Leidse telefoon centrale uitgebreid Leidse studenten in Rome Vliegtuig neergestort DONDEHDAG 31 AUGUSTUS 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Tweeduizend nummers wachten op U De Leidse telefooncentrale, die tot nu toe over 7000 aansluitingen be schikte, is thans met 2000 nieuwe nummers uitgebreid. Door deze uit breiding zal het mogelijk zijn, dat in zeer korte tijd de paar honderd toe komstige abonné's die nog op een aansluiting wachten, kunnen wor den geholpen. Zodra men hiermede gereed is kan in Leiden (en ook in Oegstgeest) niet meer gesproken worden van een wachtlijst''; een omstandigheid, waarmede men jaren heeft rekening moeten houden. In dien zich geen buitengewone om standigheden voordoen en het aan tal aanvragen voor nieuwe aanslui tingen een normaal verloop heeft, denkt men door deze uitbreiding plm. 5 a 6 jaar vooruit te kunnen. In tegenwoordigheid van de direc teur van het Telefoondistrict Den Haag, de heer Tj. Nauta, enkele ver tegenwoordigers van het H.B. van de P.T.T., wethouder D. v. d. Kwaak, de gemeentesecretaris, mr. J. Bool, de voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer J. J. G. Verheij van Wijk en enige hoofdambtenaren van de Techn. dienst, vond heden morgen de indienstneming van de thans uitgebreide centrale plaats. Na een inleidend woord van de heer W. J. A. Bovelander, chef van de sector Leiden, heeft de heer Tj. Nauta er op gewezen, dat met deze uitbreiding een omvangrijk werk is tot stand gekomen. Hulde bracht spreker aan het uitvoerend perso neel, dat er voor heeft zorg gedra gen, dat er zich tijdens de werk zaamheden geen noemenswaardige storingen hebben voorgedaan; het telefoonverkeer heeft op de normale wijze voortgang kunnen vinden. In aansluiting hierop wees de heer Nau ta er op, dat het telefoonverkeer in ons land thans voor 90 is geauto matiseerd en dat op elke 100 inwo ners van Nederland er 7 een tele- foonaa; luiting hebben. T.o.v ande re landen slaat Nederland hiermede geen slecht figuur. De heer H. Herman, chef van de Binnendienst van het Telefoondis trict Den Haag, gaf hierna een tech nische uiteenzetting, waarbij hij uit voerig uitweidde over de omvangrij ke arbeid, welke met deze uitbrei ding gemoeid was. Duizenden draad jes moesten van de bestaande toe stellen worden losgemaakt en weer onnieuw verbonden en dat terwijl men er voor had te waken, dat in Bij de heer H. C. S. aan de Hoofd straat is binnen één week viermaal brand geweest en wel op verschil lende uren. Er is veel schade aan manufacturen en ook het pand heeft geleden. Daar hier aan kwaadwillig heid gedacht wordt, stelt de politie een onderzoek in naar de oorzaak. De eigenaar-bewoner en z'n gezin voelen zich helemaal niet op hun ge mak, beangst voor nieuwe brand stichtingen. Fruitdieven. Twee jongens van 15 en 16 jaar hebben het pakhuis van de groenlenhandelaar U- in de Meer straat geforceerd en een hoeveelheid fruit meegenomen. De politie spoor de de fruitdieven op en maakte pro ces-verbaal op. Voor het diploma costumière slaagde te Amsterdam mevr. G. van Engelen; voor lingerie mej. A. Ver schoor. DE ZILK Een bromfiets. Zuster Cypriana, die hier als Wijkzuster van het Wit- Gele-Kruis haa'- liefdewerk verricht, krijgt van de Zilkers een Solex. De gelden zijn nagenoeg bijeen. Beenbreuk. Bij het spelen gleed het 3-jarig zoontje van W. aan de Zilkerduinweg uit en brak een been. Na het leggen van een noodverband door dr. Wösten werd het ventje naar het ziekenhuis vervoerd. KATWIJK AAN DEN RIJN Verplaatsbare muziek- Heden avond 31 Aug.. ter gelegenheid van het Oranjefeest, zal de van gemeen tewege aangekochte verplaatsbare muziektent bij de Bruggestraat in gebruik worden genomen. Het is een zeer practisch apparaat. NOORD WIJK Gemeenteraad. Dinsdag 5 Sept. a.s. zal de raad in openbare zitting bijeenkomen des avonds te 8 uur. Gemeenflijk Sportpark. Ten be hoeve van het gemeentelijk Sport park, hetwelk Zaterdag a-s. officieel zal geopend worden, zullen B en W bij de raad een voorstel indienen voor een crediet van f 9000.voor het aanbrengen van twee controlehuisjes twee ijzeren vangnetten, doelpalen, doelnetten en 750 M. afrastering om de speelvelden. Omtrent de bouw van een kleed gelegenheid en verde re accomodatie. zullen zo spoedig mogelijk de raad voorstellen berei ken. Sportstichting. Door B. en W zijn plannen beraamd tot oprichting van een Sportstichting welke de ex- Dloitatie van het Sportpark ter hand zal nemen. Het ligt in de bedoeling -^at in deze stichting alle plaatselij ke Sportverenigingen zullen zijn ertegen woordigd. NOORDWTJKERHOUT Vacantie verlengd, hoera! In verband met werkzaamheden in de R. K. Meisjesschool is de vacantie voor de meisjes van de lagere school verlengd tot 11 September a.s. ook voor de naaischool. De bewaarschool begint 4 Sept. a s. het telefoonverkeer geen storing op trad, aldus spreker. Ir. D. A. Alberts, die namens het H.B. van de P.T.T. het woord voerde, zeide, dat met deze uitbreiding een mijlpaal in het P.T.T.-bedrijf is be reikt. Thans beschikt men in Neder land over 500.000 nummers. Een res pectabel aantal, dat echter niet weg neemt, dat momenteel in Nederland nog plm. 70.000 personen op een aansluiting wachten Achtereenvolgens boden de 'geluk wensen aan ir J. P. Verlooy, direc teur van de Ned. Standaard Electric, welke maatschappij voor een belang rijk deel met de uitvoering was be last, de heer D. v. d- Kwaak namens het gemeentebestuur en de heer J. J. G. Verheij van Wijk, voorzitter van de K. van .K. Nadat de heer Nauta nog een slot woord had gesproken, bezichtigden de genodigden de uitbreiding van de Leidse telefooncentrale en lieten zij zich op de hoogte stellen van de plaats gehad hebbende hergroepe ring. Gisteren werd hier ter stede het congres voor oud-testamentici ge opend, in aanwezigheid van onge veer 80 deelnemers uit Engeland, Amerika, Zwitserland, Frankrijk, België, Finland, Zweden, Denemar ken, Italië, Palestina en Duitsland, terwijl uit de aard der zaak ook ver schillende Nederlandse oud-testa mentici aanv/ezig zijn, verbonden aan diverse universiteiten en theo logische scholen. Het congres, dat georganiseerd werd door het Oud-testamentisch werkgezelschap in ons land, werd geopend met een welkomstwoord van prof. dr. P. A. H. de Boer, hoog leraar te Leiden ter gelegenheid van het openingsdiner. Als eregasten be groette prof. de Boer de rector mag nificus der Leidse Universiteit, de burgemeester van Lelden en be stuursleden van het Oosters Genoot schap in Nederland. Het congres, dat tot Zaterdag a.s. zal duren, werd hedenmiddag ten stadhuize door de burgemeester ont vangen. Ter gelegenheid van dit interna tionale treffen heeft de Universi teitsbibliotheek een tentoonstelling georganiseerd van haar bezit aan Oosterse handschriften. Er worden telkens des ochtends en des avonds in een der zalen van de universiteit voordrachten gehouden het oude testament betreffende. De eerste avond sprak prof. Millar Bur rows uit New Haven (U.S.A over een van de bij de Dode Zee gevon den handschriften. De voordracht werd met projectie geïllustreerd. ERNSTIG AUTO-ONGELUK OP DE ZIJLSINGEL. Opzichter der gemeente door slippende auto door een muur gedrukt. Hedenochtend omstreeks 10 uur heeft op de hoek van de Zijlsingel en de Rijnkade een ernstig auto-on geluk plaats gehad, waarvan de 44- jarige C J. M., opzichter bij Gemeen tewerken ,het slachtoffer is gewor den. Tijdens een regenbui stond de heer M. te schuilen voor het pand Zijlsin gel hoek Rijnkade, toen van de Sin- gelbrug een montage-auto der PTT kwam aanrijden. Tengevolge van de gladheid van het wegdek slipte de auto nr#"' de huizenkant en reed pardoes tegen het hoekpand op. juist waar de heer M. stond. Deze werd door de ruit en muur heeneeduwd en kwam in de kamer terecht. Hij liep zwaren in- en uit wendige kneuzingen op. zodat hij in ernstige toestand naar het Academisch Ziekenhuis moest worden vervoerd. Het huis liep natuurlijk ook ern stige schade op. KERKORGEL MET DRAAIBARE ELECTRISCHE SPEELTAFEL In de werkplaatsen van kerk- en orgelbouw van de heer P. C. Bik v/h. fa. Schauffelt en Lohmann,- Oude Singel 24, wordt sinds ruim een jaar gewerkt aan een kerkorgel met een draaibare electrische speel tafel met 3 klavieren, hetgeen een unicum voor Nederland genoemd mag worden. Dit orgel is bestemd voor de ka tholieke kerk in Poeldijk, dat tevens het centrum is van de Korenbond Westland. De speeltafel heeft een dubbele functie te verrichten. Voor de gewo ne dienst staat do speeltafel nor maal, zodat de organ*st wanneer er geen directeur is de zangers van het koor tegenover zich heeft. Eij uitvoeringen van de Korenbond evenwel kan de speeltafel zodanig gedraaid worden, dat de organist oog heeft op de dirigent. Deze unieke vinding berust op het volgende systeem. De speeltafel is geplaatst op een draaischijf met holle as: die op vier kogellagers loopt en alle kabel van de speeltafel gaat door de holle as en door de vloer heen Natuurlijk kan de speeltafel niet ge heel ronddraaien. Zulks zou versto ring van de electrische kabels ten ge volge hebben. Wij waren hedenmorgen in de ge legenheid dit mooie stuk werk in ogenschouw te nemen en te bewon deren. Te bewonderen niet alleen om de draaibare speeltafel, maar ook om ce verschillende nieuwe vindingen, v/elke op het geheel zijn toegepast. Het orgel heeft b.v een automa- t:sche overschakeling van de regis ters, een rolzweller of generaal cres cendo, de tongwerken kunnen wor den afgezet bij grote temperatuurs verschillen, zelfs wanneer deze zich De Leidse studenten, op H. Jaar- bedevaart zijn in de loop van Dins dag te Rome aangekomen. Nog die zelfde avond werden zij en de stu denten der andere universiteiten, begroet op de helverlichte Palatijnse heuvel, door de Pax Romana-pel- grims. In het circus van Domitianus werden zij ontvangen door Vittorino Veronese, de Pres. van de Italiaanse Katholieke Actie. Allen zongen sa men het Credo, waarna de brieven van Petrus en die van Paulus aan de Romeinen werden voorgelezen in de Duitse, Franse, Engelse en Italiaanse taal. Daarna hield Mgr. Montini een toespraak. Hij ging uit van het door a;len gezongen Credo, als symbool van ons internationaal geloof, dat voor ons moet betekenen een kracht, waardoor wij moeten verkrijgen de wereldvrede. Woensdagmorgen droeg Kard Pizzardo voor de Pax Rom an a- pelgrims een stille H. Mis op in de SI. Pieter, waarna hij de tentoonstel ling van „Katholieke Activiteiten" opende. Des avonds om 6.15 uur verleende Z. H. de Paus een audiëntie in de St. Pieter. Hierbij waren vertegenwoor digd de Leidse, Nijmeegse en ^il- burgse studenten, de deelnemers aan het Pax Romana-congres en enkele Italiaanse bedevaarten, in het totaal 45.000 man. Bij zijn binnentreden werd de Paus met daverend gejuich begroet. De Paus begroette de Ned. studenten en de Pax Romana-leden afzonder- i'.ik, waarna Z. H. ook de andere pel grims toesprak in de gebruikelijke zes talen. Na de audiëntie verscheen de Paus voor het venster van zijn woonver trekken, waar Hij zijn zegen gaf en tien minuten lang bleef wuiven naar de juichende en opgetogen menigte tijdens een dienst voordoen. Het heeft voorts een automatische pe daal met een omschakeling op de drie klavieren en pedaalkoppelingen, De heer Bik en zijn zoon, die ons tal van onderdelen van het orgel lie ten zien, gaven in een kort tijdsbe stek zulk een technische uiteenzet ting van de gehele bouw, dat we slechts vol bewondering en interesse een en ander konden aanhoren zon der het in details te kunnen naver tellen. Met de bouw werd vorig jaar Mei begonnen, met Kerstmis van dit jaar zal de parochie in Poel dijk van de ongetwijfeld heerlijke muziek van het nieuwe kerkorgel kunnen genieten. CONCERTEN MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Door de Maatschappij voor Toon kunst worden in het komend sei zoen wederom drie concerten gege ven. Op 30 October a.s. zal zich la ten horen de violiste Johanna Martzy met medewerking van de pianist Jean Antonietto, op 15 Januari treedt op het trio Ketting-Feltkamp-Stotijn (piano, fluit, hobo) en op 19 Februari geeft de Amerikaanse zanger Mack Harrell een liederenavond. „KUNST NA ARBEID" Gaat uit en huldigt haar oudere leden. Men schrijft ons: Het bestuur van het Mannenkoor „Kunst na Arbeid" organiseerde Maandag een zeer geslaagde uit gaansdag voor de leden en hun da mes. De tocht werd gemaakt met twee autobussen en ging over Utrecht, Amersfoort, Hoevelaken, Voorthuizen en langs de prachtige Garderense heide, door de Soerense bossen naar Apeldoorn. Aldaar werd een massadiner aangericht in hotel „Boschbad". Na de maaltijd een prachtige wandeling door „Eerg en Bosch..' Verrukt over de prachtige vergezichten, tuinaanleg en planten groei aanvaardden de deelnemers de terugtocht om half vijf en precies half elf werd de Sleutelstad weer bereikt. Deze tocht had echter nog een bij zonder doel, want „Kunst na Ar beid" is een oude vereniging met verschillende leden, die door hun langdurig lidmaatschap een uitzon derlijke prestatie hebben verricht voor het koor. Het was dan ook een geschikte gelegenheid om op deze dag de bijzondere verdiensten van deze oudere leden even in het dag licht te stellen en het Kon Ned. Zangersverbond erkende deze ver diensten met het uitreiken van een prachtige oorkonde aan de heren L. Neuteboom (55 jaar lid); J. N. Maan dag (50 jaar lid); I. Poeliejoe (45 jaar lid) W. J. J. v. Velzen '45 jaar lid); A. Stikkelorum (40 jaar lid) en J. A. van Vliet (25 jaar lid). Van bestuurszijde werd hjj het uitreiken van deze oorkonden nog eens de na druk gelegd op het voorbeeld, dat door deze leden gegeven is en in het bijzonder de heer L. Neuteboom als oud-voorzitter en W. J. J. v. Velzen als bibliothecaris kregen hartelijke dankwoorden te horen voor nun om vangrijk en vruchtdragend werk. Aan het einde van de dag werd ook nog een bloemenhulde gebracht aan het lid de heer J. W. Selier, die dezer dagen zijn 40-jarig jubileum vierde bij Tieleman en Dros waar hij de leiding heeft bij de groenten conservering. Immers de naam „Kunst na Arbeid" geeft aan, dat de Arbeid op de eerste plaats staat bij de leden en daarna de kunstbeoefe ning. Hoezeer deze dag in de smaak ge vallen was werd in een dankwoord 'onder woorden gebracht door het lid, de heer v. d. Leek, en door de per soonlijke dankwoorden, welke aan' het bestuur gericht werden. „Kunst na Arbeid" is niet alleen een zang vereniging, maar ook een vrienden kring. BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Ergens in Europa" 18 j. Lido: „Abbott en Costello in Hollywood", alle leeftij den. Luxor: „De Groene hel", 18 jaar. Trianon: „Voor wie de klok luidt", volwassenen. Rex: „Afspraakje met Judy", alle leeftijden. GOUDEN JUBILEUM. Zondag was het 50 jaar geleden, dat de heer J. M. v. d. Heiden in ienst trad bij de N.V. A'damsche Naaimachinehandel v. d. A. Lewen- stein. Maandagfwerd de jubilaris met zijn echtgenote afgehaald en naar het hoofdkantoor te Amsterdam ge bracht waar de huldiging plaats vond. De jubilaris werd toegesproken door de directeur, de heer Goldsteen, welke toespraak gepaard ging met de gebruikelijke enveloppe en door zijn chef, de heer J. Spendel, van wie hij eveneens een mooi cadeau mocht ont vangen. Nadat fmevr. Spendel hem nog een hulde had gebracht in dicht vorm, dankte de jubilaris en ging het gezelschap naar Krasnapolsky om de lunch te gebruiken. Daarna ging het huiswaarts, om het feest verder in familiekring te vieren. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Op 12 September a.s. hoopt het echtpaar H. J. KoevoetJ. Zandvliet, wonend Amaliastraat 20, alhier, zijn gouden huwelijksfeest te herdenken. De bruidsdagen van het gouden paar gaan morgen in. De bruidegom is 76 jaar, de bruid bracht het tot 74. Wij hopen, dat het echtpaar ook het diamanten feest moge vieren. KAARTAVONDJES VOOR T.B.C.- BESTRIJDING. De buurt en speeltuinvereniging „Groenoord" heeft het loflijk initia tief genomen, om deze winter kaart- wedstrijden te organiseren, waarvan de baten ten goede .zullen komen aan het fonds voor de T.B.C.-bestrijding. Het ligt in de bedoeling bridge-dri ves, klaverjas- en kruisiaswedstrij- den te organiseren. Bij deelname hieraan betaalt men een klein inleg-1 geld (resp. ƒ1 en ƒ0.50 p.p.), terwijl gerekend wordt op het beschikbaar stellen van prijzen in de vorm van bekers, en artikelen voor persoonlijk gebruik door fabrieken en bedrij ven. Ten einde dit laatste te bereiken heeft de vereniging een dezer dagen aan verschillende grote bedrijven een schrijven gezonden, waarin de mede werking verzocht werd. Dit schrijven is mede ondertekend door de burge meester van Leiden, die tevens toe gezegd heeft, om de wedstrijden per soonlijk te zullen openen. Verder worden in ,.De Burcht" en „De Klei ne Burcht" gratis zalen beschikbaar gesteld. Aan de avonden kan worden deelgenomen door verenigingen,, ter wijl men zich ook in kopp°lverband kan laten inschrijven. Het adres hiervoor is: de heer De Vrind, de Sitterlaan 73, .Leiden. BURGERLIJKE STAND. Overleden: D. Kaay. man 69 jaar- A. Koeleman wedn. 90 jaar; D. C Poelijoe wed. van Arnoldus 71 iaar: H. Riethoven, wedn. 75 jaar: F. H. Schnabel vrouw 83 jaar; C. Boer. huisvr. van Kruijt, 74 jaar. Wilt U iets weten Antwoord: Roelofarendsveen, Lei derdorp, Zoeterwoude, Stompwijk, Zoetermeer, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Breda, Ginneken, Ulven- horst, Baarle Nassau; afstand 130 Km. Vraag: Kortste weg van toeter- meer naar Boxtel; hoeveel km.?l Antwoord. Zoetermeer, Berkel, Rotterdam, Dordrecht, Willems dorp, Moerdijk, Zevenbergsehoek, Breda, Tilburg, Oisterwijk, Boxtel; afstand -05 km. Berichten reeds geplaatst ln een gedeelte onzer vorigo oplage. OEGSTGEEST TEGEN EEN PIJLER GEBOTST. Gisteravond te circa 11.15 uur is een jeep met drie militairen tegen een pijler van het viaduct aan de Rijnsburgerweg gevlogen. Het drietal kwam uit de richting Den Haag en reed de afrit af naar links. Door de grote snelheid, waarmede gereden werd, kwamen zij op het trottoir te recht en botsten tegen een pijler van het viaducf. De drie militairen wer den zwaar gewond en zijn naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Van de jeep was niet veel meer heel. De marechaussee stelt een on derzoek naar het gebeurde in. HET ONGELUK MET DE FIREFLY. Omtrent het verongelukken van de Firefly wordt nog gemeld: Een ooggetuige, die op een strand- hoofd stond te vissen, heeft tegen over de marechaussee verklaard, dat het toestel van het Zuiden komende in Noordelijke richting vloog. Het bevond zich toen slechts op geringe hoogte. Plotseling deed zich een mo torstoring voor. Een knal weerklonk en er kwam rook uit het toestel, dat direct daarop een bocht beschreef en zo van het Noorden in Zuidelijke richting kwam te vliegen. De be stuurder moét gepoogd hebben de Firefly op zee te doen dalen, want in een zachte glijvlucht naderde het toestel vrij langzaam het wateropper vlak. Op het laatste ogenblik kwam het van een hoogte van ongeveer tien a twintig meter met een plof in zee terecht. Volgens de ooggetuige, aan wiens verklaringen grote waarde worden gehecht, heeft het toestel niet langer dan een halve minuut rond gedreven. De getuige, die een kijkei- bij zich had, heeft het toestel in al zijn bewegingen kunnen volgen. Hij besrtijdt, dat de vlieger nog even op de staart van bet veronge lukte toestel heeft gezeten. Schipper Brinkman van de red dingboot „President Jan Leis" heeft om tien voor half twee gemeld, dat het wrak van de K76 naar alle waar schijnlijkheid is gevonden. Boven het wrak is, bij gemis aan ander ma teriaal, een hoefijzervormig rode reddingsboei gelegd. Laatste Berichten VAN HET KOREAANSE FRONT. Aan het Noordelijke front zijn de Noord-Koreaanse troepen vandaag ongeveer vijf km gevorderd in een nieuw offensief. Zij hebben een die pe bres geslagen in het midden van dit front, ten Zuiden van Oeihoeng. Gemeld wordt, dat de vermoeide en in de minderheid zijnde Zuid- Koreanen tevergeefs trachten de bres te dichten. De Noordelijken voeren versterkingen aan. Aan de gehele Oostzijde van het Noordelij ke front, van Oeihoeng tot Pohang aan de Oostkust, is een zwaar artil lerieduel gaande Juist ten Noorden van Pohang moesten de Zuid-Kore- anen onder het vuur van machine geweren en lichte waoens terug trekken. Bii Kigje. enkele km naar het Noord-Westen. zetten%de Noord- Koreanen hun zware aanvallen op Zuid-Koreaanse posities ten Zuiden van de stad' voort. Volgens de berichten van 't front hebben de Noordebiken drie regi menten keurtroepen bij Pohang in de strijd geworpen. In de achter hoede wacht een sterke reserve- macht mogelijk ter sterkte van een divisie op een doorbraak. Niet nader aangeduide Amerikaanse strijdkrachten zijn bij de strijd om Pohang ingezet. Naar aanleiding van geruchten omtrent interne moeilijkheden in de Technische Commissie van de K.N. V.B., welke zouden hebben geleid tot het uittreden van de heren Her berts en Triebei, heeft het A.N.P. zich gewend tot ir H. F. Hopster, vi- ce-voorzitter van de K.N.V.B. De heer Hopster kon deze geruch ten met klem tegenspreken. Er zijn geen kwesties, de heer Herberts liep al enige maanden geleden met het plan rond te bedanken met het oog op zijn gezondheidstoestand. Daar in Augustus van ieder jaar de diverse commissies door het bestuur worden herbenoemd, achtte de heer Her- 55 PERSONEN OMGEKOMEN De Amerikaanse luchtvaartmaat schappij „Transworld AirlinesP deelt melde, dat een vliegtuig mêé 55 personen aan boord tussen Cair® en Rome vermist wordt. Het vliegtuig, de „Star of Mary land," heeft 48 passagiers en een bemanning van zeven aan boord. Volgens een woordvoerder van de maatschappij is het om 23.35 GMT. gisteravond uit Cairo vertrokken en moest het vanochtend om 5.30 GMT. (6.30 Ned tijd) te Rome aan komen. De laatstt radioboodschap van het toestel werd 20 minuten na het vertrek uit Cairo opgevangen. Uit Rome wordt bericht, dat het vliegtuig in de woestijn ten Noord- Westen van Cairo is neergekomen. Er zijn geen overlevenden. berts thans het moment gekomen aan zijn voornemen, zich niet meer beschikbaar te stellen voor herbe noeming, gevolg te geven. Nu de heer Herberts bedankt heeft en zodoende een eind was gekomen aan een samenwerking van zeer vele jaren, waarbij enige zeer succesvol le jaren, achtte de heer Triebei de gelegenheid gunstig aan een nieuwe combinatie van de T.C. een kans te geven. De Keuze-Commissie wordt geko zen door en uit de Technische Com missie en alle publicaties over de samenstelling ervan moeten als voorbarig worden aangemerkt. De beide nieuwe T.C.-leden worden in de loop van de volgende week be kend gemaakt. SCHEEPSBERICHTEN CAMERONIA (tr) DjakartaAm sterdam 30 Aug. bij Kp Bougaroni. CELEBES DjakartaA'dam 31 Aug. te Liverpool. JAPARA (krl) R'dam —Djakarta 31 Aug. te Tj. Pandang. KAMERLINGH ONNES Djakarta— R'dam pas. 30 Aug. Gibraltar. OR- MONDO (burgers) 30 Aug. van Dja karta naar ColomboRotterdam. ROEPAT SurabajaA'dam 31 Aug. van Djakarta te Belewan. TALISSE Djakarta—A'dam pas. 30 Aug. Finis- terre. TAWALI DjakartaA'dam 31 Aug. te Aden. WILLEM RUYS Dja kartaR'dam 31 Aug. te Rotterdam. GOYA (tr.) 30 Aug. pass. Enggano eil. Djakarta—Amsterdom; INDRA- POERA 31 Aug. 4 uur pass. Dover; MODJOKERTO 31 Aug. 3 uur pass. Guardafui: ORANJE 30 Aug. 700 m o. Dondrahead: RACHI (tr.) 30 Aug. pass Enggano eil.; WATER MAN 2 Sept. verw. Djakarta van Kupang; WELTEVREDEN 31 Aug. 12 uur te Djakarta verw. van Sura baja. MARKTBF.R5CHTEN LEIDEN, 31 Aug. Groente. Per kg.: rode kool 4.008.90. savoye kool 3.507.10. groene kool 5 11.40 prei 811, rabarber 4.10 5.60 kroten 4.00'6.30, uien 3.90 5 20. peen 5.5014.00, andijvie 5 6.30 sla 26.60, druiven 48 72, snijbonen 2052. stokboncn f 15 —36, pronkbonen 12—17, stambo- nen 1527. postelein f 8—19, Aug. 4spinazie f 724, tomaten A 1221. per 100 stuks: andijvie 5 —6.10. komkommers 7—14. bloem kool 836 meloenen f 16—51, per ziken 1.8018. per 100 bos Pieter selie 12 70, seideroe 22.70. en peen 813. GOUDA, 31 Aug. Kaas. Aan voer: 285 partijen. Prijzen: le soort 2.07—2.18, 2e soort 1.982.06 en extra zwaar tot 2 38 per kg. TER AAR, 30 Aug. Groente. kassnijbonen f 44 80. idem stek 60 cent. snijbonen f 2.004.10. stokprin- cessen 2.20—^3.00. idem B 2. stamprincessne 1 702 00 alles per 10 kg.; Tomaten A 1323 cent, idem B 1724 cent, idem C 1218 cent. idem CC 12 cent idem bonken 1213 cent. idem ongesorteerd 16 cent, uien 45 cent. idem drielingen 2—3 cent. postelein 49 cent. waspeen 710 cent, idem stek 1 cent. groene sav.- kool 512 cent. andijvie 57 cent. kroten 56 cent. rode kool 57 cent spinazie 912 cent alles per kg.: Sav. kool f 4.50 per 100 kg. sla I 56 cent, idem II 24' cent. bloem kool I 2329 cent idem II 1116 cent, idem III 26 cent komkom mers I 911 cent, idem II 78 cent, meloenen 40 cent alles per stuk; sel derij 12 cent per bos. slavellen 30 cent ner bak Augurken: fijn 4041 cent. fijnbasterd 22—24 cent alles per kg.; grof 1.50, grof A f 1.551.70. stippel 1.25 alles per 25 kg., pruimen Belle 1620 cent. Reine Victorie 20 cent per kg. Chrysanthen 5550 cent per bos. Seiefoontjea AANGEBODEN 3? Te koop: Solide goed onderhouden dressoir en stoel. Lange Mare 61. Na acht uur. 9315 Meubelen. Bekende con tantzaak levert Meubelen. Bedden Dekens Gordijnen Karpetten. Lopers. Tafel kleden. enz- enz. op ge makkelijke betalingscondi ties. krijgt ons adres toegestuurd als U schrijft aan bur v. d. blad onder no. 5919. 2T Knap de boel eens op mei onze prima glansverf in 32 mooie kleuren. Per kg 2.60 per half kg. f 1 35- Prima resultaat ge garandeerd! Natuurlijk Het Emaillehuis Haar lemmerstraat no 165B. te lefoon 25799. "2' Aangeboden 2 keurige Meisjesmantels leeftijd 12 ti 13 iaar per stok 15.. Demi Saison m. 48 25. Avonds tussen 7 en 8 u. Alexanderstraat 14. 9341 1? Dakbedekking. Golfpla ten asfalt Voorts brand kast tuinart.. grasmachi nes. kippengaas prikkel draad. tuinslang, tuinstoe len. kruiwagens, melkge- reedschap. bascules. ge wichten. veevoederfornui zen. enz.: werkelijk voor deliger. Vanouds Land- bouwadres A. J. Hart wijk Nieuwe Beestenmarkt 7-9 tel. 26627—24013. Galva niseren vertinnen. Guitaars. Wederom nracht Guitaars 25 en 30 Mandolines 17.50. Koffergramofoons vanaf 20.Accordeon 3-riier 35.Tevens te koop ge vraagd gramofoonplaten. koffergramofoons. accor deons. guitaars. mandoli nes. enz. W Grönloh Burchtsteeg 9. Leiden. 9334 7? Meubelen 4 stoelen 2 fauteuils vanaf 100. Haardfauteuils 24. Theemeubels 45Dres soirs 95.Rookfauteui's f 37.Tafels enz. Repa- -eren. stofferen. A. Boter. Nieuwstraat 9. 9333 *2? Eet nu stoofpaling 1.25 o p. Bakpaling 175 p. p. Zeelt. Schol. Schelvis. Ka beljauw. Tong. Zoutevis. Kelen en Lippen, zoute Ooren 70 cent kilo. Fijne nieuwe Haring, vers ge rookte paling gepelde gar nalen. enz. J. van Wijk, Janvossensteeg no. 54 telf. 20!69. 9350 PERSONEEL R- K. Meisje b. z. a voor 2 dagen in de week. Brieven agent J Sikking. te Warmond. 9340 Net R. K Meisje b. z a. van 8.30 tot 4 uur. Liefst Oegstgeest aan agent L. Crt. te Warmond. 9339 Net meisje gevraagd voor dag of dag en nacht. Noordeinde 50. Leiden. 7? Net R. K. Meisje, ziet zich gaarne geplaatst in winkel. Br. onder no. 6542 bureau van dit blad. Iets te verkopen? Dan 'n Telefoontje plaatsen TE HUUR *2" Te huur: Zit-slaapka- mer. gemeubileerd, ruim en zonnig, zonder pension. Gelegen in Oegstgeest rand Leiden. Br. onder no- 9335 bureau van dit blad. S" Heeft l) een feestje? Wii verhuren serviesgoed en glaswerk lepels, vor ken messen, enz. 5 cent oer stuk. In iedere hoe veelheid. Natuurlijk Het Emaillehuis. Haarlemmer, straat 165B. Tel. 25799. Leiden.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3