nuchtere kalveren 40 70, handel stug; 1623 schapen en lammeren, vette schapen 90120, weideschapen 70—90, lammeren 5580, handel vlug; 48 zeugen, 294 mestvarkens 6085, handel stug; 591 biggen 3045, handel stug; 2 paarden; 15 veulens 180425, han del matig; 19 bokken en geiten 15 32, handel matig. Kaas. 82 partijen Goudse kaas (zware) f 236, idem le srt. 210 22C, idem 2e srt 202—209, handel matig; 8 partijen Leidse kaas le srt. f 190198, handel lui. DELFT, 31 Aug. Vee. Aanvoer: 39 runderen, 34 nuchtere kalveren. 231 magere varkens, 527 biggen. 28 schapen, 12 geiten of bokken. Prij zen: runderen f 70O—800, nuchtere kalveren 5065, biggen f 3050; magere varkens 1601 75 per kg. Handel kalm. LISSE, 31 Aug. Bloembollenvei- ling. Op de plantgoedveiling van de H. B. G., was zeer grote aanvoef van mooie partijen plantgoed, tul pen en narcissen, alsmede zift 10 van tulpen. Er was grote belangstelling en vlotte verkoop. Zo goed als alles werd verkocht. Ds prijzen waren als volgt: Tulpen: Edith Eddy z. 10 per 3.60. per Hl. 120.—; Gen. de Wet 07. 125.Bandoeng 3.10, 70.—; Bartigon 1.70, f 45.—; Br. Star ƒ0 165.Pr. Elisabeth 2.60, 75.Kornefores f 3.50, 110.—; Mr v. d. Hoeff 0.—, 130 Theeroos 0.80.Peach Blos som 0.—, 120.—; Afteglow f 2.10, 55.—; Wm Pitt 1.80, 50.—; v. d- Eerden f 3.40. 90.—; Clara Butt 1.70, 45.Vict. d'Oliviere 1.70, 60.Kanaas 2.50, 0.Yellow Giant 2 20, 0.Vuurbaak 0 300.—; Hillegarda 3 60. f 120.—; Pr. of Haarlem 1.50, 0.All Brigt 2.80, 60.Crater 2.30, 65.—; Superba 2.80, f 0.—; Wh. Sail 3.50, 90—; Her Grace 3.60, ƒ0Kr. Triumphe 3.20, 85. ROELOFARENDSVEEN, 31 Aug. Groete. Kropsla I 3-608.00, id. II 2.003.40; andijvie 56, toma ten A 12—17, idem B 12—20, id- C 1215 idem bonken 12 per 100 kg.; snijbonen 22.60. dubbele stam- bonen 1.502.10. pronknonen 1.20 per 10 kg.; Augurken: fijn f 10.—. bastiïd 3.25, en grof f 1.50 per 2" Iki'ogram.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3