De loon- en prijspolitiek „Haeen goede vangst'1 Rotterdam - Ahoy! is niet meer datje 5jewt VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Het standpunt der vakcentrales Van het bestuur der K.A.B., de C. N.V. en het N.V.V. ontvingen wij de volgende mededeling van het stand punt der drie vakcentrales inzake loon- en prijspolitiek. Reeds gedu rende het voorjaar gaf de stijging van de indexcijfers van de kos ten van levensonderhoud aanleiding tot overleg met de overheid. In dit overleg bleek, dat deze stijging o.m. gevolg zou kunnen zijn van seizoens invloeden. Om deze reden werd be sloten het verdere verloop der cij fers nauwlettend te volgen en in de zomerperiode opnieuw bijeen te ko men, teneinde de dan ontstane situa tie te beoordelen en tot bepaalde conclusies t.a.v. de loon- en prijspo litiek te geraken. Het prijzen verloop gaf echter de drie vakcentrales aan leiding reeds op 28 Juli een telegram te zenden aan de regering, waarin werd aangedrongen op het onmid dellijk treffen van prijsregelende maatregelen en het direct hervatten van het overleg met de regering. Op 4 Augustus jl. vond een eerste infor matieve bespreking met de interde partementale commissie voor de loon- en prijspolitiek plaats. Gelet op de op deze bespreking verkregen en later schriftelijk bevestigde in lichtingen hebben de drie vakcen trales enkele dagen later hun voor stellen geformuleerd. Deze luiden als volgt: 1. Door het College van Rijksbe middelaars zal 'n bindende beschik king moeten worden gegeven, dat in Collectieve Arbeidsovereenkomsten en loonregelingen een bepaling moet worden opgenomen inhoudende: 1. Dat de lonen van werknemers, zowel mannelijke als vrouwelijke, ongeacht hun leeftijd, met 5 pet. wor den verhoogd. 2. Dat deze verhoging voor man nelijke arbeiders van 23 jaar en ouder minimaal ƒ2.10 per week zal bedragen. Daarnaast zal door het College van Rijksbemiddelaars ver gunning moeten worden gegeven eenzelfde loonsverhoging toe te ken nen voor die arbeidsverhoudingen, welke niet bij C.A.O. of bindende beschikking geregeld zijn. Verder zullen maatregelen moeten worden getroffen, dat deze 5 pet. verhoging ook zal gelden voor: a. de kinderbijslag van het eerste kind af; b. uitkeringen volgens de nood voorziening Ouden van Dagen, Invaliditeitswet, Ongevallen wet. Overbi uggingsregeling en Sociale Bijstandsregeling. c. gezinsledentoeslag op de Over bruggingsregeling en de Sociale Bij standsregeling. d. de kinderbijslag voor trekkers van uitkeringen voor de Invaliteits- wet en de Noodvoorziening Ouden v. Dagen. e. uitkeringen krachtens de Ziek tewet. Tenslotte zal de loonklasse voor de sociale verzekering verhoogd moeten worden tot 4750 per jaar in afwachting van een definitieve herziening. Een en ander zal moeten ingaan in de loonweek, waarin de eerste September valt. Minstens één dag vóór de afkon- diging van de hiervoor genoemde be schikking respectievelijk vervulling van het college van Rijksbemidde laars en de verdere wettelijke maat regelen, zal door de regering een POLITIE WAS DE DIEF De verdwenen en te Knokke te ruggevonden Duitse luxe-auto heeft blijkbaar de gemoederen wel bezig gehouden en zelfs in het rustige Goes was men met de zaak op de hoogte. Zo spurtte gistermiddag een twee en twintigjarige inwoner van Goes plotseling naar de politie. Over de rijksweg in de richting Bergen op Zoom reed n.l. in volle* vaart een bijzondere sportwagen een B.M.W., die de Goesse jongeling herkende als de bewuste wagen van de B.M.W.- fabrieken. Op het politiebureau aan gekomen vertelde hij onmiddellijk tegen de dienstdoende inspecteur wat hij had gezien. Deze nam direct contact op met de politie in Bergen op Zoom. „Ha" dacht men daar, „een goede vangst" en enige politieman nen begaven zich onmiddellijk naar het kruispunt op de rijksweg. Inder daad kwam na enige tijd de sportwa gen aanracen. Men hield de auto aan, die buiten verwachting prompt tot stilstand kwam. Men trok het portier open en een hoofd-inspecteur van politie uit 's-Gravenhage stak verwonderd het hoofd naar buiten. Deze politiebe ambte had, zoals bekend, de wagen in België reeds opgespoord en was met zijn vangst op weg naar den Haag. SIGARETTEN EN EEN KWARTJE TOE De gemeentepolitie van Tegelen heeft een 19-jarige leerling-drukker en diens 21-jarige broer, beiden af komstig uit Duitsland, gearresteerd. Zij hebben zich schuldig gemaakt aan het lichten van sigarettenauto maten. De „heren" wierpen achter eenvolgens drie Duitse vijf-pfennig- st.ukken in de automaat, waarop deze prompt een pakje sigaretten plus een daarin verpakt kwartje naar buiten wierp. prijsstop moeten worden afgekon digd. Bij deze prijsstop moet bepaald v/orden, dat te nemen loon- en socia le verzekeringsmaatregelen niet mo gen worden doorberekend. Voor ver dere prijsverhoging, al of niet op grond van de te nemen loonmaat regelen, zal toestemming moeten worden gevraagd aan de directeur- generaal van de prijzen. Deze toe stemming zal voor verbruiksartike- len, te weten voeding, kleding, dek king en schoeisel slechts mogen wor den verleend, indien zij gepaard gaat met de vaststelling van maximum prijzen. Tegelijkertijd zullen de prijs commissies wederom worden inge steld, teneinde de overheid een ap paraat te geven om haar maatregelen te kunnen controleren. Dit controle ren kan echter slechts mogelijk zijn, indien aan deze prijscommissies het recht van enquête en zelfstandig onderzoek .zal worden verleend. In dien de hiervoor genoemde prijs maatregelen ni^; voldoende zijn, bijv. door de ontwikkeling van het inter nationale prijspeil, om verder gaande stijging van de kosten van levenson derhoud te voorkomen, zal de over heid zich bereid moeten verklaren door uitbreiding van haar subsidie maatregelen te streven naar hand having van het evenwicht. Op 18 Augustus zijn deze voorstellen aan de ondernemersorganisaties voorge legd en nog dezelfde dag ter kennis van de regering gebracht. Op 25 Augustus is het overleg in de Stich ting van de Arbeid en met de rege ring voortgezet. Een resultaat kon toen nog niet worden verkregen". Tot zover het C.N.V. Naar wij verne men komt het bestuur van de Stich ting van de Arbeid hedenavond bij een, terwijl het overleg met de re geringsdelegaties Vrijdagmorgen wordt voortgezet. De verjaardag van Prinses Wilhelmina Huiselijk gevierd Vrij vroeg in de ochtend reeds begon de toeloop van bezoekers, die in paleis 't Loo de felicitatieregisters kwamen tekenen, daar neergelegd in verband met de 70ste verjaardag van Prinses Wilhelmina, die deze heuge lijke gebeurtenis volgens haar uit drukkelijk verlangen slechts in stil te vierde. De Koningin en de twee jongste prinsesjes vertoefden reeds eerder ten paleize en toen in de loop van de ochtend Prins Bernhard met de prinsesjes Beatrix en Irene, die de reis van Soesterberg naar Teuge per vliegtuig en vandaar per auto hadden gemaakt, ook aan het grote witte huis arriveerden, was de gehele koninklijke familie bijeen, om geza menlijk het feeest van grootmoeder te vieren. Dat kon overigens slechts duren tot de lunch, want daarna moest de Prins weer afscheid nemen en vertrekken. De gehele dag door stroomden de bloemen, waaronder prachtige stukken, binnen en de rui me hal werd dan ook spoedig in een bloemenhal herschapen. Uit binnen- en buitenland kwamen duizenden meest telegrafische gelukwensen binnen. In de namiddag reden Prinses Wilhelmina en de Koningin met enige prinsesjes uit voor een rondrit, waarvan zij tegen de vooravond terugkeerden Dat be tekende een beloning voor de honderden, die soms uren had den gewacht om een glimp van dit familiefeest op te vangen. Geweldige drukte bij ieestelijke begrafenis Gisteravond omstreeks zes uur is het gedeelte van de havententoon stellingen, dat op „Dijkzigt" is op gesteld, officieel gesloten. Van tevoren waren de voorzitter van de tentoonstelling, de heer J. van Tilburg, de burgemeester van Rotterdam, mr P. J. Oud, het be stuur van de expositie en vele geno digden bijeen gekomen in het Rot terdamse stadhuis. Op het bordes luisterde men naar de muziek, die werd uitgevoerd door de mariniers kapel en het tamboer- en pijper korps. In rijtuigen en met muziek voorop begaven allen zich naar het ten toonstellingsterrein, waar aan de muur van het „Paviljoen Rotter dam" het Ahoy-mannetje hing dat sedert vele maanden iedere reclame vergezelde. Langs het terrein aan de Wijtema- weg hadden vele belangstellenden een plaatsje gevonden, toen burge meester Oud het woord nam. Mr. Oud meende, dat de tentoon stelling geslaagd is op een wijze, die boven alle verwachtingen is uitge gaan. Hij gewaagde verder van de grote erkentelijkheid van het ge- j meentebestuur voor het werk, dat j door de heer Van Tilburg en zijn medewerkers was verzet. j Hierna bood de burgemeester de heer Van Tilburg een model aan van het herinneringsalbum, dat de voor zitter zal ontvangen. De heer van Tilburg 'wees op de vele moeilijkheden, die overwonnen moesten worden. Woensdag waren er 47.827 bezoekers, ongeacht de ouden van dagen, zodat spr. het totaal aan tal bezoekers van Woensdag op 50.000 schatte. Hij besloot: „Ik, schipper op dit voorspoedig varen de schip, laat thans het anker val len. Er komen voor Rotterdam nog vele moeilijke reizen, maar, wanneer iets moet slagen, laten wij dan roe pen: „Ahoy!" Vervolgens liet hij hét anker zak ken, waarna de Marinierskapel het stedelied en het Wilhelmus ten ge hore bracht. Vaarwel „Oudt-Rotterdam" Een optocht in costuum door de stad naar „Oudt-Rotterdam" luidde de laatste feestelijkheden in ter ge legenheid van de sluiting van dit oude stadje op „Rotterdam'-Ahoy". De drukte op het marktplein en in de nauwe straatjes'was geweldig. De Rotterdammers lieten de kans, de sfeer van het oude Rotterdam nog eenmaal mee te maken niet voorbij gaan. Later op de avond arriveerden per ieeptrein in het „raadhuis van Oudt Rotterdam", de burgemeester van Rotterdam, het hoofdbestuur van de tentoonstelling, de wethouders en de organisator van de tentoonsteling, de heer J. Kleiboer. „Burgemeester" Bokhoven sprak zijn ambtsgenoot toe en merkte op, dat burgemeester Oud zijn inwoners, naar schatting 1.650.000 in Nieuw Rotterdam zal moeten opnemen. Met het hangen van zijn ambtslint om de schouders van ir.T Oud droeg hij zijn bevoegdheden over. In een rede, die vele malen door het gejuich van de aanwezigen werd onderbroken, dankte mr. Oud zijn collega van „Oudt Rotterdam". Hierna was de officiële sluiting van „Oudt Rotterdam" e'en feit, of schoon het vermaakscentrum nog enige uren voor het publiek geopend bleef Nederlands bloed voor Engelse vrouw Ook Nederland levert bloed voor de 42-jarige Engelse vrouw, die in een Londens ziekenhuis ligt en al leen geopereerd kan worden, als er bloed komt van een zeer bijzondere samenstelling. Mevrouw Otten uit Deest, een moeder van vier kinde ren, die al vijf maal bloed heeft la ten aftappen, heeft een halve liter ter beschikking gesteld. Gisteravond :s het bloed reeds verzonden. LOONSTATEN VERVALST De Rotterdamse rechtbank veroor deelde gisteren de 29-jarige Rotter damse aannemer J. V. en de 53-jarige voorman van de gemeente H. B. tot een gevangenisstraf van 1 maand voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar. V. zou in samenwerking met B. loonstaten hebben opgesteld, waarop meer werkuren voorkwamen dan de arbeiders hadden gemaakt. Voor zo ver controleerbaar zou de gemeente Rotterdam voor ruim 10.000 gulden zijn benadeeld. Later is de gemeente schadeloosgesteld. Tegen beide ver dachten was drie maanden voorwaar delijk geëist met een proeftijd van een jaar, alsmede een geldboete van 300 gulden of dertig dagen. Het troepenschip „Ranchi" is op 29 Augustus j.l. met 963 passagiers uit Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. Aan boord bevinden zich in hoofdzaak militairen van het voor malige K.N.I.L. met hun gezinnen. Bij het vrtrek bevonden zich 109 baby's aan boord. Het troepenschip „Goya" is even eens op 29 Augustus j.L uit Priok vertrokken Het heeft 908 passagiers aan boord Onder hen bevinden zich de militairen van de'42e inf. brig.- werkplaats. Voor gedemobiliseerde militairen uit Indonesië, die in de rijkswerk plaatsen tot bouwvakarbeiders zijn omgeschoold, levert de overgang naar het werk soms moeilijkheden op. Teneinde deze overgang te verge makkelijken heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting door bemiddeling van Ged. Staten de medewerking ingeroepenvan die gemeentebesturen, die een deel van het aan de nationale demobilisatie- raad toegekende extra bouwvolume voor 800 duplexwoningen krijgen toegewezen. Deze medewerking be staat hierin dat - in het bestek voor de bouw van deze woningen een clausule wordt opgenomen, welke bepaald, dat de aannemer verplicht kan worden om enige, door de di rectie van het werk in overleg met de stichting Vakopleiding Bouwbe drijf aan te wijzen, omgeschoolde ge- demobiliseerden in dienst te ne men. ROUTE VAN DE KONINGIN OP PRINSJESDAG. De Koningin zal bij de plechtige opening van de zitting der Staten- Generaal op 19 Sept. van het Paleis Noordeinde, via Heulstraat, de Lan ge Voorhout, het Tournooiveld, en de Korte Vijverberg naar het Binnen hof rijden. Het ere-escorte wordt gevormd door een detachement van de tweede divisie van het wapen der Koninkl lijke marechaussee, de koninklijke militaire kapel en een compagnie grenadiers van het garde-regiment grenadiers en jagers en het escorte van de rijkspolitie. Heel Nederland heeft electriciteit Gisteravond om half negen is het electrische net voor het oostelijk ge deelte van Goeree-Overflakkee in gebruik genomen en daarmede is het laatste gebied zonder electrici teit in Nederland van stroom voor zien. Er was feest in Oude Tonge. EEN OASE IN NEDERLAND FEEËRIEKE PARKVERLICHTING UITSTEKEND RESTAURANT 1 li Catte GROOT PARKEERTERREIN NORMALE ENTREEPRIJS. DOUANE ZAAGDE FIETS IN STUKKEN. De douane te Wernhout heeft de wielrenner V. uit Schiedam aange houden, die in de laatste tijd her haaldelijk met zijn racefiets de Bel gische grens overstak. Het frame van de fiets werd reslouut in stuk ken gezaagd en uit alle buizen kwa men gouden horloges te voorschijn: honderd in totaal. De coureur is naar het Huis van Bewaring te Breda overgebracht. NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RITN BESTUUR VAN A. R. C. TREED GEHEEL AF. Onder leiding van de 2e voorz., de heer H. C. v. d. Speld, is in de bovenzaal van hotel Centraal ter bespreking van velschillende be langrijke vereniginszaken een alge mene ledenvergadering gehouden door de vereniging „A. R. C." Het bedanken als voorz. der ver eniging door de heer M. Bezemer. waren ter sprake. Op voorstel van het bestuur werd de heer M. Be zemer tot ere-voorzitter benoemd. Toen, dat de heer Bezemer, die in middels ter vergadering was ver zocht, werd mede gedeeld, dankte hij voor de onderscheiding en bracht daarna verschillende interne ver enigingszaken ter sprake, waarover een uitgebreide discussie ontstond met als gevolg, dat het zitting heb bende bestuur plus elftalcommissie zijn functie neerlegde. Begrijpelijk ontstond hierover een nog fellere discussie. Besloten werd het aantal bestuursleden te rug te brengen van 9 op 7, waarna, na langdurige verkiezingen, uitein delijk het volgende bestuur uit de bus kwam. Voorz. G. Schreuder, secr. G. Verschuur Hz. pennm. J. v. d .Linden en H.. Vellekoop. De vertrouwde figuren, zoals de heren Speld en v. d. Sluijs, werden der- halvve door de leden niet meer herkozen. De elftalcommissie werd daarna nog gekozen en bestaat nu uit de heren A. de Hoed, G. Koopman en G. Ooms. „De Blauwband" (Alphen a. d. Rijn). Wedvlucht met 207 jonge duiven vanaf Saint Quentin, afstand pl.m. 273 km.; gelost om 12.30 uur bij Z.-W. wind. De le duif arriveerde om 4.00.19 uur, de laatste (42e duif) om 4.15.53. Uitslag: H. Bauer 1! J. Tuinenburg 2, 7; M. D. Groeneveld 3; L. Gesman 4; H. W. Martens 5; H. C. A. v. Straten 6; J. Haak 8; M. Schellingerhout 9; J. de Wit 10. Wedvlucht met 300 jonge en oude duiven vanaf Roosendaal, af stand pl.m. 70 km., los 8.30 uur; aan komst le duif 9.12.7 uur, laatste (60e duif) 9.28.20. Uitslag: C. v. Ofwegen I. 2; P. G. Borgers 3; E. v. Egmond 4, 5; D. Groeneveld 6, 7; G. v. d. Ham 8; G. Arnoldussen 9; G. v. d. Ziel 10. ROELOF ARENÜS VEEN AFSCHEID KAPELAAN G. J. GROEN. Gisteravond waren in de St. Pan- cratiuszaal besturen van verschillen de verenigingen, waarvan wij noemen Commissie van Beheer St. Pancra- tiuszaal, voetbalver. D.O.S.R., zwem- ver. „De Alken", tafeltennisver. „De Treffers", Jongens-Congregaties en jeugdverenigingen met hun leden, de gemengde zangver. ,-,Vox Laeta", muziekver. „Liefde voor Harmonie", beide in volledige bezetting, en di verse belangstellenden in de St. Pan cratiuszaal bijeen, om afscheid te ne men van kap. Groen, die gedurende drie jaar lang vruchtbaar werk in Roelofarendsveen heeft mogen ver zetten. De organisatie van deze avond rustte in handen van kapelaan Berk hout, die zijn genoegen uitte over de grote opkomst op deze avond, het geen wel getuigt, dat het werk van kap. Groen in deze drie jaren waar dering heeft verkregen. Augustus is altijd de onweersmaand voor de ka pelaans, en alhoewel kapelaan Groen nog wel niet verwacht zal hebben nu al te moeten gaan, staan wij als het ware nu toch aan zijn „uitvaart" uit deze plaats. Een bijzonder woord van welkom richtte spr. tot pastoor J. G. Onel. „Gij, pastoor", aldus kap. Berkhout, „hebt veel werk in handen gegeven van kap. Groen en veel ver trouwen in hem gesteld. Gij zult nu op deze avond kunnen getuigen, dat hij dit vertrouwen waard is geweest". Gezien het grote getal sprekers, dat deze avond zijn dankbaarheid wil uiten zouden deze in drie groepen worden verdeeld en wel de kerke lijke, de buiten-kerkelijke en de jeugdverenigingen. De gemengde zangver. „Vox Laeta" bracht o.l.v. de heer Toon Vranken het „Ave Verum" van Mozart ten gehore, waarna het woord was aan Hub. Turk, secr. der Maria-Congregatie, die namens de congregaties e.a. een woord van af scheid richtte tot de kapelaan. Hij liet het vele werk in deae drie jaar, dooi: kap. Groen verricht, de revue passeren. Diens iiveren voor Kath. Thuisfront, de resrauratie van de St. Pancratiuszaal en vele andere facet ten van het werk werden belicht. De heer A. J. van Velzen schetste de grote zorgen van kap. Groen voor het jeugdwerk in al zijn geledingen. Dit was wel een van de dierbaarste taken, die de kapelaan gegeven was. Veel en zwaar werk is hiervoor ver richt. Namens de buitenkerkelijke ver enigingen sprak de heer M. Nieuwint, die in geestige bewoordingen het vele werk ook hiervoor verricht schilderde. Namens hen allen bracht spr. hiervoor dank en deed deze dank vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud door al deze verenigin gen bijeengebracht. Pastoor Lighthart bracht dank voor het vele werk, verricht aan de jeugd uit zijn parochie. Ook voor de reclame voor de nieuwe kerk in „De Klinker", de uitvoeringen voor de nieuwe kerk in de Pancratiuszaal ge houden. „Maar bovenal, dat het Uw werk is geweest, dat ik hedenmor gen een schrijven van pastoor Goos- sens, eerder bouwpastoor te Roelof arendsveen, mocht ontvangen, waar in mij een geschilderde kruisweg gratis wordt aangeboden". Voorts dankte spr. voor de vriendschap in de pastorie betoond. ,„In mijn paro- ehie zullen wij U blijven gedenken, maar ook in mijn persoonlijk leven. In Uw nieuwe werkkring, welke geen gemakkelijke zal zijn, wens ik U toe Gods genade en rijkste zegen". Pastoor J. G. Ohel noemde het een onbegonnen werk te treuren over al de kapelaans, die heen gaan! Hij heeft er nu al twintig, gedurende zijn pastoraat zien vertrekken! Ze zijn in Roelofarendsveen altijd met plezier en genoegen geweest. Pastoor noem de het een zegen voor de parochie, altijd zulke goede kapelaans gehad te mogen hebben, aan wie hij steeds veel werk kon overlaten. Uitvoerig schilderde spr. de omvangrijke taak in het moeilijke jeugdwerk. Ook kap. Groen heeft zijn beste krachten in gespannen om de jeugd in goede ba nen te leiden. De restauratie van de St. Pancratiuszaal is onder zijn lei ding zeer geslaagd. „Ik dank hem voor dit alles, en hoop dat O. L. Heer hem in de toekomst rijk zal zegenen voor het vele werk in de Veen ge daan." Tussen deze toespraken uitten „Vox Laeta" en „Liefde voor Harmonie" in muziek hun dank aan hun geeste lijk adviseur; dat deden ook de Wel pen, die enkele zangstukjes ten ge hore brachten. Tot slot was het woord aan kape laan Groen, die zeide graag in Roe lofarendsveen te zijn geweest. Dat ik hier gelukkig ben geweest is hoofd zakelijk te danken aan pastoor, die zorgde voor een gezellige sfeer in de pastorie, hetgeen altijd zo een prach tige steun voor het werk in de pa rochie is geweest. Maar op de twee- EN DE WENSHANDSCHOENEN de plaats ook, omdat de Veenders zo goed zijn voor hun priesters, hetgeen ons helpt ons werk zo gemakkelijk te doen. Spr. bracht dank aan allen, die een zo grote steun voor- hem zijn geweest. Ook heb ik in mijn werk mogelijk wel enkelen leed moeten doen. Ik heb dit echter moeten doen voor de eenheid in de parochie en gaarne zou ik deze vanavond de hand drukken ter vergeving. Voorts sprak spr. de wens uit, dat het jeugd werk, dat nu in stijgende lijn is, on der leiding van de nieuwe kapelaan een grote groei zal beleven. Dat het de Veen goed moge gaan! BOSKOOP G.D.S. Zaterdag ontvangen de junioren de dito's uit Zoetermeer, van de Voetbalvereniging D.W.O. Aanvang der wedstrijden half drie. Eerst wordt gespeeld GDS CDWO C, vervolgens om half vier de wed strijd GDS BDWO B, hierna volgt dan de wedstrijd GDS ADWO A. De wedstrijden te Zoetermeer ein digden in een nederlaag voor alle elftallen, doch de laatste moest ten gevolge van een hevige onweersbui worden gestaakt. Wanneer de weers omstandigheden gunstiger zijn kun nen wij enkele spannende wedstrij den verwachten aangezien GDS na tuurlijk op revanche belust is. KOUDEKERK Geboren: Andreas J. M. z. van A. Maurits en E. Meijer. Getrouwd: J. N. van Lu ijk 22 jr. en G. Keinemans 24 jr. Overleden: M. van Deest wed. van E. van Stuijvenberg, 64 jaar. ZOETERWOUDE (H. R.) Autotocht „Ouden van dagen". Op Woensdag, 6 Sept. a.s., organiseert het „Oranje-Comit"', een autotocht voor „Ouden van dagen". Meer dan 60 deel neemsters en deelnemers zullen op die dag een rit maken door een fraai gedeelte van W.-Nederland. Voor deze tocht zal gebruik "(forden gemaakt van 2 moderne autobussen, tér wijl ook enkele particulieren hun luxe auto's welwillend ter beschik king hebben gesteld. Na afloop van de rit wordt een bezoek gebracht aan het bekende vogelpark „Avifauna" te Alphen a. d. Rijn. Het Comité heeft alle nodige voor bereidingen getroffen, zodat, als het weer wat wil meewerken, deze eer ste tocht voor „Ouden van dagen" on getwijfeld zal slagen. Mochten er personen zijn van 65 jaar en ouder, die abusievelijk geen circulaire ont vangen hebben, dan kan men zich alsnog wenden tot de secretaris van het Comité, de heer P. de Vrind, Utr. Jaagpad 5, Zoeterwoude. 55. Dat is pech hebben. Nu, Fran- gois had goed gezorgd. Lange Leo stormde het perron op. Er stond een trein kant en klaar, hy rukte een portier open, klom naar binnen en hij had het portier nog niet goed en wel gesloten, of de trein zette zich met een ruk in beweging. „Hehè!" zei hij tevreden, terwijl hij zich met een zucht van verlich ting achterover in de kussens liet zakken. „Die heb ik verschalkt! Dat was echt weer eens Lange Leo op zijn best!" Ootje Teur daarentegen, die een halve minuut later 't perron oprende was niet zo tevreden- Hij zag de trein het station uitstomen én greep ont daan naar zijn hoofd. „Dat is nu wat je noemt pech hebben!" zuchtte hij. „Ik moet maar weer mij'n toevlucht zoeken bij de helden uit mijn boeken, om te weten, wat mij nu te doen staatWat zou zo iemand doen? Het is een moeilijk geval, dat is zeker BINNENLAND Tot officier in de Orde van Oranje-Nassau is benoemd mr. M. de Niet, burgemeester van Wageningen. Deze onderscheiding moet gezien worden als een erkenning van de verdiensten van mr. De Niet als zen dingsconsul in Indonesië. De gemeenteraad van Nijmegen heeft heden het voorstel van B. en W. aanvaard tot afbraak van de veertiende eeuwse Broerskerk in de Broerstraat te Nijmegen. De oorlogs verwoesting aan dit gebouw was zo groot, dat met het herstel bijna een millioen gemoeid zou zijn. Op de provinciale weg te Wees- pcrkarspel raakten gisterochtend twee wielrijders met de pedalen in elkaar. Een van hen kwam zo ernstig te vallen, dat hij vermoedelijk met een schedelbasisfractuur naar het O. L. V. Gasthuis moest worden ge bracht. De zetel van de op het interna tionale congres voor dierenbescher ming opgerichte Internationale Ver eniging voor Dierenbescherming zal in Den Haag worden gevestigd. Dr. mr. W. Hugenholtz uit Leiden zal voorlopig als voorzitter fungeren. De achtjarige Rinske Hoekstra te Hommerts, die met haar autoped cp de rijksstraatweg LemmerSneek speelde, is door een personenauto aangereden. Zij werd vrijwel onmid dellijk gedood. BUITENLAND. Tengevolge van het zinken van het Amerikaanse hospitaalschip „Bo- nevolence" te San Francisco zijn naar thans gemeld wordt 23 per sonen om het leven gekomen. In to taal zijn 505 personen gered. Ali de krokodil, die drie weken lang het meer van Genève onveilig heeft gemaakt, is weer uitgebro ken. Ditmaal ging hij niet ver. Men vond hem na drie kwartier rustig liggen slapen op een bank in de kinderafdeling van het magazijn te Lausanne, waar hij tentoongesteld was. Een mijnheer in Gomersal, die een vrouw en drie kinderen heeft, construeerde een fiets voor vijf per sonen. Een echtsamen-uit-samen- thuis-model, waarmee zijn gezin al een prettige vacantie heeft doorge bracht.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2