Kruistocht van een kruis n Pleidooi voor 5°lc loonsverhoging Dame, welke tandpasta? De beste: IVOROL! K.V.P. gaat „Rusthoek11 openen Verloskundige stal morphine Alweer een DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1950 r r.EIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Een zwaar houten kruis, dat drie meter hoog is en bijna honderd kilo weegt, maakt vanuit het Heilig Land een tocht door de wereld ter aanspo ring tot gebed voor een spoedige vrede in Palestina en voor het be houd van de heilige plaatsen voor gans de christenheid. Na een tocht door bijna alle werelddelen komt dit kruis gedurende een volle week in ons land, dcch zal voornamelijk de provincies Noord-Brabant en Gel derland aandoen Vanuit de kape'l te Tancremont in België wcrdt het kruis op Zaterdag 9 September overgebracht naar de kerk van St. Petrus-banden te Box- lel, waar een plechtige kruisweg zal worden gehouden en het Palestijnse kruis in het Processie-park zal wor den rondgedragen. Indien mogelijk zal het feestelijk van de Belgische grens worden ingehaald. Maandag 11 September in de avond verwacht Tilburg he kruis or de Heuvel, waar het voor het H. Hartmonument zal worden opgericht. Woensdag 13 September is de plechtige intocht in de Sint Jansbasiliek van Den Bosch, waar het kruis zal worden geplaatst onder de koepel van de kathedraal. Ook hier wordt op plechtige wijze de kruisweg verricht. Nachtwake, in de H. Land stichting. De apotheose is bewaard voor de Heilig Landstichting te Nijmegen. Vooraf op Vrijdag 15 September wordt het kruis opgericht in de de kenale kerk van Sint Antonius. Van daar wordt het Zaterdagavond in plechtige lichtstoet naar de Land stichting begeleid. De leiding van „Pax Christi", die de nachtwake in 't Coenakelkerk zal verzorgen, heeft beloofd een zeer grote schare be langstellenden tot de plechtigheid te zullen uitnodigen. Mgr. Palo Giobeb, de pauselijk In- ternutius, komt Zondag 17 Septem ber om negen uur in de Coenakel kerk pontificeren. In de middag wordt een plechtige kruisweg ge houden langs de veertien staties op Vond u het prettig in Nederland? „Vond u het prettig in Nederland?" Deze vraag zal in de komende we ken gesteld worden aan Amerikaan se toeristen, die met de Holland- Amerika-lijn naar huis varen. Op deze wijze neemt de A.N.V.V. steek proeven om een beeld te krijgen van de indrukken door Amerikaanse toeristen in Nederland opgedaan. In samenwerking met de H.A.L. worden enquêteformulieren met amusante illustraties uitgereikt en na invulling weer ingezameld. Op ze ven vragen wordt antwoord ver zocht. Deze betreffen de reden van komst, indrukken van hotels en res taurants, dingen die men. aardig of vervelend vond, de in Nederland ge kochte souvenirs, de tochtjes door het land en tenslotte een verzoek om ideeën teneinde toeristisch verblijf in Nederland zo aangenaam mogelijk te maken. In het vorige seizoen heeft een dergelijke enquête waardevolle re sultaten opgeleverd. In percentages uitgedrukt vonden van de 100 Ame rikaanse toeristen 47 onze restau rants uitstekend, 37 goed en 16 mid delmatig. Van diezelfde 100 Amerikanen vonden 42 de hotels uitstekend, 41 vonden ze goed, 14 achtten ze mid delmatig en 3 slecht. Tot de dingen, die men beslist on aangenaam vond behoorde de vreem delingenindustrie van Marken en Vo- lendam (11 procent), accomodatie en eten (11 procent) en het gedrag van deviezen -en douane-ambtenaren (eveneens 11 procent). Zevenentwintig van de honderd ondervraagde Amerikanen vonden de kennismaking met ons volk het prettigst, wat ze hier ervaren had den. het terrein van de Landstichting. Daarbij zal het kruis op de Golgatha- berg worden opgericht, en zal een predicatie worden gehouden. Men overweegt het kruis nog enkele da gen daarna in de Coenakelkerk te kunnen oprichten alvorens het ons land zal verlaten. ZOON VAN DR. DREES NAAR DJAKARTA. De 27-jarige zoon van de minister president, de heer W. Drees Jr., drs. in de economie, die bij het in Ame rika gevestigde Internationaal Mone tair Fonds werkzaam is, zal naar „De Telegraaf" meldt, in functie tre den als hoofd van de afdeling finan ciën van het Nederlandse Hoge Commissariaat te Djakarta, waardoor hij de Hoge Commissaris zal advise ren inzake financiële problemen. HUIZE DOORN TREKT BELANGSTELLING. De voormalige verblijfplaats van ex-keizer Wilhelm II, thans eigen dom van de Nederlandse Staat en ge ëxploiteerd door een Stichting onder toezicht van de gemeente Doorn, mag zich blijkens recente gegevens in een grote belangstelling verheu gen. Sinds de openstelling voor het publiek in het voorjaar van 1950 zijn reeds meer dan 20.000 bezoekers de controle gepasseerd. De tegenwoordige beheerders be treuren het, dat tot dusverre nog geen oplossing is gevonden voor de inrichting van een theehuis, want de behoefte aan consumptiegelegen heid vóór of na de rondleiding doet zich wel sterk gevoelen. Verder voelt het bestuur van de Stichting hoe langer hoe meer de noodzakelijkheid, dat eindelijk van regeringswege een beslissing wordt genomen over de definitieve rechts vorm van Huize Doorn. Men hinkt nu tussen beheer en stichting, terwijl de gemeente Doorn als zakelijk meest belanghebbende eigenlijk niets te vertellen heeft. Naar wij nog vernemen, zal de aanleg van het park door de Sier teelt-centrale vermoedelijk doorgaan en in de komende winter tot stand worden gebracht. Ook zullen er deze winter in de expositie-ruimte vitri nes worden worden geplaatst, waar door kostbare voorwerpen beter kunnen worden tentoongesteld. Ten slotte wordt vanwege het Rijksmu seum een handige gids voorbereid, die de bezoekers beter zal doen waarderen wat er op Huize Doorn wordt getoond. In de K.A.B. De Sociaal-Economische Raad van de Kathollieke Arbeiders Be weging kwam te Utrecht bijeen, teneinde zich, zoals van zijn -kant werd medegedeeld, opnieuw te be raden over de moeilijke situatie, waarin de arbeidende bevolking van ons land zich (bevindt tenge volge van de duidelijk aanwijsbare en voortdurende stijging van de kosten voor het levensonderhoud. Daarnaast wijdde de raad een uit voerige beschouwing aan de thans grotendeels voorbije en verlopen stakingen te Amsterdam en Rotter dam. De raad sprak als zijn mening uit, in de geest als geruime tijd ge leden door hem gesteld, dat op korte termijn een verhoging van lonen en salarissen van tenminste 5 pet. dient te worden doorgevoerd, die eveneens van toepassing dient te zijn op de kinderbijslagen en de uitkeringen uit hoofde van sociale verzekeringen. Wat de prijspolitiek betreft zal het, naar het oordeel van de raad, noodzakelijk zijn, dat de overheid maatregelen neemt, die er op ge richt zijn, een verdere stijging van de kosten van voor het dagelijks levensonderhoud van betekenis zijnde gebruiksartikelen, met name voeding, kleding en schoeisel, te voorkomen. Het verbondsbestuur van de K. A. B. zal in samenwer king met de overige delen der bonafidie Nederlandse vakbeweging in bovenstaande geest met spoed zijn bemoeiingen bij de officiële in stanties voortzeten. DOOR KOE DOODGETRAPT. In Venray is gisteren een 55-jarige landbouwer door een koe zodanig getrapt, dat hij enige tijd daarna aan de bekomen verwondingen over leed. Het ongeluk gebeurde, toen de man struikelde voor de poten van de koe. De Kring Leiden zorgde voor opgewekte muziek HET buitengoed „Rusthoek", dat zo riant is gelegen nabij de Eemnes- weg te Baarn, zal vanaf morgen niet langer rusthoek zijn, maar vor mingsinstituut voor het kader van de Katholieke Volkspartij, voor in tellectuelen die belangrijke staatkundige vraagstukken willen be spreken en voor verschillende groepen uit de bevolking, die een ge- sprekscentrum willen vormen. Na de openingszitting in hotel Zeiler zal het dagelijks bestuur van de K. V. P- in het instituut zelf recep tie houden, een uitstekende gelegenheid om Katholiek Nederland in kennis te brengen met een stichting, waarop andere politieke par tijen terecht jaloers zijn. Bij een vorige gelegenheid reeds hebben we iets meegedeeld over dit Vormingsinstituut, practisch voor 't doel ingericht en zo gunstig gelegen Nu de Katholieke Dagbladpers als eerste genodigde heeft kunnen waarnemen, hoezeer men zich moei te heeft gegeven hier een bolwerk van de democratie op te richten, kan een nadere beschrijving niet achterwege blijven. Zoals dit Vormingsinstituut er nu staat, het zeer grote gebouw met zijn inrichting en de fraaie terrei nen en omheen, heeft het de kapi tale som gekost van f 320.000, be schikbaar gesteld door het Dr. Schaepmanfonds met medewerking van het Goseling-Verschuurfonds. De weelde, die de vorige bewo ner, de - overhemdenfabrikant Van Heusden, in dit vorstelijk huis had laten aanbrengen, heeft men na tuurlijk niet overgenomen; maar wel heeft men practisch meubilair aangeschaft om in collegezaal en EEN APOSTOLISCH INITIATIEF, DAT UW MEDEWERKING VRAAGT. In de maand November 1950 zal voor de eerste maal een pelgrims tocht naar Rome plaats hebben, waarop in aansluiting een congres voor Katholieke Russen gehouden zal worden. Wij verzoeken U, als U Katholieke Russen kent, hen hiervan op de hoogte te stellen en hen aan te moe digen, deel te nemen aan deze pel grimsreis èn dit congres, die onder speciale bescherming van O. L. Vr. van Fatima zal staan. Niemand kent de toekomst, maar wij moeten er ons op voorbereiden. Het kan niemand ontgaan, dat de Katholieke Russen eens geroepen zullen worden om een belangrijke rol in de Kerk te spelen. De komst van honderdduizenden D.P.'s in het Westen, stelt hen voor een prachtige, maar zeer zware taak. Hun samenkomst in Rome in dit Heilig Jaar zal misschien het uit gangspunt worden voor de verwe zenlijking van nieuwe mogelijkhe den op apostolisch gebied. Het zal zonder twijfel een grote vreugde zijn voor de H. Vader. Correspondentie in het Frans, En gels of Russisch moet gericht wor den: Mademoiselle I. Posnoff, C.B. D.R.O. 73 Avenue A. Buyl, Brussel. Voor Nederland: aan Mej. B. v. Honschooten, Raamweg 42, Den Haag. Nadere mededelingen zullen nog deze maand aan de belangheb benden worden toegezonden. De pelgrims krijgen reductie op de Italiaanse spoorwegen en zullen in Rome zo voordelig mogelijk onder gebracht worden. Over financiële moeilijkheden en andere bezwaren kunt U inlichtin gen krijgen aan bovenstaande adres sen. woonruimten, in slaapkamers en overige vertrekken een meer ter zake dienende sfeer te scheppen. Daarbij is natuurlijk de vooorname stijl van dit gebouw onaangetast ge laten, hetgeen iedere bezoeker zal weten te waarderen. Naarmate de greep van de staat op de burger groter wordt, is systematische en methodische ontwikkeling en vorming van die burger noodzakelijk, waar mee o. i. de betekenis van dit vormingsinstituut van de K. V- P. is verklaard. Men mene in tussen niet, met deze stichting het Centrum voor staatskundige vorming overbodig zal zijn ge worden; dit Centrum ligt name lijk in een gans ander vlak. Ongetwijfeld zal de K. V. P.' voorzitter Andriessen daarop terugkomen, als hij a. s. Vrij dag de openingsrede houdt. Een piano uit Leiden, zo riant is gelegen nabij de Eemnes- secretaris van de K. V. P., die te Baarn als directeur zal optreden, ons gezegd, dat hij veel van dit Vormingsinstituut verwacht. Het is enig in den lande en heeft zich ge steld op de brede basis van gesprek en vorming, van ontwikkeling en studie. De verschillende Kringen van de K. V. P. hebben dit ken nelijk ook zo gezien, getuige hun betuigingen van adhaesie niet al leen, maar ook de geschenken, die zij voor de materiële inrichting van het gebouw hebben aangeboden. Men schonk schilderijen, Friese borden^ een klok, de Kring Lei den zelfs een piano. Met het binnenkomen de vol gende week van de eerste studie groep verwacht men met reden 'n gelukkige start. Opklapbed in vliegtuig vergeten Nu men onlangs op de afdeling ge vonden voorwerpen van de K.L.M. op Schiphol eens inventaris opmaak te bleek, dat men daar niet minder dan 55.000 verloren voorwerpen bij een had, alle gevonden in vliegtui gen. Het is een enorme verschei denheid van artikelen: regenjassen, vulpenhouders, boeken, brillen, schaakspelen, theemutsen, breukban den, flessen wijn en zelfs een op klapbed. Aan de wand van de afde ling gevonden voorwerpen staat ge schreven: Ons is niets te dol. Vijf passagiers vergaten zelfs hun kunstgebit. In een vliegtuig, dat uit New-York kwam vond men een schildpad,alsmede twee Volendam- mer poppen. De kostbaarste vondst deed men in een vliegtuig uit Djakarta, namelijk een gouden vulpen, welke wordt be waard in de hoop, dat men de recht matige eigenaar nog eens zal vinden. AUTOBUS IN HET WATER. Woensdagmiddag is een autobus van de Ned. Buurtspoorweg Maat schappij ter hoogte van Muiden in de Naarder Trekvaart gereden, toen de chauffeur van de bus een vrachtauto wilde passeren. De voorwielen kwa men in de berm terecht, waar door de chauffeur de wagen niet meer in bedwang kon houden. De bus kwam tot de helft in het water te recht, doch de passagiers konden er aan de zijkant ongehinderd uitklim men. De chauffeur werd licht ge wond aan een van zijn handen. TUINDERS WILLEN BEROEP OP REGERING DOEN. Vele tuinders, aangesloten bij de Langedijker Groente Centrale te Broek op Langedijk, willen een be roep doen op de regering voor aan vullende steun op de zomergroente, nu deze bij grote hoeveelheden door draaien en de kassen van de mini- mumprijzenfondsen leeg raken. NATIONALE RESERVE OEFENT MET LUCHTDOELGESCHUT. Manschappen van de Nationale Reserve zijn gistermiddag met hun eerste practische luohtdoelartillerie- oefeningen begonnen. 210 vrijwilli gers uit Friesland, Overijsel, Zuid en Noord-Holland, de vier distric ten waar afdelingen luchtdoelartil lerie gevormd zijn, waren om twee uur op de Oldebroekse „Knobbel" bijeengekomen om te luisteren naar de toespraak van kolonel G. J. v. Nijnatten, commandant luchtdoel artillerie, die het oefenkamp opende Deze spreker zei, dat niet alleen de samenwerking tussen de man schappen van de Nationale Reserve onderling hecht moet zijn, maar dat ook een nauwe band moet be staan tussen civiele en militaire luchtverdediging. De ruim 200 vrijwilligers zullen tot Dinsdag a. s. door personeel van het commando luchtdoelartillerie geoefend worden in de (bediening van het geschut. BEURS: STILLE VRIJWEL PRIJSHOUDENDE MARKT. De effectenmarkt bouwde gisteren voort op het zwakke slot van Dins dagmiddag. Het verloop was dien tengevolge vrij teleurstellend. We derom was de affaire zeer gering en ontbraken berichten, die de koop lust konden stimuleren. Het publiek toonde weinig belangstelling en de koersen konden zich bij opening dan ook niet ten volle handhaven. Olie gaf de toon aan, met een koers van 289. De andere internatio nale fondsen hielden zich beter en Philips was zelfs goed prijshoudend. Affaires kwamen echter sporadisch tot stand en de koerslijsten vertoon den grote lacunes. Op de scheep vaartmarkt was de ondertoon niet ongunstig, maar bleek de vraag toch ontoereikend, om het vorige niveau te handhaven. Cultures lagen vrij wel verlaten. In het verdere verloop brak een licht herstel door, waardoor Konink lijken de markt op 291 verlieten. Ook de scheepvaartfondsen ondervonden enige steun en trokken iets aan, waardoor zij per saldo het vorige ni veau weer vrijwel benaderden. Daarentegen waren aandelen H.A.L. op 1631 i aan de vaste kant. In de cultuurfondsen kwamen in het ge heel geen fluctuaties meer voor. Voor certificaten Deli kwam pas in de vierde tape een notering tot stand. Meer aandacht ging uit naar de beleggingsmarkt. Nederl. staatsfond sen vertoonden geen herstel, maar waren evenmin zwak gestemd. Patiënten werden ingespoten met vloeistof, die de pijnen verergerde Nu dezer dagen een ogenschijnlijk onbelangrijke diefstal van verdoven de middelen uit het Juliana-zieken- huis te Apeldoorn is uitgezocht en de 44-jarige mejuffrouw V. is gear resteerd, is wel onomstotelijk komen vast te staan, hoe gevaarlijk de han delingen van die dievegge zijn ge weest. De gearresteerde vrouw was reeds gedurende vele jaren als verloskun dige te Apeldoorn werkzaam. Zij kwam vrij vaak in het Juliana-zie- kenhuis en het St. Liduina-zieken- huis en kon gemakkelijk bij de kast met geneesmiddelen komen. Ver scheidene malen stal zij ampullen met morphine, welke zij blijkbaar zelf gebruikte. Deze diefstallen zouden hoe ernstig op zichzelf ook minder op zien hebben veroorzaakt, indien de vrouw het daarbij had gelaten. Zij begreep echter wel, dat de diefstal len onmiddellijk zouden worden ont dekt en om dit te voorkomen, ledigde zijn de ampullen, deed er een ander goedje in en zette de ampullen ver volgens weer op hun plaats in de medicijnkast. Men kan zich voorstellen wat de gevolgen hiervan zijn ge weest. Verscheidene patiënten, die hevige pijn leden en een morphine-spuitje moesten heb ben, kregen een totaal andere vloeistof in het lichaam, welke de pijn niet stilde, doch eerder verergerde. De verpleegsters, die deze spuitjes aan de patiënten toedienden, begrepen er aanvankelijk niets van dat deze daarna nog over pijnen, soms zelfs over hevige pijnen klaagden. Thans is dit raadsel opgelost. Voor zover het Alg. Dgbl. bekend is, zijn de gevolgen gelukkig niet van dode lijke aard geweest. De justitie heeft de nog aanwezige ampullen, waarvan de inhoud verwisseld werd, opgezon den naar het gerechtelijk laborato rium van het ministerie van justitie, waar men thans onderzoekt, welke vloeistoffen de verloskundige in de ampullen heeft gedaan. DE IN ZEE GESTORTE „FIREFLY" De piloot van het gisteren veron gelukte vliegtuig was de ongehuwde leerling onderofficier-vlieger, ma troos le klasse Willem van de Born, geboren 19 September, wonende te Huizen (N.-H.). Hij trad 3 Mei 1948 in dienst van de marine. Zaterdag 2 September wordt er in het gehele land een collecte gehou den. Alweer een collecte! Er zijn er zovele dat het soms enigszins prikkelend werkt en men zich afvraagt: „Wat nu weer, voor Welk groepje en misschien voor wel ke secte?" Het is dan begrijpelijk dat velen de bus voorbij lopen. Deze collecte is echter iets geheel anders. Hier kan ieder van ganser harte aan mee doen omdat de op brengst bestemd is voor .alle gezind ten, voor alle kankerlijders, voor al le toekomstige kankerlijders en wel licht ook mede zal helpen om kan ker te voorkomen. Heeft U zich wel eens afgevraagd voor hoeveel verschillende werk zaamheden het geld, verzameld voor de kankerbestrijding, moet worden aangewend? In de eerste plaats natuurlijk voor de behandeling van de lijders zelf. Ziekenhuizen met operatiekamers, bestralingsapparaten en laboratoria zijn uiterst kostbare instellingen. De vooruitgang van de wetenschap maakt de financiële eisen steeds groter. Daarnaast valt te noemen het we tenschappelijk onderzoek dat het voornaamste is, omdat vooruitgang in deze richting effect kan hebben zich uitstrekkende op een zeer groot gebied. Ook dit is kostbaar. De tijd dat de kankeronderzoeker met een microscoop, een paar eenvoudige in strumenten en wat papier en pot lood voor statistieken was uitgerust is allang voorbij. Een moderne kan ker-onderzoekinstelling bestaat te genwoordig behalve uit patholoog anatomen uit statistici, chemici en physici, die elk een zeer ingewikkel de en kostbare instrumentenschat nodig hebben. Een derde facet van de kankerbe strijding is de volksopvoeding. Het belangrijkste hiervan is wel dat het publiek meer dan tot dusverre weet dat kanker geen ongeneeslijke ziekte is, dat n.l. de tegenwoordige midde len goed genoeg zijn om de begin nende gevallen te genezen. Daarop volgt dat men moet leren hoe men als leek mede kan werken tot het tij dig onder geneeskundige behande ling brengen van gevallen in begin stadium. Deze volksopvoeding is niet tot stand te brengen door een paar le zingen of een paar stukjes in de krant. Een georganiseerde, systema tische voorlichting van kanker-des kundige tot artsen; van artsen die hier speciale aandacht aan gegeven hebben tot vroedvrouwen, tandart sen, apothekers, veeartsen enz. enz. zal de weg zijn die bewandeld moet worden om het grote publiek te be reiken. Deze paar opmerkingen zullen U doen begrijpen hoe enorm veel geld er nodig is en hoeveel er voor het geluk van de mensheid van afhangt of dit geld in voldoende mate be schikbaar is. Wanneer ik U ook nog even, zonder getallen te noemen, zeg dat kanker een zeer veel voor komende ziekte is, dan geloof ik dat wij mogen verwachten dat iedereen zich aangetrokken zal gevoelen tot medewerking, zoveel als in zijn ver mogen ligt aan de inzameling op Za terdag, waardoor het door Prinses Wilheimina gestichte fonds hopelijk belangrijk wordt versterkt, Prof. Dr. R. REMMELTS. DE BRAAKMOLEN TE GOOR GE RESTAUREERD. Sedert eni^e ja ren verkeerde de bijna 100-jarige oude Braakmolen te Goor in een dusdanige verwaarloosde toestand, dat hij niet meer kon worden ge bruikt. Door subsidie van het Rijk, de provincie en gemeente en de A.N. W.B. is deze molen gerestaureerd kunnen worden. Binnenkort wordt hij in gebruik genomen. dotje JjUUt EN DE WENSHANDSCHOENEN 54. Daar kan een schrijver geen rekening mee houden! „Ik zei, dat ik een station wilde hebben met een trein, die op het punt staat te ver trekken!' snauwde Lange Leo. „Ver sta je me soms niet? Maak voort, an ders is het te laat!" „Mais, monsieur, welk een onmo gelijke eis!" hijgde Francois, die ach ter zijn adem begon te geraken. „Ik... datueh bien „Schiet op!" brulde Lange Leo on geduldig. „Ik heb geen zin om naar je praatjes te luisteren! Maak een station want anders maak ik appel- moest van je!" Meteen daarna stond er een station. Lange Leo schoot naar binnen, Fran cois verdween weer en Ootje Teur zag tot zyn woede en spijt, dat het nu moeilijk zou worden, Lange Leo in te halen. „Och, och, daar kan een schrijver toch ook geen rekaening mee hou den!" meende hij. „Ik kan veel be denken. maar dit niet!Nu hoop ik maar, dat de trein, waar Lange Leo in stapt, niet meteen vertrekt, want dan heb ik hem voorgoed uit het oog verloren.7

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5